Verhofstadt: Trump zosobňuje třetí hrozbu Evropské unii

30. 1. 2017

Bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt a hlavní vyjednavač EU pro brexit varoval ve své dnešní přednášce v Británii, že EU je ohrožena Donaldem Trumpem, Vladimírem Putinem a islamistickým extremismem

Trump a jeho hlavní stratég Steve Bannon jsou rozhodnutí rozbít Evropskou unii a připravují se k přípravě referend o odchodu z EU v Berlíně a v Paříži, řekl Guy Verhofstadt ve své pondělní přednášce v Chatham House. Trumpův požadavek, aby se Evropa restrukturalizovala podle národní totožnosti, znamená hru s ohněm. Pokud evropský kontinent skutečně půjde cestou návratu k nacionalismu, jak to Trump požaduje, čeká ho katastrofa.

Verhofstadt zdůraznil, že Evropě hrozí tři nebezpečí: "zradikalizovaný politický islám, který uskutečňuje útoky na evropské půdě". Druhým nebezpečím je Putin, "který se snaží Evropu ochronit zevnitř kyberútoky a financováním ultrapravicových stran, včetně Wildersovy v Holandsku a Le Penové ve Francii."

Verhofstadt dodal: "Mým dojmem je, že máme nyní třetí frontu, útočící na Evropskou unii, a tou je Donald Trump, který doufá v rozklad EU."

Obrovské demonstrace v Londýně a v dalších anglických městech proti Trumpovu zákazu muslimů a proti zbabělství Mayové

30. 1. 2017

Birmingham:

Glasgow:

Londýnský primátor Sadiq Khan: Dokud Trump nezruší zákaz vstupu pro muslimy, nemohu podpořit jeho státní návštěvu do Británie

30. 1. 2017

Londýnský primátor Sadiq Khan: Takzvaný ISIS, Daeš, říká, že západní hodnoty jsou neslučitelné s islámem. Říká, že nemůžete být zároveň ze Západu a zároveň muslim. Ale my víme, že existuje množství lidí ze Západu - včetně mě - kteří jsou hrdí na to, že jsou ze Západu, jsou hrdí na to, že jsou muslimové, a praktikují islámskou víru. Existují desítky a tisíce a miliony Američanů, kteří jsou hrdými Američany a zároveň hrdými muslimy. Existují lidé po celém světě, kteří jsou hrdí muslimové a milují Ameriku a chtějí Ameriku navštívit. Prezident Trump nechtěně nahrává tomu narativu, který tvrdí, že nemůžete být zároveň ze Západu a zároveň muslim. Že nemůžete být praktikující muslim a milovat Ameriku a chtít navštívit Ameriku. Proč to dělá?

Londýnský primátor Sadiq Khan: Za okolností, kdy je zaveden zákaz, by se státní návštěva [Donalda Trumpa] do Británie neměla uskutečnit. A já jsem zděšen, že naše paní premiérka za těchto okolností pozvala prezidenta Spojených států na státní návštěvu do Británie.

Reportérka: Takže žádná státní návštěva, dokud ten zákaz nebude zrušen?

Skotská premiérka požaduje, aby Trumpova návštěva do Británie byla zrušena

30. 1. 2017

Nicola Sturgeonová, skotská premiérka, naléhá na Theresu Mayovou, aby důrazně promluvila proti politice Donalda Trumpa a proti hodnotám, které to odhalilo

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová zdůraznila, že státní návštěva Donalda Trumpa do Británie by měla být zrušena, pokud nebude zrušen Trumpův zákaz vstupu do USA pro občany sedmi převážně muslimských zemí. Sturgeonová také požadovala, aby britská premiérka energičtěji vyjádřila znepokojení nad Donaldem Trumpem.

