EU zahájí námořní akce proti přistěhovalcům, snažícím se dostat do Evropy

18. 5. 2015

Ministři chtějí zatknout pašeráky a zničit jejich lodi u libyjského pobřeží, a zabránit tak rostoucímu počtu uprchlíků, prchajících před válkou a chudobou v Africe

Ministři z Evropské unie souhlasili, že zahájí námořní a leteckou operaci, která by ve svých pozdějších fázích zničila lodě, které používají pašeráci imigrantů, kteří způsobili letos smrt už 1800 uprchlíků.

Firma počítá s oteplením o 4˚ C, které predikuje nezávislá Mezinárodní agentura pro energii

Shell vědomě riskuje katastrofické důsledky globálních změn klimatu

18. 5. 2015

Podle interního dokumentu nadnárodního ropného gigantu Shell, který má predikovat budoucí rozvoj jejího businessu, selže strategie snižování produkce skleníkových plynů, která by v krátkodobém horizontu zajistila zvýšení teploty o 2˚ C. Podle současných poznatků jde o práh zvýšení zabraňující masivním záplavám, suchu a hladomoru v nejpostiženějších částech světa. Dokument počítá s navýšením o 4˚ C v krátkodobém a o 6˚ C v dlouhodobém horizontu. Na nejhůře postižených místech však může teplota vzrůst až o 10˚ C. Informaci přinesl deník Guardian.

Sirotci pravdy, dezertéři lásky – V. část

18. 5. 2015 / Josef Brož

Odetta dostala záchvat. Čekal jsem ten okamžik sice o pár dní dříve, o to více se to ale podobalo vulkanické erupci. Erupce přišla v hodině mezi psem a vlkem - tedy mezi druhou a třetí hodinou ranní, ze středy na čtvrtek. „Proč zveřejňuješ něco, co by mělo zajímat jenom mne?“ napsala, ačkoliv některé své esemesky snad poslala (možná omylem?) - i mně. I s oslovením. Usoudila, že jsem se zachoval skandálně, když jsem zveřejnil její „soukromé zprávy“, a nedal jí navíc ani příležitost se k tomu nějak vyjádřit. „Ten článek je inteligentní a vtipnej, ale vůči mně je trochu nefér a s pravdou nemá společnýho vůbec nic...“ napsala mi.

Spolupráce medvěda a draka

18. 5. 2015 / Ilona Švihlíková

Neuplyne snad ani den, aby nebyl ohlášen, či přímo realizován nějaký projekt mezi Ruskem a Čínou. Přestože intenzivní spolupráce mezi oběma zeměmi probíhá již delší dobu, dostává se nyní na vyšší úroveň. Kromě členství v Šanghajské organizaci spolupráce, v uskupení BRICS a také členství Ruska v Asijské investiční a infrastrukturní bance, lze uvést jen několik příkladů z posledních týdnů a dnů.

Pravidelný týdenní přehled o událostech ve vzdělávání

Stát systematicky zatajuje důležité informace o maturitách

18. 5. 2015 / Bohumil Kartous

V průběhu státních maturit dochází tradičně k mediálnímu hodncení výsledků zveřejněných ministerstvem školství. Dezinterpretace svými nepoučenými výroky přiživuje ministr školství Chládek. Faktický problém spočívá v tom, že ministerstvo nezveřejňuje anonymizovaná statistická data o testech, z nichž by bylo možo vyčíst informace o vlastnostech používaných testů. Povedený týden ministerstva školství dokumentuje na svém blogu Šádí Shanaáh poukazem na zbabělé postoje vůči projektu Muslimové očima českých školáků. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin, připravovaném vzdělávacím think-tankem EDUin

Přečetli jsme:

Stát motivuje policii a státní zástupce, dá jim procenta ze zabaveného majetku

18. 5. 2015

Čím více dokáží policisté a státní zástupci zkonfiskovat lidem a firmám v trestním řízení majetku, tím více si z tohoto majetku pak rozdělí. Tento nový motivační prvek by měl být vnesen do českého práva od roku 2017.

Na zvláštní účet, který povede ministerstvo spravedlnosti, by měly být odesílány všechny peníze zkonfiskované v trestním řízení nebo získané od obyvatel odsouzených k peněžitým trestům. Peníze si následně mezi sebe rozdělí oběť trestné činnosti, policie a státní zastupitelství.

Podrobnosti ZDE

Desetitisíce Makedonců požadovaly rezignaci premiéra

18. 5. 2015

Desetitisíce lidí se v neděli shromáždili ve Skopje, aby žádaly odstoupení premiéra Nikoly Gruevského. Kvůli politické krizi vyvolané skandálem s masovými odposlechy postavili demonstranti stanové městečko před sídlem vlády, kdo někteří z účastníků hodlají zůstat až do splnění svých požadavků.

