Vydání knihy "Palba a zuřivost" o poměrech v Trumpově Bílém domě bylo urychleno. Vychází nyní v pátek

4. 1. 2018

čas čtení 3 minuty

Aktualizace: Nakladatel Wolffovy knihy  "Palba a zuřivost" se rozhodl uspíšit její vydání. V knihkupectví bude ke koupi zítra, v pátek, nikoliv až v úterý.  Autor Michael Wolff napsal:
Nakladatelství vydalo toto prohlášení: "Henry Holt potvrzuje, že jsme obdrželi dopis, požadující zastavení této publikace, od právního zástupce prezidenta Trumpa. Považujeme "Palbu a  zuřivost" za mimořádný příspěvek k naší celonárodní debatě, a knihu tedy nyní uvádíme na trh."

* * *

Právníci Donalda Trumpa podnikli ve čtvrtek kroky ve snaze zabránit vydání explozivní nové knihy, která odhalila chaos v Bílém domě.

Kniha Michaela Wolffa Fire and Fury: Inside the Trump White House (Palba a zuřivost: V Trumpově Bílém domě) má vyjít v úterý. Avšak poté, co deník Guardian z ní zveřejnil sérii ukázek, Bílý dům propadl frenetické hysterii.

Nejprve Trump vydal pozoruhodné osobní prohlášení, v němž odsoudil Steva Bannona, svého někdejšího blízkého spolupracovníka. Zkritizoval ho jako samolibého ješitu, který je "bezvýznamný".

"Steve Bannon nemá nic společného se mnou ani s mým prezidentským úřadem," řekl Trump.  "Když byl propuštěn, nejenže přišel o zaměstnání, ale taky se při tom zbláznil."

Ohlupováním společnosti pseudotématy k naprosté ignoraci důležitých hrozeb

Nízká úroveň mezd v ČR vede k nebezpečnému technologickému zaostávání ekonomiky

4. 1. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Deník NY Times vydal zajímavou reportáž o tom, kterak je švédský pracovní trh připraven na postupující robotizaci. Zatímco v USA se obává dopadů automatizace na lidskou činnost podle citovaného průzkumu Pew Research Center 72 % respondentů, ve Švédsku vykazuje naopak 80 % respondentů ve srovnatelném průzkumu pozitivní postoje k vlivu robotů a umělé inteligence. Ze srovnání vyplývají velmi zajímavé konsekvence i pro ČR: nízká úroveň mezd a relativně kvalifikovaná pracovní síla zpomalují automatizaci a ČR tím pravděpodobně zaostává za zeměmi, jako je právě Švédsko. Predikce OECD potvrzují, že ČR je automatizací vysoce ohrožena.

Rozhovor Britských listů 143. Srí Lanka - ráj na zemi?

29. 12. 2017

čas čtení 1 minutaV tomto předsilvestrovském a novoročním rozhovoru hovoří Jan Čulík s psychiatryní Kateřinou Duchoňovou a dokumentaristkou Dominikou Švecovou o jejich cestě na Srí Lanku. S fotografiemi Kateřiny Duchoňové. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. prosince 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

26304

Kterak Parlamentní listy přibíjejí Jiřího Pehe na kříž

4. 1. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Vřele souhlasím s Jiřím Pehe, jenž se dopustil údajného kacířství tím, že pregnantně vystihl neřesti české společnosti a řadě zapálených „vlastenců“ tak očividně šlápl na kuří oko. Manipulativní server Parlamentní listy (PL) kolportující v české společnosti neopodstatněný strach a utvrzující nezanedbatelnou část národa v jeho iracionálních předsudcích a vyčpělých stereotypech, nelenil a otiskl pár dehonestujících textů, v jednom z nichž politologa několik oslovených politiků nazývá „ťulpasem s nějakým mindrákem“ či „hloupým sprosťákem, co pohrdá lidmi a naším národem“. Je vskutku groteskní, jak křečovitě se mnozí lidé drží zcestných představ o výjimečnosti českého národa a jak imunní jsou tváří v tvář naprosto legitimní kritice neblahých jevů v naší společnosti. 

