David porazil stranické Goliáše

17. 10. 2012 / Milan Daniel

čas čtení 3 minuty

Muž, který se s fixem v ruce postavil partajní mediální agresi, muž známý jako "pan Tykadlo", je ve vězení. Šel do něj ale spokojen: splnil co si předsevzal. Dosáhl svého. Vyhrál.

Žádná partaj se dnes neodváží žalovat stovky jeho následovníků, kteří si zgustli na kandidátech posledních voleb. Kandidáti sami sice skřípou zuby, navenek ale tvrdí, že se jim takový obraz sebe sama vlastně líbí. Premiér prý se svými dětmi probírá, zda je hezčí jako Brouk Pytlík, nebo Ferda Mravenec. Chybí už jen, aby kandidáti napříště sami k plakátům dodali sady fixů a k billboardům navíc přistavili žebříky. Až taková může být totiž vstřícnost vůči lidové tvořivosti, proti níž prakticky není obrany. Něco za něco: my budeme tolerantní a vy nás zato volte. Našemu politickému vlivu, našim postům a našim platům -- tomu podstatnému - tykadla nakonec přece nevadí...

Druhé kolo: Někde se kandidáti neshodnou na ničem, jindy je nerozeznáte

17. 10. 2012

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva Koho volit

Praha, 17. 10. 2012 -- V řadě senátních obvodů do druhého kola postoupili kandidáti s téměř totožnými názory, jindy jsou rozdíly propastné. Ukazuje to web Volební kalkulačka, který voličům spočítá shodu jejich názorů s postoji kandidátů. Před víkendovými volbami si Volební kalkulačku vyzkoušelo přes 150 000 voličů.

Například předseda agrární komory Jan Veleba (nestraník) odpověděl shodně jako jeho protikandidát Tomáš Škaryd (ČSSD) jen v 7 otázkách z 38, které Volební kalkulačka obsahuje. Zatímco Veleba by třeba chtěl zrušit Ústav totalitních režimů, Škaryd nikoli. Jindy je názorový průnik kandidátů ve druhém kole minimální. Jiří Dolejš (KSČM) se s Danielou Filipiovou (ODS) shodnout jen ve věcech, jako je omezení imunity či dostavba Temelína.

Obama vyhrál druhou prezidentskou debatu

17. 10. 2012

čas čtení 1 minuta

Při druhé televizní prezidentské debatě si Barack Obama zajistil comeback, který nutně potřeboval, v debatě s Mittem Romneym. Po celé řadě ostrých konfliktů, při nichž oba kandidáti nijak neskrývali své vzájemné antipatie, skončil jako vítěz.

V jedné chvíli při devadesátiminutové debatě na sebe oba kandidáti řvali ze vzdálenosti jen několika decimetrů, poukazovali na sebe prstem a navzájem se obviňovali, že lžou.

Hollande před summitem EU varuje Merkelovou

17. 10. 2012

čas čtení 4 minuty

Francouzský prezident François Hollande v rozhovoru pro pět velkých evropských deníků z Francie, Německa, Španělska, Itálie a Polska varoval, že se francouzsko-německý motor EU může zastavit kvůli hlubokým neshodám ohledně řešení ekonomické krize. Podle něj je Evropa "velmi blízko" konci krize a německá kancléřka Angela Merkelová by měla slevit z požadavků na úspory a převádění kompentencí národních států do centra.

Itálie: Kolabuje spotřeba benzínu a nafty, prodej automobilů

17. 10. 2012

čas čtení < 1 minuta

Spotřeba benzínu v Itálii v září meziročně poklesla o 18,2%, spotřeba nafty o 15,6%. Prodej nových vozů za stejné období meziročně poklesl o 25,5%. Navzdory propadu poptávky zisky firem prodávajících kapalná paliva výrazně vzrostly.

Podrobnosti v italštině: ZDE

Je třeba něco dělat

17. 10. 2012

čas čtení 3 minuty

Rád bych přispěl i svým názorem na výsledky voleb. Není to zase tak dávno co jsme MY Češi stáli na náměstích a volali po svobodě ducha i těla a vzpomeňte co jsme cítili, když jsme tu svobodu získali. Bylo to úžasné, celý svět nám ležel na dosah ruky, měli jsme chuť, měli jsme kuráž, chtěli jsme vše změnit, chtěli jsme otevřít všechny dveře do celého světa a ukázat, že český národ žije, že se s ním může a musí zase počítat, že jsme připraveni znovu vydobýt své předválečné postavení v Evropě. Chtěli jsme zpět svou ztracenou hrdost, svou nezávislost a svobodu projevu a vůle, chtěli jsme být v Evropě vnímání jako NĚKDO důležitý, vzácný, odvážný a chytrý, píše Jaroslav Kupčák.

