Z tisíce uprchlických dětí bez doprovodu rodičů v Calais se stanou bezdomovci

25. 9. 2016

čas čtení 1 minutaAž tisíc uprchlických dětí bez doprovodu rodičů bude ponecháno bez pomoci, až Francie příští měsíc zlikviduje uprchlický tábor v Calais. Francouzské úřady neplánují tyto děti nikde ubytovat, protože doufají, že svlj slib pomoci dětským uprchlíkům splní Británie.

Bylo by vynikající, kdyby šla česká vláda příkladem a nabídla, že se o tyto dětské uprchlíky postará. Proč to nejde?

Tak bych si představoval slušnou vládu, poznamenává Jan Čulík.

Francouzské ministerstvo vnitra informovalo charitativní organizace a humanitární instituce, že uprchlický tábor v Calais zlikviduje do čtyř týdnů.

Už bylo zjištěno, že téměř 400 uprchlických dětí bez doprovodu rodičů, mnozí z nichž mají příbuzné v Británii, mají legální právo vstupu do Británie.

V květnu oznámil bývalý britský premiér David Cameron, že Británie přijme až 3000 uprchlických dětí bez doprovodu rodičů. Tehdejší ministr pro imigraci James Brokenshire tehdy uvedl, že "Británie má morální povinnost pomoci".

Avšak z oficiálních údajů vyplývá, že do poloviny září Británie přijala jen 30 uprchlických dětí. Britské ministerstvo vnitra nereagovalo na dotazy, zda má v úmyslu pomoci dětským uprchlíkům bez doprovodu rodičů poté, co bude tábor v Calais zlikvidován.

Francie připravuje pro 9000 dospělých a rodin alternativní ubytování jinde ve Francii.

Neexistují však kapacity pro uprchlické děti bez doprovodu rodičů, a tak se z nejméně 850 dětí v táboře stanou bezdomovci.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Žijeme v novém světě: neoliberalismus odumřel, teď je tady nacionalismus

24. 9. 2016

čas čtení 4 minuty

Liberální technokraty, kteří "zacházejí s lidmi jako s hlupáky", nikdo neposlouchá. Avšak ukažte lidem, že jimi obdivovaní politikové z nich dělají idioty, a máte šanci je přesvědčit. Pak, možná, budou naslouchat.

Když se outsideři dostávají k moci, všechno se mění. Jejich schopnost změnit a zničit životy je nutno přísně zkoumat, píše Nick Cohen v deníku Guardian.

Neoliberální pořádek, který začal s Ronaldem Reaganem a Margaret Thatcherovou někdy v letech 1979-80, skončil kolapsem banky Lehman Brothers v roce 2008.

Nyní se na scénu dostavil jeho nástupce, jako postava ze zlého snu, o němž jste doufali, že je zapomenut. Je to nacionalismus.

Rozhovor Britských listů 76:

Proč si lidi nechávají nalhat, že uprchlíci jsou pro nadcházející volby hlavní problém?

23. 9. 2016

čas čtení < 1 minuta

S Ondřejem Liškou, bývalým ministrem školství, bývalým předsedou Strany zelených a nynějším představitelem organizace Ashoka, globální sítě sociálních inovátorů, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů o manipulaci v nynější předvolební kampani v ČR Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. září 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Británie na žádost Asadova režimu odebrala cestovní pas syrské aktivistce

25. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Britské úřady zkonfiskovaly na žádost Asadova režimu cestovní pas prominentní kritičce prezidenta Asada, čímž jí zabránily cestovat.

Zaina Erhaim, syrská novinářka a aktivistka, žijící v Turecku byla po příletu na londýnské letiště Heathrow hodinu vyslýchána britskými imigračními úředníky a byl jí odebrán cestovní pas s tím, že vláda v Damašku tvrdí, že pas byl ukraden.

Erhaimová pas předtím bez problémů použila letos v dubnu, kdy také cestovala do Británie, aby tam převzala cenu časopisu Index on Censorship za svou práci. Cestovala také s tímto pasem bez problémů po celé Evropě.

Britští imigrační úředníci jí sdělili, že se v politice neangažují a že "toto je náš systém, naše předpisy". Pas bude odeslán do Damašku, uvedli. Britské ministerstvo vnitra konstatovalo, že musí žádost Damašku splnit, protože pasy jsou právním majetkem vlád, které je vydávají. "Pokud zahraniční vláda nás informuje, že pas byl ukraden, nemáme jinou možnost než ho vrátit," řekl mluvčí. Dodal, že se Erhaimová má obrátit o pomoc na syrskou vládu, která má dobře zdokumentovanou historii věznění, mučení a zabíjení oponentů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Intenzivní syrské a ruské bombardování Aleppa pokračuje třetí den

24. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Asadova armáda zjevně zahájila ofenzívu ve snaze okupovat celé město. Obyvatelé svědčí o tom, že Aleppo je už třetí den terčem nejzuřivějšího bombardování od začátku syrské války před pěti lety. V sobotu dopoledne zaútočila letadla intenzivně na čtyři oblasti ve východním Aleppu, kde žije asi 250 000 lidí. Útočníci nyní používají daleko silnější bomby než dosud a místní obyvatelé svědčí o tom, že mnoho budov bylo zničeno.

"Používají zbraně, které jsou speciálně zkonstruovány pro ničení budov," konstatoval vysoký činitel vzbouřenecké organizace Fronta Levantu. "Většina obětí je pod troskami, protože více než polovina civilní obrany byla vyřazena z provozu."

Syrská observatoř pro lidská práva uvádí, že od pátku zdokumentovala, že bylo zabito 47 osob, včetně pěti dětí. Selmo uvedl, že mrtvých je více než 100.

Syrská armáda tvrdí, že se zaměřuje na vzbouřenecká postavení ve městě a popřela, že útočí na civilisty.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ležíme na posteli a doufáme, že nás ještě dnes nezabijí

24. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Dnes ráno začaly letecké údery v 7 hodin. V 9 hodin, po dvou hodinách, jsme měli s manželkou a dcerou pocit, že umřeme. Že dneska určitě umřeme. Přemýšleli jsme, že půjdeme dolů, anebo se přesuneme do jiné čtvrti, anebo že uděláme něco jiného, ale zjistili jsme, že by to bylo zbytečné. Tak jen prostě ležíme na posteli a doufáme, že nás v tuto chvíli ještě nezabijí.

