Děti brečí na hranicích

22. 2. 2016

"Buď tu hranici překročíme, nebo tady zemřeme."

Stovky afghánských uprchlíků uvízly na makedonské hranici poté, co jim Makedonie odmítla vstup do země.

Migrants stranded after Macedonia tightens border controls

"Our plan is either to cross the border or to die over here.”Hundreds of refugees and migrants are stranded at Greece’s northern border after Macedonia stopped allowing Afghans to cross.

Posted by Channel 4 News on Monday, February 22, 2016

Rozhovor Britských listů 45:

Skončí ČR zase jako kolonie Ruska?

19. 2. 2016V tomto rozhovoru Britských listů hovoří Bohumil Kartous a Jan Čulík o tom, jak si Česká republika spolu s ostatními středoevropskými zeměmi svým nenávistným postojem vůči vnějšímu světu ohrožuje svou vojenskou i ekonomickou bezpečnost, aniž si to uvědomuje. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 19. února 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

PŘEČETLI JSME:

Reputace Čechů je srovnatelná s Řeky

22. 2. 2016

Řada obyčejných Čechů žije v představě, že Evropská unie je v troskách, z Německa se pod invazí migrantů stal zhroucený stát, obyčejní Evropané obdivují prozíravost Čechů a děkují Orbánovi za to, že svým plotem brání pevnost Evropu. Nic z toho není pravda.

Pravděpodobnost, že se EU rozpadne, je nižší, než je pravděpodobnost, že Česko samo odejde z Unie nebo z ní bude postupně „odejito“.

EU (či spíš eurozóna) přežije, ovšem bez Česka. To buď odejde samo, nebo bude společně s ostatními novými členskými státy a Řeckem vytlačeno na okraj integračního procesu. Bohužel, Česko se dostalo do začarovaného kruhu. Jeho reputace v očích všech Evropanů je slabá, srovnatelná s Řeckem. Řecko bychom nejraději vyhodili z eurozóny i z Schengenu. Tak nějak si ale neuvědomujeme, že se sami můžeme ocitnout v podobné pozici jako Řekové.

Negativní vnímání naší „východní“ Evropy se promítne do : omezování evropských dotací, zastavení rozšiřování EU na Balkán a otevřenější kritiky „východních autokracií“. Tyto kroky logicky povedou k dalšímu posilování euroskeptických nálad v Česku. Začarovaný kruh se uzavírá.

Také bychom se mohli od obyčejných Evropanů dočkat upřímné a „politicky nekorektní“ odpovědi vycházející ze zažitých předsudků o východní Evropě: „Dobře, támhle jsou dveře. Ve skutečnosti o rozšíření EU rozhodly bruselské elity, my jsme vás tu nikdy nechtěli. Aspoň už nebudete vysávat naše peníze v evropském rozpočtu a ušetříme za sociální dávky pro migranty z východní Evropy. Koneckonců budeme teď potřebovat každé euro na tu zpropadenou migrační krizi, se kterou jste nám nijak nepomohli. Jestli chcete, můžete si v té své východní Evropě zase zavést autokratické režimy a znovu postavit ploty z ostnatého drátu. Tohle vám Slovanům vždycky šlo dobře. Možná ty ploty ještě využijete, až budete řešit nějakou vaši další balkánskou válku nebo vaši další bezpečnostní krizi s Ruskem."


Zdroj: ZDE

Trumpovo vítězství v Jižní Karolíně aneb v čem je Donald Trump podobný Miloši Zemanovi

22. 2. 2016 / Daniel Veselý

Domnívám se, že by stálo za to podrobněji prozkoumat, proč se čeští přívrženci údajně lidového a levicového Miloše Zemana v mnohém podobají jako vejce vejci převážně konzervativnímu pravicovému elektorátu Donalda Trumpa.

Multimiliardář a byznysman Donald Trump v sobotu přesvědčivě zvítězil v republikánských primárkách v jednom z nejkonzervativnějších států USA – v Jižní Karolíně.

Unikátní zmatení všech hodnot

22. 2. 2016 / Boris Cvek

Dovolil bych si učinit malou poznámku k článku Daniela Veselého o podobnostech mezi Donaldem Trumpem a Milošem Zemanem.

Jednak si myslím, že Trump to zdaleka nemá jisté a zřejmě čerstvě oznámení o odstoupení Jeba Bushe z kampaně je jedním z pokusů soustředit umírněné republikánské voliče na jednoho kandidáta. Je jasné, že pokud jsou odpůrci Trumpa rozděleni mezi tři čtyři kandidáty, nemají šanci. To je dobrá lekce pro odpůrce Miloše Zemana v příštích prezidentských volbách u nás.

Vydá se Libanon syrskou cestou?