Svoboda je dnes mnohdy pouze zdánlivá

17. 10. 2012 / Lucie Doleželová

čas čtení 3 minuty

Když čtu názor paní Blanky Köhlerové, jako bych slyšela mou matku, které je přes šedesát, a coby důchodkyně pracuje ostošest. S ostatními seniorkami se navzájem neustále straší, jak jim jednoho dne peníze nebudou stačit. A vyzvedávají ty samé "jistoty" jako paní Köhlerová. Ano, tato skupina lidí jaksi nevidí druhou stránku věci. Ale nevidí ji ani paní Hanzlová, když za vrchol svobody považuje, že si můžeme protestovat, proti čemu chceme.

Přichází éra trojrozměrného tisku - je to šance pro evropský průmysl

17. 10. 2012

čas čtení 4 minuty

Trojrozměrný tisk je totiž vítanou konkurencí levného dovozu výrobků ze zemí třetího světa. Dovoluje evropským podnikům vytisknout si vlastní výrobky, takže je lidé nemusejí dovážet ze zahraničí.

Trojrozměrný tisk je opravdu významný vynález. Má potenciál nahradit výrobky, vyráběné na běžícím pásu místními, na míru vytvořenými předměty. Trojrozměrný tisk by mohl vrátit do Evropy výrobu a vytvořit pro evropské návrháře obrovské množství příležitostí. Mohl by se stát významným zdrojem budoucího hospodářského růstu. Je to inovativní strategie, kterou by vlády měly podporovat.

Trojrozměrný tisk umožňuje uživatelům stáhnout si design předmětů z internetu a proměnit je v hmotné předměty. Tiskárna je vybuduje, vrstvu po vrstvě. Nadšenci už vyrábějí panenky, kytary a dokonce i pistole a technologie se neustále rozvíjí kupředu. Nejnovější pokrok znamená, že je dnes možné trojrozměrně tisknout kovem a biologickými materiály, takže některé letecké konstrukční společnosti a lékařské firmy už vyrábějí prostřednictvím trojrozměrného tisku specializované součástky. Seznam užití jen dále poroste.

Sílí mezinárodní tlak požadující místní zdaňování mezinárodních firem

17. 10. 2012

čas čtení 2 minuty

Britská vláda se ocitá pod sílícím tlakem, aby se začala podílet na reformě mezinárodního daňového systému, když v těchto dnech vyšlo najevo, že kavárenská americká firma Starbucks a další velké multinacionální společnosti si repatriují zisky a v zemích, v nichž operují, platí jen minimální daně. Analýza, kterou provedl deník Guardian, prokázala, že čtyři v Británii nejznámější americké fírmy - Amazon, Facebook, Google UK a Starbucks - zaplatily za poslední čtyři roky jen 30 milionů liber na daních, i když hodnota jejich prodaného zboží a služeb byla více než 3,1 miliardy liber.

Aktivisté si stěžují, že daňové břemeno tak neférově padá na čistě britské firmy. Důsledkem je, že britské firmy jsou vůči zahraničním konkurentům v nevýhodě. Vláda umožňuje multinacionálním firmám v Británii podnikat, ty ale neplatí skoro žádné daně.

PŘEČETLI JSME:

Paranoidní fikce, že hrozí nový komunistický puč

17. 10. 2012

čas čtení 1 minuta

Ničím jiným než konspirační teorií nelze nazvat ani jejich chápání samotného Února 48. Představa, že šlo o pouhý puč, kdy se malá skupina komunistů násilně chopila moci proti vůli drtivé většiny občanů, se nezakládá na historických faktech.

Skutečnost je taková, že tehdejší KSČ, ať se nám to líbí nebo ne, byla masová strana plná mladých lidí, odhodlaných "změnit svět". Měla masivní podporu obyvatelstva. Myšlenky socialismu a znárodněné ekonomiky byly natolik populární, že je měly v programu i tehdejší pravicové strany -- lidovci a národní socialisté.

V roce 2012 je KSČM početně prudce upadající stranou s věkovým průměrem blížícím se 80 letům věku. Čím dál tím více se mění ze strany v pouhou volební skořápku. Počet členů zcela jistě nepřesahuje 50 tisíc a počet členů v předdůchodovém až raně důchodovém věku lze odhadnout tak na 10 tisíc.

