Britská vláda:

Špehování sociálních sítí je "legální"

17. 6. 2014

Masové špehování sociálních sítí, jako je Facebook, Twitter a YouTube, výzvědnými službami je legální, protože to je "externí komunikace", argumentuje nejvyšší bezpečnostní činitel britské vlády.

Charles Farr, generální ředitel britského Úřadu pro bezpečnost a protiteroristické operace vydal první podrobné ospravedlnění činnosti britských výzvědných služeb, která "nepotřebuje individuální soudní příkazy k prohlídkám".

Sociální demokracie prohrává, protože nerozumí psychologii

17. 6. 2014

Politické hnutí, které nerozumí dvěma základním psychologickým charakteristikám, je odsouzeno k zániku. Prvním tímto rysem je syndrom měnícího se psychologického základu. Definoval ho biolog Daniel Pauly. Okolnosti svého mládí považujeme za normální a nevýjimečné, ať jsou jakkoliv kruté nebo chudé. V důsledku toho se během několika generací přizpůsobíme i tomu nejintenzivnějšímu útlaku či chudobě a zdá se nám, že je to normální a nezměnitelná situace, píše v deníku Guardian George Monbiot.

Druhým psychologickým rysem je tlak na změnu hodnot (jinak známý jako feedback vůči určitému politickému programu). Jestliže například má vaše země veřejné zdravotnictví, které zajišťuje, že každý, kdo potřebuje lékařské ošetření, ho dostane, aniž by za ně musel platit, toto v občanech vytvoří názor, že je normální postarat se o neznámé lidi a je nenormální a špatné se o ně nepostarat. Jestliže žijete v zemi, kde se lidé nechávají na ulici zemřít, vytvoří to ve vás názor, že je normální, že nemáte vůči chudým a slabým žádnou odpovědnost.

Apel o finanční příspěvek na provoz Britských listů

4. 6. 2014

Vážení čtenáři, po roce jsme opět nuceni připomenout se vám s apelem, že bohužel vydávání Britských listů není zadarmo. Prosíme vás, máte-li možnost, abyste na výdaje na jejich provoz přispěli přiměřenou částkou. V současnosti vybereme na finančních příspěvcích jen cca 60 procent výdajů provozu našeho serveru a dlouhodoběji to není udržitelné. Na provoz BL v současnosti přispívá méně než 200 osob, deník má měsíčně přibližně 300 000 čtenářů. Uznáte, že je na tom něco špatně.

Prosíme, pokud můžete, přispěte finanční částkou na náš účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2; prostřednictvím mobilního telefonu nebo úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Deník může fungovat pouze potud, pokud ho budou podporovat čtenáři.

Předem díky

Jan Čulík

šéfredaktor

Psychiatr Höschl tvrdí, že když mohl Noam Chomsky od AV ČR získat medaili, mohl ji dostat i Mengele

17. 6. 2014 / Daniel Veselý

Měl jsem dojem, že "chomskiáda" u nás už kulminuje, ale bohužel jsem se zmýlil. Vystoupení psychiatra Cyrila Höschla v Českém rozhlase překonalo veškeré meze zaryté české malosti a zabedněnosti. Každý má samozřejmě právo na svůj názor, ale neměl by zkreslovat fakta. A je znepokojující, že na zkreslování fakt neupozornila moderátorka, která pana Höschla interviewovala.

Kurdové "nepomohou irácké armádě znovu dobýt Mosul"

17. 6. 2014

Kurdské jednotky pešmerga nepomohou irácké armádě znovu dobýt město Mosul od džihádistických extremisté, řekl Nechirvan Barzani, premiér kurdského autonomního regionu v Iráku, v rozhlase BBC. Dodal, že jeho prioritou je ochránit kurdské oblasti na severovýchodě Iráku. Požadoval také, aby sunnitští Arabové v Iráku dostali svou vlastní autonomní zónu. Za poslední týden ovládly kurdské jednotky několik měst na severu země, které opustila irácká armáda, včetně města Kirkuk a celé tamější provincie Tamim, bohaté na ropu.