Během jednání s Mayovou řekla Sturgeonová: "Všichni rozumíme, že Theresa Mayová chce budovat konstruktivní vztah, ale takový vztah musí být založen na hodnotách. Myslím, že mnoho lidí by chtělo slyšet výraznější názor od britské vlády ohledně oznámeného zákazu vstupu pro imigranty a uprchlíky. Také jsem řekla, že by bylo za těchto okolností vhodné, aby se státní návštěva neuskutečnila, zatímco tento zákaz trvá, vzhledem k pochopitelnému znepokojení lidí ohledně nich a ohledně signálů, které to vydává, a dopadu, který to má. Všichni máme povinnost hájit základní hodnoty. Mnoho lidí je opravdu znepokojeno, že zavést to, co mnoho lidí považuje za zákaz pro muslimy, za zákaz lidí kvůli jejich původu či víře, je hluboce nesprávné a bude to zřejmě kopntraproduktivní v rámci boje, na němž máme všichni zájem, proti extremismu a proti terorismu.

Co se týče zákazu vstupu pro uprchlíky, to jde podle mého názoru proti mezinárodním povinnostem, jak je určuje Ženevská konvence i proti morální povinnosti, kterou všichni máme vůči uprchlické krizi.

Jsou to otázky, které se začínají dotýkat morálních otázek, které jsou důležitější než politická strategie jednotlivých zemí. A my všichni máme povinnost pozvednout svůj hlas, pokud jsou ohroženy hodnoty, které my všichni považujeme za cenné."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 94:

Jaké hrůzy nás s Donaldem Trumpem čekají v roce 2017?

27. 1. 2017Každým dnem přicházejí další a další děsivé zprávy o jednání nevypočitatelného maniaka, xenofoba, rasisty a násilníka, který se stal prezidentem Spojených států. O příčinách toho, proč k tomu došlo a o tom, co nás v zahraniční politice čeká v důsledku Trumpova zvolení prezidentem v roce 2017, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík se zahraničněpolitickým redaktorem BL Danielem Veselým. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. ledna 2017. I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Neuvěřitelné. Trumpův tiskový mluvčí nyní ukazuje na tiskovce printouty tweetů, s nimiž Trump nesouhlasí...

30. 1. 2017

Tiskový mluvčí Spicer zase v pondělí mluvil o tom, kolik lidí údajně přišlo na Trumpovu inauguraci :))

Prezident Obama podpořil demonstranty protestující proti Trumpovu zákazu vstupu pro muslimy

30. 1. 2017

"Pan prezident zásadně nesouhlasí s představou diskriminace jednotlivců kvůli jejich náboženství," řekl Obamův mluvčí Kevin Lewis. Dodal, že Obama je "povzbuzen" mírou angažovanosti v amerických komunitách. Lewis připomněl, že ve svém posledním oficiálním projevu jako prezident USA Obama poukázal na odpovědnost občanů být "strážce naší demokracie" i v nevolebních letech.

 11305

Reálpolitika Bílého domu v Trumpově éře

30. 1. 2017 / Daniel Veselý

Prezident Trump věren svým předvolebním slibům vydal zákaz vstupu syrských uprchlíků na půdu Spojených států na dobu neurčitou a také dočasně zastavil vydávání víz pro občany sedmi islámských zemí. Není přirozeně sporu o tom, že tento krok je vrcholem cynismu, neboť vojenské aktivity Spojených států v těchto zemích do značné míry destabilizovaly tamní poměry. Existuje ale pár indicií, které naznačují, že prezident Trump navzdory vší inkoherenci jedná v tomto ohledu zcela racionálně.

Donald Trump mění Radu pro národní bezpečnost

30. 1. 2017


Prezident Donald Trump v sobotu exekutivním výnosem přidal svého poradce a stratéga Steve Bannona do Rady pro národní bezpečnost, z níž naopak odstranil ředitele národních zpravodajských služeb a předsedu sboru náčelníků štábů.

Bude výmluva amerických státních úředníků "Jen jsem plnil rozkazy" u soudu v Haagu přesvědčivá?