29863

Sociální inženýrství 2.0 jako hrozba i příležitost pro 2018

4. 1. 2018 / Kryštof Kozák

čas čtení 4 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Kvůli odkazu komunismu se u nás pojem “sociální inženýrství” hodně zdiskreditoval, neboť zahrnoval ze strany režimu násilnou snahu předělat základní fungování společnosti, což z podstaty věci zahrnovalo i vysokou míru omezení svobody jednotlivců za účelem dosažení “světlých zítřků”. Zdravá skepse vůči autoritativním zásahům shora je jistě do velké míry namístě, nicméně neměli bychom zapomínat na to, že se s určitou mírou sociálního inženýrství stejně setkáváme na každém kroku. Například etiketa, “dobré vychování”, je ve své podstatě snahou o regulaci chování ve společnosti, a Guth-Jarkovský byl z tohoto pohledu inženýrem, stavitelem sociální konstrukce.

29864

Jisté jsou přeci jen daně a ....

Supervolební rok 2018?

4. 1. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Miloš Zeman sliboval svým voličům v řeči, kterou spáchal o svátcích, že předčasné volby nepřipustí. Nemohoucí muž posbíral zbytky sil, aby se zaťatou pěstičkou přesvědčil stejně chřadnoucí řady svých obdivovatelů, že předčasné volby by byly výsměchem voličům. Jak symptomatické. Chystá se na svůj poslední výstřel...

Dokáže česká literatura reagovat na dnešní svět?

4. 1. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 15 minut
Karol Sidon (nar. 1942), bývalý vrchní rabín Židovské obce Praha a dosavadní český vrchní zemský rabín publikoval v posledních čtyřech letech ohromující, pozoruhodně čtivou tetralogii pod souhrnným názvem Kde lišky dávají dobrou noc (I. Altschulova metoda, 2014, II. Piano Live, 2015, III. Puzzle, 2016 a IV. Outsider, 2017). Každý z prvních tří svazků relativně velkého formátu této tetralogie má 500 stran textu (čtvrtý svazek je trochu kratší s 475 stranami) a celkem dílo obsahuje neuvěřitelně složitou strukturu příběhů a dějů odehrávajících se na mnoha kontinentech: v ČR, na Slovensku, v Německu, v USA, především v Bostonu, ve středověké Barceloně, ve starém Egyptě a všeobecně na Blízkém východě, především v Izraeli. Přestože má dílo české zázemí, je to hlavně dílo židovské, soustřeďující se na židovskou tematiku. Přestože je čtivé (možná, že autorova energie trochu začíná ochabovat ve čtvrtém dílu), obsahuje neuvěřitelné množství informací z historie, politiky, z židovských studií, z egyptologie, psychologie, lékařství, matematiky i moderní kvantové fyziky.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Emmanuel Macron: Zablokujeme během voleb fake news

4. 1. 2018

čas čtení 2 minutyFrancouzský prezident Emmanuel Macron se zapřísáhl, že zavede zákon, který zakáže během předvolebních kampaní ve Francii šíření fake news na internetu. Kdyby byl takový zákon zaveden v ČR, byly by tím zrušeny ku prospěchu demokracie lživé servery, jako jsou Parlamentní listy, které šířením lží a strachu systematicky destabilizují českou společnost.

Ve svém novoročním projevu před novináři v Elysejském paláci zdůraznil Macron, že zakrátko předloží nový zákon proti lživému zpravodajství, které, jak uvedl, ohrožuje liberální demokracie.

Nový zákon bude požadovat více transparentnosti pro sponzorovaný materiál. Podle nového zákona budou muset internetové servery zveřejňovat, kdo je financuje, a množství peněz pro sponzorovanou reklamu bude omezeno.

29766

Bodláky Václava Duška

Intelektuální záškrt

4. 1. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Na stokrát -  pozdravujeme sebe. Čiperové volili dalekou cestu od kostela ke kostelu do zaslíbené země, aby se poklonili Pietě v domu s přebývajícími anděly a prosili za ochranu před zlými arabáši, kteří život považují za kaňku v bytí jediné slitovné veličiny… umřít strachy, samé tlachy. Milovat bližní, ano! Kdo jsou ovšem ti bližní? Nevíme, váháme, snad dobře děláme. Lásky si je třeba zasloužit.  Laskavé šelmy požírají bezbranné toulavé kusy, odchované zaručeně v křesťanských hnízdech čistoty, lásky a horoucí naděje v lepší časy. Máme lačné dravce i lehkou kořist. Lovit beze zbraně, záruka lásky nesmírné. Ubližujeme radostně slabším, radujeme se a voláme – lovu zdar!

