Čeští a slovenští osmnáctiletí mohou žádat o měsíční železniční jízdenku zadarmo k cestě po EU

2. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

Foto: Vlak TGV v Burgundsku 

Osmnáctiletí čeští a slovenští občané mohou zažádat o 20 000 měsíčních železničních jízdenek zadarmo pod heslem "Objevte EU" pro cestu po zemích Evropské unie.

Úspěšní žadatelé budou muset uskutečnit svůj až třicetidenní výlet zadarmo mezi daty 1. srpna 2019 a 31. ledna 2020.

Letošní soutěž je otevřená pro lidi, kteří se narodili mezi 2. červencem 2000 a 1. červencem 2001. Žadatelé mají možnost vyplnit žádost o jízdenku na internetu do 12 hodin v poledne dne 16. května 2019 ZDE    Součástí žádosti je stručný kvíz. Výběrový panel EU bude rozhodovat o tom, kdo jízdenku dostane. Žádost mohou podat jednotlivci nebo až pětičlenné skupiny.

Evropská unie platí dopravu, nikoliv však ubytování ani cestovní pojištění. Neúspěšní žadatelé budou mít možnost zažádat o jízdenku znovu v druhém kole žádosti v druhé polovině roku 2019.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

30387

Jágr jako Gretzky (a jako Assange)

2. 5. 2019 / Albín Sybera

čas čtení 4 minuty

Rozhovor Deníku N s Jaromírem Jágrem o jeho cestě s delegací prezidenta Zemana do Číny a selfie s kancléřem Mynářem jsou důležité, neboť si "dovolují" konfrontovat osobu v českém panteonu celebrit takřka nedotknutelnou.  Je ale třeba  upozornit i na ty podstatné skutečnosti týkající se celé situace. Opakovaným dotazům, proč se jedna z nejvýraznějších českých sportovních osobností fotí s kontroverzním vysokým funkcionářem hradní kanceláře, Jágr vcelku logicky kontruje, že celebrita jako on se fotí s každým fanouškem (více ZDE). Nedotčeny přitom zůstaly spojitosti mezi nejmladším z rodu Jágrů (jehož historii politických „selfie“ připomněl Jiří Leschtina v Českém rozhlase – více ZDE) a Mynářovou osobou  na úplně jiné úrovni. A sice málokdy komentované spojitosti mezi oběma muži skrze stavební společnost Energie stavební a báňská (Energie).

Pozoruhodné podnikání v České republice

2. 5. 2019

čas čtení < 1 minuta


Předmět: Diplomové práce na zakázku - získání diplomu už pro kohokoliv kdo zaplatí Datum: Wed, 01 May 2019 22:45:40 +0200 (CEST) Od: PhDr. Miloslava Jebavá <mila.jebava@email.cz>Jak Vás najdu ?

Jsme oficiálně registrovaná organizace, pracují pro nás desítky učitelů a specialistů z různých oborů. Všichni naši odborníci prošli přísným výběrem, a díky tomu můžeme bezpečně zaručit kvalitní práci!
Jsme připraveni provádět veškeré studentské práce, jakkoli složité v humanitních, přírodních i technických oborech!
Důvěrnost objednávky je základem našich vztahů se zákazníky!

Zaručení originality práce

Texty našich autorů jsou vždy originální práce a testují se na serveru, který odhaluje plagiátorství, takže máte 100% záruku. Právě testování dokáže eliminovat jakékoliv podezření z plagiátorství.

Americké sankce mohly připravit o život desítky tisíc lidí

Konec venezuelské krize?

2. 5. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Zdá se, že pokus o svržení Madurovy vlády venezuelskou opozicí vedenou Juanem Guaidóem nevyšel. Pokud nedojde k zásadnímu zvratu, kupříkladu k nějaké formě ozbrojené intervence, Caracas může bouchat šampaňské. I když venezuelští opozičníci měli po svém boku Trumpův kabinet, jehož členové se záští vůči Chávezovu nástupci nikdy zvlášť netajili, jakož i pravicové latinskoamerické režimy, nedokázali oslovit miliony strádajících Venezuelanů. Riskantní pokus o vyvolání násilného konfliktu soustavnými apely na armádní špičky i obyčejné vojáky, aby zběhli na „správnou“ stranu, patrně nevyšel. Guaidó a spol. by raději měli uposlechnout diplomatických výzev neutrálních institucí a zemí a vrátit se k jednacímu stolu. Tato politováníhodná a nadto vysoce riziková epizoda přináší důležité ponaučení: Spojené státy si už v latinskoamerickém regionu nemohou dělat, co se jim zamane, neboť jejich moc narazila na své limity i na jejich zadním dvorku.

30372

Struktura bohatství v ČR se podobá Ukrajině

Demokracie v ČR není v ohrožení. V pravém slova smyslu je třeba ji teprve vytvořit

2. 5. 2019 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut


Každá demokracie je ve skutečnosti vytvářena poměrem tří veličin: meritokracie, tedy expertní dimenze v politice, úředním aparátu, akademické sféře a občanském sektoru, která dokáže pojmenovávat problémy, nacházet jejich řešení a číst scénáře vývoje. Oligarchie, relativně malé skupiny ekonomicky nejsilnějších v pozicích vlastníků a manažerů, která představuje největší hybnou sílu v ekonomice a nečekají na volby, aby mohli vyjádřit svá přání v tom, kam má směřovat politika. A pak je tu tu tělo demokracie, suma občanů s volebním právem, kteří z podstaty věci mají měnit podmínky těm, kdo mají vliv a moc tak, aby co nejvíce odpovídaly veřejnému zájmu. V tomto smyslu je česká demokracie jen formální systém, v němž si voliči nedokáží uvědomit skutečný veřejný zájem, a volby proto představují jen drobnou technickou komplikaci pro meritokratickou a oligarchickou vrstvu. Z žabí perspektivy proto sice dává boj proti Babišovi smysl, z té ptačí se ale jeví jako úporná snaha hasit malou část na okraji jinak rozsáhlého požáru.