Samořídící automobily jsou tady: Lidstvo si neporadí se zrychlujícím se technologickým vývojem

17. 5. 2015

Jako biologický druh člověk se neumí příliš dobře vyrovnávat s nelineárním vývojem. Náhlá diskontinuita, to, čemu lidé říkají "bod zvratu" nás uvrhuje do stavu zmatku. Právě proto naprosto ignorujeme například globální oteplování: když dochází k změnám pomalu, téměř neznatelně, neděláme nic, píše John Naughton v týdeníku Observer.

Stejné je to s informační technologií. Víme, že síla počítačů se od doby, kdy byly vynalezeny, každé dva roky zdvojnásobuje. Víme, že množství dat, které vytváří naše digitální existence, roste každoročně neuvěřitelnou měrou. Víme, že naše schopnost ukládat digitální data roste exponenciálně. Dosud nám ale nedošlo, že tyto různé proudy technologického pokroku nejsou nepropojené. Naopak, jsou propojené, a v tom spočívá náš problém.

Whistleblower: "Jaderné ponorky ve Skotsku jsou nebezpečné"

17. 5. 2015

Britské jaderné ponorky na skotské základně Faslane mají problémy s vážným porušováním bezpečnostních opatření, jejich správa je narušována četnými bezpečnostními chybami a představují "katastrofu, k níž může dojít každou chvíli". To tvrdí inženýr, který na základně pracoval, vystoupil jako whistleblower a nyní ho hledá vojenská policie.

Radio Scotland

Reportérčin zápisník z Brna: Zatímco někteří na pádu komunismu vydělali, jiní ztratili cestu

16. 5. 2015 / Amy Mackinnon

Tato reportáž se vysílala v sobotu dopoledne v BBC Radio Scotland. V angličtině ji naleznete ZDE, od času 1.20.45:

Náměstí Svobody je jako mnoho podobných malebných evropských městských náměstí: živé zahrádky u kaváren zaplňují ulice, sedí v nich zákazníci, kteří se po dlouhé zimě opalují v jarním slunci. Pouliční hudebník hraje známé melodie. Doprovází ho čerstvá sprška z tryskající fontány. Neexistují žádné známky toho, že toto město strávilo 41 let za takzvanou železnou oponou. Na hlavní ulici v Brně, v druhém největším městě České republiky, najdete standardní západní obchody s oděvy a fast-foodové restaurace. Pobočka restaurace McDonalds, možná typický symbol kapitalismu a globalizace, má na náměstí čelné místo.

Portréty lidí

16. 5. 2015 / Jan Čulík

Deník Guardian v sobotu přinesl potréty 11 uprchlíků z Afriky, kteří se dostali přes Středozemní moře do Evropy. Jsou to otřesné příběhy potlačované lidskosti.

Uprchlíci jsou normální lidi, jimž máme povinnost nabídnout pomocnou ruku.

Nebo že by Češi už zapomněli, co je lidskost?

Svržený egyptský prezident Mursí byl odsouzen k smrti

16. 5. 2015

Egyptský soud odsoudil svrženého demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Mursího k smrti za jeho účast při útěku z vězení r. 2011.

Soudce Shaaban el-Shami oznámil tento rozsudek u soudu v Káhiře v sobotu. Trest smrti pro Mursího a dalších 100 osob bude předán k nezávaznému posouzení muslimskému muftimu v Egyptě.

Nedávné volby v Británii rozhodlo pro konzervativce jen 900 voličů

16. 5. 2015

Deník Daily Mirror upozorňuje, že většinu Konzervativní straně v nedávných britských všeobecných volbách poskytlo jen 900 voličů. Šlo o to, že kdyby jen několik desítek voličů v sedmi nerozhodných volebních okrscích (v okrsku Gower dokonce jen 14!) hlasovalo pro někoho jiného než pro konzervativce, Cameron by nebyl býval schopen utvořit většinovou vládu:

Konzervativní většina (počty voličských hlasů) v nerozhodných volebních okrscích

Zdroj ZDE

Jednadvacetiletý Džokar Carnajev byl v USA odsouzen k smrti

16. 5. 2015

Americká porota jednomyslně odsoudila Džokara Carnajeva k smrti za jeho atentát na bostonský maraton, při němž tři lidé zahynuli a více než 260 osob bylo zraněno

Letos v dubnu tatáž porota shledala Carnajeva vinným z 30 trestných činů, spojených s jeho atentátem. Sedmnáct z nich bylo lze potrestat trestem smrti. Jednadvacetiletý Carnajev byl nyní odsouzen k smrti.

