29724

Lidstvo může zachránit jedině společenská kontrola nad technologiemi

Věčné štěstí přichází do 4D domácích multikin...

3. 8. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Říkal mi člověk, který dělá globální business, že Čína mohutně redesignuje průmysl na stupeň 4.0. Znamená to maximalizaci automatizace a robotizace jakékoliv produkce, z níž je možné vynechat člověka. Čínská vláda má k dispozici nesouměřitelný profesionální potenciál, armádu inženýrů, kteří jsou schopni překlopit takřka jakýkoliv proces do automatizované podoby. "Co udělají s tou miliardou lidí?", ptám se. "Dostanou základní příjem a virtuální realitu. Kdo si hraje, nezlobí..." zněla odpověď. Toto se může při současném tempu vývoje odehrát během následujících deseti let. Lze z virtuální reality kontrolovat jakýkoliv společenský proces? A bude někdo vůbec chtít cokoliv kontrolovat? 

Rozhovor Britských listů 120:

ČR neinvestuje do inovací a není připravena na robotizaci

28. 7. 2017

čas čtení 1 minutaVýroky českých politiků jako Milan Štěch, Ivan Pilný či Bohuslav Sobotka poukazují na křehkost a neujasněnost ekonomické strategie České republiky pro blízkou budoucnost. Nad nezajištěným sociálním zabezpečením a celkovou budoucí ekonomickou situací ČR v období převratných technologických změn se v tomto rozhovoru zamýšlejí Bohumil Kartous a Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. července 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Globální oteplování vyvolá vlhké vedro, které bude usmrcovat i zdravé lidi

3. 8. 2017

čas čtení 1 minutaPokud svět nezasáhne proti globálnímu oteplování, vlnám vlhkého vedra budou vystaveny miliony lidí v jižní Asii, zjistila analýza. Indický subkontinent bude postiže extremními vlnami vlhkého horka, které usmrcuje do několika hodin i zdravé lidi, pokud nebudou rychle sníženy globální emise uhlíku.

Tři čtvrtiny tamějšího obyvatelstva, čítajícího 1,7 miliardy lidí, zejména osoby zabývající se zemědělství v údolích řek Indus a Ganges, budou koncem jednadvacátého století vystaveny intenzivnímu vlhkému horku, takzvané teplotě "mokré žárovky". Jakmile tato teplota dosáhne 35 stupňů, lidské tělo se nedokáže samo ochlazovat pocením a i lidé, kteří jsou fit, sedící ve stínu umírají do šesti hodin.


60 000 indických farmářů spáchalo za posledních třicet let sebevraždu v souvislosti s globálním oteplováním

3. 8. 2017

čas čtení 1 minutaGlobální oteplování zřejmě přispělo k sebevraždám za poslední třicetiletí téměř 60 000 indických farmářů a zemědělských dělníků. Vyplývá to z kalifornské studie zkoumající dopad rostoucích teplot na zranitelné společnosti.

Studie z University of California v Berkeley zjistila, že zvýšení teploty jen o 1 stupeň Celsia v průměrný den v kultivačním období je spojeno s nárůstem sebevražd o 67 případů.

Zvýšení teploty o 5 stupňů Celsia je spojeno s nárůstem počtu sebevražd o 335 případů.

O hrdinech, hazardérech, propagandě a humanitárním hledisku

3. 8. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Turecký soud ve středu poslal na déle jak šest let za mříže Markétu Všelichovou (na snímku) a Miroslava Farkase, kteří byli v České republice tvářemi propagační kampaně kurdské milice YPG. Během jedné z cest do oblasti konfliktu, při níž tvrdili, že jedou budovat nemocnici do Iráku, je turecké orgány obvinily z "terorismu" a během vyšetřování se objevila až tak absurdní tvrzení, jako že dvojice novomanželů prošla výcvikem ve francouzské Cizinecké legii.

29723

Jak postavit noviny v době Internetu, Facebooku, newsfeedů, blogosféry, chytrých mobilů a postpravdy?

