Tato obrovská dluhová past hrozí zlikvidovat celou Evropu

13. 5. 2012

Z průzkumů veřejného mínění v Řecku i ve Španělsku vyplývá, že drtivá většina tamějších obyvatel chce zůstat v eurozóně. Avšak v obou společnostech je nezaměstnanost mladých lidí vyšší než 50 procent a obě společnosti jsou obětí mizejících ekonomických příležitostí a zoufalé chudoby. Zůstat v eurozóně znamená nekonečnou politiku škrtů. Opustit eurozónu bude znamenat dramatický pokles životní úrovně, potenciální finanční úpadek a v nejhorším případě hyperinflaci, píše v týdeníku Observer známý britský ekonom Will Hutton.

Následujících 100 dní bude na dobu celé jedné budoucí generace v Evropě zcela určující.

Můžou za to knihovny a nemocnice - zavřít!

13. 5. 2012

"Je zajímavé, že vždycky, když dojde k hospodářské krizi, jako první se likvidují knihovny a nemocnice. Zavinily to knihovny a nemocnice - zlikvidovat, zavřít!" konstatoval jeden z komiků vystupujících v satirické politické analýze rozhlasu BBC Radio Four The News Quiz.

 9077

Ve Španělsku demonstrovaly proti škrtům desetitisíce občanů

12. 5. 2012

Desetitisíce občanů demonstrovaly v sobotu ve Španělsku v den prvního výročí vzniku hnutí "Indignados" (Rozhněvaní). V Madridu zaplnilo sto tisíc lidí náměstě Puerta del Sol v centru města.

Hnutí Indignados vzniklo jako reakce na dopad nejhlubší španělské hospodářské krize za dluhá desetiletí. Nezaměstnanost dosáhla v dubnu rekordních čísel. Padesát procent mladých Španělů je nezaměstnaných. Vláda plánuje další škrty.

Obdobné protesty se konaly i v dalších evropských městech jako součást globálního dne akcí, který zorganizovalo hnutí Occupy. V Londýně se shromáždily stovky demonstrantů před katedrálou sv. Pavla, odkud byl v únoru odstraněn protestní tábor, a jejich pokojná demonstrace prošla londýnskou finančnickou čtvrtí.

Protesty se konaly také v Portugalsku, v Itálii, v Belgii a v Německu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Email Britským listům

"Podejte si s Idnes.cz a Romea.cz ruku hovada. Aby vás rakovina chytla!"

13. 5. 2012 / Jan Čulík

Některým čtenářům se nelíbí, že vyšlo najevo, že okolnosti útoku na patnáctiletého mladíka z Břeclavi zřejmě nejsou jisté a že není ani jisté, že útočníci byli Romové. Dostali jsme asi dvacet protestů výše zmíněného rázu. Mnozí jedinci v české společnosti zjevně vnímají útok na mladíka v Břeclavi jako součást války mezi dvěma etniky, romským a českým, a hrubě se jim nelíbí, když se upozorní, že okolnosti toho útoku jsou zřejmě nejisté.

Někteří čtenáři bohužel vůbec nejsou schopni pochopit, že Britské listy nehájí romské etnikum jako celek. Britské listy se snaží upozorňovat na to, že v civilizované společnosti se nepřipisují jednotlivcem spáchané trestné činy celému etniku, ať je třeba české, nebo romské nebo židovské. E-maily typu "vy nadržujete Romům, vy svině" naprosto nechápou, že soudně i civilizačně platí individuální odpovědnost a že vnímat trestné činy jako součást rasové války patří kamsi do nacistické éry.

Zjevně někteří čtenáři mají dvojí metr. Kdyby bylo zpočátku jasné, že na mladíka v Břeclavi zaútočili bílí Češi, nevadila by jim zpráva, že okolnosti útoku jsou nejisté. Protože existuje fáma, že útočníci byli Romové, která vyvolala v ČR vlnu rasové nenávisti, v médiích i jinde, některým čtenářům se nelíbí, že nejistota nyní zpochybňuje tento stereotyp.

A Romům se měří jiným metrem než bílým Čechům. Jeden čtenář naznačil, že zabití člověka kuší není takový problém, protože ten "Rom byl asi zloděj". Možná, neprokázaná vina spolu s etnickou příslušností zjevně stačí tomuto člověku k ospravedlnění popravy - o nepřiměřenosti trestu smrti pro "zloděje" ani nemluvě.

Démonizace Miloše Zemana, aneb kdo by se vlka bál

12. 5. 2012 / Marek Řezanka

Rok 2013 se zvolna blíží a s ním presidentské volby. Čím jsou více za dveřmi, tím větší lze čekat ataky proti kandidátům, kteří budou figurovat v průzkumech veřejného mínění na prvních třech pozicích. Kromě kritiky, jež je žádoucí, se začnou rojit také útoky hysterické až nenávistné. Za jeden z nich je možno považovat komentář J. Šídla "Šťastný důchod Miloše Zemana". Již začátek článku je výmluvný: "Ve svobodné zemi si jistě každý může zvolit, koho chce, klidně i Miloše Zemana, je ovšem povinností pamětníků připomínat, co všechno tato země za jeho vlády zažila." Člověk by se pomalu lekl, že zmíněný Zeman byl nějaký diktátor a zůstala po něm spálená země a trosky. Skutečnost je ovšem poněkud jiná.