O mobilizační schopnosti KSČM si lze udělat určitý obrázek z dubnové protivládní demonstrace, kde mezi přibližně 120 tisíci lidmi tvořil kontingent KSČM zhruba 1500 lidí.

Země zaslíbená zcela bez sociálních jistot, veřejného školství a zdravotnictví, podpor v nezaměstnanosti, ekologických norem, antidiskriminačních zákonů a dalších "socialistických experimentů" na světě existuje. Jmenuje se Somálsko.

Kompletní článek ZDE

Ctí i majetkem

16. 10. 2012 / Alex Koenigsmark

čas čtení 2 minuty

Kdysi, před dvaadvaceti léty, jsem na ministerstvu kultury nechal přeložit jeden rakouský zákon, týkající se kultury, abychom se nezdržovali jeho vymýšlením; podle mého názoru stačilo několik drobných úprav a zákon mohl být schválen. Ozval se však veliký křik, že mechanicky takto přenášet legislativu naprosto nelze, fuj, máme svoje specifika. Později, když Vladimír Mečiar stále hovořil o "našich slovenských špecifikách", jsem si na to často vzpomněl.

Volby do krajů jsme absolvovali a příští legrace bude přímá volba prezidenta. O tom, že bez dalších úprav je to jenom takové šidítko, aby dítě něco dumlalo a neotravovalo, už jsem se zmínil a nebudu to opakovat.

Iráčtí šíité bojují v Sýrii za Asada

17. 10. 2012

čas čtení 3 minuty

V Sýrii na straně prezidenta Asada bojuje řada iráckých šíitských militantů, kteří jsou loajální k íránskému náboženskému vůdci. Vyplývá z vyjádření iráckých představitelů a bojovníků těchto milicí.

Zaplnění černé díry

16. 10. 2012 / Uri Avnery

čas čtení 9 minut

Takže v příštích třech měsících nás čekají dvoje volby – jedny v USA a druhé v Izraeli. Nevím, které z nich jsou pro naše životy důležitější. Tyto dvoje volby jsou v mnoha aspektech rozdílné. Ale v některých jiných jsou překvapivě podobné. Může být zajímavé provést několik srovnání.

Rozhovory o pomoci Řecku ztroskotaly

17. 10. 2012

čas čtení 1 minuta

Zástupci "trojky" včera večer opustili jednání s Řeckem ohledně splátky ve výši 31,5 miliardy eur. Stalo se tak proto, že řecká strana odmítla požadavky na další rozpočtové škrty.

Před druhou debatou prezidentských kandidátů jsou šance vyrovnány

17. 10. 2012

čas čtení < 1 minuta

Zatímco se Barack Obama a vyzyvatel Mitt Romney připravují k druhé debatě kandidátů na Long Islandu, je zřejmé, že poměr sil se změnil ve prospěch Romneyho, který nyní má neaptrný náskok. Otázka zní, zda šlo o dočasný výkyv způsobený minulou debatou, která se Obamovi vůbec nepovedla, nebo zda to obráží zásadní změnu trendu.

28268

Emilia Balážová: Romská muzika, latino i disko, to je moje

17. 10. 2012 / Pavel Pečínka

čas čtení 2 minuty

Domluvit romsky i česky stejně jako slovensky nečiní Emilii Balážové potíž. Její matka se narodila v Brně a otec v Hustopečích. Otec ale pak bydlel ve slovenské Skalici a matka na Slovensku v Holíči. Celá rodina Balážových teď bydlí v Holíči. "Ne, ne, tak z muzikantské rodiny nepocházím," vrtí hlavou Emílie při trochu už stereotypní otázce. "Můj otec byl dělník u vodohospodářských staveb Veselí a matka pracovala na Slovensku ve výrobně obuvi," vysvětluje. Emilie má dva sourozence - její starší sestře je 29 let a má dvě holčičky, bydlí taktéž na Slovensku a s Emilií jsou jak dvě důvěrné kamarádky. Nejmladší je bratr Emilie - je mu sedmnáct, učí se na kuchaře, má rád fotbal a hraje na klávesy.

Pokud se stane extremní počasí normou, budeme hladovět

16. 10. 2012

čas čtení 3 minuty

Předpovědi týkající se objemu výroby potravin jsou zřejmě zcela chybné, píše v deníku Guardian George Monbiot. Znovu rostou ceny potravin, částečně v důsledku škod způsobených extremním počasím letos v létě v USA, v Rusku a na Ukrajině.