29794

Volební model FSV UK: Šance na celkové vítězství v prezidentských volbách

Drahoš má reálnou šanci porazit Zemana

4. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta

K tomu Bohuslav Binka na Facebooku: "Jiná otázka je, kdo může ve druhém kole ohrozit Miloše Zemana? Jak by ve druhém kole nejspíš dopadl souboj Zeman vs. Drahoš, Zeman vs. Topolánek a Zeman vs. Horáček? Duel Drahoš – Zeman nám pro ČT skončil vyrovnaně. Asi by dost záleželo na účasti jednotlivých táborů. U Horáčka a Fischera by byl Zeman favorit. Ale když se koukneme na čísla jejich přijatelnosti, o kterou v druhém kole dost jde, tak jsou výrazně lepší než u Karla Schwarzenberga v roce 2013. A Zeman si naopak mírně pohoršil. Důležitá informace pro všechny odpůrce Zemana (díky Vratislav Dostál a Daniel Prokop (ten je z Medianu)). Rozdíl mezi Drahošem a Fischerem je drobný, rozdíl mezi Zemanem a těmi dvěma je propastný! Drahoš!"

Bannon: Setkání Trumpova týmu s Rusy v Trump Tower bylo zradou

3. 1. 2018

čas čtení 3 minuty

Aktualizace: Donald Trump v prohlášení, které vydal Bílý dům, ostře zaútočil na Steva Bannona:
"Steve Bannon nemá nic společného ani se mnou, ani s mým prezidentským úřadem. Když byl vyhozen, přišel nejen o své zaměstnání, ale taky zešílel. Steve byl zaměstnanec, který pro mě pracoval až poté, co jsem už získal nominaci tím, že jsem porazil 17 kandidátů, často charakterizovaných jako nejtalentovanější, jaké kdy shromáždila Republikánská strana."

Kritikové ale poukazují na Trumpův tweet ze 17. srpna 2017, v němž Trump napsal: "Chci Stevu Bannonovi poděkovat za jeho služby. Stal se součástí mé kampaně během mé kandidatury proti Prolhané Hillary Clintonové. Bylo to vynikající. Díky, S."

Komentátoři poukazují na to, že Bannon byl spojníkem mezi Trumpem a jeho voličskou základnou. Proto mu nynější konflikt velmi uškodí.

Zdroj v angličtině ZDE

* * *

Steve Bannon, bývalý stratég Donalda Trumpa, charakterizoval setkání Trumpova syna se skupinou Rusů v Trump Tower během prezidentské kampaně r. 2016 jako "zrádné" a "nevlastenecké". V knize autora Michaela Wollfa Bannon varuje, že vyšetřování spikutí Trumpova týmu s Rusy se soustředí na propírání špinavých peněz a předpověděl: "Rozbijí Dona Juniora v celostátní televizi jako vajíčko."

Wolffova kniha nazvaná Fire and Fury: Inside the Trump White House (Oheň a zuřivost: Uvnitř Trumpova Bílého domu) je založena na více než 200 interviewech s prezidentem a jeho vnitřním kruhem spolupracovníků. Wolff odhaluje situaci v Bílém domě, který se potácí od jedné vážné krize k druhé uprostřed trvalých neshod a válek mezi jeho pracovníky. Dokonce i nejbližší Trumpovi spolupracovníci vůči němu vyjadřují pohrdání.

Michael Wollf: Donald Trump nechtěl být prezidentem

3. 1. 2018

čas čtení < 1 minutaPodle nové knihy novináře Michaela Wollfa očekávala Kellyanne Conwayová, šéfka Trumpovy předvolební kampaně,  8. listopadu 2016, že Donald Trump prezidentské volby prohraje. Totéž prý očekával samotný Trump. Jeho cílem nebylo zvítězit v amerických prezidentských volbách. Chtěl udělat kariéru v televizi a na to se prý hodí, aby předtím byl člověk neúspěšným prezidentským kandidátem.

