Egypt odsoudil novináře z Al Džazíry až na deset let do vězení

23. 6. 2014Egyptské soudnictví uštědřilo drtivou ránu principu svobody projevu. Peter Greste, Mohamed Fahmy a Baher Mohamed, tři novináři z televize Al Džazíra English byli odsouzeni do vězení. Bývalý reportér televize BBC Peter Greste z Austrálie, bývalý novinář z CNN Mohamed Fahmy byli odsouzeni na sedm let a místní produkční Baher Mohamed na deset let do vězení. Čtyř istudenti a aktivisté, obžalovaní v tomto případu, byli odsouzeni na sedm let.

#FreeAJStaff

23. 6. 2014

Novináři z Channel Four News se připojili k protestům proti odsouzení pracovníků televize Al Džazíra English v Egyptě tím, že si zalepili ústa černou páskou.

Lidský kapitál a "ruská nemoc", Achillovy paty vzestupu Ruska?

23. 6. 2014 / Veronika Sušová-Salminen

V posledních týdnech se v ruských novinách objevilo několik zajímavých textů na téma sociální a ekonomické situace dnešního Ruska, hlavně s ohledem na demografii ale i další perspektivy země, které si zaslouží pozornost a které se pokusím dát do širších souvislostí. Je paradoxní, ale typické, že ruský establishment se dnes orientuje s vervou na různé strategie governmentality, ať už v podobě definování národní identity a s tím spojené kulturní politiky, nebo heteronormativních a jazykových opatření na ochranu nezletilých a čistoty jazyka či na rozsáhlou modernizaci armády (a militarizaci společnosti), zatímco pod povrchem je celá řada závažných problémů, jejichž řešení je v nedohlednu a které zůstávají mimo náš zájem, i když vypovídají celou řadu věci o Putinově politickém režimu i o reálných velmocenských možnostech dnešního Ruska. Na prvním místě se jedná o tzv. demografickou jámu a na dalším místě tzv. "ruskou nemoc", které objektivně oslabují ruské velmocenské ambice.

O odposlouchávací aféře v Polsku

23. 6. 2014 / Tomasz Oryński

Od té doby, co týdeník Wprost uveřejnil první z mnoha soukromých rozhovorů mezi politiky, jsou polská média i veřejnost jimi skoro až posedlé. Tyto nahrávky šokovaly mnoho lidí, ale ve většině případů nikoliv způsobem, který zamýšlely osoby, jež je zveřejnily. Přesto to však vyvolalo velký otřes na polské politické scéně.

Sikorski: "David Cameron po.ral svůj vztah k EU šířením euroskeptické propagandy"

23. 6. 2014

Radoslaw Sikorski, polský ministr zahraničí, zastává názor, že britský premiér David Cameron "po.ral svůj vztah k EU" tím, že začal šířit "stupidní propagandu", aby uspokojil euroskeptiky, podle zveřejněného transkriptu tajně natočených rozhovorů polských politiků, které jsou plné vulgarismů. Sikorski má blízko k mnoha čelným britským konzervativcům. Z transkriptů, které vyšly v pondělním vydání týdeníku Wprost vyplývá, jak obrovský byl konflikt mezi Polskem a Velkou Británií ohledně Cameronových návrhů omezit přístup přistěhovalců z EU k sociálním dávkám.

Apel o finanční příspěvek na provoz Britských listů

4. 6. 2014

Vážení čtenáři, po roce jsme opět nuceni připomenout se vám s apelem, že bohužel vydávání Britských listů není zadarmo. Prosíme vás, máte-li možnost, abyste na výdaje na jejich provoz přispěli přiměřenou částkou. V současnosti vybereme na finančních příspěvcích jen cca 60 procent výdajů provozu našeho serveru a dlouhodoběji to není udržitelné. Na provoz BL v současnosti přispívá méně než 200 osob, deník má měsíčně přibližně 300 000 čtenářů. Uznáte, že je na tom něco špatně.

Prosíme, pokud můžete, přispěte finanční částkou na náš účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2; prostřednictvím mobilního telefonu nebo úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Deník může fungovat pouze potud, pokud ho budou podporovat čtenáři.

Předem díky

Jan Čulík

šéfredaktor

ČR "nikdy nebude mít samostatnou zahraniční politiku"

23. 6. 2014

V souvislosti s nynějším "skandálem" polského ministra zahraničí Sikorského bych rád upozornil na příspěvek, který vyšel v Britských listech 22.4. 2014, poznamenává Jan Čulík.