30. 1. 2017

Dva lidé kolem devadesátky - s trvalým pobytem v USA - zadržení na letišti nedostali přístup k lékům:

Patologický narcista nemůže dělat "reálpolitiku". Nedokáže identifikovat národní zájem

30. 1. 2017 / Karel Dolejší


V tradici americké zahraničněpolitické teorie existují dvě hlavní uznávané školy: Idealisté a realisté. Zatímco idealisté trvají na tom, aby USA vždy v nějaké míře v mezinárodním prostředí prosazovaly univerzální hodnoty, realisté staví na dobře zdůvodněné obhajobě národního zájmu. Donald Trump se svou osobnostní poruchou v principu nemůže patřit ani k jedné z uvedených tradic. Jistě že ani náhodou netrvá na tom, aby USA prosazovaly nějaké hodnoty, kromě "America First!", což je ovšem třeba přeložit jako "Trump über alles!". A na to aby prosazoval národní zájem by musel mít nejprve schopnost identifikovat takový zájem bez ohledu na vlastní osobu. Jenže vzpomenete si na nějakou příležitost, kdy by se Trump byť na malinkou chvíli přestal zabývat Trumpem?

Premiér Trudeau odsoudil teroristický útok proti mešitě v Quebecu

30. 1. 2017

Šest lidí byl usmrceno a osm zraněno v mešitě v Québec City. Kanadský premiér incident odsoudil jako "teroristický útok". Stříleli tři lidé v québeckém islámském středisku. Dva útočníci byli zatčeni, třetí uprchl.

Kanadský premiér Trudeau konstatoval, že je "děsivé vidět takové nesmyslné násilí. Rozrůzněnost je naše síla a náboženská tolerance je hodnota, které si my, Kanaďané, ceníme velmi vysoko."

Oběti byly ve věku 35 až 70 let. V budově bylo v době útoku 50 lidí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bratři Kochové se postavili proti zákazu vstupu pro muslimy

30. 1. 2017

Dva nejvlivnější američtí miliardáři bratři Kochové odmítli Trumpovo rozhodnutí zabránit vstupu do USA muslimům a rozhodli se zlikvidovat Trumpův plán na zavedení pohraničních daní na zboží přicházející z Mexika, jímž má být uhrazena stavba pohraniční zdi:

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

J.K. Rowlingová, autorka Harryho Pottera: Když jsem pracovala pro AI, tohle nám říkali političtí vězňové v diktaturách

30. 1. 2017

Držitelé trvalého povolení k pobytu dostali po příjezdu pouta, policie kontrolovala jejich sociální sítě a vyslýchala je ohledně jejich názorů na Trumpa:

V Americe se šíří protesty proti Trumpovu zákazu vstupu do USA pro občany sedmi převážně muslimských zemí

30. 1. 2017

- Šéfové technologických firem se ostře vyslovili proti Trumpovu zákazu imigrace. Sergej Brin, který přišel do USA z Ruska, spoluzakladatel firmy Google, vystoupil v San Francisku a zdůraznil: "Jsem imigrant!" Technologické firmy dávají peníze Americké unii pro lidská práva, která podala na Trumpa žaloby. Taxíkářská firma Lyft oznámila, že Americké unii pro lidská práva přispěje částkou milion dolarů.

Předáci křesťanských organizací v USA odmítli Trumpovo rozhodnutí dávat přednost jen křesťanským uprchlíkům:

- Poslanci amerického Kongresu naléhají na letišti ve Virginii, aby byli zadržovaní cestující propuštěni. "Máme tady ústavní krizi. Čtyři poslanci Kongresu požádali imigrační službu, aby realizovala ustanovení federálního soudního příkazu a byli posláni pryč."

- Právníci varují, že americká imigrační služba ignorovala verdikt brooklynského federálního soudu, který pozastavil Trumpův exekutivní příkaz, a dále občany během dne z USA deportovala.

Kongresman Connelly požaduje přístup k zadržovaným osobám:

- Edward Snowden: "Vládě, která odmítá respektovat příkazy vlastních soudů, se říká režim":

- Armádní kapitán Matt Zeller, jehož organizace přemisťuje tlumočníky a další pomocníky amerických jednotek v Iráku a v Afghánistánu, dostal 500 zpráv od Afghánců a Iráčanů, kteří uvízli v zahraničí, pronásleduje je Taliban a Islámský stát a teď jim byl znemožněn přístup do USA.

