Ukrajinci v Doněcké oblasti zadrželi "ruského záškodníka s výbušninami"

11. 3. 2014

Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) včera zadržela v Doněcké oblasti ruského záškodníka, oznámil šéf služby Valentyn Nalyvajčenko. Podezřelý je obviněn z přípravy výbuchů a organizace dalších diverzních aktivit. Jeho aktivity měly patrně sloužit jako záminka k širší ruské vojenské invazi na Ukrajinu, mimo oblast Krymského poloostrova, domnívá se SBU.

Opora v nouzi - OvN

11. 3. 2014 / Jiří Gracias

Vážení čtenáři Britských listů, je to už nějaký pátek, co jsem se rozhodl k pokusu, spojit partu šikovných lidí, kteří by dokázali dát dohromady po technické, právní, obsahové a pracovní stránce úředně posvěcené společenství, zabývající se nezištnou pomocí všem, které stát ČR svými nespravedlivými zákony a přístupem k chudobou ohroženým lidem, dovedl až na dno existence, psychických a mnohdy i fyzických sil. Nyní je nás sice několik, kteří jsme dokázali najít nepatrné trošky volného času k postupnému utřídění myšlenek, tvorbě webu více různých schopností a možností, náčrtu jeho designu a trochy obsahu. Bohužel, časově to nedokážeme dotáhnout do konce, ačkoli máme představu (na našem soukromém fóru a na Trellu), jak věci zajistit po technické a pracovní stránce.

Pomozte nám prosím s výzkumem

Vyplňte dotazník týkající se vašich politických názorů a názorů na současnou podobu KSČM

4. 3. 2014

Postgraduální studentka na univerzitě v Glasgow Lani Seeliger píše diplomovou práci o tom, proč je v České republice tak populární Komunistická strana Čech a Moravy. Připravila dotazník, jehož vyplnění vám zabere asi dvacet minut. Prosíme, vyplňte nám pro tuto vědeckou práci náš dotazník.

Podrobnosti a dotazník naleznete ZDE

Děkujeme

Jan Čulík

šéfredaktor

Technická poznámka: Programátor měl problémy upravit existující dotazníkový systém, tak, aby se při záporné odpovědi na nějakou otázku dalo přeskočit několik irelevantních otázek (například, odpovíte-li, že jste nikdy nehlasovali pro KSČM, mělo by být možné přeskočit otázky, v kterých letech jste pro KSČM hlasovali). V těchto případech prosím zvolte odpověď "Otázka je irelevantní". Děkujeme.

Radar, radar über alles, aneb Strategie odstrašení pro mateřské školky

11. 3. 2014 / Karel Dolejší

Bylo by zhola zbytečné opakovat všechny argumenty, které už v souvislosti s projektem protiraketového radaru v Brdech zazněly. Ty ovšem byly předkládány v jakési mezinárodní situaci, kdežto dnes existuje jiná, diametrálně odlišná. Ozývají se hlasy z politického záhrobí, že projekt radaru v Brdech je třeba exhumovat, a některá citlivá média v předpažení a poslepu bloudí českou kotlinkou opakujíce sborem fantasmagorie, jež jim byly vyvolaným duchem zjeveny.

Může tedy americký protiraketový systém posloužit jako prostředek odstrašení Ruska od expanze do Evropy, až za pár let dokončí přezbrojení na techniku srovnatelnou se západními standardy?

Zachrání adorace českého radaru popularitu senátora McCaina?

11. 3. 2014 / Karel Dolejší

Čerstvě zveřejněný průzkum společnosti Public Policy Polling zjistil, že senátor John McCain je právě nejméně populárním senátorem v celých USA. Pouze 30% obyvatel Arizony schvaluje jeho práci, zatímco 54% je opačného názoru. Je přitom vcelku jedno, za jakou stranu byl volič registrován, nebo zda jde o nezávislého voliče. Vážně tedy hrozí, že v příštích volbách McCain ze Senátu vypadne.

