Mezitím v Absurdistánu 34:

Jak je to v Polsku s těmi soudy?

23. 7. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 11 minut

Tak o čem je celý ten skandál se soudy v Polsku? Všechno to začalo, když řekl Kaczyński: "Postulát, který jsem já osobně podporoval, vytvořit Národní radu soudnictví, byl důležitým krokem na cestě učinit Polsko demokratickou zemí s vládou zákona." Aha, ale počkejte, ale to byl Lech Kaczyński, náš někdejší prezident, který zahynul při letecké havárii ve Smolensku. Začněme úplně znovu:

Tak o čem je celý ten skandál se soudy v Polsku? Všechno to začalo, když Jarosław Kaczyński řekl: "Národní rada soudnictví je postkomunistická instituce."

Podle vládnoucí strany Právo a spravedlnost jsou soudy poslední baštou komunismu v Polsku. Proto musí být zlikvidována jejich nezávislost a musejí být podřízeny vládě. Jen to umožní vládě očistit soudy od všech těch komunistů, protože v současnosti jsou údajně polské soudy komunistů plné. A tak se soudci považují za zvláštní elitářskou kastu, která si osobuje zvláštní práva, nadřazená všem ostatním občanům. Soudci jsou však obyčejní zloději a zločinci.

Rozhovor Britských listů 119:

Lidem se ztratila přehlednost a srozumitelnost světa

21. 7. 2017

čas čtení 1 minutaS politologem Jiřím Pehem hovoří Jan Čulík o tom, proč lidé v ČR podporují Andreje Babiše, proč lidé v USA zvolili Donalda Trumpa a lidé v Británii hlasovali pro brexit. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 21. července 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Polsko schválilo zákon, který ohrožuje jeho demokracii

23. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

"Zrádci! Zrádci!!"

Polští politikové nyní ovládli polský Nejvyšší soud. Schválili zákon, který odstraní všechny soudce od Nejvyššího soudu a nahradí je jinými.

"Myslím, že nebudeme moci cokoliv říci o svém životě. Naše členství v EU je ohroženo, diverzita je ohrožena. Náš rozvoj je ohrožený, stejně jako naše svoboda. Svoboda myšlení, svoboda médií."


Desetitisíce demonstrantů vyšly do ulic Varšavy a dalších polských měst. Lidé rozdávali bílé rúže jako symbol svého nesouhlasu s novými zákony. Davy měly svíčky v rukou na shromáždění před polským parlamentem.

Návrh zákona schválila ve čtvrtek vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost. Nazývají ho "reformou soudnictví". V pátek zákon schválil polský Senát. Opozice varuje, že zákon ochromí polskou demokracii.

Boris Budka, bývalý ministr spravedlnosti: "Je to největší podvod v historii polského parlamentarismu. Je to porušením všech demokratických pravidel, ale především byla Polákům odebrána jejich svoboda. Pokud budou všechny ty změny zavedeny. Za velmi krátkou dobu se ukáže, že už nejsme v Evropské unii."

Vláda nedávno posílila svou kontrolu nad polskými médii. To také mnozí považují za nedemokratické.

Evropská rada nový zákon kritizuje, že porušuje evropské hodnoty. Donald Tusk ty změny označil za "zpátečnické".

O ekonomickém růstu (trochu jiný pohled)

23. 7. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 8 minut


Česká ekonomika roste, daří se nám.

Tento titulek znáte a nepochybujete o něm, že je pravdivý. Ekonomové přece nelžou a HDP je přesně změřitelná veličina.

Růst je důležitý. Pokud ekonomika stagnuje či dokonce klesá, je to doprovázeno všemi myslitelnými negativními faktory: firmy jsou najednou opatrné a neinvestují, naopak škrtají a propouštějí, domácnosti jsou opatrné a neutrácejí, šetří. Nejdou nahoru platy, pracovní místa jsou v ohrožení - támtoho propustili, toho taky. Co já? Recese vytváří další recesi, často i z přílišné opatrnosti a pesimismu, právě tak jako konjunktura vytváří další konjunkturu, často i z přílišného optimismu a neúměrného utrácení.