- Trump zaútočil na Twitteru na kongresmany McCaina a Grahama: "Jsou uboze slabí ohledně imigrace". Trump také vydal prohlášení, že nezavedl "zákaz pro muslimy".

- Britští občané budou vyčleněni ze zákazu cestování do USA. Britské ministerstvo zahraničí zjistilo, že 1. Zákaz se má týkat pouze lidí cestujících přímo ze zmíněných sedmi zemí, pokud občané těchto zemí cestují odjinud, zákaz se jich prý nemá týkat. Cestující, kteří mají dvojí občanství a cestují z jiné než ze sedmi jmenovaných zemí nemají být podřízeni zákazu vstupu do USA.

- Po celých Spojených státech se konaly desítky demonstrací, jichž se účastnilo mnoho tisíc občanů. Jedna z mnoha, Boston:

U Bílého domu ve Washingtonu:

Británie si vymínila u Trumpa ze zákazu cestování do USA pro své občany výjimku

30. 1. 2017

V souvislosti s Trumpovým zákazem vstupu do USA pro občany sedmi převážně muslimských zemí a politikou Theresy Mayové vůči němu se opět začalo v Británii používat slov appeasement a appeaser - Mnichovan a mnichovanství - v souvislosti s Mnichovskou dohodou z r. 1938, jíž bylo Hitlerovi zaprodáno Československo a za niž se Britové dodnes stydí:

"Mnichovan je ten, kdo krmí krokodýla a doufá, že bude sežrán až poslední." Churchill

Prezident Trump projevuje klasické známky duševní choroby, včetně "zhoubného narcismu"

30. 1. 2017


Přišel čas o tom hovořit: S prezidentem psychologicky není něco v pořádku.

Mlhavé náznaky pravděpodobné duševní choroby prezidenta Trumpa se dostaly tento týden do popředí: Ve dvou rozhovorech s hlavními médii se projevila paranoia a blud; zmnohonásobil své trvání na lži, podle níž miliony lidí volily ilegálně, což ukazuje, jak je mimo kontakt s realitou; jeho obchodní válka s Mexikem odhaluje, že si cení vlastního obrazu více než národního zájmu; jeho fixace na dav při inauguraci odhaluje dětskou potřebu pozornosti.

Ředitel Americké unie pro lidská práva: Soudy jsou zásadní obranou naší demokracie

29. 1. 2017

Výkonný ředitel ACLU Anthony D. Romero v sobotu večer: "Toto je pozoruhodný den. V první den poté, co prezident Trump podepsal svůj exekutivní příkaz, šli jsme okamžitě k soudu. Argumentovali jsme, že exekutivní příkaz je neústavní, že je neamerický, a že porušuje zavedené zákony, které v této zemi už dlouho považujeme za velmi důležité. A naši právníci soudkyni přesvědčili, aby pozastavila veškeré tyto zásahy, veškeré tyto snahy deportovat jednotlivce, kteří přicestovali do této země zcela legálně, imigranty s trvalým povolením k pobytu v USA, jednotlivce, kteří mají vízum, takže tohle byl pozoruhodný den. Dnes jsme ukázali, že soudy dokáží fungovat. Jsou zásadní obranou naší demokracie. A pokud prezident Trump zavede zákony či exekutivní příkazy, které jsou protiústavní a protizákonné, soudy jsou tady od toho, aby hájily práva všech."

Poučení pro Trumpa, které ve své hlouposti není schopen pochopit

29. 1. 2017

Ochranářský zákon Smoota a Hawleyho vyvolal r. 1929 Velkou hospodářskou krizi a pak druhou světovou válku

Potíž je, že po zavedení vysokých dovozních tarifů postižené země zavedou odvetná opatření. Dnešní dopad obchodní války by byl daleko horší než ve třicátých letech: Amerika závisí na dovozech z 12 procent svého HDP, ve třicátých letech to bylo jen 5 procent.