3. 8. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 6 minut

O jednom nepravděpodobném úspěchu. Před dvěma lety se skupina novinářů s celkem nepatrným finančním zázemím rozhodla založit na Slovensku nové noviny - deník se vším všudy. Ne týdeník nebo měsíčník, ne online médium, ale papírové noviny. Jak to mohlo dopadnout jinak než rychlým krachem? Dnes je Denník N v profitu (viz obrázek) a trendová křivka mířící setrvale nahoru je docela jasná, jak ukazuje přiložený graf...

29725

Fake news se nelze vyhnout

3. 8. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Tento post jsem sdílel na Facebooku. Pochází z relativně důvěryhodného zdroje, jímž je organizace Redefining Refuge, která se zabývá otázkou obchodu s lidmi. Post před tím sdílel velmi důvěryhodný člověk. Nicméně se jedná o fake news, jak dokazuje Jan Lukačevič s odkazem na Le Monde. Nutno upozornit, že mnohem více podobných materiálů je naopak vytvářeno s cílem posílit xenofobii. Je evidentní, že působení fake news se v podstatě nedá vyhnout a jediným řešením je mít v sociální síti, ať už digitální či fyzické, dostatek těch, kteří jsou daný podvod schopni odhalit a upozornit vás. Nicméně to naráží na fakt, že většina lidí neupřednostňuje fakta, ale potřebu sdílet určitou sociální konstrukci, která odpovídá směsici emočních reakcí a jejich racionalizací. Schopnost přijmout fakt, byť jde proti osvojené sociální konstrukci, je základem kritického uvažování a informační gramotnosti. Ve své podstatě nemá co dělat s digitálním světem, jako spíše s mírou sebereflexe a ochoty revidovat vlastní úsudek a vědomí si vlastního podléhání určité stereotypizaci a preferenci vidění světa.


 

Britové propadli televiznímu "binge watching"

3. 8. 2017

čas čtení 2 minuty80 procent britských dospělých nyní sleduje televizní pořady nikoliv v dobu, kdy se vysílají, ale pomocí streamovacích přehrávačů, jako je BBC iPlayer či Netflix. 35 procent britských televizních diváků sleduje na jedno posezení několik epizod daného seriálu či pořadu, praxe, která se označuje jako binge watching (anglické slovo "binge" znamená "flámovat", "konzumovat něco [především alkoholické nápoje] nad míru").

Z výzkumu britského úřadu Ofcom vyplynulo, že 45 procent lidí nyní sleduje každý den televizní pořad či film o samotě a 90 procent lidí sleduje nějaký televizní pořad o samotě aspoň jednou týdně. Třetina Britů uvádí, že členové jejich domácnosti sice sedí společně v téže místnosti, avšak sledují různé televizní pořady na různých technologických přístrojích.

YouTube: Umělá inteligence umí odhalovat závadný obsah lépe než člověk

3. 8. 2017

čas čtení 1 minuta

YouTube, sociální síť založená na sdílení videí, spadající s Googlem a dalšími internetovými a technologickými projekty do impéria Alphabet, oznámila, že zapojení kognitivního systému na bázi umělé inteligence přináší zvýšení efektivity při odhalování a označování extremistického obsahu. Podle prohlášení společnosti je strojový způsob detekce přesnější a rychlejší. Společnost bude ve vývoji systému na odhalování závadného obsahu dle zveřejněného prohlášení pokračovat. Reaguje tak na zvýšený tlak ze strany politiků, mimo jiné britské ministryně vnitra Amber Ruddové, aby převzala společně s dalšími internetovými giganty odpovědnost za obsah, který pomáhá šířit. Podobně hovořil na nedávném setkání, organizovaném českou pobočkou společnosti Google, také Robert Kyncl, obchodní ředitel YouTube. "Nemůžeme zabránit tomu, aby někdo vkládal extremistický obsah, ale můžeme ho odhalovat a zabránit tomu, aby dostával kyslík, jak tomu říkáme," prohlásil podle Boba Kartouse Kyncl. YouTube používá k odhalování extremistického a dalšího závadného obsahu jak strojového systému, tak lidí. Podle společnosti zatím není strojový systém připraven natolik, aby mohl být používán ve všech případech, nicméně další vývoj velmi pravděpodobně zvýší jeho efektivitu. Společnost je k tomu vedena i faktem, že řada firem vypověděla smlouvy na reklamu poté, kdy se jejich spoty objevily u závadných videí.