Od samého začátku Trump nadával všem příslušníkům své předvolební kampaně, že "to vedou naprosto blbě".  Sám odmítl do prezidentské kampaně investovat cokoliv z vlastních peněz.

Donald Trump očekával, že až prezidentské volby prohraje, bude nesmírně slavný a budou ho považovat za Hillaryina mučedníka. Jeho dcera Ivanka a zeť Jared budou mezinárodními celebritami. Steve Bannon se stane šéfem hnutí Tea Party. Kellyane Conwayová bude televizní hvězda.

Volební vítězství Donalda Trumpa je šokovalo.

Podrobnosti v angličtině ZDE


Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Íránské protesty: Hanba mlčící Evropy

3. 1. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Po pěti dnech hladových bouří v Íránu si bezpečnostní síly připsaly na konto již desítky zabitých. Avšak Evropa, kde se tak zuřivě diskutovalo o katalánských protestech, při nichž nikdo nezahynul, zatvrzele mlčí. Kritikové Obamovy dohody JCPOA, kteří namítali, že smlouva vytvoří hospodářské zájmy účinně bránící nové mezinárodní izolaci Teheránu v zásadě za jakýchkoliv podmínek, měli zřejmě pravdu. Těch pár mrtvých mezi poddanými režimu ajatolláhů, kteří nejsou spokojeni se skokovým zdražením základních potravin, zatímco země vede paralelně tři války - v Iráku, Sýrii a Jemenu - a je vážně podezřelá i z podpory afghánského Talibánu? Koho by zajímali, když se Airbus těší na zakázku za 44 miliard dolarů a Íránci také vlastní podíl v německé zbrojovce ThyssenKrupp AG. Jak údajně říkával Lenin: Kapitalisté nám dnes prodají provaz, na kterém je zítra oběsíme.

Ofenzíva asadistů v Idlíbu hrozí novou uprchlickou vlnou

3. 1. 2018

čas čtení 1 minuta

Probíhající režimní ofenzíva v provincii Idlíb se zaměřuje na poslední zbývající část povstaleckého území v severní Sýrii - a již na během nástupu zimy vyhnala z domovů desítky tisíc lidí. K tomu dochází v situaci, kdy pomoc pro vysídlené je vzácnější než kdykoliv předtím.

Babylon Berlin - vynikající seriál o Výmarské republice varuje před kořeny toho, co se může stát i dnes

2. 1. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 8 minut

Destabilizace, korupce a nespravedlnost vedou k vražedné diktatuře

Je obtížné psát pro české čtenáře o něčem, co nezažili a co jim předem nezlegitimizují česká média, která je uvrhla už téměř stoprocentně do virtuální reality, kdy drtivá většina českého národa žije ve srovnání s vnějším světem v absolutní fikci, nemající vůbec žádnou vazbu na skutečnost.

(Ohromeně zírám na reakci jakési čtenářky na Fóru Novinek pod článkem o tom, že papež František v novoročním projevu apeloval na veřejnost, že je její povinnost pomáhat uprchlíkům. Podle čtenářky prý je papež "izolován" a "nic neví o situaci v Evropě, o vraždách páchaných uprchlíky a o muslimských no-go zónách". Chudinka čtenářka netuší, že nic takového neexistuje,  je lživými českými médii úplně zpitomělá. Papež František je o hodně lépe informován než ona. Jenže lidi si nedají říct.)

O placatosti Země a o vzdělání

2. 1. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Chtěl jsem napsat, že žasnu, ale už vlastně nežasnu… kdo může žasnout dnes, že se zrovna dnes stala mediálním tématem placatost Země? Dnes je přece legitimní mít názor, jakýkoli. Tím ve 21. století postupně retardujeme pod úroveň středověku. Ve středověku, kdy např. vznikly první univerzity (za všechny jmenujme univerzitu v Oxfordu, založenou na začátku 11. století), bylo vzdělání naprosto elitářské a vyžadovalo fundovanou disputaci.

