Západ skupině Pussy Riot nerozumí: je protikapitalistická

22. 8. 2012

čas čtení 3 minuty

Svět se sjednotil v podpoře feministických aktivistek a proti tupé krutosti, s níž je potrestal Putinův nespravedlivý soudní proces. Jenže západní podpora těchto mladých žen byl nás měla hluboce znepokojovat, protože filozofii, aktivismus i hudbu Pussy Riot média zcela pominula a soustředila se jen na to, že je kritika pronásledování této skupiny užitečná pro geopolitické nepřátele Spojených států, píše v deníku New York Times ruský analytik Vadim Nikitin. Hrozí znovu nebezpečí, dvacet let po ukončení studené války, že se disidentští intelektuálové stanou pěšáky v západním protiruském narativu?

V sedmdesátých letech se Spojené státy a jejich spojenci vůbec nestarali o to, co sovětští disidenti vlastně říkají, pokud to bylo zaměřeno proti Kremlu. Není divu, že tolik Američanů bylo nakonec uraženo a mělo pocit zrady, když Alexander Solženicyn kritizoval v USA mnoho těchže nedostatků, které kritizoval ve své vlastní zemi.

Antikapitalistická touha po zisku, radikálně levicový fašista a další perly

22. 8. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Vadim Nikitin má pravdu, že Západ nechápe důvody jednání skupiny Pussy Riot. To ale ještě neznamená, že je čistě na jeho libovůli, jak tento fenomén vyloží. Manžel Naděždy Tolokonnikovové Pjotr Verzilov nedávno veřejně vyhrožoval všem, kdo by bez povolení použili registrovanou značku skupiny. Znamená to snad, že se chová "protikapitalisticky" a prosazuje liberální přístup k problematice duševního vlastnictví, tak jak ho chápe západní radikální levice?

BÝVALÝ BRITSKÝ VELVYSLANEC V UZBEKISTÁNU:

Britská vláda chtěla narušit územní celistvost ekvádorského velvyslanectví "v reakci na obrovský nátlak z USA"

22. 8. 2012

čas čtení < 1 minuta

Craig Murray, bývalý britský velvyslanec v Uzbekistánu a silný obhájce Juliana Assange, napsal 16. srpna 2012 na svém blogu tyto pozoruhodné skutečnosti:

Vrátil jsem se dnes do Británie a ohromila mě soukromá informace z britského ministerstva zahraničí, že se britská vláda rozhodla - pod obrovským nátlakem od Obamovy vlády - provést razii na ekvádorské velvyslanectví a zatknout Juliana Assange.

Bude to beze sporu drsným porušeným Vídeňské konvence z r. 1961, přestože Británie je jedním z původních signatářů. Tato konvence formalizuje staletí - ano, tisíciletí - praxe, která umožnila diplomatickým vztahům, aby fungovaly. Vídeňská konvence je mezinárodním právním dokumentem, který podepsal rekordně největší počet států.

Zdroj: ZDE

Moskva nyní považuje západní intervenci v Sýrii za "zcela reálnou"

22. 8. 2012

čas čtení 2 minuty

Moskva se nyní domnívá, že existuje reálný scénář západní intervence v Sýrii. Po pondělním vyjádření amerického prezidenta Baracka Obamy k tomu může dojít kvůli syrským chemickým zbraním. Rusko ze své strany spolupracuje s vládou a Západ s částí povstalců tak, aby se chemické zbraně nedostaly mimo kontrolu - jenže jsou tu i povstalecké skupiny, na něž nemá ani jedna ze stran významný vliv a nedokáže kontrolovat jejich další počínání. A ty teď dostaly návod - vědí, co je třeba udělat.

O pokrytectví lidskoprávních kritiků Ruska a Ekvádoru

22. 8. 2012

čas čtení 5 minut

Spojené státy věznily sedm let kameramana televize Al Džazíra Sami al-Haje v táboře Guantánamo. Z ničeho ho neobvinily a vyslýchaly ho nikoliv o al Kajdě, ale o televizi Al Džazíra. Skoro žádné americké médium nenapsalo o tom, že jejich vláda vězní tohoto novináře. Totéž mlčení se v USA rozhostilo nad vězněním dalších muslimských novinářů v Americe za posledních deset let.

