Český rozhlas a ČT se po volbách právem obávají politické manipulace

25. 10. 2017

Ne, že by ovšem už před volbami Česká televize byla odvážná a dávala prostor racionální argumentaci ze všech stran. Je trochu ironické, že ředitel České televize nyní volá na poplach, avšak už před volbami ČT odmítla odvysílat varovný dokumentární film o Babišovi Selský rozum. Není tedy prohlášení pana Dvořáka poněkud pokrytecké?

ČT si ovšem na nynější situaci sama zadělala. Pokud zve do studia demagogy, kteří vytvářejí dojem, že "všude je chaos", bez jakékoliv věcné korekce, není divu, že voliči pak zvolí strany, které tvrdí, že "všude je chaos". Přitom ČR má největší hospodářský rozvoj v EU, má nejmenší nezaměstnanost v EU a je jednou z nejbezpečnějších zemí světa, poznamenává Jan Čulík:


Rozhovor Britských listů 132:

I v šedesátých letech měli lidi na vesnici pořád strach

20. 10. 2017"Za čtyřicet let nepocházel z městečka Bystré jediný lékař. Nedostala se děcka na školu. Ty chodíš do kostela, to neexistuje, abys mohl na gymnázium. Právník, lékař - neexistovalo." - Jan Čulík hovoří se svědkem dvacátého století Zbyňkem Unčovským (87), o tom, jak to vypadalo v městečku Bystré na Českomoravské vrchovině od roku 1945 do šedesátých let dvacátého století a že režim absolutně a nemoudře plýtval lidským tvůrčím potenciálem svého obyvatelstva. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. října 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Miroslav Kalousek se zbláznil?

25. 10. 2017

Že by se výsledky parlamentních voleb některým lidem vážně vrazily do hlavy? Miroslav Kalousek obviňuje Radka Kubička z Českého rozhlasu, že je "placený Babišův pohůnek" jen proto, že si novinář dovolil jeho absurdní politické postoje ve veřejné diskusi zpochybňovat. Což je samozřejmě úkolem každého novináře, poznamenává Jan Čulík.

 

Radko Kubičko k tomu právem napsal na Facebooku:
Ale já to jen konstatuji, že se jim to nepodařilo vysvětlit, o čemž svědčí volební výsledky, že. Politik, který nevysvětlí voličům svou politiku, asi není dobrý politik, ne? A může se tisíckrát vymlouvat, jak jsou voliči hloupí, že ho nepochopili. Třeba měl pravdu, ale byl nepochopen. To se počítá v demokracii, třeba příště už pochopen bude. Bez ohledu na účast v jakékoli vládě. A to se netýká samozřejmě jen MK, ale i dalších. Jen MK a někteří jeho podporovatelé reagují poněkud hystericky a dokonce podpásovou a nebezpečnou lží. Ale nezlobte se na komentátora, že to říká. Za chvíli se na to všech těch politiků zeptají i vlastní jejich straníci, nejen Kubičko.
 12148

Ministr financí Pilný neodůvodněně kriminalizuje práci novinářů

25. 10. 2017

Stanovisko Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky k výzvě ministra financí Ivana Pilného kriminalizující práce nezávislých žurnalistů


V reakci na vysílání pořadu  „Zvláštní vyšetřování“ na serveru Seznam.cz ministr financí Ivan Pilný vyzval 18. října dopisem ministra vnitra, aby sdělil, jak postupovat proti, jeho slovy, dezinformační kampani, která naplňuje znaky tzv. hybridní hrozby a je možné, že slouží zájmům organizovaného zločinu, který má za cíl zdiskreditovat Ministerstvo financí ČR, jeho činnost a institut zajišťovacích příkazů.mINIS
 12147

Britský ministr v parlamentě: "Československo teď nemá vládu"

25. 10. 2017

Úroveň a kvalita britských ministrů: Ministr pro brexit David Davis právě řekl v Dolní sněmovně, že "Československo právě nemá vládu". Má pravdu. Československo bylo jako země rozpuštěno r. 1993.