EU: "Polsko musí zrušit zákon omezující nezávislost soudů do září"

23. 7. 2017

čas čtení 2 minutyMaďarský premiér Viktor Orbán uvedl v sobotu, že Budapešť bude bojovat za Polsko. "Inkviziční ofenzíva proti Polsku nemůže být nikdy úspěšná, protože Maďarsko využije všech právních možností v Evropské unii k solidaritě s Poláky," řekl.


Očekává se, že Evropská unie poskytne polské pravicové vládě lhůtu do září, aby zrušila nové zákony, které podřizují polské soudnictví ministrům.

Polský Senát v sobotu ignoroval mezinárodní kritiku i masové demonstrace v polských městech a schválil zákon, který umožňuje propuštění nynějších soudců u Nejvyššího soudu, pokud je neschválí ministr spravedlnosti a prezident.

Polská státní TV: "Pouliční revolta je způsobem, jak do Polska přivést muslimské imigranty"

22. 7. 2017

čas čtení < 1 minutaVe všech polských městech se konají rozsáhlé demonstrace polských občanů proti likvidaci demokracie podřízením nezávislého soudnictví vládě ultrapravicové strany Právo a spravedlnost. Stranou Právo a spravedlnost zcela ovládaná polská státní televize TVP tvrdí, že prodemokratické demonstrace "jsou způsobem jak do Polska přivést muslimské imigranty".

Polský Senát schválil zákon poskytující vládě moc nad soudnictvím

22. 7. 2017

čas čtení 3 minuty

"Tlaku neustoupíme. Nenecháme se zastrašovat polskými a zahraničními obhájci zájmů elity," řekla polská premiérka  Beata Szydło ve státní televizi.

Horní komora polského parlamentu schválila "reformu" Nejvyššího soudu, na vzdor Evropské unii a kritikům v Polsku, kteří varují, že nový zákon ochromuje demokratickou rovnováhu mezi jednotlivými větvemi vlády.

Desetitisíce demonstrantů se shromáždily ve Varšavě a v městech po celém Polsku a během vigilií se svíčkami protestovali proti návrhu tohoto zákona, zatímco Senát o novém zákonu debatoval pozdě do noci.

Někteří demonstranté nesli polské vlajky a vlajky EU a skandovali: "Svobodné soudy!"

V Polsku se strhla obrovská lavina občanského hněvu

22. 7. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 5 minut

Foto Artur Śleziak

Pokud existuje něco jako "revoluce prostřednictvím sociálních sítí", je to něco, čeho jsem právě v této chvíli svědkem na svém Facebooku, píše v pátek po půlnoci Tomasz Oryński.

Vzhledem k tomu, že žiju ve Skotsku, nemohu se aktivně účastnit událostí v Polsku a musím pohlížet na svou zemi zpovzdálí. A z této perspektivy je jedna věc jasná: Jestliže se straně Právo a spravedlnost podařilo dosáhnout v něčem úspěchu, podařilo se jim Poláky opravdu rozhněvat.

Samozřejmě, můj Facebook mi dává přístup jen k mé vlastní sociální bublině, ale i z toho lze učinit určité závěry, podle nichž lze posoudit obrovské věci, které se právě odehrávají v Polsku.

Trump: "Udělím si sám sobě milost"

22. 7. 2017

čas čtení 1 minuta


V sobotu ráno amerického času zveřejnil Donald Trump opět sérii hysterických výroků na Twitteru poté, co deník Washington Post informoval, že Trumpův ministr spravedlnosti Jeff Sessions jednal o Trumpově kampani za zvolení do Bílého domu ve Washingtonu r. 2016 s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

Washington Post citoval odposlechy amerických výzvědných služeb, které protiřečí Sessionsovým tvrzením, že prý s ruským velvyslancem o Trumpově předvolební kampani nehovořil.