22. 2. 2016 / Karel Dolejší


Saúdská Arábie začala stahovat investice i vklady z Libanonu a oznámila, že pozastavuje čtyřmiliardový grant pro armádu určený na nákup francouzské výzbroje. Prosaúdská a protisyrská Aliance 14. března, která má v parlamentu téměř polovinu všech poslanců, poté veřejně vystoupila proti šíitskému hnutí Hizballáh, kvůli jehož angažmá ve válce u sousedů Saúdové utáhli finanční kohoutek. Libanon, který si mnoho měsíců nedokázal vybrat prezidenta, čelí vládní krizi. A podle neověřené zprávy Saúdové a jejich spojenci doporučují svým poddaným, aby z Libanonu neprodleně odjeli.

Papež František požaduje globální zrušení trestu smrti

22. 2. 2016

Papež řekl davům na Svatopetrském náměstí, že přikázání "Nezabiješ" platí pro nevinné i vinné lidi

Papež František požaduje celosvětové zrušení trestu smrti. Poukázal na to, že přikázání "Nezabiješ" je absolutní a platí jak pro vinné, tak pro nevinné lidi.

František použil dosud nejdůraznějšího jazyka při svém vyjádření odsuzujícíh tresty smrti. Apeloval také na světové katolické politiky, aby učinili "odvážné a příkladné gesto" a požadovali zákaz vykonávání trestu smrti během letošního církevního svatého roku, který končí v listopadu.

Nová hrozba Česku: Nakupující uprchlíci!!

21. 2. 2016

Já se tedy nerad zmiňuji o práci kolegů, ale dotaz kolegy z TV Prima po dnešních OVM na ministra obrany mě opravdu zaujal: "Na severu Čech se množí případy, kdy uprchlíci z Německa překračují česko-německou hranici, že si k nám chodí nakupovat, lidé mají strach... Policisté, když je chytí, mohou udělit jen dvoutisícovou pokutu... Bylo by toto řešitelné nějak v rámci armády?" Ministr obrany: "Nevím, jestli chcete nasadit armádu na nakupujícího uprchlíka, to se mi zdá nepřiměřené."


(Z Facebooku)

Já se směju

22. 2. 2016

Tak to někdo napsal, jak jim v Moldavě vadí, že si tam koupili uprchlíci cigára. Místo aby byli rádi, že mají kšeft. To je fakt prča, kam jsme to v blbosti dotáhli. Děkuju, jak jste pěkně vypíchli to Norsko, dneska je to v papírovejch Lidovkách. Vůbec se mi zdá, že i MfD vobrací. Že by pro Babiše kšeft s rohlíkama pro uprchlíky? píše František Řezáč.

Francie odložila likvidaci tábora Džungle v Calais kvůli riziku pro děti bez dospělých

21. 2. 2016

Sčítání uprchlíků zjistilo, že v Calais je třikrát více lidí, než co tvrdily oficiální odhady, včetně 445 dětí

Nucená likvidace a vyhnání tisíců uprchlíků z uprchlického tábora "Džungle" u Calais byla suspendována francouzskými soudy poté, co sčítání uprchlíků, které provedla charitativní organizace Help Refugees zjistilo, že v táboře žije daleko více lidí, než si francouzské úřady představovaly.

Charitativní organizace zjistila, že v jižní části Džungle, která má být zlikvidována, žije 3455 osob. Z nich je tam 445 dsětí a 315 dětí je bez rodičů. Nejmladší je desetiletý afghánský chlapec.

V úterý má tábor navštívit francouzský soudce a zhodnotit situaci.

Zásadní důvody, proč by bylo šílené pro Británii opustit EU

20. 2. 2016

Kdyby Británie odešla z EU, varuje britský polní maršálek Lord Bramall, "rozbitá a demoralizovaná Evropa by se stala pro Británii bezpečnostním rizikem".

Důvody se pokusil shrnout oxfordský historik Timothy Garton Ash. Týkají se samozřejmě i České republiky, kde si někteří občané také neuváženě přejí odchod ČR z EU, netušíce, co by to znamenalo.

Kdyby Angličané hlasovali pro odchod z EU, Skoti budou hlasovat pro odchod z Británie a pro setrvání v EU, varuje Ash. Šok odchodu Anglie z EU by mohl znamenat její konec.

Už v lednu 2015 upozorňovaly BL, že situace s odebíráním dětí je horší v ČR než v Norsku

20. 2. 2016

Dnes, o  13 měsíců později (!),  to došlo i Lidovým novinám.

Britské listy 22. 1. 2015, Boris Cvek, Neuvěřitelné pokrytectví některých Čechů v případu Michaláková

Britské listy 23. 1. 2015: Jan Čulík, Diskuse o odebrání dětí paní Michalákové by měla vést k revizi poměrů v České republice

Britské listy 23. 1. 2015: V Norsku bylo odebráno rodičům 9000  dětí, v ČR 21 000

Britské listy 18. 1. 2016:  České úřady ročně odeberou rodičům 2000 dětí bez vysvětlení. Češi to neřeší, demonstrují proti Norsku

Lidové noviny 20. 2. 2016: České lži o Barnevernetu. Pravda o hromadném odebírání dětí je zřejmě jiná

Jestli takto pracují česká média a poskytují českým občanům takto dlouhodobě zkreslený obraz o světě, ať jde o děti v Norsku nebo o muslimy či o uprchlíky, můžeme se divit, že česká veřejnost pak drtivou většinou jedná jako blázni?