 

Británie: "Už to není moje vlast"

25. 10. 2017

"Poslanec požaduje informace o univerzitních profesorech, kteří jsou proti brexitu. Slušní lidé jsou z Británie deportováni na základě drobností. Denně se tiskne nenávist v novinách. Nemám už pocit, že je tohle moje vlast," píše slavný reportér televize BBC John Simpson:


 12142

Na místo slavného knihkupectví Fišer dali na Starém Městě 167 000. vinárnu. Jak objevné

25. 10. 2017 / Jan Čulík
Slavné knihkupectví Fišer, které bylo oázou svobody a literatury za vedení pana Bohumila Fišera už za komunismu (knihkupectví na roku Kaprovy a Žatecké ulice na pražském Starém Městě fungovalo od roku 1933) bylo zlikvidováno k Vánocům roku 2016, kdy mu bytové družstvo Rovnost, vlastnící příslušný činžák, neprodloužilo smlouvu.

Knihkupectví bylo naprosto zásadní kulturní institucí. Bylo zrušeno a tento týden se na jeho místě otvírá "Bistro Kaprova" -  kavárna "s prodejem knih".Tak jsem se podíval do výlohy, co to bude za knihy. No, coffee table books (knihy, které si podnikatel dává na stůl do čekárny). Aspoň těch pár mají ve výloze. Zdá se mi, že sem skutečně nebudete chodit pro zajímavé knižní tituly, které nenajdete jinde, jak tomu bývalo v knihkupectví Fišer:

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor
 12144

Tak nám zavřeli Tesco, pane!

25. 10. 2017 / František Řezáč

Tak nám zavřeli Tesco, pane! Který, já znám tři, paní Müllerová, jedno na Borech, druhý u dálnice na Prahu a třetí u Hlavního nádraží. Předtím za sociálizmu to byl Prior. Jeden příručí tam omylem vypil láhev nějakého mazání na vlasy... Tak by to mohlo pokračovat dál...

Pokračovat dál nebude obchodní dům Tesco v Plzni u nádraží. Ten sloužil k nákupům lidem, kteří dojíždějí do Plzně třeba z Rokycanska, Přešticka či Nýřanska za prací a za vyřizováním různých záležitostí. Vlakem, nikoli auty. Méně než pět minut měli z Tesca na nástupiště. Obrázek z toho prvního na plzeňském Hlavním nádraží to ukazuje názorně. Snad nejvýstižněji popisuje vzniklou situaci reakce jednoho čtenáře na oznámení v Plzeňském deníku:
 12145

Potřebujeme silné odbory, ne Babiše a Okamuru

25. 10. 2017

Vážené Britské listy, posílám vám fotku náborové reklamy společnosti Arriva, píše Jan Krátký.

Je to skutečně síla, Je z ní jasně patrné, jak si tato přepravní společnost (a jinde to není jiné) váží svých zaměstnanců. Z tisíců možných příjmení vybrala zrovna Netáhlo? Wtf? To jako vážně?

Já u nich před pár lety dělal, a to skoro 300 hodin měsíčně.

Takto chce nabrat nové lidí.

Oni nás skutečně mají za blbě otroky.

Doufám že se dožiju toho že se český národ vzchopí a naváže na svoje pradědy, kteří tady kdysi za cenu svých životů vystávkovali pětidenní pracovní týden.

Zatím to tak nevypadá, volíme Kokamuru a Bureše, kteří nás chtěj ještě víc držet u huby, holt budeme mítm co zasloužíme, snad se jednou vzpamatujem.

S pozdravem Jan Krátký,řidič autobusu DPP. 

Přečetli jsme:

Zákon o obecném referendu je konec systému liberální demokracie u nás

25. 10. 2017

Ústavní zákon o obecném referendu, podle něhož by se mohlo hlasovat o vystoupení z EU a z NATO, by v nové sněmovně mohl snadno projít. Podle severu Novinky.cz by pro tento zákon mohlo hlasovat až 152 poslanců, přičemž potřeba je 120 hlasů. Server Novinky.cz k tomu dále uvádí: „Pro by mohlo být 22 okamurovců, 22 pirátů, 15 soc. dem., 15 komunistů a zřejmě i 78 babišovců. V ODS referendum propaguje nově zvolený Václav Klaus mladší, neboť je zastáncem odchodu z EU. U lidovců není názor zcela jednotný, obecné referendum spíš odmítá pravice i STAN.“

Celý článek: ZDE

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Bezostyšné vydělávání na smrti

25. 10. 2017

Zatímco jemenské matky jsou svědky toho, jak jim jejich děti umírají hladem, Británie prodává do Saúdské Arábie obrovské množství zbraní

Británie prodala v roce 2017 Saúdské Arábii zbraně za 1,1 miliardy liber. Kritikové britskou vládu obviňují z "ostudného vydělávání" na zabíjení civilistů.