Evropská unie a její zločiny

15. 10. 2012 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Je mi hanba, že jsem dostatečně nepsal o zločinech nového nositele Nobelovy ceny za mír -- Evropské unie. Přitom jich je víc než dost. EU toto ocenění od "nezávislého výboru" samozřejmě získala z kalkulu, nikoliv ze závanu altruismu. Dle mého soudu má tento krok mimo jiné legitimizovat snahy EU, jak řešit ekonomickou krizi v Evropě; snahy, které podle nositele Nobelovy ceny za ekonomii Paula Krugmana mohou vést k politickým nepokojům, radikalizaci obyvatelstva a situaci, která na kontinentu panovala v 30. letech minulého století.

The Economist: Na světě se šíří ekonomická nerovnost. A nemusí to tak být

16. 10. 2012

čas čtení 4 minuty

Od osmdesátých let dvacátého století se zdvojnásobil podíl národního bohatství v USA, který plyne nejbohatšímu 1 procentu Američanů, z 10 na 20 procent. Tak tomu bylo v Americe před sto lety. Podíl bohatství, plynoucího k nejbohatšímu 0,01 procentu amerického obyvatelstva - asi 16 000 rodin s průměrným příjmem 24 milionů dolarů ročně - vzrostl na čtyřnásobek, z něco nad 1 procento na téměř 5 procent. To je větší podíl nejbohatších na národním koláči než před 100 lety.

PŘEČETLI JSME:

Okamura chce zavést zpětná majetková přiznání

16. 10. 2012

čas čtení 1 minuta

"Budu se snažit uzákonit majetková přiznání od dvaceti milionů korun výše, aby každý člověk, který nemůže prokázat legální původ svého majetku, byl postižen," uvádí Okamura. Navrhuje prověření majetků i zpětně, což samozřejmě jde. "Funguje to i v USA a dalších západních zemích."

"Je potřeba zarazit rozkrádání, zloději se nám tu smějí do ksichtu a volně tu běhají. Politici jak zleva, tak zprava tvrdí, že nejsou peníze. Naše děti jdou do důchodu až v 70 letech, máme deváté nejvyšší daně v Evropě a pořád nám tvrdí, že nejsou peníze. To přece není pravda. Peníze jsou, ale jen jsou neúčelně vynakládané, nebo jsou rozkrádané. A ti politici, kteří přímo nekradou, tomu jen mlčky přihlíží. A promiňte, mlčení je souhlas."

Po masivním volebním úspěchu KSČM se objevila řada varovných až hysterických komentářů, kterak nám hrozí totalita a jak se nad naší zemí objevila rudá záře. K tomu se však Okamura přidávat nehodlá. "Plně respektuji výsledek demokratických voleb, to v žádném případě nebudu zpochybňovat, to ať ode mě nikdo nečeká. Jsem demokrat a plně respektuji vůli voličů České republiky. Pokud jde o mě osobně, jsem nezávislý nestraník, proto budu rád spolupracovat s každým, kdo má jakýkoli veřejně prospěšný návrh, který posune naši zemi dopředu."

Zdroj ZDE

Komunisty volí ti, kdo nechtějí svobodu

16. 10. 2012

čas čtení 3 minuty

S článkem Borise Cveka nemohu souhlasit, píše Michaela Hanzlová. Volit KSČ nemohu už z toho principu, že je to de facto stále ta strana, která naší republiku hodila o čtyřicet let dozadu za normálním zdravým demokratickým vývojem. Už kvůli tomuto prostému důvodu považuji její volbu za nehodnou rozumně uvažujícího a svobodymilovného člověka. Takováto rétorika, a sice že mají Češi dost korupce a proto volí KSČ, mně vyloženě vadí. Ti, co se podíleli na kupónové privatizaci, byli z většiny bývalí komunisti. Jen změnili plášť. Jak to, že se tedy neušpinili?

A jako východisko z nouze "Koho tedy volit?" - volit nacisty (též jsou na naší politické scéně bohužel extremně pravicová uskupení), to je taky zvěrstvo, jak toto někdo může napsat, i když to myslí jen jako nadsázku.

Podle mého názoru volili komunisty ti, kteří ani neměli na co zapomínat.

Kdo (ne)chce svobodu

16. 10. 2012 / Marek Řezanka

čas čtení 7 minut

"Můj názor na ty, kdo komunistům dali svůj hlas, je opravdu velmi, velmi nesmiřitelný, přestože sama ve svém blízkém okolí mám i ty, kteří je volili. Jsou to hodní lidé, opravdu, ale že si neumí dát věci do kontextu, že neumí vidět souvislosti a že jsou ustrašení a nesebejistí tak, jak je minulý režim vychoval (ačkoli tohle by si v životě nepřipustili), to je pravda. Čímž se dostáváme k základním praktikám totalitních režimů - vychovávat ustrašené a nesebejisté lidi, kteří potřebují kolem sebe dav, aby se odvážili mluvit nahlas," píše mimo jiné ve svém článku "Komunisty volí ti, kdo nechtějí svobodu", paní M. Hanzlová.