Válečné zločiny v Jemenu a Sýrii a zodpovědnost Spojených států

22. 2. 2016

Mezinárodní tisk v posledních měsících oprávněně zaměřil pozornost na tragický osud lidí v syrském městě Madáji, kteří jsou syrským režimem a jeho spojenci vystaveni hladovění. Tento týden se OSN pokusila poukázat na podobný úděl obyvatel třetího největšího jemenského města Taíz. Vyhladovění civilistů je válečný zločin. Bohužel jde o taktiku, která je široce a rutinně používána, někdy i spojenci Spojených států, píše profesor historie Juan Cole na stránkách listu The Nation.

Izraelský vítěz z berlínského filmového festivalu označil Netanyahuovu vládu za "fašistickou"

22. 2. 2016

Izraelský filmový režisér Udi Alony, který v sobotu získal na berlínském filmovém festivalu hlavní cenu publika za svůj film Junction 48, charakterizoval izraelskou vládu jako "fašistickou" a naléhal na Německo, aby zastavilo svou vojenskou podporu židovskému státu.

Šestapadesátiletý režisér označil Izrael za "demokracii jen pro bílé" a kritizoval podporu Angely Merkelové pro Izrael: "Merkelová se nezmiňuje o okupaci a prodává Netanyahuovi ponorky, aby mohl s takovými věcmi pokračovat".

Aloni později zdůraznil, že jeho výroky byly zaměřeny "proti izraelské vládě a nikoliv proti zemi, kterou miluji".

Inzerujte svou akci, podnik či organizaci v Regionální televizi

12. 2. 2016

Britské listy nabízejí inzerentům možnost velmi výhodné televizní reklamy za slušných a přijatelných podmínek (levné ceny) na na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, Regionální televize.cz má dosah cca půl milionu diváků měsíčně. Třicetivteřinový reklamní spot se vysílá před Rozhovorem Britských listů, každý pátek od 19 hodin a pak před každou z dvanácti repríz tohoto vysílání během následujícího týdne. Reklamu nabízíme za velmi výhodné ceny. Kdo má zájem, napište nám do redakce tohoto listu: redakce@blisty.cz.

Prosíme, nezapomínejte na finanční podporu Britských listů

10. 3. 2016

Vážení čtenáři,

je nám to blbé připomínat, ale pokud si přejete aby Britské listy přinášely do českého prostředí informace z otevřeného světa a narušovaly - tak jak to letos dělají už dvacátý rok - uzavřený, často na nesmyslech vybudovaný narativ, převládající od normalizačního období v České republice - je nezbytné, abyste finančně přispívali na jejich provoz aspoň minimálními částkami.

To, jak reagují mnozí občané, jak tolerují a šíří a podporují rasismus a nenávist, je šokující. Mimo jiné je to také i pro ně samotné nesmírně nebezpečné. Považujeme za svou povinnost proti tomu rázně vystupovat.

Snažíme se samozřejmě udržovat své výdaje na minimu - za provoz serveru už léta neplatíme nic, v důsledku vstřícnosti našeho pražského správce sítí. Rádi bychom mu také veřejně poděkovali, že léta z vlastní kapsy hradí výdaje na elektřinu, které v důsledku relativně vysoké čtenosti Britských listů náš server spotřebovává - my sami nemáme zdroje na to, abychom to uhradili.

Máme však v současnosti tři čtyři vynikající spolupracovníky, jimž musíme samozřejmě za odvedenou práci platit aspoň zcela minimální honorář. Nemohou pro nás pracovat zadarmo.

Prosíme, nezapomínejte tedy, že Britské listy nemohou být vydávány bez finanční podpory svých čtenářů. Na jejich provoz potřebujeme přibližně 60 000 Kč měsíčně a nejméně dvě třetiny z této částky se musejí sebrat. Ostatní vyděláváme reklamou.

Bez toho server nemůže fungovat, je to tedy na vás.

Vydáváme Britské listy jako veřejnoprávní službu českým občanům, k nimž se normálně běžný kulturněpolitický diskurs z vnějšího světa nedostane. Jsme přesvědčeni, že zvlášť v nynější době, kdy je česká společnost destabilizována hysterickými iracionálními nesmysly a řítí se slepě do evropské izolace, čímž ohrožuje svou ekonomickou, politickou i vojenskou bezpečnost, je Britských listů zapotřebí více než kdy jindy.

