Egyptským prezidentem bude kandidát Muslimského bratrstva Mohammed Morsí

24. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Egyptským prezidentem byl dnes (po devadesátiminutovém úvodním projevu předsedy volební komise Farúka Sultána) vyhlášen kandidát Muslimského bratrstva Mohammed Morsí. Získal 13,2 milionu (51,7%) platných hlasů. Jeho protikandidát Ahmed Šafik obdržel 12,3 milionu (48,3%) platných hlasů.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Turecko svolává konzultace NATO kvůli Sýrii

24. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Turecko vyzvalo ke svolání schůzky NATO kvůli sestřelení svého bojového letounu. Podle dnešní zprávy televize TRT ministr zahraničí Ahmed Davutoglu oznámil, že si jeho země přeje konzultovat spojence ve věci článku 4 Severoatlantické smlouvy. ("Smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost smluvní strany.") Jednání by mělo proběhnout v úterý.

Za konec eura nemohou úsporná opatření

24. 6. 2012

čas čtení 7 minut

Fiskální úspory nepomohou, ale fiskální expanze toho patrně také mnoho nenadělá - ačkoliv pravděpodobně může na jedno nebo dvě čtvrtletí navýšit údaje objevující se v titulcích. Soukromý sektor potřebuje růst, nejlépe prostřednictvím exportu a účinnější konkurence vůči importu.

Většina probíhajících politických diskusí ohledně eurozóny se zaměřuje na úsporná opatření. Někteří lidé, zejména v německých vládních kruzích, prosazují přísnější fiskální politiku v problémových zemích (tj. vyšší daně a nižší vládní výdaje). Jiní, včetně nové francouzské vlády, jsou více nakloněni prosazování expanzívnější fiskální politiky, tam kde je možná, a všeobecnému odporu proti fiskální kontrakci.

Nedávno skončený summit G20 je vykládán coby změna poměru sil v neprospěch skupiny "úspory ihned", přinejmenším do určité míry. Jenže obě strany této debaty přehlížejí jednu důležitou věc. Ve výsledku eurozóna dál směřuje do hlubší krize a k pravděpodobnému obtížnému rozpadu, napsal Simon Johnson.

Co vlastně znamená "fiskální unie"?

24. 6. 2012

čas čtení 3 minuty

Přelétl jsem nedávné shrnutí práce Richarda Kooa z Nomury o hlavní příčině nerovnováh v eurozóně ve FT Alphaville. Hlavním tvrzením je, že Evropská centrální banka v minulé dekádě držela úrokové sazby nízko, aby podpořila Německo, protože maastrichtská kritéria zakazují řešení německých obtíží prostřednictvím fiskální politiky. Ale tyto sazby byly pro periferii nízké příliš a vyvolaly vznik investičních bublin a neudržitelných nerovnováh. V zásadě byla kořenem problému stejná měnová politika pro všechny ještě zhoršená nepružnou fiskální strukturou, napsal Tim Duy.

Sýrie sestřelila turecký bojový letoun

23. 6. 2012

čas čtení 1 minuta

Turecko dnes oznámilo, že v reakci na syrské sestřelení jejího bojového letounu provede "cokoliv bude třeba". V této reakci však neoponuje tvrzení Damašku, že se letoun nacházel v syrském vzdušném prostoru.

Sýrie má novou vládu - Asadových loajalistů

23. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Syrský prezident Bašár Asad dnes vydal jmenovací dekret pro novou vládu. Personální obsazení mnoha ministerstev se mění, ale ministerstva vnitra, obrany a zahraničí zůstávají beze změny. Premiérem se stal Rijád Hidžáb - bývalý ministr zemědělství a tvrdý asadovský loajalista.

Proč Německo nemůže zachránit euro

22. 6. 2012

čas čtení 4 minuty

Jak nedávno napsal Charles Wyplosz, záchranná strategie eurozóny schválená v květnu 2010 selhala. Stejně jako jeho článek i tento tvrdí, že bylo šílené věřit v úspěšnost strategie záchranných finančních balíků, protože problémy koření mnohem hlouběji než v samotném Řecku. Navíc tvrdím, že pokud tento přístup bude pokračovat, celá eurozóna se rozsype, napsal Edward Harrison.