Den matek

13. 5. 2012 / Boris Cvek

Den matek jsem nikdy neslavil, ba dlouho jsem ani nevěděl, že něco takového existuje (na rozdíl od MDŽ, který se za mého dětství "slavil" povinně). Být "matkou" znamená pro mnoho žen status jistého naplnění smyslu života, jako by ještě setrvávaly prastaré tendence, zaznamenané už v Bibli, že bezdětná žena je méněcenná.

"Manifest Globální máj" hnutí Occupy

11. 5. 2012

Žijeme ve světě řízeném silami nezpůsobilými poskytnout obyvatelům svobodu a důstojnost. Svět, kde se nám říká "neexistuje žádná alternativa" ke ztrátě práv získaných prostřednictvím dlouhých, tvrdých bojů našich předků a kde úspěch je definován v protikladu vůči základním lidským hodnotám, jako je solidarita a vzájemná podpora. A co více, cokoliv, pokud to nepodporuje konkurenceschopnost, sobectví a chamtivost, je považováno za nefunkční.

Mladík z Břeclavi, údajně napadený "Romy", "prodával marihuanu"

11. 5. 2012

Patnáctiletý hoch, kterého v dubnu v centru Břeclavi zbila trojice útočníků, změnil výpověď. Od začátku tvrdil, že ho napadli Romové, protože jim nedal cigaretu. Teď ale policistům přiznal, že důvodem mohla být marihuana, kterou sám prodával.

Chlapec nejprve tvrdil, že útočníci byli Romové. Později upřesnil, že je pořádně neviděl, a Rom byl s určitostí jen jeden. Nakonec se zdá, že událost se odehrála ještě trochu jinak.

Zdroj: ZDE

Pozoruhodné jsou i ostře rasistické reakce v diskusi pod tímto článkem.

Výše uvedené informace odmítla chlapcova matka. Z médií však vyplývá, že chlapec měnil výpověď a nejméně není jasné, co se vlastně v Břeclavi stalo.

Falešné informace o případu vyvolaly v České republice vlnu rasistické nenávisti vůči Romům. Rasismus byl silně rozdmycháván českými sdělovacími prostředky.

Není vyloučeno, že vlna rasismu způsobila před několika dny v ČR smrt člověka, kterého na ulici zastřelil útočník kuší.

Dodatek z neděle 13. 5.:

I server IDnes se zřejmě stal terčem nenávistných útoků rasistů. V neděli publikoval tuto dodatečnou informaci:

[Nikdo] zatím nevyvrátil informaci o tom, že chlapec policistům řekl, že motivem útoku mohla být marihuana a msta nespokojeného zákazníka. Tuto informaci redakci iDNES.cz v pátek potvrdily nezávisle na sobě tři různé zdroje blízké vyšetřování.

Chlapec to však ještě v pátek v médiích vehementně popřel. Tvrdil, že s drogami nemá nic společného.

Zdroj: ZDE

ProAlt podporuje stupňování protestů

11. 5. 2012

Tisková zpráva

Dne 21. dubna se na Václavském náměstí v Praze sešla stotisícová demonstrace požadující zrušení takzvaných reforem, demisi vlády a předčasné volby. Výzkumy veřejného mínění ukazují sedmdesátiprocentní podporu veřejnosti předčasným volbám a drtivý pokles preferencí pro strany současné vládní koalice. Dva dnes již bývalí koaliční poslanci jsou odsouzeni za korupci, několik ministrů vlády je z korupce důvodně podezíráno.

Bude Nicolas Sarkozy postaven před soud?

11. 5. 2012

Během prezidentské předvolební kampaně ve Francii se bývalá prezidentská kandidátka Ségolène Royal vyjádřila, že se Sarkozy snaží tak usilovně o znovuzvolení proto, že se silně obává ztráty imunity po odchodu z úřadu. Sarkozy je obviňován, že jeho strana obdržela v předvolební kampani r. 2007 od nejbohatší ženy Francie Liliane Bettencourtové obálky s protizákonnými finančními dary. Vyšetřující soudce se snaží zjistit, zda Sarkozyho strana tehdy dostala milion euro ilegálního financování a zda finanční transfery ze švýcarských kont obdržel pokladních Sarkozyho strany, anebo dokonce Sarkozy sám.

Letos v únoru bylo zahájeno vyšetřování proti Ericu Woerthovi, bývalému ministru pro státní rozpočet a tajemníkovi Sarkozyho strany, zda skutečně obdržel r. 2007 od Bettencourtové protizákonně peníze.

Zkorumpované generální ředitelce Murdochova mediálního impéria posílal podpůrné esemesky britský premiér

11. 5. 2012

Rebekah Brooks, generální ředitelka Murdochova mediálního impéria News International v letech 2009-2011 a bývalá šéfredaktorka vykřičených Murdochových plátků News of the World a The Sun přiznala v pátek při výslechu před Levesonovou komisí vyšetřující protizákonné hackerství zaměstnanců firmy News International, že jí mnohokrát posílal esemesky britský premiér David Cameron, občas je podepisoval zkratkou "Lots of Love". O Vánocích 2010 se s ní Cameron nejméně třikrát setkal osobně. Když byla Brooksová donucena v důsledku skandálů odstoupit z vedení firmy News International, Cameron jí soukromě vyjádřil podporu a litoval, že nemůže v její věci vystupovat veřejně, protože se musí krýt před šéfem labouristické opozice.