Pokud tento názor sdílíte, prosíme, přispějte finančně.  

Jan Čulík

šéfredaktor

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Kdo je tygrem v Asii teď?

22. 2. 2016 / Vít Gilánik

Současná situace na poli světových a velkých ekonomik budí pozornost celého světa především díky překotnému vývoji v Asii. Dvě gigantické země s velmi podobnými profily si podle všeho mění pozice a to ovlivňuje i zahraniční investice proudící na asijský kontinent. Kdo je vlastně teď ekonomickým hegemonem a kdo vládne asijskému byznysu? A jsou vlády schopny se se situací vypořádat?

Milenky na prodej

22. 2. 2016 / Jan ChoděraZnámá literární dvojice Zdena Bratršovská a František Hrdlička, která v předchozích letech přispívala svými eseji i do Britských listů, přichází v těchto dnech s další novou knihou; autoři ji nazvali podle jedné z povídek Kufr s milenkami (vydalo nakladatelství Milan Hodek/ Paper Jam 2015, 253 str., cena neuvedena, ISBN 978-80-87688-37-3). Ani v tomto prozaickém textu neslevují z umělecké úrovně, kterou osvědčili ve své předchozí tvorbě (čítá víc než 25 knižních titulů, zahrnujících všechny literární žánry).

Filipíny ohrožuje historické sucho

22. 2. 2016


Abogantao Saiduna prohlíží své vyprahlé pole. Jsou na něm seschlé zbytky kukuřice, která podlehla nejhoršímu suchu za mnoho let. Prognózy říkají, že do dubna sucho, vyvolané klimatickým jevem El Niňo, zasáhne až 85 % filipínského území.

ČČK: Humanitární situace v Aleppu

20. 2. 2016

Tisková zpráva Českého červeného kříže

Zesilující boje v oblasti Aleppa přinesly škody na zdravotnických zařízeních i
personálu, pro civilisty znamenají přerušení dodávek vody a elektřiny, z domů
vyhnaly přes 70.000 lidí.

15.února byly například částečně poškozeny dvě nemocnice a došlo ke ztrátám na
životech civilistů a zdravotníků. Nemocnice přitom poskytovaly tisíce ošetření
měsíčně a jsou nyní vyřazeny z provozu.

Czech PM Sobotka: If people are trying to escape war, we must help them

20. 2. 2016

"The Czech Republic has a duty to help people escaping war," said Czech Prime Minister Bohuslav Sobotka in an interview given to the Právo daily on Saturday. "We are dutibound to do this because of international law and also because we are a country with a strong humanist tradition, so that we should be helping. However, Czech immigration policy must be governed by rules and by caps. We must be able to control who is coming to Europe in order to eliminate security risks. We will have to turn away economic migrants. Building fences on countries' borders does not solve the problem. It would be of course possible to continue with the current chaotic policy, but it would not be sensible.

"The Visegrad group says that if migration between Turkey and Greece cannot be stopped there must be an alternative solution of closing the borders in Macedonia and Bulgaria. Even Angela Merkel now supports this.

"We need Turkey to stop the refugees leaving for Europe and we are putting pressure on Greece to fulfil its duties as a member of the Schengen group.

"We will either help Turkey by giving it EU money to take care of more than 2 million Syrian refugees, or these people will continue coming to Europe. It is much better for the EU to help people in Jordan, Lebanon or Turkey rather than having them setting out with their naive and distorted ideas to Europe where their integration is not simple and brings about a number of risks.

"We need positive examples of integration and an active integration policy in the Czech Republic. There are several hundred thousand of people living in the Czech Republic who have not been born there, yet they have integrated successfully. These include many muslims from Bosnia and Herzegovina who came here in the 1990s.

"It is not a problem for the Czech Republic, a country with 10,5 million people to integrate two or three thousand foreigners over several years. Czech society cannot isolate itself from the outside world and we cannot act on the basis of a hostility towards a religion. If we emphasise our nationalism, who can guarantee that in future, hatred will not turn against, say, the Poles or the Ukrainians, in spite of the fact that they are all good catholics? They will suddenly be foreigners, they will be 'unCzech'."

"We need to have an open, free society. A return to simplistic nationalism which ruled in central Europe in the first half of the 20th century is a road to hell. It is a road to stagnation. All social development would stop."

Source in Czech HERE

New threat to the Czech Republic: Shopping refugees!

21. 2. 2016

After the broadcast of the regular TV discussion programme Otázky Václava Moravce (Václav Moravec Questions) on Czech public service TV on Sunday afternoon, a journalist from TV Prima asked the Czech Defence Secretary Stropnický the following question:

"In northern Bohemia, it happens more and more often these days that refugees cross the border from Germany and do their shopping in Czech shops. People are afraid... The police can unfortunately fine them only 2000 crowns (75 euros) when they catch them. Would it be possible to use the army against them?"