Dick Cheney by krizi na Krymu řešil "vojenskými opatřeními"

11. 3. 2014 / Daniel Veselý

Ukrajinská krize krom toho, že ohrožuje jako každý konflikt nejen zájmy mocenských aparátů až již v Moskvě, nebo v Kyjevě, ale ohrožuje především obyčejné lidi. Tím hůře, když se do záležitostí dvou států vměšují jiné, veskrze jestřábí síly, o nichž jsme nějaký čas neslyšeli a jimž na srdci osudy Ukrajinců rozhodně neleží.

CYNICKÝ POHLED Z FACEBOOKU:

Rozhovor Obama-Putin

11. 3. 2014

Přepis odposlechu telefonního hovoru mezi prezidenty RF a USA

Následující text je 100% fikce a nemá nic společného s realitou... aspoň v to pevně doufám, píše Michal Koudelka, který se přihlásil Britským listům jako autor tohoto fiktivního rozhovoru, který koluje na Facebooku

... zvoní telefon...

Putin: Ano?

Obama: Vlado, musíš s tím okamžitě přestat!

Putin: Proč?

Obama: Protože je to špatné, jak si vůbec něco takového můžeš před Bohem dovolit?

Putin: Ale klid, víš že každý velký státník má nějakou slabůstku... a jak si to vůbec zjistil?

Obama: Jak? Sem kvůli tomu musel seděl dvě hodiny v Pentagonu a poslouchat ty jejich analýzy situací a scénářů a pak se mě na to každý ptal při tiskovce.

Svoboda, nebo Rusko!

11. 3. 2014 / Pavel Kopecký

Začnu až banálním konstatováním: Česká televize neplní svou úlohu sdělovacího prostředku veřejné služby. Hodně se o tom napsalo a ještě dost napíše. Jde přece o jev zapadající přesně do dětského puzzle naší mediální krajiny. Sféry jednostranných soudů a laciných odsudků, nejlépe ještě zabalených do hávu špatné češtiny. Koreluje to i s obvyklou povrchností, šablonovitostí a arogancí ČT, v níž pravidelně vídáme "vše podstatné". Ačkoliv samotný slogan implicitně popírá právo na jiné informace či souvislosti, než které jsou "veřejnoprávně" nastoleny... Klasický projev agenda settingu.

Starý kabát

11. 3. 2014 / Cyril Podolský

Pan Bernard byl mezi redaktory deníku Mladý zástup skutečným nováčkem. Nastoupil sotva před několika dny. A hned taková příležitost, považte! Článek do politické rubriky. A do zahraničního sloupku, jako by toho štěstí už tak nebylo dost.

Jeho článek byl o nepokojích na Ukrajině. Měl ho hotový a na papíře složený v kapse nového módního kabátu. Obešel kvůli němu několik přátel, kteří měli rodinné vazby snad ve všech koutech té země. Přečetl si, co se o všem píše v Paříži, New Yorku i v Moskvě a nestačil se divit, kolik různých pohledů to je. Co člověk to názor, a tak vypadal i Bernardův sloupek -- nic se v něm nezdálo černobílé. Jmenoval se "Pravda o Ukrajině?" Byl na svou práci opravdu pyšný a byla to chyba. Alespoň v Mladém zástupu.

"Mé čtyři dcery jsou v Saúdské Arábii léta vězněny," protestuje bývalá manželka saúdského krále

11. 3. 2014Ve svém prvním, exkluzivním televizním rozhovoru pro Channel Four News svědčila bývalá manželka krále Abdullaha ze Saúdské Arábie, že její čtyři dcery jsou dlouhá léta vězněny v rozpadávajícím se královském paláci v městě Jeddah. Bývalá králova manželka v rozhovoru zveřejnila pozoruhodné informace o saúdské vládnoucí dynastii, která má v zemi už 80 let absolutní moc.