Přečetli jsme:

Agrofert podal stížnost na průběh vyšetřování OLAF v kauze Čapího hnízda, sdělil mluvčí holdingu

3. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta

Veřejnost se ale s obsahem zprávy OLAF pravděpodobně neseznámí. Ministerstvo financí by ji podle Městského státního zastupitelství v Praze nemělo zveřejňovat. Městské státní zastupitelství v úterý převzalo k posouzení zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům od Nejvyššího státního zastupitelství.

Celý článek: ZDE

PŘEČETLI JSME:

Lžemi vrhají manipulátoři Čechy do paralelních světů pro peníze a moc

2. 1. 2018

čas čtení 1 minutaOzve se víc lidí proti této hrozbě? Pomohlo by, kdyby se v ČR trestaly verbální trestné činy, jako je vyvolávání nenávisti vůči menšinám. Proč to nejde?

Apolena Rychlíková:

Když člověk sleduje, jakým způsobem se dnes některé skupiny mocných podílejí na vzniku paralelních světů, kde se skutečné problémy ignorují a ty neskutečné uměle vytvářejí, těžko uvěřit, že by to nedělaly naschvál, že by to nebyla hra, v níž se každé slovo váží tak, aby v celku utvářelo nenávistnou propagandu.  

Jen kvůli těm, kteří kumulují moc a kapitál, kteří utvářejí mediální prostor a úspěšně zneužívají nejistoty nás ostatních a přetavují ji v paranoidní nenávist, žijeme ve zcela oddělených světech. Politika se pro Okamuru, Ovčáčka, Zemana, Klause mladšího nebo Babiše stala jen závodem, v němž si plně saturovaní lidé hledají obětní beránky, aby mohli zůstat u moci. Z médií jako TV Barrandov, Parlamentní listy, MF Dnes, Prima nebo Nova ta touha vydělávat na rozeštvávání úplně čiší.

Jednou z cest nápravy by mohlo být důsledné odhalování těch mocenských struktur, které ze stávajícího naladění těží. To jsou totiž ti opravdoví společenští paraziti.

Zdroj ZDE
 

Mají Spojené státy podíl na nepokojích v Íránu?

2. 1. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Masové protivládní protesty v Íránu nemající obdoby od zelené revoluce v roce 2009 si podle lokálních médií vyžádaly již nejméně dvanáct obětí, přičemž stovky lidí byly zatčeny. Americký prezident Donald Trump dlouho neotálel a odsoudil zkorumpovaný režim v Teheránu, jenž podle jeho mínění prohýřil národní bohatství, aby mohl v zahraničí financovat teroristy. Přestože je nespokojenost tisíců Íránců, kteří v ulicích velkých měst vyjadřují nespokojenost s inflací, vysokými cenami a snížením či odstraněním vládních dotací, naprosto oprávněná, Bílý dům by se při kritice těchto nešvarů měl v prvé řadě sám chytit za nos.

29862

Boston: Miluj svého (muslimského) souseda jako sebe samého

30. 12. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

Pár postřehů na doplnění asi čtyřicítky fotografií z předvánočního a vánočního Bostonu.

Známý holandský politolog Cas Mudde (který se svého času zabýval hodně i českou a středoevropskou problematikou, nyní působí na jedné americké univerzitě a právě vydal knihu o americké ultrapravici) varuje, že extremně fašistické názory a tupá blbost, kterou šíří Donald Trump z prezidentského úřadu, existuje v Americe bez jeho přičinění, on je pouze legitimizoval a znormalizoval (podobně, jako to v ČR dělají Zeman, Okamura, Babiš a nyní skoro všichni politikové) a že americký fašismus bude existovat i po jeho odchodu. Jiní varují, že nesmírně znepokojující jsou polovojenské americké organizace pravicových radikálů (podobně jako v ČR, kde proti nim nikdo nic nepodniká) - že to je přímá cesta k pravicové diktatuře.

Shodou okolností cestuji do USA jen na západní a východní pobřeží, tentokráte do Bostonu, a s atmosférou bigotnosti a hlouposti, jaká je zřejmě charakteristická pro mnohé jižanské státy a "prostředek" USA, a jako šíří například Murdochova televize  Fox News, se tam vůbec nesetkávám.

