Rozhovor Britských listů 101:

Byl jsem v cizině, abych se mohl věnovat českým věcem

17. 3. 2017

V třetím a posledním rozhovoru Jana Čulíka s publicistou a filmovým kritikem Antonínem J. Liehmem (92) je řeč o jeho vydavatelské činnosti v emigraci po sovětské invazi z roku 1968. A. J. Liehm vydával exilové Listy, jejich každoroční objemnou literární přílohu Čtení na léto a výběr nejzajímavějších mezinárodních politologických článků v časopise 150 000 slov. Tato práce by neměla být zapomenuta. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. března 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Proč bychom všichni měli mít základní příjem

18. 3. 2017

Představte si, že vám každý první den v měsíci přistane na účtu tisíc dolarů čistě proto, že jste občané. Jde o částku, která je nezávislá na jakémkoliv zdroji příjmů a umožňuje vám udržet se nad hranicí chudoby. Co uděláte? Nebo lépe řečeno, co neuděláte? Jak tento pevný fundament ekonomické bezpečnosti a pozitivní svobody ovlivní vaše budoucí rozhodování, volbu práce, vaše vztahy, rizika, která jste ochotni podstoupit? 

Ve svém příspěvku pro Světové ekonomické fórum v Davosu nabízí Scott Santens velmi zajímavé argumenty, které vyvracejí, že náklady na základní příjem jsou mimo reálné možnosti a že základní příjem odradí lidi od práce. Naopak ukazuje, že investice do základního příjmu by mohla mít při započtení všech faktorů kladnou bilanci. 

Trump zjevně vůbec netuší, jak NATO funguje

18. 3. 2017

Po svém pátečních setkání s Angelou Merkelovou v sobotu Donald Trump popřel na Twitteru, že by šlo o neúspěšnou schůzku, a obvinil z tohoto tvrzení znovu "lživá média" (což je nacistický termín). Trump napsal:

"Navzdory tomu, co slyšíte z FAKE NEWS, měl jsem vynikající schůzku s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Nicméně, Německo dluží obrovské finanční částky NATO a Spojené státy musejí dostat zaplaceno daleko víc za mocnou a velmi nákladnou obranu, kterou poskytuje Německu!"

Bavorský sjezd novinářů v Bamberku:

Novináři nejsou teroristi

19. 3. 2017

Velký počet žurnalistů se na svém shromáždění bavorského Svazu novinářů (BJV) v Bamberku zasazoval o své uvězněné kolegy v Turecku, píše František Řezáč. Na transparentech stálo kromě jiného:

Pane Erdogane, novináři nejsou teroristi."

Korespondent deníku Die Welt  Deniz Yücel sedí kromě jiného za "teroristickou propagandu" v Turecku ve vyšetřovací vazbě. Yütcel má německou i tureckou státní příslušnost. 

Na žebříčku svobody tisku Reportérů bez hranic leželo Turecko ještě před vyhlášením výjimečného stavu v červenci roku 2016 na stopadesátém prvním místě ze sto osmdesáti států. Početní ke vládě kritičtí turečtí novináři sedí kvůli údajné "teroristické propagandě" nebo také kvůli urážce prezidenta Recepa Tayyip Erdogana ve vazbě... 

Google vydělává na nenávisti, varují britští poslanci

18. 3. 2017

Firmy provozující sociální sítě zřejmě budou čelit regulaci. Zadavatelé reklamy u firmy Google zrušili své zakázky z protestu nad extremistickým materiálem, zveřejňovaným na jeho stránkách.

V ČR naopak zadávají politikové a státní instituce nenávistným serverům, jakou jsou Parlamentní listy, které profitují z šíření rasismu a hate speech, otevřeně reklamu a prostituují se poskytováním rozhovorů pro tyto rasistické servery. Veřejnost by jim to měla spočítat.

Politikové a zadavatelé reklamy varovali firmu Google, že musí změnit svou reklamní praxi, anebo očekávat tvrdou regulaci a bojkot při zadávání reklamy. Čelná světová marketingová společnost jako první zrušila svou reklamu na stránkách firmy Google poté, co se ukázalo, že se její reklamy objevovaly u extremistického materiálu. Britští poslanci mezitím pohrozili, že schválí zákonná opatření, pokud se firmy provozující sociální sítě nezačnou účinně samoregulovat.

V reakci na tuto zprávu stáhly své reklamy ze serverů firmy Google a z YouTube i britská vláda, deník Guardian, BBC a Transport for London. Google byl také pozván na koberec do kanceláře britské vlády (Cabinet Office).

Vlivná skupina britských poslanců z parlamentního výboru pro otázky vnitra poslala v pátek firmě Google dopis, v němž ji obvinila, že "vydělává šířením nenávisti" jen několik dní poté, co výbor obvinil firmy Google, Twitter a Facebook z "komerční prostituce" v důsledku toho, že neodstraňují hate speech ze svých platforem.

Podrobnosti v angličtině ZDE. Reakce společnosti Google ZDE.