Odpověď kuriózního draka: Omezování příliš velkých bohatství a zlepšování života chudých má smysl

Známe nějaký vyspělejší svět než ten západní?

3. 8. 2017 / Pavel Urban

čas čtení 8 minut

Zdůvodňovat v roce 1976 rezervy v socialistickém zásobování dědictvím kapitalismu by se po téměř třiceti letech logicky vysvětlovalo dost těžko. Vysvětlovat současné české problémy dědictvím socialismu je po stejné době také často fousaté. Minimálně v jedné věci je ale stále relevantní. Díky socialismu nemělo Československo možnost integrovat se do ekonomiky vyspělého světa v době, kdy to bylo poměrně jednoduché. To je chyba, která se může napravovat desítky let (pokud bychom vyráběli lépe a levněji než ti, kteří již pozice na tomto trhu mají) nebo taky nekonečně dlouho (pokud budeme vyrábět stejně dobře a levněji).

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Trump: Už jen 33 procent

3. 8. 2017

čas čtení 1 minutaPodle průzkumu z Quinnipiac University schvaluje jen 33 procent Američanů, jak se Trump chová v prezidentském úřadě. 61 procent Američanů to neschvaluje. Je to Trumpovo dosud nejnižší hodnocení od jeho inaugurace. Většina amerických voličů zastává názor, že Trump nejedná čestně, nedokáže se chovat jako vedoucí státník, není silnou osobností, není inteligentní, nesdílí jejich hodnoty a kašle na průměrného Američana. Voliči Trumpa hodnotí záporně kvůli jeho zahraniční politice, ekonomické policie, postojům vůči imigraci, zdravotnictvíá a terorismu. 

Více než polovina amerických voličů zastává názor, že se Trump pokusil zabránit vyšetřování ruských zásahů do amerických prezidentských voleb r. 2016. Téměř dvě třetiny amerických voličů je přesvědčeno, že ruská vláda do amerických voleb r. 2016 zasáhla. 

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vědecký průlom obnovuje etickou kontroverzi

Podařila se genetická modifikace embrya

3. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta

Studie aktuálně zveřejněná v časopise Nature potvrdila prokázala možnost genetické modifikace lidského embrya, konkrétně s možností odstranit genetickou mutaci způsobující běžné závažné onemocnění. Úspěch je přelomovou událostí ve vědě, nicméně metoda doposud nebyla podrobena klinickým testům. Zároveň ale znovu otevírá otázku, co způsobí možnost genetického inženýrství. Panují obavy jak z toho, že bohatí budou chtít "vylepšit" své děti, stejně jako ze zvýšené méněcennosti lidí s postižením. Národní vědecká komise v USA před několika měsíci vydala pokyn, které umožňuje podobné pokusy, nicméně jen s cílem zabránit vážným zdravotním problémům.

29727

Největší ekonomický skandál poválečného Německa očima dokumentaristů ZDF

Sankce pro německé automobilky více než 22 mld. Euro, manažeři VW si přesto rozdělují bohaté odměny

3. 8. 2017

čas čtení 4 minuty

Aféra Dieselgate, kterou rozpoutalo zjištění, že automobilka VW (včetně dceřiných společností, tedy i Škoda Auto) podváděla při regulaci emisí naftových motorů, má globální charakter. Co se stane s postiženými automobily, které byly zakoupeny jejich současnými majiteli v dobré víře, že jsou šetrné k životnímu prostředí? V Evropě pracuje VW na jejich zlepšení přes aktualizaci software. Bude to postačující na to, aby byly automobily šetrné k životnímu prostředí? Takovéto otázky a další dosud neznámé pozadí Diselgate zkoumal „ZDFzoom“ reportér Hans Koberstein (celý dokument o délce 29 minut v původním znění, přístupný do 14. 9. 2018).