 12138

Sýrie: Šokující fotografie hladovějícího nemluvněte ukazuje děsivý rozsah potravinové krize

24. 10. 2017
Po úmrtí jeden měsíc staré Sahar Dofday varují humanitární pracovníci před katastrofou. Mnoho dalších syrských dětí je ohroženo na životě


Pokračující utrpení civilistů, kteří žijí v obklíčení v Sýrii, zdokumentovaly právě zveřejněné fotografie podvyživeného nemluvněte, které později zemřelo hladem na předměstí Damašku ve čtvrti, kterou ovládá opozice.

Desítky tisíc civilistů  v městě Ghouta žijí v obklíčení, uvaleném na město jednotkami loajálními syrskému prezidentu Bašaru al Asadovi. V Sýrii žije v oblastech v obklíčení asi 3,5 miliony lidí a většinou jsou to místa, vojensky hermeticky izolována Asadovým režimem.
 12132

Selže česká inteligence i tentokrát?

24. 10. 2017 / Jaroslav Polák

Pár dní před volbami jsem vyslovil prognózu, že volební zisk Ano a SPD extremisticko-pravicových subjektů bude činit 42% procent - jako levicoví extremisti v roce 1946. Bohužel jsem se spletl jsem jen o 1 procento.

Rád bych se ale vrátil k příčinám – proč vlastně Češi volí extremistické strany a hnutí, když se jim ve své zemi daří jako nikdy v historii.

Dle mého názoru významnou roli hraje vybičovaná a iracionální nenávist či strach z imigrantů, která zahrnuje i nevinně trpící uprchlíky. Soucit Čechů – národa s údajně holubičí povahou by nikdo nedohledal.

 12078

Populismus: Proč chce Okamura zavést referenda

24. 10. 2017 / Jiří Hlavenka

Okamura okamžitě po volbách začal vyhlašovat, že jeho stěžejní a zásadní podmínkou do vlády je schválení zákona o obecném referendu. 

Při čtení programových priorit či billboardů okamuristů ale na referendum jako top prioritu nenarazíme. (Viz SPD.cz). Prioritní teze jsou: Stop Islámu. Bezpečnost. Ne parazitům. Hmotná odpovědnost politiků. Konec rozkrádání země. Atd.

Přímá demokracie je jeden z osmi bodů programu (dá-li se tedy těm žvástům říkat program) a obecné referendum je opět jen jeden z pod-bodů tohoto bodu.

(Odbočka: povšimněme si jak rychle Okamura zapomene na "hmotnou odpovědnost politiků". Protože najednou i on a jeho spolustraníci se stávají politiky, a začali by být za svá rozhodnutí hmotně odpovědní...).
 12132

O vůli lidu a bezprávném státu

24. 10. 2017 / Boris Cvek


Dejme lidem funkční justici (podívejte se jen na neuvěřitelně dlouhý a absurdní proces s Davidem Rathem, který je výsměchem jakékoli spravedlnosti), férové exekuce a vůbec férový stát a nebudou volit Okamuru, možná ani Babiše. Divíme se, že lidé volili trestně stíhaného oligarchu. Ale tradiční politici jim nedali věrohodnou naději na změnu. Trestně stíhaný je také velmi populární liberecký hejtman Půta, čelný představitel formace STAN, která je v mnoha ohledech naprostým protikladem ANO. Lidé nevěří policii ani justici.

Bezprávný stát je bohužel dědictví naší demokracie a bez práva to vždy byla, je a bude jen maketa demokracie a popření svobody. Bez práva svoboda není možná. Není třeba s lidmi mluvit, je třeba jim dát naději na změnu k lepšímu. Babišovo ANO je podle výzkumu Medianu, který jsem viděl v neděli v Otázkách V. Moravce, vnímáno jako důvěryhodnější a kompetentnější strana než tradiční strany. To je ten problém. Jsou to bývalí voliči ODS a ČSSD, mimo jiné, kteří ANO volí, nejsou to žádní idioti.