Brooksová byla v červenci 2011 zatčena kvůli podezření z korupce a z trestných činů narušování komunikaci a vyplácení korupčních finančních částek veřejným činitelům.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nejpřesnějším testem obezity "je poměr obvodu pasu a výšky"

12. 5. 2012

Vyplývá to z analýzy, prezentované na Evropském kongresu obezity. Máte-li se uchránit před nemocemi, způsobovanými obezitou, musíte udržet obvod svého pasu na padesáti procentech své výšky. Při analýze dat z 31 studií, jichž se celkem účastnilo 300 000 lidí, bylo zjištěno, že poměr obvodu pasu vůči výšce je podstatnou měrou lepším měřítkem než tzv. Body Mass Index (BMI) pro předpověď cukrovky, vysokého tlaku, kardiovaskulárních chorob u mužů i žen ze všech etnických skupin. Odhaduje se, že třicetiletý muž - nekuřák sníží svou průměrnou délku života o 14 procent, pokud je jeho obvod pasu vůči jeho výšce sedmdesátiprocentní, a o třetinu, pokud je osmdesátiprocentní.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak v moderním světě znovu vytvořit společenství?

11. 5. 2012

Na řadě míst rozvinutého světa jsou společnosti atomizované, když jsme si začali cenit více autonomie než pospolitosti a více nezávislosti než vzájemné závislosti. To bylo v posledních desetiletích možné díky zlepšující se dostupnosti levné energie, levného úvěru a podpůrným systémům uspořádaným shora dolů, které v péči o jedince převzaly roli širší rodiny.

Nicméně musíme v našem šlapacím mlýně pracovat stále déle a déle, abychom byli s to dosáhnout cílů, a i tak často stále více upadáme do dluhů a jsme v mnoha směrech přetíženi. To není zrovna recept na občanskou angažovanost, protože příliš mnoho lidí po dlouhých dnech v nejistém zaměstnání necítí ani potřebu ani sklon se zapojit. Je stále těžší a těžší dostat lidi do oblasti dobrovolné občanské služby a tato práce příliš dlouho ležela na příliš malém počtu lidí.

Křesťanství se na mafiánské struktuře pěstovat nedá

12. 5. 2012 / Boris Cvek

Jak se dělá kariéra v římskokatolické církvi? Tato církev nechce, na rozdíl od mnoha církví protestantských, hlásících se k témuž evangeliu, povolit svým věřícím masturbaci nebo svazky vzájemně se milujících homosexuálů. Když má tedy takové nároky na své ovečky, je naprosto přirozená i mediální pozornost, týkající se pastýřů a jejich sexuální morálky. Skandály se sexuálním zneužíváním dětí ze strany katolických kněží a zejména pak se zakrýváním těchto trestných činů povstávají všude na světě stále dokola. Dokonce i v samotném Vatikánu. Římskokatolická církev nikdy nefungovala na principech demokracie, rovnosti před zákonem a transparentnosti, vždy to byl systém, založený na nepotismu, osobních vazbách a de facto mafiánské struktuře. Výborně to demonstruje případ pana Marciala Maciela Dellogada, který byl ještě nedávno vlivným knězem a činovníkem římskokatolické církve.

Telefonování z mobilu ze zahraničí ještě více zlevní

11. 5. 2012

Od července 2012 poklesnou ceny telefonování mobilem ze zahraničí i přenosu dat na úroveň domácích cen.

Evropská unie zavádí cenový strop 15 Kč na přenos dat ze zahraničí, nebude tedy už možné, jak nedávno napsala IDnes, aby lidem za to vznikaly desetitisícové účty

Rozhodlo o tom hlasování Evropského parlamentu. Je to dalším krokem Evropské komise, která chce snížit rozdíly mezi domácími a zahraničními (roaming) cenami telefonování a přenosu dat mobilním telefonem do roku 2015 na nulu.

V Británii poklesne cena telefonního hovoru ze zahraničí z 30 pencí (10 Kč) za minutu na 24 pencí (8 Kč) za minutu a cena esemesky poslané ze zahraničí na 7 pencí (2,30 Kč).

Pozvánka na pražský mikrofestival poezie

11. 5. 2012

srdečně Vás zveme na čtvrtý ročník Pražského Micro-festivalu, který začne zítra, 12. května, a potrvá do středy 16. května.

místo: klub K4 (Celetná 20).

Pražský Micro-festival je festival současné poezie. Bohatý pětidenní program začíná pokaždé v 18:00 (s výjimkou úterý 15.5.) a nabídne čtení třiceti básníků a performerů z osmi zemí světa, koncert na konci každého festivalového dne a výstavu výtvarných děl, vstup je samozřejmě zdarma. Jazyky festivalu jsou čeština a angličtina.