29726

Bodláky Václava Duška

Poslouchej, mlč, konzumuj a trp

3. 8. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Občana zlehýnka ovineme pavučinou neužitečně užitečných potřeb. Reklamní marmelády lákají denně váhavé povahy k rozhazování peněz, u nás neumíráme hlady ani nedostatkem; nákupní řetězce beze studu vybízejí k nákupu chtivé čečetky za neuvěřitelně světové slevy. Suma sumárum, láry fáry, slevomaty i další vypečené nabídky bičují slaboduché zákazníky důrazně, bez ustání, protože vyrobit, občane, umí každý moula, ale prodat, panečku, jest nefalšovaným kumštem – kumšt jest podvodem. Nadměrná konzumace čehokoliv podrývá duchovní hodnoty – a moc-li nám jich ještě zbylo – nevíme. Výše postavení šašouři hrají soukromá loutková divadýlka, i když o nich v Karáčí nemají potuchy.

Jak dělá Dopravní podnik hlavního města Prahy PR

Bezpečnost především, lidskost nemáme v manuálu

3. 8. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Odpověď Dopravního podniku Hl. m. Prahy:

"Dobrý den, i přesto, že se Vám to nemusí líbit, má nástup s kočárkem do prostředků veřejné dopravy jasná pravidla. Pokud je skutečně pravda, že dle Vašeho vyjádření rodina s kočárkem tramvaj dobíhala, stává se v takové chvíli nastupování do tramvaje, hlavně z bezpečnostních důvodů, krizovým okamžikem. Řidič v takové chvíli o nástupu skutečně nemusí vědět, proto je ve Smluvních přepravních podmínkách (bod 7.1 – Přeprava dětských kočárků) jasně stanoveno, že "před nástupem do tramvaje nebo autobusu dá cestující s dětským kočárkem znamení řidiči zvednutím paže; nastoupit lze pouze s vědomím řidiče...". Pokud tato podmínka nebyla dodržena, není možné v takové situaci řidiče jakýmkoliv způsobem sankcionovat. Pokud se i přesto domníváte, že došlo k pochybení ze strany řidiče, využijte náš kontaktní formulář na www.dpp.cz/kontakty. Děkujeme za pochopení."

Chápu jasná pravidla, stejně jako předpokládám, že pravidla mají určovat mantinely, nikoliv - nutně - přesný popis jednání v dané situaci. A že to je právě taková situace. Řidič, který musí při výstupu a nástupu kontrolovat dveřní prostor a s největší pravděpodobností vidí, že tam stojí matka s kočárkem, která by chtěla nastoupit, jí nepochybně může nástup umožnit, aniž by přitom jakkoliv pravidla porušoval. Záleží pouze na jeho ochotě tak učinit. Představoval bych si, že Dopravní podnik hlavního města Prahy, když už zaměstnává lidi na to, aby mu zajišťovali komunikaci na sociálních sítích, naučí své administrátory, aby kromě citování jízdního řádu uměli také jednat alespoň deklaratorně ve prospěch těch, kterým veřejná doprava slouží. Setkal jsem se totiž mnohem více s ochotou řidičů pět vteřin počkat, než zavřou dveře. Do komunikace by tedy bylo vhodné vtělit, že ochota a lidskost patří k tomu, co by měl mít řidič tramvaje na zřeteli. Ale psát pražskému dopravnímu podniku návod, jak dělat PR, nebudu.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

V Jemenu je cholerou ohroženo více než milion dětí

2. 8. 2017

čas čtení 1 minutaOrganizace Save the Children upozorňuje, že nutnou pomoc v Jemenu potřebuje 20,7 milionu lidíVíce než milion podvyživených dětí mladších pěti let žije v Jemenu v oblastech s vysokým výskytem choleru, varovala ve středu humanitární organizace Save the Children.

Z nejnovějších údajů vyplývá, že v epidemii cholery, která vznikla v dubnu 2015, bylo nakaženo více než 425 000 lidí a 1900 osob na choleru zemřelo.

Turecko: Odsouzeni na šest let do vězení

2. 8. 2017

čas čtení 1 minuta

Mirek Farkas a Markéta Všelichová dnes dostali v Turecku šest let vězení, píše Jan Rovenský na Facebooku.

Dostali je za to, že údajně bojovali v řadách kurdských milic YPG proti grázlům z Daeš (aka Islámského státu).

Těch samých milic, které nesou hlavní tíhu útoku na baštu ISIS Rakku, a kterým USA poskytují už druhým rokem leteckou podporu, zbraně a výcvik.