Czech Defence Secretary: "Using the army against shopping refugees, that seems to me slightly excessive..."

Source in Czech HERE

Czech musician publishes grossly racist anti-refugee pictures and text in a tabloid newspaper

21. 2. 2016

Czech pop musician František Ringo Čech is publishing a series of grossly racist anti-refugee pictures in the widely read Czech tabloid newspaper Blesk.

The most recent series of his pictures, available here, is entitled "A lesson of German for the refugees". The text describes in sexually explicit terms an alleged rape of well-meaning pro-refugee German women, "fanatical supporters of a new Europe, which is now being born", in a Munich park, by "Eritrean darkies".

Source in Czech HERE

Východoněmečtí extremisté jásali nad podpálením ubytovny pro uprchlíky

21. 2. 2016

Dav východoněmeckých extremistů jásal u požáru hotelu v Sasku, který byl proměněn v ubytovnu pro uprchlíky, uvedla německá policie.

K požáru došlo v Budyšíně ve východním Sasku v ranních hodinách v neděli. Policie případ vyšetřuje jako možné žhářství. Nikdo nebyl zraněn. Když budova začala hořet, shromáždění místní lidé jásali, uvedla policie: "Někteří lidé na požár reagovali urážlivými výroky a neskrývanou radostí."

Zatímco většina Němců se staví vůči uprchlíkům velmi vstřícně, hlučná menšina organizuje protesty před ubytovnami pro uprchlíky, a to zejména na území bývalého východního Německa. Za poslední rok došlo k podstatnému zvýšení počtu násilných útoků proti ubytovnám uprchlíků. V Sasku vznikla protiislámská a protiimigrační organizace Pegida.

K požáru došlo jen několik dní poté, co asi stovka demonstrantů křičela "My jsme národ!" a "Vraťte se domů!" a zablokovala cestu autobusu, který vezl uprchlíky do domova v Sasku.

Syrská opozice je ochotna uzavřít příměří, ale Rusko dál bombarduje

21. 2. 2016

Syrská opozice souhlasila s možností dočasného příměří v občanské válce, pokud by byly dány záruky, že Rusko přestane bombardovat, obklíčení měst bude zrušeno a po celé zemi dostanou humanitární organizace svolení rozvážet občanům pomoc.

Moskva avšak dál hodlá bombardovat ty, které označuje za "teroristy", a prezident Asad v sobotu uvedl, že by přijal příměří pouze potud, pokud by nevedlo k zlepšení postavení ozbrojených skupin bojujících proti němu. Příměří by muselo zajistit, že "jiným zemím, zejména Turecku, bude zabráněno vysílat další teroristy a zbraně a logistickou podporu". Podle Asada jsou všichni povstalci bojující proti jeho armádě a jejím spojencům "teroristé".

NATO se obává války mezi Tureckem a Ruskem. Padly výhrůžky jadernými zbraněmi

20. 2. 2016 / Karel Dolejší

NATO se obává možné války mezi Tureckem a Ruskem ZDE. Z Moskvy jsou hlásnými troubami na Západě zprostředkovány výhrůžky, že by mohla proti Turecku použít taktické jaderné zbraně ZDE ZDE.

Donald Tusk: EU dospěla k dohodě s Davidem Cameronem

19. 2. 2016

Aktualizace: V sobotu dopoledne na zasedání vlády v Downing Street oznámil David Cameron, že jeho referendum o možném odchodu Británie z EU se bude konat 23. června 2016.

Předseda Evropské komise Donald Tusk oznámil, že byla konečně uzavřena dohoda mezi Davidem Cameronem a Evropskou unií. Český premiér Bohuslav Sobotka se vyjádřil, že je to "slušná dohoda". David Cameron to potvrdil:

Evropská unie Cameronovi ustoupila ve všem:

- tzv. "nouzová brzda", kdy Británie může zrušit poskytování sociální podpory zaměstnancům z EU s nízkými platy, pokud bude mít pocit, že je vlnou imigrantů "zahlcena", bude funkční po dobu sedmi let. Jednotlivci může být odebrána sociální podpora po dobu ne delší než čtyři roky a po prvním roce bude "nouzová brzda" zrušena. Avšak aplikovat její principy bude Británie smět po dobu sedmi let.

- Přídavky na děti migrantů z EU, kteří žijí v domovských zemích, budou sníženy tak, aby odpovídaly přídavkům na děti v domovských zemích, pro nové migranty z EU s okamžitou platností. Migranti, kteří už v Británii žijí, budou tímto opatřením postiženi od roku 2020. Východevropské země se neúspěšně pokusily migranty, kteří už v Británii pracují, z omezení vyčlenit. (Pozn. red. Jde o pouhých 25 milionů liber ročně, směšnou částku, pro niž nestálo ani za to se v Bruselu handrkovat. Cameronovi ale nešlo o peníze, nýbrž o předsudky britských euroskeptiků. Omezení přídavků na děti nijak nemůže snížit příchod pracovníků z EU do Británie.)