Čtenáři amerického a britského tisku jsou za poslední měsíc náhle zaplaveni svatouškovskou kritikou toho, že Ekvádor porušuje tiskovou svobodu. Čímpak to asi je, že západní média najednou obhajují svobodu slova v Jižní Americe, ptá se v deníku Guardian Glen Greenwald. Je to podle něho proto, že předstírání znepokojení nad tímto útlakem je užitečným nástrojem jak potrestat Ekvádor za trestný čin vzdoru proti USA a jeho západním spojencům.

Jedna zapomenutá okupace v Evropě

22. 8. 2012 / Amy Mackinnon

čas čtení 14 minut

Po dlouhé zimě autoritářských režimů vznikla naděje, že takzvané "Arabské jaro" bude zosobňovat tání, začátek reforem a liberalizace. Ze zpětného pohledu to bylo podivné a vlastně zlověstné jméno pro hnutí, které před 44 lety představovalo tolik naděje.

Úterý 21. srpna bylo 44. výročím potlačení jiného jara, které tehdy ještě nebylo arabské - výročím invaze Varšavského paktu do Československa, po jaru a létě liberalizace a reforem, známých jako Pražské jaro.

V časných ranních hodinách 21. srpna 1968 provedlo pět členských zemí Varšavské smlouvy invazi do Československa. Vyslalo do té země 100 000 vojáků a 2300 tanků. Okupační jednotky odešly až po pádu komunismu, začátkem devadesátých let.

Amy Mackinnon hovořila s dr. Janem Čulíkem, který byl tehdy vnímavým patnáctiletým teenagerem. Žil v době invaze na pražském Starém Městě.

Britská vláda "bude podporovat hospodářský růst"

22. 8. 2012

čas čtení 1 minuta

Britská vláda zavede celou řadu opatření k vytváření nových pracovních příležitostí a hospodářského růstu poté, co pokles daňových příjmů vedl v červenci k neočekávanému nárůstu státního deficitu. Vláda chce především liberalizovat městské plánování umožnit rozšíření výstavby domů a bytů a podpořit infrastrukturní projekty. Chce dát podstatně větší pravomoci britskému úřadu pro dálnice, aby si mohl půjčovat peníze na infrastrukturní projekty, aniž by tím rostl státní deficit.

John Redwood, bývalý konzervativní ministr a člen pravicového křídla Konzervativní strany, požadoval snížení daní poté, co z údajů britského statistického úřadu vyplynulo, že vládní výdaje v červenci vzrostly o 5,1 procent, hlavně to byly platby na podporu v nezaměstnanosti.

Britský ministr financí Osborne bude zřejmě muset rozšířit období škrtů o další dva roky a omezit sociální výdaje o dalších 10 miliard liber. Pokud by pokles příjmů z daní byl trvalý, nepodaří se mu splnil svůj volební příslib snížit vládní zadluženost jako podíl HDP do roku 2015-16.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britská média se neodvážila přetisknout ztrapňující fotografie prince Harryho

22. 8. 2012

čas čtení < 1 minuta

Americký bulvární server TMZ přetiskl nahé fotografie mladého britského prince Harryho ve společnosti stejné nahé přítelkyně, údajně se oba svlékli u biliárového stolu na jakési party o víkendu v Los Angeles. Zajímavé na věci je, že se žádné britské médium neodvážilo fotografie přetisknout, zřejmě v důsledku probíhajícího Levesonova vyšetřování etiky britských novinářů. O soudnosti mladého prince lze pochybovat. Prokázal to už před časem, kdy se oblékl do nacistické uniformy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nesmysly o Hongkongu

22. 8. 2012 / Petr Fiala

čas čtení 1 minuta

Srovnávat srpnovou okupaci Československa s procesem sjednocováním Číny je prostě absurdní! Pokud vím, obyvatelé Hongkongu mohou studovat na britských vysokých školách za stejných podmínek, jako rodilí Britové.

Měli snad mladí Češi a Slováci po roce 1968 takové možnosti? ptá se Petr Fiala, který dlouhá léta žil na Tchajwanu. Článek správně uvádí, že předseda Výkonné rady je jmenován vládou, sídlící v Pekingu. Autor dále uvádí: "Obyvatelé této bývalé britské kolonie sice mohou protestovat a také protestovali, mají formálně svobodu slova a shromažďovací právo, bylo několik velkých demonstrací, ale efekt to zatím bohužel nemělo příliš velký..."