Mirek a Markéta nikdy nezkřivili vlas na hlavě jediného Turka. Turecká obžaloba je z toho ani nevinila - jejich jediným zločinem je právě údajné členství v YPG.

Pokud mohu vyjádřit svůj soukromý názor, je to asi takto: pokud by byla turecká obžaloba pravdivá, Mirek a Markéta nejsou zločinci, ale hrdinové. Režim, který je vězní, je naopak parodií na právní stát a našeho spojence, za kterého se stále vydává.

Předpokládám a doufám, že v Černínském paláci si toho již povšimli. Nebylo by špatné, kdyby se podle toho i začali chovat....

O ďábelském kapitalismusu

2. 8. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Trpěl středověký křesťan obžerstvím? Belzebub ho sváděl. Okradl bližního? Rarach se o něj pokoušel. Svedl sousedovi manželku? Čert mu to nakukal.
 

Šíří se společností fašismus? To je neoliberalismus! Sousedé si navzájem kradou, co není přibito? Konkurence! Bulimicky se přežíráte? Akumulace!

To nejsem já, kdo provádí mé činy - ale zlá, neosobní, cizí mocnost. Fuj, ukažme si na ni.

Nevím, zda za to může kapitalismus, je ale fakt, že "systém" dnes dává obrovskou moc agresivním, hloupým psychopatům

2. 8. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 4 minutyRozumím neustálé kritice Karla Dolejšího zaměřené vůči extremní levici v České republice, která z nejrůznějších zel obviňuje paušálně "kapitalistický systém", aniž by vlastně přinesla cokoliv pozitivního  pro každodenní, normální situaci občanů.

Netuším, zda za to může kapitalismus, nebo nějaké zhoršující se podmínky nefunkčního demokratického systému, ale faktem je, že vidím, podle své čtyřicetileté zkušenosti ze života na Západě, tedy ve Velké Británii, že "Systém", který se v posledních desetiletích vyvinul, ať je to vlastně cokoliv, umožňuje, aby se do popředí společností dostávali neuvěřitelně agresivní, často blbí psychopaté, které "Systém" odměňuje astronomickými platy (mnohdy až stokrát více, než kolik bere normální občan), a jimž tak "Systém" jaksi dává najevo, že jednají ve své psychopatii, agresivitě a ničivosti správně a jsou v důsledku svých astronomických příjmů nadlidi, kteří se s normálními smrtelníky nemusejí radit a nemusejí je konzultovat.

Nesahej mně na kvér!

1. 8. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Chovanec a Černochová by měli utvořit novou politickou formaci

Myslím, že mnoho by se v české politické scéně projasnilo, kdyby Jana Černochová a Milan Chovanec, jak jsem dnes viděl jejich společnou fotku na Facebooku, udělali spolu nějakou novou politickou formaci. Mohla by se jmenovat podle nápisu na tričku oné fotky: Nesahej mně na kvér!

Je to poměrně jasně definovaná politická priorita, kvůli níž míří Česká republika v současnosti do sporu se všemi ostatními státy EU. Pro tuto politickou prioritu ale lidé ve sněmovních volbách 2013 nehlasovali, nebyla tématem volební kampaně. Měla by se tedy na tomto základě vytvořit samostatná politická strana nebo hnutí a namodelovat podle své první priority také ostatní politická témata a s tímto programem na podzim kandidovat do Poslanecké sněmovny.

Trump vypracoval lživé prohlášení o setkání svého syna s ruskou právničkou

2. 8. 2017

čas čtení 1 minutaBílý dům potvrdil, že Donald Trump hrál roli při formulování zavádějícího prohlášení ohledně setkání svého syna s ruskou právničkou.


Jak uvedl list Washington Post, Donald Trump nadiktoval prohlášení, které bagatelizovalo význam setkání jeho syna Donalda Trumpa mladšího a členů jeho předvolební kampaně Jareda Kushnera a Paula Manaforta s ruskou právničkou Natalií Veselnickou. K setkání došlo v červnu 2016.