Naopak, stejně jako letos na jaře při pobytu v Los Angeles, jsem si znovu potvrdil, že v Kalifornii i v Massachusetts je atmosféra multikulturalismu, tolerance a všeobecné demokratické slušnosti tak hluboce zakořeněná, na rozdíl od střední Evropy, že si myslím, že bude nesmírně obtížné ji zlikvidovat. Mám optimistický pocit, že se Amerika prostě nedá.

Mou zkušeností z letošních Vánoc v Bostonu je, že se s vámi dávají v metru a na ulici lidi přátelsky do řeči. Nebo vám jen tak na ulici sami od sebe přejí hezké Vánoce.

No podívejte se na obrázky. Jsou s komentáři pod těmito dvěma krátkými předvánočními videi, když si rozkliknete článek:

Ten saxofonista, co jste ho v Bostonu před Vánoci natočili, mi nahrál českou hymnu na moji peformanci, s kterou jsem chtěl nadzvednout české fašouny, zakládající si na tom, že jejich hymnu může hrát jen "čistý, bílý Čech", píše z Bostonu Milan Kohout. Video ZDE


 

Washington Post o nacionalismu ve Skotsku i jinde

2. 1. 2018

čas čtení 1 minutaMoudrá slova v deníku Washington Post. Existuje obrovský rozdíl mezi otevřeným, občanským post-nacionalistickým  nacionalismem ve Skotsku a nepříjemným, uzavřeným a xenofobním nacionalismem Donalda Trumpa či brexitu:


"Nacionalismus dokáže osvobodit, nebo zotročit: dokáže rozbít impérium nebo přimět masy, aby páchaly strašlivé zlo: dokáže osvobozovat i utlačovat. Avšak dnešní skotský nacionalismus nedělá ani to, ani ono.

Dnešní skotský nacionalismus není vražedný jako IRA, ani rasistický jako fašismus, vůbec ne. Dnešní skotský nacionalismus také neusiluje o politickou a kulturní autonomii jen pro věc  samu tak, jak o ně například usilovali Češi za habsburského mocnářství, anebo jak o ně dnes usilují ukrajinští nacionalisté.

Skotsko je post-nacionální nacionalismus: je to nacionalismus, jemuž nejde o to, kdo vládne, ale o to, jak systém vlády vypadá v praxi. Je svým vlastním způsobem pokojný a krásný, ale nikdo by za něj nezemřel."

Až 60% azylantů v Německu pracuje jako odborná pracovní síla

2. 1. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Až 60% azylantů v Německu pracuje jako odborná pracovní síla,? píše na Facebooku Jaroslav Miko.
Před dvěma lety jsem zde čelil kritice a výsměchu, kdy jsem i v souvislosti s migrační vlnou psal o tom, že Německo se rozhodně ekonomicky nezhroutí. Ve skutečnosti Německo dokonce ohlásilo největší přebytek státního rozpočtu za celou svou novodobou historii.

To jsou právě ta reálná čísla a informace o stavu věcí, které si v Česku jen s obtížemi derou cestu k široké veřejnosti. Nemalá část české společnosti pak zažívá například rozčarování z výsledků voleb v západní Evropě, které jsou v přímém rozporu s tím, jaká představa o uprchlicích v Česku převládá.

Írán: Už 21 civilistů bylo usmrceno při potyčkách s policií

2. 1. 2018

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Dalších devět mrtvých, demonstrace pokračují. Celkem už bylo při protivládních demonstracích v Íránu, které se rozšířily po celé zemi, usmrceno 21 osob.


Demonstranti ignorovali varování úřadů, aby přestali demonstrovat, jinak je zasáhne "železná pěst". Dochází ke scénám, které jsou stále násilnější.

Proč nepodpoří západní feministky Palestinku Ahed?

2. 1. 2018

čas čtení 1 minutaŠestnáctiletá Palestinka Ahed Tamimi, která byla zatčena poté, co byla nafilmována, jak fackuje izraelského vojáka, byla obžalována z útoků na bezpečnostní jednotky, z pobuřování a z házení kamení.

