Merkelová prohrála v regionálních volbách v Mecklenbursku-Předním Pomořansku

4. 9. 2016

Angela Merkelová prohrála v regionálních volbách ve svém volebním okrsku v Mecklenbursku-Předním Pomořansku. Její Křesťansko demokratická unie (CDU) se umístila až třetí za sociálními demokraty (SPD) a protiuprchlickou ultrapravicovou populistickou stranou Alternative für Deutschland (AfD).

Podle prvních průzkumů učiněných u východů z volebních místností získala středolevicová SPD 30,3 procenta hlasů, protiimigrační AfD 21,8 procent a kancléřčina středopravicová CDU 19 procent. Je to dosud nejnižší volební podpora pro CDU v tomto státě. Před několika měsíci to ještě vypadalo, že CDU získá nejvíce hlasů a dostane úkol utvořit místní vládu.

Klídek

4. 9. 2016 / František Řezáč

Česká média už začínají řičet o prohře Merkelové ve volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku. V narychlo sesmoleném textu plném překlepů vyhýkávají Babišovi služebníčci to, co by si jejich šéfík přál. Asi tam na severu zatím nemá odbyt pro koblihy a gumové rohlíky...

Meklenbursko Přední Pomořansko znají Češi ze zájezdů ROH k Baltickému moři. Je to krásná, řídce osídlená krajina borových lesů a jezer a nejvíc lidí bydlí na pobřeží moře, což byla severní část nezapomenutelné Německé demokratické republiky. Pozůstatek někdejšího západního Pruska, které se zmenšilo na polovinu po válce posunutím hranic Polska na západ.

Snad i proto se tam daří Alternativě pro Německo (AfD), jejímž programem není zdaleka jen antiislamismus. Ten zrovna teď frčí.

Z 1,6 milionu potenciálních voličů přišlo k volbám překvapivých 60 procent, ale to je pořád jen asi tak milion, z toho tedy 200 tisíc pro AfD.

Demokratické strany pohodlně sestaví vládu. Kdo se v tom chce babrat a vyvolávat strach jako AfD a Mladá Fronta, ať se namáhá dál. Doufejme, že tohleto v České republice nezabere...

Zdroj:ZDE

Rozhovor Britských listů 73:

Jsou mladí lidé divní?

2. 9. 2016

O postojích mladých lidí k životu a světu na počátku dospělosti hovoří s Filipem Jelínkem a Štěpánem Kmentem z České středoškolské unie v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 2. září 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Rozhovor Britských listů 64:

Vychováváme děti pro minulost?

1. 7. 2016Při příležitosti začátku školního roku reprízujeme Rozhovor Britských listů, v němž Bohumil Kartous hovoří s Tomášem Hrudou, bývalým náměstkem českého ministra školství, o drastické nepřipravenosti českého školství na přítomnost i budoucnost. Rozhovor se vysílal na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. července 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Co se stane s Uzbekistánem teď?

4. 9. 2016

Uzbekistánu vládl po dobu posledních 25 let brutální diktátor Islam Karimov. Proslul tím, že nechával své odpůrce vařit zaživa. Spojené státy a Západ jeho brutální vládu tolerovaly, protože zemi potřebovaly jako strategického spojence.

Karimov tento týden zemřel na infarkt ve věku 78 let. V sobotu se v jeho domovském městě Samarkandu konal jeho pohřeb. Není jasné, co bude dál. V budoucnosti se mají v Uzbekistánu konat volby, ale zjevně nebudou ani svobodné, ani férové.

Televize Al Džazíra vysílala tuto vynikající pětadvacetiminutovou diskusi o budoucnosti Uzbekistánu, jíž se účastnili Andrew Stroehlein, mediální ředitel společnosti Human Rights Watch, Peter Zalmajev, ředitel Eurasia Democracy Initiative a Marcus Papadopoulos, editor časopisu Politics First:

Summit G20: Obama řekl Mayové, že USA nedají přednost jednáním s Británií o obchodní dohodě

4. 9. 2016

Americký prezident Obama konstatoval, že Washington bude usilovat o zabránění záporným důsledkům brexitu, avšak varoval před možným rozkladem obchodních vztahů

Obama dal najevo, že se Spojené státy budou především snažit o dokončení vyjednávání s EU o dohodě TTIP a s jinými státy o dohodě TPP. Opakoval své přesvědčení, že svět by měl prospěch z britského členství v EU.

Obama dodal, že "nikdy jsem neřekl, že Británii potrestáme" a že podporuje výsledek který bude "co nejméně destruktivní". Dodal ale, že by nemělo smysl odložit probíhající vyjednávání s velkými bloky zemí jen proto, aby se USA snažila dosáhnout dohody se samotnou Británií.

Mayová v letadle do Číny varovala, že Británie zažije ekonomicky "obtížné časy" po odchodu z EU.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britové demonstrovali za Evropskou unii

3. 9. 2016Demonstranti v Londýně a v dalších britských městech požadovali posílení vztahů Británie k Evropské unii

Desetitisíce proevropských aktivistů zaplnily ulice Londýna a požadovaly po hlasování o brexitu posílení vazeb Británie s Evropskou unií. Podobné protesty se konaly v Edinburku, v Birminghamu, v Oxfordu a v Cambridgi.

Demonstrace se konaly poté, co internetová petice shromáždila po hlasování pro brexit více než 4 miliony podpisů, avšak vláda na ni oficiálně reagovala, že rozhodnutí o odchodu Británie z EU "musí být respektováno".

Demonstranti požadovali, aby vláda odložila aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z EU a aby otevřeně konzultovala s veřejností každý krok.

K protestním demonstracím došlo poté, co premiérka Theresa May se minulý týden vyjádřila, že "nebude docházet k pokusům vrátit se do EU zadními vrátky".

Ve čtvrtek konstatovala britská Electoral Reform Society, která dohlíží na legitimitu voleb v Británii, že britskému referendu o brexitu dominovaly "do očí bijící nedostatky poškozující demokracii", v jejichž důsledku byli voliči zmateni a nemohli se v referendu vážně anagžovat. Společnost požadovala reformu, aby příští možná referenda neopakovala stejné chyby.

Avšak mluvčí britského kabinetu řekl: "Britský lid promluvil v referendu rozhodně a byla velmi vysoká účast. Britové hlasovali pro odchod z Evropské unie - a tato vláda rozhodnutí lidu splní."

Podrobnosti v angličtině ZDE

V uprchlickém táboře v Calais docházejí potraviny, dárci jsou už znuděni poskytováním charitativní pomoci

2. 9. 2016

Charitativní organizace varují, že v uprchlickém táboře v Calais je nedostatek potravin, stanů a přikrývek. Počet uprchlíků roste a finanční příspěvky veřejnosti klesají.

"Před několika měsíci stálo ve frontách na jídlo maximálně 70 lidí, dnes je jich 500. Už před třemi týdny nám začaly docházet potraviny, pro všechny nestačí," informuje Marie Eisendick, která pomáhá provozovat od začátku letošního roku komunitní kuchyni pro uprchlíky.

Charitativní pracovníci nemají dost jídla pro všechny a pravidelně musejí odmítat pomoc hladovějícím lidem, uvedla Eisendicková a dodala, že je skandální, že britské a francouzské úřady v této věci vůbec nepomáhají.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Evropa je v důsledku brexitu slabší, varuje náměstek ruského premiéra

3. 9. 2016

Arkadij Dvorkovič popřel tvrzení, že Vladimír Putin chtěl brexit, aby oslabil Evropskou unii

Brexit oslabil Evropu, varoval náměstek ruského premiéra a trval na tom, že by Rusko chtělo, aby Evropa zůstala silná.