"Blowback", neboli neřešitelné dilema upadajících mocností

22. 6. 2012 / Immanuel Wallerstein

čas čtení 5 minut

Blowback [v češtině nejspíš "zpětný úder", nebo také "vrácená rána", pozn. překl.], termín ražený Ústřední zpravodajskou agenturou USA (CIA), znamenal původně nezamýšlené negativní důsledky špionážních operací pro vlastní zemi. Výrazem "blowback" se označovala například situace, kdy tajná operace CIA vedla k odvetnému útoku na občany USA, kteří o této operaci nevěděli. Dnes ale řada operací není zdaleka tajná (například akce bezpilotních letadel USA v Pákistánu a Jemenu). A "pomsta" v podobě odvetných útoků se často veřejně přiznává. Nicméně se nezdá, že by příslušné země chtěly s takovými operacemi přestat.

POVZDECH NA OKRAJ

Události komentáře ČT objevily Ameriku - uhelné tunely - devět let poté, co tak mohly učinit

22. 6. 2012 / Štěpán Kotrba

čas čtení 2 minuty

smutný komentář k pořadu Události komentáře 22.6.2012 ve 22:00 na ČT24

Česká televize diskutovala v pořadu Události komentáře otázku privatizace Mostecké uhelné. Učinila tak správně, pouze o devět let později, než mohla. Britské listy rozkryly podvody při privatizaci tohoto uhelného gigantu v listopadu a prosinci 2003. Za absolutního mlčení všech ctihodných "mainstreamových" novinářů, kteří objevili až teď - účelově ve vazbě na PR zájmy - Ameriku. Britské listy v listopadu a prosinci 2003 dohledaly i offshorovou strukturu APPIAN v americkém daňovém ráji a víc než deset miliard v lichenštejnské bance. Od té chvíle mohla pracovat i kontrarozvědka. Nepracovala. Nechce se věřit tomu, že by její fízlové nenavštěvovali Britské listy. Z IP adres BIS se hlásí stále. Naskýtá se jediné vysvětlení: že se zlodějská privatizace za peníze z kasy společnosti děla s plným vědomím státních orgánů a tajných služeb, ale i televizí a deníků České republiky.

Na facebooku dnes zveřejnila o kauze Mostecké uhelné společnosti citát Romana Češky, bývalého výkonného předsedy Fondu národního majetku, : "Celou Mosteckou uhelnou si manažeři koupili z peněz samotné společnosti a nemám pochyby o tom, že to je v rozporu s tehdy platnou legislativou, která zakazovala takzvanou finanční asistenci, to znamená zakazovala financování nákupu akcií z peněz té společnosti. /.../ Poté, co už bylo jasné, že majoritu mají lidé, kteří tu společnost vlastně vytunelovali, tak jim následně vláda prodala minoritní podíl, a to ještě za tak vlídnou cenu, s tvrzením, že je vlastně neprodejné a že to jiné řešení nemá."

Nic nového pod sluncem.

>   5.   3. 2003, Štěpán Kotrba: Trabant s karoserií Ferrari aneb kontinuita privatizování v Čechách

> 24. 11. 2003, Štěpán Kotrba: Prázdná skořápka, čekající na české uhlí?
> 27. 11. 2003, Ivan Feranec: Nesnesitelná lehkost informování: ČTK a Appian
> 27. 11. 2003: The privatisation of North Bohemian coalmines may have been corrupt, but will we ever know?
> 28. 11. 2003, Štěpán Kotrba: Investiční přístav premiéra Špidly
> 12. 12. 2003, Štěpán Kotrba: Pandořina skříňka plná hnědého uhlí a miliard

Francii a Německo čekají obtížné rozhovory o budoucnosti EU

22. 6. 2012

čas čtení 2 minuty

Francouzský prezident François Hollande disponující čerstvou parlamentní většinou se chystá k bitvě s Německem ve jménu růstu, prosperity a lidské důstojnosti. Nebo tak alespoň vypadá populární obrázek toho, co je ve skutečnosti mnohem vrstevnatějším vztahem mezi novým francouzským prezidentem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

DOKUMENT

EXKLUZIVNĚ Naše společná vize - utajený draft Summitu Země o klimatu v Rio de Janeiro

22. 6. 2012

čas čtení 1 minuta

Naše společná vize 1. My, hlavy států a vlád a zástupců na vysoké úrovni, jsme se sešli v Rio de Janeiru v Brazílii, od 20.-22. června 2012 za plné účasti občanské společnosti, s cílem obnovit svůjzávazek o udržitelném rozvoji, a zajistit podporu pro ekonomicky, sociálně a ekologicky udržitelnou budoucnost, pro naši planetu a pro současné i budoucí generace. [Provizorně schváleno]

2. Vymýcení chudoby je největším globálním problémem, kterému čelí dnešní svět a nezbytnou podmínkou pro udržitelný rozvoj. V tomto ohledu jsme se zavázali zbavit lidstvo extrémní ["extrémní" - USA, G77 vyškrtnout] chudoby a hladu jako naléhavou záležitost. ...