Za vzestup Okamury může – pokud přistoupíme na to, že pro ty lidi fakticky nic neuděláme – komunistická strana. Jsou to především její bývalí voliči, kteří přešli k SPD. Komunisté zamrzli ve svých korytech a přestali být autentickou protestní stranou. Vojtěch Filip, jak si všímám už dlouho, s největším gustem mluví o abstraktních právních problémech, což pro tyto voliče bude nejen nesrozumitelné, ale také to může zvyšovat jejich pocit, že pro ně tu právo není.

Komunisté také stejně jako sociální demokraté podlehli hnědnoucí lidové xenofobii a dali vlastně Okamurovi za pravdu. Obě dvě strany na to krutě doplatily a celá tato česká parlamentní levice se dostala na okraj propasti dlouhodobé bezvýznamnosti, jak se to stalo podobným stranám v Maďarsku a Polsku. Za povšimnutí možná stojí, že v Polsku se strana, která vzala levici její voliče, jmenuje Právo a spravedlnost.

„Vůle lidu“ není nic trvalého, uvědomělého, konsistentního. Podle průzkumu veřejného mínění u nás velká většina lidí chce sociální bydlení pro chudé. Cituji titulek: „Obce mají nejchudším povinně nabídnout sociální byty, míní většina Čechů.“ Z toho mohla být úžasná politická agenda a příběh o omezování bezdomovectví.

Místo toho tu máme hysterickou xenofobii, nenávist k uprchlíkům a cizincům, žvanění o diktátu Bruselu, pokusy o zcela absurdní změnu Ústavy jako pokus o boj s EU ve jménu držitelů zbraní. A nic z toho se naší společnosti ani zdaleka tak netýká jako bezdomovectví a chudoba. Ta propast, která je snad před každým z nás… až něco nevyjde, až přijde nemoc nebo rozvod, konflikt s mocnými, až člověka semele na základě nějaké absurdity justice.

Odkaz na zmiňovaný článek:

https://zpravy.idnes.cz/cesi-podporuji-zakon-o-socialnim-bydleni-fpg-/domaci.aspx?c=A170106_153515_domaci_zt

Bláznivý Zeman i v brazilském tisku

24. 10. 2017 / Fabiano Golgo

Češi tolik starají o to, co je o nich napsáno v zahraničním tisku, tak by se měli stydět, že i v Brazílii je jejich prezident se ukázal se zbraní v ruce a útočil na žurnalistiku. Zatímco v minulosti byla země obdivována za to, že má respektovaného prezidenta Havla, nyní se o České republice mluví jako o kultuře plné xenofobie a bláznivého prezidenta. 

Zde jsou jen dva z mnoha článků o Zemanových absurditách. Jeho čin se stal hlavní zprávou v každém zpravodajském médiu:


Globální televize Al Jazeera upozorňuje na výstřelky Miloše Zemana

24. 10. 2017Al Jazeera: "Toto je český prezident Miloš Zeman. Během tiskové konference, která se konala 20. října, drží v ruce maketu samopalu, určeného "novinářům". Ale to není jeho první útok proti tisku. Zeman předtím charakterizoval novináře jako "hnůj" a "hyeny". V květnu během rozhovoru s Vladimírem Putinem vtipkoval, že novináři by měli být likvidováni. 21. října Zeman konstatoval, že bude jmenovat Andreje Babiše novým premiérem. Babiš je miliardář, který vlastní dva čelné deníky v České republice a rozhlasovou stanici. Zemanova posedlost zbraněmi není ničím novým. V lednu naléhal na občany, aby se ozbrojili proti možnému "super-holocaustu", který provedou muslimští teroristé. Jeho vtip s maketou samopalu přichází jen několik dní po té, co byla bombovým atentátem na Maltě zavražděna investigativní novinářka Daphne Caruana Galizia."

Zemanův "vtip" s maketou samopalu a becherovkou, zaměřenou proti novinářům, vyvolal pozornost i světových deníků, jako je Washington Post.

