Írán uzavřel dohodu se Západem

24. 11. 2013

Írán uzavřel historickou dohodu s USA a pěti dalšími mocnostmi. Poprvé za posledních deset let přijal přísná omezení svého jaderného programu výměnou za zrušení některých mezinárodních sankcí.

Dohoda byla podepsána ve 4.30 v neděli ráno a je to zřejmě největší zahraničněpolitický úspěch Obamovy vlády. Dohoda má být prvním krokem v půlročním procesu, jehož cílem je trvalé řešení dlohodobých globálních neshod ohledně íránského jaderného programu. Řešení by také mělo odvrátit novou možnou válku na blízkém Východě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘEČETLI JSME:

O terorizování prodavaček v českých supermarketech

24. 11. 2013

V reakci na článek o šikaně prodavaček a nechutných praktikách manažerů supermarketů se nám po jeho zveřejnění ozvaly desítky nespokojených zaměstnanců. Zaměstnavatelé s nimi zachází jako s otroky, nesmí používat toaletu, zákonem danou pauzu na oddych a svačinu mnozí ani neznají. Přečtěte si, co obnáší v dnešní době povolání prodavačky, respektive pokladní.

Sedět u pokladny nebudete, vysedávání vás při práci zpomaluje, tak nějak zněl příkaz manažerky jistého ostravského supermarketu, která nechala pokladním vzít židle. Nebohé zaměstnankyně tak musely celou směnu odstát. Křeče, oteklé nohy nebo bolavá záda vedení obchodu nezajímala. Mnoho lidí, kteří se nám do redakce ozvali, si stěžují, že si v práci nemohou za celou směnu ani odskočit na toaletu. Někteří to proto řeší tak, že celou dobu jednoduše nepijí, ostatně pít za pokladnou někteří ani nesmí.

O svém zaměstnání promluvila i čtenářka Martina. V supermarketu pracovala rok. "Byla jsem na tom psychicky špatně. Domů jsem chodila s pláčem. Měla jsem pouze čtyřhodinový úvazek, domů jsem ale odcházela i po dvanáctihodinové směně," vypráví dnes už bývalá pokladní s tím, že neexistovalo, aby dostala přesčasy zaplacené. Když jí došla trpělivost a sebrala odvahu ozvat se, nadřízený jí začal vyhrožovat. Nakonec Martinu donutil podepsat výpověď.

Zdroj: ZDE

Znovu tvrdý rasismus na Novinkách

23. 11. 2013 / Jan Čulík

Novinky, server deníku Právo, přispívají k šíření rasistické nenávisti proti Romům v české společnosti. V sobotu dopoledne to znovu udělal nehorázným a drsně neférovým titulkem "Romové z Ostravy odmítli pracovat, museli opustit městské byty".

Titulek je do nebe volající sprosťárna. Proč? Ostravské komunální úřady zahájily pro chudé lidi ve městě program sociálního začleňování těchto lidí do společnosti a v rámci toho jim nabídly zaměstnání. Program má velký úspěch: z třinácti romských rodin, jimž byl program nabídnut se ho účastní rodin devět, tedy sedmdesát procent.

Britský bulvární tisk se zastává obyčejných lidí, na rozdíl od českého:

"Třináctiletému školáku ve Skotsku nabídli půjčku s úrokem více než 5800 procent!"

23. 11. 2013

Třináctiletý Drew Dalson, který vydělává 5 liber týdně kapesného, dostal nabídku na půjčku 400 liber s úroky vyššími než 5800 procent, píše skotský bulvární list Daily Record. Kdyby si půjčku vzal, trvalo by mu ji splatit 98 let a roční úrok na půjčku by byl neuvěřitelných 23,340 liber.

Školák sdělil tisku: "Považuju to za neuvěřitelné, že mi nabízeli tolik peněz. Neměli by nabízet půjčky dětem. Někteří lidé by to mohli přijmout."

Jak postupovat proti otroctví

23. 11. 2013

Jenni Murray: Jak jste slyšeli ve zprávách, tři ženy byly drženy proti své vůli po dobu třiceti let v domě v jižním Londýně. Dosud není přesně známo, co se stalo devětašedesátileté Malajsijce, osmačtyřicetileté Irce a třicetileté ženě, které se v domě zřejmě narodila. Avšak hovoří se o otroctví. Z nejnovějších vládních údajů vyplývá, že moderní otroctví v Británii roste a jeho obětí jsou jak ženy, tak muži. Ministr vnitra navrhuje zákon proti modernímu otroctví, o němž se nyní začíná jednat v parlamentě. Proč se ten problém zvětšuje a co je moderní otrok? Rahila Gupta, autorka knihy Enslaved (Zotročeni) je ve studiu v Londýně: Jak byste definovala moderního otroka či otrokyni?

Británie zavede trest doživotí za moderní otroctví

23. 11. 2013

Případ tří žen, které byly vězněny v Londýně v otroctví po dobu třiceti let je "vrcholkem opravdu velkého ledovce", varoval poslanec britské Dolní sněmovny, jehož úkolem je zkoumat případy moderního otroctví v Británii-.

Frank Field, předseda parlamentního výboru, který připravuje zákon proti modernímu otroctví, varoval, že "kriminální gangy vydělávají obrovské peníze" od lidí, kteří jsou přiváženi do Británie a pracují tam "téměř zadarmo".

Nepochopili, že menšinová vláda by byla stabilní řešení

24. 11. 2013 / Josef Mrázek

Předsedové Babiš a Bělobrádek korektně nabídli podporu pro menšinovou vládu ČSSD a ta by zřejmě získala docela stabilní podporu ve sněmovně, protože by umožňovala účast na rozhodování velké většině Sněmovny. Mohlo to být nebývale demokratické řešení a je neomluvitelnou chybou předsedy Sobotky, že to nepochopil. Nebylo by přitom potřeba vyřadit nic z programů stran a v každé otázce by se hledala jiná podpora napříč Sněmovnou, a to by bylo slušné vůči všem voličům, tak by se přesně ukázala jejich vůle.

Sobotka: Buď bude trojkoalice, nebo volby

23. 11. 2013 / Luděk Prokop

To je tedy fakt síla. Kam se hrabe se siláckými bláboly Nečas. Ten taky stále opakoval v různých obměnách silná slova o předčasných volbách. A to i v období, kdy již preference ODS permanentně klesaly. Od koaliční parlamentní většiny 118 hlasů, při těch jeho "ultimátech", se vypracoval k razantní podmínce bezpečné většiny o 111 hlasech. Od kategorického vyhlašování, jak on nikdy a v žádném případě s žádnými přeběhlíky, až se nakonec propracoval na vládnutí s přeběhlíky v nevolené straně, k radikálnímu ústupu z programu ODS a od bezpečné koaliční parlamentní většiny, k většině jednoho hlasu.