Vyjádření společnosti Google k zobrazování reklamy propagující extremismus

Inzerenti budou mít větší kontrolu nad zobrazovaným obsahem

18. 3. 2017

V loňském roce jsme z našich systémů odstranili téměř 2 miliardy škodlivých reklam, zrušili přístup do programu AdSense více než stu tisíc vydavatelů a zakázali zobrazování reklam u více než 300 milionů videí na YouTube, reaguje společnost Google Czech Republic na článek, jenž upozorňuje na zobrazování reklam inzerentů na stránkách s extremistickým obsahem. Cituje v češtině několik vět z vyjádření Ronana Harrise, ředitele britské pobočky firmy Googlu na ostrou kritiku inzerentů a britských poslanců:

"V naší síti jsou miliony stránek a na YouTube je každou minutu nahráno 400 hodin videí. Uznáváme, že při takovém objemu nejsme stoprocentně úspěšní. Ve velice malém procentu případů se zobrazí reklamy i u obsahu, který porušuje naše pravidla. V těchto případech reklamy co nejrychleji odstraňujeme, ale víme, že můžeme a musíme dělat ještě více.

Od našich inzerentů a agentur jasně slyšíme, že můžeme poskytnout jednodušší a účinnější řešení, která zamezí tomu, aby se jejich reklamy zobrazovaly u kontroverzního obsahu. Přestože poskytujeme inzerentům a agenturám řadu nástrojů, pomocí kterých mají kontrolu nad tím, kde se jejich reklamy zobrazí (jako např. vyloučení témat a vyloučení kategorií webů), můžeme při řešení případů nevhodně monetizovaných videí a obsahu odvádět lepší práci. Začínáme důkladně přezkoumávat naše inzertní zásady a v nadcházejících týdnech budeme zavádět změny, které dají inzerentům ještě větší kontrolu nad tím, kde se na YouTube a v síti obsahové reklamy Google jejich inzerce objeví."

Na pařížském letišti byl usmrcen útočník

18. 3. 2017

Útočník křičel: "Jsem tu, abych zemřel za Allaha. Budou úmrtí."

Muž na pařížském letišti Orly se pokusil zmocnit se samopalu hlídkující vojákyně a byl na místě zastřelen. Část letiště byla evakuována a cestujícím nebylo dovoleno vystoupit z letadel poté, co svědci hovořili o tom, že slyšeli výstřely.

Muž zastřelený na pařížském letišti Orly, se jmenoval Ziyed Ben Belgacem. Bylo mu 39 let. Narodil se ve Francii. Střílel na policistu v severních čtvrtích Paříže, pak se odebral na letiště Orly a pokusil se odebrat vojákyni v tříčlenné hlídce samopal. Strhl ji na zem, ale vzít ji samopal se mu nepodařilo. Dva druzí členové hlídky, muži, začali pak střílet na její ochranu a na ochranu cestujících na letišti, řekl francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Tříčlenná hlídka byla součástí francouzských mimořádných jednotek Sentinelle, které v současnosti hlídají ve Francii citlivá místa.

Ministr vnitra Bruno Le Roux uvedl, že muž zastřelený na letišti byl spojen se sobotní krádeží automobilu v severní Paříži. Postřelil tam policistku, která ho zastavila, protože jel nepřiměřenou rychlostí.

Ziyed Ben Belgacem byl zradikalizovaný islamista. Policie o něm věděla a provedla u něho po teroristických útocích v listopadu 2015 domovní prohlídku.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

"Vojenský zásah USA proti Severní Koreji je možný," varoval Rex Tillerson

17. 3. 2017

Trumpův nový ministr zahraničí Rex Tillerson se vyjádřil v Jižní Koreji, že americká strategie trpělivosti se Severní Koreou skončila

Preventivní vojenský úder USA proti Severní Koreji bude možná nutný, jestliže hrozba severokorejského jaderného programu dosáhne úrovně, kdy bude nutno "podniknout akci", řekl Trumpův nový ministr zahraničí Rex Tillerson během své návštěvy v Jižní Koreji.

Tillerson se vyjádřil, že politika "strategické trpělivosti" Washingtonu vůči Severní Koreji skončila.

Vzhledem k tomu, že se Severní Korea blíží možnosti jadernou zbraní zaútočit proti území Spojených států, "všechny možnosti jsou na stole", řekl Tillerson.

"Určitě nechceme, aby záležitosti vedly až k vojenskému konfliktu," řekl Tillerson v Seoulu. "Avšak jestliže oni zvýší hrozbu svého zbrojního proramu na úroveň, o níž usoudíme, že vyžaduje akci, pak ta alternativa je na stole".

Za prezidenta Obamy se Spojené státy snažily využívat strategii multilaterálních sankcí ve snaze vyvinout na severokorejského předáka Kim Jong-una nátlak, aby souhlasil se zrušením svého jaderného programu za hospodářskou pomoc a investice.

Avšak za posledních 11 let reagovala Severní Korea tím, že provedl pět jaderných zkoušek a desítky zkoušek raket a dal najevo, že není ochoten zrušit program výroby zbraní hromadného ničení.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Odmítl Trump v pátek v Bílém domě podat Merkelové ruku?

17. 3. 2017

Vystoupení Merkelové a Trumpa před novináři bylo docela trapné. Žádné podání ruky. Nemluvili spolu.