29197

Volyňský román -- VI. část

17. 6. 2014 / Josef Brož

Stává se ze mne zvolna maniak zvuků, ale nebude to patrně již dlouho tvat, to nejhorší mám za sebou: alespoň doufám, protože už pro Český rozhlas Plus mám vše k volyňským Čechům v zásadě dostříhané. Po minulé části v Britských listech, kterou jeden pisatel nazval "převážně impresionistickou", se bude ve čtvrtek v rámci pořadu Zaostřeno po Názorech a argumentech, tedy v 18: 40 hodin, vysílat zvuková podoba ve formě reportáže a tří rozhovorů ve studiu.

Do toho druhého pořadu jsem se vrátil, za laskavé tolerance vedoucího Radka Kubička, nikoliv ale kvůli němu. Není to totiž vůbec špatný pořad, a přišlo by mi to jako nemístná dezerce. Ale nechci to tu více rozmazávat...

Strelkov Putinovi: "Jednejte teď, nebo ztratíte 'Novorusko'"

17. 6. 2014

Aktuální videozáznam vystoupení ruského plukovníka v záloze Igora Strelkova, velitele separatistů na východě Ukrajiny, obsahuje osobní výzvu adresovanou ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby uznal "Novorusko" a poskytl mu masivní vojenskou pomoc. Strelkov obviňuje ukrajinskou stranu ze snahy "zničit Donbas" a průběh bojů popisuje jako "metodický postup protivníka s pěchotou a tanky, denně o 15-20 km, odřezávající od hranice a od pomoci". Pokud prý Rusko nepřijme "neprodlená opatření", Ukrajinci během týdne, nejdéle měsíce a půl, "dosáhnou úspěchu" a povstalci disponující několika tanky a děly se nedokážou bránit přesile ukrajinské armády.

Obavy z ekonomických ztrát, které v Rusku vedou k rezervovanosti vůči širší intervenci, jsou podle Strelkova nepodstatné, protože k těžkým ekonomickým ztrátám již stejně dochází a jsou "fakticky nevyhnutelné". Velitel separatistů vyjádřil názor, že Moskva mohla snadno okupovat východ Ukrajiny v době po provedení místních referend, ale když k tomu nedošlo, ozbrojenci začali prohrávat. Nyní je "nemožné" zasáhnout bez náletů, dělostřelectva, bez tanků a částečné mobilizace v Rusku. Kyjev údajně dostává "finanční a vojenskou pomoc" od "celé Evropy a Ameriky" a jedinou alternativou přímé intervence Moskvy je poskytnutí masivní vojenské pomoci separatistům.

Isis - nejbohatší a nejschopnější teroristická organizace světa

17. 6. 2014

Dva dny předtím, než irácké město Mosul padlo do rukou islamistické extremistické organizace Isis, se irácké armádě podařilo donutit jejího posla, Abu Hajjara, aby po čtrnácti dnech výslechů prozradil šéfa vojenské rady organizace Isis. O několik hodin později byl tento muž, Abdulrahman al-Bilawi, ve svém úkrytu u Mosulu už mrtvý. Z jeho domova získala irácká armáda 160 počítačových flešek s podrobnými informacemi o této teroristické organizaci.

USA "nebudou vojensky spolupracovat s Íránem"

17. 6. 2014

Obamova vláda v pondělí poprvé naznačila, že je ochotna začít vyjednávat s Íránem ohledně ofenzívy islamistických povstalců v Iráku, avšak zdůraznila, že kontakt mezi USA a Íránem zůstane neformální, a odmítla předchozí návrh ministra zahraničí Johna Kerryho, že by byla možná vojenská spolupráce mezi oběma zeměmi. Činitelé zdůraznili, že veškeré kontakty budou omezeny na neformální jednání na okraji vyjednávání o jaderných otázkách, které se konají ve Vídni.

Bojovníci z organizace Isis rychle ovládli většinu sunnitských oblastí v Iráku a některá města. V pondělí dobyli i město Tal Afar na severu země. V neděli islamističtí vzbouřenci zveřejnily záběry, na nichž byla údajně zaznamenána poprava stovek šiitských bojovníků.