Ministři zahraničí odletěli do Ženevy:

Dohoda s Íránem o jaderném programu je "na dohled"

23. 11. 2013

Americký ministr zahraničí John Kerry přicestoval v sobotu ráno do Ženevy, kde bude jednat s britským, německým, francouzským, čínským, ruským s íránským ministrem zahraničí i s komisařkou EU pro zahraničně politické záležitosti o íránském jaderném programu. Ministři jsou plni optimismu, že dohoda je "na dohled".

Google by mohl zrušit cenzuru internetu v Číně do 10 dnů - proč to neudělá?

23. 11. 2013

Tento týden aktivisté ze serveru greatfire.org úspěšně odblokovali zakázaný server tiskové kanceláře Reuters v čínštině. Odblokovali také server China Digital Times, který byl v Číně blokován po mnoho let a také vytvořily mirrory pro svůj project Free Weibo. Na tyto mirrory se nyní dívají z Číny tisíce unikátních návštěvníků denně. Avšak, píše Charlie Smith, my jsme jen malý tým aktivistů s omezenými zdroji. Moc uplatnit tuto technologii v praxi ve velkém měřítku má Google. Google by mohl následujícím způsobem zrušit cenzuru internetu skoro okamžitě. Proč to neudělá?

1. Google musí v první řadě přeponout svůj čínský vyhledávač google.com.hk defaultně na zašifrovanou verzi v https. Už to udělal v USA, ale ne v Číně. To by totiž znamenalo, že uživatelé internetu v Číně by byli převedeni na stránky https://www.google.com.hk, tedy na zašifrovanou verzi vyhledávače. Velký čínský cenzurní firewall nedokáže selektivně zablokovat výsledky vyhledávání u tisíců citlivých informací, pokud se používá zašifrovaná verze.

2. Google má nejpřesnější seznam serverů, které jsou v Číně blokovány. V případě takových serverů by Google měl přesměrovat čínského uživatele na svůj vlastní mirror toho serveru.

A to je celé. Dva jednoduché kroky a Google by okamžitě mohl zlikvidovat cenzuru internetu v Číně. Do Nového roku by těmito kroky mohl zlikvidovat cenzuru internetu po celém světě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Indie odmítá respektovat patenty na nákladné léky proti rakovině

23. 11. 2013 / Boris Cvek

V jednom ze srpnových vydání časopis Nature (15.8.) v článku "India spurns cancer patents" informuje o tom, jak se rozvojový svět brání rostoucím cenám léků. S tím, jak lidé v těchto zemích žijí déle a přijímají návyky západního způsobu života, roste zde i výskyt neinfekčních nemocí jako kardiovaskulární nemoci, diabetes nebo rakovina.

Ukrajina zmrazila jednání s Evropskou unií

22. 11. 2013

Ukrajina ruší přípravy k podpisu historické obchodní a politické smlouvy s Evropskou unií. Tento krok byl oznámen poté, co parlament zamítl návrh zákona, který by bývalé premiérce Julii Tymošenkové umožnil vyjít z vězení a léčit se v zahraničí.

Premiér Mykola Azarov vydal ve čtvrtek dekret, který zastavuje přípravy k uzavření smlouvy. Ta by Ukrajinu posunula blíže k Západu a oslabila její historické vazby s Ruskem. Smlouva byla také považována za důležitý krok k eventuelnímu plnému členství Ukrajiny v EU.

V civilizovaných zemích se neodpojuje elektřina zadluženým lidem s dětmi

22. 11. 2013

"Veliteli směny [matka] sdělila, že její dcera s přítelem mají načerno napojenou elektřinu v bytě v Dřínovské ulici," uvedl mluvčí strážníků Vladimír Valenta. Hlídka okamžitě vyrazila do bytu, ve kterém ženina pětadvacetiletá dcera žije s třicetiletým druhem. "Oba se přiznali, že elektřinu jim na jejich žádost načerno připojil známý. Elektroměr byl totiž odpojený kvůli dluhům, ale oni mají tři děti a elektrickou energii potřebují," popsal Valenta.

Zdroj:ZDE

Znovu upozorňujeme, že ve slušných státech, například ve Velké Británii, má občan za VŠECH OKOLNOSTÍ právo na splátkový kalendář a nemůže se stát obětí exekuce, ani vypnutí dodávky elektřiny či plynu, pokud pravidelně dluh splácí. Je nepochopitelné, proč tentýž princip neprosadili pod tlakem občanů politikové v ČR už dávno.

Mimochodem, v Británii také platí zákon, že od dodávky elektřiny a plynu nesmí být odpojeni

  • důchodci
  • dlouhodobě nemocné osoby
  • invalidé
  • a osoby, které mají vážné finanční problémy.

Tolik britský kapitalismus ve srovnání s českým.

Zasadí se občané o to, aby k těmto šokujícím případům nedocházelo? (JČ)

Nevyslovitelné hrůzy v zemi na pokraji genocidy

22. 11. 2013

Bojůvky ve Středoafrické republice podřezávají dětem krky, vypalují vesnice a házejí mladé muže krokodýlům. Svět se dívá stranou

Vojáci ve Středoafrické republice vraždí tisíce lidí. Děti, jimž je často sotva osm let, jsou nuceny bojovat mezi křesťany a muslimy. Popravuje se stětím na veřejnosti. Vesnice jsou vypalovány.

LEVIČÁKOVO PŘIZNÁNÍ:

Levice nedokáže zaujmout občany

22. 11. 2013 / Stanislav A. Hošek

Doufám, že nikdo z přemýšlejících občanů levicového světonázoru nepochybuje o tom, že označit výsledky levice v těchto volbách do sněmovny za prohru, je příliš milosrdné. Byl to debakl.

KSČM, sama sebe považující za jedinou autentickou levici, zůstane opět naprosto bez vlivu na dění v zemi. Sice nevymírá, jak jí to už před dvaceti lety prognostikoval dnešní první občan, ale pomalu, leč jistě, její vedoucí "kádry" zákonitě degenerují, když se stále nedostávají k funkcím ve správě země.

Levice v době zmatení pojmů

22. 11. 2013 / Marek Řezanka

Otázka, proč levici v českém prostředí dvakrát pšenka nekvete, nemá jednoznačnou odpověď. Jak už to tak bývá, faktorů lze najít celou řadu a jednou z nepominutelných okolností je skutečnost, že pro řadu lidí v současnosti něco jako "levice" v České republice neexistuje.