Česká republika kvůli své zeměpisné poloze a velikosti nebude nikdy mít možnost dělat vlastní, samostatnou zahraniční politiku, čeští ministři zahraničí by se však mohli aspoň v některých situacích chovat uměřeně, neprovádět rektální alpinismus vůči velmocím a v některých případech prostě mlčet, i když už nemohou určité věci říct, sdělil Britským listům jeden informovaný zahraničněpolitický expert. Jenže - a tato informace je zcela neověřená, nikdo ji nepotvrdí a varujeme, že je to zřejmě jen zlovolná protiamerická pomluva - pan ministr zahraničí Zaorálek musí zastávat v případě ukrajinské krize ostře proamerické stanovisko, protože mu - podle neověřeného zlovolného drbu, který nikdo nepotvrdí - údajně bylo dáno najevo, že americké ministerstvo zahraničí si dobře pamatuje, že v opozici vystupoval proti umístění amerického radaru v České republice, takže pokud by znovu projevil postoje, které se příčí americkým zájmům, ve funkci ministra zahraničí by prý skončil.

Média a demokracie na Novotného lávce

23. 6. 2014

Dne 18. 6. se na Novotného lávce 4 v Praze konala konference na téma: Média a demokracie. Vystoupili na ní: Štěpán Kotrba, Irena Ryšánková, Lenka Procházková, Zbyněk Fiala, Marek Řezanka a Ivan David.  Téma konference je poměrně široké, a tak je zřejmé, že ho nešlo v několika málo hodinách obsáhnout. Otevřená zatím zůstává otázka, jak vytvořit funkční informační alternativu k mainstreamu, který často informace zatajuje a s fakty manipuluje - jak bylo na konferenci demonstrováno.  Jednotlivé příspěvky je možné poslechnout zde:

Kotrba: ZDE

Ryšánková ZDE

Procházková ZDE

Fiala: ZDE

Řezanka ZDE

David: ZDE

Heydrichiáda v retrospektivě?

23. 6. 2014 / Miloš Dokulil

V MFD 19/6 na 4. str. dole byla v souvislosti s připomínkou 72. výročí boje sedmi parašutistů v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Praze (18. června 1942) vytčena také věta ministra Stropnického, kterou chtěl zahrnout také aspoň krvavou oběť z Lidic: "Ani jejich životy snad nebyly zmarněny zbytečně..." A k tomu jako dovětek následovala redakční věta: "Připomněl tím, že Británie a Francie oduznaly mnichovskou dohodu až po útoku na Heydricha." (Dovolil jsem si předběžně kurzívou zdůraznit dva výrazy.)

Odmítám černobílé vidění světa i sprosťárny vůči Chomskému, který podporoval disidenty

22. 6. 2014 / Jan Kavan

Přiznám se, že jsem velmi dlouho váhal, zda se zapojit do současné "chomskiády" v českých sdělovacích prostředcích. Mám odlišné zkušenosti od většiny diskutujících a navíc mne značně odpuzovaly některé nadávky a sprosťárny, kterými kritici Chomského tohoto intelektuála zahrnovali. I když odporná nestoudnost, které se dopustil prof. Höschl, když v souvislosti s cenou, kterou AV udělila Chomskému si vzal do úst masového vraha Mengeleho, mně vyrazila dech.

Znám Noama Chomského již od roku 1972, kdy mne s ním seznámili mí američtí levicoví přátelé, kteří mi pomáhali organizovat kampaně za propuštění českých politických vězňů.

Desetitisíce Britů demonstrovaly v Londýně proti škrtům

22. 6. 2014

Přibližně padesát tisíc Britů se v sobotu odpoledne v Londýně účastnilo protestní demonstrace tzv. Lidového parlamentu, na protest proti škrtům, které provádí britská vláda. Demonstranti se shromáždili před londýnským parlamentem, kde k nim promluvila řada řečníků, včetně televizních komiků Russella Branda a Marka Steela.

Russell Brand je známý britský televizní a rozhlasový komik, s nímž před nedávnem realizoval novinář Jeremy Paxman tento pozoruhodný rozhovor. Na YouTube ho zhlédlo více než 10 milionů lidí.