Schwarzenbergův Pepa z Hongkongu

16. 10. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Jak informovala Česká pozice, fanoušci volebních apelů strany TOP 09 se začali jako houby po dešti objevovat v Asii. Dhianzteuaya Nungagaduhanea, Beibh Lili Chie Abiie, Shahrukhk Khan, Ipung Gokiel, Kuntum Msihpngen Jadivokalisdanbisamaendru a přinejmenším stovky dalších oblibují výzvu Karla Schwarzenberga, aby občané přišli k českým volbám, a tak na facebookové stránce strany klikli na tlačítko "To se mi líbí". Pročpak asi Asie?

Patřím mezi ty blbce, kteří volili komunisty, poprvé v životě

16. 10. 2012

čas čtení 1 minuta

Chtěla bych reagovat na příspěvek paní Michaely Hanzlové, který mě, mírně řečeno, nadzvedl ze židle, píše Blanka Köhlerová. Patřím totiž mezi ty blbce, kteří volili komunisty, podotýkám, že poprvé v životě. Já, na rozdíl od ní, nemám na co zapomínat. Pravda, byly také různé nešvary, které nás tenkrát rozčilovaly, jenže ve srovnání s dneškem mi připadají dost malicherné. Zato to, co vidím kolem sebe dnes, mě přinutilo volit tak, jak jsem volila.

Tenkrát sice nebyly běžně banány, nebo tolikrát omílaný toaleťák, ale věděla jsem, že ve stáří či v nemoci bude o mě postaráno, věděla jsem, že když mi onemocnělo dítě, mohla jsem s ním být doma tak dlouho, jak bylo třeba a nemusela jsem se bát propuštění, věděla jsem, že v 54 letech budu mít důchod, ze kterého se dá slušně žít...atd.

Dnes musí nemocné a postižené děti žebrat v médiích o příspěvky na jejich léčbu, protože rodiče na to nedosáhnou, pokud chce chytré dítě studovat, zadluží sebe i rodiče na hromadu let, zatímco miliardy a miliony létají kolem jako balonky, bohužel nesprávným směrem.

Tak zvané vymoženosti, jako že se může veřejně nadávat na poměry, nebo že se může na dovolenou třeba na Havaj, to je průměrnému člověku platné jak zuby u zadku, s prominutím. Takže proto, paní Hanzlová, jsme my blbci volili tak, jak jsme volili!

Zahraniční politika USA a americké veřejné mínění

16. 10. 2012 / Immanuel Wallerstein

čas čtení 8 minut

Ve Spojených státech se blíží volby a tak se začíná velmi opatrně diskutovat také o zahraniční politice. Není žádným tajemstvím, že zahraniční politika USA se po celé půlstoletí důsledně držela určité dlouhodobé linie. Nebývale ostré vnitřní spory vypukly poté, co se stal prezidentem George W. Bush, který zahájil velmi silácký a úmyslně jednostranný pokus o obnovu světové nadvlády USA invazemi do Afghánistánu a Iráku.

Důvody, proč volit komunisty

16. 10. 2012

čas čtení 1 minuta

K příspěvku Michaely Hanzlové. Píše: "Že to dnes není ideální? Ano, není, ale aspoň to všichni můžete NAHLAS KRITIZOVAT, VY BLBCI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

a to je tak jediné, co můžeme, řekl by Jára Cimrman. A já dnes dodávám: ještě můžeme volit třeba komunisty, kteří na nás nepokřikují (a nikdy nepokřikovali) "vy blbci"! konstatuje Richard Bébr.

Prosím vzkažte paní Michaele Hanzlové, že když se lidi sešli na Václaváku k tomu, aby vyjádřili svůj názor nahlas, tak se vůbec nic nezměnilo, jen lid byl nazván lůzou. Tak k čemu to je, že můžeme říkat svůj názor nahlas, když nynější mocipáni se chovají stejně vzpupně (ne-li hůř) jak ti komunističtí? A ať zkusí říct nahlas svůj názor v práci, když se jí nebude něco líbit...Odpověď bude znít: Zítra nechoď!!! Za bránou čeká na tvé místo 10 lidí, upozorňuje Jiří Hron.