Zatímco v sobotu připravovali proevropští aktivisté demonstrace po celé Británii, Arkadij Dvorkovič, náměstek ruského premiéra, řekl v televizi BBC: "Britské rozhodnutí opustit Evropu v této chvíli Evropu trochu oslabilo. Celý proces odcházení z Evropy je složitý a vyvolává nejistotu. Pro Rusko je důležité, aby byla Evropa silná, my nepotřebujeme slabé partnery. Potřebujeme silné partnery, abychom mohli postoupit dopředu a poskytnout lepší budoucnost pro ruské i evropské občany.

Silná politika činí Evropu opravdu velkým hráčem na mezinárodní scéně a jednotlivé země nemohou ovlivnit mezinárodní politiku tak, jak to dokáže sjednocená Evropa.

Hnus

3. 9. 2016 / Boris Cvek

Matěj Stropnický napsal na FB:

"uprchlíkem začíná bejt člověk v týhle zemi už i když jde na pivo v jiným městě, než kde se narodil. A je to občas održku, jak se včera ukázalo. V rámci přemejšlení, jestli jsem z Prahy jel do Brna na pivo z ekonomickejch důvodů nebo z jakejch, hlásím, že Brňáci do Prahy na pivo můžou. Brňáci welcome!"

BC: Člověk by řekl, že to je poměrně nekontroverzní text... ale když si čte komentáře lidí, tak žasne nad tou neuvěřitelnou žumpou. Nejvíce lajkované jsou výhrůžky, urážky, takové to rozjásání se lůzy nad tím, když ke slovu přichází násilí a někdo kultivovaný tím násilím může být ponížen. Vzpomněl jsem si na to, jak lid za Francouzské revoluce nosil na kopích nabodnutá přirození vznešených žen. Jen nechápu, že tyhle lidi nemá Matěj Stropnický dávno blokované. S nimi nemá žádná diskuse cenu, oni rozumí jen násilí.

Za nesmírně odporné považuji i u nás v Česku poměrně rozšířené lidové přesvědčení o tom, že je chlapské se porvat a "vyřídit" si spory násilím. Tato lidová moudra nikdy nejsou dávána bodrými českými lidmi k dobru, když ten "náš" je slabší..., píše Boris Cvek na Facebooku.

Matěj Stropnický byl vyhnán v Brně z hostince za svou "podporu pro uprchlíky"

2. 9. 2016

Včera se mi stala taková zvláštní věc. Měli jsme jako Žít Brno setkání s předsedou Strany Zelených, Matějem Stropnickým, a jejich místopředsedou, Michalem Bergem. Poté, v osum večer, jsme chtěli zajít na pivo, na "zahrádku" k Poutníkovi, což je hospoda, kterou mám opravdu rád a jsem tam dle vlastního krýglu "štamgastem". Musel jsem ještě vyřídit nějaké telefony, tak jsem tam došel s mírným zpožděním a vidím, že kolegové mizí pryč. S velmi zvláštním důvodem - na Matěje, předsedu parlamentní strany, tam začali verbálně, avšak důrazně a s výhružkama násilí útočit nějací borci, že on rozhodně do této hospody nesmí. Bylo to velmi nepříjemné, ne jen hospodské tlachání, napsal na Facebooku Matěj Hollan.

Kamarádi tedy odešli a já tam zůstal ještě chvíli, protože jsem musel jsem ještě zase cosi telefonicky vyřizovat. Volám tedy a najedou ke mně přistoupili velice důrazně dva štamgasti, se kterými se znám od vidění mnoho let, kdy se U Poutníka potkáváme. "Vypadni, nebo ti rozbijeme hubu... Dopiješ to pivo a vypadneš pryč, do týhle hospody už nepáchneš, tady pro tebe není místo... Stropnickýho sem tahat nebudeš... Refugees NOT welcome!!!" Protože borce znám dlouho, pokoušel jsem se s nima diskutovat. Aby jeden štamgast vyhazoval druhého, navíc kvůli postoji k uprchlíkům, když je nechce všechny postřílet a nechat utopit ve vodě, je absurdní. Protistrana ale začínala být značně agresivní a vzhledem k nabušenosti jednoho z nich, který vypadal, že mi v příštích okamžicích rozbije hlavu, nemělo smysl pokoušet se o diskuzi.

Výročí procesu s Jazzovou sekcí, Věra Čáslavská a drobná bilance polistopadového vývoje

2. 9. 2016 / Boris Cvek

Včera v ČRo Plus vedla moderátorka rozhovor s jedním ze členů Jazzové sekce, kteří byli v roce 1986 komunistickým režimem zatčeni na základě smyšlených obvinění. Ptala se ho na konkrétní jména lidí, kteří stáli za touto represí, a ten člověk vyslovil jméno tehdejšího prokurátora. Moderátorka se zeptala: to je ten pán, co má ta konta v daňových rájích...? Odpověď: ano, to je ten pán, co má ty miliardy.

Taky jsem se včera dozvěděl, že Věra Čáslavská měla důchod 12 tisíc korun.

O represi proti Jazzové sekci v roce 1986:

Dárců přispívajících na pomoc uprchlíkům jsou v ČR desítky tisíc

2. 9. 2016 / Bohumil Kartous

"Máme pravidelné dárce, spousta lidí přispělo opravdu značnými částkami jednorázově, podpořily nás firmy skrze umožnění dopravy, dostali jsme v zimě třeba dodávkou plnou čepic," říká v rozhovoru pro Britské listy Marie Heřmanová, koordinátorka iniciativy Pomáháme lidem na útěku. Tato iniciativa vznikla spontánně v reakci na často velmi nelidské podmínky, kterým byly vystaveni lidé na útěku z válečných zón Blízkého a Středního východu na tzv. balkánské trase. Tato iniciativa, společně s dalšími podobnými z jiných států Evropy, pomohla zabránit humanitární katastrofě a zachránit řadu lidských životů. A to za přetrvávající indolence řady evropských vlád, které si více než lidských životů cení své vlastní politické budoucnosti... Připomínáme dnešní vernisáž fotografií z Balkánu.

Teze: A pak přijde někdo jako Zeman, plácne něco, co je totálně mimo realitu a ta deziluze z toho, kolik lidí mu to zase sežere, samozřejmě nastoupí. Nebo někdo jako Plesl otiskne totální blbost na titulce a my máme všichni zaplavený mailový schránky takovou nenávistí, že člověku zůstává rozum stát - tak to si pak někdy říkám, že to fakt vzdávám a nemá to smysl a je to tady ztracený. 

Antiteze: Co se týče dárců - za všechny příklady bych uvedla ten, kdy se nám ozval starší pár a dohodl se s námi na darování částky v řádech stotisíců, kterou si původně spořil na nové auto - ale pak si řekli, že to staré ještě jezdí a že ty uprchlíci to potřebují víc. Dohodli jsme se s nimi, že ty peníze investujeme do zřízení a údržby dětského koutku/provizorní mateřské školky v táboře v Řecku.  A je skvělé vědět, že takový lidé jsou a není jich málo.

Kdo vlastně představuje větší nebezpečí?

Trump, nebo Clintonová?