V jedné větě se tu směšuje několik věcí, se zjevným úmyslem ukázat, že práva obyvatel Hongkongu jsou čistě formální. To samozřejmě není pravda! První předseda Výkonné rady byl donucen v roce 2005 resignovat, a to právě na základě občanských protestů. Něco úplně jiného samozřejmě je, že ne každá demonstrace vede k rezignaci funkcionáře, proti kterému je namířena.

Psát o South China Morning Post je zbytečné - každý, kdo čte v angličtině, si tyto skvělé noviny může najít na internetu a přečíst. Kéž by i v dnešní ČR byly alespoň jedny noviny této úrovně!

Češi zřejmě svému neuniknou svému osudu - po starosti o svobodu na Tchaj-wanu a v Tibetu jim teď ještě bude položena na srdce taky tisková svoboda v Hongkongu!

Kdysi jsem psal o tom, že se v ČR o Číně publikují téměř výhradně nesmysly. Velmi mě mrzí, že Britské listy nejsou v tomto ohledu výjimkou!

Zapomenutý Hongkong

22. 8. 2012

čas čtení 3 minuty

Zatímco my si už 21. srpen 1968 jen připomínáme, Hong Kong tak aktuálně stále žije. Sice bez tanků, ale pod podobným útlakem, jaké zažilo tehdy Československo a pod podobnou deziluzí. Není zatím vidět světlo na konci tunelu. Už 45 dní je ve funkci nový předseda výkonné rady (Chief Executive) Leung Chun-ying, který byl zvolen místní 1200 člennou komisí (Election Committee) na pět let a jmenován do funkce centrální čínskou vládou. Členové této komise jsou vybíráni výhradně centrální vládou v Pekingu. Velmi podobné, jako když Moskva chtěla jmenovat "dělnicko-rolnickou vládu" v již okupovaném Československu, Číně se to v případě Hong Kongu daří. Obyvatelé této bývalé britské kolonie sice mohou protestovat a také protestovali, mají formálně svobodu slova a shromažďovací právo, bylo několik velkých demonstrací, ale efekt to zatím bohužel nemělo příliš velký, píše Ivo Mareš.

Co se děje v Egyptě?

22. 8. 2012

čas čtení 3 minuty

Stručné dějiny demokracie v Egyptě. V únoru 2011 padl Mubarakův režim. Měl být zvolen parlament. Byl zvolen, ale volby byly anulovány. Dnes není v Egyptě žádný parlament.

Zemřel básník a mluvčí Charty 77 Jan Štern

22. 8. 2012

čas čtení < 1 minuta

V úterý ve věku 87 let zemřel básník a někdejší mluvčí Charty 77, novinář a publicista Jan Štern. Prošel útrapami nacistického koncentračního tábora a po okupaci v roce 1968 ho postihl zákaz povolání. Po roce 1989 stál u zrodu Občanského fóra, ale brzy se z politiky stáhl a věnoval se publicistice. Chartu 77 podepsal v roce 1985 a o rok později se stal spolu s Annou Šabatovou a Martinem Paloušem jejím mluvčím.

Robert Fisk: "Střílejí po nás, pak utíkají a skryjí se v kanálu"

22. 8. 2012

čas čtení 1 minuta

Minometné granáty dopadají kolem nás do ulice středostavovské čtvrti a tanku T-72 zavařeného ve vedru pod viaduktem, ale nejvyšší operační velitel Bašára al-Asada v Aleppu - třiapadesátiletý generálmajor s třiatřiceti odslouženými lety v armádě a dvěma zraněními od kulek z červencových bojů v Damašku - tvrdí, že může "vyčistit" celou aleppskou provincii od "teroristů" za dvacet dní. Teď to zní poněkud nadneseně, zejména na předměstí Sajf el-Dúla, kde zní palba odstřelovačů. Protože bitva o Aleppo má ke konci daleko.

24301

Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968

20. 8. 2019

čas čtení 13 minut

Foto:   Editor svazku "Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež" (1988) Antonín Liehm (tehdy 84) ve Skotsku v dubnu 2008. (Když jsem mu v červnu 2012 v Paříži telefonoval, Liehm, tehdy osmaosmdesátiletý, reagoval: "Pane Čulík, vy ještě žijete?"  (JČ) )


"Na co se tu stojí?" - "Na svobodu, paní."
Pavel Kohout
Jak se posílalo Poselství ZDEVšeobecné znalosti toho, co se v Československu dělo v šedesátých letech a zejména v období tzv. Pražského jara 1968, jsou značně omezené. Mladá fronta Dnes a Lidové noviny publikují o tomto období naprosté nesmysly, Jan Hřebejk a Filip Renč točí o něm filmy, které jsou o Československu na jakési jiné planetě. Málokdo se začte do toho, o co v té době v Československu skutečně šlo. Přitom je to zajímavé a dodnes aktuální.