Putin podpořil Porošenkův mírový plán, ale požaduje mírová vyjednávání

22. 6. 2014

Ruský prezident Vladimír Putin podpořil jednostranné příměří, které vyhlásila Ukrajina ve svém boji proti proruským separatistům, a apeloval na všechny strany, aby zastavily veškeré vojenské operace. Putin však varoval, že Porošenkův plán na mír je nerealistický bez úsilí zahájit mírové rozhovory. Neúplná Putinova podpora pro Porošenkovo úsilí zastavit konflikt je další z celé řady měnících se postojů a protikladných prohlášení Kremlu, z nichž je nadále nejasné, do jaké míry je Moskva ochotna deeskalovat konflikt na Ukrajině.

O eliminaci "zrůd"

22. 6. 2014 / Boris Cvek

Dovolte mi pár obecnějších poznámek na okraj skandálního mediálního výroku jakéhosi "vědce" o hendikepovaných lidech jako o "zrůdách". Různí lidé od pradávna (už Platón a jeho fascinace spartským zřízením, které se pozoruhodně podobá nacismu) poukazovali na přírodu a na přežití "silných" a na to, že křesťanská a humanistická úcta k životu každého člověka, i postiženého, je zvrácenost. Nacisté měli plakáty s obrázkem postiženého člověka, za nímž byl na první pohled "silný, zdravý" člověk a otázka, zda občané chtějí platit náklady, spojené s udržováním postižených, které byly na plakátu vyčísleny.

BRITÁNIE:

Občané, kteří hlasovali pro rasistickou stranu UKIP, neumějí pracovat s počítačem

22. 6. 2014

< Chuka Umunna v neděli v britské televizi

Voliči, kteří v Anglii podpořili svým hlasem v nedávných eurovolbách euroskeptickou a rasistickou stranu UKIP, jsou izolováni od mainstreamové politiky a ekonomiky, protože neumějí posílat emaily ani brouzdat po internetu, řekl v neděli v televizi stínový labouristický ministr obchodu Chuka Umunna. Těsně po letošních eurovolbách vysvětlila mluvčí strany UKIP neúspěch této strany v Londýně tím, že londýnské obyvatelstvo "má větší zkušenosti s dnešními médii" než lidé žijící na venkově.

Umunna řekl v televizi, že Labouristická strana se soustředí na to, aby naučila tyto voliče, jak provádět základní funkce na internetu, protože bez znalostí jak používat počítač jsou tito lidé izolováni od širší ekonomiky.

Umunna konstatoval v neděli v televizi: "BBC provedla v této věci velmi zajímavý výzkum: 20 procent občanů v naší ekonomice neumí poslat či přijmout email, brouzdat po internetu nebo vyplnit onlinový formulář. Tyto komunity, které jsou izolovány od naší globální ekonomiky, většinou hlasovaly pro stranu UKIP. Takže příští labouristická vláda se intenzivně zaměří na to, aby propojila lidi do globální ekonomiky, aby mohli realizovat své touhy a sny."

Podrobnosti v angličtině ZDE

O těžko řešitelné situaci v Iráku

21. 6. 2014 / Daniel Veselý

Je to něco jako nekončící noční můra. Irák, jehož celistvost byla efektivně zničena ilegální invazí a okupací v roce 2003, se vrací na přední stránky novin. Je třeba si uvědomit, že za nynější eskalací násilností v této zemi stojí několik jednoduše identifikovatelných faktorů.

Má věda právo bojovat se stárnutím a smrtí?

21. 6. 2014 / Pavel Gajdošík

Minulý týden byl jedním z hostů talk show stanice BBC "HARDtalk" kontroverzní vědec britského původu Aubrey de Grey, který je už roky znám jako vůdčí osobnost a fascinující mluvčí seriózně založených vědeckých snah výrazně prodloužit lidský život a možná do budoucna porazit i smrt.

POZVÁNKA NA DEMONSTRACI

My mlčet nebudeme

21. 6. 2014 / Robert Vinogradov

Tisková zpráva

Na facebooku vzniklo postupně několik skupin sdružujících občany, kteří měli a dosud mají už plné zuby vměšování USA a nadnárodních korporací do vnitřních věcí jiných států a kteří měli a mají už plné zuby jednostrannosti médií i velké části české politické scény. Rozhodující česká média (televize i tisk) pouze papouškovala postoje administrativy USA a té části evropských politiků, která v rozporu se zájmy obyvatel Evropské unie zcela zřetelně slouží zájmům této mocnosti.

Skoti proti Anglii

21. 6. 2014

Při zápase na fotbalovém mistrovství světa Uruguay-Anglie, kdy Anglie prohrála 2:1, mnozí skotští fanoušci podporovali Uruguay proti Anglii ZDE

Kdo financuje ISIL?