30 000 britských policistů demonstrovalo v Londýně proti škrtům

10. 5. 2012Více než 30 000 britských policistů demonstrovalo ve čtvrtek v Londýně proti rozhodnutí vlády snížit jejich počet o 20 procent. Na protest proti zrušení 16 000 policejních míst měli demonstrující policisté černé baseballové čepice, Demonstrace prošla centrem Londýna. Policisté nesli transparenty s nápisy jako "Policie je pro veřejnost, ne pro soukromé zisky". Britští policisté si stěžují, že jsou přepracováni a přitom má být jejich počet radikálně snížen.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Do ČR přijedou držitelé Nobelových cen. Budou hovořit s mladými vědci

11. 5. 2012 / Boris Cvek

Pod záštitou Akademie věd, konkrétně zejména Ústavu organické chemie a biochemie, Česko-izraelské smíšené obchodní komory a velvyslanectví státu Izrael v ČR se uskuteční 30. a 31. května v Praze setkání několika nositelů Nobelovy ceny a významnějších vědců v oboru chemie: Ada Yonath (NC 2009), Avram Hershko (NC 2004), Aaron Ciechanover (NC 2004), Dan Shechtman (NC 2011), Joel Sussman, Josef Michl, M. G. Finn a Marcin Nowotny. Nejlepší na tom je, jak mne upozornil doc. Konvalinka, který tuto událost organizuje, že součástí programu je také osobní setkání vybraných mladých vědců a studentů s těmito výzkumníky. Cituji z pozvánky:

"Konference by měla být hlavně příležitostí pro mladé vědce a studenty potkat špičkové světové odborníky tváří v tvář. Za tímto účelem připravujeme několik zcela výjimečných akcí: jednak chceme dát šanci vybraným studentům setkat se s "nobelistou" mezi čtyřma očima na cca 30 minut a diskutovat s ním svůj vědecký projekt (nebo cokoli jiného), jednak připravujeme neformální "Dinner with a laureate" organizovaný ve velmi dobrých pražských restauracích, kde budou mít opět vybraní studenti nebo vědečtí pracovníci příležitost povečeřet v úzkém kroužku s nositelem Nobelovy ceny a strávit s ním (nebo s ní) celý večer."

Registrovat se lze online na www.png2012.cz

Témata, kterým se uvedení vědci věnují, lze najít přes Google, třeba na anglické wikipedii. Myslím však, že nikdo z pozvaných vědců není úzce omezen na jedno téma a bude rád za diskusi idejí a témat v širším, kontextu.

Švejnar: Škrty jsou v českém kontextu přehnané

11. 5. 2012

Evropa pod vlivem Německa jde cestou škrtů za cenu ekonomického poklesu, případně stagnace. Já ale myslím, že můžeme najít systém, kdy krátkodobě můžeme stimulovat ekonomiku a zároveň zavádět určitá restriktivní opatření v dlouhodobém horizontu. Uvědomte si, že Česko je šestá nejméně zadlužená země v EU, což nám dává větší prostor pro tvorbu hospodářské politiky, která může být dočasně expanzivní.

V tuto chvíli by tu měla být vládní investice do vysokonávratných oblastí - infrastruktura, vzdělání. To jsou věci, které budou mít v budoucnu velký přínos, přinesou zahraniční investice, bude lepší prostředí atd. Krátkodobě to jsou výdaje, ale výdaje, které stimulují poptávku. Jeden z nejvíce negativně zasažených sektorů je stavebnictví. Investice do infrastruktury znamená, že se rozjede stavebnictví, to rozjede poptávku po ostatních sektorech...

Zdroj: ZDE

Přesně tytéž argumenty opakují zahraniční ekonomové, kteří něco vědí o České republice už několik let.

Přístup do solárií mládeži zakázán 

11. 5. 2012 / Miloš Kaláb

Ontárijský provinční parlament projednává soukromý návrh zákona, který by zakázal mladým lidem do 18 roků opalování v místnostech - tedy v soláriích. Návrh zákona k předcházení rakovině pokožky předložila poslankyně France Gelinasová za sociálně demokratickou stranu (NDP). Bude-li návrh přijat, budou muset solária dodržovat předpisy týkající se reklamy zaměřené na mladé lidi, budou je muset upozorňovat na nebezpečí, které mladým lidem hrozí a budou muset školit personál, jak správně provozovat opalovací zařízení. 

Kvalitní zákon o státní službě je nutnost

12. 5. 2012

Jako dlouholetý občanský aktivista jsem byl dlouhá léta účastníkem řady jednání s úřady a úředníky. Chtěl bych Vám velmi poděkovat za Váš článek k "vládnímu omezování byrokracie" uveřejněný 11. května na BL, píše Martin Míček.

Stále se zapomíná, že vedle aktivního občana je dalším základem opravdu demokratické správy státu poctivý a nezávislý státní úředník. Zákon o státní službě zde ÚMYSLNĚ chybí již mnoho let.

Chtěl bych ubezpečit že mnozí z nás rebelů proti současným "nepořádkům" jsou si výše zmíněného vědomi. Přesto - a právě proto stojí za to tom hovořit a psát, dát tyto věci (spolu s "přičinlivostí" jiných úředníků vůči rozkrádání a zneužívání služeb státu) do souvislostí.

Jak funguje marketing

11. 5. 2012Hudebník jménem Dave Carroll zaznamenal nedávno problém s americkými aeroliniemi United Airlines.

Letecká společnost údajně poškodila během letu jeho drahou kytarou (cena: 3500 dolarů) od firmy Taylor. Carroll se snažil tři čtvrtě roku bezvýsledně získat od firmy United Airlines odškodné. Nakonec napsal šéfovi oddělení pro styk se zákazníky u firmy United Airlines, že mu nezbývá nic jiného než natočit video na YouTube o tom, jak se firma United Airlines chová k zákazníkům. Šéf oddělení pro styk se zákazníky u firmy United Airlines mu odpověděl: "Tak to ti s tím přeju mnoho štěstí, kamaráde."