V době posledního velkého kulatého výročí Pražského jara, v roce 1988, sestavil novinář, kritik a autor A.J. Liehm reprezentativní antologii nejzávažnějších více než 130 textů, publikovaných během jara 1968 v rámci tehdejší celospolečenské diskuse. Dal ji ironický podtitul "Čítanka pro děti a mládež". Této Čítanky je dnes zapotřebí možná ještě o mnoho více, než tomu bylo před dvaceti lety. Člověk by měl znát své kořeny.

Ve spolupráci s A.J. Liehmem a za pomoci historika Viléma Prečana jsme tuto antologii významných textů zprostředkovali i mladším generacím a předkládáme ji tímto pro studijní účely kompletní v digitální formě. ČTĚTE! │Jan Čulík

Publikace má tento úvod:

Milé děti, jinoši a dívky

před dvaceti lety bylo v Čechách i na Slovensku jaro. Mnozí z vás nebyli ještě na světě, jiní se sotva batolili, ostatní teprve rozum brali. Dnes se ptáte, jak to vlastně bylo, co bylo a proč. Tak jsme pro vás sestavili čítanku, abyste si mohli přečíst aspoň něco z toho, co se tenkrát myslelo, psalo a dokonce říkalo nahlas, ba i v rozhlase, v televizi a do telefonu. Najdete tu tříšť textů, která není, ani nechtěla být úplná, ani nemá být historickou dokumentací či úplným přehledem. Prostě průřez, čítanka, jak se ji podařilo dát dohromady v nesnadných podmínkách. Ať je vám k užitku i radosti, k poučení i pobavení. A možná, že po ni sáhnou se vzpomínkou na vlastní školní léta i tatínek s maminkou.

Kdyby se vám zdálo, že to či ono připomíná něco z vaší vlastní zkušenosti, vězte, že jde o podobnost čistě náhodnou.

S přáním pěkného jara 1988.

Redakce.

P.S. Texty jsme řadili chronologicky, abyste nezapomněli, že historie probíhá v čase. Proto také vlastní čítanku uvádějí texty projevů na Sjezdu československých spisovatelů v červnu 1967, které mohly být uveřejněny teprve na jaře 1968. Poslední texty jsou z 15. 8. 1968. O pár dnů později, 21. srpna, začalo nové dějinné období, jehož čítanku už budete muset pro svoje děti a vnuky sestavit vy.

21. srpen 1968 očima autorů Britských listů v minulých letech

21. 8. 2014

čas čtení 5 minut

Téma demokratizace, Pražského jara a socialismu s lidskou tváří bylo vždy v Britských listech tématem velmi citlivým a traumatizujícím pro řadu autorů i čtenářů. Mnozí z nich věřili. Mnozí z nich věří dodnes a jsou hrdí na to, že mohli pracovat v době kdy lidé věřili svým politikům, věřili ideálům a lidské pospolitosti, která z davu dělala národ. Z generace těch, kteří byli v roce 1989 už dospělí nebo dospívající, neexistuje prakticky nikdo, kdo by ve svém okolí neměl někoho, jehož osud byl spjat s rokem 1968. Dodnes je to vnímáno jako nejvíce traumatizující společenský prožitek od Bílé hory a Bachova absolutismu.

Stačilo ale necelých pětadvacet let, a znalost událostí a kultury Pražského jara u mladé generace je mizivá. Rok 1968 se zařadil někam za Boženu Němcovou či Karla Havlíčka Borovského. Datum. Heslo. Mlha. Tma. His sunt leones. Snažíme se tuto ztracenou dobu objevit i pro ty, kteří ji nezažili. Čtěte. Protože to je jediné, co vám umožní poznání doby, ve které vyrůstali, snili, pracovali a získávali životní zkušenosti vaši rodiče.