Sobotní The Times:

Google nechává antisemitská videa na YouTube

17. 3. 2017

Po ostré kritice od poslanců britské Dolní sněmovny, že Google, Facebook a Twitter neodstraňují nenávistné a lživé materiály ze svých serverů, se britský tisk kvůli tomu začíná systematicky zaměřovat proti těmto společnostem. Doufejme, že to povede k potlačení nenávistných, lživých a fašistických materiálů, které se dnes nerušeně šíří po sociálních sítích:

Trumpův protiteroristický poradce "je členem maďarského fašistického řádu"

17. 3. 2017

Poradce prezidenta Donalda Trumpa Sebastian Gorka je formálním členem maďarského ultrapravicového uskupení, které bylo podle amerického ministerstva zahraničí za 2. světové války "řízeno nacistickou vládou Německa". Sdělili to listu Forward vedoucí představitelé uskupení.

Gorka proto nyní čelí požadavkům, aby ze své funkce odstoupil.

Trump chce zlikvidovat vysílání veřejné služby a dotace na kulturu

17. 3. 2017

Donald Trump navrhl úplnou likvidaci federálního financování pro média veřejné služby a kultury. Lokální rozhlasové a televizní stanice a kulturní organizace se připravují na boj na život a na smrt.

Trumpovy škrty by zlikvidovaly celý systém vysílání veřejné služby v USA, varovala Patricia Harrison, předsedkyně Korporace pro veřejné vysílání.

Mezinárodní PEN klub a další zastánci veřejného vysílání v USA poukazují na to, že už tak vydávají Spojené státy velmi málo financí na umění a na kulturu. V roce 2016 dostaly National Endowment for the Arts a National Endowment for the Humanities (Celostátní nadace pro umění a Celostátní nadace pro humanitní vědy) každá jen 148 milionů dolarů, a Korporace pro veřejné vysílání 445 milionů dolarů což je celkem jen 0,1 procenta ročního federálního rozpočtu. Americký stát vydává na veřejné vysílání jen 1,35 dolaru na občana ročně.

V Britáii je společnost BBC financována roční částkou 3,7 miliard liber. Země jako Čína, Rusko a Katar rozšiřují státní televizní vysílání ve snaze prohloubit svůj globální vliv prostřednictvím tzv. měkké moci.

Je možné, že "faktor Trump" evropskou ultrapravici nakonec spíše poškodí?

17. 3. 2017 / Karel Dolejší


Navzdory očekávání mnohých se tento týden volební výsledek nizozemského xenofoba Geerta Wilderse nijak nevymkl zavedeným trendům. Naděje či obavy, podle nichž "Wild Geert Wilders" sestaví příští vládu, se nenaplnily. V sérii klíčových letošních evropských hlasování tedy úvodní zkouška dopadla relativně dobře. Jisté však dosud není nic. 

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Britská premiérka odmítla požadavek Sturgeonové na nové referendum o nezávislosti Skotska

17. 3. 2017

Mayová tvrdí, že Británie by měla "pracovat společně a ne táhnout rozdílnými směry".

Sturgeonová k tomu řekla ve skotské televizi:

"Zde máme, že ano, krystalizaci argumentace pro nezávislost. Máme vládu ve Skotsku, zvolenou loni v květnu s největším volebním podílem hlasů v historii decentralizované skotské vlády. Ve skotském parlamentu máme většinu pro tento postoj, a navzdory tomu máme vládu ve Westminsteru, v Londýně, která má ve Skotsku jen jediného poslance a myslí si, že má právo diktovat, co má být zákon. Předpokládám, že historie bude pohlížet zpět na dnešní den a bude pro ni dnem, kdy byl osud britské unie zpečetěn."

Mayová se vyjádřila, že konzervativci nedovolí diskusi o skotském referend, dokud nebude podepsána dohoda o celobritském brexitu. To by znamenalo, že by se referendum mohlo konat až r. 2021. "Zkoumat tuto otázku dříve by bylo nefér, protože by lidé neměli potřebné informace k tomu, aby udělali takové klíčové rozhodnutí," řekla Mayová.

Angličtí konzervativci jednají na základě série průzkumů veřejných mínění, z nichž vyplývá, že velká část skotských voličů nechce referendum o nezávislosti Skotska před brexitem, avšak podpora pro nezávislé Skotsko stoupla z 45 procent na téměř 50 procent poté, co se v lednu Mayová rozhodla pro tvrdý brexit.

Drsná reakce Mayové povzbudí aktivisty ve Skotsku, aby zorganizovali letos v létě ještě energičtější kampaň pro nezávislost.