Rozhovor Britských listů 217. Je v ČR ohrožena demokracie?

30. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta
Organizace Milion chvilek pro demokracii uspořádala už minulý týden nejen v Praze a v Brně, ale i v jiných městech velké demonstrace proti Babišovi. Proč to její aktivisté dělají? O tom hovoří se zakladatelem organizace Mikulášem Minářem Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. května 2019.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Barbora Tachecí radostně tančí na palubě potápějícího se Titaniku

2. 5. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

Čechům zřejmě nevadí, že za deset let už nebudou mít žádnou planetu


Je tragédií, když je v nějaké zemi jednou z hlavních moderátorek veřejnoprávního rozhlasu osoba, která je neinformovaná a hloupá. 

Ohromilo mě to. Ta nízká úroveň.

Komerční rozhlasová stanice Klasik Praha, která si zjevně snaží uchovat své posluchače rozmělněním svého pořadu klasické hudby děsivými paskvily tzv. komerční hudby filmové (kterou vydává za údajnou klasickou hudbu, ačkoliv je asi sto řádů pod skutečnými skladbami takového Bacha či Mozarta) bohužel v podvečer na Prvního máje začala dokonce vysílat celý pořad, věnovaný této špatné kýčovité hudbě (oni docela vážně citují podřadné komerční filmy, pro něž byly tyto zoufalé "skladby" složeny, jako nějaká umělecká díla!) - tak to jsem si řekl NE a stanice mě úspěšně vyhnala od své frekvence.  

Jak Gavin Williamson lezl do zadku americkému velvyslanci

2. 5. 2019

čas čtení < 1 minuta

Při pádu nekompetentního a přehnaně ambiciozního britského konzervativního ministra obrany Gavina Williamsona upozorňuje producent BBC na scénku z loňska, kdy Williamson neuvěřitelným způsobem leze do zadku americkému velvyslanci. Dožaduje se: "Mohl bych někdy za vámi zajít do vaší kanceláře?"


Bez komentáře...

2. 5. 2019

čas čtení < 1 minuta


V Holandsku žijí lidé o půl roku déle než ostatní Evropané, protože jezdí na kole

2. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Tato inovativní belgická cyklotrasa vede rybníkem. Čímž se dostáváte neuvěřitelně blízko přírodě. Cyklotrasa probíhá 212 metrů širokým rybníkem v Limburgu v  Belgii. Je populární. V nejrušnější dny jí používá 5000 cyklistů. Avšak vodní cyklotrasa nedělá jen to, že by povzbuzovala ježdění na kole. Podporuje také okolní přírodní rezervaci. Pod cyklotrasou je nyní kanál pro žáby, aby mohly bezpečně přejít. Belgická provincie Limburg modernizuje svých 2000 km cyklotras, aby zvýšila turistiku na jízdních kolech. Zatímco má tato země velké plány jak zvýšit počty cyklistů, snižuje daň z prodeje jízdních kol o 15 procent, v sousední zemi, v Nizozemí, jezdí na kole největší procento obyvatel na světě. Průměrný dospělý Holanďan jezdí na kole 74 minut týdně. Téměř polovina holandských dětí v základní škole jezdí do školy na kole (v Británii je to 1 procento). Z jedné studie vyplývá, že v důsledku ježdění na kole žijí Holanďané o půl roku déle než ostatní Evropané. Ekonomický prospěch z ježdění na kole vytváří 5 procent holandského HDP.

Povzbuzuje vaše země také inovativním způsobem jízdu na kole?ODS má konečně příležitost omluvit se za Klause celému národu

2. 5. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Tak podle Václava Klause, bývalého prezidenta, kterému se také z dobrých důvodů lidově říká „tuneldědek, architekta kuponové privatizace a (s Milošem Zemanem) opoziční smlouvy, jenž na začátku roku 2013 vstoupil do dějin České republiky také svou abolicí pro případy, souzené pro podezření na vážnou ekonomickou kriminalitu, je současný šéf ODS Petr Fiala „hlupák, darebák a podvodník.“ Zakladatel a ideologický otec ODS, Klaus, zuří. Za zmínku stojí celý kontext jeho vyjádření:

29549

Bolestná realita:

Věk influencerů dosáhl svého vrcholu. Nastal čas, aby flákač znovu povstal

2. 5. 2019

čas čtení 9 minut

„Jen těžko si lze vybavit chvíli, kdy procházení Instagramu bylo něčím jiným než dokonale vyčerpávající zkušeností,“ píše reportérka QUARTZ Rosie Spinks. 

Tam, kde se na sociálních sítích objevovaly hlavně obědy a západy slunce, je dnes přehlídka strategicky připravených aktualizací životního stylu, kariérních úspěchů a veřejných předsevzetí trávit méně času online (většinou proklamovaných lidmi, kteří na sociálních médiích vydělávají peníze) – vše zarámováno do pečlivého jazyka tiskových prohlášení. Každý se usilovně o něco snaží.

Rozvojový program OSN: Konflikt v Jemenu si mohl vyžádat téměř čtvrt milionu obětí

2. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

Aktuální zpráva Rozvojového programu OSN přináší chmurnou statistiku týkající se obětí válečného konfliktu v Jemenu, který mohl připravit o život 233 tisíc lidí. V průběhu bojů mezi Saúdy vedenou koalicí a vzbouřenými Húsiji bylo zabito 102 tisíc vojáků a militantů, zatímco 131 tisíc civilistů zemřelo v důsledku válečných útrap, příkladně kvůli nedostatku potravin, léků a adekvátní lékařské péče.

Více než polovinu obětí tvoří děti do pěti let věku, tj. 140 tisíc mrtvých. V Jemenu každých 11 minut a 54 vteřin předčasně umírá jedno dítě.

Americký prezident Donald Trump nedávno vetoval rezoluci amerického Kongresu požadující ukončení americké vojenské podpory pro Rijádem iniciované tažení v nejchudší arabské zemi. V Kongresu se nenalezla potřebná dvoutřetinová většina, která by mohla zvrátit prezidentovo veto.