Jako lékař a jako otec mám stejný pocit. Pocit beznaděje. Že nemůžeme udělat nic, abychom zastavili to vraždění z oblohy. Které postihuje naše děti a všechny civilisty v Aleppu a v celé Sýrii. Každý den je horší než ten předchozí. Každým dnem je tu méně potravin, méně zdravotnického materiálu, méně léků, méně pohonných hmot pro generátory, méně elektřiny, méně vody a taky méně lidí. Taková je tady situace.

V důsledku syrského a ruského bombardování je v Aleppu 1,75 milionu lidí bez pitné vody

24. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

UNICEF varuje, že děti jsou ohroženy rizikem epidemií poté, co  byly z provozu vyřazeny dvě  přečerpávací vodárenské stanice

Intenzivní bombardování východního Aleppa způsobilo, že 1,75 milionu lidí zůstalo bez přístupu k pitné vodě. Intenzivní bombardování v pátek zabránilo opraván vodárenské přečerpávací stanice v Bab al-Nayrab, která zásobuje vodou asi 250 000 lidí ve východním Aleppu, uvádí UNICEF. Odplatou za to byla vypnuta přečerpávací stanice v Suleiman al-Halabi, která čerpá vodu pro 1,5 milionu lidí, žijících v západním Aleppu.

"Nejméně dva miliony lidí v Aleppu jsou nyní bez pitné vody přístupné veřejnou vodárenskou sítí," konstatovala Hanaa Singer, zástupkyně organizace UNICEF v Sýrii. Připravit děti o vodu je podrobuje riziku katastrofálních epidemií nemocí, které se šíří vodou, a zintenzivňuje to utrpení, strach a hrůzu, v nichž děti v Aleppu žijí každý den," dodala. "Ve východní části Aleppa bude obyvatelstvo muset používat vysoce kontaminovanou vodu ze studní. Mají-li děti přežít, všechny strany konfliktu musejí zastavit útoky na vodárenskou infrastrukturu, poskytnout přístup k opravě čerpací stanice v Bab al-Nayrabu a uvést znovu do provozu čerpací stanici v Suleiman al-Halabi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

VOLBY ŘÍJEN 2016:

Který kandidát má vaše názory? Odpoví vám volební kalkulačka

15. 9. 2016

čas čtení < 1 minuta

Interaktivní online test porovnává odpovědi čtenářů s postoji kandidátů do Senátu. Kalkulačku připravilo nezávislé sdružení KohoVolit.eu. Obsahuje 35 otázek na témata, kterým se budou muset noví senátoři v nadcházejícím volebním období věnovat.

Některé otázky řeší kandidáti ve svých programech, jiné byly vybrány na základě podnětů zaslaných veřejností nebo po konzultacích s experty. KohoVolit.eu oslovilo všech 233 kandidátů, již skoro 200 z nich odpovědělo. Na stejné otázky, které dostali kandidáti, odpovídají i účastníci testu a aplikace následně dle odpovědí vypočítá shodu.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Nestřílejte ho! Nemá zbraň!

24. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Rodina černošského muže, kterého v úterý v Severní Karolíně zastřelila policie, zveřejnila videozáznam tohoto incidentu.

Manželka: "Nestřílejte ho! Nestřílejte ho! Nemá zbraň! Nemá zbraň!"

Záběry natočila manželka. Vedou k zastřelení Keithe Lamonta Scotta.

Manželka: "Nestřílejte ho! Keithi! Proboha, nedělejte to!"

(střelba)

"Vy jste ho zastřelili?"

Od té doby demonstrují každou noc v ulicích místní lidi.

Dav: "Žádná spravedlnost, žádný mír, ne rasistické policii."

Taxikářka: "Já se obávám, že můžu řídit svůj taxík a že mě policie zastaví. A mohla bych říct něco nesprávného, třeba se nesprávným způsobem pohnout, a najednou je ohrožen můj život. Můj bratr, má skoro dva metry, je mu sedmnáct let a váží 130 kilo. Když ten bude řídit své auto a policie bude mít pocit, že se pohnul nesprávně, nebo udělal něco nesprávného, je mu sedmnáct let, kdoví? Budou na něho řvát, šermovat mu pistolemi před obličejem, on nebude vědět, co má dělat, a jeho život může skončit každou chvíli."

Aktivista: Musíme vyslat signál vládě. Žádná spravedlnost, žádný mír. Nemůžete zabíjet lidi a chovat se zkorumpovaně.

Policie v městě Charlotte zveřejnila své záběry zastřelení Keithe Scotta

25. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Policie v městě Charlotte v sobotu zveřejnila závěry incidentu, při němž zastřelila Keithe Scotta, třiačtyřicetiletého Afroameričana, jehož smrt vyvolala v Severní Karolíně tento týden jak násilné, tak pokojené protesty.

Podle prohlášení policie se dva policisté v civilu připravovali zatknout někoho úplně jiného, když Scott vedle nich zastavil své vozidlo. Viděli, že si Scott balí marihuanu, ale nepovažovali to za prioritní záležitost. Pak jeden policista prý uviděl, že Scott zvedá pistoli. Nařídili mu, aby zbraň pustil. Policista Brentley Vinson "vnímal jednání pana Scotta a jeho pohyby jako bezprostřední hmotnou hrozbu sobě a dalším policistům". Polciista Vinson byl dočasně suspendován. Je to také Afroameričan.

Aleppo hoří. Rusové a Asad dnes uskutečnili více než 80 leteckých úderů na město

23. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Syrská a ruská letadla intenzivně bombardují už druhý den východní část Aleppa. Zasaženy byly mj. tři zdravotní střediska a dvě střediska záchranářských Bílých helem. Mnoho obětí zůstává pod troskami svých zničených domů. Asad bombarduje Aleppo také barelovými bombami. Podle předběžných zpráv v pátek zahynulo více než 100 lidí, ale mnoho z nich zůstává pod troskami a není, kdo by je vyhrabal.