Carnajevovi obhájci argumentovali, že Carnajev byl při připravování atentátu pod vlivem svého staršího bratra Tamerlana, a že projevil nad činem lítost, ale na porotu to neudělalo dojem.

V dubnu po rozsudku, který shledal Carnajeva vinným, vydali Bill a Denise Richardovi, rodiče osmiletého Martina Richarda, který byl při atentátu usmrcen, na titulní straně listu Boston Globe apel, aby stát přestal v tomto případě usilovat o trest smrti, avšak jejich apel stát nevyslyšel, usiloval pro Carnajeva o trest smrti.

Lorettaa Lynchová, americká generální prokurátorka, trest smrti vynesený nad Carnajevem přivítala.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rusové si už myslí, že jsou se Západem ve válce

15. 5. 2015

Cestuji do Ruska už třicet let a byla jsem tam svědkem všeho, od euforických nadějí při pádu komunismu, před prosperitu až, nedávno, k politickému zoufalství. Avšak když jsem tam nyní přijela poprvé po anexi Krymu, byla jsem přesto zděšena tím, co jsem uviděla, píše v deníku Guardian Susan Richards.

Zažila jsem zemi, připravenou nikoliv pro nějaký zmrazený konflikt, či válku vedenou na dálku, ale na skutečnou válku: na totální válku proti Západu. Nikdy nebyli moji přátelé více milující - ale tentokrát vyjadřovali obavu, jestli se ještě někdy setkáme.

Výzva jménem Armata

15. 5. 2015 / Karel Dolejší

"Do Varšavy je třeba dojet na tancích."
Sergej Šojgu, ruský ministr obrany

Kromě obvyklé chyby většiny vojenských byrokracií - přípravy na minulou válku - existuje ještě jedna zásadnější, která z jakýchsi záhadných důvodů uniká pozornosti širší veřejnosti: Totiž nepřipravit se dokonce ani na předchozí konflikt.

O bossingu trochu jinak

15. 5. 2015 / Milan Mundier

Ve svém posledním článku ZDE jsem se letmo zmínil o problematice bossingu, což je označení pro šikanu ze strany zaměstnavatele. Bossing není bohužel žádným ojedinělým úkazem, dokonce by se dalo říci, že je to jeden z fenoménů dnešní doby. Stejně smutná je i skutečnost, že je bossing velmi rozšířený ve státní správě.

V Asii se prohlubuje uprchlická krize

Více než 8000 lidí je v člunech na moři, země je nechtějí přijmout

15. 5. 2015

Lidé pili svou vlastní moč

V pátek bylo u indonéského pobřeží zachráněno asi 700 rohingských a bangladéšských imigrantů. Barma odmítla apely na koordinovanou reakci na krizi s imigranty a uvedla, že se nezúčastní navrhovaného summitu v jihovýchodní Asii, jehož cílem by mělo být vyřešit krizi.

Indonéská policie informovala o tom, že uprchlíci svědčili, že se jejich člun potopil poté, co ho odmítla přijmout Malajsie.

Jude Slávie?

15. 5. 2015

Fotbal mě nezajímá, ale fotbalového fanouška na ulici stoprocentně poznám. Minulý týden v Praze vtrhla do tramvaje početná skupinka opilých fotbalových fanoušků a skandovala bezpochyby antisemitská hesla (např. "zkurvený židi"). A potom taky pokřik, jehož smysl mi unikal (jude, jude, jude Slávie, jude Slávie...), píše Jiří Pospíšil.

Věnováno občanským demokratům, kteří jsou stejně hnusní jako byli předpřevratoví komunisté

15. 5. 2015

Alex Salmond: Myslím, že většina lidí jsou lidské bytosti. A když lidi vidí jiné lidi v zoufalé situaci, chtějí jim pomoci.

"Přerozdělování uprchlíků odmítáme," praví se v právě vydaném tiskovém prohlášení ODS, kde to tvrdí Petr Fiala a Jan Zahradil. Nepřekvapivě se ODS projevila i tímto prohlášením jako stejně hnusná strana, jakou byla někdejší KSČ před rokem 1989. Tehdejší komunisté také neměli kouska lidskosti. Zajímavé je, že západní státy přijímaly bez protestů uprchlíky z východní Evropy, přestože zcela zjevně tito uprchlíci pro západní Evropu znamenali "bezpečnostní riziko".