20. 6. 2014

Iráčtí představitelé odhadují, že sunnitští extrémisté z organizace ISIL mají k dispozici přibližně 2 miliardy dolarů. Sporné ovšem zůstává, odkud tyto prostředky pocházejí. Podle iráckých úřadů Saúdská Arábie islamisty přímo podporuje. USA to odmítají a tvrdí, že neexistuje jasný důkaz. Jiní však mají na věc odlišný názor.

Ukrajinci si musí poradit se separatisty sami. Mají na to.

20. 6. 2014 / Jimi Dabrundašvili

Bylo deštivé ráno prosince roku 1992. Pospíchal jsem do školy. Na nedaleké autobusové zastávce bylo plno lidí. Veřejná doprava v hlavním městě Gruzie Tbilisi byla částečně ochromená kvůli občanské válce, která už několik málo dnů probíhala v jeho centru, ale ještě nestihla přejít do ostatních ulic města. Výpadky elektřiny zpomalovaly dopravu. Na zastávku zrovna přijel autobus, do kterého jsem chtěl nastoupit. Najednou velkou rychlostí vyjely z vedlejší ulice dva tanky.

Definice zrůdy

20. 6. 2014 / Marek Řezanka

Člen vědecké rady ministryně práce a sociálních věcí ČR a ředitel Ústavu sociální práce při Univerzitě v Hradci Králové, Miroslav Mitlöhner, se rozhodl, že chce "zdravější společnost":

"Nápadnost a mnohdy bizarnost těchto bytostí (pozn: handicapovaní) nesčetněkrát vedla k otázce, zda je zrůda vůbec lidskou bytostí a jak s ní tedy nakládat."

Čtyři kroky k překonání kapitalismu

20. 6. 2014 / Jiří Paroubek

(Autor není politik ze strany LEV 21, je to shoda jmen.)

Diskuse ve společnosti se v posledních asi dvou letech značně změnila. Je to vidět i v Britských listech. Již se připouští možnost změny současného společenského zřízení, dokonce se k takové změně někdy vyzývá. Někdy se přímo mluví o překonání kapitalismu. Vznikají i různé iniciativy, jejichž požadavky, i když často trochu popletené, jsou takto zaměřeny. To všechno vytváří předpoklady pro směřování k radikální změně, která, jak se postupně ukazuje, bude asi jediným možným řešením krize pozdního kapitalismu. Je otázka, jak má tato změna vypadat.

Ukrajinští separatisté odmítli mírový plán prezidenta Porošenka

20. 6. 2014

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v úterý po telefonické konzultaci s ruským protějškem Vladimirem Putinem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou oznámil plán na jednostranné zastavení palby - jako první krok k ukončení bojů na východě země. Avšak separatistické síly tento návrh odmítají a ohlašují, že budou pokračovat v boji.

Ukrajina tvrdí, že uzavřela hranici s Ruskem

20. 6. 2014

Kyjev tvrdí, že se vládním silám dnes podařilo obnovit kontrolu nad hranicí s Ruskem a dokáže zastavit přísun zásob proruským ozbrojencům na východě Ukrajiny. V oblastech přiléhajících k hranici však pokračují boje již druhý den.

Petr Zenkl: Politik a člověk

20. 6. 2014

Petr Zenkl představuje jednoho z nejvýznamnějších československých politiků 20. století, jehož význam pro budování a ochranu demokratických hodnot je dnes neprávem opomíjen. Kniha sleduje osudy Petra Zenkla coby mladého učitele v Rakousko-Uhersku i ve vysokém věku jako neúnavného bojovníka proti komunismu v poúnorovém exilu. Je výsledkem šest let trvajícího výzkumu v domácích i zahraničních archivech. Zastavuje se u všech významných událostí a zvratů Zenklova více jak šedesát let trvajícího veřejného působení, odhaluje dosud neznámé souvislosti i detaily ze soukromého života. Odpovídá na otázku, jaký byl Zenkl politik, člověk a jak se zapsal do našich moderních dějin. Objevuje se na pultech ku příležitosti 130. výročí narození této osobnosti.

Martin Nekola: Petr Zenkl -- Politik a člověk, Nakladatelství Mladá fronta, Praha 2014, 445 s.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2014

4. 6. 2014

V květnu 2014 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 33753 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v březnu 2014 částkou 3723,37 Kč. Příjem z reklamy byl v květnu 2014 celkem 20 651 Kč.

Zůstatek byl koncem května 2014 263 680,19 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

30452