Vláda by měla okamžitě rezignovat kvůli neschopnosti

16. 10. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Vláda, která se ohání rozpočtovou zodpovědností a šetřením, by měla okamžitě rezignovat, pokud díky své naprosté nezodpovědnosti a neschopnosti vyhodí do vzduchu dvanáct miliard korun z peněz daňových poplatníků. A to se právě stalo. Pro programy Doprava a Životní prostředí navrhuje Evropská komise neproplatit České republice 12,5 miliard korun, s nimiž se už počítalo ve státním rozpočtu. Tyto peníze už byly vyplaceny žadatelům z kapes českých daňových poplatníků a měly přijít proplaceny z Bruselu. Nepřijdou.

Je to jednoznačné selhání vlády. Co je to za vláda, která škrtá, žene lidi do bídy, podvazuje rozvoj země kvůli šetření, a přitom se nepostará o to, aby k nám přišly evropské peníze. Schwarzenberg to smířlivě komentuje, že se prý obával větších ztrát.

Tím přiznal, že vláda je ještě neschopnější, než se zdá. Ostatně další o další peníze přijde Česká republika záhy v souvislosti s dalšími programy. To je skandál na okamžitou demisi vlády. Je to vláda, která se naprosto nezodpovědně nestará o rozpočet České republiky.

Česko nedostane z fondů 12,5 miliardy, navrhuje Evropská komise ZDE

Kde bere paní Hanzlová aroganci útočit na lidi, kteří hlasovali jinak?

16. 10. 2012

čas čtení 2 minuty

Paní Hanzlová nemůže souhlasit s článkem pana Cveka, já nemohu souhlasit s článkem paní Hanzlové, a to z několika důvodů, píše David Somr.

Rád bych vyzval pisatelku, aby se vydala do těch nejchudších oblastí České republiky, např. na Ostravsko, a pokusila se přesvědčit místní obyvatele o tom, že volit komunisty je zlo samo o sobě, nejlepší by bylo, okořenit toto přesvědčování o informaci o tom, že všichni Ostraváci, kteří volí komunisty, jsou blbci. Nevím nic o paní Hanzlové, jaký je její věk, životní zkušenosti a další, avšak rád bych věděl, kde získává odvahu urážet druhé na základě toho, koho volí ve volbách.

Češi neztratili paměť

15. 10. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Po právě proběhlých krajských volbách se objevují představy, že Češi ztratili paměť, když volí KSČM. Nechci obhajovat KSČM, nicméně nechci zároveň připustit, aby došlo ke ztrátě paměti. Nejhorší na předlistopadové KSČ nebyla sovětská okupace nebo popravování lidí, tyhle věci patřily hlouběji do minulosti.

Předlistopadová KSČ byla prohnilá mafiánská instituce, která neumožnila rozvoj země ze strachu o svoji moc a svoje požitky (a přesně to dělá současná pravicová vláda).

Tři postřehy k povolební kocovině:

Antikomunistická vlna, skandalizovaný Dolejš a jak se asi zachovají komunisté

15. 10. 2012 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

1. Bude nová vlna mediálního antikomunismu kontraproduktivní? Zaujalo mě, že v pondělí ráno česká média na sobotní volební vítězství komunistů nedokázala reagovat jinak než hysterickou antikomunistickou kampaní ve stylu kampaně proti "ztroskotancům a zaprodancům", jakou vedla komunistická média v první polovině roku 1977 proti Chartě 77. Podobnost je víc než náhodná a dokazuje to, jak silně jsou média v České republice stále pod vlivem normalizačního komunistického étosu.

Jak známo ale, úsilí propagandistických mašinérií se míjí účinkem. V roce 1977 vedla hysterická kampaň médií proti Chartě 77 prostě k tomu, že se o dokumentu Charty 77 všichni dověděli a všichni si ho opatřili, jak říkají reklamní pracovníci, There is no such thing as bad publicity - Špatná publicita neexistuje.

Pokud zvítězí komunisté v parlamentních volbách, vrátím se do ČR podnikat

15. 10. 2012

čas čtení 2 minuty

Dovoluji si reagovat na pana Aschenbrennera, který napsal, cituji, píše Petr Novák:

To, že komunisté získali nad 20%, ale pro něj znamená ještě jedno: založí si rezervní firmu na Kypru. Po parlamentních volbách buď bude pokračovat v podnikání jako dosud, nebo stávající firmu zavře, propustí zaměstnance (kteří mimochodem mají nadprůměrné platy) a začne podnikat přes tu kyperskou. Rozhodne se podle volebních výsledků.

Dovolím si na toto reagoval slovy, že to je nesmysl. Větší jsem ještě nečetl.