Videozáznam Ahed Tamimi, který se před čtrnácti týdny virálně rozšířil na sociálních sítích, vyvolal opačné reakce od Izraelců i od Palestinců, a kampaň za její propuštění.

Ahedina matka Nariman Tamimi, která údajně incident živě vysílala na internetu, byla také obžalována z pobuřování.

"Proč nepodpoří západní feministky Palestinku Ahed?" ptá se televize Al Jazeera.  

PŘEČETLI JSME:

Proč se většina českého národa pořád tolik bojí?

1. 1. 2018 / Jiří Pehe

čas čtení 2 minuty
Když se ale tak daří a dokonce prý „bude líp“, proč se tedy většina národa tolik bojí? Proč u nás vítězí (na rozdíl od západní Evropy, kde jen posílily) politické strany a hnutí, které obchodují se strachem z migrantů, Evropské unie, globalizace a vlastně všeho cizího? Kde se stala v našem národním pelíšku chyba?

Za malebným obrázkem ekonomicky prosperující země, se skrývají jevy o poznání méně pozitivní, o kterých politici neradi mluví. Netýká se to přitom nezbytně jen největší spotřeby některých návykových látek na světě, chátrající dopravní infrastruktury, nevýkonné byrokracie, excesů soudní i policejní moci, ubohé politické kultury, nebo skutečnosti, že v údajně prosperující zemi je téměř milión lidí v exekuci.

Česká republika je tím, co ze společného státu „zbylo“. Je to společnost krčící se ustrašeně ve své kotlině.

(Pod)průměrnost ve srovnání s prudce pádícím světem je doprovázena sebeuspokojením společnosti provinciálně ponořené do sebe. V televizích se pořád dokola promítají „ikonická“ díla české seriálové i filmové tvorby (z nichž si národ vylovil svoje oblíbené „hlášky“). Společnost je většinově vystavena nekonečnému oblbujícímu proudu „estrádní“ popkultury, jejíž „špičky“ neobstojí ani ve srovnání s tím, s čím je člověk konfrontován třeba na newyorské ulici. Je zcela symptomatické, že nejúspěšnějším českým uměleckým žánrem je pohádka.

To vše je paradoxně doprovázeno jakousi neoficiální, zcela falešnou ideologií národní výjimečnosti.

Přišel čas dospět! Je třeba se vážně zamyslet, jak se dostat z ubíjející národní průměrnosti a strachu ze světa.

Existují příklady srovnatelně velkých zemí, které to dokázaly, a staly se synonymy technologické inovativnosti, vynikajících kulturních počinů, skvělého vzdělání. Možná bychom si měli vzít z nich vzít příklad.


Celý článek ZDE
 

Bývalý europoslanec za Stranu zelených Cohn-Bendit očekává odchod Polska, ČR a Maďarska z EU

31. 12. 2017

čas čtení 1 minutaBrexit bude mít i pozitivní dopady, argumentuje bývalý německý europoslanec za Stranu zelených Daniel Cohn-Bendit. Mohl by vést ke "zdravému zeštíhlení EU". Brexit by měl být vzorem pro Polsko, Maďarsko a ČR, které nechtějí spolupracovat s Bruselem. Tyto země by měly mít možnost odejít z Evropské unie, pokud se nechtějí podílet na její plánované restrukturalizaci. Vzorem pro to by měl být brexit.

Cohn-Bendit předpovídá, že nyní, 14 let po vstupu středoevropských zemí do EU, "dojde k jejich odchodu". V budoucnosti totiž sníží země eurozóny své dosud miliardové dotace pro všechny tyto nové členské země, které nesdílejí princip solidarity. Pak v těchto zemích dojde k vzniku hnutí požadujícího odchod z EU.

Vedlo by to k "zdravému zeštíhlení Evropské unie", konstatuje Cohn-Bendit. Budoucí vztah se středoevropskými zeměmi, které odejdou z EU, by mohl být založen na principech brexitu.

Podrobnosti v němčině ZDE


PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v listopadu 2017

14. 12. 2017

čas čtení 2 minuty

V listopadu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 73 628.36.    Výdaje na provoz Britských listů byly 63 853.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem listopadu 2017 160 913.20 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

19271