Pentagon však po původním vstřícném výroku ministra Kerryho vydal několik prohlášení, které pevně vyloučily vojenskou spolupráci mezi USA a Íránem.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 10028

Svítání Zuluů a soumrak impérií

17. 6. 2014 / Karel Dolejší

24. června uplyne 184 let od narození podplukovníka Antonyho Wiliama Durnforda. Zahynul před 135 lety, 22. ledna 1879, v bitvě u hory Isandlwana, během největší porážky britské armády v koloniálních válkách. Osud polozapomenutého důstojníka, který se nejdříve ocitl v podezření, že se "stal domorodcem", a později na něj byla cíleně svalena vina za ponižující porážku, dodnes nabízí lekce, které je důležité nepřehlížet.

Anglický konzervativní ministr školství donucen distancovat se od svého poradce, který zaútočil na premiéra

16. 6. 2014

Nepopulární anglický konzervativní fundamentalista, ministr školství Michael Gove, se musel distancovat od svého blízkého poradce Dominica Cummingse, který charakterizoval premiéra Davida Camerona jako nemotorného idiota, šéfa úřadu premiéra Eda Llewellyna jako doprdelistu, který zasedá nad nefunkčním, chaotickým úřadem, a šéfa komunikací v Downing Street Craiga Olivera jako pitomce.

100 lékařů světa požaduje, aby Světová zdravotnická organizace začala přísně regulovat elektronické cigarety

17. 6. 2014

Více než 100 čelných světových lékařů a zdravotnických odborníků podepsalo dopis adresovaný Margaret Chanové, ředitelce Světové zdravotnické organizace, v němž požadují zavedení přísné regulace elektronických cigaret. Varují, že elektronické cigarety se mohou stát pro tabákový průmysl trojským koněm. Experti chtějí, aby byly elektronické cigarety podřízeny stejně přísné regulaci, jako jiné tabákové výrobky, jejichž reklama je zakázána. Obávají se, že jestliže bude dovolena reklama elektronických cigaret, dojde tak k "normalizaci" kouření a oslabení jeho současné společenské stigmatizace.

"Kdyby měl tabákový průmysl v úmyslu omezit škody, způsobované kouřením, oznámil by lhůty, dokdy přestane vyrábět a prodávat tabákové výrobky. Namísto toho jen přidal elektronické cigarety k svému obchodnímu sortimentu. Také by zrušil svou agresivní opozici vůči regulaci tabákových výrobků, jako je zvyšování daní, explicitní zdravotnická varování a prosté balení cigaret."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak se (stále "jeden furt") dělá politika

17. 6. 2014 / Miloš Dokulil

Než se poněkud opět (teď podruhé) rozhlédneme po teritoriu politiky a jejích aktérech, sluší se hned úvodem poznamenat, že v osvícené teorii se politika vymezovala jako "služba veřejnosti". Hned v tom klíčovém slově "politika" přinesla ještě stará řecká tradice výraz "polis" (tj. "obec"); neboť se jednalo o záležitosti obce (a pak věci jak obecní, tak obecné); a tedy všech se týkající a pro všechny nějak prospěšné. (Aniž bychom chtěli okamžitě všechno paušálně idealizovat: ta práva se týkala ovšem jen svobodných občanů; a pro různé jejich kategorie různě. Žena v antické řecké -- stále patriarchální -- společnosti udržovala především "rodinný krb" a byla spíše "správkyní" mužovy domácnosti než přímo "občankou". Takže jsme si jenom připomněli, že můžeme vždycky něco obecně tvrdit, a budou tu zřejmě pokaždé nějaká prožluklá omezení těch noblesně vytčených regulí.)