Sturgeonová předpověděla, že se postoj Mayové brzo ukáže politicky neudržitelným: "Toto není železná lady - je to člověk, jehož vláda je v chaosu a který neustále mění názor," dodala.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 100:

Jak odložení a nespolehliví komunisté v Literárkách podvraceli režim

10. 3. 2017

Jan Čulík pokračuje v rozhovorech se svědkem dvacátého století, s publicistou, politickým komentátorem a filmovým kritkem Antonínem J. Liehmem (92) tentokrát o tom, co se dělo v Československu od konce padesátých do šedesátých let. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. března 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Signál, že ropa směřuje k tomu stát se historickou komoditou

Saúdská Arábie vyvíjí enormní snahu diverzifikovat ekonomiku

17. 3. 2017

Saúdská Arábie podniká intenzivní ekonomickou diplomacii směrem k nejsilnějším světovým ekonomikám, USA, Číně a Japonsku. Cílem je navázat nový typ obchodních vztahů a vzájemných investic, které diverzifikují ekonomiku země, která doposud stojí na těžbě ropy. Ve vztazích k USA dochází k určité renesanci vzhledem ke změně zahraniční politiky Trumpovy administrativy vůči Iránu, tedy regionálnímu konkurentovi Saúdské Arábie. Nicméně nepředvídatelnost vývoje v USA vede představitele vládnoucí královské rodiny také do Asie. Saúdskoarabská ekonomika nutně potřebuje vyvázat se ze závislosti na jedné komoditě a jednom strategickém partnerovi. Království, které podporuje bigotní formu islámu, dokonce chystá prodej části akcí společnosti Aramco, monarchií vlastněného ropného gigantu. Část příjmů má pomoci financovat plán na přestavbu ekonomiky. Je pravděpodobné, že Saúdská Arábie bude muset zejména ukázat ochotu podřídit se politickým cílům vůdců v jednotlivých zemích. Jestliže Donald Trump staví část svého politického marketingu na představě, že se mu podaří vrátit do USA pracovní místa vyvezená do chudších zemí, Saúdská Arábie bude muset pravděpodobně ukázat, že je schopna k tomuto plánu přispět, tedy vytvářet pracovní místa v USA. Po desetiletích poprvé přijel na oficiální návštěvu do Japonska nejvyšší představitel Saúdské Arábie, král Salmán. Saúdská Arábie má peníze, ale nemá technologie a pokud chce diverzifikovat ekonomiku, musí si je koupit formou společných investic. Ceny ropy, která vytváří více než 60 % příjmů Saúdské Arábie, od roku 2014 klesají či stagnují a technologický vývoj, jehož jednou z významných součástí bude energetická revoluce, dává jednoznačnou zprávu, že ropa přestane být v dohledné době prioritní komoditou.

Bývalý Trumpův poradce Flynn pracoval pro několik ruských firem

17. 3. 2017


Bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost Mike Flynn krátce před zapojením do prezidentské kampaně pracoval pro několik ruských společností a obdržel více než 50 000 dolarů. Dokumenty má k dispozici kongresový výbor pro dohled. Odhalují obchodní zájmy nad rámec přiznané spolupráce s ruským propagandistickým kanálem RT.

Soudce na Havajských ostrovech zablokoval Trumpův zákaz cestování do USA

16. 3. 2017

Soudce na Havajských ostrovech vydal dočasný zákaz realizace Trumpova exekutivního příkazu, zakazujícího vstup do USA občanům ze šesti muslimských zemí z důvodů diskriminace proti muslimským občanům. Zákaz platí pro celé Spojené státy. Dají se očekávat protiakce od amerického ministerstva spravedlnosti, které tvrdí, že nová verze Trumpova zákazu vstupu pro občany převážně muslimských zemí zohlednila "všechny právní náležitosti". Soudce ve svém rozhodnutí citoval Trumpovy výroky na Twitteru, které zpochybnily argumentaci ministerstva spravedlnosti, že "nejde o zákaz pro muslimy":

Podrobnosti v angličtině ZDE

Google bude označovat nenávistný a konspirační obsah

16. 3. 2017

Společnost Google oznámila, že její hodnotitelé, kteří mají na starosti kontrolu výsledků vyhledávání, budou nově označovat stránky s nenávistným nebo konspiračním obsahem. Společnost pravděpodobně reaguje na to, že některá globální média (Guardian, Observer) začala publikovat o tom, že vyhledávací algoritmus pomáhá podporovat extremistický obsah.

V Holandsku podle volebních průzkumů zvítězila vládní středopravicová strana

15. 3. 2017

Holanďané podle povolebního průzkumu nedali zásadní podporu krajně pravicové Straně svobody populisty Gerta Wilderse. S vysokou pravděpodobností zvítězila Lidová strana současného premiéra Marka Ruttea. Vzhledem k odhadům zřejmě vytvoří pohodlnou koalici s dalšími středovými stranami a populisté zůstanou v opozici. Wildersova strana si ale pravděpodobně polepší z 12 na 19 křesel v parlamentu o 150 členech. Průzkum také indikuje relativní úspěch levicové strany zelených.

Trump a brexit: memento v. návod

Dosáhl populismus svého vrcholu?

16. 3. 2017 / Bohumil Kartous

Volby v Holandsku byly klíčové pro další vývoj v Evropě. Podle jejich výsledků lze usuzovat, že i když krajně pravicové strany a hnutí zažívají následkem mediálního a politického pojetí imigrační krize nárůst popularity, neznamená to nutně zásadní změnu na politické mapě Evropy. Brexit evidentně není nutným příkladem k následování, což se netýká jen parlamentních voleb v Holandsku, ale i vítězství Alexandera Van der Bellena v rakouských prezidentských volbách. Ačkoliv je budoucnost Evropy nejvíce závislá na letošních prezidentských volbách ve Francii a následně v parlamentních volbách v Německu, signál z Holandska je relativně nadějný.