Jemen je v důsledku války postižen obrovskou, lidmi vyvolanou epidemií cholery

22. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta Cholera je lehce léčitelná nemoc. V důsledku války, kterou vede proti vzbouřencům z kmene Houthi v Jemenu Saúdská Arábie, tam onemocnělo cholerou za poslední tři měsíce více než 360 000 lidí.

Je to   nejhorší epidemie cholery na světě od doby, kdy se to začalo zaznamenávat. Od dubna na ni epidemii cholery v Jemenu zemřelo 2000 osob.

Po dvou letech války se rozkládá jemenský systém zdravotnictví. Není k dispozici pitná voda a nefunguje sanitace.


Místní podnikatel: "Svět nás ignoruje. Když dojde k těmto katastrofám, OSN nemá lidskost. Jsou rozhádaní a nejsou schopni učinit rozhodnutí."

Lidé v Jemenu jsou nuceni pít vodu z nakažených studní.  

Babiš je jednooký mezi slepými

22. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

Bylo by dobře změnit volební systém tak, aby více práv měl volič a méně práv stranické sekretariáty a různá ta tajná bratrstva, která dokáží vždy zmanipulovat volební konference a na přední místa kandidátek dosadit lidi nekompetentní a mnohdy i morálně méněcenné.

Obávám se, že obliba strany A. Babiše úzce souvisí s tím jak špatné jsou VŠECHNY ostatní (tradiční) politické strany. Jsem voličem ČSSD, ale občas si přitom musím zacpat nos. A ty pravicové strany v čele s ODS a TOP 09, tak o těch se myslím nemá cenu vůbec zmiňovat. Stačí se podívat na jejich neúspěšné vládnutí, které skončilo naprostou ostudou jak v roce 1998, tak i v roce  2012, píše Jaroslav Obermajer. 

Podobné je to s kritikou Miloše Zemana. Jeho protikandidáti jsou bohužel ještě horší. Například kníže pán byl místopředsedou oné nelidské a ekonomicky neúspěšné pravicové vlády vedené Nečasem a před tím Topolánkem a pan Horáček je člověk, který zbohatl na hazardu, či neštěstí jiných.

Výběr mezi politiky je více než žalostný. Bylo by dobře změnit volební systém tak, aby více práv měl volič a méně práv stranické sekretariáty a různá ta tajná bratrstva, která dokáží vždy zmanipulovat volební konference a na přední místa kandidátek dosadit lidi nekompetentní a mnohdy i morálně méněcenné.

Proto se obávám, že Babiš i Zeman jsou těmi jednookými mezi slepými.

"Lidem se ztratila přehlednost a srozumitelnost světa"

21. 7. 2017 / Vladimír Hejnic

čas čtení 4 minuty

Pane Čulíku,

Názvem rozhovoru jste se trefil, píše Vladimír Hejnic.  Rozhovor s panem Pehem je srozumitelný, ale vy, pan Pehe i politické strany v předvolebním období, včetně Babiše i mladého Klause předkládáte lidem (nám nepatrným a obyčejným) pohled jakoby zvenčí, tak říkajíc božský.

Zcela správně jste pojmenovali mechaniku moci před listopadem, snahy Babiše i dalších, jen jste zapomněli  použít model Bati, nebo Čuby, které byly a jsou pro mnohé také pomyslným modelem a regionálně velice úspěšným..

Zbavit se postkomunistického pojetí Západu

Brexit a polské události jsou dvě strany jedné mince

21. 7. 2017 / Roman Kanda

čas čtení 4 minuty

S články Karla Dolejšího a Borise Cveka z větší části souhlasím. Skutečně nevidím naději v destrukci stávajícího systému ve jménu „národní suverenity“, jak píše Dolejší – což je přece starý a nechvalně známý princip stalinistů „čím hůř, tím líp“. Víme dobře, kam to vedlo. Cvek zase správně upozorňuje na rozpornost středoevropských politiků, jako je Viktor Orbán (nebo Václav Klaus), kteří se ze stoupenců neoliberálního kapitalismu 90. let stali ultrakonzervativními národovci – což je nový příběh, u něhož si s analogií s dobou před rokem 1989 nevystačíme.