- Británie se vyvázala z příslibu další integrace do EU.

- Británie bude mít právo použít brzdu proti sporným finančním předpisům a když se jí nebudou líbit, bude si na ně moci stěžovat u Rady Evropy.

Bude velmi zajímavé, zda angličtí euroskeptikové tuto dohodu přijmou, a je velmi pravděpodobné, že nikoliv, protože ti z principu odmítají jakoukoliv dohodu s EU.

Francouzské úřady chtějí násilím přestěhovat uprchlíky z tábora Džungle v Calais

20. 2. 2016

Město Calais nařídilo až jednomu tisíci uprchlíků v táboře Džungle, že se musí v nadcházejících třech dnech přestěhovat do vytápěných kontejnerů. Celé uprchlíky vytvořené město, se školami, obchody, čítárnami a kavárnami, které uprchlíci vytvořili, má být srovnáno se zemí.

Osm humanitárních organizací pracujících v táboře v Calais upozorňuje, že sídliště vytápěných kontejnerů není pro uprchlíky vhodné, protože jim neumuňuje společenský kontakt. Jsou to jen zcela neosobní buňky na přespávání. Organizace poslaly v této věci protestní dopis francouzskému ministru vnitra.

Ve čtvrtek tento týden poslali nejznámější britští herci a spisovatelé, včetě Jude Lawa a Benedicta Cumberbatche otevřený dopis Davidu Cameronovi, požadující, aby dovolil dětem bez doprovodu rodičů, uvízlých v táboře v Calais, přijít do Británie, která by se o ně měla postarat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Slavný německý herec: Evropa musí pomoci uprchlíkům, "má povinnost vůči lidstvu"

19. 2. 2016

Jonas Nay, hlavní hrdina nového německého thrilleru Deutschland 83, který zaznamenal obrovskou popularitu zejména v zahraničí, řekl v rozhovoru s Mattem Freiem, reportérem Channel Four News, že Němci a Evropa mají povinnost pomáhat uprchlíkům.

Herec, který se stal v minulých týdnech mezinárodní hvězdou, v rozhovoru zdůraznil, že postoj kancléřky Angely Merkelové je "velmi, velmi dobrý" a že je proto hrdý na to, že je Němec, nejen však kvůli Merkelové.

Jsem velmi hrdý na to, že jsem Němec. Není to kvůli Angele Merkelové nebo naší politice. Máme určitou povinnost vůči lidstvu jako demokratická země." "Moje generace má menší vazbu na tu část nedávné německé historie, která je opravdu temná," řekl pětadvacetiletý herec. "Navzdory tomu - a možná právě proto - máme povinnost lidem pomáhat. Očekává se to především od Němců, očekává se to od všech Evropanů. A já shledávám německý postoj velmi dobrý."

Jonas Ney on refugees

"I am very proud to be German. We have a certain obligation towards humanity as a democratic country."Deutschland 83 star Jonas Nay tells Matt Frei he's proud of Angela Merkel's decision to welcome refugees to Germany.Full interview: https://youtu.be/UFXRyQ4vohY

Posted by Channel 4 News on Thursday, February 18, 2016

"Nezapomínejme, že uprchlická situace, kterou máme v Evropě, je příznakem daleko většího problému, na který se musíme dívat politicky. Země, z nichž lidé utíkají, ať je to Sýrie nebo africké země, jsou strukturně slabé, vykořisťovali jsme je desítky let. Prostě - lidi by o tom měli hovořit. A mělo by se v té věci dělat víc práce. A nezaměřovat se jen na příznak, jímž jsou teď ti uprchlíci."

Reportér: "Takže my jim jsme něco dlužni?"

"Samozřejmě."

Zdroj ZDE

Alexis Tsipras: Skutečnou zkouškou pro EU bude, jak se postaví k uprchlické krizi

20. 2. 2016

Řecký premiér Alexis Tsipras uvedl, že skutečnou zkouškou pro Evropy nebylo nynější jednání o britských podmínkách, avšak bude jí to, jak se EU postaví k řešení uprchlické krize. V důsledku své zeměpisné polohy je Řecko nuceno hrát v tomto dramatu hlavní roli.

Angela Merkelová se vyjádřila, že jednání s britským prezidentem Davidem Cameronem vyžadovalo "velkou míru ochoty ke kompromisu". (Jon Snow, moderátor Channel Four News, se opakovaně ptal v jejich pátečním večerním vysílání různých činitelů britské Konzervativní strany, zda jim není trapné, že Evropskou unií otřásá uprchlická krize, a britští konzervativci namísto toho donutili vedení EU, aby se po 30 hodin zabývala naprosto okrajovou otázkou přídavků na děti pro středoevropské zaměstnance v Británii, kdy jde o cca 25 milionů liber ročně. Vyčítal jim také, že z interního hašteření Konzervativní strany udělali celoevropský problém.)