2. 9. 2016 / Daniel VeselýPhoto Credit: MichelleDumontPhotography via Compfight cc

Ve svých komentářích publikovaných na Britských listech a v Českém rozhlase se velice kriticky vyjadřuji k republikánskému kandidátovi do Bílého domu Donaldu Trumpovi. I když jsem přesvědčen o tom, že tento k fašismu silně inklinující populista, který nyní ve Phoenixu prohlásil, že by deportoval milióny osob bez dokladů během několika prvních hodin v prezidentském úřadě ZDE, je absolutně nezpůsobilý vést nejmocnější zemi světa, hledím na Hillary Clintonovou s téměř totožným despektem a obavami.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Czech Deputy PM has cast doubt on Nazi oppression of Roma citizens

2. 9. 2016

During his visit to the North Bohemian town of Varnsdorf, Andrej Babiš, the Czech Deputy Prime Minister and Finance Secretary, an influential oligarch in the Czech Republic, expressed the opinion that the Nazi concentration camp for Roma citizens at Lety "was not a concentration camp". Babiš said:

"There used to be a time when all the Roma people actually worked. When the idiots in newspapers say that the camp at Lety was a concentration camp, that is a lie. It was a work camp. If you did not work, you were sent there straight away."

The Prague Respect weekly asked Babiš about the source for his assertion. Babiš said, "This morning I visited the Kovářská housing estate in Varnsdorf where the local citizens told me how they are being terrorised by their Roma fellow citizens. They are being threatened by them and they are afraid to live there. Their properties have lost their value. I was surprised that there are so many people there and that they do not work. So I mentioned that when I visited the Ravak firm in the town of Příbram, Mr. Vařeka, the founder of that business, told me that he remembers the times when all the Roma people worked. He also mentioned Lety which in his view was not a concentration camp, but it was only a work camp, so I repeated his words. In Varnsdorf, we primarily talked about how [the Roma people] abuse the social welfare system. Citizens told me that in Slovakia, social benefits are given only to people with up to three children and no more. They told me that in their view [in the Czech Republic] some families get tens of thousands of child benefit in the Czech Republic and they do not need to work. So we talked about how social welfare benefits are being misused."

These statements are remarkable because the Czech ministry for social welfare has repeatedly explained on its web pages that the urban myth about Roma families receiving large amounts of money in social benefits, so that they do not need to work, is incorrect.

Czech social democratic Prime Minister Bohuslav Sobotka has sharply criticised Andrej Babiš for his statements about the Roma: "I would like to recommend to Mr. Babiš to go to the Lety concentration camp and to acquaint himself with historical facts, how the Nazis killed the Roma by various methods. Then he should feel ashamed, he should apologise and stop saying such nonsense."

The concentration camp in Lety was transformed into an exclusively Romany camp on the orders of the head of the Gestapo Heinrich Himmler in 1942. Shortly before that, the Nazis had adopted a plan for the extermination of all Jews and Roma. More than 500 Roma people died in the Lety concentration camp.

Source in Czech HERE

Turisté pozor! Řádí epidemie malárie!

2. 9. 2016 / Michal Giboda

Internetový deník Bleskově.cz publikoval dne 22. 8. 2016 článek s názvem Turisté pozor! Řádí epidemie malárie! Ve stejný den psalo o malárii v Řecku dalších šest internetových deníků: ČTK: Krize, a teď i malárie. V Řecku se objevila "zapomenutá" nemoc; Týden.cz: Malárie v Evropě. Desítky případů. Migranti dovážejí nemoci, hlásí Řecko, Avenier a.s.; Přenos malárie v Řecku ; Aktuálně.cz: V Řecku se objevily desítky případů malárie. Nemoc přinesli hlavně uprchlíci, tvrdí úřady; TN.cz: Závažná nemoc. Řecko v ohrožení! Uprchlíci tam zavlekli malárii, můžete se nakazit; Ok365: Na dovolené v Řecku se můžete nakazit malárií.

Každý čtenář po návalu tolika hrůz musí uvěřit, že se na nás valí další Jobova zvěst, a ti, co měli předplacenou dovolenou v Řecku, odcestovali s obavou o své zdraví. Tento povyk mě přinutil ověřit si věrohodnost tohoto lamentování nad naší blížící se zkázou a z milovaného Řecka udělat zemi zakázanou.

Před rokem se utopil Ajlan Kurdi. Svět nereagoval. Od té doby se utopily další tisíce lidí. Co je nám po tom, že?

2. 9. 2016

Patrick Kingsley, reportér deníku Guardian pro uprchlickou krizi, a autor vynikající knihy, vysvětlující děsivé podmínky a důvody, proč se lidé vydávají na cestu do Evropy (kterou však v ČR nikdo nechce česky vydat, protože důležitější je pro Čechy převažující nesmyslný iracionální obraz uprchlíků jako zloduchů), informuje dnes v rozsáhlé analýze, že za rok od úmrtí Ajlana Kurdiho evropské státy opustily humanitární zásady pomoci lidem v nouzi. 57 000 lidí uvízlo za děsivých podmínek v uprchlických táborech v Řecku. Zatímco loni touto dobou byl maďarský premiér Viktor Orbán kvůli svému nelidskému postoji všeobecně považován za fašistu, za poslední rok se většina evropských zemí k jeho postoji přidala. Evropská unie přislíbila rozdělení uprchlíků z Itálie a z Řecka do ostatních zemí, ale neudělalo se v té věci skoro nic. Jediným pozitivním vývojem je, že za poslední rok vznikly četné občanské iniciativy, které pomáhají uprchlíkům z vlastní iniciativy, navzdory tomu, že vlády projevují, nezájem, nelidskost a indolenci a porušují tak mezinárodní právo, ukotvené v Ženevských úmluvách o uprchlících z roku 1951, které podepsaly. Jedna z nejvýznamnějších těchto organizací je londýnská organizace Help Refugees. Podrobnosti v angličtině ZDE

Rok od smrti Aylana Kurdiho: situace v Sýrii je horší

2. 9. 2016

Je to rok od okamžiku, kdy média po celém světě zveřejnila nesmírně bolestný obrázek mrtvého dítěte na turecké pláži. Aylan Kurdi byl synem syrských rodičů prchajících před válkou, zemřel společně se svým sourozencem, přežil pouze jeho otec. Od té doby se situace v Sýrii změnila pouze k horšímu. Deník Boston Globe soudí, že jde o nejhorší humanitární katastrofu od 2. světové války a že by USA měly děla mnohem víc k jejímu zastavení.

Rodičovská dovolená na jeden rok

Jak se zbavit ekonomicky nevhodné společenské nezbytnosti

2. 9. 2016 / Ivo Barteček

V roce 2014 přišla organizace OECD s návrhem zkrácení rodičovské dovolené v České republice na jeden rok. Jako důvod uvedla rozhýbání ekonomiky a snadnější návrat žen na pracovní trh. OECD argumentovala daněmi z příjmů, vyššími důchody, ekonomickým růstem, ušetřením za zdravotní a sociální pojištění, které stát platí za rodiče na rodičovské dovolené. Je tato zpráva z roku 2014 již neaktuální? Ne tak docela, protože nám ukazuje, jakým směrem má společnost směrovat z pohledu OECD. Tedy z pohledu organizace, která velmi citelně zasahuje do směrování celého západního světa.

OECD a ekonomika rychlého obratu

2. 9. 2016 / Bohumil Kartous

Současná západní společnost skutečně stále žije v ideologizovaném paradigmatu okamžité spotřeby a "trvalého růstu". Nežijeme ale v tomto smyslu v totalitě. Na některých společenských fenoménech je vidět, že jistá antiteze, pokud bychom použili Hegelův slovník, vzniká. Dokonce k ní svým způsobem přispívají i staré struktury...