U obou článků však zaráží nereflektovaná idealizace Západu. Považuji za pozoruhodné, že Dolejší na jedné straně poukazuje na nesmyslnost a nebezpečnost brexitu, a na straně druhé jako by setrvával u představy „západní části kontinentu“, která nepřijde východním „buranům“ na pomoc. Cožpak není brexit právě radikálním narušením této představy, že existuje cosi jako pevnost Západu, která by měla či neměla někoho zachraňovat (například před rozpínavým Ruskem)?

Zuhoor se učí jak žít bez prstů

21. 7. 2017

čas čtení 1 minutaToto dítě přišlo o prsty při leteckém úderu v Jemenu. Zuhoor je teprve jeden rok. Celý svůj život prožila v této válce.

Faisal, otec Zuhoor: "Byl to přímý letecký úder, který zasáhl dům. Viděli jsme jen ohňovou bouři. Volal jsem na ně, aby lezli směrem ke mně. Matka Zuhoor plakala: ´Uvnitř je moje dcera.' Někteří lidé ji viděli a slyšeli její hlas. Kopali v troskách a našli ji a ještě jedno dítě."
Organizace Save the Children uvádí, že Saúdskou Arábií vedená koalice v Jemenu spáchala minulý rok proti dětem 23 vážných zločinů. Mezi nimi bylo bombardování škol, trhů a nemocnic.

Zuhairovi je 13 let. Přežil tvrdý útok na civilisty účastnící se pohřbu. Má popáleniny po celém těle.

Zuhair: "A pak, když první raketa zasáhla první bránu, druhá raketa zasáhla druhou bránu a třetí raketa zasáhla do prostředku síně. Viděl jsem lidi rozházené na podlaze. Byli mrtví. Viděl jsem jen kusy těl."

Jeho matka musela používat krémy a rajčatový protlak na jeho popáleniny, než se jim dostalo ošetření.

Při tomto útoku loni v říjnu bylo usmrceno nejméně 140 osob. Saúdská koalice tvrdí, že na vině byly "chybné informace".

Organizace Save the Children požaduje okamžitý zákaz prodeje britských zbraní do Saúdské Arábie. Za poslední dva roky bylo ve válce v Jemenu usmrceno nebo zmrzačeno 4000 dětí. 

Osvobodit se od liberalismu a prosperity

21. 7. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Na britskou ekonomiku dopadají s několikaměsíčním zpožděním důsledky rozhodnutí o brexitu, libra oslabuje a ekonomika též ZDE. Velcí investoři veřejně odsoudili Trumpův záměr odstoupit od Pařížské klimatické dohody ZDE. Nedomyšlená a laciná obhajoba "národního zájmu" povede ve jmenovaných zemích k tomu, že "národ" bude nakonec chudnout.

Dobývání Mosulu aneb Destrukce za každou cenu

21. 7. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

 Zvěrstva, která páchají irácké jednotky, jsou receptem na proměnu porážky ISIS v Mosulu v ISIS 2.0:Ačkoli devět měsíců trvající boje o Mosul skončily teprve nedávno, skutečný rozsah destrukce včetně civilních ztrát není dosud plně znám. Aktuální informace však naznačují, že počet usmrcených civilistů v Mosulu je mnohem vyšší, než se původně očekávalo. Monumentální destrukce v bývalé baště Daeše, na níž se podepsaly irácké vojenské síly, džihádisté a koalice vedená Spojenými státy, je podle nejčerstvějších odhadů dokonce horší než v případě hojně medializované bitvy o Aleppo, které na sklonku loňského roku dobyla syrská armáda a její spojenci.     

Dopad Brexitu: Letos zřejmě zažádá o irský pas celý milion britských občanů

21. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta

Dosud vydala letos Irská republika britským občanům více než půl milionu irských pasů a počet vydaných irských pasů zřejmě do konce roku překročí jeden milion.

Počet žádostí o irský pas v první polovině roku 2017 stoupl ve srovnání s rokem 2016 o 50 procent.

Roku 2016 vydala Irská republika britským občanům celkem 733 000 irských pasů.