Bílý dům chce od všech cizinců požadovat kontakty z jejich mobilního telefonu a informace o tom, co navštěvují na internetu

29. 1. 2017

Iráčané, kteří stojí na frontové linii a bojují proti Islámskému státu, vidí Trumpův zákaz vstupu do Spojených států pro Iráčany jako zradu. Elitní irácké protiteroristické jednotky, vycvičené Američany bojují proti Islámskému státu bok po boku s Američany. Teď jim byl zakázán vstup do USA.

Trump: Amerika potřebuje silné hranice. Evropa je spoušť!

Trump se v neděli ráno probudil a napsal na Twitteru:

Naše země potřebuje silné hranice a extremní prověřování. TEĎ. Podívejte se, co se děje po celé Evropě a také po světě - strašlivá spoušť!"

- Steve Miller, šéf strategie v Bílém domě, sdělil činitelům amerického ministerstva zahraničí, americké imigrační služby a ministerstv a vnitra, že Trump bude i nadále pevně prosazovat svůj exekutivní příkaz zakazující vstup do USA občanům sedmi převážně muslimských zemí a že "veřejnost to plně schvaluje". Činitelé amerických institucí, řekl Miller, by měli ignorovat "hysterické hlasy" v televizi.

- Podle CNN je Trumpův zákaz vstupu do USA pro občany sedmi zemí jen začátek. Jeho vláda uvažuje, že bude požadovat od všech přicestovavších cizinců, "aby uvedli všechny internetové stránky a sociální sítě, které navštěvují, a budou muset předat americkým úřadů všechny své kontakty ve svém mobilním telefonu".

- Trumpův zákaz vstupu do USA pro občany sedmi zemí, v nichž mají muslimové většinu, vyvolal celosvětové odsouzení a protesty.

- Evropští představitelé vyjádřili svou opozici proti tomuto opatření. Poukázali na to, že ochromuje Ženevskou konvenci, oslabuje Spojené státy a podporuje islamistický extremismus.

- V Británii se premiérka Theresa Mayová stala terčem kritiky za to, že zpočátku nechtěla zákaz vstupu muslimů do USA odsoudit. Teprve sobotu pozdě večer vydala Downing Street prohlášení, že se od Trumpova opatření distancuje a že bude hájit práva britských občanů. Mayová je pod tlakem, aby zrušila Trumpovu návštěvu Británie plánovanou na jaro. Petici požadující zákaz státní návštěvy Donalda Trumpa v Británii podepsalo od nedělního rána do nedělního odpoledne více než 300 000 britských občanů.

- Britská konzervatvní vláda chce od Trumpa požadovat výjimku ze zákazu vstupu do USA pro své občany. (Zákaz se totiž týká i osob s dvojím občanstvím, tedy i britských občanů např. iráckého původu.)

- Britský olympijský běžec Sir Mo Farah, který se narodil v Somálsku a žil v Británii od osmi let svého života, Trumpův zákaz odsoudil jako příkaz, který přichází "z místa ignorace a předsudků". Vyjádřil znepokojení, že bude muset říct svým dětem, že nebude moci přicestovat za nimi domů do USA z tréninku v Etiopii.

- Mnoho lidí vyjadřuje strach, že se nedostanou domů do USA v důsledku zmatku, který vyvolala Trumpova vláda

Extremisté jako Zeman, Ovčáček, Wilders Trumpa podporují

29. 1. 2017

Mluvčí českého prezidenta ostudně: "Prezident Trump chrání svou zemi a bezpečnost jejích občanů. Přesně to, co elity v EU nedělají."

To je tentýž český prezident, který zpíval státní hymnu s šiřitelem nenávisti, který otevřeně požaduje koncentrační tábory a plynové komory pro muslimy:

Extremista Wilders pochválil Trumpův exekutivní příkaz a chce totéž zavést v Holandsku:

Imigrantské organizace brooklynské soudkyni: Federální policie váš soudní příkaz ignoruje!

29. 1. 2017

Gauri van Gulik, náměstkyně evropského ředitele Amnesty International: Uvidíme, jestli v USA ještě funguje zákonnost. Mějte opravdu velký strach, pokud policie začala ignorovat verdikty soudců.