Takže Dave Carroll natočil zmíněné video a umístil ho na YouTube. Poté, co video zaznamenalo 6 milionů přístupů, firma United Airlines se spojila s hudebníkem a nabídla mu odškodné, pokud video z internetu stáhne. Dave Carroll na to reagoval: "Tak to ti s tím přeju mnoho štěstí, kamaráde." Do dneška Carrollovo video zhlédlo 11 milionů lidí.

Firma Taylor Guitars věnovala Carrollovi dvě nové kytary za to, že jeho video na internetu vedlo k podstatnému vzrůstu objednávek jejích kytar.

Carrollovo video je ZDE

V Řecku sílí podpora pro levici

10. 5. 2012

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění výrazně posílila svou volební podporu od nedělních všeobecných voleb nová levicová strana Syriza. Kdyby se konaly volby teď, dostala by se na první místo a měla by tak právo na "prémii" 50 parlamentních křesel navíc.

Výsledky nejnovějšího průzkumu veřejného mínění jsou tyto:


Syriza (koalice radikální levice): 128 (o 52 křesel více než při nedělních volbách, včetně "prémie" 50 křesel pro nejsilnější stranu)
Nová demokracie (pravice): 57 (v neděli dostali 108)
Pasok (sociální demokracie): 36 (v neděli dostali 41)
Nezávislé Řekové: 29 (v neděli dostali 33)
KKE: 20 (v neděli dostali 26)
Zlatý úsvit (fašisté): 16 (v neděli dostali 21)
Demokratická levice: 14 (v neděli dostali 19)

Žádná strana by stále ještě nezískala 151 přesel potřebných pro parlamentní většinu. Přesto však by byla volební aritmetika zcela jiná. "Prémii" normálně nedostává koaliční seskupení, avšak Syriza může lehce změnit svůj status v jednotnou stranu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Volby ve spolkových zemích a amerikanizace německé politiky

11. 5. 2012

Nedělní zemské volby v Severním Porýní-Vestfálsku upoutají pozornost k novému německému politickému prostředí. Množství stran znamená obtížnější tvorbu vládních koalic a rostoucí význam osobností vede analytiky k tomu, aby hovořili o amerikanizaci německé politiky.

27691

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Sběr prádla a vývoj neologismů

11. 5. 2012 / Tomáš Koloc

Vzhledem k tomu, že slovo "chemika" se nevyskytuje ve slovníku spisovné češtiny ani cizích slov, soudím, že ho v této provozovně vyvinuli svépomocí.

Za fotografii děkuji panu Miroslavu Polčákovi.

Anglický princ Charles předpovídal v televizi počasí

10. 5. 2012K velkému pobavení národa odvysílal ve čtvrtek v poledne anglický princ Charles během návštěvy televizního studia BBC v Glasgow při příležitosti oslav šedesátého výročí zahájení televizního vysílání ze Skotska předpověď počasí...

Anketa Romano hangos:

Co pro vás znamená festival Khamoro?

11. 5. 2012 / Pavel Pečínka

Jarmila Hannah Čermáková
Básnířka, publicistka, Praha.
Khamoru fandím už léta. Vždy vyzdvihuji všudypřítomnou, spontánní, přející a léčivou radost. Ze života, z hudby, z pohybu. Nakažlivé veselí přechází i do ulic na náhodné diváky, na turisty z celého světa i na zasvěcenější. Vysoce proto hodnotím nejen jednotlivá vystoupení, ale především defilé účinkujících v ulicích Prahy. Tato událost získává Romům z celého světa přízeň světa přihlížejícího doslova bleskem. Zajisté zásluhou talentovaných dětských umělců a díky kráse mládí. V neposlední řadě dík třeba strhujícímu rytmu flamenka, jež náhle vybuchne pod patami španělských Romů, kteří pro tanec v ulicích používají speciální dřevěné desky. Nebo snad díky rumunským žesťům, ruským harmonikám, maďarským houslím? A jak netleskat Romům z našich vlastních regionů? V průvodu od Můstku na Staroměstské náměstí nepotkáte -- Bohu díky! -- jedinou zachmuřenou, nepřátelskou tvář. Proto se i letos nejvíce těším na defilé Khamora pod romskou vlajkou Jana Ráce a na společné štěstí všech ras, národností a generací.
 9073

Jak se dělá věda na hnojárně, díl 1.

10. 5. 2012 / Štěpán Kotrba

Česká zemědělská univerzita je ctihodnou veřejnou vysokou školou. Pouze trpí tím, čím téměř všechny vysoké školy, nejen ty veřejné. Někteří pedagogové v pokročilém věku ještě nepřišli na to, že důchod je lepším zakončením jejich kariéry než ostuda. Vynášet pedagoga z univerzity nohama napřed není vkusné. Někteří akademičtí funkcionáři ještě nepřišli na to, že funkce není dekorum (ozdoba), ale práce navíc. Jiní akademičtí funkcionáři ještě nepřišli na to, že věda se nedá dělat šikanou podřízených ani podvodem a nahrazovat vědeckou činnost společenskými kecy o vědecké činnosti je smrtelným hříchem v době, kdy společnost nectí ctihodné šediny ani zásluhy o budování socialismu, ale vyžaduje výsledky. Ke smůle oněch pánů s šedinami dnešek vyžaduje výsledky nikoliv jen pedagogické (buzerace studentů a doktorandů) a organizační (vysedávání po schůzích a tváření se důstojně), ale i vědecké (vlastní, ne cizí práce) a publikační (vlastní, ne cizí myšlenky proměněná v písmenka odborných článků a knih). Ty nejenže musí splňovat mezinárodní standardy, ale musí být ve vydavatelstvích a médiích, které nafoukaná akademická komunita uznala jako uznáníhodná. Jsou na to národní a mezinárodní standardy příslušné nafoukanosti. Někteří pedagogové v pokročilém věku ještě nepřišli na to, že je nepřijatelné, aby někteří studenti měli v indexu v jeden jediný den zapsané zkoušky z pěti předmětů, a to od šéfa katedry, který tyto předměty navíc nevyučuje ani nezkouší a nebo dostali zkoušku, aniž dostali zápočet.