Skandál ohledně podvádění britské Konzervativní strany při posledních všeobecných volbách sílí

16. 3. 2017

Aktualizace: Britská Konzervativní strana byla pokutována částkou 70 000 liber za to, že nepřiznala volební výdaje ve výši 275 000 liber. Její bývalý pokladník byl udán policii. Volební komise udělila Konzervativní straně dosud největší pokutu v historii a konstatovala, že strana ve volbách v roce 2014 a 2015 "získala výhodu v důsledku financování" nad svými oponenty:

Dvanáct britských regionálních policejních ústředí předalo dokumentaci britské státní prokuratuře týkající se obvinění, že až 20 konzervativních poslanců porušilo zákon, který limituje množství finančních prostředků, jaké smí ve volbách v každém volebním okrsku vydat každá kandidující strana.

Prokuratura bude nyní rozhodovat o tom, zda zahájit trestní stíhání proti těmto dvaceti zvoleným poslancům anebo proti jejich podpůrným pracovníkům.

V Konzervativní straně vládnou nyní obavy, že úspěšné trestní stíháni zvolených poslanců by mohlo vést k anulování jejich volebního mandátu, což by vedlo k množství doplňovacích voleb v době vyjednávání Británie o brexitu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Případ dlouhodobě vyšetřovaly deník Daily Mirror a televizní Channel Four News.

Pokud chcete vidět, jak vypadá profesionální investigativní reportáž v této věci, je ZDE

Londýnská vláda bez plánu

16. 3. 2017

Britský ministr pro brexit David Davis přiznal ve středu v Dolní sněmovně, že jeho vláda netuší, jaké budou dopady tvrdého brexitu na britskou ekonomiku a společnost.

Čelný britský televizni novinář Faisal Islam zveřejnil na Twitteru sérii neuvěřitelně nekompetentních Davisových výroků, které ve středu pronesl v Dolní sněmovně. Toto je úroveň dnešní londýnské vlády:

David Davis: Předpokládáme, že pokud nedojde k dohodě, vracíme se k podmínkám Světové obchodní organizace, což znamená, že budou tarify.

Hillary Benn: Takže budou tarify, takže například britští producenti mlékárenských výrobků a masa budou čelit vývozním tarifům 30-40 procent, automobily 10 procent?

David Davis: Přibližně ano.

Hillary Benn: To znamená, že mezi Severním Irskem a Irskou republikou bude muset vzniknout hranice?

David Davis: Celní prohlídky, prováděné lehce.

Hillary Benn: Takže Británie už nebude součástí dohody mezi USA a EU o otevřené obloze? O levné letecké dopravě?

David Davis: Ne, té dohody součástí nebudeme. To se nás asi nebude týkat.

Hillary Benn: Můžete potvrdit, že to pro Británii bude znamenat ztrátu oprávnění pro britské banky pracovat pro evropské zákazníky? David Davis: Ano, to očekáváme. Nejisté.

Hillary Benn: Znamená to, že britští občané ztratí právo na celoevropské zdravotní pojištění, na kartu EHIC?

David Davis: Asi ano. Nezkoumal jsem to.

Hillary Benn: Můžete potvrdit, že vzhledem k tomu, že nedošlo k rozhodnutí o datových službách, existuje právní nejistota o transferu dat?

David Davis: To je nejasné.

Hillary Benn: Provedli jste hospodářskou analýzu dopadů neuzavření dohody s EU?

David Davis: V době kdy já jsem ministrem, neprovedli.

(...)

Náklady práce na jednu odpracovanou hodinu jsou asi 40 euro. Robot stojí na hodinu 3 až 6 eur...

Roboti přebírají práci, potřebujeme úplně jiné vzdělávání

16. 3. 2017

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

"Roboti mohou být brzy schopni převzít prakticky cokoliv. Jejich použití se zdá být neomezené, nezná žádných hranic. Surovinou minulosti bylo zlato a ropa. Surovinou budoucnosti jsou data. Kde je ale naše místo v závodech o digitalizaci? Oddělme zrno od plev. Kdo zůstane stát, musí počítat s tím, že bude předstižen. Zažíváme revoluci, probíhá tiše a nikdo nemá možnost klást odpor." Přinášíme překlad filmu věnovaného nástupu nové průmyslové éry, který odvysílala německá televize ARD. Přeložil Milan Lelek.

 11370

Považuje Lenka Procházková Parlamentní listy za „novodobý samizdat“?

16. 3. 2017 / Daniel Veselý

Spisovatelka Lenka Procházková poskytla Parlamentním listům vyjádření o své možné kandidatuře na členku Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, v němž mimo jiné uvedla: „ Z médií tzv. hlavního proudu si bohužel ani dnes nedokážeme vytvořit obraz současného světa, který by se blížil pravdě, a proto existují a stále vznikají další a další alternativní internetové weby, které přebírají roli novodobého samizdatu.“ Rád bych se mýlil, ale nemohu se ubránit pocitu, že Lenka Procházková, která s PL spolupracovala již dříve, nemá na mysli zrovinka levicový deník A2larm.