Američané nevpustili do země Iráčana, který pro ně deset let pracuje

28. 1. 2017

První dva uprchlíci, jimž Trump zakázal vstup do USA, jsou Iráčané, kteří pomáhali americkým vojákům během irácké války přežít

Exekutivní příkaz Donalda Trumpa, aby byly uzavřeny americké hranice pro uprchlíky, byl okamžitě realizován od pátku večer. Uprchlíci v letadlech směřujících do USA byli po příletu na americká letiště zadrženi.

Právníci zastupující dva Iráčany, zadržené na Kennedyho letišti, podali v sobotu ráno u newyorského soudu žalobu požadující, aby jejich klienti byli propuštěni. Žaloba má generickou platnost a požaduje, aby byli propuštěni všechni uprchlíci a migranti od pátku nezákonně zadržení na amerických letištích a v přístavech. Žaloby proti Trumpovu exekučnímu příkazu podaly prominentní americké organizace jako American Civil Liberties Union, International Refugee Assistance Project, the National Immigration Law Center, Yale Law School a právní firma Kilpatrick Townsend & Stockton.

Právníci uvedli, že jeden z Iráčanů, zadržených na Kennedyho letišti, Hameed Khalid Darwees, pracoval v Iráku pro americkou vládu po dobu deseti let. Druhý Iráčan, Haier Sameer Abdulkhaleq Alshawi, přicestoval do USA za svou manželkou, která pracuje u americké firmy a za svým malým synem.

Právníkům nebylo umožněno se svými klienty na letišti promluvit a na dotaz, koho mají v této věci kontaktovat, jim imigrační úředník řekl: "Pana prezidenta."

Jde o lidi, kteří mají platná víza a legitimní nárok na azyl.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zoufalý spěch Theresy Mayové do Washingtonu byl neuvěřitelně ztrapňující

28. 1. 2017

Donald Trump sice neuměl vyslovit jméno britské premiérky a Bílý dům je citoval ve svých tiskových prohlášením s pravopisnou chybou, takže z ní udělal pornohvězdu, ale jinak během návštěvy Theresy Mayové v Bílém domě k žádnému skandálu nedošlo. Trumpovi se podařilo během návštěvy britské premiérky neurazit celou etnickou skupinu, nezlikvidovat žádnou demokratickou normu a ani nevyhlásil válku. Mayové se dokonce chytře podařilo před kamerami říci, že "je prý Trump 100 procent pro NATO". Trump sám to neřekl!! Pravdou nicméně zůstává, že tato překotná cesta Mayové do Washingtonu byla pro ni nesmírně ztrapňující, píše Jonathan Freedland.

Skutečnost je mnohem horší, než si myslíte...

Svět se rychle mění v Trumpovo pískoviště

28. 1. 2017 / Bohumil Kartous

Mezi lidmi, kteří si myslí, že Donald Trump je nebezpečný egomaniak, jehož pobyt v Bílém domě znamená obrovské škody na celosvětovém klimatu v jakémkoliv slova smyslu, se formuje potřeba zabránit alespoň tomu, aby Trumpův mocenský orgasmus trval čtyři, nikoliv osm let (možnost impeachmentu či vyšší moci vyloučit nelze, nelze s ní ale ani kalkulovat). Známý na Facebooku na to konto píše, že přece ale nelze hodnotit Trumpa, když nevíme, jaký bude prezident. Ochota některých - i přemýšlivých - lidí popírat zjevné a věřit v zázraky je obdivuhodná. Za pouhých pár dní v úřadu stačil Trump dokázat, že je krajně nebezpečný diletant, jehož politická rozhodnutí vedou k přímo opačným důsledkům, než deklaruje. Pár příkladů.

Írán a Irák zakáží vstup do země americkým občanům

28. 1. 2017

- I irácký parlament bude jednat o odvetném zablokování víz pro všechny Američany, včetně podnikatelů a novinářů:

- Trump vyvolal svým zákazem vstupu do USA pro občany sedmi zemí naprostý chaos. V Americe žije milion íránsko-amerických občanů. Někteří z nich byli u příbuzných v Íránu. Nemohou se nyní dostat zpět domů. Došlo k rozdělení rodin. Íránští doktorandi na amerických univerzitách, kteří byli na kanadské univerzitě na vědecké konferenci, se nemohou vrátit zpět do USA. Staří příbuzní, kteří letěli za rodinou do USA, byli vytaženi z letadel.