Financial Times: Zruší ústřední banky dluhy států?

15. 10. 2012

čas čtení 4 minuty

Na zasedání MMF v Tokiu o tomto víkendu bylo zřejmé, že vlády mají potíže jak nalézt správnou rovnováhu mezi omezováním státních dluhů, které nyní v rozvinutých ekonomikách přesahují 110 procent HDP, a jak zároveň stimulovat ekonomiku, píše v deníku Financial Times známý ekonom Gavyn Davies. Jednou radikální možností, o níž se nyní hovoří, by bylo zrušit tu část vládních dluhů, které na sebe převzaly centrální banky v rámci tzv. kvantitativního uvolňování (tj. tištění peněz). Konec konců by to neměl být takový problém, protože jak vláda, tak ústřední banka jsou součástí státního sektoru.

Adair Turner, předseda britské UK Financial Services Agency a údajný kandidát na budoucího šéfa ústřední Anglické banky pronesl minulý týden projev, v němž argumentoval, že bude zřejmě nutno v Británii uvažovat o neortodoxních řešeních. Dva britští novináři prozradili, že podle Turnerova "soukromého názoru" by bylo možno některé vládní obligace, které koupila Anglická banka, zrušit, a stimulovat tak ekonomiku. Turner se od tohoto návrhu v sobotu veřejně distancoval. Avšak o věci se teď bude veřejně diskutovat.

(Ne)zodpovědní proti (ne)zodpovědným

15. 10. 2012 / Marek Řezanka

čas čtení 11 minut

Krajské volby a první kolo voleb senátních jsou u konce. Kdo má důvod jásat? Pro koho jsou jejich výsledky fiaskem? A co z těchto voleb plyne pro občany České republiky?

Relativně krátce před vyhlášením voleb se změnila jejich zákonná úprava, když zákon č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů, byl poslaneckou novelou upraven. Při vyhodnocování výsledků hlasování je pro posun na první místo kandidátky postačujících 5 % preferenčních hlasů (oproti dřívějším 10 %). Novela také zavedla možnost volby s voličským průkazem.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se pokusilo zcenzurovat své kritiky

15. 10. 2012

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

Ve středu 10. října 2012 byla ze serveru YouTube na podnět Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky (MPSV) stažena propagační videa ke kampani "Stop Sociální reformě" Iniciativy ProAlt. Ministerstvo požadovalo stažení klipů s odkazem na svá autorská práva, neboť videa remixují části původních ministerských propagačních videí k sociální reformě. Lukáš Němec, jeden z oganizátorů kampaně a politolog, k tomu říká: "Krok MPSV považujeme za nebezpečnou a nepřijatelnou interpretaci autorských práv, která umožňuje cenzurovat občanskou kritiku ministerských politik financovaných z veřejných rozpočtů. Budou si napříště ministerstva nárokovat copyright na své vyhlášky a omezovat kritickou veřejnou debatu o nich?"

Evropská strategie škrtů je hospodářská i morální hanba

15. 10. 2012

čas čtení 3 minuty

Nejvýznamnější finanční zpráva roku: Mezinárodní měnový fond zlikvidoval intelektuální zákony evropské politiky vládních škrtů

Drastické vládní škrty v celé řadě navzájem provázaných zemí působí dvojnásobně až trojnásobě větší škody, než se dosud předpokládalo, zejména, pokud vlády nestimulují hospodářský rozvoj, píše v konzervativním britském deníku Daily Telegraph ekonomický komentátor Ambrose Evans-Pritchard.

Přehánět škrty mimo jejich terapeutické množství je kontraproduktivní. V určité chvíli se to stane jen bolestí, uplatňovanou pro bolest samu.

Že je ta politika jasně chybná v případě Řecka, je zjevné už dlouho. Trojka EU-MMF původně tvrdila, že se řecká ekonomika ze škrtů rychle vzpamatuje, že vzroste r. 2011 o 1,1 procenta a o 2,1 procenta v roce 2012, a tak dál a dál až k zářným zítřkům.

Paměť ztratil pan Laudat

15. 10. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Myslím, že paměť ztratili politici, a to velmi rychle. Podle Aktuálně.cz se šéf pražské TOP09 diví, proč voliči chtěli dát této straně zrovna v Praze ránu. Copak zapomněl na chování své strany v případu pražského Dopravního podniku? Podle jednoho rozhovoru pro Ihned.cz se dokonce Zdeněk Tůma jako kandidát na primátora za TOP09 vyjádřil, že zůstal se svou podporou ředitele Liche a primátora Svobody v TOP09 sám. Copak si Laudát myslí, že takové chování musí jeho straně jenom tak projít? Když si k tomu připočteme Kalouskovo chování v případu Parkanová a aféru kolem Drábkova náměstka Šišky, vyjde nám rovnice, z níž TOP09 nemůže vyjít jinak než jako zkorumpovaná strana.