Britští euroskeptici odmítli Cameronovu dohodu z Bruselu

20. 2. 2016

Nigel Farage, šéf frany UKIP, napsal:

"Tohle je opravdu ubohá dohoda. Odejděme z EU, převezměme kontrolu nad svými hranicemi, vládněme své vlastní zemi a přestaňme odevzdávat Bruselu 55 milionů liber denně."

Šéf kampaně Leave.EU Richard Tice:

"Cameronovi slíbili půl bochníku, prosil o kůrku a přivezl domů drobky."

Konzervativní poslanec David Hannan:

"Británie mlátila do stolu a agresivně požadovala to, co už existuje. EU, poté, co chvíli falešně předstírala, že to je strašné, souhlasila."

Nejvíc chtějí EU opustit nevzdělaní a staří Angličané

19. 2. 2016

Čím má britský občan vyšší vzdělání, tím více chce zůstat v EU. Také to platí pro Skoty, Velšany a obyvatele Severního Irska. Angličané chtějí spíš z EU odejít.

- 44 procent Britů nad 55 let chce odejít z EU, jen 21 procent Britů pod 55 let chce odejít z EU.

- V EU chce zůstat 52 procent Angličanů, 55 procent Velšanů, 64 procent Skotů a 75 procent občanů Severního Irska.

- Čím víc je britský občan kvalifikovaný, tím častěji chce zůstat v EU.

- 78 procent lidí s univerzitním vzděláním chce zůstat v EU. Jen 35 procent lidí bez jakékoliv kvalifikace chce zůstat v EU.

- Největší podpora pro setrvání v EU je mezi dvaceti až třicetiletými univerzitními absolventy žijícími v Severním Irsku, kteří podporují Stranu zelených.

- Nejvíc chtějí EU opustit lidi starší 55 let bez kvalifikace a žijící v Anglii, kteří hlasují pro stranu UKIP.

V Anglii byl zavražděn muslimský duchovní

19. 2. 2016

Vražda muslimského duchovního v severoanglickém městě Rochdale vyvolala od náboženských činitelů apely, aby občané zachovali klid, a varování, že by mešity měly zavést dodatečná bezpečnostní opatření.

Muslimský duchovní Jalal Uddin, 56, z Bangladéše, byl nalezen ve čtvrtek večer na dětském hřišti se smrtelnou ranou na hlavě. Policie zahájila vyšetřování vraždy a zatkla v souvislosti s tímto trestným činem jednatřicetiletého muže.

Rakousko omezilo příliv uprchlíků, a porušuje tak mezinárodní právo

19. 2. 2016

Od září 2015 se každý den utopily dvě děti

Rakousko zavedlo denní limit na počet uprchlíků, přicházejících na jeho území navzdory neobyvkle ostré kritice od Evropské komise, která toto rozhodnutí označila za "jasně v rozporu" s mezinárodním právem.

Rakousko oznámilo, že bude vpouštět do země jen 3200 uprchlíků denně a zavede denní limit 80 žádostí o azyl. Po naplnění těchto kvót budou "hranice uzavřeny", oznámil policejní mluvčí Fritz Grundnig. Dodal, že v důsledku špatného počasu od čtvrtka odpoledne do Rakouska nedorazili žádní uprchlíci.

Blíží se EU neodvratně k svému rozkladu?

19. 2. 2016 / Jan Čulík

Nejenže Evropskou unii ohrožuje z východu vzdorný postoj středoevropských zemí, odmítajících se jakkoliv podílet na solidárním řešení uprchlické krize, nyní se k tomu intenzivně přidalo naprosto podružné téma, které svou neobratností vytvořil britský premiér David Cameron, který proměnil posedlost určité části britské Konzervativní strany s touhou opustit Evropskou unii v celostátní britský a nyní celoevropský problém.

Jak na to drsně, ale velmi přesně poukazuje komentátorka listu Guardian Poly Toynbee, Cameron svou politickou neobratností a z čistě vnitrostranických a vnitropolitických problémů vytvořil z euroskeptismu extremistického křídla Konzervativní strany a pravicového bulvárního britského tisku celoevropský problém.

Přislíbil extremistům ve své straně, o nichž je známo, že nikdy neustoupí a nikdy nepřijmou žádné kompromisní řešení, že uspořádá referendum o možném odchodu Británie z Evropské unie poté, co se pokusí vztah Británie vůči EU "zreformovat".

Nejnovější polský vtip o integraci uprchlíků

19. 2. 2016

Dva Arabové se usadili v Polsku a vsadili se o to, kdo z nich dvou se do polské společnosti dokáže integrovat lépe.

Sejdou se za rok.