Samozřejmě že záleží na definici "levice". Pokud nám bude stačit, že levicové jsou všechny subjekty vymezující se vůči subjektům tzv. pravicovým, lze pod levici zahrnout KSČM, ČSSD, ale třeba i na pravicovém ekonomickém základě vybudovaný Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury či podnikatelský projekt A. Babiše, ANO.

Permanentní deprese a problém "levice"

22. 11. 2013 / Karel Dolejší

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman dlouho coby neokeynesián patřil k vyznavačům politiky "stimulace ekonomiky za každou cenu". Žádné z "keynesiánských" opatření prováděné Obamovou administrativou mu nebylo dost masivní, neustále volal po dalším a dalším dluhovém financování. Odvrácenou stranou toho všeho ovšem už v knize Svědomí liberála (2007) byla narůstající obava, že neuspokojivý stav ekonomiky by mohl trvat i desítky let, dokonce se stát jakousi novou normalitou.

Nyní se Krugman přiklání k tomu, že jeho někdejší špatně skrývaná obava byla oprávněná. Posledním podnětem se stalo nedávné "prozření" Larryho Summerse, který na výroční konferenci Mezinárodního měnového fondu připustil, že žádný "zdravý" růst ekonomiky už zřejmě nelze očekávat. Samozřejmě že tam, kde se mentálně stále více žije v době dřevního industrialismu, raději přestanou číst Krugmana, než by se vážně zamysleli nad tím, zda se vůbec lze nějak "z krize proinvestovat". A právě to je součástí jedné z četných bariér, na které česká "levice" soustavně naráží. Není to ani nedostatečná ekonomická síla, ani nepřízeň médií, ba dokonce ani malá obratnost při propagaci vlastních přístupů, co tu překáží - je to především nepřekonatelná ideologická předpojatost a zaslepenost.

USA mohou na Ukrajinu uvalit sankce

22. 11. 2013

Německé ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž se hovoří o tom, že dveře pro vstup Ukrajiny do EU zůstávají otevřeny a záleží na ní, jak se rozhodne. Současně s tím v Bruselu vešlo ve známost, že Rusko a EU obnovují práci na nové základní dohodě. A bývalý poslanec ruské státní dumy Sergej Markov v Moskvě oznámil, že Rusko je připraveno domluvit se s EU na možnosti souběžného členství Ukrajiny v ruské celní unii - vedle obchodní a politické dohody s EU, která byla právě zmrazena.

A ve stejný čas bylo zveřejněno také interview s bývalým americkým velvyslancem USA na Ukrajině a nynějším ředitelem pro otázky kontroly zbraní a něšíření jaderných zbraní v Brookings Institute Stevenem Piferem. Ten nevylučuje možnost, že by USA mohly zavst sankce proti Ukrajině. Podle něj Washington uvažoval o pomoci pro Ukrajinu souběžně s EU, ale nyní údajně vidí, že má země vážné problémy s demokracií.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

PŘEČETLI JSME:

Střelte si na prezidenta

22. 11. 2013

Jako bychom se ocitli ve třetím a už permanentním kole prezidentské volby. Společnost je rozdělena na příznivce poraženého kandidáta Karla Schwarzenberga a zastánce zvoleného prezidenta Miloše Zemana. Boj se prý vede o základní hodnoty, demokracii, o budoucnost. Je to tak ale skutečně? Nejsme prezidentem zbytečně posedlí? Nezabývají se média, a díky nim i ta viditelnější část kulturní elity spíš samy sebou než tím, co rozděluje společnost? A neztrácíme schopnost rozlišovat?

"Tak jsme zasvinili svatostánek. To je slušný úspěch," říká spokojeně režisér Tomáš Svoboda v kavárně na Nové scéně Národního divadla krátce před druhým představením své hry Miloš Ubu. Reaguje tak na řadu vášnivých kritik, které vyvolal politický kabaret na motivy klasického absurdního dramatu Alfréda Jarryho. V hlavní roli je totiž tentokrát postava Miloše Zemana, a ten je zpodobněn jako primitivní alkoholik, jemuž je lhostejné vše kromě jeho moci. A alkoholu, pochopitelně.

Kavárna je plná, režisér očekává, že na představení do foyeru Nové scény dorazí možná o sto diváků víc, než je míst k sezení. Na první pohled vypadá většina hostů jako jasní "karloidi" -- tímto půvabným novotvarem jsou označováni příznivci Karla Schwarzenberga. Působí dojmem městských intelektuálů, kteří se těší na další ponížení nenáviděného ostudného Primitiva. A na zážitek pospolitosti těch, kteří jsou jiní.

Kompletní článek ZDE

Článek Michala Komárka vyšel v aktuálním čísle Literárních novin č. 47 ze čtvrtka 21. listopadu  viz prodejní místa. Rovněž je můžete zakoupit v  elektronické podobě na čtečce Kindle. Jsme přesvědčeni, že stojí zato tento kvalitní týdeník podpořit, míní šéfredaktor Britských listů Jan Čulík.

***

22. 11. 2013 / Petr Štengl


Kapitalistický básník Jan Kubíček
vrazil nekapitalistickému básníkovu Jaromíru Typltovi facku
Typlt příkladně nastavil druhou tvář
a Kubíčkův žák Tomáš Schejbal vlepil Typltovi další
Neoždanovci mimořádně primitivní ideologizující konstrukcí
spojují autonomii tvůrčího subjektu v umění s "neoliberalismem"
a vyhlašují za svůj cíl (literárně) "vyhubit" básníky
kteří netvoří v souladu s jejich ideologickým programem
Miroslav Macek vlepil Davidu Rathovi facku
Rath vyskočil a začali se s Mackem prát
Chytřejší Macek si v ústraní užívá své miliony
blbějšího Ratha s jeho miliony vyhmátli
a stala se z něj ikona nespravedlivě stíhaného
Milionář Jaromír Jágr v pěstním souboji
při hokejovém utkání
přerazil čelist Iljovi Bryzgalovi
Jaromíra Jágra miluje celý národ
Milionář Kličko
ten si tahá tričko
a chce se stát presidentem Ukrajiny
Subjekty mimořádně primitivních neoždanovců
si dávají přes držku
v souladu s jejich programem
a ve spojení autonomie tvůrčího subjektu s neoliberalismem
to nikoho nezajímá

Je Texasan Cody Wilson (25) patnáctý nejnebezpečnější člověk světa?

22. 11. 2013

Cody Wilson (25) hovoří o svobodě a o tom, že je nutno pomáhat lidem odsunutým na okraj společnosti. Hrozí, že se stane hlavní překážkou úsilí policie zabránit šíření střelných zbraní. Nyní přijíždí do Londýna s novým "posláním" - postavit se proti globálnímu finančnímu systému.