"Hněv naplnil všechny lidi, kteří zůstávají v tomto městě trosek," řekla jedna zdravotní sestra v Aleppu. "Mnoho zraněných jsou děti, a když se jim podíváte do očí, pláčou a říkají, že už nám nic nezbývá. Proklínám tuto spravedlnost. Přicházejí o ruce a nohy a stávají se invalidy na celý život a jejich jediným hříchem je, že jsou dětmi Sýrie. Spálili jejich dětství a jejich nevinnost a učinili je v jejich vlastní zemi bezdomovci. Nechť Bůh prokleje lidstvo, jestliže se stalo tímto."

Asadův režim se nejintenzivnějším bombardováním Aleppa za posledních šest let připravuje na pozemní ofenzívu. Podle jedné odbornice z Chatham House, která hovořil v pátek v poledne v rozhlase BBC, po případném pádu Aleppa ozbrojená opozice povede proti režimu partyzánskou válku.

Nynější situace je totální prohrou Spojených států i Západu. Rusko prosadilo svou vůli a stalo se na Blízkém východě hegemonem. Cenou za to je obrovské utrpení syrského obyvatelstva.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Osmiměsíční holčička Nour se stala tváří brutality nové syrské ofenzívy

23. 9. 2016

čas čtení < 1 minuta

V úterý zveřejnily Channel Four News záběry zraněné osmiměsíční holčičky Nour, kterou po leteckém úderu ošetřili lékaři v aleppské nemocnici al Kuds. (Jen na Facebooku zhlědlo tyto záběry 4,5 milionu lidí.) Matka holčičky byla při náletu zabita.

Ošetřené nemluvně bylo z nemocnice propuštěno do domácího ošetřování. Při dalším náletu byla zabita. V pátek uskutečnila ruská a syrská letadla intenzivní sérii dalších více než 80 náletů proti civilním cílům v Aleppu. Zahynulo více než 100 lidí, není známo, kolik jich je pohřbeno v troskách po náletech.

Aleppo: Spousta lidí je pod troskami, snažíme se je vytahovat

23. 9. 2016

čas čtení 2 minuty

Moderátor rozhlasu BBC, pátek 13 hodin: Aleppo hoří. Intenzivně ho bombardují letectvo a dělostřelectvo syrské armády. Dobrovolnická záchranná organizace Bílé helmy uvádí, že dnes došlo k šedesáti náletům a že terčem útoků se stala tři jejich vlastní centra. Charakterizovala situaci drsně: "Vyhlazení."

Je to nyní už konečná fáze války? Aleppo bývalo největší syrské město a tam povstání začalo. Pokud Aleppo padne, skončila víceméně syrská občanská válka? Bude to znamenat, že prezident Asad v podstatě zvítězil? Abdul Rahman je z Bílých helem. Je v současnosti v Turecku, ale se svým týmem v Aleppu hovořil dnes dopoledne.

Labouristická strana drtivou většinou potvrdila Jeremyho Corbyna jako svého šéfa

24. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

V sobotu byly oznámeny výsledky vnitrostranických voleb v britské Labouristické straně. Existující předák Jeremy Corbyn posílil svou dosavadní podporu a zvítězil 61,8 procenty hlasů. Jeho vyzyvatel, centristický politik Owen Smith, získal 38,2 procent hlasů.

Corbynovo vítězství výrazně posílilo jeho postavení. Od doby, kdy se dostal do čela Labouristické strany, do strany vstoupilo více než půl milionu nových členů. Corbynovi stoupenci argumentují, že Corbyn oživil a obnovil dynamiku Labouristické strany, jeho centrističtí odpůrci, především z řad labouristických poslanců v Dolní sněmovně, tvrdí, že stranu převzalo extremistické marxistické křídlo a že se stala nevolitelnou. Dokazují to průzkumy veřejného mínění, v nichž mají labouristé nejnižší volební podporu od třicátých let dvacátého století. Centrističtí kritikové tvrdí, že Corbynovi nejde o převzetí moci v zemi a o vítězství ve volbách, ale chce vytvořit ze strany "mimoparlamentní lidové hnutí", které bude organizovat demonstrace. Demonstrace bez volebního vítězství však nikdy k ničemu nevedly.

Drtivá většina poslanců Labouristické strany předtím Corbynovi vyjádřila nedůvěru, především proto, že ho nepovažují za kompetentního předáka v parlamentní politice. Po svém volebním vítězství nyní Corbyn zdůraznil, že bude usilovat o jednotu ve straně, ta je však velmi nepravděpodobná. První překážkou budou rozhodnutí o tom, jak má být vytvořen stínový labouristický kabinet. Poslanci chtějí mít právo o nominacích do stínového kabinetu hlasovat tak, jak to fungovalo do roku 2011. Tak by však zvítězili centristé a Corbyn by ztratil svou moc v celostátním výkonném výboru Labouristické strany.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Američané nemají v Sýrii žádné karty v rukou, protože se jich dobrovolně vzdali

23. 9. 2016

čas čtení 2 minuty

Moderátor rozhlasu BBC, pátek 13 hodin: Dr Lina Hatib je ředitelkou blízkovýchodního a severoafrického programu v britském výzkumném strategickém ústavu Chatham House. Zeptal jsem se ji, jak významná je nynější situace.

Dr. Lina Hatib: Je to velmi významné, protože jestliže Aleppo padne, režim prohlásí, že vyhrál.

Moderátor: A bude tomu tak?

Sýrie: Ten, kdo vítězí, nevyjednává

23. 9. 2016

čas čtení 4 minuty

Moderátor rozhlasu BBC, pátek 13 hodin: Alistair Burt byl britským ministrem, odpovědným za Sýrii, do října 2013. Co si myslíte o nynější ofenzívě proti Aleppu?