V Británii žije asi 6 milionů občanů irského původu.

Venezuela: Generální stávka proti Madurovi

21. 7. 2017

čas čtení 2 minuty

Ve čtvrtek byla řada venezuelských ulic zabarikádována v rámci čtyřiadvacetihodinové generální stávky vyhlášené oponenty prezidenta Nicolase Madura. Stávkující požadují nové volby - po čtyřech měsících pouličních protestů, při nichž zemřela takřka stovka lidí.

Rozhovor Britských listů 118. Karlovy Vary vzdorně ruší nesmysly šířící se v České republice

14. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

Dokumentaristka Dominika Švecová hovoří s Janem Čulíkem o nejzajímavějších filmech na letošním festivalu v Karlových Varech. Tématy jsou: hrůzy války, bigotnost nenávisti zaměřené proti jinakosti a postavení žen. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. července 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Přečetli jsme:

Igor Lukeš: Babiš a Trump se zásadně liší, oligarchové ve funkcích jsou ale smrtí politiky

21. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta

Jeho doménou je mezinárodní politika. O Rusku mluví jako o největším nebezpečí pro Evropu, ačkoli za něj Češi nejčastěji považují spíš islámský fundamentalismus. Obavu z něj chápe v západoevropských státech kvůli muslimským ghettům.*) Tam je ale menší než v případě Česka. „Země přijala jednotky uprchlíků. Strach je výrazem hysterie, která nemůže nemít nějaké propagační manipulační kořeny,“ říká historik Igor Lukeš.

Celý článek: ZDE

*) Např. v Británii nemohou být muslimská ghetta, protože podle zákona nesmí dopustit žádný komunální úřad, aby v jakékoliv městské čtvrti vzniklo etnicky homogenní obyvatelstvo, jak vysvětluje Tomasz Oryński ZDE

V Praze umírají stovky lidí každý rok vinou prachem znečištěného ovzduší

20. 7. 2017

čas čtení 6 minut


Tisková zpráva Centra pro životní prostředí a zdraví ze dne 20. července 2017

Praha, 20. července 2017 – Více než 500 předčasných úmrtí obyvatel Prahy lze každý rok přičíst důsledkům znečištění ovzduší prachem. K takovému závěru došlo hodnocení zdravotních rizik, které dnes zveřejnilo Centrum pro životní prostředí a zdraví.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Šéf Trumpovy předvolební kampaně Manafort dlužil miliony ruským oligarchům

20. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta

 

Z daňových přiznání, podaných na Kypru vyplývá, že Paul Manafort, šéf Trumpovy předvolební kampaně v roce 2016, dlužil ruským oligarchům až 17 milionů dolarů, než začal v březnu 2016 pracovat pro Donalda Trumpa.


Tyto dluhy udělaly Manafortovy firmy, spojené s jeho podnikáním na Ukrajině, kde Manafort pracoval jako konzultant pro proruskou Stranu regionů.

Údaje z Manafortova daňového přiznání obsahující podrobnosti nejrůznějších půjček, byly certifikovány jako přesné jednou účetní firmou v prosinci 2015 a byly podány u kyperských úřadů v roce 2016. Souhlasí to i se soudní pří, kterou zahájil v  roce 2015 ve Virginii ruský oligarcha Oleg Deripaska, který tvrdil, že Manafort a jeho partneři mu dluží 19 milionů dolarů v souvislosti s investicemi do kabelové televize na Ukrajině, které selhaly.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Future Czech leader: I do not want a single refugee in the Czech Republic

20. 7. 2017

čas čtení 4 minuty


Worryingly, Andrej Babiš, the powerful Czech oligarch and leader of the ANO political party, which is poised to win the general election in the Czech Republic in October 2017, has given an interview to Parlamentní listy, a Breitbart-like racist, islamophobic and anti-refugee website which has been, systematically and deliberately,  spreading unsubstantiated alarmist "news" in the Czech Republic.  The mere fact that future Czech Prime Minister has no qualms to give an interview to a highly questionable website should ring alarm bells about the future direction of the Czech Republic. But also consider Babiš's remarkable argumentation:


"I would like Donald Trump and Vladimir Putin to cooperate closely," says Babiš in the interview. He continues:

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Britská strana: Jako školáci, kteří se nepřipravili na zkoušku

20. 7. 2017

čas čtení 1 minutaDojem z vyjednávání o brexitu: Barnier zní, jako že se skutečně účastnil na procesu vyjednávání. David Davis  (britský vyjednavač) jako že čte z papíru a jako školák, který se nepřipravil na zkoušku:Polsko zřejmě přijde o hlasovací právo v Evropské unii

19. 7. 2017

čas čtení 2 minuty
"Reformy" soudnictví, které v Polsku připravuje ultrapravicová vláda, zřejmě vyvolají poprvé v historii aktivaci článku 7


Evropská unie se připravuje na možnost odebrání hlasovacích práv Polsku v Bruselu v reakci na přípravy jeho ultrapravicové vlády zlikvidovat nezávislost polského soudnictví.

Frans Timmermans, první viceprezident Evropské komise, obvinil Varšavu, že se snaží podřídit polské soudce plné politické kontrole. Varoval, že Evropská unie je "velmi blízko" aktivaci článku 7, který dosud nikdy nebyl použit a který umožňuje suspendování hlasovacího práva v radě ministrů pro určitou zemi.

Lesk a bída Kalkaty

19. 7. 2017 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 8 minut


Nedávno jsem se spolu se dvěma spolucestovatelkami vrátila z měsíčního pobytu v Západním Bengálsku. Naše pouť začala v jeho hlavním městě a také bývalém hlavním městě Britské Indie Kalkatě.

Kalkata bývá často synonymem extremní bídy a také Mekkou indických intelektuálů a umělců. Je jistě obojím, ale i vším dalším, co si jen dokážete představit.

Británie vyhrožuje, že vrátí do Evropy vyhořelý jaderný materiál

19. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

Sellafield v Cumbrii, jaderná instalace, která zpracovává vyhořelý materiál z jaderných elektráren

Britská vláda hrozí, že vrátí do evropských zemí 126 tun vyhořelého jaderného materiálu, které byly do země dopraveny pro zpracování z Německa, Itálie a ze  Švédska, pokud nedojde v rámci vyjednávání o brexitu k dohodě o další jaderné spolupráci.

BBC byla donucena zveřejnit horentní platy svých celebrit

19. 7. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Britská veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost BBC byla donucena zveřejnit konzervativní vládou platy svých celebrit. Informace vydala v rámci pásem rozdělených po 50 000 librách ročně

Vyplynulo z toho, že největší plat dostává jednapadesátiletý bulvární moderátor populární rozhlasové stanice BBC Radio 2 Chris Evans, více než 2,2 miliony liber (66 milionů Kč) ročně. Vysoké platy ale dostávají i četní moderátoři politických rozhlasových a televizních pořadů, jako John Humphrys, moderátor ranního rozhlasového publicistického pořadu "Today",  jehož plat je více než 600 000 liber (18 milionů Kč) ročně. Vysoké platy dostávají také (poněkud nesmyslně) různí předčítači televizních zpráv, baviči a sportovní komentátoři.

Trump se v Hamburku podruhé setkal s Putinem - soukromě, na hodinu

19. 7. 2017

čas čtení 1 minutaBěhem nedávného summitu v Hamburku se při závěrečné večeři vedoucích politiků ze zemí skupiny G20 v areálu Elbphilharmonie Donald Trump náhle sebral ze svého místa a oslovil soukromě Vladimíra Putina, který seděl vedle první dámy Melanie Trumpové. Tento druhý, neoficiální rozhovor Trumpa s Putinem trval hodinu. Přítomen byl pouze ruský tlumočník z Kremlu. Americké úřady nemají žádný záznam ohledně toho, o čem se hovořilo. Tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer tvrdil, že šlo jen o výměnu vzájemných zdvořilostí.