 12136

Mezitím v Absurdistánu 42:

Finanční podvody, masakr psa sekerou a vynikající nový polský kanál z Baltského moře

24. 10. 2017 / Tomasz Oryński

Fotografie prezidenta Zemana, jak mává atrapou samopalu, určeného "na novináře",  jsou z jakéhosi záhadného způsobu populární mezi několika málo pravičáky v mé sociální bublině. Proto by tito lidé měli být šťastni, že polská vláda se rozhodla už dříve vypořádat se s neposlušnými novináři. Je pravda, že zatím na ně nestřílí kulkami (ani becherovkou), nicméně novináři mají pocit, že už se na ně zaměřila.
 12137

Válka není hra

24. 10. 2017

Vážený pane Kučero,

obracíme se na Vás jako na hlavního organizátora akce zvané Military fest, jejíž šestý ročník proběhl ve dnech 8.–9. září 2017 v Olomouci. Touto cestou bychom chtěli vyjádřit náš nesouhlas s formou tohoto festivalu.

Akci prezentujete jako „určenou pro širokou veřejnost jako kulturně historickou událost zaměřenou především na rozvoj historického a kulturního dědictví“ a všeobecně vhodnou pro volnočasové a vzdělávací vyžití. Přitom je zamlčen dvojaký charakter festivalu, kdy současně představujete historické umění a řemeslo a spolu s tím také současnou vojenskou techniku či Armádu České republiky, které tímto situujete do stejné kategorie „zábavy“ a „atrakce“. Vrcholem byla pak tzv. spanilá jízda vojenské techniky, během níž dorazila tato kontextu zbavená oslava války dokonce do centra města a pod okna našich domovů.
 12132

Je to konec Listopadu 1989

23. 10. 2017 / Jiří Hlavenka


Srovnání se sousedy je důležité, dává nadhled. Ve všech zemích Visegrádu došlo od roku 1989 k naprosté výměně politické scény, často i vícenásobné. Původní politické síly, "děti revoluce" byly smeteny a uhynuly, s nimi odešli mimo politiku i jejich lidé. V devadesátkách na Slovensku dominoval Vladimír Mečiar - ale padl a jeho hnutí se samo rozpustilo pro zbytečnost. Další osmiletku vedl Mikuláš Dzurinda, ale i jeho pak osud smetl a došlo k další dramatické personální obměně politiky, kterou "přežilo" možná tak 20% osob z vrcholné slovenské politiky. Obdobně tomu bylo v Polsku i v Maďarsku.

 12132

Teď se ukáže, oč vlastně jde tradičním stranám

23. 10. 2017 / Boris Cvek

Moje první povolební dojmy lze asi shrnout takto: voliči těžko mohou odstoupit, zatímco politici, pokud výrazně ztrácejí důvěru voličů, odstoupit mají, ba dokonce musí, pokud jim vskutku záleží na jejich politických ideálech více než na svém osobním postavení. Musí to prostě zkusit místo nich někdo jiný a jinak. Výsledky voleb v zásadě odpovídají tomu, co říkaly předvolební průzkumy. Lze je brát vážně i do budoucna.
 12132

Kdo nejlíp odhadl výsledky aneb Komu věřit při příštích volbách

23. 10. 2017 / Štefan ŠvecSrovnal jsem dostupné předvolební prognózy jednotlivců i organizací, které se průzkumy veřejného mínění zabývají. Výsledky jsou roztomilé.

1) Co z prognóz vyplývá?

Nikomu se nepovedlo odhadnout výsledky voleb do Sněmovny tak, aby pro něj volby neznamenaly překvapení. Celkový výsledek i to, co z něj vyplývá, je znovu úplně jiný, než si kdokoliv dokázal představit. Jednotliví prognostici navíc zjevně podléhali předsudkům - podle svých politických preferencí doufali v lepší výsledek svých oblíbených stran, než se nakonec dostavil. Přesto byli někteří předpovídající výrazně blíž pravdě než jiní.

 12134

České volby: Přechodový rituál bez konce

23. 10. 2017 / Karel Dolejší

Češi výsledkem posledních parlamentních voleb dali jasně najevo, že většinou definitivně opustili polistopadové aspirace ohledně vyrovnání se vyspělým západním zemím. Místo toho se nyní přidržují chiméry samostatné Visegrádské/středoevropské identity, která je z geopolitického hlediska nesmyslem, případně oprašují už jednou spektakulárně zbrankrotovanou ideu "mostu mezi Východem a Západem".
 12132

Kdo půjde do ložnice s Babišem?