Proč národy selhávají

11. 3. 2014 / Přemysl Janýr

Město Nogales, severní část Arizona, USA, jižní Sonora, Mexiko. Identická geografie i klima, stejní obyvatelé - potomci stejných evropských přistěhovalců, žádná zeď, která by bránila volně přecházet z jedné části do druhé. Severní část odpovídá naší představě fungujícího moderního města. V jižní části jsou příjmy třetinové, špatná infrastruktura, nízká kvalita života, vysoká kriminalita. Proč? Nad původem síly, prosperity a chudoby se zamýšlejí Daron Acemoglu a James A. Robinson (Why Nations Fail: the origins of power, prosperity and poverty, Crown Business, New York 2012).

OPOŽDĚNĚ K MASARYKOVSKÉMU VÝROČÍ:

Vzpomínat, či bilancovat?

11. 3. 2014 / Miloš Dokulil

Přistihl jsem se při myšlence, že je obtížné už jen nějakou vzpomínku vztahující se k TGM přijatelně začít. Mohlo by se zdát, že jde jen o obligátní povinnost; málem jako kdyby se jen mělo zopakovat pár dat, a potom k tomu přidat, že ten v Hodoníně narozený chlapec, motající se nejdříve se svými rodiči po Slovácku, od Mutěnic do Čejkovic, nato do Čejče, a pak zase zpátky, chlapec, který se možná měl stát "jenom řemeslníkem", kupodivu se dostal nakonec s jistým zpožděním přece jen do škol, v německo-českém Brně se -- jako po otci Slovák -- stal vědomě Čechem, ve Vídni se habilitoval, stal se na obnovené české větvi pražské univerzity profesorem, významně začal ovlivňovat český kulturní život, a po jenom velmi krátkém aktivním poslancování krátce po čtyřicítce teprve jako málem šedesátiletý začal znovu působit v politice, pouhých sedm let před hned tehdy okamžitě nerozpoznaným vojenským konfliktem, z něhož se nakonec vyklubala "1. světová válka".

Reklama nemusí být jen tupá

11. 3. 2014 / Jan Stejskal

Má sedmiletá dcera chodí na plavání do bazénu na Zelený pruh a tam jsou instalované automaty (nejspíš pro děti, protože si nedovedu představit dospělého zákazníka takového automatu) na nejrůznější předměty. Jeden je zřetelně označen sice poněkud podivným, leč přesto srozumitelným nápisem šperky. No, za deset korun jde spíše o bižuterii, ale nešť. Podotýkám, že obsah umělohmotného míčku nelze kvůli matnému materiálu vůbec identifikovat a výběr toho, co člověk za svých deset korun obdrží, určuje automat; po otočení klikou je náhodně nabrán míček a ten vypadne do otvoru dole. Jde tedy o jistý druh překvapení. Dcera viděla, jak jiné účastnici kurzu vypadl míček s prstýnkem a chtěla to také zkusit. No, překvapeni jsme byli oba a dlužno podotknout, že já mnohem víc. Po prohlídce obsahu míčku jsem byl doslova zaskočen tím, co bylo uvnitř.

Chápu, že si věřící člověk něco takového může zakoupit v obchodě, třeba i ve zcela jiném provedení a že nošením se může ke své víře hlásit. Chápu dokonce i toho, kdo si něco podobného pořídí jen jako ozdobu. Nechápu ovšem, že si někdo dovolí podstrčit něco takového dítěti, které zpravidla netuší, oč jde, nezná souvislosti, ani význam používání. A člověk si musí klást otázku, zda jde o lidskou blbost, vědomý neetický obchod nebo dokonce o snahu ovlivňovat nezletilé dítě. A automaticky se vynoří otázka, co všechno onen automat ve svých útrobách ještě tají. Možností je celá řada, od pěticípé hvězdy se srpem a kladivem až třeba po svastiku. Nesnaží se nám náhodou někdo zase vychovávat naše děti k obrazu svému?