Bodláky Václava Duška

Obezřetnost v rozpuku

2. 9. 2016 / Václav Dušek

Naposledy mě přivedla k smíchu mluvčí ministerstva příhraničí, kam se hrabe kabaret u včerejší pohody. Radila turistům, aby byli o dovolené v cizině značně obezřetní; kulka si, milá dámo, nevybírá, zakousne se vám do těla a hotovo. Obezřetnost k ničemu. Potkat šílence můžete v hotelu, na pláži, ve vlaku, letadle, u vás v baráku.

Náboženství nemusí být vždy pokrokářské, spíš naopak

2. 9. 2016 / Boris Cvek

Dovolte mi malou poznámku k výbornému článku Bohumila Kartouse „Poučená totalita“, s nímž naprosto souzním a který jde k podstatě předstíraných demokracií.

Z úvodu k tomuto článku by se mohlo zdát, že náboženský postoj ke světu je nutně pokrokářský, ale ve skutečnosti mnoho – zejména starých – náboženství věřilo v cyklický charakter času nebo dokonce v úpadek (Hésiodos, ale i představa o vyhnání z ráje).

Ani křesťanství není nutně pokrokářské. Původně stálo na tom, že dojde k brzkému, katastrofickému konci světa, nikoli k jeho vývoji k něčemu lepšímu. Představa, že by existoval nějaký zákonitý pokrok nebo že by se člověk mohl svými vlastními silami spasit, není rozhodně novozákonní.

Přenést křesťanské nebe na zem, jak de facto chce marxismus, nedává moc smysl, pokud křesťanské nebe chápeme jako něco, co přichází po konci světa, po posledním soudu, jako něco, co má úplně jinou logiku než svět. Svět je v křesťanské tradici chápán spíše jako něco padlého, co lze zlepšovat, ale rozhodně ne úplně spravit.

Mně do toho naprosto zapadá fakt, že každý pokrok má své nezamýšlení negativní důsledky. Nejblíže zničení planety za celé dějiny lidstva jsme se dostali právě díky vědeckotechnickému pokroku a zvyšování životní úrovně (to píšu jako pokrokář a mírný techonooptimista). A aby člověk mohl být ze světa skutečně spasen, proto musel zemřít Bůh na kříži. To je centrální myšlenka křesťanství. Kristova smrt by byla zbytečná, kdybychom my sami nebo nějaká dynamika dějin vedla k ráji na zemi.

Praktický manuál pro despoty 21. století

Poučená totalita

1. 9. 2016 / Bohumil Kartous

Náboženský výklad světa a později Marxova dialektika svorně předpokládají, že lidstvo tak nějak spěje k lepším zítřkům. Buď je to království nebeské po smrti, nebo už za života. Mimochodem, o to je marxismus znatelně přijatelnější. Politický vývoj v posledních letech, alespoň z perspektivy Středoevropana, se jeví být dobrým empirickým materiálem pro převratnou studii, která konečně tento mýtus vyvrátí. Silně inspirováni géniem takových soudobých totalit, jako je Čína či Rusko, budují Středoevropané poněkud jiný druh ráje: bude v něm vše, co má takový průměrný Čech, Polák, Slovák nebo Maďar rád a zároveň v něm nebude nic, po čem vlastně ani netouží a pouze mu to znepříjemňuje život. Třeba většina lidských práv. Ostatně jak názorně ukazuje velký učitel Miloš, koncept lidských práv je třeba přehodnotit. Následuje praktický návod pro poučené diktátory 21. století.

An English version of this article is in CLICK HERE

Středoevropané s hrůzou zjišťují, že je Angličané nenávidí

1. 9. 2016

Jedním z důvodů, proč jsou Středoevropané tak šokováni hlasováním Angličanů pro brexit, je to, že si Středovropané nemysleli, že se i oni stanou terčem rasistické nenávisti.

"Organizace lidí z EU, kteří tady žijí, si nemyslí, že instituce bojující v Británii proti rasismu jsou tu pro ně," říká Omar Khan, ředitel thinktanku pro rasovou rovnost Runnymede Trust. "Oni si často ani neuvědomují, že jsou terčem rasismu. Často si myslí, my jsme běloši a křesťané a Britové taky, takže jsme všichni Evropani. Zároveň je mezi etnickými skupinami často napětí. Černošské britské skupiny si někdy myslí, že Evropané mají lepší přístup k sociálním službám a také zaznamenávají, že Středo a Východoevropané jsou vůči nebělochům rasističtější než bílí Angličané. Jsou to bariéry, které bráni společnému koordinovanému přístupu proti diskriminaci.

Americký reportér deníku Guardian Gary Younge zaznamenává v dokumentárním pořadu pro rozhlas BBC a v článku v deníku Guardian děsivé zkušenosti Středoevropanů v Anglii. O minulém víkendu zavraždila skupina anglických teenagerů v městě Harlow na ulici Poláka, který jedl pizzu - promluvil polsky. Jeho polský kolega byl těžce zraněn. Rumuni v Británii hovoří o tom, že byl kdesi v Anglii zvandalizován rumunský obchod. Mnoho z nich má zkušenost s tím, že jim Angličané na ulici nadávají a posílají je domů.

Puč v Brazílii - Rouseffová byla odstraněna z prezidentské funkce

1. 9. 2016 / Fabiano GolgoHovoří se o kafkovském procesu. Je poctivá, nikdy nebyla ani obviněna ze zpronevěry či z korupce. Avšak stala se obětí právního, morálně nelegitimního impeachmentu. Byla uplatněna litera zákona, nikoliv jeho duch. 61 senátorů hlasovalo pro její odstranění z funkce, 20 bylo proti.

Její odsouzení je tak neférové, že se senátoři rozhodli, na poslední chvíli, změnit zákon o impeachmentu, který ji svrhl z funkce, a dovolili ji nepřijít o právo pracovat v nějaké státní funkci po dobu osmi let (to byl trest, který původně šel ruku v ruce s impeachmentem). Bylo jasné, jak trapné by bylo zakázat Dilmě Rousseffové například stát se univerzitní profesorkou na veřejně vysoké škole!

Politikové ji svrhli nikoliv proto, že by spáchala nějaký trestný čin - ale protože odmítla změnit zákony a procedury, které vedly ke stíhání a uvěznění více než stovky vrcholových politiků (jejích vlastních spojenců) a podnikatelů. Proti přání svých vlastních stranických kolegů provedla důležitou změnu v procesu jmenování generálního prokurátora.

Theresa Mayová se zřejmě postavila na stranu ultrapravice

1. 9. 2016 / Jan Čulík

Ekonomický komentátor Paul Mason nedávno poukázal na to, že britská Konzervativní strana byla historicky vždycky na straně "kapitalistů" a velkopodnikatelů a vždycky hájila jejich zájmy. Nyní se, jak se zdá, situace výrazně mění, protože big business v Británii potřebuje, aby Británie zůstala v Evropské unii a měl přístup na jednotný evropský trh. Vzhledem k tomu, že až 80 procent britského sektoru služeb potřebuje přístup do Evropy, a britský finanční sektor, který může fungovat jen potud, pokud bude mít tzv. evropské "passporting", tedy pravomoci globálně obchodovat s eurem, likvidace těchto výsad by měly naprosto drastický dopad na britskou ekonomiku.

Ve středu během zasedání britské vlády ve svém letním sídle Chequers však Mayová zdůraznila, že pro její vládu nebudou ekonomické ohledy prioritní, ale prioritou pro ni bude omezení imigrace z EU.