Volební fiasko (nebo porodní bolesti) TOP 09 a Starostů ZDE

Kvůli DPP se zastal primátora Svobody. V TOP 09 jsem zůstal sám, přiznává Tůma ZDE

DLUHOVÁ KRIZE:

Atmosféra v Evropě se, jak se zdá, mění

15. 10. 2012 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Ekonomové si začínají uvědomovat, že vládní škrty jsou špatnou politikou, která uvrhne státy do trvalé hospodářské stagnace a recese, a hledají jiná řešení. Šok přišel minulý týden z Mezinárodního měnového fondu, když jeho analýza zjistila, že škrty působí daleko větší škody, než se původně předpokládalo (dosavadní analytický model totiž nezohledňoval jejich kumulativní efekt mezi státy). Zastánci škrtů ovšem zatím odolávají, zejména německý ministr financí Wolfgang Schäuble, jak však píše dnešní Daily Telegraph, otázkou je, jak mi jeho odhodlání tváří v tvář revolucím v evropských zemích vydrží. Politikové totiž čelí vážnému problému, že uvržení zemí do stagnace a nezaměstnanosti může vést k nebezpečné destabilizaci státních systémů. Konec konců, projevem toho je i výrazné posílení komunistické strany v nynějších krajských volbách v ČR. (KSČM totiž může těžko přijít s chytrou politikou, jak vyřešit dnešní vážné problémy, pravděpodobnější je, že jejími řešeními z doby před třiceti lety se krize jen prohloubí. Ale uvidíme.)

Britské listy už několikrát přinesly názory, britského konzervativního komentátora Simona Jenkinse, že se stagnace dá vyřešit rozdáváním peněz (rozhazováním peněz z vrtulníků)ZDE ZDE ZDE ZDE ZDE - to by zadluženost samozřejmě nezvýšilo. Komentátoři čelného britského hospodářského deníku Financial Times se také kloní k inflačnímu řešení ZDE ZDE (prostřednictvím kontrolované inflace, vyvolané tištěním peněz, vytvořit hospodářské oživení), nyní se otevřeně začíná hovořit o tom, proč by se vládní dluhy prostě neměly zrušit. Pozoruhodný je i dnešní článek v konzervativním! britském deníku Daily Telegraph, který argumentuje, že politika škrtů je morální i ekonomickou hanbou. Do jaké míry proniká tato diskuse do českých médií? Zdá se, že zatím vůbec ne. Nová mezinárodní ekonomická diskuse je ovšem velmi výrazným zpochybněním ekonomické "politiky" škrtů chemika Kalouska.

Argumentace listu Der Standard je širší, než jak ji podává Boris Cvek

15. 10. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Vždy je dobré sáhnout po prameni, když jde o polemiku s nějakým názorem. Rakouský list Der Standard v komentáři Roberta Schustera Wahlen in Tschechien: Kollektiver Gedächtnisverlust (Volby v Česku: Kolektivní ztráta paměti) předkládá strukturovanější argument, než jaký vyvrací Boris Cvek. Stručný komentář má tři odstavce: Jeden se věnuje návratu komunistů, druhý volebnímu úspěchu Jiřího Dolejše, který byl před nějakým časem natočen skrytou kamerou při údajném jednání o úplatku za změnu zákona, a třetí comebacku Jiřího Čunka, jehož podivné finanční operace dodnes nebyly vyjasněny.

Schuster tedy nepředkládá primitivně antikomunistickou argumentaci. Všímá si prostě, že Češi si nepamatují, kdo byl čeho schopen. A že tedy nehlasovali pro žádnou změnu, ale pro kontinuitu toho, v čem už dávno žijí.

Proto i řeči o vládní mafii jsou v tomto kontextu jaksi zbytečné. Vždyť Čechům mafiánství a korupce vlastně nevadí. Kdo chce vysvětlovat, proč teď volili komunisty, měl by si najít úplně jiné důvody.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2012

4. 10. 2012

čas čtení 2 minuty

V září 2012 přispělo finančně na Britské listy 180 osob bankovním příkazem celkovou částkou 32 886.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2012 částkou 2044.98 Kč. Příjem z reklamy byl v září 2012 29 915 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 9. 2012 částku 117 501.95 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

37149