Bližší informace v angličtině ZDE a ZDE

Velké národy nevedou nekonečné války

2. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

Trump řekl, že „velké národy nevedou nekonečné války“, avšak navzdory podpoře napříč politickým spektrem vetoval šanci k ukončení jedné z těchto neústavních válek v Jemenu.

Udělám vše, co je v mých silách, abych ukončil největší světovou humanitární krizi, uvedl na Twitteru americký kongresman Ro Khanna.

Kongresman se vyjádřil i ke stávající krizi ve Venezuele: „Viceprezident nemá právo podněcovat násilí ve Venezuele. Nemůžeme si dovolit přispívat k vypuknutí občanského konfliktu v zahraničí. Toto je naopak chvíle pro diplomacii a zdrženlivost.“Svátek práce by měli slavit především zastánci moderního kapitalismu

1. 5. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Dnešní svátek, tedy prvního května, je oficiálním státním svátkem v České republice. Je to svátek práce. A nejen u nás, ale i v mnoha nejen západních zemích. Je pravda, že komunisté za minulého režimu udělali z prvomájových oslav ty hnusné demonstrace poslušnosti jedné vládnoucí mafii, která neumožnila ani existenci svobodných odborů, natož svobodných voleb. Byla to naprostá perverze svátku práce.

Rozhovor Britských listů 216. Byl Jackson skutečně pedofil?

26. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta


Je obviňování britské Labouristické strany z antisemitismu chiméra, je Maduro politik milovaný Venezuelany? Je Michael Jackson obviňován z pedofilie neoprávněně a Donald Trump nevinen ze spolupráce s Ruskem? Zahraničněpolitický komentátor Britských listů Daniel Veselý občas vystupuje při analýze některých zahraničněpolitických témat jako advokát diaboli. Jak své postoje zdůvodňuje? O tom s ním hovoří Jan Čulík. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. dubna 2019.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

V Londýně vyvrcholila nekompetentnost tamější vlády okamžitým vyhozením ministra obrany na hodinu

1. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Premiérka Mayová oznámila, že byl s okamžitou platností vyhozen z funkce její ministr obrany Gavin Williamson. Byl to mladíček, který už předtím proslul různými nekompetentními a neuváženými výroky. To však Mayové, pro niž byl Williamson jedním z velmi mála lidí v jejím kabinetu, kterého mohla považovat za stoupence, nevadilo.

23. dubna jednala britská Bezpečnostní rada státu o čínské technologické firmě Huawei. Druhý den přinesl konzervativní list Daily Telegraph informaci, že se Mayová rozhodla udělit firmě Huawei právo vybudovat v Británii síť 5G - navzdory bezpečnostnímu znepokojení, které na schůzi Rady vyjádřili četní ministři.

(Mimochodem, britská vláda se nyní brání, že prý o této věci "ještě rozhodnuto nebylo"... Komu věřit?)

Následovalo vyšetřování, kdo prozradil tyto tajné informace, a dne 1. května Mayová vyrazila ministra obrany Gavina Williamsona.

Ten se ovšem hájí, že neprozradil nic.

Nejenže byl Gavin Williamson, podobně jako většina členů dnešní britské konzervativní vlády, arogantní a nezkušený hlupák, posedlý jedině svou vlastní kariérou. Došlo k bezprecedentnímu prozrazení vysoce utajovaných státní informací do tisku. Za to byl nyní potrestán Williamson, který vykřikuje, že nic neprozradil.

Vyšly ovšem najevo závažné skutečnosti, které zjevně vážně znepokojily mnohé ministry, jeden z níchž to prozradil. Hloupá Mayová předává základní bezpečnostní infrastrukturu své země čínské diktatuře. Už předtím něco podobného udělal jiný konzervativní hlupák, někdejší ministr financí George Osborne, který - neuvěřitelně - uzavřel s Čínou kontrakt na výstavbu jaderné elektrárny v Británii. Dal tak čínským komunistům možnost ji vypnout, kdykoliv se jim zachce.

Nemám slov, poznamenává Jan Čulík.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Julian Assange byl odsouzen na 50 týdnů do vězení za porušení podmínek kauce

1. 5. 2019

čas čtení < 1 minuta

 

Soudkyně odmítla většinu polehčujících okolností, které jeho jménem předložili právníci. Assange také napsal dopis, v němž lituje toho, co udělal, ale argumentuje, že neměl jinou volbu. Soudkyně Deborah Taylorová u korunního soudu v Southwarku konstatovala, že Assange "učinil úmyslný krok vyhnout se spravedlnosti".

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

 17079

Máj

1. 5. 2021 / Karel Hynek Mácha

čas čtení 37 minut

Úvod připravil Jan Čulík

Máchovo postavení v české literatuře se vždycky zdálo být kontroverzní - jako by jeho dílo nemělo absolutně nic společného s tradicí české poezie z devatenáctého století. Existenciální motivy, úvahy o nicotě, smrti, časnosti, vině a trestu jsou nesmírně moderní, jako by patřily nejméně do dvacátého století. Hudební struktura Máje, založená na integraci všech vrstev jazyka básně (jak to ukázal ve třicátých letech dvacátého století Jan Mukařovský) je neuvěřitelně složitá a nepřeložitelná do jiných jazyků.

Loupežník Vilém není český literární typ, napsal Josef Jedlička. Ani jeho družka Jarmila jím není. Přesto - nemůžeme Máchu jen tak beze všeho obejít. Vyjádřil za nás cosi skrytého a zapíraného a cosi z jeho díla nám přešlo do krve, třebaže jsme o to dvakrát nestáli a vůbec jsme to nefedrovali.

Jedlička pokračuje:

To, čemu jsme obvykle přiznávali hodnotu a úctu vlasteneckého konání, byla ona drobná zlepšovatelská práce, čím klopotnější, tím úctyhodnější, to jaré a důvěřivé spění k cílům komunálně občanským. Věru, že bylo mnoho co dělat: reformovat pravopis a vydat slovník, zakládat školy a spolky, cvičit v Sokole, psát české kuchařky, přeložit světovou literaturu, vést státoprávní boje, učit se obecní samosprávě, vymaňovat se z vlivu kapitálu a dohánět, dohánět a dohánět - jednou Evropu, podruhé Ameriku, potřetí Sovětský svaz...