Prezident Obama, Bowe Bergdahl, svaté principy a tutlaný pragmatismus

17. 6. 2014 / Miloš Dokulil

1. Nejdřív obecné preludium

Celý svět ví všechno o všem, zřejmě. Anebo skoro o všem. A pochopitelně ne vždycky ve všech směrech přímo v nutném zákrytu s pravdou. Koneckonců, zkusme nezapomenout -- alespoň v těch našich českých různě rozklížených poměrech -- že málem každý z nás máme "svou pravdu", kterou někdy třeba i "slepě", ale přitom tím halasněji hájíme. Takže jen to rozšiřme na sedm miliard lidí (byť takto také včetně nemluvňat), a nedáme celé to názorové spektrum přijatelně "do lajny" vůbec. Ve vědě pochopitelně a samozřejmě se počítá jen s ověřenými poznatky. V politice a v sociální oblasti má kdekdo mezi námi své subjektivní představy o tom, co a jak by bylo žádoucí. A pak to -- údajně -- rozhodnou globálně v každé komunitě (od obce až po nadstátní společenství) volby.

Jak dobrým hospodářem bude církev?

17. 6. 2014 / Jiří Bátěk

"Nebudeš mít jiného boha mimo mne."

"Ne každý, kdo mi říká 'Pane, Pane', vejde do království nebeského; ale ten, kdo činí vůli mého Otce v nebesích."

Z církevních představitelů, zejména katolických, až úzkostlivě srší snaha prezentovat církev v tom nejlepším světle. Odmyslíme-li si však roucho Kristovo, kterým se snaží zakrýt různé nešvary uvnitř církve, získáme organizaci jako kteroukoli jinou. S dobrými i horšími lidmi, jejichž motivy mohou být a jsou různé.

Londýnský konzervativní starosta Boris Johnson:

Tony Blair se konečně zbláznil

16. 6. 2014

Dospěl jsem k závěru, že se Tony Blair konečně zbláznil, píše v konzervativním deníku Daily Telegraph londýnský konzervativní starosta Boris Johnson. V neděli vydal na svém serveru esej, která mi připadá šílená, vzhledem k tomu, že odmítá postavit se čelem k faktům. Když Blair píše o katastrofě moderního Iráku, činí tvrzení, která jsou natolik v kontrastu s realitou, že člověk na to čumí s otevřenou pusou a ztrácí dech. Blair zjevně potřebuje psychiatrickou pomoc.

Co čekat v Iráku? A jaké budou důsledky?

16. 6. 2014 / Karel Dolejší

Média se vcelku pochopitelně zaměřují především na radikálně islámské elementy mezi sunnitskými povstalci v Iráku, kteří v posledních dnech způsobili takřka úplný rozpad tamních ozbrojených sil. Jenže vedle organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL či ISIS) má sunnitská ofenzíva ještě další dva další důležité komponenty, bez nichž by sotva vypadala tak hrozivě.

Případ pana Posoldy má širší souvislosti

16. 6. 2014 / Boris Cvek

Jak ukazuje příklad pana Posoldy (a mnoha dalších), lidé se mohou bránit, spojit se a vskutku šlechetně si pomoci, v naprostém kontrastu s oficiální mocí, ať už ta je nominálně vedena kýmkoli. Moc a veřejné miliardy přitahují bezcitné sobce, jejichž cílů se nejlépe dosahuje ze zákulisí, pro které je ministr pouze jakousi převodní pákou k vypouštění verbální mlhy dobrých úmyslů a omezených možností.

Hana Marvanová nedávno zdůraznila po své zkušenosti v roli první náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti, že politické strany sice mohou vyhrát volby s reformním programem, nicméně někteří úředníci jim prostě zabrání v jeho realizaci.

Úředníci Michaely Marksové-Tominové se chovají nelidsky

15. 6. 2014

Čtenáři Britských listů poslali Janu Posoldovi finanční pomoc ve výši 60 000 Kč. Jeden nejmenovaný čtenář mu nabídl, že mu okamžitě zaplatí dluh u firmy CETELEM ve výši 56 411 Kč, s tím, že Jan Posolda mu ho bude bezúročně splácet minimální částkou 1000 Kč měsíčně od doby, kdy si to Jan Posolda určí, nejpozději od prosince 2014. Musím vyjádřit obrovský dík čtenářům Britských listů. Pohrdání si naopak zaslouží Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky, viz níže. Je zjevné, že krutým a nekompetentním způsobem se zřejmě ministerstvo nezachovalo jen vůči Janu Posoldovi, ten má štěstí, že i po mozkové mrtvici dokáže komunikovat a bránit se. Viz níže (JČ):

Vážený pane Čulíku.