Na hnojárně mají problém. A možná ne pouze jeden. Ale prozatím se věnujme jednomu problému. Je ilustrativní.

Červené slunce

10. 5. 2012

Není to jen politický folklor, že Francie je zemí revoluce. Žádná z evropských zemí nemá tak živou tradici protestu. Stálý boj je součástí francouzské civilizace. Historicky se ve Francii spojil centralizovaný stát s lidem proti feudalismu. K tomu nyní opět nazrál čas. Není náhodou, že Francouzi zvolili do Elysejského paláce socialistu právě teď. Z Francie vzejde revoluční signál pro celou Evropu. Noví feudálové, proti nimž je nutné se vzepřít, jsou bankéři.

 9029

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Berlín a Athény zahájily válku nervů

10. 5. 2012

Němečtí ministři varují, že Řecko bude muset opustit eurozónu, pokud nesplní podmínky záchranného balíčku v hodnotě 130 miliard euro

Mezi Berlínem a Athénami vznikla válka nervů ohledně eura. Němečtí politikové varovali Řecko, že pokud odmítne splnit podmínky záchranného balíku, stane se možná první zemí, která bude vyloučena z eurozóny.

Zdá se to být záměrně zorganizovaná hrozba Řecku, kde se radikálnímu levicovému politickému předákovi Alexisovi Tsiprasovi nepodařilo sestavit vládu. Dva němečtí ministři poprvé otevřeně začali mluvit o tom, že Řecko bude muset opustit eurozónu.

Puč proti válce

10. 5. 2012 / Uri Avnery

Generálové a šéfové tajné policie se spojují k útoku na politiky. V některých zemích zatknou presidenta, obsadí vládní kanceláře a TV stanice a anulují ústavu. Potom vydají Komuniké č. 1 vysvětlující naléhavou potřebu zachránit národ před zkázou a slibující demokracii, volby atd. V jiných zemích to dělají klidněji. Jen informují zvolené předáky, že pokud neodstoupí od své zkázonosné politiky, důstojníci svoje názory pustí na veřejnost a vyvolají jejich pád.

Úspory, které nejdou prokázat

10. 5. 2012 / Jiří Baťa

Docházka nezaměstnaných -- DONEZ, záležitost, která je více než problematická. Především jde o opatření, které, jak říká sám ombudsman, nemá oporu v zákoně. Nebyl by to pan ministr Drábek, aby k tomu nenašel adekvátní kontra odpověď, tedy, že "V zákoně je jednoznačně napsáno, že nezaměstnaný musí plnit svoji součinnost vůči úřadu práce nebo veřejného kontaktního místa," oponuje. Vedle toho připomíná, že takto není kontrolován každý nezaměstnaný, ale jen ten, který splňuje určitá kritéria, která z něj dělají potenciální "černou duši". To je výklad podle pana ministra, ovšem lze předpokládat, že ombudsman, dříve než se k DONEZ vyjádřil, jistě si řádně zákon prověřil. Ono nejde jen o to, jak zmiňuje pan ministr, že nezaměstnaný musí plnit svoji součinnost vůči úřadu práce nebo veřejného kontaktního místa, ale jde také o dodržování listiny práv a svobod občana. To má zřejmě pan ombudsman na mysli.

Irové odmítají platit státní dluh

10. 5. 2012

Irsko bude muset tento týden zaplatit Evropské unii a MMF velké finanční částky. Irská vláda se rozhodla, že na to získá peníze jednorázovou daní a že každá irská domácnost bude muset zaplatit 100 euro. Avšak více než milion Irů tu daň prostě nezaplatilo. (Irsko má 4,7 milionu obyvatel.) Reportér pořadu BBC World at One navštívil irské hrabství Donegal, kde daň odmítly zaplatit tři čtvrtiny obyvatelstva:

Grilování orgánů, odpovědných veřejnosti, díl 5.

Kafkárna na Kavkách -- Rada ČT neví, jak podrobný má schvalovat rozpočet a neví, co je to "zveřejnit"

10. 5. 2012 / Štěpán Kotrba

Šaškárna pokračuje. Rada ČT v odpovědi na stížnost Sněmovně, připravené naprosto nekompetentně místopředsedkyní Danou Makrlíkovou--Eklovou , sprostě lže. Lživé tvrzení z návrhu dopisu, který 9.5. Rada projednávala, popřel navíc už dříve písemně předseda Rady Uhde. Rada jeho dopis, kterým odpověděl stěžovateli, ignoruje a označuje ho za mylnou informaci. Stejně tak ignoruje (pravdivé) přiznání generálního ředitele, které Dvořák zveřejnil na webu Rady ČT.