"Zaškatulkoval svědka do falešné výpovědi," řekl Richard Painter, hlavní právník Bílého domu pro etiku za George W. Bushe deníku Guardian. "Vystavuje ho to obrovskému tlaku lhát pod přísahou, aby vypovídal tak, aby to odpovídalo zveřejněnému prohlášení. Myslím, že je to bránění průběhu spravedlnosti."

Původně Trump junior uvedl, že s ruskou právničkou "především hovořili o programu adopce ruských dětí". Vyšlo však najevo, že Trump junior souhlasil se schůzkou poté, co mu byly nabídnuty inkriminující informace proti Hillary Clintonové. Trump junior byl pak donucen zveřejnit svou emailovou výměnu, vedoucí k této schůzce.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Demokracie umírá. Je děsivé, že většině lidí je to jedno

1. 8. 2017

čas čtení 6 minutStručné shrnutí červencových příspěvků ke globálnímu kolapsu demokracie:

- Monstrproces v Turecku s čelnými novináři z deníku Cumhuriyet
- Rozhodnutí Vladimíra Putina zakázat ruským občanům používat VPN, kterého používají aktivisté za demokracii ve snaze vyhnout se cenzuře
- Rozhodnutí firmy Apple znepřístupnit tutéž technologii VPN uživatelům internetu v Číně.

A pak máme billboardovou kampaň, financovanou maďarskou vládou, která ukazuje opoziční strany a nevládní organizace jako loutky židovského miliardáře George Sorose, likvidaci nezávislosti soudů v Polsku a venezuelské volby do ústavodárného shromáždění, bojkotované více než polovinou obyvatelstva uprostřed začínající občanské války, píše Paul Mason.

Česká média se posmívala kritice, že v Nolanově filmu Dunkirk jsou jen běloši. Kritika měla pravdu

1. 8. 2017

čas čtení 2 minuty

V druhé světové válce nebojovala Británie sama. Indie vytvořila největší dobrovolnickou armádu ve světové historii: více než dva miliony mužů.

Film Christophera Nolana Dunkirk je silně aktuální brexiťáckou fantazií, v níž odvážní Britové hrdinsky ustupují z nebezpečných břehů Evropy. A co je nejdůležitější, film šíří tvrzení, že to byla Británie, jaká existuje dnes - a nikoliv Británie s globálním impériem - která stála sama proti "evropskému nebezpečí", konstatuje spisovatel Sunny Singh.

Vytvořit takovou představu zcela eliminovalo firmy korporace Royal Indian Army Services (Korporace služeb královské indické armády), které nejenže byly přítomny na pláži ve Francii, ale dodávaly zásoby terénem, který byl pro motorizované dopravní společnosti Britské expediční armády nepřístupný.

NATO se obává ruské mobilizace

2. 8. 2017

čas čtení 6 minut

Rusko se připravuje vyslat koncem léta 100 000 vojáků na východní okraj území NATO. Jde o jeden z nejdůležitějších kroků v rámci vojenských příprav prezidenta V. Putina připomínající nejtemnější doby studené války.

Přečetli jsme:

Růst mezd pomáhá roztáčet českou ekonomiku. Časem se ale dostane nad její možnosti, varuje analytik

2. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta

Stav české ekonomiky bude mít rostoucí tendenci letos i v roce 2018. Vyplývá to z nové predikce ministerstva financí. To zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 3,1 procenta. V roce 2018 pak na 2,9 procenta. Za hospodářským růstem stojí podle ministerstva především nízká míra nezaměstnanosti a rostoucí spotřeba domácností, která je zapříčiněna i zvyšováním mezd.

Celý článek: ZDE

 11820

Jak íránská expanze na Blízkém východě obchází USA

2. 8. 2017

čas čtení 3 minuty

Írán je ve sporu se Západem od roku 1979, kdy islámští radikálové svrhli proamerického šáha, napsal Borzou Daragahi.V poslední dekádě způsobil paniku ve Washingtonu íránský jaderný program. Ale zatímco jsou USA posedlé tímto programem, Teherán má plné ruce práce s formováním situace na Blízkém východě. Od invaze do Iráku v roce 2003 Írán pošilhává po svém sousedovi s šíitskou většinou obyvatel, s úmyslem převzít moc, obchod a armádu. Ale to je jen jedna část širšího íránského cíle dosáhnout územní nadvlády na území od Adenského zálivu až po pobřeží Středozemního moře.