Ani nevím, jak Vám mám poděkovat po všech těch zkušenostech, které mám. V sobotu 14.6.2014 jsem obdržel doporučený dopis od MPSV, podepsaná Mgr.Lýdie Sovadinová, kterým mě bylo sděleno, že moje žádost o přiznání příspěvku na péči byla zamítnuta, ve smyslu zák.č.108/2006Sb §8 odst.2 ve znění pozdějších předpisů, odvolání není přípustné, píše Jan Posolda. Dle OSSZ nejde o osobu starší 18 let, která se podle výše zmíněného zákona považuje za závislou na pomoci jiné fyzické osoby! A to přesto, že v posudkovém zhodnocení se uvádí, že dle popisu obvodního lékaře i sociálního šetření se postižený pohybuje obtížně, s pomocí jedné francouzské berle a druhé osoby, na krátké vzdálenosti, schody sám nezvládne.

Určeno především řadovým členům ČSSD a ministryni práce a sociálních věcí za ČSSD paní Tominové

16. 6. 2014 / František Štván

vězte, že pánům a kmánům nelze sloužit najednou. To Vám(ČSSD) konec konců vzkazují i volební průzkumy.

Život, přesněji řečeno, mediální výstupy mocných ukazují, jak to měl s nadsázkou řečeno socialismus jednoduché. Vnímal pouze jednoho ideologického (třídního) nepřítele, kterým byl kapitalismus. Náš kapitalismus jich má mnohem více.Paradoxně jsou to i kapitalistická zřízení, zvlášť ze severu Evropy, se silným důrazem na sociální spravedlnost. Ideologicky(třídně) jsou to i všechny levicové názory. Tedy všechny formy stojící na důstojné míře občanské sociální solidarity. Část jich pro názornost vyjmenuji.

Co udělalo Skotsko pro svět?

16. 6. 2014

S blížícím se referendem o nezávislosti (bude se konat 18. září) se shrnuje na internetu, co kdy udělali Skoti (dnes pětimilionový národ) pro svět:

1. Skot Alexander Fleming objevil penicilín.

2. 23 ze všech 43 amerických prezidentů bylo skotského původu.

3. V roce 1839 zkonstruoval kovář Kirkpatrick Macmillan z okresu Dumfriesshire první jízdní kolo s pedály.

Servilita českých médií vůči neusvědčeným válečným zločincům je nepřijatelná

16. 6. 2014 / Daniel Veselý

Česká televize v relaci Interview 24 ZDE opět předvedla, jak se novinářské řemeslo -- notabene ve veřejnoprávní televizi -- dělat nemůže. Moderátorka Světlana Witowská pokládala "exkluzivnímu" hostu, kterým byla Madeleine Albrightová, servilní a neškodné dotazy a jen nepatrně se dotkla toho, co by novináře mělo zajímat především. V tomto případě šlo o roli bývalé ministryně zahraničí USA v Kosovu.

Zlikviduje bitcoin veškerou ústřední moc?

16. 6. 2014

Technologie, kterou používá nová měna bitcoin, hrozí, že zlikviduje sociální sítě, burzy, i vlády států. Směřujeme k anarchistické budoucnosti bez jakékoliv centralizované moci? ptá se britský deník Daily Telegraph.

Programátoři, kteří vytvořili digitální měnu bitcoin, jsou přesvědčeni, že bitcoin představuje technologickou revoluci, která zlikviduje všechno - od sociálních sítí až po burzy a vlády států. Bitcoin totiž dokázal, že ústřední mocenská kontrola (jakou dosud nad tím, kdo vlastnil co, měly banky) může být nahrazena softwarem a chytrou matematikou.

Libertariánští programátoři se nyní začínají ohlížet po to, co ještě kromě bank by mohlo být zrušeno.

