Muž v Lutychu zaútočil na vánoční trh

14. 12. 2011

Odsouzený obdivovatel zbraní začal v belgickém městě Lutychu házet ruční granáty a střílet na lidi na náměstí plném lidí nakupujících na Vánoce. Usmrtil šest osob, včetně sebe a zranil nejméně 122 lidí, některé vážně.

Několik hodin poté, co se třiatřicetiletý muž nedostavil k výslechu na policii, kde se měl zodpovídat ze své posedlosti zbraněmi, začal třílet na náměstí Place Saint Lambert, kde se koná vánoční trh, jehož se každoročně účastní 1,5 milionu osob.

Čeští politikové si také myslí, že je Česko jejich majetek

13. 12. 2011

Západní novináři píší nesmysly o tom, jak se prý chudí či utlačovaní lidé na Západě "inspirovali" Arabským jarem a že demonstrace v Americe, v Kanadě, v Británii, ve Španělsku a v Řecku "napodobují" velké demonstrace, které svrhly režimy v Egyptě, v Tunisku a do určité míry i v Libyi. Je to nesmysl, píše v deníku Independent z Blízkého východu Robert Fisk.

Skutečným příčinám západních demonstrací se západní média vyhýbají. To, co dohnalo lidi v arabských zemích, aby po desetitisících a pak po milionech demonstrovali na ulicích svých hlavních měst, byl požadavek lidské důstojnosti. Lidé na Blízkém východě odmítli akceptovat, aby směli místní rodiny diktátorů vládnout i nadále tak, jako by své země vlastnili. Mubarakovi a Ben Aliovi a rodina Kaddáfích a králové a emírové v Perském zálivu a rodina Assadových, ti všichni byli přesvědčeni, že mají majetková práva na celé své země. Egypt vlastnila firma Mubarak s.r.o., Tunisko firma Ben Ali s.r.o., Libye firmě Kaddífí s.r.o. Arabští mučedníci za demokracii zemřeli, aby dokázali, že jejich země patří obyvatelům, ne diktátorům.

Krize na britských univerzitách - to, co přijde do Čech

13. 12. 2011

Jan Čulík v Praze se snaží vysvětlit, jak v Británii manažeři ukradli společnosti vysoké školy. Likvidace britských univerzit bude jistě napodobena i v České republice...

Hlavním problémem podle Jana Čulíka je skutečnost, že jakmile podřídíte vysoké školy komerčnímu principu, zlikvidujete jejich svobodu dělat neomezený výzkum. Komerční univerzita se musí přizpůsobit požadavkům trhu, a tedy snížit všechno, co dělá, výuku i výzkum, na nejnižšího společného jmenovatele, na to, co požaduje veřejnost. Jenže univerzity vždycky existovaly proto, aby objevovaly nové skutečnosti - skutečnosti, o niž trh a veřejnost dosud neví. Pokud budou univerzity pod tlakem komerčního principu, budou smět dělat jen to, co už je dávno známo a co je "nejpopulárnější". Zlikviduje se svoboda bádání do nejoriginálnějších a nejinovativnějších oblastí, v nichž by objevy přinesly prospěch za dlouho v budoucnosti, způsobem, který dnes nikdo neumí předvídat.

Hrozí rozklad

13. 12. 2011 / Milan Daniel

Nejen Paul Krugman dovozuje z kumulujících se černých zpráv, že demokratický svět je v krizi. Její symptomy vnímají občané Unie bez rozdílu jako hrozbu. Lidé se začínají stahovat do sebe, snaží se zabezpečit majetek a své rodiny. Zatímco se žebříček společenských hodnot přesýpá jako zrno v mlátičce, dostává občan živící se prací, student a důchodce nakládačku od politických elit, které v podobných situacích vždycky věděly, koho vzít u huby. Drahé se stává dražším, málo dostupné méně dostupným. Pozdní snaha o demonstraci vlády práva je provázena oslabováním role státu na všech frontách. Politika se stále viditelněji privatizuje. Právo má ten, kdo si ho zaplatí.