Wilsona označil magazíne Wired za jednoho z patnácti nejnebezpečnějších lidí na světě. Wilson totiž vytvořil střelnou zbraň, kterou si lze stáhnout z internetu a vytisknout na vaší trojrozměrné tiskárně. Také podporuje bitcoin, podvratnou měnu, která funguje mimo kontrolu vlád.

Wilson je motivován extremní libertariánskou filozofií a dosáhl už statusu světové celebrity tím, že chce poskytnout střelnou zbraň komukoliv, kdo ji chce a má na to několik stovek liber. Onlinové výkresy jeho střelné zbraně - Osvoboditele - si lidé od května letošního roku stáhli už 100 000 krát.

Britská policie varuje, že je střelná zbraň Codyho Wilsona jednou z největších hrozeb jejich úsilí omezit v Británii zločinnost páchanou střelnými zbraněmi. Americká vláda podniká kroky, jimiž chce Wilsonovi zabránit, aby dál po internetu šířil své výkresy zbraně pro trojrozměrnou tiskárnu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

BRITÁNIE - PODVODNÍCI VŠUDE

Policie zatkla bývalého bankovního ředitele

22. 11. 2013

Policie v severním Yorkshiru zatkla Paula Flowerse, bývalého předsedu správní rady britské Kooperativní banky, který octl uprostřed skandálu týkajícího se narkotik, falešně vykazovaných osobních výdajů a nevhodného chování, v jejichž důsledku se celá banka octla v krizi.

Kontroverze vznikla kolem Flowerse poté, co vyšlo najevo video, na němž předseda správní rady Kooperativní banky předával komusi peníze za dávku kokainu. Posléze mu byla na jeho osobním počítači nalezena pornografie. Flowers je duchovním metodistické církve a ta ho nyní suspendovala.

Britská Konzervativní strana útočí na labouristy, kteří mají těsné vztahy s Kooperativní bankou, a tvrdí, že vedoucí představitelé Labouristické strany museli vědět o tom, jakou je Flowers "barvitou osobností". Flowers léta fungoval jako předseda správní rady Kooperativní banky, ale nemá vůbec žádné ekonomické či finančnické vzdělání. Byl donucen z funkce předsedy správní rady banky nedávno odejít, když vyšla najevo jeho obrovská finanční nekompetentnost.

Podrobnosti v angličtině ZDE

29146

Koutek reklamní tuposti:

Omezený prostor

22. 11. 2013 / Tomáš Koloc

Existují firmy, které zdražování kompenzují zábavou. Znal jsem firmu, která radikální zdražení svých služeb kompenzovala vznikem zákaznického časopisu s několikamilionovým nákladem (a patřičnými náklady...), jehož nic netušící čtenáři-zákazníci, jimž přistál ve schránkách, se měli ubavit k smrti, jen aby si nevšimli, že platí víc. Plynárenská společnost RWE na to šla jinak. Klientům, kteří od ní odebírají plyn, odmítla v časopise "Žijeme na plný plyn", ve kterém se dřív ceny plynu pravidelně objevovaly, nové ceny sdělit. Obvyklý ceník (který, jak píše autor námětu, pan Oskar Němeček, býval stejné velikosti jako přiložená odpověď) byl vystřídán zpola bílým místem (!) a zpola šalamounským vyjádřením mluvčí, která zákazníkům tautologicky sdělila, že "VEŠKERÉ KOMPLETNÍ ceny" nemůže časopis pro nedostatek místa zveřejnit. Zvědaví klienti (kteří přece všichni mají počítač...) ať se podívají na internetové stránky firmy...

Panu Oskaru Němečkovi za námět vřele děkujeme.

Je odporné sledovat některé představitele katolické církve

22. 11. 2013 / Petr Wagner

Církevní restituce, zdá se, hýbou budoucí vládou. Většina národa je neschvaluje. Bylo by dobré udělat nějakou rekapitulaci. Především jde o realizaci něčeho, co bylo schváleno již v devadesátých letech. Asi také alespoň někteří musíme mít dobré vztahy s velestátem Vatikán. Možná spíš s Banco Vaticano...

BBC: Britská armáda v sedmdesátých letech střílela v Severním Irsku neozbrojené civilisty

21. 11. 2013

Příslušníci tajné vojenské jednotky britské armády usmrcovali v severním Irsku v sedmdesátých letech neozbrojené civilisty, sdělili její bývalí členové investigativnímu pořadu televize BBC Panorama.

Bývalí členové Military Reaction Force (MRF), která byla zrušena r. 1973, svědčili o tom, že bylo jejich úkolem "najít a zlikvidovat" v Beflastu aktivisty IRA. Bývalí vojáci tvrdí, že jejich zabíjení zachránilo mnoho lidských životů. Ministerstvo obrany předalo jejich svědectví policii.

Francie varuje, že Středoafrická republika stojí na pokraji genocidy

22. 11. 2013

V atmosféře humanitární krize graduje ve Středoafrické republice napětí mezi křesťany a muslimy - ahrozí přerůst v genocidu, varovala Francie.

Země bez přístupu k moři takřka propadla anarchii, když převážně muslimská povstalecká koalice Seleka v březnu svrhla prezidenta Françoise Bozizého. Tisíce lidí byly při jedné z nejhorších vln násilí v zemi zabity, uneseny, nebo uprchly z vypalovaných vesnic.

PŘEČETLI JSME:

Analýza: Prezidentské volby ve vysílání ČRO

21. 11. 2013

Obraz M. Zemana byl vytvářen jako silně homogenní bez větší trhliny. Takto konstruovaný obraz v zásadě neposkytuje možnost ke zpochybnění, k alternativnímu výkladu, který nachází v prezentovaných informacích jiný nebo alespoň modifikovaný obraz. Negativní nasycení obrazu bylo realizováno především odkazy na osobnostní charakteristiky, které byly interpretovány jako potenciální riziko pro prezidentský úřad. V tomto kontextu bylo poukazováno i na Zemanovu konfrontační, negativistickou a silovou kampaň. Druhý silně kritický atribut představovaly poukazy a spekulace o Zemanových vazbách na domácí a zahraniční zájmové skupiny.

V obraze byl ale přítomen i aspekt "estetický", který artikuloval Zemanovu aroganci, hulvátství a pragmatismus. A neposlední řadě i jeho chování k novinářům. Jeho voliči byli líčeni nejen jako méně vzdělaní (byť data ukazují, že měl podobně zastoupenou voličskou skupinu středoškoláků, tedy tu, která převažuje i mezi novináři).