Nemohu dále mlčet, jedná-li takto australská vláda mým jménem

Bývalý australský soudce nabídl, že se vymění s jedním uprchlíkem z Nauru či Manu

1. 9. 2016

Penzionovaný australský soudce Jim Macken (88) nabídl ve svém otevřeném dopise australskému ministrovi pro imigraci Peteru Duttonovi, že přenechá své místo jednomu z imigrantů zadržovaných v detenčních zařízeních umístěných mimo území Austrálie na ostrovech Nauru a Manus. Jim Macken v dopise vysvětluje, že kategoricky nesouhlasí s tím, jak australská vláda zachází s žadateli o azyl. Označuje taktiku australské vlády za zneužívání azylantů jako živých štítů, jejichž osud má odradit ostatní případné imigranty.

"Chápu, jde o neobvyklý požadavek, nicméně nabízím to naprosto upřímně. Můj důvod je jednoduchý. Nemohu déle mlčet, jsou-li nevinní muži, ženy a děti drženi za otřesných podmínek na Manu a Nauru. Ještě horší je skutečnost, že je s nimi takto zacházeno proto, aby se další uprchlíci o azyl v Austrálii nepokoušeli.  Australská vláda v podstatě jedná s uprchlíky v těchto táborech jako s živými štíty a to je naprosto nemorální. Je-li tak činěno mým jménem, nemohu mlčet. Nabízím tedy tuto možnost jako možné řešení alespoň pro jednoho uprchlíka. Bylo by možné povolit jednomu člověku z Manu nebo Nauru získat australské občanství. Považoval bych za privilegium strávit má poslední léta na Nauru nebo na Manu na místě tohoto člověka.” 

Jim Macken zároveň nabízí,že se vzdá svého občanství, bude-li to nutné. Macken je dlouholetým členem australské labouristické strany, ale ostře nesouhlasí s její současnou podporou imigrační politice Austrálie. Je dostatečně prokázáno, že v uvedených detenčních zařízeních dochází k porušování základních lidských práv i elementární lidské důstojnosti žadatelů o azyl. Dochází v nich ke zločinům nejtěžšího kalibru, jako je sexuální zneužívání dětí.

Donald Trump během své první hodiny v prezidentském úřadě "bude deportovat miliony zločineckých cizinců"

1. 9. 2016

Americký republikánský kandidát řekl v městě Phoenix, že nebude žádná amnestie pro imigranty bez dokumentů, hovořil znovu o zdi na hranici s Mexikem a o masových deportacích "zločineckých ilegálních cizinců". Zbývá jen 69 dní do amerických voleb a Trump výrazně přitvrdil ve své xenofobní rétorice. Vyvolával emoce v davu svých stoupenců ve Phoenixu tím, že hovořil o hrůzných vraždách, které spáchali imigranti bez dokumentů. Na pódiu uvedl "andělské matky", jejichž děti byly zavražděny.

Jinotaj z českého politického suterénu

ČT lže, proto by ji měli mít důchodci zadarmo

1. 9. 2016 / Bohumil Kartous

Česká televize lže a je řízena ze zahraničí. Navzdory tomu, nebo snad právě proto, by měli být čeští senioři osvobozeni od koncesionářských poplatků. Toto je prosím téma voleb do krajských zastupitelstev (!) nově vzniklé koalice otevřeného rasisty Tomio Okamury a Strany práv občanů, jejímž čestným předsedou, jak Okamura v předvolebním videospotu s dojetím zdůrazňuje, je pan prezident Miloš Zeman. Potřebujeme televizi národní a vlasteneckou, žádají Okamura s Velebou. Rádi by toho dosáhli "přímou volbou ředitele ČT". Koncepce takového ředitele by pravděpodobně tedy musela stavět na národovectví a vlastenectví? Variace na polský mediální převrat, kde "vlastenecká" televize slouží jako propagandistický nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost? Podobnost názvů rozhodně není náhodná. Úroveň českých politiků je žalostná. Je ale možné ji stále úspěšně snižovat. Nejsmutnější na tom, je že při tak idiotských útocích není možné vést racionální debatu o veřejnoprávní televizi v ČR...

Trojí perverze profesionálního sportu

1. 9. 2016 / Bohumil Kartous

Kapitalismus má jedinečnou schopnost: dokáže pervertovat jakoukoliv myšlenku v business, dokonce i tehdy, je-li k němu antagonistická. Podívejte se na takový punk, jak hezky se podařilo z něj udělat módní styl pro vrcholné představitele mainstreamu. Nebo tetování, v našich kulturních sférách dříve symbolika společenských vyvrženců. Stopy toho, jak antiteze degeneruje v rozbředlý lifestyle je skvěle viditelná kupříkladu na fotbalistech. Našli byst snad lepší archetyp "reprezentanta". I sport, původně výhonek nacionalismu a identifikace národního seběvědomí, v kapitalismu rychle pervertoval. Je k tomu vysoce vhodný: přitahuje masy a dá se skvěle monetizovat.

K uctění památky paní Věry Čáslavské

Coubertinovo procitnutí v Lausanne

1. 9. 2016 / Václav Dušek

Stal se zázrak, zakladatel OH procitl a s okamžitou platností zakázal pořádání sportovních her do doby, než odstoupí profláknutí bafuňáři, spekulanti, míchači posilujících prostředků, následníků IG Farben a dalších chemických řetězců, rozhodčí s lehkou mozkovou dysfunkcí, uplakaní borci; dále pak musí zmizet odporné politické hrátky - a hry nemohou absolvovat žádní sportovci, kteří berou posilující prostředky. Konec různých výkladů, směšní páni!

Při spekulacích o stavu uzbeckého prezidenta je dobré si připomenout, že...

Diktátorský režim v Uzbekistánu USA "nevidí"

1. 9. 2016

Islam Karimov nechával zabíjet své nepřátele, uvěznil každého, kdo proti němu vystoupil, a vážně porušoval lidská práva. Jenže USA se vždy rády dívaly někam jinam, píše v komentáři ke spekulacím o zdravotním stavu uzbeckého prezidenta server Foreign Policy. Připomíná, že Karimov byl ještě za sovětské éry generálním tajemníkem uzbecké komunistické strany a s potlačováním politické opozice začal v podstatě od prvních okamžiků po vyhlášení nezávislosti. V roce 2005 nechal Karimov zmasakrovat stovky civilistů na demonstraci v Andižanu. Poté následovala tvrdá represe vůči občanskému sektoru a lidskoprávním organizacím. Poté, kdy USA tyto události kritizovaly, jim bylo znemožněno nadále využívat jejich vojenskou základnu v Karshi-Khanabadu. V roce 2009 však došlo k urovnání vztahů poté, kdy krize ve vztazích USA a Pákistánu ohrožovala dodávky koaličním vojenským jednotkám v Afghánistánu. Uzbekistán tehdy představoval alternativu, jak dostat zásoby americkým vojákům. Washington se stáhl zpět, aniž by Karimov kdy uznal, že došlo ke zločinům proti lidskosti. Organizace zabývající se lidskými právy se do Uzbekistánu už nevrátily a zahraniční novináři jsou více odmítání než přijímáni. Server nicméně uvádí, že případná smrt Islama Karimova může Uzbekistán uvrhnout do politického a ekonomického chaosu. Uzbecký diktátor se bedlivě distancoval od otevřených paktů s Ruskem i západními velmocemi a vytvořil tak izolacionistickou státní strukturu, kterou změnit nebude lehké.

