Španělsko: Jednejte rychle, nebo zlikvidujete euro

7. 6. 2012

Španělsko varuje Evropu, že se jednotná evropská měna rozloží, pokud se její vedoucí představitelé rychle nerozhodnout centralizovat rozpočtovou a daňovou poliitku v eurozóně a neschválí strategii, v jejímž rámci by všechny státy sdílely odpovědnost za selhávající banky.

https://www.pwf.cz/

Španělská vláda hněvivě odmítla nátlak, aby přijala záchranný balíček. Španělský premiér Mariano Rajoy poukázal na to, že Španělsko žádný záchranný balíček nepotřebuje. Rajoy požaduje, aby Evropská unie zachránila banky v jeho zemi a odmítá ponížení spojené s žádostí o záchranu jeho země před krachem.

Postoj španělské vlády spočívá v tom, že hlavním problémem je selhání Evropské unie. Ta nedala trhům najevo, že bude euro bráněno za všech okolností.

Summit v Bruselu koncem června by to měl napravit - vytvořením bankovní a finanční unie v eurozóně. Bez tohoto kroku dojde podle Španělska k likvidaci eura do několika měsíců.

Španělská vláda zastává názor, že Španělsko, čtvrtá největší ekonomika eurozóny je příliš velká na finanční záchranu a důsledkem odevzdání Španělska na pospas trhům bez příslibu podstatných evropských reforem bude znamenat, že evropská měna nepřežije.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
5753

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 8. 6. 2012