3. Jsme si vědomi, že vymýcení chudoby společně s neudržitelnými [změnit "neudržitelnými" - EU, G77 zachovat "podporou udržitelných" - US] způsoby výroby a spotřeby a ochranou řízení přírodních zdrojů hospodářského a sociálního rozvoje jsou zastřešující cíle a základní požadavky pro udržitelný rozvoj. ...

Britským listům se dostal do rukou pracovní dokument konference Rio+20 o trvale udržitelném rozvoji, který je na příkaz sekretariátu OSN naprosto paradoxně a nesmyslně utajován před nevládními delegáty. Aneb - jak se za zády lidí tvoří budoucnost - údajně pro lidi... "Světoví vůdci na Summitu Země Rio+20 v Brazílii vytvořili novou definici pokrytectví", konstatovaly rozhořčeně nevládní organizace Greenpeace, WWF a Oxfam. │ŠOK

THE FUTURE WE WANT - draft základního dokumentu ze dne 2. června - dokument OSN ARCHIV BL

KSČM(b) - Dobojováno?

22. 6. 2012 / Štěpán Kotrba

čas čtení 3 minuty

Haló noviny a Rudý dům se konečně rozhoupaly. Poté, co Britské listy přinesly "politický manifest rudých ještěrů", který jako redakční materiál zveřejnil (na stránkách KSČM Praha východ) časopis Dialog - otázky - odpovědi pod titulkem "Boj pokračuje", vyšel v Haló novinách polemický text "Jaký >Boj pokračuje". V něm autoři po dlouhých letech politického nicnedělání "náhle prozřeli" a pod mediálním tlakem najednou hovoří "o urážce delegátů sjezdu", "elitářském vyvyšování se, které do slovníku komunistů nepatří" a o tom, že autor zmíněného pamfletu by "měl uvážit své členství... Jistě se najde politická organizace, jež jim nabídne své členství a umožní zapojit se do její práce. Čas ukáže, mají-li voličům co nabídnout a zda voliči budou jejich návrhy akceptovat.".

Saúdská Arábie plánuje financovat syrskou armádu vzbouřenců

22. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Saúdská vláda plánuje vyplácet platy Svobodné syrské armády a tím chce povzbuzovat dezerci z pravidelné syrské armády.

O rozhodnutí debatoval Rijád s vysokými činiteli v americkém a arabském světě. Podpora pro ně se šíří a nedávné zásilky zbraní, které dodala Saúdská Arábie a Katar syrským vzbouřencům, začínají mít na bojištích v Sýrii dopad.

Turecko dovolilo vytvoření velitelského střediska v Istanbulu, které koordinuje dodavatelské linie a konzultuje další postup s veliteli Svobodné syrské armády. Ve středisku je zaměstnáno 22 osob.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pražská koalice ODS a TOP09 chce omezit veřejnou dopravu

21. 6. 2012

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva Strany zelených v Praze

Pražská koalice ODS a TOP09 se v těchto dnech rozhodla sehrát komedii na téma úspory ve veřejných rozpočtech. Výměnou za úsporu necelé půlmiliardy korun (což je např. polovina ceny městského plaveckého stadionu Šutka) dostanou Pražané méně vypravených spojů. Díky tomu naroste množství jedoucích i stojících aut v centru města i znečištění zoufalého pražského ovzduší. Zelení vyzývají primátora Bohuslava Svobodu a náměstka pro dopravu Josefa Noska: vezměte si v této věci příklad z Pavla Béma a návrh na škrty ve veřejné dopravě roztrhejte!