Alistair Burt: S analýzou Liny Hatib mnoho lidí bude souhlasit. Cynická pauza v bojích. Asad absolutně nemá v úmyslu tohle zastavit, pokud vítězí a pokud ho podporuje Rusko a Írán, proč by měl přestat? Takže každá přestávka v bojích je čistě taktická. Má nějaký konkrétní účel. Ale to, že postupně ničí svou opozici, je myslím rozhodující.

Po ukončení příměří začali Rusové a Asadova armáda znovu v Aleppu zabíjet děti a další civilisty

21. 9. 2016

čas čtení 2 minuty

Válečné malby na tváři dítěte: popel a krev.

Neznáme Nouřin přesný věk, ale začíná jí právě růst její první zub. Má brečet kvůli tomu, že se jí prořezávají první zuby. Ne kvůli tomuhle.

Rána na její pravé ruce je příliš strašlivá na to, abychom ji mohli ukázat. Má ji obvázanou. Ale útěcha je daleko.

Pohotovost v nemocnici al Kuds v Aleppu takto týden nevypadala. Dnes je přeplněná pacienty a vypadá to, jako kdyby to týden trvající příměří nikdy nebylo.

Analytik z BBC se vysmál maďarskému ministru zahraničí kvůli jeho lžím o "no-go zónách" v Evropě

23. 9. 2016

čas čtení 3 minuty

Pro nadcházející absurdní protiuprchlické referendum v Maďarsku vydala maďarská vláda lživou brožuru, v níž tvrdí maďarským občanům, že prý v Evropě existují "no-go" zóny přistěhovalců. Je to sprostá lež. Nic takového neexistuje.

Ostře v té věci zaútočil v pořadu televize BBC Newsnight na maďarského ministra zahraničí Petera Szijjarteho známý britský novinář a analytik Evan Davis:

(...)

Evan Davies: Poslední otázku. Vy jste vydali pro svou kampaň pro referendum brožuru, leták, v němž tvrdíte maďarským občanům, které chcete přesvědčit, aby se postavili proti migraci, že v Evropě existuje "několik stovek no-go zón", kde převzali veškerou vládu jen migranti a normální lidé se tam nemohou dostat. V Británii jsou prý takových no-go zón podle vás desítky. Vy tomu tvrzení věříte?

Počet mrtvých ze ztroskotané lodi s uprchlíky v Egyptě překročil 300

23. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Množství lidí, které se v roce 2016 utopilo ve Středozemním moři, lehce překročí loňský počet 3771 mrtvých

Egyptští činitelé zachránili asi 160 lidí z lodi s uprchlíky, která se ve středu potopila u egyptských břehů. Asi 150 lidí se stále ještě pohřešuje, uvádí Mezinárodní organizace pro migraci.

Mezi mrtvými je 10 žen a nemluvně, což znamená, že ve Středozemním moři letost už utonulo více než 3500 osob.

Počet lidí, snažících se dostat do Evropy, od loňska v důsledku uzavření balkánské humanitární trasy z Řecka do Německa poklesl. Počet migrantů přicházejících ze tří hlavních míst, z Libye, z Turecka a z Egypta, je přibližně stejný jako v roce 2014.

Nejpopulárnějším místem odjezdu v severní Africe zůstává Libye, zejména pro lidi, kteří prchají před válkou, chudobou a útlakem v Nigérii, v Eritreji, v Gambii a v Súdánu. Někteří také jsou z Egypta. Je nezvyklé, že většina osob, které přežily středeční katastrofu, byla z Egypta.

Počet syrských uprchlíků v roce 2016 drasticky poklesl, protože Egypt přestal Syřanům udělovat víza. Podrobnosti v angličtině ZDE

V Londýně byl zavražděn jednatřicetiletý Čech

23. 9. 2016

čas čtení 1 minutaJednatřicetiletý Zdeněk Makar byl usmrcen skupinou teenagerů po krátkém verbálním konfliktu ve fastfoodové restauraci ve čtvrti Poplar. K vraždě došlo ve čtvrtek po půlnoci. Zatím neexistují indicie, že by šlo o rasově motivovaný či xenofobní útok, uvedla londýnská Metropolitní policie.

Šestnáctiletý chlapec a dva muži ve věku 19 a 29 let byli zatčeni na základě podezření z vraždy a jsou vyslýcháni.

Mluvčí Metropolitní policie uvedl: "Detektivové dále apelují na kohokoliv, kdo byl v oblasti a byl svědkem událostí před tímto útokem či incidentem samotným. Nedospěli zatím k žádným závěrům ohledně motivu útoku."

Zdroj v angličtině ZDE

Daily Mirror k tomu dodává:

Pracovníci ve fastfoodové restauraci byli šokováni, když na scénu přijeli zdravotníci a policie. Svědek řekl. "Zdá se, že ho udeřili zezadu do hlavy řetězem na uzamčení kola. Jeden z nich měl řetěz na uzamčení kola a oni ho tím praštili, zezadu do hlavy. Ležel na zemi a měl ránu na hlavě. Bylo tu spoustu krve a oni do něj kopali."

Svědek dodal: "Byli to dva muži, měli na hlavě kapucy, ale vypadalo to, že to byli běloši. Byli mladí, kolem dvaceti. Měli stříbrný BMX, měl vzadu stupačky, aby druhý kluk tam mohl stát. Než je kdokoliv mohli zastavit, odjeli na tom BMX . Praštili ho středně velkým řetězem na uzamčení kola. Tohle je tady ve čtvrti Tower Hamlets normální věc."

Zdroj v angličtině ZDE

Vámi navrhovaná řešení spíše mezinárodní terorismus prohloubí, pane prezidente

23. 9. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minutyPhoto Credit: stepanekm7 via Compfight cc

Český prezident Miloš Zeman si užíval svých příslovečných pět minut slávy v OSN, dirigoval generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna a cítil se mezi světovými potentáty jako ryba ve vodě. Téma jeho projevu bylo stejné jako před rokem, tedy boj s mezinárodním terorismem. Miloš Zeman dovedl za poměrně krátkou dobu smíchat jablka s hruškami, protiřečit si a předložit světu recept, jenž by mezinárodní terorismus nevykořenil, ale spíše jen prohloubil.

