POZVÁNKA:

Roma Upre! -- diskuzní seminář Pražské školy alternativ 22. dubna 2013, 18.00-20.00 h

19. 4. 2013

čas čtení 2 minuty

"Dokud města nebudou spolupracovat s Romskými aktivisty, moc se toho nezmění", říká Josef Miker ze severočeské Krupky. Má v komunikaci s městem hojné zkušenosti. A na sídlišti, kde žije několik tisíc Romů, je Miker významnou postavou. Místo zná, je moudrý a systematicky dosahuje drobných úspěchů. Vede zájmovou skupinu mladých kluků, spolupracuje při zaměstnávání Romů i podpoře jejich vzdělanosti. Je aktivní ve výboru občanského sdružení Konexe, které čítá několik desítek romských členů. V současné době je činnost Jozefa Mikera jednou z prvních vlaštovek v komunitní práci.

V pondělí 22. dubna proběhne další z pravidelných diskusních seminářů Pražské školy alternativ, tentokrát na téma Romové v České republice. Kromě Jozefa Mikera z Krupky vystoupí Ivana Mariposa Čonková za Universal Zulu Nation a Romský krizový štáb a obyvatel Ostravy -- Přednádraží Imrich Horvát. Pokud se ptáme, jak problémy vypadají a jak je řešit, pak nám nejlépe odpovědí právě ti, kterých se přímo týká.

"Už se mi nechce mlčet." To jsou slova jedenadvacetiletého romského aktivisty z Ostravy Imricha Horváta. Jeho nadšení a touha jednat jsou neobvykle silné. Mezi mladými Romy z ghet je to poměrně neobvyklé a výpovědi, které přináší, jsou podstatné pro hledání řešení problémů romské komunity.

Ivana Mariposa Čonková profesionálně propadla aktivismu právě po zkušenosti na ubytovně v Krásném Březně. Promluví o své cestě k Romství, o potřebě vědomí romské identity, sebeurčení, bezpečném prostoru a cestě k rovnoprávnosti namísto "integrace". Nedávno absolvovala cestu do Evropského Parlamentu -- bylo to jen "stěžování" si v Bruselu, nebo šlo smysluplnou politickou debatu?

Všichni tři panelisté jsou reprezentanty současné romské emancipace, která v procesu začleňování Romů do společnosti sehrává zásadní úlohu. V současné době v České republice už nejde o projevy rasismu, segregaci a porušování lidských práv. Situace nabírá rozměry humanitární a etické krize, která dál nemůže být zanedbávána. A tak se připojujeme ke slovům Imricha: "Už se nám nechce mlčet! Roma Upre!"

Seminář proběhne jako vždy ve studiu DIVUS, v budově bývalých Elektrických (později dopravních) podniků nedaleko stanice metra Vltavská. Projekt Pražské školy alternativ probíhá za finanční podpory Nadace Rosy Luxemburgové.

0
Vytisknout
3230

Diskuse

Obsah vydání | 22. 4. 2013