Aj Wejwej: Neexistuje uprchlická krize. Existuje jen lidská krize

16. 3. 2017

Světová média si všímají instalace čínského umělce Al Wejweje v pražské Národní galerii. Je to obrovský gumový člun se stovkami lidí natlačených do něho, který visí ve vzduchu ve výstavní síni. 258 postav bez tváře jsou umělcovou poctou utrpení uprchlíků. Wejwejovo dílo připomíná přeplněné čluny, které se snaží doplout do Evropy. Wejwej navštívil množství uprchlických táborů v Evropě a na řeckém ostrově Lesbos, kudy vstupují uprchlíci do Evropy, si založil studio.

V roce 2016 přeplulo Středozemní moře 363 348 lidí. Více než 3770 lidí zemřelo ve snaze dostat se do Evropy.

Aj Wejwej: Vidíte tolik věcí o dětech, ženách, těhotných dámách, o mladých mužích, o starcích, stařenách... Se strachem, v zoufalství se snaží dostat na druhý břeh, aby tam nalezli mír a bezpečí.

Wejwej také obalil sloupy berlínské koncertní síně tisíci záchranných vest a pokryl své sochy vystavené v Praze zlatými termálními přikrývkami.

Znovu vytvořil také šokující obraz Ajlana Kurdiho, syrského batolete, které se utopilo u řeckého pobřeží.

Wejwej je přesvědčen, že společnost ztrácí své základní hodnoty. Projevuje se to způsobem, jímž reaguje na uprchlickou krizi.

"V této době nejistoty potřebujeme více snášenlivosti, soucitu a vzájemné důvěry. Protože jsme všichni jedno."

Sturgeonová: Jestliže se bude Mayová chovat vůči 27 členským zemím EU se stejnou neústupností a povýšeností jako vůči Skotsku, skončí to katastrofou

16. 3. 2017

Nicola Sturgeonová: Opravdu jsem se silně snažila budovat kompromis a při každém kroku jsem se setkala s neústupností. Téměř s blahosklonnou povýšeností vůči Skotsku. Obojí způsobilo, že kompromisu bylo prostě nemožné dosáhnout. Paní premiérka Mayová kdysi řekla, že nebude aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, dokud nedojdeme k široké dohodě, domluvené nejen se Skotskem, ale se všemi decentralizovanými vládami v této zemi. Avšak v pondělí, když jsem pronesla svůj projev tady v Bute House, jediné, co jsem v té chvíli věděla, bylo to, že článek 50 má být aktivován následujícího dne! Ani jsem to nevěděla jistě, avšak v žádném případě jsem si nebyla vědoma žádné celobritské dohody.

V ten den, kdy Theresa Mayová pronesla svůj projev o brexitu v Lancaster House, hovořila jsem s ní asi dvě hodiny před tím projevem telefonicky. A rovnou jsem se jí zeptala: Vyloučíte úplně členství Británie v jednotném evropském trhu? A ona mi odpověděla: To není černobílé rozhodnutí. A navzdory tomu o dvě hodiny později se postavila na veřejnosti a v tom projevu to učinila černobílým rozhodnutím. Vyloučila členství Británie v jednotném evropském trhu.

Tohle opravdu nepomáhá budovat partnerství anebo vztah založený na důvěře a poctivé debatě. Jako premiérka Skotska, která se snaží hájit zájmy této země, kterou jsem byla zvolena zastupovat, to je hluboce frustrující.

A to mě nedalo jinou možnost než říci, no dobře, jestliže to bude Theresa Mayová a nic jiného, tvrdý brexit a nic jiného, v tom případě mám opravdu povinnost dát lidu Skotska volbu něčeho jiného.

Reportérka Kathy Newman: Takže máte pocit, že vás Theresa Mayová zradila?

Nicola Sturgeon: Já nechci používat odporně emotivního jazyka. Ale je velmi obtížné budovat kompromis s někým, kdo nedělá - nechci to personalizovat - s vládou, která nás nechce pozvat do svého stanu.

Myslím, že lidé by měli být znepokojeni ohledně toho, jak se paní premiérka vypořádala se Skotskem v této době, kdy zahajujeme vyjednávání o článku 50.

Protože jestliže ona bude zacházet s ostatními evropskými zeměmi se stejnou nepružností a neústupností, s jakou jednala se Skotskem, pak já si myslím, že tenhle proces skončí katastrofou.

Trump: Globální změny klimatu jsou hoax z Číny

Velká část Velkého bariérového útesu je podle vědecké studie zničena

16. 3. 2017

Podle studie australské Univerzity Jamese Cooka je velká část Velkého bariérového útesu mrtvá. Jde zejména o rozsáhlou severní oblast, doposud považovanou za panenskou část korálové struktury dlouhé zhruba 2 000 km. Od roku 1981 je útes zařazen mezi chráněné památky UNESCO. Podle studie je na vině zvyšující se teplota vody vlivem globálních změn klimatu. Vedle ztráty jedinečného přírodního unikátu hrozí i ekonomická ztráta z turismu.

Zoufale chybí pozitivní narativ

Upozornění ministerstva strachu: Nedůvěra zabíjí

16. 3. 2017 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Způsob, jakým politici a média interpretují lokální i globální události, vytváří toxickou společenskou atmosféru. Strach, nedůvěra, pocit nejistoty, nevraživost, obnažování toho nejhoršího, anomického (bezhodnotového) a jeho legitimizace jako prostředku boje o moc vyvolávají bezradnost, bezútěšnost, pocit marnosti jakéhokoliv snažení o změnu, apatii a v konečném důsledku iracionální protest proti všemu a všem, z nějž paradoxně nejvíce těží ti, kdo strach a nenávist nabízejí jako s politický program. 