Jak David Cameron likviduje Velkou Británii

13. 12. 2011

Podle deníku Times schvaluje 57 procent Britů páteční rozhodnutí Davida Camerona vetovat změny v Lisabonské smlouvě a vyčlenit se jako jediná země z jednání EU. Velmi to však neschvalují britští liberální demokraté, koaliční partneři Cameronových konzervativců. A to natolik, že Cameronův náměstek, šéf liberálních demokratů Nick Clegg, byl nepřítomen v Dolní sněmovně, když Cameron hájil své rozhodnutí.

Philip Stephens v deníku Financial Times varuje, že Cameronovo rozhodnutí bylo možná nejen začátkem konce Británie v EU, ale i začátkem konce Velké Británie:

Historikové budou možná pohlížet na rok 2011 jako na dobu, kdy se začaly rozkládat dva významné svazky. Británie vypadla z Evropské unie a Skotsko se začalo připravovat na odchod ze Spojeného království. Jeden proces dodal dynamiku druhému.

Neobratné Cameronovo bruselské veto vyvolává v britské vládě rozhořčenou kritiku

13. 12. 2011

Ukazuje se, že britské ministerstvo zahraničí bylo vyloučeno z příprav na bruselský sumit minulý pátek. Čelní liberální demokrati tvrdí, že Cameron šel na jednání v Bruselu "bez informací, bez přátel a bez ochoty ke kompromisu".

David Cameron a jeho zástupce, šéf liberálnědemokratické strany Nick Clegg, se dvakrát sešli k samostatné schůzce, aby vyřešili svůj spor v této věci.

Lord Owen: Cameron si připravil rozklad své koaliční vlády

13. 12. 2011

David Cameron svým pátečním vetem ustoupil té frakci ve své straně, která si přeje, aby Británie z EU úplně odešla. Cameron se odchýlil od vyjednavačského procesu konstruktivní účasti na EU a odmítl kolektivní moudrost svých předchůdců. R. 1978 se premiér Jim Callagham rozhodl vstoupit do Evropského měnového systému, nikoliv však do Evropského směnného mechanismu. V roce 1990 premiér John Major rozhodl vstoupit do Evropské měnové unie, nikoliv však přijmout euro. Byla to rozhodnutí učiněná na základě praktické moudrosti. Zkušenost z EU dokázala mnoha lidem, že prázdná židle není způsob, jak je možno přesvědčit lidi o svých argumentech.

Hnutí Occupy se pokusilo zablokovat přístavy na západním pobřeží Ameriky

13. 12. 2011

Podle listu Washington Post se jeho příslušníkům podařilo částečně ochromit provoz v některých přístavech. Cílem akce bylo snížit zisky přístavních korporací.

Postiženy byly přístavy v Oaklandu v Kalifornii, v Portlandu v Oregonu a v Longview ve státě Washington. Demonstrantí se shromáždili u vrat přístavů, bubnovali, měli transparenty s nápisy "Uzavřeme Wall Street" a zdržovali kamiony, které příjížděly do přístavů. Několik osob bylo zatčeno, ale k výraznějším konfrontacím s policií nedošlo. Správa přístavů v několika případech poslala zaměstnance z bezpečnostních důvodů domů.

Přístavní úřady varovaly, že protesty odnesou přístavní dělníci a řidiči kamionů. Jeden z nich protestoval, že v důsledku čekání přišel o 600 dolarů osobního příjmu. Přístavní odbory akci nepodpořily.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Investorům dohoda o fiskální integraci EU zjevně neimponuje:

Libra posiluje proti euru

12. 12. 2011

Britská libra dosáhla dnes vůči euru devítiměsíčního maxima. Důvodem jsou eurové výprodeje kvůli pochybnostem ohledně omezeného pokroku při posledním summitu EU. Investoři si nejsou jisti, zda přijatá opatření vskutku zamezí dalšímu šíření dluhové krize.