"Právě jsem mluvil na Kennedyho letišti v New Yorku s mužem, jehož osmašedesátiletá teta trpící cukrovkou byla zadržována šest hodin, bez komunikace s kýmkoliv, bez přístupu k lékaři, dnes večer bude deportována zpět."

Glen Greenwald: "Představa, že pokud by se začaly vydávat protizákonné rozkazy, dojde k masovému hnutí občanské neposlušnosti, byl jen idealistický sen."

Všimněte si, jak americké úřady okamžitě začaly realizovat jasně protiústavní Trumpův exekutivní příkaz:

- Novináři poukazují na to, že žádní občané ze sedmi Trumpem zakázaných zemí NIKDY v USA nespáchali žádný teroristický čin.

- Trump lhal, jak má ve zvyku, že dává přednost křesťanským uprchlíkům, protože prý byli v minulosti při příchodu do USA diskriminováni a přednost byla dávána muslimům. Jak na to poukázaly Channel Four News, není to pravda.

- Obrovská demonstrace na Kennedyho letišti v New Yorku:

Demonstrace před 4. terminálem na JFK nyní zaplnila skoro celou silnici, hromadí se kolem východního exitu a zaplnila čtyři patra parkoviště:

- Zákaz vstupu do USA pro muslimy se bude týkat i lidí s dvojím občanstvím. Tak konzervativní poslanec z Dolní sněmovny iráckého původu Nadim Zahawi bude mít zákaz cestování do USA:

- Britská premiérka se stala v Británii terčem obrovské vlny kritiky, i od konzervativních poslanců, že se vyjádřila, že "americká imigrační politika je věcí Američanů":

"To, jak Německo zachází s židy, je věcí Německa. S námi to nemá nic společného. Premiérka Británie, 1939."

- Guardian upozorňuje, že zákaz cestovat do USA, bude postihne zřejmě i slavného britského olympijského běžce Sira Mo Faraha, který pochází ze Somálska a byl nedávno v Británii povýšen do šlechtického stavu. Sir Mo Fareh v současnosti trénuje v americkém Oregonu, ale není jasné, pokud by odcestoval z USA, že by tam byl znovu vpuštěn.

- Francouzský prezident Hollande varoval Trumpa před ochranářstvím a upozornil ho, že USA má povinnost přijímat uprchlíky:

- Na newyorském letišti se demonstruje proti tamějšímu zadržování lidí:

- Právníkům se podařilo dosáhnout propuštění Iráčana, který 10 let v Iráku pracoval pro Američany jako tlumočník a byl dnes zadržen na newyorském letišti.

"Pusťte je do země!" skandují demonstranti na newyorském letišti.

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

PRO JIŘÍHO OVČÁČKA, POKUD BY HO ZAJÍMALA FAKTA A NE JEHO LŽI:

Znovu: Počet lidí usmrcených ročně v USA islamistickými džihadistickými imigranty: 2

28. 1. 2017

Poče lidí ročně v Americe usmrcených:

Islamistickými džihádistickými teroristy

2

Ultrapravicovými teroristy

5

Všemi islamistickými teroristy, včetně amerických občanů

9

Ozbrojenými batolaty

21

Bleskem

31

Sekačkami na trávu

69

Nárazem autobusu

264

Vypadnutím z postele

737

Zastřelením jiným ozbrojeným Američanem

11 737

Trumpův zákaz vstupu do USA postihne i držitele trvalého povolení k pobytu. Je však porušením zákona

28. 1. 2017

- Exekutivní příkaz zakázal vstup do USA i držitelům tzv. green card, tedy mnohokrát přísně prověřeného povolení k trvalému pobytu v USA pro občany ze sedmi Trumpem nyní diskriminovaných zemí, tedy z Íránu, z Iráku, ze Sýrie, z Jemenu ze Súdánu, z Libye a ze Somálska. Mluvčí amerického ministerstva vnitra to potvrdila tiskové kanceláři Reuters.