Poznámka k diskusi o ostřelovačích na Majdanu

11. 3. 2014 / Miroslav Prokeš

Nebylo by to asi poprvé, kdy by zabíjeli odstřelovači neznámé provenience, aby bylo možno oběti přičíst násilí druhé strany, která je následně prohlášena za zločineckou a to už nesmí nikdo zpochybňovat.

Přikládám případ mladého litevského levicového opozičního politika Algirdase Paleckise, který byl v roce 2011 pravomocně odsouzen (naštěstí ne k jednomu roku odnětí svobody, jak navrhl prokurátor) k citelné pokutě 3000 euro, na niž jsme se mu - aktivisté Evropského sociálního fóra - složili, píše Mirek Prokeš.

A čeho že se nešťastník dopustil? Dovolil si na veřejnosti citovat výrok jiného politika, že svědci a pitevní nález některých ze třinácti údajných obětí střelby sovětských vojáků, obránců vilniuské televizní věže před davem zastánců jednostranného odtržení Litvy od SSSR v lednu 1991, ukazují na to, že ty lidi zabili odstřelovači shora, ze střech domů, kde byli také zahlédnuti.

Takové prohlášení se ovšem rovná obrazoborectví nového národního mýtu, ba víc - velezradě ve prospěch říše zla SSSR. Pro něco takového přece nemůže být omluvou ani svoboda projevu.

Dělostřelecké granáty na sarajevské tržiště byly také vypáleny právě včas a z té pravé (nebo levé?) strany. Pro Čechy není třeba až tolik krve, k pádu režimu a vytvoření mýtu tu stačí jeden agent StB, "padlý" na Národní třídě. Akorát že u nás se to vždycky vykecá...

Demokracia v Amerike?

11. 3. 2014 / Karol Krpala

V komentári Jana Čulíka z 6.3. vidno určitý posun v politickom diskurze. Autor pri porovnaní Ruska so Spojenými štátmi americkými poukazuje na to, že ani Amerika nie je ideálom demokratickosti. Možno je toto zistenie banálne, ale ak vezmeme do úvahy, že dosiaľ bolo v našom oficiálnom politickom diskurze v móde nezmyselne stotožňovať spriatelené politické režimy s ideálom "demokracie", tento prístup sa javí rozumnejší. Napriek tomu je tu jeden apriórny predpoklad, ktorý má stereotypnú povahu a vzhľadom ku komplikovanosti problému "demokracie" vyznieva zjednodušene. O Amerike sa síce už nepíše ako o "demokracií", čo určite nikdy nebola, ale ako poznamenáva Jan Čulík, "je o hodne demokratickejšia" napríklad v porovnaní s Ruskom. Nemám ilúzie o otvorenosti politického systému Spojených štátov ani Ruska. Ale predstava nevyhnutnej "o hodne väčšej" demokratickosti amerického politického režimu, ktorá v o niečo rozumnejšej podobe nahradila doposiaľ používanú dogmu o americkej "demokracií", nie je takisto celkom reálna.

Čtyřdenní pracovní týden jde udělat i jinak

10. 3. 2014 / Jiří Gracias

Před nedlouhou dobou na Britských listech a nejen na nich, vyšly články, zabývající se snížením nezaměstnanosti prostřednictvím zkrácení pracovního týdne z pěti na čtyři dny. Přiznejme si, naše malá země, a nejen ta naše, z pochopitelných důvodů bojuje s nekonečným fenoménem jménem nezaměstnanost, poslední roky atakující čím dál nepříjemnější čísla. Jsou čísla nepříjemná i politikům, velkým, lobbujícím zaměstnavatelům a propagandou zblbnutým jedincům?

Jaká je úloha americké "nevládní" organizace National Endowment for Democracy na Ukrajině?