Podle průzkumu by Jeremy Corbyn obhájil předsednictví labouristů

1. 9. 2016

Podle průzkumu preferencí by měl Jeremy Corbyn s jistotou obhájit pozici šéfa britských labouristů. Podle deníku The Independent je zajímavé, že Corbyn má výraznou podporu na severu Anglie. Jeho protikandidát Owen Smith udělal zásadní chybu, když přislíbil druhé referendum o nezávislosti, protože na severu mnoho lidí volilo Brexit, míní deník.

Brexit: Prioritní bude pro Mayovou omezit imigraci

31. 8. 2016

Po schůzi svého kabinetu v letním sídle Chequers dala britská konzervativní premiérka Theresa Mayová najevo, že prvotním cílem při vyjednávání o brexitu nebude hospodářská budoucnost země, ale omezení imigrace. Omezení imigrace je pro Mayovou "červenou čárou", které se při vyjednávání o brexitu s EU Mayová nechce vzdát. Vzhledem k tomu, že podmínkou zachování volného přístupu na evropský trh je volný pohyb obyvatelstva, bude zajímavé, jak se Mayové podaří zároveň, jak uvedla, "zajistit pozitivní výsledek pro obchodování v oblasti zboží a služeb". Bude chtít uzavřít v této věci s jednotlivými členskými zeměmi EU (?) "individuální obchodní dohody, ušité na míru".

Věra Čáslavská, uprchlíci a normalizace

31. 8. 2016 / Boris Cvek

Paní Věra Čáslavská je jako člověk pro tento národ nejdůležitější v tom, jaké hodnoty zastávala, jak zosobňovala vzdor proti okupaci Československa a útlaku obludných normalizátorů, jak její život kontrastuje se šedou zónou a masovou kolaborací, se zbabělým sobectvím populistů a xenofobů. Takový postoj je více než všechny olympijské medaile. Zrcadlí se v něm skutečná hodnota člověka. Byla taková vždycky a až do konce. O tom jednoznačně svědčí tato její téměř přesně rok stará slova:

„Jen solidarita a spolupráce dokáže udělat náš svět snesitelnějším. O lidskou důstojnost nepřichází lidé na útěku, ale připravujeme se o ni my sami tím, že jim odmítáme pomoc, tím že necháváme vyčerpané uprchlíky před zavřenými dveřmi. Pomoc jim znamená i pomoci sobě, své občanské a lidské hrdosti před Evropou, před světem, ale především před sebou samými. A mějme na paměti, jak se dnes chováme my k nim, mohou se příště chovat oni k nám, ocitneme-li se v nouzi. A kdo o životě něco ví, ví také, jak snadno a rychle se lze do nouze a zoufalství propadnout.

Na svůj národ jsem byla celý život hrdá. Prožívala jsem neopakovatelné okamžiky mezinárodní solidarity v roce 1968, prožívala jsem ojedinělé chvíle nenásilné revoluce 1989, která této zemi přinesla sebevědomí a celosvětový respekt. Vím proto, jaké dobré vlastnosti dokážeme projevit. Prosím, zbavme se strachu a lhostejnosti a nedopusťme, aby jediné hlasy, které bude z České republiky slyšet, byly hlasy populistických politiků, extrémistů a xenofobů. Nedopusťme, aby se za naše chování musely naše děti stydět. Prosím, navažme na to dobré, co tomuto národu pomáhalo přežít i ty nejtragičtější chvíle v jeho historii a pomožme těm, kteří to potřebují.“ ZDE

Na žebříčku míry přátelského vztahu k cizincům se ČR umístila na třiašedesátém z pětašedesáti míst

31. 8. 2016Podle průzkumu organizace se v indexu Expat Insider 2016, vypracovávaném organizací InterNations, která se dotazovala více než 14 000 respondentů, se na žebříčku míry přátelského vztahu k cizincům, usazujícím se v zemi, umístila Česká republika na druhém předposledním místě, tedy na 65. místě v žebříčku 67 zkoumaných zemí.

Podrobnosti v angličtině a žebříček zemí podle přátelského vztahu vůči přicházejícím cizincům ZDE

The Prague municipal office will not ban an islamophobic event which is being planned for 11th September

31. 8. 2016

"There are no legal reasons" to ban an islamophobic event, planned by the hate speech group The Martin Konvička Initiative for 11th September. The islamophobes will stage an event entitled "To Mecca with Humour" in front of the Saudi Embassy in Prague.

The Czech Foreign Ministry has asked the Prague municipal office to ban the event or to move it elsewhere, pointing out that the Ministry was responsible for the security of international diplomatic staff in Prague, but the request was refused.

"The local authority must respect the law and there are no legal reasons to ban this event," said Vít Hofman, the spokesperson of the Prague municipal office.

Articles 355 and 356 of the Czech Penal Code do outlaw hate speech directed against a religion or an ethnic group, but these offences are prosecuted rarely in the Czech Republic.

On 21st August, 2016, Martin Konvička and his followers staged a mock Islamic State invasion on the Old Town Square in Prague. A number of passers by were injured.

Source in Czech HERE

Britské a francouzské úřady ignorují rostoucí problémy v táboře v Calais

31. 8. 2016

Charitativní organizace a řidiči kamionů se obávají, že hlad a přeplněný tábor povede ve francouzském uprchlickém táboře k vážnému násilí

Krize v táboře "Džungle" v Calais je horší než kdy předtím. Tábor je přeplněný, jsou v něm tvrdě nehygienické podmínky a stoupá počet násilných útoků proti kamionům směřujícím do Británie.

Organizace Lékaři bez hranic, která v táboře provozuje zdravotní středisko, upozorňuje, že francouzská a britská vláda rostoucí problémy v táboře ignorují.

Rozhodnutí francouzských úřadů část tábora zlikvidovat situaci zhoršilo. Nyní žije dvojnásobný počet uprchlíků na polovičním území než předtím.

Vážným problémem začíná být hlad. Každý den se rozděluje asi 7000 jídel, avšak fronta na jídlo trvá déle než hodinu. I kdyby lidé dostávali jen jedno jídlo denně, pro 10 000 lidí to nestačí.

Jan Sechter diskredituje českou zahraniční službu

31. 8. 2016 / Jan Čulík

Velvyslanec ČR v Rakousku Jan Sechter prokázal absolutní absenci soudnosti, když poskytl rozhovor rasistickým Parlamentním listům, které systematicky publikují poplašné zprávy, islamofobní články a rasistické výlevy a zjevně tak systematicky porušují paragrafy českého trestního zákoníku č.355 a 356.lNeuvěřitelně, Sechter si umístil rozhovor z tohoto pochybného serveru na stránky svého velvyslanectví, ač údajně diplomat, který snad proboha prošel, než se stal velvyslancem, nějakým školením ohledně toho, co je či není pro diplomata přijatelné.

V rozhovoru se nezmiňuje o Ženevských úmluvách z roku 1951, jichž je i Česká republika signatářem, a podle nichž mají státy povinnost poskytnout ochranu lidem prchajícím před válkou a pronásledováním, mají povinnost řádně zhodnotit každou žádost o politický azyl a v důvodných případech azyl poskytnout. Sechter v v přímém rozporu s ustanoveními Ženevských dohod hovoří v rozhovoru pro xenofobní Parlamentní listy hovoří o tom, že "nemůže do EU putovat z blízkého Východu a z Afriky každý, kdo by chtěl, navíc kolektivně" a vyjadřuje naději, že snad se to podaří "vysvětlit i Německu". Sechter požaduje hermetické uzavření hranic Evropské unie proti uprchlíkům. Že to není konstruktivní přístup k uprchlickému problému, který se nevyřeší, když bude střední Evropa strkat hlavu do písku, netřeba dodávat.