VAROVÁNÍ:

Quatro resistencia ante portas

22. 6. 2012 / Jaroslav Čejka

čas čtení 2 minuty

Občané České republiky jsou periodicky vystavování mediálnímu strašení hrozbou zahraničního, nejčastěji islámského terorismu. Téměř nikdo si však nevšímá skutečnosti, že České republice hrozí mnohem akutnější a bezprostřednější nebezpečí: terorismus domácí provenience, který bude z hlediska vyššího principu mravního omluvitelný a současně diskutabilní podobně, jako byl atentát na Reinharda Heydricha či teroristické činy bratří Mašínů.

27720

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

COLESLAW, COLESLAW, překrásné město...

22. 6. 2012 / Tomáš Koloc

čas čtení 1 minuta

"... neplač holka, nenaříkej, moje nevěsto". Když jsem pobýval ve Velké Británii, napadal mě často tento popěvek při návštěvách rychlých občerstvení. Kde by mě ale napadlo, že se s "COLESLAWí" (pro kterou existuje prosté české pojmenování zelný salát) setkám i doma. Může za to řetězec CFC (California Fried Chicken, jistě ne neprávem připomínající kentucké kuře KFC), který v těchto dnech rozšířil své hájemství i na Českou republiku. Ačkoli řetězec -- jak napovídá už jeho název -- se specializuje na pokrmy z kuřat, jazykově servíruje především makaronismy. Kromě "COLESLAWi" je to například "CHICKEN SUPREME SENDVIČ" (v příslušně makarónském překladu "Sandwich Z Vůbec Největšího Kuřete").

"Vůbec nejpomilováníhodnější" je však dodatek "2x coleslaw ZDARMA u každého COMBO". Slovo "kombo" znám pouze z hudební terminologie jako technické zázemí pro modulaci zvuku kytary. Myslím, že průměrný starší Čech, na rozdíl ode mě, neví, co znamenají slova "COLESLAW" a "SUPREME", na rozdíl od tvůrce vývěsních štítů pro firmu CFC ale ví, jak se tvoří druhý pád od slova "COMBO". I když, stejně jako já, neví, co to je...

Sypem písek do soukolí

22. 6. 2012 / Zdeňka Petáková

čas čtení 1 minuta

Jako jedna z hvězd svítící v tmách zdánlivě beznadějné současnosti se jeví text francouzského profesora Serge Latouche, vydaná česky jako Malé pojednání o poklidném nerůstu (nakladatelství Za tratí, 2012). Nakladateli, který knihu uvedl na trh z vlastního hlubokého zájmu o téma, patří velký dík za přínos ke kultivaci myšlenkového klimatu naší vlasti. Této knize by pro její mimořádnou aktuální závažnost rozhodně slušel on-line bezplatný přístup.

Preference Obamy a Romneyho jsou nyní vyrovnané

22. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

V důsledku obav z vývoje ekonomiky ztratil obhájce prezidentské funkce Barack Obama větší část svého náskoku a to co z něj zbývá je statisticky bez významu (vejde se do výběrové chyby). Prodle průzkumu provedeného Associated Press/GfK necelých pět měsíců před volbami preferuje Obamu 47% a Romneyho 44% dotázaných. Průzkum také zjistil, že většina Američanů neschvaluje prezidentovu ekonomickou politiku.

Kde Bůh ne -líbal zemi

21. 6. 2012 / Václav Dušek

čas čtení 9 minut

Kradlo se a krade. Sranda musí být, i kdyby na chleba nebylo a fotra věšeli! Žijeme dneska, užívejme a neremcejme! Nikdo nám nic nedá. Na lidi je spolehnutí asi jako na hladové lvy! Nemáš? Vezmi si? Kde? Hádej dvakrát, bloude!

Všude dobře, doma nejlépe, říkávají cestovatelé po zeměkouli, matičce Zemi naši drahé, milované, barbary sužované! Mnoho lidí řekne, že Bůh líbal Itálii nejednou -- a pravda, vysoko v horách v božských městečkách, kde čekáte, jak na vás vyskočí násilník s luparou, pocítíte, jako by se vás dotýkala Jeho laskavá i přísná ruka !