Vějička pro opozici, aneb kdyby tisíc policistů

13. 12. 2011 / Tomáš Peltan

Je až neuvěřitelné, jak funguje česká politicko-mediální scéna. Ze 41 mnohdy kontroverzních doporučení NERV je výraznější pozornost věnována jen jednomu, které snad ani nemohlo být myšleno vážně - a snad proto se do seznamu dostalo: omezování stavu policistů.

Z pohledu NERV musí jít nepochybně o nepříliš dobře maskovaný žert - úspory jsou vyčísleny na hodnotu menší než půl kilometru dálnice, respektive necelá čtyři promile deficitu. Reálný dopad tohoto opatření na státní rozpočet je tedy zcela zanedbatelný. Pomiňme fakt, že toto opatření je reálně v rozporu s deklarovaným cílem zvyšování stability, byť chápané trochu šířeji, než je pro ekonomy typické.

Mediální kampaň: "Andrej Babiš ohrožuje systém!"

13. 12. 2011 / Emil Hruška

Vstup do vysoké politiky české jest povolen jen těm mravným, čestným, neúplatným a spravedlivým. Sotva oznámil své legitimní ambice v tomto směru Andrej Babiš, jeden z nejúspěšnějších manažerů v této zemi, nastalo pozdvižení. A lokajský tisk má náhle "kauzu Babiš", neboť Babiš znenadání peče špatný chleba, Babiš byl agentem démonické Státní bezpečnosti, a tak dále a tak podobně. Celá tato mediální kauza Babiš je totiž o modelovém přístupu, a v jeho rámci vůbec nezáleží na tom, zda to či ono tvrzení o obviněném je pravdivé!

■ ■ ■

12. 12. 2011 / Filip Špecián


a tys žhnoucí kule nad námi
život a zároveň smrt
mlčení a nářek
erkiho slabůstka

začalo blikat za očima
tak to je správně
genetická jednota
mezihvězdný impuls

a bratranci zvířata?

měla uši
neslyšela
měla oči
neviděla
měla nosy
necítila
měla mozek
nevěděla
 9029

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

 8919

"Vynikající vzdělání, které vás nebude stát miliony"

12. 12. 2011

Ukázka, jak evropské univerzity inzerují v britském tisku. Snaha je odlákat z Anglie studenty, kteří tam od podzimu 2012 budou muset platit až 9000 liber ročně školného.

Proč to nedělají české vysoké školy?

Je Prochorov Putinův "bílý kůň"?

12. 12. 2011

Podle některých analytiků je však Prochorov, čerstvý kandidát na ruského prezidenta, pouze Putinův "bílý kůň". Má to být pokus Kremlu zvládnout hněv demonstrantů v ulicích a nasměrovat jejich energii na podporu liberálního projektu, který bude ovládat právě Kreml. Politický analytik Stanislav Belkovsky se vyjádřil na serveru Gazeta.ru, že Prochorov, který se účastnil na prokremelské politice - je "naprostým podvod".

Prochorov nyní píše na svém blogu, že moc musí vést dialog s probouzejícím se Ruskem. Ještě minulý týden na něm publikoval proputinovské články. "Putin je jediný člověk, který dokáže zvládnout tuto neefektivní vládní mašinerii."

POZVÁNKA:

Veřejná diskuze "Reforma vysokých škol a její důsledky"

12. 12. 2011

14. prosince jedná Rada vysokých škol (RVŠ) a Česká konference rektorů (ČKR) na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy o podobě předkládaných "reformních" zákonů. Předkládané reformy jsou nestydatým pokusem o likvidaci českého vysokého školství.Ohrožují autonomii vysokých škol, zavádí školné, aniž by byly uváženy jeho dopady, a nepovedou ke zvýšení kvality vzdělávání. O připomínkách Rady vysokých škol a České konference rektorů k návrhům věcných záměrů zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům budeme v předvečer tohoto jednání hovořit na FAMU s pozvanými hosty.

panelisté: rektor AMU Ivo Mathé, prorektor UK Stanislav Štech, předseda SK RVŠ Miroslav Jašurek, Jan Sládek (AS FF UK), za studenty Apolena Rychlíková (FAMU)

Zváni jsou studenti všech vysokých škol a široká veřejnost.