Ta přemíra úkolů nás vždycky vedla k tomu, že jsme do své představy vlastenectví zahrnovali i jakousi povinnou spokojenost s málem, snadno se smiřovali s tím, že nejsme původní, a když se z dopuštění osudu stalo, že u nás vyrostla světová osobnost, jakou byl třeba Purkyně, honosili jsme se tím sice, ale za jeho hlavní zásluhu jsme přece jen pokládali, že si občas zašel na pivo k Tomášovi.

Urpostřed toho shonu a kutění nám byl na obtíž každý, kdo se nechtěl podřídit této vlastenecké disciplíně, kdo - třebas byl Čech - chtěl na daném terénu svést svůj nejprivátnější existenciální boj, kdo široce a tvořivě pojal svou národní určenost a snažil se ji povznést na úroveň všelidskou.

První kritikové obvinili Máchu, že je "cizí a nečeský".

A skutečně: loupežník, oblečený v plášť rudě podšitý jako karbonář, aristokratický vůdce tlupy spříseženců je vlastně nemyslitelný v zemi Babinského, který jak známo na stará kolena okopával kajícně v Kartouzích kedlubny. Česká dívka bledá "co amaranth na jaro svadlý" a k tomu ještě v bílém rouchu tesknící na skalním ostrohu je zjev právě tak exotický a právem se jí nedostalo obliby Mařenčiny, Vendulčiny či paní Mullerové. Jen právě zase naše vlastenectví nás přimělo k tomu, abychom děj Máje situovali k doksánskému rybníku, když je přece nade vši pochybnost zřejmé, že scenérií Máje je italské jezero, až do těch plachetních člunků a labutí. Sotvakdy se našimi lesíky ozýval "táhlý trouby zvuk" a vůbec je nepředstavitelné, že by u nás byl někdy zval k lásky hrám "hrdliččin hlas"...

A přece. Navzdory všemu rozumu a zkušenosti, navzdory přízemnímu pragmatickému vlastenectví, navzdory pohodlnosti, z níž se neradi dáváme vyrušovat, a i navzdory politické manipulaci vyvstává u nás od dob Máchových nad temné hory růžný den, borovými háji vane vítr, který nad lesy řídí divokých husí let a po horách mladičké stromky sklání, chvějeme se zvukem strhané harfy a opíjíme se sladkostí pýru na ladech a dokud nejsme zcela staří anebo dočista zlí a nelidští, občas k nám zaléhá i přes hory a doly, přes oceány a šílený mumraj světa žežulčino volání a sladký hrdliččin hlas.

Neboť nad pravdu zkušenosti a denní potřeby je koneckonců vždycky pravda básníkova. Ona nás pak vede i k tomu, abychom byli více lidmi, a lidmi co nejúplnějšími.

Josef Jedlička, České typy aneb Poptávka po našem hrdinovi, Praha 1992

Plné znění Máchova Máje BL

Invaze

30. 4. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení < 1 minuta

"U Mikulova (Nikolsburg) rozložili Rakušané tábor a chystají se na zteč. Cheb (Eger) hoří, v Liberci (Reichenberg) svrhla pátá kolona právoplatnou vládu města. Polská armáda vtrhla na Těšínsko. Bratr nejbližší nám vrazil kudlu do zad - Slováci přebrodili u Hrušek řeku Moravu se slovy, že Slovácko je Slovensko. Místní pobočka Viet-congu operuje z kanálů a přemalovává dopravní značky. Musulmani prodávají s úlisnými úsměvy kebab posypaný strychninem.

V této těžké chvíli ochrání český národ jen silný vůdce. Tvrdě a nekompromisně."

HDP v % k průměru EU (2004-2016)

30. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta


Expert OSN: Británie se propadá do bídy. Vytváří si substandardní pracovní síly

1. 5. 2019

čas čtení 3 minuty

Foto: Philip Alston
Philip Alston, expert OSN na globální chudobu, varoval, že posledlost Británie brexitem způsobí vážné oslabení celé země, bez ohledu na to, zda k brexitu nakonec dojde či nedojde. Británie totiž nemění svou politickou strategii, která zahání lidi do chudoby.

Alston, odborník OSN na extremní chudobu, konstatoval: "Vytváříte si v Británii opravdu vážný problém pro budoucnost, protože produkujete substandardní pracovní síly a podvyživené děti."

Dvě fotky z naší země - možná budeme brzo říkat "naší dříve krásné země"

30. 4. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

 

Na první je kus lesa, který uschl. Kamkoli jedete, možná s výjimkou horských oblastí, si můžete všímat uschlých skupin stromů, které už letos neobrašily a neobraší. Borovice jsou na tom nejhůř, smrky (na snímku) schnou taky. Žádný kůrovec, jen příliš teplo a příliš sucho. Letošní počasí začalo hůře než to loňské, když se to nezlepší, co neuschlo loni, uschne letos. Foceno na Tišnovsku.

Na druhé je "situace" na dálnici u Břeclavi. Mírný vítr, z vysušených polí se odfukuje půda. Příbuzní z Hodonínska říkají, že to je teď běžný jev.

Obojí je dokladem honby za krátkodobými výnosy. Kvartální výsledky, kvartální prémie. Roční výsledky, roční prémie. Hypotéky se musí platit. Co bude příští rok, o tom budeme přemýšlet příští rok.

Dialektika Hnutí Ano a nesvatá aliance Hradu, komunistů a Faltýnka

30. 4. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Rekonstrukce Babišovy vlády je nepochybně velké politické téma. Je to ovšem takové téma rozplizlé, protože nevíme, co skutečně noví ministři budou dělat. Obavy jsou nesporně na místě. V prvé řadě se ukazuje, že Hnutí Ano, které Babiš de facto vlastní, není schopno ze svého středu generovat lidi, kteří by vedli ministerstva.