Představte si taxíky bez řidičů, které jezdí z města do města a vyhledávají nejlukrativnější jízdy, oblohu plnou bezpilotních letadel, které vám doručují nákup anebo drogy. Náš život možná bude fungovat v digitální anarchii, kde budou jen pracovat stroje, které budou odpovídat vám, vašim zaměstnavatelům a zločineckým mafiím, nebo se nebudou zodpovídat vůbec nikomu.

Boj za Masaryka -- boj s větrnými mlýny

15. 6. 2014 / Bohumil Sláma

Masaryk, "nadnárodní intelektuál z vídeňského prostředí", vyvolával od okamžiku, kdy vstoupil na českou kulturní a politickou scénu, silné avšak velmi protichůdné odezvy a reakce. Dnes je to víceméně zřejmé: moudří a slušní ho se ho zastávali a postupně ho začali milovat, nemoudří a neslušní ho (rychle) začali nenávidět a potírali ho. Změnilo se to, až když se po 1. světové válce, po fenomenálním "tažení kolem světa", stal československým presidentem. Podařil se mu však ještě jiný "zázrak": přestože nemoudří a neslušní - zejména svým vlivem - obvykle převažují, jeho vliv je, alespoň u nás, zatlačil do pozadí.

Urážlivý výrok ukrajinského ministra o Putinovi vyvolal diplomatickou hádku

16. 6. 2014

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščyca se octl v ohnisku neobvyklé diplomatické kontroverze poté, co ho kamera v sobotu u ruského velvyslanectví v Kyjevě zaznamenala, jak použil sprosté slovo k charakteristice Vladimíra Putina.

Rozhněvaní Ukrajinci, kteří obviňují Rusko z rozdmychávání konfliktu na východě Ukrajiny, často skandují heslo "Putin chujlo", což lze přeložit asi jako "blbec" nebo "ču.ák".

Tony Blair: Západ musí zasáhnout v Iráku

15. 6. 2014

Bývalý britský premiér Tony Blair v neděli v televizi naléhal na západní vlády, aby uznaly, že musejí hrát na Blízkém východě aktivní roli. Západ podle něho musí uvažovat o vojenských zásazích, aniž by však vyslal pozemní vojska. Západ by podle Blaira měl použít leteckého bombardování a útoků bezpilotními letadly jako v Libyi. Blair poukázal na to, že v Sýrii bylo usmrceno už tolik lidí jako v celém Iráku od roku 2003. Zdůraznil, že by býval podpořil vojenskou akci v Sýrii už před určitou dobou a argumentoval, že Západ musí dospět k dohodě s prezidentem Assadem.

Tony Blair důrazně odmítl kritiku, že americko-britská invaze do Iráku z roku 2003 způsobila nynější krizi v této zemi.Obvinil z ní současnou Malikiho vládu a válku v Sýrii.

Ve vášnivém eseji, zveřejněném na jeho serveru nazvaném Faith Foundation, Blair argumentuje, že je "bizarní" dovozovat, že americko-britská invaze do Iráku z r. 2003 umožnila vznik a vzrůst vlivu džihádistických sunnitských organizací, jako je ISIS, která v minulém týdnu ovládla města na severy a na západě Iráku. "My jsme tohle nezpůsobili," tvrdí Blair a dodává, že proti extremistům bude nutno použít síly. "Tam, kde bojují extremisté, je nutno se proti nim postavit tvrdě, silou."

DISKUSE V BRITÁNII:

Je správné zavírat lidi do vězení za sprosté výroky na internetu?

15. 6. 2014

Minulý týden byl uvězněn Jake Newsome za to, že na internetu zveřejnil urážlivé výroky. Jeho případ je jedním z celé řady případů, které vedly k vězeňským trestům. Mnozí vyjadřují obavy, že to omezuje svobodu projevu.

Tento případ je hnusný, fakta nejsou atraktivní a v příběhu není žádný hrdina, míní list Guardian. 30. dubna letošního roku, dva dny poté, co v městě Leeds ubodal žák ve škole učitelku Ann Maguireovou, napsal jednadvacetiletý Jake Newsome na svou facebookovou stránku: "Osobně jsem rád, že tu učitelku ubodali. Je mi líto toho žáka. Měl se na ní taky vychcat."