Sechterovo rozhodnutí diskreditovat českou diplomatickou službu poskytnutím rozhovoru ostře rasistickému serveru na okraji české společnosti je znepokojujícím signálem toho, do jaké míry je v těchto dnech v České republice dokonce i na oficiálních místech normalizována a přijímána xenofobie, islamofobie, nesnášenlivost a rasismus.

Jak to mezinárodně diskredituje obraz České republiky, netřeba dodávat.

Šest anglických teenagerů bylo zatčeno za vraždu Poláka v hrabství Essex

31. 8. 2016

Skupina anglických teenagerů v sobotu vážně zranila Poláka Arkadiusze Jóźwika (40), za to, že ho v městě Harlow v hrabství Essex slyšela mluvit na ulici polsky. Ukopala ho do bezvědomí a Jóźwik posléze zemřel v nemocnici. Druhý přítomný Polák byl při útoku zraněn. Jóźwik byl tovární dělník a pracoval v Británii čtyři roky. Mladíci na něho a jeho polského kolegu zaútočili, když na ulici jedli pizzu. Britská policie zatkla čtyři patnáctileté mladíky a jednoho šestnáctiletého kvůli podezření z vraždy.

Po hlasování pro brexit 23. června bylo britské policii nahlášeno více než 3000 nenávistných xenofobních trestných činů. Došlo k jejich meziročnímu nárůstu o 42 procent.

OSN varovala minulý týden, že obrovský nárůst xenofobie v Anglii vyvolali britští politikové, kteří svými nenávistnými a rasistickými výroky normalizovali chování, které se dosud považovalo za nepřijatelné.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Babišova Mladá fronta Dnes šíří nepodloženou a nebezpečnou dezinformaci

31. 8. 2016 / Daniel VeselýDeník Mladá fronta Dnes, jenž se dlouhodobě prsí svým údajným celospolečenským renomé, vydal dne 30. srpna otvírák, jehož titulek hlásá: „Imám: Zavádíme v Česku islámský soud“ ZDE. Autor textu Václav Janouš patrně netuší, že článek s tímto titulkem jednoduše nemůže postavit na tvrzení bývalého pražského imáma, které navíc pronesl téměř před šesti lety, jelikož tak do české společnosti, již notně nasáklé chronickou islamofobií, pouští další z mnoha dezinformací o islámu.

Lidé mají tendenci věřit novinových titulkům, aniž by četli celý článek. Jinak řečeno - titulky prostě táhnou a plní kasu. Pokud údajně nejserióznější deník v ČR vydá nepodloženou dezinformaci o tom, že se v České republice, kde žije 10 až 20 tisíc muslimů (0,1 až 0,2 procenta české populace) ZDE, de facto začíná zavádět islámský soud, automaticky se tak řadí ke konspirátorským webům. Připočtěme k tomu všeobecně panující nevoli vůči islámu a muslimům u nás a máme tu věru třaskavou směs.

Babišoviny ovlivňují volby

31. 8. 2016 / František Řezáč

Server MfD přinesl bezprostředně po mítinku zkreslující zprávu. Obecenstva byl asi dvojnásobek, počítal jsem to. Hvězdou podvečera nebyl "vlichocující se" Zaorálek, ale kandidát na hejtmana Josef Bernard, který také část vystoupení členů vlády a kandidátů ČSSD do krajského zastupitelstva moderoval. Bernard je jedním z "mužů 17. listopadu 1989" v Plzni. Během generální stávky přivedl průvod Škodováků na náměstí republiky, což byl jeden z rozhodujících okamžiků převratu v Plzni. Redaktor zamlčel významé Bernardovo prohlášení, že se obává o demokracii v ČR, neboť politickou scénu se snaží ovládnout ekonomičtí a mediální magnáti. MfD tak svým tendenčním zpravodajstvím z mítinku jeho obavy potvrdila.

Dvojčata, která se narodila v Libyi

31. 8. 2016

Tato dvojčata byla v pondělí nalezena na přeplněném člunu se stovkami uprchlíků. Více než 6500 uprchlíků a migrantů bylo zachráněno při největší operaci tohoto druhu.

Humanitární organizace upozorňují, že čluny, na nichž pašeráci posílají na moře uprchlíky, jsou daleko fórovější než loni a bývá na nich o 30 procent více uprchlíků než loni. konstatoval v úterý rozhlas BBC.

Letos se ve Středozemním moři utopilo více než 3000 lidí, připomínají Channel Four News.

Digitální firmy nad námi mají nesmírnou moc. Destabilizují naše společnosti

30. 8. 2016

Ať jde o politickou manipulaci, pornografii, šikanování lidí, podvody, vyhýbání se daním či vybízení k vraždění, korporace, které ovládají nové prostředky masové komunikace se nepovažují za strážce veřejného pořádku. Proč by něco takového měly dělat? Vždyť jsou to soukromé fírmy. Jejich cílem je vydělávat peníze, nikoliv podporovat sociální hygienu a mír na světě.

Autoři sci-fi románů opakovaně varují před nebezpečím plynoucím z toho, že by počítače získaly nadvládu nad lidmi. Nikoho ale nenapadlo, že počítače použijí své nově získané moci intenzivním šířením novinového článku o muži, který masturbovat s kuřecím sendvičem. To udělal algoritmus firmy Facebook krátce poté, co Facebook vyhodil své lidské editory, píše Raphael Behr.

Samozřejmě, on to nebyl ten algoritmus, jemuž se zalíbil tento článek. Na vině jsou chlípní čtenáři, kteří článek houfně nasdíleli, a tak algoritmus usoudil, že je ten článek důležitý. Protože lidští editoři byli vyhozeni, nebyl nikdo, kdo by uplatnil kontrolu kvality.

Facebook a další digitální firmy nechtějí řešit morální dilemata týkající se toho, co lidé dělají na jejich internetových stránkách. Lopatu můžete použít k vykopání jámy, anebo k tomu, že jí někoho praštíte přes hlavu. Z vraždy lopatou přece nemůžete vinit výrobce lopaty, zní známý argument.

Takové argumenty však bývaly přesvědčivější, když byly technologické firmy jen malými antiestablishmentovými průkopníky.

Evropská komise nařídila firmě Apple, aby zaplatila Irsku 13 miliard dolarů na daních

30. 8. 2016

Generální ředitel firmy Apple řekl, že to ohrozí investice jeho firmy v Evropě

Evropská komise rozhodla, že dohoda Irska s firmou Apple z let 1991-2015 dovolila tomuto podniku, aby připisoval své zisky svému "ústředí", které existovalo jen na papíře a nemohlo takovéto zisky generovat.

V důsledku toho se firma Apple vyhnula placení daní z téměř všech zisků z prodeje veškerých svých výrobků na jednotném evropském trhu tím, že registrovala všechny své zisky v Irsku a nikoliv v zemích, kde se výrobky prodávaly.

Rok činnosti českých dobrovolníků

31. 8. 2016Tisková zpráva organizace Pomáháme lidem na útěku

Praha, Brno 31.8. 2016 – V sobotu 3. září to bude rok, co se začali organizovat čeští dobrovolníci. Situace na hranicích evropských států se od té doby příliš nezměnila: je zde nutné pomáhat a Czech team tam stále působí. Jako připomenutí roku činnosti se v pátek 2. září v Praze uskuteční výstava věnovaná právě dobrovolníkům z ČR a dobrovolníci vyhlašují 3. září 2016 Dnem dobrých skutků. Čechů vyjelo na hranice už více než tři a půl tisíce – momentálně působí především v Srbsku.