Řecko míří k novým volbám

10. 5. 2012

Lídr řeckých socialistů (PASOK) Evangelos Venizelos má jako třetí v řadě poslední pokus sestavit funkční vládu, aby se tak země vyhnula novým volbám. Řečtí voliči o víkendu odmítli dohodu s EU o finanční pomoci a výsledkem je politická krize, včetně rizika vystoupení z eurozóny.

Britští zaměstnanci stávkují proti škrtům

10. 5. 2012

Statisíce britských zaměstnanců veřejného sektoru, včetně policistů, univerzitních učitelů a imigračních pracovníků mají stávkovat ve čtvrtek proti vládnímu programu škrtů.

V Londýně má demonstrovat proti škrtům asi 20 000 policistů. Odbory na čtvrtek zorganizovaly už svou třetí jednodenní protestní stávku za poslední rok. Stávky se podle odhadů má zúčastnit až tři čtvrtě milionu zaměstnanců. Odbory především protestují proti "reformě" starobních důchodů, která má vést k podstatnému snížení důchodů. Je možné, že protesty ochromí provoz letiště v londýnském Heathrow, kde kotroverzi vyvolává skutečnost, že tam jsou i bez stávky v poslední době často více než hodinové fronty při pasovém odbavování cestujících, a to i z Evropské unie. Británie není součástí schengenského prostoru.

Podrobnosti v angličtině ZDE

B'Tselem, Amnesty International, Physicians for Human Rights-Israel a další organizace vydávají urgentní výzvy ohledně zdravotního stavu palestinských hladovkářů

10. 5. 2012 / Petra Šťastná

Již přes 70 dnů drží dva vězni v izraelském vězení hladovku na protest proti administrativní vazbě.

Palestinci Thaer Halahlah a Bilal Diab byli zadrženi před dvěma roky, respektive před necelým rokem, aniž by byli formálně obviněni či postaveni před soud. Neví, proč jsou zadržováni, ani z čeho jsou obviněni, neví, kdy budou propuštěni nebo kdy se bude konat soud. Rodiny je mohly navštěvovat pouze sporadicky, a to ještě s velkými obtížemi. Na protest proti administrativní vazbě nepřijímají od konce února žádnou potravu a jejich zdravotní stav se rapidně zhoršuje. Skrze videozáznam vyjádřil svou solidaritu s hladovkáři bývalý irský politický vězeň Laurence McKeown, který v r. 1981 držel v severoirském vězení protestní hladovku po dobu sedmdesáti dnů (při hladovce tehdy zemřelo deset hladovějících, spolu se známým Bobby Sandsem).

Konec škrtům, křičí voliči, zkuste něco, co funguje!

9. 5. 2012

Britská ekonomika potřebuje rychlý růst, ne pitomou politiku škrtů nynější vlády, která vytvořila dvojí hospodářskou krizi

Kolektivní reakce Evropy na fiskální krizi z r. 2008, Versailleská smlouva a reparace uvalené na Německo patří k největším pitomostem, jakých se kdy lidé v historii dopustili, píše v deníku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins. Občané v Řecku, ve Španělsku, v Itálii a ve Francii zápasí s kontraproduktivní politikou škrtů a britští vedoucí politikové už nemají tušení, co teď dál.

Jak to dnes vypadá v Řecku

9. 5. 2012

Rozhlas BBC v úterý vysílal příspěvek ekonomického komentátora týdeníku Sunday Times o tom, jak by to vypadalo v Británii, kdyby tam byla zavedena "úsporná opatření", vynucená na Řecku Evropskou unií. Upravili jsme jeho údaje tak, aby čísla odpovídala České republice:

Kdyby Česko bylo Řecko, byli bychom uprostřed nejdelší, nejhlubší hospodářské krize moderní éry, daleko horší než Velká hospodářská krize ve třicátých letech, bez naděje na její ukončení. Nezaměstnanost by byla 1,16 milionu osob, více než 20 procent. Bylo by nezaměstnáno 416 000 mladých lidí, polovina mladých lidí v Česku by byla nezaměstnaná. Špatně by na tom byli lidé s minimální mzdou, ta by byla snížena o 30 procent. 17 000 pracovníků veřejných služeb by bylo určeno k postupnému propuštění a jejich plat by byl okamžitě snížen o 40 procent. Více než 170 000 zaměstnanců veřejného sektoru by bylo do roku 2015 propuštěno. Platy zbývajících zaměstnanců veřejného sektoru by byly ostře sníženy. DPH by stoupla na 24 procent. Občané by platili "solidární daň" dodatečných 5 procent ze svého příjmu. Byly by zavedeny nové daně na nemovitosti. Daně z alkoholu a tabáku by stouply o více než třetinu. Litr benzínu by stál 60 Kč. Majitelé jacht a luxusních aut by z nich platili mimořádné daně. Lidem s vyšší státní či veřejnou penzí by byla penze snížena o 20 procent. Lidem s nejvyšším starobním důchodem nebo občanům, kteří odešli do penze ve věku 55 let, by byl důchod snížen o 40 procent. Do důchodu by se smělo odcházet až po sedmdesátce. Sociální dávky by byly výrazně sníženy a byly by k dispozici jen těm nejchudším. Rozpočet na obranu by byl snížen o 20 procent, což by podstatnou měrou omezilo obrannou schopnost armády. Nebylo by už možné udržovat samostatnou armádu ani letectvo. Výdaje na zdravotnictví by se snížily o šestinu. Přestala by být k dispozici celá řada léčebných procedur, desítky nemocnic by byly uzavřeny a tisíce zdravotníků by byly propuštěny. Škrty by postihly i školství, což by vedlo ke sloučení tisíců škol a k velkému množství propouštění učitelů.
 9071