10. 3. 2014 / Daniel Veselý

Americký historik William Blum není ve Spojených státech osamoceným hlasem, dojde-li na kritiku aktivit americké organizace National Endowment for Democracy (NED) třeba proto, že tato organizace na území Ukrajiny realizuje 65 projektů jako by se nechumelilo. Bývalý kongresman Dennis Kucinich a bývalý analytik CIA Ray McGovern vedle dalších insiderů americké politické scény s Blumem souhlasí a zdůrazňují, že vnímají působení NED na Ukrajině jako destabilizační faktor, jenž přispívá k další eskalaci už tak vyhroceného konfliktu v zemi.

"Vyrobil" Západ "fašistickou revoluci" na Ukrajině?

10. 3. 2014 / Karel Dolejší

Klíčovým prvkem ruské propagandy je tvrzení, že "v Kyjevě vládnou fašisté" (nikoliv, že tam funguje vláda s výrazným vlivem dvou ultrapravicových organizací). Pokračuje se pak tvrzením, že "fašisty dostal k moci Západ". Ve prospěch druhého se argumentuje působením NEDu na Ukrajině, mj. (bez analýzy) projekty za rok 2012, které lze objevit na jeho stránkách - ale ne loňskými a čerstvými, o nichž zatím nic nevíme.

Jak je to tedy s NEDem a jeho možnými vazbami na ukrajinské ultrapravicové organizace?

K diskusi o ostřelovačích na Majdanu

10. 3. 2014

Nahlédl jsem do diskuze na FB profilu Martina Hekrdly o Ukrajinské 'snipergate', píše Jiří Matouš. Většina diskutujících se odvolává na vyjádření hlavní lékařky majdanu Olgy Bogomolec či na nahrávky rozhovorů mezi členy neidentifikované jednotky ostřelovačů.

Zarazilo mne, že málokdo zmiňuje reportáž Gabriela Gatehouse uvedenou v pořadu BBC Newsnight Z ní vyplývá, že bylo stříleno mj. z oken hotelu Ukrajina, jenž byl částečně obsažen aktivisty a v jehož hale byla tou dobou zřízena provizorní ošetřovna obětí. Od hotelu postupovali aktivisté Institutskou ulicí do kopce směrem k vládním budovám. Reportér a kameraman zpozorují střelbu z otevřeného okna hotelu: (stopáž 7:05) ZDE.

Na druhém videu BBC popisujícím stejnou událost říká reportér: "I saw the shooter - he was wearing one of the protesters' green helmets" - "Viděl jsem odstřelovače - měl na sobě zelenou helmu, jakou nosí demonstranti" (stopáž 2:55) ZDE.

Jiné video pořízené jiným kameramanem zachycuje aktivisty v zelených přilbách střílející z okna hotelu Ukrajina (stopáž 0:15) ZDE. Nejedná se zde o 'profesionálně' vybavený tým ostřelovačů, ale jde o střelce, kteří pálili zezadu zpoza postupujících aktivistů. Je pravděpodobně, že někteří aktivisté byli zasaženi právě odtud... Rozhovor s Olgou Bogomolec "shooting from the back" - "střílení zezadu" (stopaz 3:00) ZDE

Jelikož O. Bogomolec své závěry nemůže podložit forenznim výzkumem, jsou její výroky v posledních dnech relativizovány. Proto mě překvapuje, že Gatehousově reportáži není věnováno více pozornosti.

Připojí-li Rusko Krym, ztratí Ukrajinu

10. 3. 2014

Mezinárodní festival geopolitických her Ukrajina 2014 se z původní hlavní scény v Kyjevě rozšířil do dalších částí země a své kusy již otevřeně předvádějí i ansámbly za jejími hranicemi. Střídají se tragédie, komedie, detektivky, frašky, profíci a ochotníci, aplaus a pískot. Lidé v hledišti se lépe či hůře baví. Lidé na jevišti - sólisté dostanou prémie a nová angažmá, a sbor...?, píše Karel Růžička.