David Cameron uvažoval o zásahu ozbrojeného komanda proti ruské lodi vezoucí zbraně pro Sýrii

21. 6. 2012

čas čtení 1 minuta

Krizový bezpečnostní výbor britského kabinetu s názvem Cobra se několikrát sešel k jednání v době, kdy se ke břehům Skotska blížila nákladní loď MV Alaed, která podle informací západních zdrojů veze z Kaliningradu opravené bitevní vrtulníky do Sýrie. Když Spojené státy vyvinuly na Británii tlak, aby loď zastavila, premiér Cameron zvažoval několik možností, včetně obsazení lodi speciální jednotkou. Nakonec byla loď zastavena odebráním povinného pojištění u britské společnosti, čímž se její cesta stala ilegální.

Krizový štáb proti rasismu v České republice

21. 6. 2012

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

Dne 19. 6. 2012 vznikl z iniciativy mladých Romů ,,Krizový štáb". Skupina složená ze studentů a intelektuálů chce přispět k pozitivní celospolečenské změně a změně ve vnímání romské menšiny v České republice.

Jsme znepokojeni občanskou a politickou situací v ČR v souvislosti s romskou národnostní menšinou. Současná ekonomická krize má svůj odraz i v krizi společenské. Kvalifikované odhady uvádějí, že celkový počet Romů žijících v ČR se pohybuje kolem 200 tisíc, z toho asi 80 tisíc jich žije ve vyloučených lokalitách. Právě tyto lokality se stávají terčem nenávisti.

dTest: Skylink a CS Link klamou spotřebitele

21. 6. 2012

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

Satelitní digitální televize bez poplatků. To je první informace, kterou o Skylink a podobně o CS Link zjistíme, pokud zadáme jejich jméno do internetových vyhledávačů. Svým zákazníkům přitom od září zavádí servisní poplatek a povinnou výměnu starších karet.

Poradenská linka časopisu dTest zaznamenala mohutný nárůst počtu nespokojených zákazníků Skylink a CS Link. Jak sami uvádějí - jedním z hlavních důvodů pro využívání jejich služeb byla slíbená záruka doživotního bezplatného užívání. Klientům ale nyní přišlo oznámení o zavedení servisního poplatku 29 Kč měsíčně. Navíc jsou nuceni i k výměně starého typu karty CryptoWorks za kartu "Výměna", a to úplatně za 600 Kč.

V Africe zemře hladem asi milion dětí

21. 6. 2012

čas čtení 1 minuta

Přibližně milionu dětí hrozí v africkém regionu Sahel (Mauretánie, Mali, Niger, Čad, Kamerun) smrt v důsledku podvýživy. Tamější obyvatelé mají vážně problémy. Odumírá jim dobytek, protože je sucho a nemá se čím pást. Dobytek je hlavním zdrojem obživy v tomto regionu.

Mnoho lidí odešlo z domova a hledá nová místa, kde by se jejich dobytek mohl pást. Světový potravinový program konstatuje, že 700 000 lidí v Mauretánii trpí chronickým nedostatkem potravin.

Proč dnes etika selhává

21. 6. 2012 / Josef Šmajs

čas čtení 31 minut

Vedle výuky tradiční etiky na mnoha vysokých školách se na ekonomických fakultách v USA i v Evropě již řadu let přednáší také etika podnikání. Na fakultách a katedrách environmentálních studií se již delší dobu vyučuje etika environmentální. Přestože přínos výuky tradičních ani nových konceptů etiky nezpochybňuji, troufám si upozornit na obecnou slabinu etického přístupu ke světu. Problém lze ve zkratce vyjádřit tak, že nelze na jedné straně podporovat (tolerovat) rozmach protipřírodní spotřební kultury, která Zemi pustoší, a na druhé straně vyzývat občany k uctivému vztahu k přírodě.

Čtenářce Cosmopolitanu

21. 6. 2012 / Milan Kozelka

čas čtení < 1 minuta

Je noc z pátku na sobotu, spíte a máte sen: sklání
se nad Vámi Váš vysněný princ s malým šedivým
knírkem a s umělou kyčlí. Prezidentsky sametovým
hlasem Vám sugeruje jak jste krásná, jak jste
inteligentní, jak jste vzrušující. Jste jeho tiskovou
mluvčí, máte opakovaně silný orgasmus, hlasitě
křičíte jeho jméno -- nelze jinak, je to tak dané
matkou přírodou a otcem chtíčem, je to tak dané
okolnostmi. Vzbouzíte se do reality, venku svítá,
děti jsou bůhvíkde, pan manžel skučí v kocovině
a Vy víte, že jste ošklivá jako mnoho jiných, blbá
jako troky, tuctově nezajímavá a notoricky frigidní.