(Zákaz kupodivu nepostihuje Saúdskou Arábii, přestože ta šíří terorismus do světa a útočníci z 11. září byli ze Saúdské Arábie, pozn. red. BL.)

Anne Applebaum: Trump zakázal vstup do USA občanům jen těch muslimských zemí, v nichž nepodniká:

- Expert na imigrační politiku David J. Bier z Centra pro Globální svobodu a prosperitu na Cato Institute, upozorňuje v deníku New York Times, že Trumpův exekutivní příkaz zakazující vstup imigrantům a uprchlíkům do USA je porušením zákona. Před více než padesáti lety Kongres totiž zakázal diskriminaci imigrantů na základě národního původu. Jde o Zákon o imigraci a státní příslušnosti z roku 1965, který zakázal diskriminaci imigrantů na základě jejich národnosti. Byl to zákon, který anuloval předchozí zákony vytvářející tzv. Zakázanou asijskou zónu a bránící tak imigraci z Číny, z Japonska a z dalších asijských zemí.

- - Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel: USA a Evropa sdílí západní myšlenky svobody a demokracie, včetně ochrany těch, kdož prchají před pronásledováním a násilím. "Myslím, že to je to, co nás na Západě svazuje a to je to, co chceme dát najevo Američanům, jsou to, jak jsem přesvědčen, naše společné základy."

Socha svobody

28. 1. 2017

„Dej mi své ubohé, unavené, své stísněné masy toužící volně dýchat...

Ale tebe ne.

Tebe ne."

#Zákaz muslimů

Trump prohrál u soudu, lidé zadržení na amerických letištích nesmějí být deportováni

29. 1. 2017

Brian Chesky, zakladatel podniku Airbnb, napsal na Twitteru, že jeho firma poskytne ubytování zadarmo všem uprchlíkům a osobám, nevpuštěným do USA. Mají se s ním spojit.

Americká unie pro občanské svobody (ACLU) oznámila v sobotu večer, že federální soud v New Yorku vydal mimořádný soudní příkaz, jímž pozastavil exekutivní příkaz Donalda Trumpa zakazující imigraci ze sedmi převážně muslimských zemí. Rozhodnutí soudu, které má vést k propuštění lidí zadržených na amerických letištích bylo přijato poté, co ACLU a další organizace podaly generickou žalobu jménem dvou Iráčanů zadržených na newyorském Kennedyho letišti, kteří měli povolení ke vstupu do USA a o dva dny předtím by byli normálně do země vpuštěni.

"Doufám, že se Trumpovi bude líbit prohrávání. Bude prohrávat tak často, že nás jeho prohrávání bude nudit," řekl Faiz Shakir, celostátní politický ředitel organizace ACLU.

Al Jazeera: Jiří Ovčáček pochválil Donalda Trumpa za zákaz vstupu do USA pro muslimy

28. 1. 2017

Francie a Německo jsou "znepokojeny" ohledně Trumpova rozhodnutí omezit příchod uprchlíků, konstatoval francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

"Toto rozhodnutí nám může jedině způsobit znepokojení," řekl po jednání se svým německým protějškem Sigmarem Gabrielem. "Přijímání uprchlíků, kteří prchají před válkou, je součásti našich povinností."

Mezitím, mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Trumpovy kroky pochválil.

"Trump chrání svou zemi, zabývá se bezpečností svých občanů. To je přesně to, co elity v EU nedělají," napsal na Twitteru Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

(Pozn. red. BL: Žádní uprchlíci v USA nikdy nespáchali žádné teroristické činy. Ovčáček šíří falešné, poplašné zprávy vytvářením lživé představy, že uprchlíci v USA zosobňují teroristickou hrozbu.)

Organizace podporující občanská práva Trumpova opatření odsoudila jako diskriminační.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2016

3. 1. 2017

V prosinci  2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 107 830.73  Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 99 202.80 Kč. Příjem z reklamy byl 19 207 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince  2016 183 560.80 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
17861