Miloš Zeman ve své řeči na půdě OSN opět předvedl, že spoustě záležitostí jednoduše nerozumí, ač má k ruce tým dozajista erudovaných poradců.

Český prezident do výčtu zločinů mezinárodního terorismu zahrnul i řádění latentního homosexuála Omara Mateena v Orlandu, u něhož se neprokázalo napojení na džihádisty, střelbu Breivikova stoupence Davida Aliho Sonbolyho v Mnichově, který nezabíjel na příkaz Daeše, či nedávný bombový útok v New Yorku, jehož motivy nebyly dosud spolehlivě vyšetřeny, ačkoliv i v tomto případě nejde o akci teroristické buňky. Dokonce i Zemanem zmiňovaný masakr v Nice, kde samozvaný přívrženec Daeše zmasakroval 86 osob, nemá přímou spojitost s Daešem, přestože pachatel Mohammed Lahouaiej Bouhlel udržoval styky se „známými islámskými radikály“ ZDE.

Obamovým dědictvím bude zničení Sýrie

23. 9. 2016

čas čtení 5 minut

Americký prezident interpretoval Putina zoufale špatně. Mír může zajistit jen tvrdé jednání s Ruskem

Americká diplomacie ve skutečnosti zkolabovala už dlouho před rozkladem nynějšího příměří, píše v deníku Guardian Natalie Nougayrède.

Jen několik hodin poté, co západní koalice omylem zaútočila leteckým úderem na Asadova vojska a usmrtila více než 60 jeho vojáků, americká velvyslankyně u OSN Samantha Power učinila pozoruhodné prohlášení, které zdůraznilo rozpory v jádru Obamovy vlády.

Powerová ostře zkritizovala "jedinečně cynický a pokrytecký čin" Ruska, které svolalo kvůli vybombardování Asadových vojsk mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Zaútočila na Rusko, které po dobu pět let systematicky podporuje Asadův režim a chrání ho před jakýmikoliv důsledky jeho vraždící politiky. Podrobně popsala Asadovu strategii obležení, jejichž cílem je vyhladovět obklíčené obyvatelstvo, děsivou pravidelnost úderů proti civilním cílům, běžné užívání chemických zbraní a mučicí věznice, v nichž jsou zadržovány desetitisíce lidí. Pročpak, ptala se Powerová, nikdy Rusko nesvolalo Radu bezpečnosti OSN kvůli těmto hrůzám?

Rozhovor Britských listů 75:

Musíme lidem dodat pohledy za kapitalismus

16. 9. 2016

čas čtení < 1 minuta

O tom, co si počít s orgiemi iracionální, nenávistné xenofobní hysterie v českých a středoevropských médiích a zda z toho vyvázneme bez úhony, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s novinářem Martinem Hekrdlou. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 16. září 2016.

Článek Jiřího Hochmanna "Pohledy za kapitalismus", o němž se v tomto rozhovoru zmiňuje Martin Hekrdla, je ZDE

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

HRW: Ruská vláda označila za "cizí agenty" už 144 nezávislých organizací

23. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Už čtyři roky se snaží Kreml stigmatizovat kritiku či alternativní názory na ruskou vládní politiku jako neloajální, financovanou ze zahraničí, či dokonce zrádnou. Je to součástí zintenzivňujícího se úsilí umlčet kritické hlasy. Jeho součástí jsou nová právní omezení internetu, omezování svobody projevu, práv LGBT komunity a dalších základních svobod.

Od roku 2012 jsou nezávislé organizace nuceny se registrovat jako "cizí agenti", pokud dostávají nějaké financování ze zahraničí a angažují se v nějaké, velmi široce definované, politické činnosti. Ruské ministerstvo spravedlnosti už označilo 144 organizací za "cizí agenty" a soudy na ně uvalily obrovské pokuty. Více než 20 organizací přerušilo veškerou činnost, aby se vyhnuly označení "cizí agent".

Postiženy jsou organizace působící v oblasti lidských práv, životního prostředí, otázek týkajících se komunity LGBT a organizace, které provádějí průzkum veřejného mínění o sociálních otázkách.

Podrobnosti v angličtině včetně seznamu všech 144 organizací, označených jako "cizí agent": ZDE

Někteří Maďaři věří lžím maďarské vlády o údajné existenci "no go zón" v západní Evropě

23. 9. 2016

čas čtení < 1 minuta

Maďaři žijící v západní Evropě by měli na sociálních sítích zveřejňovat selfies z těch údajných, maďarskou vládou před nadcházejícím maďarským referendem o uprchlících, označených "no go" zón, aby domácí Maďaři věděli, jaká je to blbost. (Co třeba takhle fotky z multikulturního Londýna, který hlasoval pro setrvání Británie v EU):

Vrací se Polsko do éry monstrprocesů?

23. 9. 2016

čas čtení < 1 minuta

Vrací se Polsko do éry monstrprocesů? Činitelé polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost chtějí postavit bývalého polského premiéra Donalda Tuska a bývalého polského ministra zahraničí Radka Sikorského před soud za "diplomatickou zradu" ohledně letecké katastrofy ve Smoleńsku:

Německá vláda se obává před volbami hackerských útoků z Ruska

23. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Vysocí němečtí politikové dostali několik emailů obsahujících spyware. Německá vláda se obává, že se politikové před volbami příští rok stanou terčem hackerských útoků

V období od 15. do 24. srpna dostali tito politikové emaily, které údajně pocházely z ústředí NATO. Součástí emailů bylo spyware.

Podobnému útoku byl německý parlament vystaven už v roce 2015. Tehdy předstíral odesílatel mailů, že píše z ústředí OSN. Hackerům se tehdy podařilo získat hesla a administrátorský přístup k celé počítačové síti německého parlamentu. Experti se domnívají, že hackerský útok v roce 2015 přišel z Ruska a jsou přesvědčeni, že i nynější útok je ruský. Jde o něco podobného, jako když se stala terčem hackerských útoků v předvolební kampani v USA Hillary Clintonová a Demokratická strana.