21. srpen 1968 jako TÉMA BL

Přehled finančních příspěvků z mobilu na provoz Britských listů

9. 8. 2012

čas čtení 1 minuta

Viz obrázek. Vím, jsme uprostřed léta, ale prosím, nezapomínejte na finanční příspěvky. Minimální míru finančních příspěvků pro provoz BL potřebujeme.

Informace, jak finančně přispět mobilem, jsou ZDE.

Někteři čtenáři si stěžovali, že minimální darovací částka 149 Kč je příliš vysoká. To je pravda, ale musíte si uvědomit, že my platíme z toho daru mobilní firmě poplatek a čím je darovaná částka menší, tím je ten poplatek percentuálně vyšší. Nemá cenu, aby čtenář velkou částku svého daru mobilní firmě, což by byl případ u menších částek. Raději s darem počkejte pár týdnů a pak pošlete větší částku, manipulační poplatek je v tom případě menší. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat i na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500 nebo úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Díky

Jan Čulík, šéfredaktor

Plzeňská práva pro všechny ! A Rathovi psí smrt...

21. 8. 2012

čas čtení 3 minuty

odpověď Janu Potměšilovi na jeho text "Žádné extrabuřty pro oblíbené agresivní politiky", jako reakce na článek Štěpána Kotrby "Nemorálka a protizákonnost výroku soudu v případu Rath"

Nabízí se srovnání s kauzou bývalého vysokého funkcionáře ODS a senátora A. Nováka. Soud mu prokázal (!!!) přijetí úplatku 2,27 mil. DM (cca 40 mil. Kč). Pokud je mi známo, tento pán vazebně stíhán NEBYL a nebyl mu ani blokován majetek, píše čtenář Ladislav Brzobohatý.

Případ Assange:

Znásilnění to nebylo, byl to překvapivý sex

21. 8. 2012 / Amy Mackinnon

čas čtení 4 minuty

Nemohu si pomoci, ale mám pocit, že kdyby byl Julian Assange obviněn z neplacení daní, světová média by si naostřila své vidle a byl by v prvním letadle směřujícím do Švédska dřív, než byste řekli "Ikea".

Namísto toho je obviňován z "absurdních" zločinů "překvapujícího sexu", nefunkčnosti kondomu, medové pasti CIA, vymyšlených obvinění a je považován za oběť radikální feministické propagandy (to všechno řekli postupně ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patino, reportér americké pravicové televize Glenn Beck, Dana Kennedy, Assangeův právník Mark Stephens, britský radikální reportér John Pilger a americká autorka Naomi Wolfová.)

Ve Sněmovně nejčastěji chybí Hašek, Dobeš a Schwarzenberg

21. 8. 2012

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva kohovolit.eu

Praha, 21. 8. 2012 -- V první polovině roku při důležitých hlasováních ve Sněmovně chyběl nejčastěji Michal Hašek (ČSSD). Ten hlasoval jen ve 3 % případů a dokonce ani jednou o zákonech předložených jeho vlastní stranou. Vyplývá to z pravidelné půlroční analýzy sdružení KohoVolit.eu, které dlouhodobě monitoruje dění v Parlamentu.

Na druhém místě skončil David Rath. Ten do Sněmovny téměř nechodil ani předtím, než byl zadržen policií. Důležitých hlasování se dále neúčastní například Josef Dobeš (VV), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Vít Bárta či Michal Doktor (oba nezařazení). Naopak mezi "vzorné" poslance se stoprocentní účastí patří Rudolf Chlad (TOP 09), Roman Váňa či František Novosad (oba ČSSD).

George Galloway vyvolal bouři tvrzením, že Assange Švédky neznásilnil

21. 8. 2012

čas čtení 4 minuty

Aktivisté proti znásilňování žen obvinili kontroverzního britského poslance George Gallowaye, že má "hluboce znepokojující postoj" vůči sexuálnímu násilí. Galloway se totiž vyjádřil, že obvinění ze znásilnění, vznesené proti Julianu Assangemu, není důvodné, protože mít pohlavní styk se ženou, která spí, není znásilnění.