Na post ministra dopravy přichází po Danu Ťokovi, který dokázal navzdory tlakům druhého muže hnutí, pana Faltýnka, prosadit změnu v provozovateli mýtného systému, přichází někdo, kdo dělal šéfa právního úseku na ministerstvu dopravy za nechvalně známého ministra ODS Aleše Řebíčka. Člověk má pocit, že Babiš v roce 2013 by nic podobného nedopustil, nyní se ovšem jeho rozhodování „tvaruje“ podle zájmů „reálné moci“, která drží jeho vládu, a to je nesvatá aliance komunistů, prezidenta a kontaktů pana Faltýnka. p { margin-bottom: 0.1in; direction: ltr; line-height: 115%; text-align: left; }

Středoškolská stávka za klima - 3. května

30. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta

 

3. května budou studenti po celé republice stávkovat za klima. Jedna stávka již proběhla, bohužel její efekt na politiky byl nedostatečný. Obrátili se k nám a k naší budoucnosti zády.

Touto stávkou kritizujeme nečinnost politiků a společnosti. Stále požadujeme co nejrychlejší a důsledné řešení klimatické krize. V Praze proběhne stávka dne 3.5.2019 od 10 hodin. Zahájení proběhne na Malostranském náměstí.

Program stávky je následující: 


10:00 | zahájení stávky na Malostranském náměstí
10:30 | projevy řečníků
11:30 | začátek průvodu | Malostranské náměstí - Klárov - Čechův most - Náměstí Republiky - Na příkopě - Staroměstská 
13:30 | ukončení 

 
Petr Doubravský
 
media@fridaysforfuture.cz

Marnost nad marnost

30. 4. 2019 / Jan Sláma

čas čtení 5 minut

Toto snad biblické pořekadlo je více než pravdivé. Stále více se o tom přesvědčuji. Všechny ušlechtilé ideály jsou marné. A co jsou to vůbec ty ideály? Je to harmonie? Jak by vypadal život na zemi kdyby dosáhl harmonie? Zdá se, že tehdy, když by s povrchu Země zmizel člověk. Je to člověk, který přirozenou harmonii neustále narušuje a ničí.

Před několika týdny se, už po kolikáté, probudili nějací mladí lidé, asi studenti, s proklamací k záchraně naší planety. Několik se jich zviditelnilo, psalo se o nich na všelijakých tvitrech a fejsbucích, či jak se to všechno to moderní sdílení nazývá. Možná i v novinách. Se svatým nadšením se asi ukázali i v televizi. Založili několik diskusních kroužků a budou diskutovat.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Trump dosáhl rekordu: Pronesl už 10 000 lží

30. 4. 2019

čas čtení 3 minutyHlavním konfliktem mezi Donaldem Trumpem a médii je skutečnost, že první povinností novináře je říkat pravdu, kdežto Trumpovým cílem je v americkém politickém diskursu pravdu devalvovat, píše v deníku Washington Post Aaron Blake.

Toto Trumpovo úsolí dosáhlo v těchto dnech neuvěřitelného rekordu. Podle týmu deníku Washington Post, který ověřuje Trumpovy veřejné výroky, vyslovil nyní Donald Trump už více než 10 000 lží nebo zavádějících tvrzení.

Srí Lanka: Úřady mají povinnost chránit ohrožené muslimské občany

30. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta

Andrew Stroehlein: Od velikonočních atentátů na Srí Lance útočí zuřící davy na muslimské imigranty. Úřady mají povinnost chránit ohrožené muslimské občany.


Cenzura v rakouské televizi

30. 4. 2019

čas čtení 1 minuta

Šéf Rady rakouské veřejnoprávní televize Norbert Steger, někdejší politik ze strany Svobodných, zakázal prominentnímu novináři rakouské televize Arminu Wolfovi, nositeli novinářských cen, aby na obrazovce vystupoval. Musí to být čistě náhodné, že Armin Wolf v rakouské televizi byl také tím novinářem, který ostře interviewoval Vladimíra Putina, píše politolog Cas Mudde:

Armin Wolf: Šéf Rady rakouské veřejnoprávní televize mi doporučil "čas mimo televizi", "na náklady televizních koncesionářů". Jsem si jist, že má na mysli pouze zájmy televize ORF a našich diváků.

Norbert Steger se vyjádřil, že je Armin Wolf "příliš pyšný", že by měl "mimo televizi" přehodnotit  svůj postoj a uvědomit si, že "nemá vždycky pravdu".

Zelenskij zesměšnil Putinův plán dát ruské pasy Ukrajincům

30. 4. 2019

čas čtení < 1 minutaNový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij v reakci na Putinovu nabídku ruského pasu  Ukrajincům žijícím na separatistickém území nabídl ukrajinské občanství "všem lidem, kteří trpí pod autoritářskými a zkorumpovanými režimy", ale především "ruskému lidu, který trpí nejvíce ze všech".

Napsal to ukrajinsky i rusky, "aby nás všichni slyšeli," vyjádřil se Zelenskij.
Nově zvolený ukrajinský prezident se vysmál Putinově nabídce a řekl, že ruský pas poskytne "právo být zatčen". 

Bývalý generální ředitel Světové obchodní organizace o brexitu

29. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta

"Musel jsem napsat tisíce a odvysílat snad miliony slov o brexitu a brexitérech. Pascal Lamy to udělal daleko přesvědčivěji v šesti vteřinách grimas. Docela to odzbrojuje," píše James O'Brien, moderátor londýnské komerční rozhlasové stanice LBC.


Ve španělských volbách zvítězili socialisté, ale bez parlamentní většiny

29. 4. 2019

čas čtení 2 minutyVládnoucí socialisté získali ve španělských všeobecných volbách v neděli nejvíce hlasů, nedosáhli však na parlamentní většinu. Do parlamentu se dostala nová  ultrapravicová strana Vox (s níž se paktuje česká ODS) a tradiční konzervativci se katastrofálně propadli.


Vládnoucí Socialistická dělnická strana (PSOE) Pedro Sáncheze získala 123 křesel, konzervativní Lidová strana jen 66 křesel, středopravicová Občanská strana 57 křesel, protiškrtová strana Unidas Podemos a její spojenci 42 křesel a ultrapravicový Vox 24 křesel.