Z nové knihy Milana Kozelky "Semeniště zmrdů", která je k dostání ZDE

Tyto texty Milana Kozelky před časem vyšly v Britských listech ZDE

Obama přiznal, že se mu nepodařilo přesvědčit Čínu a Rusko k účasti na svržení Asada

21. 6. 2012

čas čtení 1 minuta

Barack Obama v úterý přiznal, že se mu nepodařilo získat čínskou a ruskou podporu pro plán svrhnout syrského prezidenta Bašára Asada.

(Tvrzení že Putin již Asada údajně nepodporuje pochází pouze a jedině od britského premiéra Davida Camerona, který si ve své zoufalé politické situaci vyvolané návratem ekonomiky do recese a skandálem s odposlechy nutně potřebuje připsat nějaký úspěch, a žádný jiný zdroj ho nepotvrzuje - pozn. KD.)

Pozn. JČ: Výše uvedená spekulace Karla Dolejšího je možná, avšak nepodložená. Jinou možností je, že Britové se snaží o jemnější diplomatický přístup než Američani. Informace o tom, že Putin nic nenamítá proti výše zmíněnému plánu, se ve čtvrtek objevila v řadě britských médií, např. i v Daily Telegraphu ZDE. Je jistě možné, že britští novináři přítomní v Mexiku mohli podlehnout Cameronově vládní propagandě, ale je to dost nepravděpodobné.

Pozn KD: "Spekulace" se zakládá na řadě zpráv zcela nesourodých s tvrzením o ukončení ruské podpory Asadovi, mj. na i zprávě zmíněného deníku The Telegraph ZDE, podle níž Britové již po údajném Putinově "obrácení" zastavili ruskou loď vezoucí do Sýrie opravené bitevní vrtulníky Mi-25. To že ekonomicky paralyzovaný anglosaský blok sveřepě a idiotsky směřuje k další katastrofální invazi iráckého typu a že je v tom opět slepě a idiotsky následován mnoha médii není myslím důvodem přebírat nekriticky jeho propagandu.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Jako v žumpě

20. 6. 2012 / Aleš Uhlíř

čas čtení 7 minut

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg odmítá trestní stíhání místopředsedkyně Sněmovny a poslankyně TOP 09 Vlasty Parkanové s argumentem, že Parkanovou se sedmi miliony v krabici nechytili. David Rath tak zřejmě v představách českých politiků, kterým politická odpovědnost či presumpce viny u politiků nic neříkají, nastavil jakési pravidlo. Kdo nebude chycen s "lupem" v rukou, ten je nepostižitelný. Dalo by se očekávat, že alespoň člověk Schwarzenbergova formátu se nebude bránit, aby podezření bylo potvrzeno či vyvráceno regulérním vyšetřováním, popřípadě i soudním řízením. Omyl, kníže se prostě přizpůsobil tomu chlívku, kterým je česká politika. Možná je to tím, jak se povídá, že to s těmi lidmi ve vrcholné politice chce za každou cenu doklepat až do církevních restitucí, možná jen převzal většinové způsoby a zvrácené myšlení. Anebo že by trestní stíhání Parkanové bylo něčím, co tu dosud nebylo, co by mohlo vést do okruhu osob dosud považovaných za nepostižitelné? Ať tak či onak, již samotný postoj této vrcholné političky, která jako právnička (sic!) justici nevěří a očistit se nechce, ukazuje, v jakou žumpu se česká politická scéna propadla.

Dva důvody, proč Španělsko opustí eurozónu

20. 6. 2012

čas čtení 5 minut

Španělsko bude muset opustit euro a restrukturalizovat svůj zahraniční dluh. Ve skutečnosti nejde jen o Španělsko, ale o všechny periferní země eurozóny, které jsou také nekonkurenceschopné, masivně zadlužené a mají nebezpečně nízkou míru úspor.

Partyzáni a radikálové na sklonku června

20. 6. 2012 / Marek Řezanka

čas čtení 6 minut

O boji Petra Nečase s korupcí by se daly popsat stohy listů a nejspíš by vznikl román, jenž by rozsahem mohl konkurovat sáze Uptona Sinclaira o Lanny Buddovi.