Sympatizanti z řad umělců byli líčeni jako prodejní či zaplacení. Naopak, jako pozitiva se systematicky objevovaly odkazy na Zemanovu odbornou schopnost, politickou zkušenost, vtip a výjimečné rétorické schopnosti. Tento poslední aspekt byl ale využíván i jako nepřímý důkaz jeho manipulativních schopností.

Celá analýza je k dispozici ZDE

Amsterdam zaměstnává alkoholiky za pivo a tabák jako zametače

22. 11. 2013

Nizozemské město Amsterdam začalo zaměstnávat alkoholiky při úklidu města, přičemž je vyplácí v hotovosti, tabáku a pivu. Městské orgány tvrdí, že tak řeší problémy spojené s pitím na veřejnosti. Kritici ale zpochybňují, zda program ve skutečnosti neeticky nevyužívá závislosti.

Někdo se dívá...

22. 11. 2013

Stalin na konci dvacátých let v polemice proti Bucharinovi použil parafrázi kritiky Platona: "Máme rádi Bucharina, ale pravdu máme ještě raději."

V té době si totiž Stalin vyřizoval účty s pravicovým křídlem bolševiků, s kterým předtím bojoval proti levicovému křídlu, proti levé opozici a proti tzv. trockistům. A Bucharin? Ano, na konci dvacátých stál v čele pravicového směru, prosazujícího pomalou cestu k socialismu v SSSR. V době občanské války však spolu s Trockým patřil k levým bolševikům a navrhovali urychlenou industrializaci a militarizaci ekonomiky. Můžeme tedy vidět propastný rozdíl mezi ultralevým Bucharinem let 1918-1921 a reformním Bucharinem let 1927-1929. Podobně někteří kritičtí marxisté vidí rozdíl v raném a starším Marxovi, nebo Keith Richards z Rolling Stones rozlišuje Elvise před nástupem na vojnu a po, kdy se stal pouhým komerčním zpěvákem, píše Tomáš Schejbal.

Spíš autobiografie, než vyprávění o BBC a Svobodné Evropě

21. 11. 2013 / Daniel Strož

Přečetl jsem knihu Na vlnách BBC a Svobodné Evropy vydanou nakladatelstvím Prostor poctivě a proto musím případné zájemce o ni dopředu upozornit, aby se nedali zmást jejím titulem. Ten má zřejmě za úkol upoutat hlavně čtenářský zájem, neboť obě rozhlasové stanice hrají v popisovaném ději spíše druhořadé role. Prvoplánovým cílem autorky knihy je podle mého zprostředkovat veřejnosti příběh původně dvacetiletého v Praze studujícího děvčete s židovskými kořeny, pevně odhodlaného odejít za svým řecko-britským přítelem a začít žít a pracovat na Západě. O něco málo věrohodnější je proto knižní podtitul "Vzpomínky exilové redaktorky". Tady ovšem zase hned jako první vyvstane problém s autorčiným prakticky neznámým jménem; Zuzana Fried-Preissová totiž těžko někomu u nás cosi řekne. To už pak spíše její pseudonym Eva Rajecká, který později (od roku 1981)přijala v mnichovské vysílačce. Mně identifikace autorky byla ulehčena fotografií vzadu na obálce, ale tomu, kdo ji nikdy v minulosti osobně nespatřil, se náležitého vysvětlení dostane až na straně 199. Což je, domnívám se, poněkud pozdě.

Zemanovci "chtějí po volebním debaklu bez mandátu rozhodovat o devastaci severních Čech"

22. 11. 2013

Jiří Rusnok, premiér dosluhující vlády v demisi v Mostě uvedl, že usnesení o limitech je šikanózní, vyhaslé, zvyšuje nezaměstnanost, a že se jím patrně ještě jeho vláda bude zabývat. Občanské sdružení Kořeny považuje za naprosto nepřijatelné, aby vláda, která nevzešla z řádných voleb a nemá důvěru Poslanecké sněmovny, rozhodovala o takto zásadní otázce. Jiří Rusnok by navíc porušil svůj slib, že jeho vláda právě z těchto důvodů o těžebních limitech rozhodovat nebude.

Nepochybujeme o tom, že si Zemanovci přejí usnadnit na poslední chvíli těžařům situaci, stejně jako se o to snažil samotný Miloš Zeman. Je však důležité připomenout, že Zemanovci získali pro svůj volební program zahrnující prolomení těžebních limitů pouhých 1,5 % a nemají tedy pro toto rozhodnutí ani hypotetický mandát. Limity těžby při současném stavu legislativy představují stěžejní ochranu obcí před likvidací. Otázka prolomení limitů, bourání obcí a další devastace Mostecka je příliš složitý problém, než aby o něm mohla narychlo rozhodovat současná Rusnokova vláda.

Vadí, že John F. Kennedy byl narkoman, notorický sukničkář a měl vazby na mafii?

21. 11. 2013

Už před svým zavražděním, k němuž došlo tento týden před padesáti let, byl pro mnoho lidí John F. Kennedy ikonickou osobností - jeho vláda byla "zámkem Camelot" pro zářivou novou éru. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že američtí občané systematicky považují Kennedyho za jednoho z největších politiků v americké historii. Realita ohledně tohoto muže byla daleko temnější. V soukromí to byl narkoman, notorický sukničkář a měl vazby na mafii.

Hon na čarodějnice: Fáze druhá

21. 11. 2013 / Karel Dolejší

Jedním z prvních velmi rychlých přínosů polistopadových změn bývala znovunalezená úcta k názorové pluralitě ve veřejném prostoru, jakou se vyznačují všechny zdravé demokratické společnosti. Najednou už nemuseli všichni na veřejnosti povinně zastávat jediný oficiální názor, jako tomu bylo za normalizace a v době na ni bezprostředně navazující. První ránu dostala tato tolerance už s agresivním nástupem ODS na počátku 90. let. Pravicoví ideologové diskreditovali názorové oponenty ve velkém a v některých případech je obtěžovali a zastrašovali i na akademické půdě, kde se část z nich pokoušela hrát roli samozvané ideopolicie. To vše bylo rámováno slibem, že hegemonní pravice z ČR v krátké době učiní ekonomického tygra.

Dnes, kdy je zřejmé, že jsme se vzájemnou kombinací pravicových a "levicových" politik propracovali na nádhernou pozici chromé kachny středoevropského regionu, nemohou být ovšem kádrovácké metody odůvodňovány žádnými sliby růžové budoucnosti a zcela zřetelně z nich odkapává černá žluč. Přesto se další a další dobrovolní ideopolicisté sami hlásí o slovo a mohou se doslova přetrhnout ve snaze toho či onoho neoblíbence nadobro vyloučit z veřejného prostoru. To je první rozdíl oproti ódéesáckým sekerníkům před více jak dvaceti lety. Rozdíl druhý spočívá v tom, že honěním čarodějnic se teď pro změnu zabývá upadající "levice". A poslední diference spočívá v tom, že ve srovnání s tím, co se děje v současnosti, lze říci, že dokonce i modří svazáci ještě měli alespoň nějakou fazónu.