Západní politikové důvěrný rozhovor Trumpa s Putinem sledovali nevěřícně:

Když lidé svobodně chtějí nesvobodu

19. 7. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Argumentace Karla Dolejšího, že Maďaři a Poláci bojovali mnohem aktivněji za svobodu proti komunistickým režimům ve svých zemích než Češi, a proto se se ztrátou svobody lépe poperou, mi zní až moc příjemně. Je tam všechno, co mám rád: komunismus jako zlo, pak svoboda jako dobro a antikomunistický postoj jako cesta ke svobodě. Jenže to vyvolává spoustu otázek.

James McGill Buchanan: Vize proroka totalitního kapitalismu se realizuje

19. 7. 2017

čas čtení 5 minutGeorge Monbiot upozorňuje na novou knihu profesorky Nancy MacLeanové, "Democracy in Chains: The Deep History of the Radical Right's Stealth Plan for America (Demokracie v řetězech: Hluboká historie tajného plánu radikální pravice pro Ameriku)":
V roce 2013 objevila MacLeanová v opuštěném domě na kampusu George Mason University ve Virginii neroztříděné archivy muže, který toho roku zemřel, ale jehož jméno vám zřejmě nic neřekne: Jamese McGilla Buchanana. Jako první našla hromádku důvěrných dopisů ohledně milionů dolarů, které univerzitě poskytl miliardář Charles Koch.

Guardian: Střední Evropa míří špatným směrem

19. 7. 2017

čas čtení 4 minuty


"Nedovolte Sorosovi, aby se  smál naposledy!"Polsko je "na cestě k autokracii", varoval koncem minulého roku  odcházející předseda nejvyššího polského ústavního soudu. Od té doby Polsko ušlo znepokojující vzdálenost: tisíce Poláků o víkendu protestovaly proti zákonným změnám, které ochromí vládu zákona tím, že dají politikům moc rozhodovat o tom, kdo bude soudcem a co bude smět dělat. Reakcí vládnoucí strany Právo a spravedlnost bylo šlápnout na plyn - její návrhy zrušit jmenování všech soudců u Nejvyššího soudu, pokud jim vláda nedovolí zůstat, mohou být schváleny během několika dní, nebo možná i jen hodin.

Soudce: "Dělba moci v Polsku je podkopána"

19. 7. 2017

čas čtení 3 minuty

Nové reformy polské justice ji podřídí politickým vlivům. Waldemar Żurek, mluvčí polského Národní justiční rady, sdělil serveru Deutsche Welle, že princip vlády zákona je ohrožen.

Polsko demonstruje proti likvidaci dělby moci. Češi se jí už nemohou dočkat

19. 7. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

 
Likvidace nezávislosti soudů v Polsku vyvolala vlnu protestů veřejnosti i zaměstnanců justice ZDE. Naproti tomu Češi se chystají v podzimních volbách zvolit vládu v čele s Andrejem Babišem, která povede k bezprecedentnímu nahromadění ekonomické, mediální a politické moci a nezávislost soudů také vážně ohrozí, přinejmenším ve svých důsledcích ZDE.

Přečetli jsme:

Rusko musí zaplatit Nizozemsku přes 140 milionů korun za zabavení lodi Greenpeace v roce 2013

19. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta


Rusko musí vyplatit Nizozemsku 5,5 milionu eur (asi 143 milionů korun) jako náhradu škody za zabavení lodi organizace Greenpeace Arctic Sunrise v roce 2013, která plula pod nizozemskou vlajkou. Rozhodl o tom v úterý mezinárodní rozhodčí soud. Pětičlenný panel, který sídlí ve Vídni, rozhodl už v roce 2015, že Rusko podléhá Úmluvě OSN o mořském právu. Má proto nahradit škody na lodi a zaplatit za neoprávněné zatčení 30členné posádky. Rusko se odmítlo na řízení podílet.

Celá zpráva: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2017

18. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

V červnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 60 142,18.  Příjem z reklamy byl 24 452 Kč.  Výdaje na provoz Britských listů byly 58 933,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem června 2017 172 887.05 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

38518