Anexe Krymu je porušením mezinárodního práva

10. 3. 2014

"To co ruské vedení udělalo na Krymu je v jasném rozporu s mezinárodním právem", řekl Jean-Claude Juncker v rozhovoru pro stanici Deutschlandfunk. Bývalý lucemburský premiér, který nyní vede konzervativní blok kandidátů do Evropského parlamentu, se nebere servítky a vysvětluje, že Rusko nedodržuje závazky, které na sebe ve vztahu k Ukrajině a Krymu vzalo v 90. letech.

Nemyslitelná operace - Churchillův plán III. světové války

10. 3. 2014 / Josef Vít

Roku 1945 existoval plán spojenců, zvaný Nemyslitelná operace, který se zdá skutečně nemyslitelný, totiž začít třetí světovou válku těsně po skončení války druhé. Měl jí být útok na Rudou armádu a kobercové bombardování ruských měst - něco na způsob Drážďan, kde za jednu noc zahynulo více než 100 tisíc lidí.

Taky máte blbou televizi?

10. 3. 2014 / Oldřich Průša

Dvořák, Šámal, Mrzena -- do omrzena

Jak dlouho ještě bude třeba sledovat a poslouchat vše to, co nám Česká televize servíruje. Zveličování, zamlčování, překrucování, jednostrannost, selektivnost zpráv, pravděpodobné stálé pnutí uvnitř jednotlivých skupin zaměstnanců televize, malá aktivita a přehlíživost televizní rady to jsou některé prvky charakteristiky asi jednoho z nejvýznamnějších hromadných sdělovacích prostředků. Ne bezvýznamná část diváků televizi nesleduje kvůli pořadům o vaření, či seriálům. Zajímá je zpravodajství, jeho obsažnost, aktuálnost, nestrannost a odborná nebo alespoň vzdělanostní úroveň těch, kteří zpravodajství předkládají, případně s kým předkládané zprávy komentují.

29186

Rasistická lidová tvořivost v Hradci Králové, aneb Romové místo Polednice

10. 3. 2014

Na počátku byl tento článek, který reagoval na otevřený dopis manažerky Atria Lenky Valentové, adresovaný primátoru města.

Sám jsem hradečák a v Hradci Králové žiji od narození, kolem a do Atria chodím pravidelně několikrát denně - jde o naprosto průměrné, standardní české obchodní centrum - žádné "násilnické romské gangy", krádeže či násilí jsem zde nikdy nezaznamenal, píše Marek Haltuf.

Donedávna neznámé chemikálie znovu ničí ozónovou vrstvu

10. 3. 2014

Desítky záhadných chemikálií zřejmě podkopávají zacelování obrovské ozónové díry nad Antarktidou. Tyto látky, které jsou současně extrémně silnými skleníkovými plyny, možná unikají z průmyslových provozů, nebo jsou používány ilegálně, v rozporu s Montrealským protokolem z roku 1987 o zničení ozón poškozujících látek. Vědci konstatují, že úbytek ozónu není žádnou "včerejší historkou".

Produkce masa v Kalifornii zhoršuje dopady klimatických změn

10. 3. 2014

Kalifornie zažívá jedno z nejhorších období sucha v zaznamenané historii. Před pouhými dvěma a půl lety bylo Folsomské jezero, důležitý rezervoár poblíž Sacramenta, z 83% plné. Dnes už pouze z 36%. V lednu nebyly v Los Angeles naměřeny žádné srážky. Guvernér Jerry Brown vyhlásil mimořádný stav a prezident Obama poskytl 183 milionů dolarů na mimořádné výdaje. Navzdory tomu, že minulý týden v Jižní Kalifornii silně pršelo, je situace vážná.