Mezitím v Absurdistánu 20:

O polské zahraniční politice, motivované nenávistí

14. 3. 2017 / Tomasz Oryński

K dvacátému pokračování našeho seriálu připravila polská vláda něco speciálního: spektakulární harakiri polské zahraniční politiky. Už to ani není komické. Nechme tentokrát stranou jiná témata a pokusme se porozumět, o čem byl celý ten cirkus kolem znovuzvolení Donalda Tuska? Krátce řečeno, je to o obětování polské zahraniční politiky a postavení Polska v Evropské unii na oltář osobní nenávisti, kterou si pěstuje Jarosław Kaczyński. Vůbec není důležité, že strana Právo a spravedlnost se naprosto zesměšnila, a co je horší, že zesměšnila i Polsko.

Začněme fakty: Lisabonská smlouva to říká jasně: Předseda Rady Evropy je volen na volební období 2,5 roku, které pak může být obnoveno. Navzdory tomu, že to polská vláda nyní líčí jako "nedemokratické", jménem Polska toto nevyjednal nikdo jiný než někdejší premiér Jarosław Kaczyński a dohodu podepsal tehdejší prezident Lech Kaczyński. I Tuskovu kandidaturu před dvěma lety podporoval Jarosław Kaczyński. Takže proč nyní změnil svůj postoj?

Bodláky Václava Duška

Slušnost – okoralý nesmysl

16. 3. 2017 / Václav Dušek

Nemůžeme přežít ve světě přibývajících taškařic, zvratů, věrolomných odkazů krvelačných svatostí, jen tím, že budeme slušní. Sypeme zrno nedůtklivým běžencům v nezměrné naději, že se nám potřební odmění láskou a slušností – avšak není slušnost, jako slušnost, křesťanský naivko odkojený desaterem, kázáními hříšných pastýřů, nebeskou varhaní hudbou, čtením ze svaté knihy knih. Obracíme se ke slušným lidem – a nevíme s jistotou, zda už z nich slušnost nalomena tvrdou realitou nevyčpěla.

Bodláky Václava Duška

Chorobná chlubivost

16. 3. 2017 / Václav Dušek

Mistr světa, omeleta, říkávalo se kdysi těm, kteří mysleli, že spolykali veškerou planetární moudrost. V dnešních časech neodolatelného intrikánství, chorobné chlubivosti, není místa pro tichošlápky. I kovaný zbabělec vypíná prsa, kam přistane řád. K čemu opožděné prsení?! Pamatuji pechvogla, který okolí bombardoval lží, že nebude dlouho trvati a oslepne – vidí dosud, kam se hrabe ostříž. Nu, přes citové vydírání beztak nedošel ořádování. Být na společenském chvostu jest nepohodlné. Někdy nevyhnutelné. A přesto, pamatuji spolužáka, který se za řády otce styděl. Neměl v sobě dužinu chlouby.

V Londýně se objevila dopravní značka "Pozor na židy!"

15. 3. 2017

Aktualizace: Umělec Franck Allais, fotograf na volné noze, autor značky, uvedl, že značka je součástí uměleckého projektu, jehož součástí jsou i další značky a jehož účelem je zdůraznit odlišnou totožnost lidí. Řekl, že je otřesen, že jeho projekt byl interpretován jako antisemitský útok, a omluvil se za nezamýšlenou urážku.

Kdosi připevnil na kandelábr lucerny v londýnské čtvrti Stamford Hill dopravní značku se siluetou ortodoxního žida s tradičním kloboukem Fedora. V této čtvrti žije jedna z největších chasidských komunit v Evropě.

Místní organizace Shomrim o značce informovala policii. Podle Barryho Barda z této organizace vyvolala tato značka v místní komunitě znepokojení: "Obyvatelé Stamford Hillu jsou bohužel zvyklí na antisemitské zločiny z nenávisti, ať už jsou to slovní nebop fyzické útoky. Avšak toto je zjevně profesionální pokus vyvolal obavy a znepokojení u místních lidí."

Místní poslanci incident odsoudili.

V roce 2016 stoupl počet antisemitských incidentů v Británii o třetinu. Terčem antisemitských útoků na internetu jsou i někteří židovští poslanci britského parlamentu. Letos v únoru byl odsouzen do vězení jeden muž, který pronásledoval poslankyni Lucianu Bergerovou antisemitskými verbálními útoky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

"Nicola Sturgeonová je lhář a zrádce. Usekněte jí hlavu!"

15. 3. 2017

Anglický tisk propadl hysterii ohledně možné nezávislosti Skotska

Konzervativní deník Daily Telegraph vydal dnes článek s titulkem:

"Nicola Sturgeonová je lhář a zrádce. Usekněte jí hlavu!"

(Poté, když to přece jen vyvolalo i v Anglii rozruch, deník titulek změnil.)