Halíkovy publikace však zřejmě opravdu nejsou "odborné"

21. 11. 2013 / Jan Čulík

Aniž bych se chtěl zastávat Daniela Solise, jehož motivace je zcela zjevně politická, je nutno v rámci férovosti upozornit, že je velká pravděpodobnost, že publikace typu Vánoční rozjímání, bez ohledu na myšlenky obsažené v nich, zřejmě opravdu neodpovídají formálním kritériím "akademické" publikace. Parlamentní listy citovaly tuto definici vědecké publikace, která, pokud přistoupíme na pochybný princip, že mají být "vědecké" publikace vůbec nějak hodnoceny (umístili by se vůbec v takovém hodnocení někde lidé jako zakladatel lingvistiky Ferdinand de Saussure, který nikdy nic nenapsal :), nebo co já vím, filozofové jako Hegel či Kant?), se zdá být docela přesná:

Dle Metodiky hodnocení výsledků výzkumných organizací a hodnocení výsledků ukončených programů odborná kniha "...prezentuje původní výsledky výzkumu, který byl uskutečněn autorem knihy nebo týmem, jehož byl autor členem. Kniha je neperiodická odborná publikace o rozsahu alespoň 50 tištěných stran vlastního textu bez obrazových, mapových apod. příloh vydaná tiskem nebo elektronicky a recenzovaná alespoň jedním obecně uznávaným recenzentem z příslušného oboru (ne však z pracoviště autorů knihy). Týká se přesně vymezeného problému určitého vědního oboru, obsahuje formulaci identifikovatelné a vědecky uznávané metodologie (explicitně formulovaná metodologická východiska i v monografiích směřujících k aplikacím a/nebo formulace nové metodologie opírající se o dosavadní teoretická bádání v dané oblasti). Formálními atributy odborné knihy jsou odkazy na literaturu v textu, seznam použité literatury, souhrn v aspoň jednom světovém jazyce, eventuálně poznámkový aparát a bibliografii pramenů... Odbornou knihou dále nejsou: metodické příručky, katalogy, normy, cestopisy, beletrie, texty divadelních her, výběrové bibliografie, výroční zprávy, proslovy, reportáže, soubory studentských soutěžních prací, turistické průvodce, komerční překlady z cizích jazyků nebo memoáry, informační materiály, popularizující monografie, biografie, autobiografie, účelově monograficky vydané závěrečné zprávy z grantů."

Zdroj ZDE

Kontroverze ohledně publikací Tomáše Halíka spíše upozorňuje na spornost celého systému polovojenského hodnocení publikací. Tento systém polovojenského hodnocení znám velmi dobře z akademického prostředí ve Velké Británii, kde se rajtuje právě na formálních rysech publikací a s vaničkou se často vylévá i dítě. Systém hodnocení publikací byl samozřejmě převzat do ČR z Británie. Přitom je samozřejmě zjevné, že zejména v humanitních "vědách" jsou "výsledky výzkumu" vždycky do značné míry subjektivní, ať je tzv. metodologický aparát a užívaný pseudovědecký metajazyk jakkoliv rozsáhlý a militantní.

Nicméně se obávám, že názorové texty, úvahy a kázání - bez ohledu na jejich obsah - čistě z formálního hlediska výše uvedené požadavky skutečně nesplňují. Otázkou samozřejmě je, zda se formální hlediska mají při hodnocení publikací vůbec uplatňovat, a zda má existovat systém, kdy škola dostává za jednotlivé uznané publikace peníze. Protože o tom, zda určitá publikace má zásadní význam, rozhodne až čas.

Čeští politici nevěří ve spravedlnost a justice se bojí

21. 11. 2013 / Aleš Uhlíř

Jako obhájce se někdy setkávám s tím, že moji klienti jsou přesvědčeni o své nevině a trestní stíhání pociťují jako nespravedlnost. Nicméně nezbývá jim nic jiného, než postupně obvinění a obžalobě čelit a bránit se před soudy způsoby, které jim právní řád dává. "Obyčejný" člověk v Česku musí věřit, že se tímto postupem spravedlnosti dovolá. Jinak se ospravedlnit a očistit nemůže. Politici však často prohlašují, že justici nevěří, že jejich věc by nebyla posouzena spravedlivě a bez zábran využívají své imunity. A ti, kteří imunitu nemají, nejsou schopni postavit se věci čelem. Nevěří nejen policii a státnímu zastupitelství, ale jsou přesvědčeni, že by se spravedlnosti nedovolali ani u žádného soudu.

Válka v Kongu zdaleka nekončí

21. 11. 2013 / Daniel Veselý

Koho dnes zajímá tak efemérní věc, jako je dění v jedné nešťastné africké zemi? Vulgární titulek článku s názvem Mírová dohoda stvrdí konec bojů v Kongu ve "veřejnoprávním prostoru" je ostudný již kvůli neprosté nekompetenci České televize zasadit tamní události do širšího, regionálního rámce; nikoliv pouze informovat o "20 měsících tvrdého boje". Dále pak je nutné identifikovat přímé i nepřímé účastníky konžské tragédie, přestože se dozvíme řadu nehezkých faktů.

Ve východní části Demokratické republiky Kongo, na území o rozloze západní Evropy, dochází po dobu 17 let k nejhorším masakrům a nejohavnějším zločinům proti lidskosti, jakých bylo lidstvo od konce 2. světové války svědkem. Tato zvěrstva se převážně však ocitají v mediální mlze a na periferii obecného zájmu, přičemž v této zemi téměř v tichosti probíhá genocida.

Velká Británie zpřístupnila Spojeným státům osobní data milionů nevinných britských občanů

21. 11. 2013

Záznamy o telefonní, internetové a emailové aktivitě britských občanů, kteří nejsou podezříváni z žádných trestných činů, jsou analyzovány a ukládány v americkém špehovacím úřadě National Security Agency. Podle dokumentů od whistleblowera Edwarda Snowdena se to děje podle tajné dohody, kterou schválili britští výzvědní činitelé.

V prvním explicitním potvrzení, že britští občané jsou obětí amerického masového programu špehování telefonů a internetu potvrzuje memorandum NSA, že r 2007 byla uzavřena dohoda, která umožnila NSA analyzovat a skladovat data o britských občanech, která jí byla do té doby nedostupná.