Debata:

Reforma vysokých škol a její důsledky
úterý 13. prosince v 17.50
Učebna U1, FAMU, Smetanovo nábřeží 2

Shromáždění:
Za svobodné vysoké školy!
středa 14. prosince od 11.00 do 13.30
před MŠMT, Karmelitská 8

 8918

11. 12. 2011

Informace k jednotlivým akcím jsou na facebooku:

k úterku: ZDE

ke středě: ZDE

Václave Havle, pouč nás, co je to skutečná demokracie!

12. 12. 2011 / Jiří Baťa

Exprezident Václav Havel vyzval opoziční síly v Rusku, aby se neustále domáhaly občanských práv a svobod a aby přesvědčily ruské občany, že to, co se jim předkládá jako demokracie, žádnou demokracií není. Vyzval opoziční struktury, aby se spojily, vytvořily stínovou vládu a oslovovaly občany po celém Rusku. Opozice by měla založit vlivné právní instituty na obranu občanů před policejní a justiční šikanou a vyzvat krajany, kteří v posledních letech udělali zkušenost s demokratickými svobodami na Západě, aby se rozvzpomněli na své kořeny a podpořili rozvoj občanské společnosti doma. Politický tlak (na Rusko) by měl samozřejmě přicházet i ze zahraničí. (Zpráva z tisku)

Článek plný ubohosti

12. 12. 2011

Vy Baťa, si s Havlem tykáte? Asi se znáte s kriminálu ,že? Ale jako bachař, že? píše Pavel Rampír. Tenhle článek, plný ubohosti (Alzheimer) a zlosti je hoden Blesku. Paní Čurdová možná nic neviděla ale desetitisíce Rusů jsou asi blbečci, že vyšli do ulic, dostali zaplaceno ze zahraničních centrál, to se za Vás psalo, že?

Otevřený dopis vedení CZALPA ČSA

12. 12. 2011 / František Stočes

Vážení

Prezident CZALPA ČSA
Capt. Ing. Peter Žmolík
Výkonný sekretář
Bc. Filip Gaspar
Členové výkonné rady
Capt. Josef Kraus
Capt. Drahomír Blažej
Capt. Lubomír Pešek
Capt. Michal Filip
Capt. Josef Trkovský
Ing. Ivana Kazimírová

Vážené vedení CZALPA CSA,

dovolujeme si reagovat na prohlášení valné hromady CZALPA ČSA, která odmítla snahy o další redukci společnosti ČSA. Nejsme do celé problematiky zasvěceni natolik, abychom mohli posoudit oč skutečně jde; čili zda se jedná o neschopnost managementu, nebo o snahu tunelovat ČSA, popř. o řízené snížení hodnoty ČSA před eventuální privatizací apod. Nicméně fiasko prodeje 38% akcií ČSA společnosti Air France v roce 1992 a jeho dopady na ČSA i daňové poplatníky zůstávají stále mementem; nakolik ziskovosti ČSA prospěla privatizace vedoucí ke vzniku Air Cargo Terminal a.s., Air Czech Catering a.s., Czech Airlines Handling, s.r.o., Aelia Czech Republic, s.r.o. a současně k outsourcingu s tím souvisejících činností, nedokážeme exaktně posoudit. Nicméně porovnání výchozího stavu "českého rodinného stříbra", kterým ČSA nesporně jsou, v roce 1992 a nynější situace ČSA, nepřipomíná ani tak moudré hospodaření jako spíše ekonomický zločin, navíc financovaný z peněz daňových poplatníků.
48807