Jsem hrdý, že existují evropští politici, kteří si lidskost zachovali. Například politici Skotské národní strany, viz rozhovor níže. Je prostě Evropa a Evropa..., poznamenává Jan Čulík.Cathy Newman, moderátorka: Teoreticky, kolik uprchlíků, kteří jsou nyní ohroženi ve Středozemí, by Skotsko přijalo?

Je morální povinností Evropské unie, potažmo České republiky, přijmout zoufalé uprchlíky

15. 5. 2015 / Daniel Veselý

Brusel, tváří v tvář děsivé imigrantské tsunami ze severní Afriky, plánuje vojenské námořní operace cílené na gangy kšeftující s osudy zubožených uprchlíků; na zničení jejich sítě a plavidel v pobřežních vodách Libye ZDE. Ta se po Západem řízeném pádu plukovníka Kaddáfího kvůli zhroucení centrální moci a nastolením chaosu násilností militantních buněk stala eldorádem pro překupníky s lidským neštěstím. Dále bylo v centrále EU, konkrétně z iniciativy Evropské komise, v rámci „boje“ s uprchlickou problematikou s rozpočtem 50 milionů eur rozhodnuto o zavedení kvót pro 25 členských států EU; tedy kolik běženců z vytčené cifry 20 000 duší má každá tato země přijmout ZDE.

Problém Evropy s uprchlíky lze vyřešit jedině přímo v Africe

15. 5. 2015

Jednoho dne v říjnu 2013 stál tehdejší italský premiér Enrico Letta před 302 rakvemi v místnosti na ostrově Lampedusa. Byly v nich mrtvoly uprchlíků, kteří zahynuli ve Středozemním moři, při do té doby zatím největší imigrační námořní katastrofě, píše Natalie Nougayrède v deníku Guardian.

Některé ty rakve byly velmi malé: byly v nich mrtvoly dětí. Vzduch byl plný zápachu smrti. Letta si najednou uvědomil, že nezájem Evropy a její bezmoc vyvolaly situaci, kdy jde o lidské životy.

Vážným problém je, že se všichni zabývají jen místním problémem uprchlíků. Nikdo se nezabývá tím, odkud tito uprchlíci pocházejí a proč a nikdo neuvažuje nad žádným strategickým řešením.

Otevřený dopis Bohumilu Kartousovi

15. 5. 2015 / Martin Profant

Vážený pane, ač nerad, musím odmítnout, pokud ze mne děláte reprezentanta sociálně demokratické politiky pro jednadvacáté století ZDE. Nejsem člen ČSSD, vyloučila mě už někdy v roce 2006 a na jejím dnešním chodu nemám pražádnou účast. A napsal-li jsem: „Vláda, která by se k podobnému institučnímu zakotvení Agentury pro sociální začleňování odhodlala by musela být odvážná, velkorysá ... ; prostě taková ta vláda, co o ní vyprávěl kandidát na prezidenta za ČSSD, dokud neměl ministerské starosti a proto mu zbýval volný čas na ideály.“, vskutku mne nenapadlo, že by ji někdo mohl číst nesarkastický jako pokus omluvit Dienstbierovu nečinnost jeho ministerskými starostmi. Z takové pitomosti bych prostě ani čtenáře BL, ani Jiřího Dienstbiera nepodezíral. Ale děkuji, člověk se vždycky rád dozví, co vlastně řekl.

"Boj proti fašismu": Jeden z nejbližších poradců Marine Le Penové se vynořil v Doněcku

15. 5. 2015

Jeden z nejbližších poradců Marine Le Penové se objevil na oslavách vzniku "nezávislé" (pro)ruské enklávy na Ukrajině. 11. května delegáti z evropských extrémistických a okrajových organizací přicestovali do Doněcka, aby se zúčastnili fóra připomínajícího výročí vzniku Ruskem podporovaných entit. Mezi dávno známými proputinovskými tvářemi však jedna překvapila: Emmanuel Leroy.

Saúdská Arábie "udrží krok" s jaderným Íránem

15. 5. 2015

Hlavním argumentem Baracka Obamy ve prospěch dohody s Íránem bylo tvrzení, že jaderný Írán by volal závody v jaderném zbrojení v arabském světě. Teď když shromáždil arabské lídry v Bílém domě před jednáním v Camp Davidu, čelil perverznímu důsledku: Saúdská Arábie a mnohé menší arabské země tvrdí, že se hodlají vyrovnat kapacitě pro obohacování uranu, kterou si Írán bude smět ponechat.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2015

7. 4. 2015

V březnu 2015 přispělo 199 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 45 939,60 Kč dále .

Zůstatek byl koncem března 2015 179 819,02 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
55253