Ultrapravicová norská organizace si spletla sedadla v autobuse s ženami v burkách

1. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta


Zveřejnila tuto fotografii na Facebooku a to vyvolalo desítky islamofobních výroků. Bývalý politik si povšiml této chyby a jeho upozornění na ni se virálně rozšířilo po sociálních sítích. Ultrapravicová organizace se pak stala terčem posměchu. 

Překonat fetišismus technologií a nepropadnout luddismu

31. 7. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

V chaosu doprovázejícím působení Trumpovy administrativy - která kromě jiného například dosud nejmenovala velvyslance v řadě zemí - zanikla zpráva o odchodu náměstka ministra obrany Roberta Worka v polovině července. Work je velmi úzce spojen s tzv. Third Offset Strategy - programem, s jehož pomocí měly USA obnovit upadající technologický náskok nad potenciálními protivníky.

Neziskovky!

31. 7. 2017

čas čtení 5 minut

Protože se nám tady stále šíří bludy o "ziskových neziskovkách", dovolím si pár poznámek z praxe. Dlouhý roky jsem dělala v byznysu recruitment a stejně dlouho pro neziskovky fundraising jako dobrovolník (čti bez nároku na odměnu), píše Zuzana Pilzová ZDE. Z této zkušenosti mi moc nedává smysl, co by měla být ona "ziskovost" a onen "byznys":

1) Platy v neziskovkách jsou tak diametrálně odlišné od byznysu, že je jen velmi obtížné tímto směrem někoho přetáhnout. Nevěříte?

- Promluvte si s někým z Nadace Vodafone Česká republika a jejich skvělého programu Rok jinak.

- Podívejte se sem http://bit.ly/2eYgNVb, i když z mé zkušenosti jsou rozdíly na řídících pozicích ještě nesrovnatelně větší, místy klidně o nulu navíc

- Podívejte se na reálné nabídky práce v NGOs http://www.jobs.cz/neziskovky


- Nebo to někdy prostě zkuste. Fakt skvělej byznys!

Proč je Donald Trump neschopen výkonu prezidentské funkce

31. 7. 2017

čas čtení 2 minuty

Pocit, že se věci ve Washingtonu rozpadají na prach, je hmatatelný - a je předmětem sílících, vážných mezinárodních obav, uvádí editorial britského nedělníku The Observer, který vlastní Guardian Media Group. Poslední oslovské činy Donalda Trumpa spojené s nucenou rezignací personálního šéfa Reince Priebuse přitáhly pozornost k mimořádnému chaosu v Bílém domě. I obyčejně střízliví a zkušení pozorovatelé ve Washingtonu nyní hovoří o dění v Západním křídle Bílého domu jako o zmijím hnízdě rivality, rozhořčených sporů, masivní nekompetence a bezpříkladného nedostatku vedení.

Osm týdnů před volbami se německá SPD v průzkumech propadá

31. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta

Osm týdnů před volbami se německá sociálně demokratická strana SPD v průzkumech propadá, zatímco extrémistická AfD znova sílí. Podle výsledků nedělního průzkumu pro list Bild provedeného společností Emnid vede koalice CDU/CSU s 38 %, druhá SPD má 24 %. Na dalších místech nalezneme krajně levicovou Die Linke (9 %), krajně pravicovou AfD (také 9 %), Zelené (8 %) a liberální FDP (8 %).

Jak hackeři pronikli do amerických hlasovacích strojů?

31. 7. 2017

čas čtení 2 minuty

Bezpečnostní chyby v amerických elektronických hlasovacích systémech se staly zjevnými, když se vloni ruským hackerům podařilo do nich proniknout v 21 státech USA. Nyní se povedlo do systémů vniknout také účastníkům páteční konference DEF CON v Las Vegas, přičemž jeden to dokázal během necelých 90 minut.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2017

2. 8. 2017

čas čtení 2 minuty

V červenci 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 71 730,25.  Příjem z reklamy byl 34 187, 40 Kč.  Výdaje na provoz Britských listů byly 117 559,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem července 2017 161 245,20 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
17810