Organizace La Strada Česká republika slaví 15 let činnosti SOS

7. 10. 2011

čas čtení 6 minut
Tisková zpráva La Strada ČR

6794, takový je celkový počet telefonátů od obchodovaných a vykořisťovaných osob, zákazníků žen nucených k prostituci či lidí, kteří se chtějí vykořisťování vyhnout a zavolali na SOS a Info linku organizace La Strada Česká republika od roku 1996 až do června 2011. Přestože se klientela organizace za 15 let existence linky změnila, lidé pracující v otrockých podmínkách se v České republice objevují stále. A právě jim nabízí La Strada služby prostřednictvím dnes zahájené kampaně.

Obchodování s lidmi a závažné formy pracovního vykořisťování bohužel zůstávají v řadě případů skryté a bez postihu. "Počty lidí odsouzených za trestný čin obchodování s lidmi do prostředí prostituce se každoročně pohybují v řádu jednotek či maximálně dvou desítek. Předmětem kritiky i na mezinárodní úrovni je ale zejména fakt, že do dnešního dne nebyl v České republice doposud nikdo pravomocně odsouzen za zločin obchodování s lidmi za účelem nucené práce či jiných forem vykořisťování," upozorňuje Petra Kutálková, zástupkyně ředitelky. Nevládní organizace však odhadují, že v České republice jsou vykořisťovány řádově stovky především cizinců a cizinek. Tito lidé se však pouze obtížně domáhají svých práv a mnohdy netuší, že se o to vůbec mohou pokusit.

Tuto situaci si klade za cíl zlepšit nová kampaň organizace La Strada k 15 letům Info a SOS telefonní linky. "Info a SOS linka La Strada, která nyní nabízí možnost bezplatného volání a pravidelných konzultací ve 4 cizích jazycích, je tak ještě blíže konkrétním vykořisťovaným lidem, a to nejen v oblasti sexbyznysu, ale i v rámci dalších sektorů služeb a zaměstnání." sděluje Ina Avramioti, vedoucí Info a SOS linky. "Nejčastěji volají lidé, kteří pracovali na stavbách a v úklidových službách, k vykořisťování však dochází i v dalších sektorech, např. lesnictví, potravinářský průmysl nebo sezonní práce," dodává Petra Kutálková.

Organizace La Strada rozšiřováním služeb Info a SOS linky reaguje na stále se měnící potřeby obchodovaných a vykořisťovaných osob. Situace v oblasti obchodování s lidmi a tedy i klientela se totiž za patnáct let v mnohém změnila. "Impulsem pro zahájení aktivit v oblasti prevence obchodování s lidmi v České republice se stala situace po roce 1989, kdy se začaly objevovat první případy českých žen obchodovaných za účelem prostituce do tzv. západních zemí." vzpomíná Petra Kutálková na začátky činnosti organizace. "Projekt La Strada začal fungovat v České republice díky iniciativě holandských ženských organizací, které na nečekaný příliv Češek reagovaly již v roce 1995." dodává. O tři roky později, již jako samostatná organizace, La Strada v ČR zřídila první telefonickou linku zaměřenou na prevenci obchodování se ženami, jejíž důležitou součástí se stalo poradenství před cestou do zahraničí.

Teprve mnohem později se telefonáty na SOS linku začaly ve větší míře týkat případů vykořisťovaných cizinek v České republice. "V současné době tvoří naši klientelu jak cizinci a cizinky, kteří byli vykořisťovaní v České republice, tak i např. české ženy nucené k prostituci zde či v zahraničí." říká Ina Avramioti, vedoucí linky. "O čem se ale též málo mluví, jsou případy českých mužů obchodovaných do zahraničí. I ti se mohou obrátit na naši linku." dodává.

Případy z praxe

Paní Galina z Běloruska přijela do České republiky kvůli neúnosné finanční situaci její rodiny. Na území ČR vstoupila na turistické vízum a zprostředkovatel jí zařídil pobyt. Krátce po svém příjezdu začala pracovat v restauraci, kde jí bylo řečeno, že bude mít zajištěné ubytování poblíž zaměstnání. Jak záhy zjistila, "ubytování" spočívalo ve velmi malé místnosti, přímo v prostorách restaurace, původně určené pro úklid. V praxi to znamenalo, že byla zaměstnavateli k dispozici téměř 24 hodin denně a ten tak mohl kdykoli přijít s požadavkem, aby něco dodělala či zajistila. Také se stávalo, že po ní zaměstnavatel chtěl, aby dělala i jinou práci mimo restauraci, například vyžehlila prádlo u něj doma. Pracovní smlouvu za 2 roky práce v podniku nikdy neviděla. V průběhu práce nedostávala zaplaceno, bylo jí pouze neustále slibováno, že peníze dostane při svém odjezdu domů, do Běloruska. Jako jeden z důvodů zaměstnavatel uváděl, že tím vlastně paní Galina ušetří, protože v restauraci dostane jídlo zdarma. Zkoušela zažádat o azyl, ale její žádost byla zamítnuta, čímž se dostala v ČR do neregulérního postavení. Zlom v její situaci nastal jednoho večera při návratu do restaurace, kdy na sloupu objevila samolepku organizace La Strada. Zavolala na SOS a Info linku a sociální pracovnice jí po úvodní schůzce nabídly ubytování v Azylovém domě a další služby (např. prohlídku u doktora, konzultace s právničkou).

***

Pan Theodor, který se na organizaci La Strada obrátil, jednal za skupinu bulharských pracovníků, kteří na základě inzerátu přijeli do České republiky montovat solární panely. Na autobusovém nádraží je vyzvedl zprostředkovatel, který je následně odvezl na ubytovnu. První nepříjemné překvapení na ně čekalo, když místo pracovní smlouvy dostali k podpisu pouze dohodu o provedení práce, která neposkytuje téměř žádnou zaměstnaneckou ochranu. Navíc plat byl menší, než bylo pracovníkům původně přislíbeno, a po čase zjistili, že ani ten jim nakonec nebude vyplacen. Za tři měsíce práce dostali pouze zálohy. Situace vyvrcholila tím, že pracovníci skončili kvůli nezaplacenému ubytování bez střechy nad hlavou, ačkoli jim zprostředkovatel slíbil, že bude za jejich ubytování platit. Venku začínalo již mrznout.

Pan Theodor zavolal v bezvýchodné situaci na bulharskou ambasádu, která jim předala kontakt na organizaci La Strada. Vzhledem k tomu, že jejich hlavním požadavkem bylo vrátit se co nejdříve domů, byla jim nabídnuta krizová pomoc (zabezpečena strava, krátkodobé ubytování a poskytnuta asistence při zajištění odjezdu).

0
Vytisknout
3422

Diskuse

Obsah vydání | 7. 10. 2011