Evropská unie versus Rusko

10. 3. 2014 / Robert Filgas

Tak podle Vladimíra Putina -- ruského prezidenta, který si hraje na cara -- je okupace Krymu (jenž je toho času součástí Ukrajiny) humanitární mise a samozřejmě bratrská pomoc příbuznému slovanskému národu. No, jak jinak! Někteří příbuzní jsou holt neuvěřitelní...

Ruský vpád do Ukrajiny -- šanca na zmenu

10. 3. 2014 / Juraj Mesík

Invázia Putinovho Ruska do Ukrajiny svetu ukázala, že imperiálne dedičstvo cárov a komisárov v dnešnom Rusku žije a dobre sa mu darí. Dediči útoku na Fínsko a Poľsko v roku 1939, Katynskej masakry, deportácií Litvanov, Lotyšov a Estóncov, Čečenov, Ingušov a Tatárov , potlačenia "kontrarevolúcie" a masakrov v Maďarsku v roku 1956, "bratskej pomoci" Československu v roku 1968, invázie do Afganistanu a ďalších "oslobodzovacích misií" po roku 1989 ukázali, že sú vernými vnukmi svojich predkov. Ak mal ešte niekto v Európe doteraz ilúzie o povahe moci v súčasnom Rusku, po vpáde na Krym a zastrašovaní Ukrajiny by sa s nimi mal už definitívne rozlúčiť. Hlavný rozdiel oproti ére komisárov je, že dnešný Vasiľ Biľak má tvár pouličného kriminálnika Janukoviča.

Pohřešované malajské letadlo: Nikdo nekontroluje pravost cestovních pasů cestujících

10. 3. 2014

Letecké společnosti loni přepravily více než miliardu cestujících, aniž by kontrolovaly v databázi odcizených cestovních dokumentů, zda jsou jejich pasy pravé. Konstatoval to v neděli Interpol, když bylo zjištěno, že dva cestující zmizelým malajským letadlem MH370 měli ukradené cestovní pasy.

Oba pasy, rakouský a italský, byly ukradeny v Thajsku. Žádná země je však nikdy neprověřovala v databázi odcizených pasů, která byla založena po útocích z 11. září 2001 na Spojené státy.

"Je velmi znepokojující, že cestující mohou nastoupit do letadel k mezinárodním letům, aniž by se kdykoliv ověřovalo v databázi Interpolu, zda jejich cestovní pasy nejsou kradené," řekl Ronald Noble, generální tajemník Interpolu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

EBRD: Ukrajina musí výrazně zvýšit ceny plynu a provést radikální hospodářské reformy

9. 3. 2014

Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj (EBRD) je největším investorem na Ukrajině. Přestala financovat ukrajinské veřejné projekty, protože prezident Janukovyč nedělal nic proti korupci. V posledních několika dnech nabídla nové ukrajinské vládě 5 miliard euro, avšak pouze pod podmínkou, že Ukrajina přijme tvrdé ekonomické škrty. Viceprezident EBRD András Simor zdůraznil v rozhlase BBC, že i když s tím Ukrajina bude souhlasit, čekají ji tvrdé časy:

Přímočará podpora Kyjeva rozhodně není namístě

9. 3. 2014 / Karel Dolejší

Jestliže Moskva dobudoucna představuje pro Evropu bezpečnostní riziko, neznamená to ovšem, že by se evropské státy měly postavit do jednoho šiku za současné kyjevské úřady.

28. června 1914 skupina příznivců srbské organizace Černá ruka provedla v Sarajevu atentát na rakouského následníka trůnu a jeho ženu, čímž vyvolala I. světovou válku. Rakousko předtím svévolně okupovalo Hercegovinu a to je považováno za hlavní motiv útoku. Znamená to snad, že mezinárodní podpora a sympatie měly stát na straně Černé ruky?

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2014

8. 3. 2014

V únoru 2014 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 52 766,58 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v prosinci 2013 částkou 2625,82 Kč.

Zůstatek byl koncem února 2014 349 778,46 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

43356