Německé úřady se obávají, že pachatelé zamýšlejí manipulovat veřejné mínění před německými volbami v roce 2017. Těsně před volbami by mohly být zveřejněny nějaké důvěrné informace, ukradené z počítačů politiků, a změnit náladu veřejnosti, tak, jak se to stalo v USA, kde Wikileaks nedávno zveřejnily tisíce emailů Demokratické strany, které jim předal hacker. Z mailů vyšlo najevo, že Demokratická strana blokovala kandidáta Bernieho Sanderse a dávala přednost Hillary Clintonové.

Podrobnosti v němčině ZDE

Aj Wej-Wej otevře ve Florencii výstavu věnovanou migrační krizi

23. 9. 2016

čas čtení 1 minuta


Čínský umělec Aj Wej-Wej se snaží přitáhnout pozornost k italské uprchlické krizi. Zavěsil 22 oranžových gumových člunů - stejných, jaké používají tisíce lidí k přeplavbě Středozemního moře do Itálie - na fasády historické budovy Palazzo Strozzi v centru Florencie.

Obamova syrská strategie je definicí šílenství

23. 9. 2016

čas čtení 10 minut


Poslední diplomatický pokus uklidnit situaci v Sýrii a připravit cestu k míru zjevně selhal, napsal Charles Lister. Po týdnu blokování pomoci a porušování příměří ruské letouny v pondělí údajně bombardovaly společný konvoj s humanitární pomocí vypravený OSN a Syrským arabským červeným křížem (SARC) i skladiště nedaleko Aleppa, přičemž zabily takřka polovinu personálu, včetně regionálního ředitele SARC pro humanitární pomoc.

Blíží se zřejmě rozhazování peněz občanům z vrtulníků

23. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Důvodem je, že se světová ekonomika nezotavila z krize roku 2008, píše ekonom Robert Skidelski. HDP v Evropské unii je stále menší, než byl v roce 2007.

Anglická banka a americká Federální rezervní banka napumpovaly obrovské množství peněz do ekonomiky prostřednictvím tištění peněz z ničeho, "kvantitativního uvolňování". Ovšem to není řádným řešením. Hlavním problémem je, že se dávají peníze těm, kteří už peníze mají, totiž bankám.Banky si ty peníze jen křečkují a odmítají je lidem půjčovat.

Státy by v období krize měly využívat rekordně nízkých úrokových měr k investicím do infrastrukturních projektů. Potíž je, že centrální banky a ministerstva financí jsou posedlé snižováním státní zadluženosti.

Na hranici udržitelnosti demokracie

22. 9. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Demokracie je postavena na vůli většiny. To je její nepochybná přednost a s postupným snižováním privilegií elit a zvyšováním rovnosti byla demokracie ve 20. století nutným vyústěním. Formálním ustavením demokracie v drtivé většině států Evropy po událostech na přelomu 80. a 90. let 20. století jsme dosáhli pomyslného ráje. Jako bychom prošli do království nebeského a nabyli dojmu, že v něm máme trvalá rezidenční práva. Tato skrytě náboženská -  i marxistická - představa o konečném dosažení určitého nejvyššího modu existence je nesmírně nebezpečná. Podle některých indikátorů se zdá, že se ocitáme na hranici tvrdého pádu rovnou do očistce. Očistce od demokracie.

Czech President Zeman warns against the radicalisation of muslim populations and demands action against terrorism

22. 9. 2016

čas čtení 2 minuty

"In spite of the fact that a year ago, I warned against the growing threat of international terrorism during my UN speech here, the threat has grown spectacularly," said the Czech President Miloš Zeman in his speech at the UN General Assembly yesterday. He continued: "While recently, only six countries were affected by islamic terrorism, now thirty-five countries are affected. The Islamic State is something akin to a cancer, but its proliferation is more dangerous than the original tumour. How long are we to wait before we start to tackle this threat head on? So far, all action against terrorism has been extremely limited in nature.

There are three risks: One of them is that Afghanistan will become a new Islamic State. If NATO troops in Afganistan are further reduced, it is highly likely that Taliban will win there. The second risk is the radicalisation of muslim populations, which as yet are quiet and stable. There was also a quiet and stable population in Germany in the 1930s. But within a few years, this decent nationbecame a nation of fanatical Nazis. We must admit that such radicalisation is possible also today. Our hesitation is the third risk, our lack of courage to take decisive action.

Coordinated anti-terrorist action must be undertaken by all the permanent members of the UN. A comprehensive platform to tackle international terrorism is needed. India proposed this in 2000. But instead, sixteen years later, people still debate about what the definition of international terrorism should be. Anyone who intentionally kills innocent civilians is a terrorist in my view. Unfortunately, the UN have been discussing this issue for sixteen years now. Thus I have some doubt about the effectiveness of this international organisation.

Last year, I proposed the setting up of an international military units which would be equipped with drones and helicopters and supported by special forces. No massive territorial operations are needed. But the nerve centres of international terrorism must be attacked. There is no need to occupy territory.

I hoped that the UN Security Council would issue a resolution against terrorism, but such a resolution does not exist. I have read a Russian draft of such a resolution. Such a resolution is needed and a  number of existing articles of the UN Charter should be used for this.

Without a coordinated action of all UN permanent members terrorism will further increase throughout the world. There will be new assassinations and new failed states."

Source HERE

Moderní demokracie je reakcí na dějiny, bez nich jí nelze pochopit

22. 9. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Se zájmem jsem si přečetl článek Bohumila Kartouse o krizi demokracie a demokracii jako vládě většiny. Zdá se mi, že pro pochopení, co to moderní demokracie je, musíme vzít v úvahu dějiny jejího vzniku, bez pochopení těchto dějin ji nemůžeme dostatečně docenit. V prvé řadě moderní demokracie nevznikla jako vláda většiny, ale jako vláda určitých pravidel a institucí. Např. volby mohou klidně platit i v případě, že se jich většina občanů nezúčastní.

Letecké údery v Aleppu v noci na čtvrtek usmrtily nejméně 49 lidí, včetně dětí

22. 9. 2016

čas čtení < 1 minuta

Desítky Syřanů byly v noci na čtvrtek usmrceny nálety na východní část Aleppa. Podle místní lidí šlo o snad nejintenzivnější bombardování za mnoho měsíců. Útoky jsou důkazem, že se rozložilo příměří, o němž mají americký a ruský ministr zahraničí znovu v pátek jednat.