Na hranici debility

21. 8. 2012 / Marek Řezanka

čas čtení 9 minut

Petr Nečas je mužem, který čas od času pustí do médií nějaké silnější prohlášení, aby později mírnějším hlasem sdělil, že to tak horké nebylo a že vše je jinak. V dubnu to již vypadalo, že dojde na předčasné volby, a to tehdy, pokud se koaliční strany nedohodnou. Nedohodly se, Věci veřejné se poroučely, vláda přesto nepadla. Kolikrát premiér zvýšil hlas, aby zdůraznil, že v žádném případě nesestaví vládu na přeběhlících? Jak potom ustupoval, když po K. Peake požadoval podporu nového poslaneckého klubu, aby se spokojil s pár hlasy, které vládu podpoří? Co je to za hlasy? Prý to přeběhlíci v žádném případě nejsou. Ale pokud jsou to hlasy lidí ze strany, která přešla do opozice, potom se jedná o hlasy lidí, kteří se programu své strany zpronevěřili, kteří ze své strany přeběhli. To musí vidět i premiér Nečas.

Socialismus se svatozáří

21. 8. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Výročí 21. srpna 1968 - invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa - stále vyvolává značnou dávku emocí. Svým způsobem není divu: Ti kdo byli od roku 1945 označováni za nejlepší přátele, vtrhli do země na korbách tanků, aby zardousili slabé a křehké výhonky občanské svobody. Na druhé straně nelze přehlížet, jak účelově dnes na tuto tragédii prstem ukazují právě ti, podle nichž v ní prý vlastně o nic nešlo (protože komunismus byl nereformovatelný), nicméně antikomunistický a antiruský sentiment se jim vždycky hodí do krámu. Teze tohoto článku zní jinak: "Obrodný proces" v roce 1968 za tehdejších okolností každopádně nemohl skončit jinak než deziluzí; nicméně bylo to způsobeno nejen imperiálním charakterem sovětského "komunismu", jenž nebyl ochoten levně se vzdát pro něj cenné provincie, ale také naprostou nepřipraveností tehdejších elit přiměřeně hájit zájem státu, v jehož čele stály.

Ruské nebezpečí

21. 8. 2012 / Oskar Krejčí

čas čtení 10 minut

Z vystoupení na konferenci Nová bezpečnostní architektura Evropy -- spolupráce pro XXI. století, která se konala v červnu v Poslanecké sněmovna PČR pod záštitou Františka Bublana

Milosrdný čas se spolu s hloupostí oficiózní propagandy svorně postaraly o to, že rusofobií nálady u veřejnosti vycházejí z módy. Jinak je tomu v případě části subkultury mladší generace vojenských a diplomatických byrokratů. V tomto případě se zdá, že rusofobie zůstává jak nepřiznaným předpokladem výběrového řízení, tak i součást výchovy a vzdělávání na pracovišti. Podstatnější je, zda střední Evropě skutečně z Ruska plíží nějaké nebezpečí. V této chvíli se hrozbách z Ruska hovoří především ve třech souvislostech: ve spojení s vojenskou, energetickou a informační bezpečností.

Rusko po Obamových hrozbách Sýrii varovalo Západ

21. 8. 2012

čas čtení 3 minuty

Rusko dnes varovalo Západ před jednostrannou akcí v Sýrii - den poté, co americký prezident Barack Obama pohrozil "enormními důsledky", pokud jeho syrský protějšek použije chemické nebo biologické zbraně. Syrská vláda opakovaně prohlásila, že tyto zbraně použije jedině v případě zahraniční intervence. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během setkání s vysoce postaveným čínským diplomatem prohlásil, že Moskva a Peking jsou zavázáni "potřebě striktně dodržovat normy mezinárodního práva... a nepřipustit jejich porušování".

PRAŽSKÉ JARO III.

Pithartův Osmašedesátý

21. 8. 2012

čas čtení 1 minuta

Péčí historika Viléma Prečana vydáváme v digitalizované formě další dokumenty, týkající se Pražského jara 1968. Čtěte a poznejte jednu z nejdůležitějších kapitol moderní české historie.

Kritičnost tohoto pokusu o porozumění historickým souvislostem "osmašedesátého" bude shledána nejspíše právě jednostranností: aniž bych se předem ospravedlňoval, chci tu říci, že tato kritičnost je také reakcí na dosud zcela nedostatečnou vůli bezpředsudečně se vyrovnat s událostmi před desíti lety, s přežívajícími iluzemi a legendami. Dnes vskutku převládají -- kromě laciného cynismu -- povrchní soudy a nereflektovaná, pomalu už sentimentální "vzpomínka"; snad to někomu pomáhá odreagovávat si mizérii současnosti. Ale i naše současnost bude jednou minulostí a budou se jednou budoucí kritikové opět pokoušet porozumět historickým souvislostem našeho příštího nezdaru? Útěšný, nekritický vztah k minulosti je přece vždycky setbou budoucích selhání.

I. Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968. Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež KNIHOVNA

II. Vilém Prečan: Sedm pražských dnů v srpnu 1968 a další klíčové dokumenty KNIHOVNA

PRAŽSKÉ JARO 1968:

Sedm pražských dnů v srpnu 1968 a další klíčové dokumenty

21. 8. 2012

čas čtení 3 minuty

Péčí historika Viléma Prečana vydáváme v digitalizované formě další dokumenty, týkající se Pražského jara 1968. Čtěte a poznejte jednu z nejdůležitějších kapitol moderní české historie.

Vilém Prečan: "O co šlo v roce 1968: Další dokumenty" ZDE

Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968. Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež KNIHOVNA

BRITÁNIE:

Jak vládní škrty nefungují

21. 8. 2012

čas čtení 1 minuta

Britská vláda předpovídala, že státní rozpočet zaznamená v červenci 2012 přebytek 2,5 miliardy liber. Ve skutečnosti vznikl deficit ve výši 557 milionů liber

Pokles příjmů v druhém kole britské hospodářské krize vedl k vážnému poklesu daňových příjmů v Británii v červenci 2012. Došlo také k vážnému poklesu v objemu průmyslové výroby.

Britský statistický úřad (Office for National Statistics) uvedl, že státní rozpočet zaznamenal v červenci 2012 deficit 557 milionů liber, ve srovnání s přebytkem v červenci 2011 ve výši 2,8 miliard liber. Vláda předpovídala pro červenec 2012 přebytek ve výši 2,5 miliard liber.

Britský statistický úřad uvádí, že celkový státní deficit od začátku nového finančního roku v dubnu 2012 dosáhl výšky 47,2 miliard liber, je to o 11,6 miliard liber více než v roce 2011. Pokud nynější trend bude pokračovat, britské ministerstvo financí bude zápolit v dubnu 2012 s dalším dluhovým břemenem ve výši 30 miliard liber.

Objem daní od korporací poklesl v červenci 2012 o 20 procent. Vládní výdaje naopak ve srovnání s rokem 2011 vzrostly o 5,1 procent, především jde o vyplácení podpory v nezaměstnanosti.

Britský premiér David Cameron varoval, že škrty se budou muset provádět až do roku 2020.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Hysterie kolem kauzy Pussy Riot je k smíchu a pláči zároveň

20. 8. 2012 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Nesouhlasím s rozsudkem vyneseným nad členkami Pussy Riot, nicméně mě více dopaluje vlna rusofobie, "gulagů, diktatur a stalinismů", která v souvislosti se soudní fraškou a následným rozsudkem zaplavila sociální sítě a média u nás doma. Kým jsme, že nás opět pálí hlavně bezpráví páchané těmi "druhými", zatímco bezostyšně ignorujeme řadu nešvarů české společnosti i mnohem závažnější zločiny západní civilizace, k níž se mentorsky hlásíme, a dáváme tak trapně na odiv naší morální převahu nad "barbarským Východem?"

Pussy Riot a ztráta soudnosti

20. 8. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

Jedna věc je všímat si v souvislosti s globálním popraskem kolem kauzy Pussy Riot pokrytectví Západu, který se často sám k vlastním "neposlušným" nechová o mnoho lépe než Putinův režim; a ještě jiná věc je otázka, zda se sázka na dívčí punkerskou skupinu coby symbol opět slábnoucí ruské opozice může Západu vůbec vyplatit, nebo se mu naopak vymstí. Z dnešního opozičního Ruska se k nám nese spousta rádobycitací naší vlastní historie, bloger Navalnyj se hlásí k Havlovi, a teď pro změnu jiní Pussy Riot přirovnávají ke skupině Plastic People of the Universe. Inu zvonka to tak možná vyzerá, jenže zevnitř už nikoliv. A v tom je právě problém.