V roce 2018 byly zničeny tropické lesy o rozloze Anglie

29. 4. 2019

čas čtení 2 minuty

Stromový kryt v tropech se vloni zmenšil o rozlohu 30 milionů akrů, informuje Marlowe Hood. Je to čtvrtý největší úbytek od roku 2001, kdy se začaly vést záznamy. Vyplývá to z nových údajů zkompilovaných vědci Světového institutu zdrojů (WRI).

Hospodaření OSBL za březen 2019

18. 4. 2019

čas čtení 2 minuty

V březnu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 61 653.77 Kč, výdaje však byly 117 691.50 Kč. Prosíme o větší finanční podporu.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Evropa přestává odebírat ruskou ropu

29. 4. 2019

čas čtení 3 minuty

Evropské státy přestávají nakupovat ropu z Ruské federace kvůli příměsím, píše Olga Solovjovová. Odběr z ropovodu Družba už zrušilo Polsko a Česko. I tankery v přístavu Usť-Luga (západně od Petrohradu - pozn. BL) odmítají čerpat ruskou ropu. Bělorusko, které poprvé upozornilo na nekvalitní ropu, vyčíslilo své ztráty na 100 milionů dolarů. Exportéry čekají četná podezření, platby za zdržení a dokonce odvrat ruské ropy, varují experti.

V Babišistánu vítězí normalizační "řešení"

29. 4. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Když příjezdem "bratrské internacionální pomoci" skončily všechny pokusy o vážně míněné reformy komunismu, starý režim v Československu se nadále držel jednoduché zásady: Nic podstatného už neřešit. Jedinou oblast, kterou normalizátoři nebyli ochotni nikdy zanedbávat, představovaly sociální výdaje zajišťující poslušnost poddaných. Investice, v poslední fázi dokonce včetně investic do armády, naproti tomu postupně vysychaly, stejně jako ochota zabývat se jakýmikoliv dlouhodobými výhledy.

Tony Judt: Varovný hlas z minulosti k - poněkud - apokalyptickému dnešku

26. 4. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 19 minut

Tony Judt (1948-2010) byl britský historik a esejista, studoval v Cambridgi a v Paříži a léta pak působil na britských i amerických vysokých školách, zejména na New York University. Předčasně zemřel, když v roce 2008 onemocněl amyotrofickou laterální sklerózou, nevyléčitelným neurodegenerativním onemocněním, vedoucím k naprosté fyzické nehybnosti. Předtím publikoval množství článků a recenzí především ve známém americkém intelektuálském časopise The New York Review of Books. Pražské nakladatelství Prostor nyní vydalo pod názvem Zapomenuté 20. století téměř pětisetstránkový výbor překladů z těchto, především, recenzí.

Skotská premiérka vyhlásila klimatický nouzový stav

28. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta

Na výročním sjezdu Skotské nacionalistické strany vyhlásila skotská premiérka jako vedoucí představitel první vlády na světě klimatický nouzový stav.

Také zdůraznila, že Skotsko je otevřené komukoliv, kdo tam chce přijít a žít tam.


Anglie chce uvalit na studenty z EU horentně vysoké školné, je to nezákonné. Ve Skotsku budou studenti z EU nadále studovat zadarmo

27. 4. 2019

čas čtení 2 minuty

Londýnská vláda připravuje idiotské rozhodnutí, podle něhož chce na studenty z EU uvalit stejné horentně vysoké školné, jaké musejí platit v Británii zahraniční studenti z jiných částí světa, jde někdy až o dvacet tisíc liber ročně  (600 000 Kč ročně). Toto opatření má prý vejít v platnost, ať se brexit uskuteční či neuskuteční.

V Evropské unii je to protizákonné - studenti z členských zemí EU musejí studovat za stejných finančních podmínek jako domácí studenti. Ve Skotsku podléhá naštěstí školství rozhodování skotské vlády v Edinburku.

Ta nedávno oznámila, že nejméně studenti z EU začínající své pregraduální studium v roce 2020-21 budou na skotských univerzitách i nadále studovat zadarmo, bez ohledu na to, zda se uskuteční brexit. Češi a Slováci tedy nadále budou ve Skotsku studovat zadarmo.
Gavin Esler: Další šílený nápad od této blbé vlády - apelujeme na všechny studenty z EU a občany EU v Británii: registrujte se pro eurovolby. Chceme inteligentní Británii a chceme sem přilákat ty nejlepší a ty nejinteligentnější občany.

Slavný televizní vědec a popularizátor vědy profesor Brian Cox: Tohle je katastrofálně stupidní strategie. Vím, že vláda občas pociťuje potřebuje potřebu usmiřovat si idioty, avšak ani idioti nechtějí snižovat počet zahraničních studentů studujících v Británii.


Hrůzy, které se ani normálně nedostanou do zpráv

27. 4. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Foto: Cyklon Kenneth, Mozambik

Poslouchal jsem v sobotu pořad Newshour v zahraničním vysílání společnosti BBC. Na Srí Lance, po masakru v kostelech a v hotelech na Boží hod velikonoční, nyní místní obyvatelstvo pronásleduje příslušníky muslimské menšiny, kteří tam utekli z Pákistánu před pronásledováním.

Uprchlíci v Libyi, které Evropa odmítá přijmout a financuje jejich zadržování ve vazebních táborech, jsou nyní terčem střelby, vzhledem k tomu, že se místní polovojenské jednotky snaží zmocnit Tripolisu. Děti pláčí v zoufalé hrůze, bojí se kulek, informuje z místa reportérka BBC.

Pouhých několik týdnů, co v důsledku globálního oteplování byl postižen africký Mozambik obrovskými záplavami a katastrofálním ničením cyklonem Idai byl zbytek země tento týden - na severu - zničen novým cyklonem Kenneth. Koho by to zajímalo.