"Letadla neopustila oblohu nad městem a bombardování je nepřetržité a necílené," uvedl jeden opoziční aktivista ve východním Aleppu, "Zranění dosud nebyli spočítáni." Do půlnoci ve středu lékaři napočítali 49 mrtvých, včetně dětí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kdo bude prezidentem?

22. 9. 2016 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

Aneb Hovory H po padesáti letech

V zimě let 1968-69 přijel do Chebu Miroslav Horníček a večer na jeho Hovory H přišlo neuvěřitelné množství lidí, kteří se ani do sálu legendárfního kulturního střediska KASS nevešli. Dneska by se dění přenášelo na obrazovku do ulice. Doba to byla nehezká a tak byla všechna vystoupení pana Horníčka balzámem na duši. On musel čelit i provokativním dotazům, normalizátoři už byli v nástupu. Chytře se dokázal vyhnout přímé odpovědi a přesto řekl to, co lidi chtěli slyšet. Ale ten lid zůstal ve své většině pasivní vůči jarnímu nastolerní husákovské a bilakovské normalizace.

9. září tohoto roku navštívil Plzeň pan Michal Horáček na svém turné, které podniknul, jak sám řekl, aby dal příklad "pražské kavárně", jejíž matadoři by měli vyrazit jako on mezi prostý lid i do odlehlých krajin naší republiky a vyslechnout si názory lidí na politiku hradní i nehradní.

V sále Klempírny kreativní zóny DEPO2015 se večer sešlo asi tak padesát lidí. Bezprostřední odezvu v lokálním tisku jsem nezaznamenal, reaguji tedy na tuto souhrnnou zprávu a rozhovor s panem Horáčkem.

Večer to byl hezký, doprovázený písněmi a osobní výpovědí autora textů, který několikrát během večera vyzval publikum, aby se zapojilo do diskuse. Bohužel, jak je v Česku zvykem, padlo jen několik málo dotazů a jeden z nich byl, jak to zařídit, abychom měli v roce 2018 jiného, lepšího prezidenta.

Myslím si, že takový dotaz přijel položit právě pan Horáček publiku, voličům, kteří jediní mohou při přímé volbě prezidenta rozhodnout. Pokud to nevědí, pokud nedokáží být aktivní a budou se zase spoléhat na nějakého "spasitele", jakým byl svého času jejich "kníže pán", dopadne to stejně, možná hůře než posledně. Nedivím se Michalu Horáčkovi, že po svém turné po republice s kandidaturou stále váhá...

Nadia Murad bojuje za spravedlnost za Jezídy. Promluvila v OSN

22. 9. 2016

čas čtení 4 minuty

Nadia Murad v OSN: "Jestliže vás usekávání hlav, sexuální zotročování, znásilňování dětí a vyhánění milionů lidí nedonutí jednat, kdy budete jednat? Život nebyl stvořen jen pro vás a pro vaše rodiny. My také chceme život a zasloužíme si ho žít. Děkuji vám."

Právnička Amal Clooneyová: "Myslím, že to, co říká je nesmírně silné, protože ona říká, my nechceme pomstu, nechceme slitování, chceme aby lidi zaznamenali, co se nám stalo."

Reportérka: Nadia našla vlivnou stoupenkyni v právničce Amal Clooneyové, manželce George Clooneyho. Tato odbornice na lidskoprávní legislativu shromažďuje důkazy pro žalobu u mezinárodního trestního soudního tribunálu proti bojovníkům z Islámského státu, kteří spáchali genocidu na Jezídech.

Nová šéfka Jezídů, která nyní žije v Německu, dál čelí hrozbám z Islámského státu, že bude zavražděna. Byla prodávána a znásilňována Islámským státem dlouhé měsíce, než se jí podařilo uprchnout. V jediný den popravili jejích šest bratrů a její matku. Setkali jsme se v New Yorku s kandidátkou na Nobelovu cenu a její právničkou.

Funkce kontra účinky médií

Problémy mediální výchovy a kritická mediální pedagogika

22. 9. 2016 / Petr Valenta

čas čtení 16 minut

Sociální dopad mediované komunikace je po desetiletí předmětem zájmu badatelů napříč vědními obory. Vliv a účinky médií, resp. to, co o nich soudíme či víme, podněcují řadu společenských reakcí: badatelských, osvětových, legislativních, cenzurních i pedagogických. Mediální výchova je pedagogickou reakcí na problémy, které s médii a s mediovanou komunikací spojujeme. Jejím prostřednictvím chceme učit děti rozlišovat, co je dobré a špatné, kvalitní a nekvalitní, normální a abnormální, bezpečné a nebezpečné v médiích, chránit je před jejich negativním působením. Vycházíme přitom převážně z hodnot, norem, postojů a poznatků, které považujeme ve vztahu k médiím za adekvátní a platné.

"V normativním modelu mediální výchovy nedochází k uvědomění si sociální podstaty vědění a vztahu mezi významy a mocí, vedoucí teprve k obezřetnému zpochybňování zdánlivé přirozenosti různých společensky produkovaných „pravd“."

Článek vychází z práce úspěšně obhájené na FF UK minulý měsíc.

Mediální negramotnost jako projev "vzdělanostní společnosti"

22. 9. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Mediální svět imploduje a nikdo pořádně neví, co s tím.Vytváření a šíření informací prostřednictvím internetu, prve vnímáno jako skvělá příležitost pozdvihnout civilizaci na vyšší úroveň poznání činí poznání nesmírně problematickým. Jedním z důvodů je vysoce rozšířená mediální negramotnost. Nedůvěryhodnost, zaujatost, manipulativnost a demagogičnost informačních zdrojů jsou kategorie nacházející se mimo rozlišovací schopnost většiny. V situaci informační zahlcenosti, vedoucí k povrchnímu čtení, bezstarostnému přijímání informací bez ohledu na zdroj a otázku jeho zájmu a nekonečného řetězce interpretací, je kritický přístup k informacím důležitý stejně jako malá násobilka. Zatímco matematiku učíme děti několik hodin týdně, kritický přístup k informacím je zcela mimo zájem vzdělávání. Problém je, že ti, kdo by to měli učit, jsou velmi často negramotní a když už se někdo odhodlá, narazí na nekritické paradigma mediální výchovy, jak poukazuje Petr Valenta.