Život v pasti

21. 11. 2013 / Sandra Wain

Co dnešnímu občanu zbývá? Pasivně vegetovat nebo se aktivně rvát. Dnes musí prosit, podbízet se, vnucovat a čekat zda si zítra někdo koupí jeho schopnosti, síly, služby a nevlastní výrobky. To proto, aby si za podřadný nebo podvodný výdělek mohl koupit to samé od druhých. Nebo může rovnou krást. Může paběrkovat na ulici nebo loupit v privatizačních, rozpočtových nebo jiných tlupách.

O "darebácké" občanské společnosti

21. 11. 2013 / Karel Dolejší

Andrew Arato a Jean Cohenová v klasické práci Civil Society and Political Theory (1994) navázali na Habermasovu rekonstrukci raně moderního pojetí občanské společnosti. Podle Habermase je nutno bránit zvláštní instituce sloužící komunikativní sociální interakci a kulturní tradice odpovídající životnímu světu. Občanská společnost je pak hlavní institucionální strukturou sloužící zmíněnému úkolu. Zabezpečuje existenci komunikativní racionality a stojí v opozici vůči strategické a účelové racionalitě, které dominují ve sférách státu a ekonomiky. Moderní západní společnost by tedy měla být tvořena třemi komponenty - státem, ekonomikou a občanskou společností - které nelze vzájemně převádět jeden na druhý či rušit jeden ve prospěch druhého.

Raně moderní chápání občanské společnosti bylo mnohem primitivnější než u Habermase, respektive Arata a Cohenové. I zde se ovšem vyskytovala vlastně pojetí dvě, jak se dozvěděl každý absolvent základního kursu dějin politické filosofie. Anglosaská tradice spojující občanskou společnost především se skutečnými boji o náboženskou svobodu uvažovala jinak než její kontinentální epigoni, kteří vesměs v Hegelových stopách systematicky redukovali občanskou společnost na pouhou sféru soukromého zájmu, především ekonomického. (Hegel sám žádnou skutečnou občanskou společnost ještě empiricky neznal, jen o ní selektivně četl hlavně u Adama Smithe.)

Ještě pár slov k pobídce na založení odborů od pana Čulíka

21. 11. 2013 / Jiří Baťa

Je snadné, jste-li v pracovních problémech poradit, založit na pracovišti odborovou organizaci pokud tam ještě není, jak to učinil pan Čulík. Nic to nestojí a dobrá vůle byla projevena. Jenže, ono se řekne mlynář, ale hoďte si pytel přes rameno! Pan Čulík má buďto ve všem jasno, nebo naopak velmi nejasno (podle mne jak kdy).. Z článků, které byly na BL zveřejněny vyplývají různé případy, příhody, důvody a příčiny, které toho kterého autora nebo jiného člověka dohnaly k sdělení svých negativních zážitků v roli zaměstnance vůči zaměstnavateli. Mnozí z nich dávají jasně najevo obtížnost, resp. nemožnost založit odborovou organizaci, protože to buďto mají již ve smlouvě nebo, jde-li jak se říká " do hustého", zaměstnavatel dá sám patřičně najevo co by se stalo, kdyby se někdo o založení odborů pokusil.

Koho kuře jíš, toho píseň zpívej

21. 11. 2013

Martin Komárek svého času ostře kritizoval hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Majiteli hnutí vyčítal údajné podezřelé zbohatnutí a šíření nepodložených tvrzení o korupci. Posléze však změnil názor a nechal se v Libereckém kraji zvolit právě za ANO 2011 do Poslanecké sněmovny.

V současnosti tento poslanec už na sociální síti Facebook pěje nadšené ódy na Vodňanské kuře produkované miliardářem, jenž jej dostal do sněmovny, upozorňuje Karel Dolejší.

Rozpaky nad záměrem centrální banky oslabit českou korunu

20. 11. 2013 / Jaroslav Ungerman

Intervence centrální banky, kterou došlo ke znehodnocení koruny ve vztahu k euru a dolaru zhruba o pět až osm procent, vyvolala řadu diskusí.

Svůj krok představitelé centrální banky zdůvodňovali tím, že se nedaří dosáhnout cílování inflace, které mají pro letošní rok založeno ve svých plánech. Tvrdili, že inflace, kterou by bylo možné tímto krokem vyvolat, bude užitečná, protože jednak přesvědčí spotřebitele, aby neotáleli se svým rozhodnutím utrácet, protože vyčkávají s nákupy, když vidí, že se stále snižují ceny. Tedy podle názoru centrálních bankéřů spotřebitelé pochopí, že zboží už nebude lacinější a půjdou si ho nyní koupit -- tím se oživí poptávka a to bude mít efekt i na růst výroby, vzniknou nová pracovní místa atd.

Duch socialismu vane  novým občanským právem

20. 11. 2013 / Marek Steiner

Zásada, že smlouvy musí být dodržovány, platí již od vzniku práva. (Ve starém Římě se říkalo: Pacta sunt servanda.) Pro totalitní státy toto neplatí zcela bezvýjimečně. Státní moc si bere totiž do rukou oprávnění tyto smlouvy rušit, aniž by to musela někomu odůvodňovat. Nanejvýš je uznávána závaznost smluv pro účelově vybrané soukromoprávní subjekty. V žádném případě pro stát či vládnoucí stranu. Tito mohou právními předpisy smlouvy rušit nebo zabavovat majetek (lépe řečeno krást), jak chtějí. Idea vládnoucí strany dnes byla opuštěna, ale nebyla bohužel ve všech případech opuštěna idea všemocného státu.

ANALÝZA PRVNÍCH KROKŮ KE KOALICI

Babišův a Sobotkův plán 10% škrtů hrubého národního štěstí

20. 11. 2013 / Štěpán Kotrba

ANO a ČSSD společně chystají do vládního programu plán úspor ve veřejné správě. Za ČSSD jedná zkušený liberální "medvěd", ekonom Jan Mládek (medvědím se nazývá trh, jehož ceny mají klesající tendenci, odtud Mládkova přezdívka. Opakem je stoupající býčí trend). Všude je účinnost veřejné správy nevelká a v Česku se dlouhodobě snižuje. Tak Babišův nápad řídit stát jako firmu může být dobrý nápad. Pokud spoluzodpovědnost občanů (my všichni jsme spolumajiteli státu) a jejich (mnohdy naivní, mnohdy ale přínosné) dotazy, přání a požadavky nebudou vrcholové manažery (premiéra a ministry) obtěžovat. Každý i menšinový vlastník má práva. Vnímat správu státu jako management družstevně spoluvlastněného státu není marný nápad. Je takový... ...slušovický. Každý zaměstnanec je hospodářem na svém pracovišti. Každý občan se má právo vyjádřit k práci státních úředníků. Platí je. I předsedu vlády a jeho ministry. Platí si ze svého Sobotku a bude platit ze svého i miliardáře Babiše.