Na okraj jednoho historického mýtu

20. 8. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 11 minut

20. srpna 1939 v časných ranních hodinách začala poslední fáze důležité předehry 2. světové války - sovětsko-japonského střetu u řeky Chalchyn-Gol, o němž japonské prameny hovoří jako o "Nomonhanském incidentu". Po odražení úvodního japonského útoku v prostoru, který si Japonci pro tento účel sami zvolili, překročila zmíněného dne sovětská vojska řeku a zahájila protiútok, který vyústil ve strategicky velmi významnou porážku Japonců. Mezi laickou i odbornou veřejností je dodnes široce rozšířeno přesvědčení, že "Žukov (tj. tehdy velitel 1. armádní skupiny) porazil Japonce". Skutečnost je ovšem poněkud komplikovanější a ve výsledku docela připomíná kdysi tak oblíbenou hru s vymazáváním tváří ze skupinových fotografií se Stalinem.

Političtí inbredi

21. 8. 2012 / Michal Giboda

čas čtení 4 minuty

Slovem inbred označujeme potomky vzešlé ze vztahu příbuzných jedinců kteří mají společného předka, maximálně na úrovni prarodičů. U potomků vzešlých z takového sňatku se ve zvýšené míře objevuji geneticky podmíněné vrozené defekty, jejichž frekvence a závažnost se s následným incestním sňatkem dramaticky zvyšuje a populace postupně degeneruje. Chceme li u zvířat získat geneticky uniformní populaci, která reaguje stejně k určitému podnětu, například k infekcím, páříme mezi sebou sourozence (bratra se sestrou). Získat inbrední linii laboratorních myší trvá obyčejně 20 i více generací. U lidí místo inbredního páření se raději mluví o incestu, přičemž jde ponejvíce o sňatky mezi sourozenci druhého "kolena", bratrance a sestřenice. Degenerační důsledky potomků vzešlých z takových sňatků jsou rovněž devastující.

Letem rozmarným létem

21. 8. 2012 / Lubomír Brožek

čas čtení 5 minut

Že počasí bývá v prázdninovém čase vrtkavé, je zbytečné omílat. Stabilní v tomto období bývají zcela jiné věci. Například růst cen benzínu, anebo tradiční krachy cestovních kanceláří. Na posledních pár dnů však léto odložilo své rozmary a tváří se vyrovnaně. Budiž za to pochváleno těmi, kdož se rozhodli vystavit svá těla žhavému slunečnímu pohledu.

Majetek je svatý?

20. 8. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Někdy se mi stane, že v českém veřejném prostoru narazím na text nějakého komentátora, který mi připadá tak stupidní, že jsem si něco takového do té doby nedovedl představit -- třeba teď je to úvaha A. Tomského, jednoho z diskutérů , o "svatosti majetku".

Tomského text nese v titulku tvrzení, že majetek je svatý. To je velmi radikální přepsání křesťanské kultury, protože podle křesťanství je svatá chudoba.

Co nám zanechává srpnové výročí?

20. 8. 2012 / Marek Řezanka

čas čtení 6 minut

S dalším výročím událostí 21. srpna 1968 se neodbytně vtírají otázky, jaký odkaz nám toto datum zanechalo a co si z něj kdo odnáší? Stalo se již téměř českým folklórem, že v médiích -- pokud vůbec toto téma do nich pronikne -- zazní k srpnovému výročí toliko obehraná písnička, že šlo o tragický milník v našich dějinách a že celé Pražské jaro byla vlastně jenom utopie, protože komunismus je ze své podstaty nereformovatelným a že šlo pouze o podvod na lidech s hroznými dopady na celou společnost. Postavy roku 1968, Alexandra Dubčeka, Otu Šika, Josefa Smrkovského či Čestmíra Císaře, si raději nepřipomínáme. Dostanou nálepky kontroverzních osobností, které podle oficiálního názorového proudu zradily.

Církevní restituce jsou nespravedlivé a nemravné. HzPD vyzývá občany, aby zvýšili tlak na poslance

20. 8. 2012

čas čtení 4 minuty

Tisková zpráva Hnutí za přímou demokracii

20.8.2012 Plzeň

Hnutí za přímou demokracii připravilo pro občany sedm nejkřiklavějších právních i lidských důvodů, proč je zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi nepřijatelný, proti zájmu většiny občanů a odporující dobrým mravům. Zároveň je vyzývá k vystupňování tlaku na koaliční poslance Parlamentu, aby zákon nepodpořili.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2012

8. 8. 2012

čas čtení 1 minuta

V červenci 2012 přispělo finančně na Britské listy 214 osob bankovním příkazem celkovou částkou 51 590.99 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v květnu 2012 částkou 6814 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.7. 2012 částku 197 126.12 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

31333