Bodláky Václava Duška

Nejsme ničím - buďme vším

22. 9. 2016 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

IUčitelům prý hrozí zavedení psychotestů. Do života nechali vplouti nehodné, i zavrženíhodné. Politikáři našlapují v parlamentním listí, kortovsky vyřvávají della morte protivníkům i soukmenovcům. Ze škol vyšli namyšlení trenéři, nabušení sportovci, nezralí a věčně nenažraní podnikatelé, otrokáři, kteří zneužívají slabých - a kdesi údajně leží stohy popsaných listů jmény těch, kteří odmítají v podmínkách nedůstojných nastoupit do práce; víme, bez práce nejsou koláče, ale máme zdarma i koblihy.

Postmoderna coby cargo pokrok

22. 9. 2016 / Pavel Urban

čas čtení 9 minut

Představme si, že někdo bude tvrdit, že dvě a dvě je pět. Podle logiky Tomáše Kordy by v takovém případě nemělo cenu oponovat, že dvě a dvě jsou čtyři. To by byl útěk ke stabilním a nezpochybnitelným konstruktům, typická reakce, úlek, podmíněný novou, revoluční „matematikou“. To je pravda. Bez takovéto revoluce by člověka obhajovat klasickou rovnici skutečně nenapadlo.

O Obamově katastrofálním zahraničněpolitickém dědictví

22. 9. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minutPhoto Credit: plaincut via Compfight cc

Se smíšenými pocity jsem sledoval poslední projev Baracka Obamy v úřadu amerického prezidenta na půdě OSN ZDE. Jeho vyznění, jak se ostatně dalo očekávat, překypovalo optimismem, a popravdě řečeno, nic jiného by člověk od odcházejícího představitele velmoci číslo 1 čekat nemohl. Ačkoliv je možná předčasné hodnotit odkaz Obamovy zahraniční politiky, jeho vystoupení v OSN, které lemoval nejeden můj nesouhlasný vykřičník, k tomu přímo vyzývá.

Kanadský premiér v OSN: V rozrůzněnosti je síla

22. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Kanadský premiér Justin Trudeau:

"V Kanadě děláme jednu velmi důležitou věc správně. Ne dokonale, ale správně. V Kanadě my považujeme rozrůzněnost za zdroj síly, ne slabosti. Naše země je silná nikoliv navzdory našim vzájemným rozdílům, ale v jejich důsledku.

A nemylte se, měli jsme mnoho selhání. Během světových válek jsme internovali ukrajinské, japonské a italské Kanaďany, odmítli jsme přijmout lodě s židovskými uprchlíky a s uprchlíky z Pandžábu a ostudně jsme marginalizovali domorodé národy.

Důležité ale je, že jsme se ze svých chyb poučili. A rozhodli jsme se je napravit. Proto, v nedávných měsících, otevřeli Kanaďané své srdce i svou náruč rodinám prchajícím z pokračujícího konfliktu v Sýrii.

A od té chvíle, co přijeli, těch 31 000 uprchlíků nebylo přijato jako břemeno, ale jako sousedé a přátelé a noví Kanaďané."

Amerika ostře zaútočila na Rusko a požaduje naprostý zákaz startování letadel v severní Sýrii. Bude je sestřelovat?

22. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

John Kerry: Když jste podpisem zaručili příměří? A pak to nedodržujete? Jakou máte pak důvěryhodnost? Všichni z vás.

Moderátor: Kerry zuřivě zaútočil na Rusy kvůli Sýrii.

John Kerry: Jak je možné, že jsou lidé schopni zasednout u stolu s režimem, který bombarduje nemocnice, shazuje chlórový plyn, znovu, znovu, znovu a znovu? To se očekává, že jako tam budeme sedět a radostně s nimi v Ženevě vyjednávat?

Moderátor: Došlo k tomu poté, co ruská a syrská letadla zničila nemocnici a dvě sanitky ve východním Aleppu. Dobrý večer. Diplomatický jazyk se rozplynul. Americký ministr zahraničí Kerry verbálně zaútočil na ruského ministra zahraničí Lavrova ohledně porušeného příměří v Sýrii. Obvinil Rusko, že chrání režim, který vraždí humanitární pracovníky a shazuje jedovatý plyn na své vlastni občany. Požadoval kompletní zákaz létání letadel nad severní Sýrií.

Mezinárodní mocnosti se octly v ostrém konfliktu. O kolik nebezpečnější se Sýrie může stát, uprostřed tohoto nejostřejšího konfliktu mezi Západem a Východem od ukončení studené války?

* * *

Podívejte se v těchto záběrech na Lavrovův výraz, když Kerry hovoří:

POLSKO:

Mezitím v Absurdistánu 3

21. 9. 2016 / Tomasz Oryński

čas čtení 4 minuty

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost se chová stále absurdněji, takže fanoušci Monty Pythona budou pobaveni. Bylo by to opravdu zábavné, kdyby nebylo skutečnosti, že se to reálně děje.

Vzpomínáte na toho člověka Misiewicze z minulého týdne, onoho šestadvacetiletého poradce ministra obrany, bez jakékoliv kvalifikace, který dostal zlatou medaili za zásluhy o obranu státu a výhodné zaměstnání? Jak pokračuje skandál ohledně jeho jmenování do správní rady významného evropského zbrojního holdingu, Misiewicz požádal o suspendování od svých povinností na ministerstvu obrany. No, nejsem vůbec překvapen, že nepožádal o suspendování ze správní rady toho zbrojařského holdingu, stačí si totiž zkontrolovat, kde dostával vyšší plat.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2016

16. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

V srpnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 46 481,11 Kč.    Příjem z reklamy byl 44 937 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna  2016 102 858,39 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
17299