23. 10. 2017 / Jiří Hlavenka

Andreji Babišovi se podařilo připsat si veškeré činy této vlády jako svůj klad a koaličním partnerům odkázat veškeré neúspěchy.

Zprávy jsou plné jednání o sestavování koalice, ale myslím si, že tam jedna věc vůbec nezaznívá: taková, kterou nikdy neřekne nahlas žádná polititická strana, a komentátoři si to netroufnou, protože to je až moc spekulativní. Ale facebook blogger může :).

Skoro všechny strany odmítají jít s ANO do koalice a odůvodňují to tím, že nemohou jít do vlády s někým, kdo je trestně stíhaný. Upřímně: je to záminka. Sice naprosto vítaná a instantně použitelná, ale pořád záminka, ne skutečný důvod. S Babišem nechce jít do vlády nikdo z toho důvodu, protože znají výsledek předchozí vlády: soužití s Andrejem Babišem v jedné ložnici jeho partnery naprosto zničilo.

 12132

Proč skáče český volič podvodníkům na špek?

23. 10. 2017 / Petr Huďa


Představa obrozené ČSSD a to, že zelení časem své politické pozice posílí, se ukázala jako nereálná. Je nejvyšší  čas s tím něco začít dělat a vést o tom vážně debatu.

Dobrý den,  upřímně řečeno před volbami jsem předpokládal, že volby dopadnou strašně. Že to bude taková katastrofa, jsem ovšem neočekával. Kladu si otázku: proč mimo skalních voličů tradičních stran většinově k volbám přišli  "hloupí" lidé, který vidí naději tzv. Anti-establishmentu - a kde hledat příčinu letošního volebního výsledku. Stanou se Piráti štikou v Poslanecké sněmovně ?

Česká ultrapravice zvítězila ve volbách, avšak Babiš bude mít problémy utvořit stabilní vládu

23. 10. 2017

O výsledcích voleb v ČR píše na serveru The Conversation anglicky Jan Čulík ZDE.
 

 


Přečetli jsme:

O směřování České republiky se definitivně rozhodne při volbě prezidenta

23. 10. 2017

Hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem vyhrálo volby s nečekaně velkým náskokem. Nyní je čeká vyjednávání o budoucí podobě vlády i Poslanecké sněmovny. Většina českých politických stran a hnutí ale hned po sečtení hlasů prohlásila, že se s Andrejem jako premiérem vládnout nechystá. Mezitím se už v zahraničních médiích spekuluje o vzdalování České republiky od liberální demokracie. „Hnutí ANO není ideologický projekt. Naše situace bude rozdílná od maďarského či polského scénáře. To ale neznamená, že bude v něčem lepší nebo mírnější. Rozpad ústavní demokracie nám hrozí zrovna tak jako jinde v Evropě,“ komentuje povolební situaci Jiří Přibáň, právník a politolog působící na Univerzitě v Cardiffu.

Celý článek: ZDE

 12139

Britský euroskeptický poslanec požaduje od rektorů univerzit informaci, kdo z učitelů přednáší proti brexitu

24. 10. 2017Akademici obviňují konzervativního poslance Chrise Heatona-Harrise, tvrdého euroskeptika, z "mccarthyovských praktik". Ten totiž poslal dopis všem rektorům britských univerzit, jímž od nich požaduje informace o tom, kteří univerzitní učitelé v Británii vyučují o brexitu a jak.

Profesor David Green, rektor Worcester University, se vyjádřil, že ho "zamrazilo", když si přečetl tuto "děsivou" žádost: "Tady je první krok k myšlenkové policii, k politickému cenzurování a k newspeaku, které jsou ospravedlňovány jako 'vůle lidu', jak to Heaton-Harris formuluje na svých internetových stránkách.

Dávejme si pozor, poznamenává Jan Čulík. Velmi podobně, tedy "vůlí lidu",  argumentuje v ČR například Tomio Okamura, když útočí na česká veřejnoprávní média.

"Vůlí lidu" budou nyní stále častěji populisté a demagogové argumentovat ve snaze omezit demokratické principy evropských zemí.

Podrobnosti v angličtině ZDE


PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v září 2017

12. 10. 2017

V září 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 47 177.96.     Výdaje na provoz Britských listů byly 53 192.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem září 2017 137 981.02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

20264