Když v listopadu 2011 odbory a různá hnutí uspořádaly demonstraci k ustavení komise, která by dohlédla na prošetření různých korupčních kauz, P. Nečas reagoval slovy: "Jsou to protikorupční partyzáni z konce dubna 1945, kdy bylo jasné, jak válka dopadne."

27718

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Co zestárlo do ošklivosti

20. 6. 2012 / Tomáš Koloc

čas čtení < 1 minuta

Dnes pro vás máme jeden příklad zdařilé antireklamy. "Ne všechny ikony 60. let dokázaly zestárnout do krásy." Nový brouk od Volkswagenu je jedním z těch, kterým se to nepovedlo. Zestárnul do ošklivosti. A autoři reklamy na něj zase do blbosti.

Dobrodružství v Sýrii?

20. 6. 2012

čas čtení 3 minuty

KD│ Myslel jsem, že obnovení tradičních forem vlády v Egyptě a současný chaos v Libyi odradily neowilsoniány od jejich potřeštěné touhy "zkonstruovat" nový Střední východ, ale nedávná prohlášení ministerstva zahraničí indikují, že naděje v zázraky dosud žije. Všichni bychom rádi viděli, jak na syrskou scénu vstupuje "dobrá vláda". Taková nádherná událost je však z několika důvodů nepravděpodobná, napsal pro National Journal plukovník Patrick Lang.

Turecký premiér napadá ženská práva

20. 6. 2012

čas čtení 1 minuta

Premiér Erdogan nikdy nebyl feministou, nicméně jeho poslední vyjádření k potratům ženy opravdu urazilo. Kritici tvrdí, že se Erdogan snaží odpoutat pozornost od skandálu kolem loňského masakru kurdských civilistů.

Tisíce žen po několik týdnů protestovaly proti Erdoganově vládě, poté co oznámil záměr zastavit potraty a porody císařským řezem. Od té doby vypukla debata o postavení žen v turecké společnosti.

27719

Motorkáři v krnovských lesích

20. 6. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Ve své reakci na vyjádření se Lesní správy Krnov k mým aktivitám proti nelegálně jezdícím motoristům v krnovských lesích jsem připustil, že se situace v oblasti, kde působím, lepší.

Ano, lepší se... kdysi člověk slyšel řev motorek skoro po celý den, dnes už po většinu dne nikoli. Nicméně stále skoro každý den slyším nějaké motorky v lese a skoro pokaždé v posledních několika dnes jsem nějakého motorkáře vyfotil.

Jsou to lidé, jezdící po lesích na motorkách bez SPZ, čili pochybuji, že by mohli mít k tomu povolení ze strany Lesní správy (jedním z argumentů proti tomu, že fotím motoristy v krnovských lesích, byl ten, že stejně většina vyfocených motorových vozidel má výjimku ze zákona a může být v krnovských lesích (jinak podle zákonů platných v ČR nesmějí motorová vozidla ani stát, natož pak vjet) legálně. Dnes (19.6. kolem 19:00) se mi podařilo vyfotit (zepředu i zezadu) dva mládence, kteří objeli zavřenou závoru u točny na Ježníku.

Když se zrovna rozjížděli do kopce v lese, kde už byli nelegálně, vyfotil jsem je. . ZDE je odkaz na galerii mých fotografií různých motoristů v krnovských lesích za poslední 2 roky:

Španělsko a Itálie mají dostat záchranný balíček v hodnotě 600 miliard euro

20. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Bylo to oznámeno na summitu G20 v Mexiku. Toto rozhodnutí představuje podstatnou změnu v politice Německa, které nyní vyšle silný signál finančním trhům, že je konečně ochotno finančně podpořit slabší členy eurozóny.

Merkelová a další evropští politikové se stali na summitu G20 terčem podstatného nátlaku, aby podnikli radikální kroky proti rostoucí krizi v eurozóně, v jejímž důsledku stouply úroky španělských vládních obligací na nesplatitelnou úroveň. Z komuniké, vydaného na závěr summity G20 vyplývá, že evropští činitelé souhlasili, že podniknou kroky ke snížení úrokových měr na přijatelnou míru. 

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2012

3. 6. 2012

čas čtení 2 minuty

V květnu 2012 přispělo finančně na Britské listy 214 osob bankovním příkazem celkovou částkou 62 046,37 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v březnu 2012 částkou 44921.92 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.5. 2012 částku 92 806,98 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

71234