Čína, Evropa, Rusko a nová geopolitická dělící linie:

Antiosvícenství a velmoci

15. 3. 2017


Jakkoliv velké bývaly rozdíly mezi evropskými a americkými politiky v posledních dekádách, nebylo pochyb o tom, že obě strany jednají na základě sdílených osvícenských hodnot, třebaže volně definovaných, píše Andrew Small.

Část jednoho Trumpova daňového přiznání zveřejněna

15. 3. 2017

Někteří komentátoři spekulují, že Trump mohl tento fragment svého daňového přiznání zveřejnit sám. Bylo by to naprosto charakteristické pro jeho strategii, kdy se pokouší odvádět pozornosti médií od svých problémů - z nichž je nyní největší ten, že bez důkazů obvinil Baracka Obamu z "odposlouchávání" Trump Tower v době předvolební prezidentské kampaně a problém s pokusy zrušit Obamovo zdravotní pojištění pro Američany. Byla by to ale riskantní strategie, která znovu přivádí pozornost k otázce, proč Trump jako první prezident za posledních 40 let odmítá zveřejnit svá daňová přiznání. Trump v předvolební debatě lhal, že žádné daně neplatí: "Protože jsem chytrej."

Je také známo, že Trump lže, když tvrdí, že vlastní více než 10 miliard dolarů. Z prohlášení podaného r. 2012 instituci Securities and Exchange Commission vyplývá, že Trumpův majetek je menší než polovina této částky. Vlastní majetek v hodnotě něco přes 4,2 miliardy dolarů a likvidního kapitálu má jen asi 250 milionů dolarů.

250 milionů dolarů je sice velká částka, ale zdaleka to nestačí na financování moderní prezidentské kampaně. Trump už své kampani půjčil něco mezi 43 až 50 miliony dolarů a je otázkou, kolik peněz si může dovolit, aniž by nemusel začít prodávat svá aktiva či brát si půjčky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britská policie vyšetřuje volební podvody Konzervativní strany

15. 3. 2017

Konzervativní poslanec Craig McKinley byl vyslýchán po dobu šesti hodin britskou policií v souvislosti s podezřením, že jeho strana porušila při všeobecných volbách v květnu 2015 britský volební zákon.

Britský volební zákon přísně limituje množství financí, které má právo každá strana účastnící se voleb vydat na svou kampaň v každém volebním okrsku. Tyto výdaje se musejí přesně do halíře vykazovat centrální britské volební komisi. Neučinit to je trestným činem.

HATE SPEECH:

Britský poslanec: Ředitelé firem Twitter, Google a Facebook jsou "komerční prostitutky" a měli by se stydět

15. 3. 2017

Zatímco například český odborový předák se dál bezostyšně diskredituje publikováním na nenávist vyvolávajících a rasismus šířících Parlamentních listech, poslanci britské Dolní sněmovny vyvinuli ostrý tlak na internetové společnosti Twitter, Facebook a Google ve věci nenávistných výroků, jaké publikují PL.

Během zasedání vnitropolitického výboru Dolní sněmovny došlo k velmi ostré výměně názorů mezi poslanci a internetovými firmami. Jeden labouristický poslanec ředitele firem Twitter, Facebook a Google charakterizoval jako "komerční prostitutky" a ptal se jich, jestli vůbec nemají stud.

Experti jsou noví páriové

15. 3. 2017


Po krátkou zářivou chvíli se zdálo, jakoby Oprah Winfrey byla ochotna vzdát se postavení vrchní americké uklidňovatelky a usilovat o post vrchní velitelky. David Rubinstein z Bloombergu se nedávno Winfrey zeptal, zda by mohla kandidovat do nejvyššího úřadu v zemi - vzhledem k tomu že je teď jasné, že "nepotřebujete zkušenost s vládnutím, abyste byli prezidentem Spojených států," napsala Elizabeth Renzetti.

Vítejte na české politické scéně. Bez smyslu pro absurdní drama rychle ztratíte orientaci

15. 3. 2017 / Karel Dolejší


Poté co se o víkendu vynořila informace, že premiér Sobotka hodlá ministrem průmyslu a obchodu místo Jana Mládka jmenovat ještě zdiskreditovanějšího Milana Urbana, novináři byli upozorněni, že nic "není jisté" a mají si počkat do pondělí ZDE. V pondělí se dozvěděli, že Sobotka míří na dovolenou a jméno Mládkova nástupce neřekne ZDE. Zato se jim hned následující den dostalo zprávy, že Čech Pravda se v Německu skvěle živí dezinformacemi ZDE. Nový rolový model pro potomstvo je na světě.

Elmar Brook: Vstup Skotska do EU by byl rychlý

15. 3. 2017

Elmar Brook, předseda výboru Evropského parlamentu pro zahraniční záležitosti: Skotsko by samozřejmě muselo zažádat o vstup do EU, ale bylo by to jednoduché vyjednávání, protože v této chvíli jsou skotské zákony stoprocentně v souladu s aquis communitaire Evropské unie. Není mnoho o čem jednat. Protože Skotsko splňuje všechny právní požadavky a aplikuje evropské zákony.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2017

2. 3. 2017

V únoru 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 33 530.85 Kč. Příjem z reklamy byl 8180 Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 70 149,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem února   2017 157 570,66 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
14717