"Právě jsem snědl vepřovou kotletu s bramborami a s okurkami na kopru, zapil jsem to pivem Żywiec, dívali jsme se na Sky Jumping v televizi a zítra jedu se svými dětmi do muzea Varšavského povstání," říká první.

"Vypadni z Polska, zasranej čmoude, a vrať se. kozomrde, tam odkuds přišel," odpověděl druhý, lépe integrovaný Arab.

( Zaslal Tomasz Oryński)

Jungle bells: Vánoční svátky v Calais a Dunkirku

19. 2. 2016 / Lukáš StříteskýRáno po Štědrém dnu jsem odcestoval do Lipska. Další večer jsme s dodávkou naplněnou oblečením, boty, jídlem, zdravotní sestrou a studentkou ekonomie vyrazili do francouzského Calais.

Vyložili jsme věci ve skladu zvaném L'Auberge. Nachází se 10 minut autem od uprchlického tábora, kterému nikdo neřekne jinak než Džungle. Vzadu za skladem byla hala plná truhlářů, kteří vyrábí polohotové dřevěné stavby, jenž se po dílech odváží dodávkou do tábora, kde se zhotovují.

Zavánělo to tam tvrdou prací, a tak jsem se rozhodl raději jít se podívat mezi uprchlíky. Naše zdravotní sestra zůstala ve skladu se skupinou mediků a křehká ekonomka vzala do ruky vrtačku a začala pracovat s truhláři.

Facebook, Apple a Twitter se octly v konfliktu s americkou FBI

19. 2. 2016

Americká firma Apple se právně hájí proti FBI, která požaduje přístup k zašifrovaným informacím na IPhonu jednoho z vrahů ze San Bernardina. Federální soudce nařídil firmě Apple, aby vytvořila a digitálně podepsala software, který by ulehčil možnost uhádnout heslo mobilního telefonu iPhone 5c. Tento mobil totiž patřil Syedu Farookovi, jednomu z vrahů při masové střelbě u jedné vládní budovy v Los Angeles v Kalifornii.

Tento nátlak děsí technologické firmy z několika důvodů. Jejich právníci argumentují, že jestliže je vláda bude schopna donutit vytvořit dešifrovací software a natáhnout ho na požadované mobilní telefony, zničí to důvěru, kterou mají zákazníci v bezpečnost svých mobilů. Právníci argumentují, že by mohl vzniknout precedent, a bezpečnostní orgány by tak v budoucnu mohly požadovat přístup do mobilního telefonu každého podezřelého. Firmu Apple nyní podpořily Facebook a Twitter.

K problému se vyjádřili i prezidentští kandidáti Bernie Sanders a Hillary Clinton. Zdůraznili, že by chtěli najít kompromis, a odmítli se postavit na jednu či na druhou stranu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jeden prostý fakt o uprchlících

19. 2. 2016


Ke všemu strašení syrskými uprchlíky je třeba dodat jeden zjevný fakt - žádný uprchlík není rád, že se jím stal. Velká většina si jich přeje vrátit se, hlavní překážkou je, že mnozí nemají kam.

Britští herci a spisovatelé naléhají na Davida Camerona, aby se postaral o děti v uprchlických táborech ve Francii

19. 2. 2016Známý britský herec Jude Law shromáždil nejvýznamnější britské spisovatele a herce, kteří apelují na Davida Camerona, aby pomohl rostoucímu počtu dětí bez doprovodu rodičů, kteří žijí v zoufalých podmínkách uprchlických táborů u francouzských měst Calais a Dunkirk. Jude Law uprchlické tábory navštívil a byl šokován tím, co tam viděl.

Herec zdůraznil, že jako rodič byl šokován příběhy dětí a jejich prosbami.

"Jsou zoufalí," řekl. "Jeden chlapeček mě chytil a prosil mě, že Džungle není dobréí místo, že tam nechce být."

Law dodal, že je "zděšen obrovským počtem lidí, kteří žijí za těch nejextremnějších podmínek mezi Dunkirkem a Calais, a množství bídy."

Více než 60 nemocnic v Sýrii se stalo terčem bombardování

18. 2. 2016

Více než 60 nemocnic Lékařů bez hranic v Sýrii se stalo terčem leteckého nebo dělostřeleckého bombardování a 81 jejich zaměstnanců bylo usmrceno nebo zbraněno. Organizace Lékaři bez hranic poskytuje lidem v Sýrii od začátku války životně důležitou lékařskou pomoc.

MSF hospitals targeted in Syria

Over 60 MSF hospitals in Syria have been bombed in aerial and shelling attacks, and 81 of their staff have been killed or injured.Doctors Without Borders/ Médecins Sans Frontières (MSF) have provided essential healthcare in Syria since the start of the civil war.

Posted by Channel 4 News on Thursday, February 18, 2016

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2016

7. 2. 2016

V lednu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 39 360  Kč. Příjem z reklamy byl 14 098,00 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2016 140 571,24 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
47246