Taky máte blbou televizi? Duka předběhl Štěcha v disciplině státní protokol

15. 6. 2014 / Oldřich Průša

Kdo to ví, odpoví, odpoví mi na otázku ....

(z písňového textu S+Š)

V sobotu 14. 6. ve 23:00 hod. bylo lze zaznamenat, že ČR (alespoň podle ČT 24) má zřejmě nové pořadí nejvyšších představitelů země, neb pražský arcibiskup a kardinál byl ve zprávě o pietním aktu v Lidicích uveden před předsedou Senátu Parlamentu České republiky, ač stáli bok po boku. Tažme se tedy, zda pořadí prezident ČR, předseda Senátu Parlamentu, předseda Poslanecké sněmovny, předseda vlády ... už neplatí.

Bylo snad i představené nové pořadí součástí "církevních restitucí?" I toto musí mít ředitelství ČT zapotřebí?

Požadujme vysvětlení, ne jen nějaké okecávačky, že mše byla hned po ránu a pieta následovala až poté.

P. S.: Všimli jste si, že D. Duka je v ČT pomalu častěji než J. Bohdalová? Prve jmenovaný zatím nemá pořad o vaření a druhá dosud nežehná zbraním a dobytku.

Jak definitivně pohřbít Armádu České republiky

15. 6. 2014 / Karel Dolejší

Rozpad iráckých bezpečnostních sil tváří v tvář několika tisícovkám islamistických povstalců je po ukrajinské kauze v krátké době již druhým podobným případem. Podle všeho se cosi velmi podobného brzy odehraje i v Afghánistánu, kde náklady na vydržování ozbrojených sil výrazně převyšují státní příjmy. Jak se taková věc jako náhlý kolaps armády vlastně přihodí?

Rychlé změny v mezinárodních vztazích vyžadují strategickou úvahu, nikoliv ideologickou zaťatost

14. 6. 2014 / Karel Dolejší

Ačkoliv zpráva o amerických náletech podporujících íránskou intervenci proti iráckým islamistům se nejspíš ukáže být spekulací, jiný scénář je velmi pravděpodobný: Kombinace americké vojenské pomoci Iráku v podobě dodávek vojenského materiálu a zpravodajské i logistické podpory plus intervence sousedního Íránu, který již vyslal do Bagdádu generála Revolučních gard Kásima Sulejmáního a nejméně dva prapory vojáků. Každopádně určitá úroveň spolupráce obou donedávna znepřátelených zemí již fakticky existuje, jakkoliv se to z ideologizující perspektivy zdá být předem vyloučeno.

Začít u sebe, aneb Práce s emocemi trvá celý život

13. 6. 2014 / Jiří Bátěk

"Tu věděl Nemo ve svém srdci s neomylnou jistotou, že dobro je nejsilnější mocí na světě. Že je nositelem a udržovatelem všeho a že nic nepůsobí tak ničivě jako zištnost."
Vykoupení pastora Nema, Anker Larsen, dánský spisovatel

Zdá se až neuvěřitelné, jak lehce mohou plameny nenávisti opět vzplanout. Kdo by před rokem řekl, že lidé na Ukrajině budou po sobě střílet a nenávidět se do morku kostí? Že se bude používat letectva a dělostřelectva na obytné čtvrtě, že se lidé budou (sebe?)upalovat v domech? Že na náměstí budou ostřelováni a zabíjeni lidé, nikdo neví vlastně kým? Když vedle sebe žili, potkávali se na ulicích, v obchodech.

 10025

Duch nové doby

13. 6. 2014 / Milan Kohout

Podle New York Times je Noam Chomsky jedním z nejdůležitějších intelektuálů tohoto světa. Když mu bylo dvacet devět, vydal vědeckou knihu, nazvanou Syntaktické struktury, která zrevolucionalizovala studium jazyků. Předložil v ní myšlenku, že lidé sdílejí univerzální jazyk a gramatiku. "Byla to bomba stejného kalibru jako Einsteinova teorie relativity," vzpomíná jeho kolega Steven Pinker, profesor na Massachusetts Institute of Technology v Bostonu. To bylo v roce 1957.