Politický vězeň: Dnes je to v ČR mnohem horší než za komunismu

20. 11. 2013

Chtěl bych krátce zareagovat na článek v BL z 18.11.2013 z cyklu OTROKÁŘSKÝ STÁT ČESKÁ REPUBLIKA (mimochodem už nanejvýš potřebný) "Ze zkušeností zaměstnance jedné velké finanční instituce", píše Milan Molnár.

Očekával bych, že zmíněný pisatel, vzhledem ke své pracovní pozici a pyšnící se svou vážností k výkonu funkce předsedy odborové organizace, bude alespoň trochu soudný. Pokud totiž dokáže napsat a myslet vážně svůj výrok "Ono je ve výsledku jedno, jestli nesmíte říkat - jako v minulosti - politické názory anebo - jako dnes - se nesmět domáhat jinde civilizovaných práv", pak rozhodně soudný není!

Za minulého režimu jsem byl politickým vězněm a tak vím, že drtivé množství politických názorů se po většinu doby trvání režimu důsledně přehlíželo. Nešlo-li o některé činy kalibru Charty77 či poválečná léta a podobně. Zato dnes pod jhem pracovně právních vztahů většina národa doslova úpí. Nesvoboda politická a nesvoboda ekonomická je pro občana prostě něco naprosto nesrovnatelného. Zatímco politiku nemusím, k práci a potažmo k živobytí si tak lhostejný postup nedovolí nikdo. Snad jen pan výše zmíněný autor "moudrého" přirovnání.

29145

Dušan Slačka: Romové vědí, jak rozebrat albánské bunkry

20. 11. 2013 / Pavel Pečínka

Studuje historii na brněnské Filozofické fakultě MU, ve své diplomce se zabývá romským obyvatelstvem na Hodonínsku, baví ho moderní dějiny a multikulturalismus. To všechno logicky přivedlo Dušana Slačku na přednášky historika Michala Schustera z Muzea romské kultury. V MRK také absolvoval praxi. Chápal to jako jedinečnou příležitost k prohloubení znalostí o Romech. Nás zajímal hlavně jeho pobyt mezi Romy v Albánii.

Proč jste si vybral zrovna Romy v Albánii?
Já se zajímám hlavně o Romy na našem území. Současnost mě svými protiromskými pochody a demonstracemi upřímně děsí. Vztah většiny majoritní společnosti k Romům je alarmující, a proto má smysl se dívat do minulosti, kde leží kořeny dnešní neutěšené situace. Do Albánie jsem nejel přímo za místními Romy. Ale když je člověk poprvé spatří na ulici nebo zahlédne jejich příbytky, nenechá ho to chladným.

Víra, katolická církev, restituce

20. 11. 2013 / Jiří Jírovec

Text, který následuje se týká víry a církve. Je inspirován obrázky z Filipín, kde publikum, jemuž katolická církev úspěšně vymyla mozky, slibuje, že znovu postaví jakousi katedrálu. Akt boží, jak se někdy říká přírodním katastrofám, tam smetl obydlí, infrastrukturu a vzal život tisícům.

Moje úvaha je rovněž inspirována úsilím s jakým se česká katolická církev pokouší vsunout nohu do nejrůznějších dveří.

Církev je primárně nástroj ke kontrole lidí. Víra v boha je v podstatě založena na pohádkovém scénáři, jehož argumenty nelze dokázat ani vyvrátit. Vezměme třeba řeckou mytologii.

Je papež František skutečný liberál? Odmítá odsoudit minulé zločiny církve

20. 11. 2013

Papež František zřejmě nestráví své funkční období útoky na homosexuály, ženy, prezervativy a potraty, avšak, jak to vypadá, také není ochoten změnit postoj katolické církve vůči nim, píše v Guardianu George Monbiot. Jenže to není všechno. V některých ohledech je papež František ještě horší než Jan Pavel II. Odmítá totiž zaujmout postoj vůči strašlivým zločinům, které katolická církev spáchala v minulosti, anebo je dokonce jen i přiznat.

Kouření, sex bez ochrany a alkohol v chudých zemích stále více zabíjejí

20. 11. 2013

K téměř 80 procentům úmrtí na kouření došlo v roce 2010 v chudších zemích, varuje Světová banka

Rizikové chování - kouření, ilegální používání drog, přemíra pití, nezdravé jídlo a sex bez ochrany - se celosvětově šíří a zosobňuje rostoucí hrozbu zdraví lidí, zejména v chudších zemích, varuje zpráva Světové banky.

Můj první spisovatel

20. 11. 2013 / Tomáš Koloc

Divácká i osobní vzpomínka na Jiřího Bednáře (11. 11. 1941 -- 17. 11. 2013)

Rád bych několika slovy vzpomněl v neděli zemřelého herce a scenáristy JB. Byl synem básníka Kamila Bednáře a typickým "hercem jedné role". V roce 1968 ho režisér Jindřich Polák (později známý tvůrce sérií o Panu Tau, Lucii -- postrachu ulice, Návštěvnících, Chobotnicích z II. Patra a Kačence a strašidlech) obsadil do hlavní role pilota Študenta ve svých Nebeských jezdcích, prvním filmu o československých válečných letcích v Anglii, jehož scénář napsal Zdeněk Mahler -- a Jiří Bednář se spolu s několika dalšími herci, například Radoslavem Brzobohatým, stal rázem tváří Pražského jara. Stejně jako oni za to musel zaplatit; konkrétně "antirolí" stalinistického politruka v leteckém útvaru, jež dostal za úkol ničit balóny s tiskovinami, které do ČSR v letech 1951 -- 1956 posílal Národní výbor pro Svobodnou Evropu. Film, který se jmenoval Vysoká modrá zeď (1973), byl vyroben za účelem popření významu a přebití popularity Nebeských jezdců. Jiří Bednář, stejně jako někteří další reprodukční umělci (jako herec Vít Olmer nebo zpěvák Aleš Ulm), se po této zkušenosti rozhodl přesunout "na druhou stranu kamery", a stal se dramaturgem a scenáristou, který se podepsal například pod seriál Rumburak (1984, dramaturgie) anebo pod pohádku O třech rytířích, krásné paní a lněné kytli (1996, scénář), inspirovanou poezií středověkého francouzského truvéra Jacquese de Baisieux.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2013

22. 11. 2013

V říjnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 226 osob bankovním příkazem celkovou částkou 54 389,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v srpnu 2013 částkou 6196.91 Kč.

Zůstatek byl koncem října 2013 436 904,90 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

66487