V Afghánistánu bylo za poslední čtyři roky zavražděno 45 000 vojáků a policistů v boji s Talibanem. Další desetitisíce mladých Afghánců, sloužících v armádě a v policii utrpělo obrovská zranění. Afghánské ministerstvo obrany nemá - tak, jak to existuje v jiných zemích - žádné zdravotnické instituce, které by se staraly o válečné invalidy a vybavovaly je například prostetickými končetinami.  O rodiny pozůstalých po zabití vojáků se nikdo nestará - ani o vojáky či policisty, kteří byli například postřeleni do páteře, takže doma leží nehybně bez pomoci.

V Kalifornii se střílelo v synagoze

27. 4. 2019

čas čtení 1 minuta

Devatenáctiletý Kaliforňan, který střílel v synagoze nedaleko San Diega byl prý motivován atentáty na dvě mešity na Novém Zélandě. Muž jménem John T. Earnest začal střílet v synagoze v Poway, asi 30 km severně od San Diega. Usmrtil jednu osobu a zranil tři další, včetně rabína. Na sociáních sítích před atentátem Earnest zveřejnil svůj "otevřený dopis" plný antisemitských a rasistických nadávek. Inspiroval ho také atentát na synagogu v  Pittsburgu před půl rokem, při němž bělošský supremacista usmrtil 11 osob. Earnestův dokument napodobil střelce z Nového Zélandu formátem i tónem. Jeho dokument obsahoval citáty z bible a bělošské nacionalistické konspirační teorie. Tvrdil, že také podpálil minulý měsíc mešitu v nedalekém městě Escondido. K útoku došlo krátce po 11.20 místního času. Zdá se, že se po několika střelbách Earnestova automatická zbraň zasekla. Krátce po atentátu zatelefonoval Earnest na nouzové číslo 911 a vzdal se policii.

Po střelbě na Novém Zélandě tamější premiérka Jacinda Ardern zakázala na Novém Zélandě vlastnictví poloautomatických zbraní.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 


Ilhan Omar antisemitský atentát odsoudila:


Jsme uprostřed ekologické katastrofy

27. 4. 2019

čas čtení 1 minuta

Můj dobrý kamarád je ředitelem jedné lesní správy v jižních Čechách. Je to lesák, žádný environmentalista, ale "svými" lesy žije. Právě mi řekl, že tamější lesy mají tak dva, tři roky, kůrovce je teď v lapačích asi 40x-100x víc než bylo v těch předchozích nejhorších letech a dřevo se nedá ve střední Evropě prodávat, protože je ho prostě tolikrát víc, než je možné udat, že se trh rozpadnul, píše Bohuslav Binka.

Vůbec není otázka, zda jsme v krizi - prostě jsme ve veliké a zásadní environmentální krizi - ale jak to udělat, aby se v poměrně krátké době osvědčil stát a další instituce v tom, abychom jí nějak ustáli.

Podle mého je nutná zásadní personální obměna na Ministerstvu zemědělství, které nebylo a není schopné alespoň částečné reakce. A to samé podle mého platí o vedení Českých lesů.


Boris Cvek (viz jeho fotografie výše):

Pro ilustraci, jak se u nás v lese sama od sebe řeší kůrovcová katastrofa (a je to obyčejný hospodářský les). Ve vyfocených místech býval hustý smrkový les, vystlaný hnědým jehličím, bez trávy. Postupně - je to proces minimálně 20 posledních let - byly smrky káceny a zůstal tu a tam buk, dub nebo modřín. Nálety z těchto stromů pak okupovaly utvořený prostor a daří se jim skvěle. Na vyfocených místech převažují nálety buku a modřínu, jinde jsou to zejména duby. A k tomu nějaká bříza, javor, smrk, jedle. Naprosto spontánně. Roste to, co je schopno přežít, a boj o život je to krutý.


Toto je mezitím "vize Ano" pro Evropu. Až zločinecká manipulace nesmyslu:Britští voliči dnes zastávají názor, že referendum o brexitu byla pitomost

27. 4. 2019

čas čtení 1 minuta

 
 

Kdyby se konalo druhé referendum o brexitu, 46 procent britských voličů by nyní hlasovalo pro setrvání Británie v EU, 34 procent by hlasovalo pro brexit.


 
Více než 55 procent britských voličů nyní zastává názor, že se referendum o brexitu nemělo konat. Myslí si to i většina konzervativních voličů (49 procent), že referendum se mělo konat si myslí 43 procent konzervativních volčů. 72 procent labouristických voličů zastává názor, že se referendum nemělo konat, 18 procent, že ano.

Konzervativci mají nyní v Británii podporu 26 procent, labouristé 33 procent, Farageova nová Strana za brexit má 17 procent.

Ve volbách do Evropského parlamentu bude pro labouristy hlasovat 28 procent voličů, pro Farageovu Stranu za brexit také 28 procent voličů, pro konzervativce 14 procent voličů, pro liberální demokraty 7 procent, pro novou protibrexitovou stranu Change UK 7 procent, pro zelené 6 procent, pro skotské nacionalisty 5 procent. Pokud se labouristé vysloví pro druhé referendum o brexitu, což je nyní pravděpodobné (tedy za zrušení brexitu), pro setrvání v EU bude v eurovolbách  hlasovat 53 procent voličů. Nikdo neví, jaká je politika Konzervativní strany.

 

Podrobnosti v angličtině ZDE

K rizikům redukcionistických ideologií:

Tváří v tvář nekontrolovatelné změně klimatu vypadá většina světových politiků jako pitomci. Čeští ovšem mimořádně vynikají

26. 4. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

V roce 1988 vydal Joseph A. Tainter své Kolapsy složitých společností. 4. kapitola nazvaná "Jak porozumět kolapsu: mezní produktivita socio-politických změn" obsahuje pododdíl "Zpracování informací". V něm autor upozorňuje, že složité společnosti musejí nezbytně vynakládat na shromažďování, ukládání, zpracování a šíření informací stále větší a větší díl dostupných zdrojů, ačkoliv výnosy z takové činnosti postupně klesají. Je jen logické, pokud Tainterův závěr vztáhneme i na informace, které složité společnosti shromažďují samy o sobě. - Rok po vydání zmíněné studie, aniž většina tehdejších Čechoslováků cokoliv tušila o Tainterovi, se vlastní vahou zhroutil čs. satelitní komunismus. Krátce nato většina rozhodla, že mandát k provedení zpětné "transformace" na kapitalismus získají vyznavači ideologie "trhu bez přívlastků".