Další podrobnosti ZDE

Studie: Pro brexit hlasovali chudí, nezaměstnaní, nevzdělaní a marginalizovaní občané

31. 8. 2016

Pro odchod Británie z Evropské unie hlasovali lidé, kteří byli zatlačeni na okraj společnosti, občané s nízkými příjmy, žijící v oblastech bez kvalifikace, zjistila studie nadace Joseph Rowntree Foundation. Hlasování je tak podle této nadace varováním, aby politikové nadále neignorovali obavy obyčejných lidí.

Ze studie vyplynulo, že pro brexit hlasovalo 58 procent lidí v domácnostech, které vydělávají méně než 20 000 liber ročně, ale jen 35 procent lidí v domácnostech, které vydělávají více než 60 000 liber ročně.

Pro brexit hlasovalo 59 procent britských nezaměstnaných a jen 45 procent osob v zaměstnání. Občané, kteří mají jen maturitu, hlasovali pro brexit o 30 procent častěji než občané, kteří mají i vysokoškolskép vzdělání.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V Anglii je stále ještě nejasné, co má znamenat brexit

30. 8. 2016

Britská premiérka Theresa Mayová pořádá ve středu ve vládním sídle Chequers zasedání svého kabinetu. Své ministři, většina z nichž podporovala setrvání Británie v EU, požádala, aby zjistili, jaké výhody může mít v jejich sektoru odchod Británie z EU.

Podle deníku Guardian jsou na britských ministerstvech mezi státními úředníky podstatné rozdíly v postojích k brexitu. Ministerstvo zahraničí prý chce usilovat o co nejměkčí brexit, zatímco ministerstvo vnitra se chce vzdát britského přístupu na evropský jednotný trh, aby mělo právo omezit imigraci do Británie z EU.

Výborná kniha Michala Gibody

31. 8. 2016 / Boris CvekNakladatelství Portál vydalo letos pozoruhodnou knihu Dr. Michala Gibody Léčit a přežít. Jde o čtivou, stručně napsanou (181 stran), obsahově bohatou knihu, která spojuje cestovatelské a odborné (medicínské) postřehy, humorný nadhled nad životními těžkostmi a nespravedlnostmi, ale také – a podle mne zejména – přírodní lyriku v próze, citlivost k lidskému utrpení a meditaci nad smyslem lidského života.

Ve své nejhlubší podstatě je to kniha bilanční, kniha o nahodilostech osudu lidí i civilizací, o hledání cesty dál v těch či oněch konkrétních okolnostech. Slovo konkrétní vystihuje způsob Gibodova myšlení nejvíce. Konkrétní není uspořádané podle našich představ, je naopak paradoxní, překvapivé a vyžaduje poctivé myšlení, které neutíká před fakty.

Na začátku jsme velmi stručně seznámeni s Gibodovou vědeckou kariérou v tehdejším ČSSR před jeho odletem na více než rok trvající humanitární misi do Kambodže na začátku roku 1983. Tento mírně sarkastický humor je pro autora typický:

Údajně uzavřenou balkánskou trasou přišlo do Evropy od března 25 000 uprchlíků

31. 8. 2016

Přibližně 25 000 uprchlíků přišlo balkánskou trasou do Evropy od března 2016, kdy prohlásili evropští politikové tuto cestu za "uzavřenou". Je to důkaz, že migrace pokračuje navzdory výstavbě několika plotů ve středovýchodní Evropě, píše Patrick Kingsley.

Od 9. března, kdy prohlásil předseda Rady Evropy Donald Tusk, že "neregulérní proudy migrantů po balkánské trase skončily" přišlo do Evropy přes Srbsko 24 790 osob. Za totéž období dospělo do Rakouska, poslední etapy cesty před příchodem do Německa, 21 231 uprchlíků. To je přibližně desetina počtu příchozích v roce 2015, ale počet, který je vyšší než byl celkový počet uprchlíků za rok 2013 a více než třikrát vyšší než počet uprchlíků přišlých v roce 2012.

Italské pobřežní hlídky zachránily u libyjského pobřeží 6500 migrantů

30. 8. 2016

Uskutečnilo se 40 koordinovaných záchranných misí asi 20 kilometrů v moři severně od libyjského města Sabratha. Uprchlíci byli ze Somálska a z Eritreje. Mnozí měli s sebou malé děti. V neděli bylo v téže oblasti zachráněno 1100 migrantů. Podrobnosti v angličtině ZDE

K tomu dodává Patrick Kingsley, reportér deníku Guardian pro uprchlickou krizi:

"Není nijak překvapivé, že byly u libyjského pobřeží zachráněny tisíce lidí. Tisíce lidí jsou tam zachraňovány třikrát až čtyřikrát do měsíce už od roku 2014:

Facebook vyhodil z práce pracovníky pro trending a automatický algoritmus se pak zbláznil

30. 8. 2016

Algoritmus rozšířil falešnou zprávu o "zrádné" moderátorce Fox News Megyn Kellyové, urážlivý titulek o konzervativní komentátorce Ann Coulterové a odkaz na článek o muži, masturbujícím s kuřecím sandvičem

Jen pouhých několik měsíců po zjištění, že zpravodajský modul Facebooku, určující, které zprávy jsou "trending", tedy nejpopulárnější, ovládají lidé, vyhodila firma Facebook své editory a nechala práci dělat automatický algoritmus. Výsledky jsou dosud katastrofální.

Německo: Facebook musí odstraňovat nenávistné komentáře

30. 8. 2016

Německý ministr vnitra požaduje, aby Facebook aktivně odstraňoval rasistické a k násilí vyzývající komentáře na Facebooku

Thomas de Maiziere, německý ministr vnitra, v pondělí navštívil úřadovny Facebooku v Berlíně a zdůraznil tam, že Facebook musí aktivněji odstraňovat nenávistné a rasistické výroky uživatelů.

"Facebook má nesmírně důležité hospodářské postavení a stejně jako každý jiný velký podnik má nesmírně významnou společenskou odpovědnost," řekl de Maiziere.

"Facebook musí odstraňovat rasistické výroky a výzvy k násilí ze svých stránek z vlastní iniciativy, i když ještě v té věci neobdržel stížnost."

Jak bojovat proti dnešní krizi politického jazyka?

29. 8. 2016Co se stane, když selže politický jazyk? Když překypí hněv a neporozumění, dojde nám běžná slovní zásoba a přestaneme důvěřovat v slova druhých, abychom byli schopni analyzovat, co nás spojuje a co nás rozděluje? Pozorovatelé vždycky spojovali rozklad veřejného jazyka - tradičnějším slovem rétoriky - se selháním demokracie, ztrátou svobody, občanskými konflikty a nakonec s tyranií a vražděním, píše bývalý generální ředitel BBC a nynější ředitel deníku New York Times Mark Thomson.

Prožíváme krizi veřejného jazyka. Propast mezi tvrzeními politiků a fakty je nyní příliš veliká. Jak dokazují průzkumy veřejného mínění, voliči prostě přestali politikům věřit jediné slovo.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2016

1. 8. 2016

V červenci 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 48 938.41 Kč.   

Zůstatek byl koncem července  2016 94 660.91 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
17236