Od té doby vydal Chomsky dalších sedmnáct vědeckých knih, zabývajících se lingvistikou, filosofií a intelektuální historií.

Mezi politickými aktivisty celého světa je však znám spíš jako autor knih a článků kritizujících prolhanost a zkorumpovanost vlád a korporativního světa.

Noam Chomsky se narodil v roce 1928 ve Philadelphii a je profesorem na katedře lingvistiky a filosofie university MIT v Bostonu.

Zajímavé aspekty nepoctivosti

13. 6. 2014 / Pavel Gajdošík

Ve čtvrtek 12. 6. vyšel v Právu velký článek Jiřího Vavroně o tom, že Češi patří podle nějakého aktuálního průzkumu k těm méně poctivým evropským národům, protože se jich například stále více domlouvá s řemeslníky na oboustranně výhodné hotovostní platbě bez faktury, a vůbec si nelámou hlavu nad tím, že o daně oberou stát.

Co jsem se naučil na kauze Chomsky

13. 6. 2014 / Karel Dolejší

Některé české kritiky postoje Noama Chomského ke kauze polpotovské Kambodže se odvolávají na libertariánskou stránku Jim.com, jejíž provozovatel se pod své texty jaksi zapomíná podepsat, takže zřejmá je pouze politická afiliace. A tak se na jeho zničující kritiku Chomského vztahuje v plné míře to, co o anonymních kriticích psal už Arthur Schopenhauer. Mírně řečeno, takové počiny jsou bez výjimky velmi nedůvěryhodné.

Je tu oprávněný hold velkému jazykovědci Chomskému, anebo jde jen o mediální bublinu kolem "levicového" komentátora politiky?

13. 6. 2014 / Miloš Dokulil

Kdekdo cítil v těchto dnech povinnost napsat něco o Noamu Chomském (s výslovností "čomski"). Vypadalo to zároveň na nesmírně prestižní a zcela jedinečnou příležitost "být při tom", když bude v ČR tento světoznámý vědec na různých místech republiky přednášet. Také se ovšem vyskytly na adresu profesora Chomského texty, že by po jejich přečtení pes od slovutného profesora kůrku nevzal (včetně jednoho zvláště kousavého textu v "Neviditelném psovi", i když nešlo o ojedinělý kritický výpad proti jeho proneseným závěrům na účet světové politiky). Kupodivu se nic závažného okamžitě nepsalo o Chomského významu pro jazykovědu. Ne že tuhle mezeru teď lze adekvátně vyplnit.

Blb po česku. Noam Chomsky v českém rybníčku

12. 6. 2014 / Veronika Sušová-Salminen

Jiní se už na stránkách Britských listů a jinde návštěvě Noama Chomského v České republice věnovali do detailů a trpělivě vyvraceli ty největší bludy kolem něj, jeho názorů v minulosti i reflektovali to, jak se k němu česká společnost či některé její segmenty postavily. Přesto jsem neodolala záplavě kritických (tj. nesouhlasných) textů, které se v této souvislosti objevily v českých médiích posledních dnů, a podívala na jejich strukturu a to, o čem vlastně mohou vypovídat ve vztahu k českým médiím, potažmo ke stavu veřejné debaty v ČR. Nebudu v tomto textu hodnotit či obhajovat názory Noama Chomského, ale zaměřím se jen na formy jeho kritiky ve vybraných textech českých autorů. Pod slovem formy kritiky mám na mysli prostředky a způsoby, jakými byl Chomsky v českém prostředí kritizován, jaká byla strategie argumentace těchto textů, včetně jazyka této argumentace a způsobů tematizování. To znamená, že cílem textu není kritizovat přímo názory samotné ani vnucovat někomu jednu jedinou pravdu či hodnocení N. Chomského. Na to nesouhlasit s ním má každý právo.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2014

4. 6. 2014

V květnu 2014 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 33753 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v březnu 2014 částkou 3723,37 Kč. Příjem z reklamy byl v květnu 2014 celkem 20 651 Kč.

Zůstatek byl koncem května 2014 263 680,19 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

29528