Naslouchání vědcům v otázce ekologické změny

26. 4. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Greta Thurnberg má jednoznačně pravdu v tom, že na vědecké úrovni není prakticky pochyb o tom, že probíhá globální změna klimatu, která je způsobena vypouštěním skleníkových plynů do ovzduší, že to má a hlavně bude mít katastrofální následky pro lidstvo a že je nutné „něco dělat“ pro radikální snížení emisí skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého, ale i metanu. My už dobře víme, že lidská činnost může mít velký vliv na atmosféru, dokonce víme, že tento globální vliv lze úspěšně řešit. Jde o tzv. ozonovou díru. Zakázali jsme freony a zvrátili jsme trend. Jde to.

Mezitím v Absurdistánu 101:

Starobylá polská velikonoční tradice, reklama na polskou vodku v Dubaji, polští učitelé stávkují a požár Notre Dame je trestem za odklon Francie od křesťanství

26. 4. 2019 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

A tak jsme měli Velikonoce, plné starobylých tradic. Rodiny po celém Polsku šly do kostela nechat si košíky potravin požehnat kněžími. Vzhledem k tomu, že Jarosław Kaczyński je starý mládenec, čest nést jeho košík připadla jeho bodyguardovi. 

V městě Pruchnik místní lidé obnovili starobylou tradici potrestání Jidáše za jeho hříchy. Vyvolalo to obrovskou pozornost po celém světě a já bych řekl, že je to nespravedlivé - konec konců, podobné tradice, jakkoliv blbé, lze najít na celém světě. Ale tentokrát to neřeknu. Proč?

29892

Není nutné žít představy někoho jiného

25. 4. 2019 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty

Picture: Jáchym Bohumil Kartous

Moravská, slezská, či slovenská identita není o nic více, či méně sociální konstrukcí než ta česká. Myšlenkou článku „Proč je češství sociální konstrukcí“ (ZDE) je, že identita Čechů, ani jiných národů, není nadčasová, ani jinak nekonečná a neměnná hodnota. Obdobně není nadčasová tedy ani identita Moravanů, a ani Slezanů.

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019

čas čtení 1 minuta

Tisková zpráva: Feministické aktivistky úspěšně blokovaly Národní pochod pro život a rodinu

V sobotu 27. dubna v odpoledních hodinách se aktivistkám a aktivistům z radikálně levicové skupiny Kolektiv 115 podařilo na zhruba 15 minut úspěšně zablokovat Národní pochod pro život a rodinu, který tou dobou procházel přes most u Rudolfina v Praze. Důvodem zablokování pochodu bylo vyjádření nesouhlasu s ultrakonzervativní politikou, za kterou organizátoři (Hnutí pro život) stojí.

Miloš Zeman: Je blbý, nebo navedený? Ohrožuje záměrně bezpečnost ČR?

27. 4. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Prezident republiky jednal s Huawei


Prezident republiky Miloš Zeman se v sobotu dne 27. dubna 2019 v Pekingu setkal s vedením společnosti Huawei v čele s jejím zakladatelem Žen Čeng-fejem.

V průběhu tohoto jednání prezident republiky vyjádřil solidaritu se společností Huawei a názor, že kampaň, která je proti ní vedená, není opřena o žádné věcné důkazy.

Prezident republiky vyjádřil naději, že společnost Huawei se bude podílet na digitalizaci České republiky, včetně sítí 5G.


Jiří Ovčáček
ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky

V Praze dne 27. dubna 2019


* * *

New York Times: Firma Huawei nikdy, za celých třicet let své existence, neprodávala veřejně své akcie. Američtí činitelé mají podezření, že je firma ovládána čínskou komunistickou stranou. Vysocí američtí činitelé jsou také znepokojeni novými čínskými zákony, které vyžadují, aby čínské firmy spolupracovaly s čínskou tajnou policií na výzvědné činnosti.

Jemen: Ráda bych, aby válka skončila a my mohli žít jako děti všude jinde

27. 4. 2019

čas čtení 1 minuta

Nevybuchlé granáty usmrcují a mrzačí Jemence v ohromujícím množství:

Třináctiletá Salah je jednou z mladých obětí války v Jemenu.

Salah: "Pásli jsme v údolí ovce. Jedna z dívek našla granát a přinesla mi ho. Když jsem si hrála, zakopla jsem o něj. Nevěděla jsem, že vybuchne. A vybuchl na mě. Byla jsem zraněna na ruce, na noze a do břicha. Jedna dívka dostala ránu do břicha a zemřela."

Nevybuchlá munice usmrcuje a mrzačí jemenské civilisty v obrovských počtech. V průměru, téměř 100 civilistů je v roce 2019 nevybuchlou municí, ostřelováním, minami a střelbou z malých zbraní usmrceno nebo zmrzačeno každý měsíc.

Karl Schembri, Norská rada pro uprchlíky:
"Za poslední tři měsíce vidíme, že leteckých úderů je v určitých částech Jemenu méně, avšak počet lidí, kteří jsou zraňováni nebo usmrcováni a stávají se invalidy na celý život, protože stoupli na minu, protože na ně střílí ostřelovači, tankové granáty, dělostřelecká palba, se zvyšuje."

V konfliktu v Jemenu zemřely desetitisíce lidí. 3,3 miliony lidí jsou stále vyhnány ze svých domovů. Salah je jednou z nich. Žije nyní v táboře IDP bez rodičů, kteří jsou v městě Taiz. Salah doufá, že se brzo bude moci vrátit domů.

Salah: "Chtěla bych, aby válka skončila a my jsme mohli žít jako děti jinde. Žít s tatínkem a s maminkou bez války. A lidi tak mohou žít šťastně.

20678