Nejlegračnější graf, aneb Proč je euro v troubě

9. 5. 2012

Vyhodnotíme-li standardní odchylky více než stovky národně specifických faktorů členů hypotetických měnových unií, evropská měnová unie z toho vyjde suverénně nejhůře. Rozdíly mezi členskými zeměmi jsou totiž větší než třeba v případě měnové unie obnoveného Sovětského svazu, obnoveného Osmanského impéria kolem roku 1800, všech zemí ležících na 5. stupni severní šířky nebo všech zemí, jejichž název začíná písmenem "M". (Autorem výpočtů je analytik JP Morgan Michael Cembalest.)

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Současná přeběhlická koalice nutí občany volit levici

9. 5. 2012 / Boris Cvek

Podle nejnovějšího průzkumu volebních preferencí by KSČM, pokud by se konaly sněmovní volby dnes, získala ve Sněmovně 46 křesel a spolu s ČSSD by měla 138 mandátů. ODS by získala 42 a TOP09 20 mandátů. Žádná jiná strana by se do Sněmovny nedostala. Není to výmluvné? Co je na tom divné, je to, že někteří lidé jsou ještě dnes ochotni volit ODS. Mám na to svůj názor. Pokud jde o vzrůstající preference levice, zdá se, že současná přeběhlická koalice, která chce vládnout navzdory všem svým porušeným slibům o boji proti korupci a porušeným slibům o vládnutí postaveném na mandátu z voleb a nikoli na přeběhlictví, nakonec dožene občany k tomu, aby dali v příštích volbách levici ústavní většinu ve Sněmovně a nejspíš i v Senátu.

Komunisté stále posilují. Ve Sněmovně by měli o čtyři poslance víc než ODS ZDE

Putin: Rusko má na globální scéně "morální právo"

9. 5. 2012

Staronový ruský prezident Vladimir Putin během tradiční vojenské přehlídky na Rudém náměstí, která připomíná den vítězství nad nacismem, prohlásil, že kolosální oběti Sovětského svazu dávají Rusku nezpochybnitelné právo upevňovat svou bezpečnost.

Hollande má deset týdnů na odvrácení francouzské dluhové krize

9. 5. 2012

Francouzská a německá ekonomika se vzájemně vzdalují. Klíčový francouzský index CAC-40 ztratil od loňského srpna proti německému DAXu 20% a rozpětí desetiletých dluhopisů se zvětšilo o 90 bodů. Nový francouzský prezident Francois Hollande přebírá zemi v takovém stavu, že podle některých prognóz zbývá do dluhové krize asi deset týdnů.

S rezistentními bakteriemi z Indie míříme k postantibiotické éře

9. 5. 2012

Indie je epicentrem vzniku baktérií odolných vůči antibiotikům. Léky jsou tam používány natolik pochybným způsobem, že bakterie dostávají šanci získat vůči nim rezistenci. Indický farmaceutický průmysl vyrábí takřka třetinu objemu veškerých antibiotik na světě, jenže vlivem špatného využití zde vznikají infekce ohrožující účinnost i nejsilnějších antibiotik. Svět tak zřejmě směřuje k tomu, co Světová zdravotnická organizace označuje za postantibiotickou éru.

George Monbiot: Je nutno zavést zákon o přístupu k informacím i pro soukromé firmy

9. 5. 2012

Moderní vlády lze považovat za nástroj pro šíření korporátní moci. Od osmdesátých let je v Americe, v Británii a v celé řadě dalších zemí prvotním cílem vlád poskytovat svým sponzorům ze soukromého sektoru stále větší přístup k veřejným penězům a veřejnému životu.

Vlády to dělají několikerými způsoby: privatizací a outsourcováním veřejných služeb, tím, že jmenují ředitele soukromých korporací do veřejných politických výborů, a tím, že přepisují zákony a předpisy tak, aby to dávalo obrovské výhody big byznysu. V Británii rozšířil Zákon o zdravotnictví a o sociální péči korporátní sféru způsobem, který by byl ještě před pěti lety nepředstavitelný.

Čím víc roste moc soukromých firem, tím menší mají ty firmy povinnosti. Vlády opakovaně deregulují zákony a tak osvobozují velký byznys od povinností starat se o občany i o tuto planetu. Zatímco jsou občané obětí stále větších kontrol - stát rozšiřuje dohled nad občanem a omezuje jeho práva na protest a shromažďování - podniky jsou stále svobodnější.

Konec války v Afghánistánu v nedohlednu?

9. 5. 2012 / Daniel Veselý

Velení NATO dne 8. května připustilo, že minulý týden při náletu v Afghánistánu "omylem" usmrtilo jednu ženu a pět jejích dětí. Al-Džazíra 7. května zveřejnila zprávu o tom, že v afghánské provincii Bádghís během nočního leteckého útoku NATO zabilo čtrnáct civilistů. Jde jen o další "položky" v tragickém výčtu noticek z bojiště této asijské země zmítající se více než třicet let ve válce. Série "omylů", "přešlapů" a neúspěchů Aliance po 11 letech okupace se poslední dobou začaly hromadit: Američtí vojáci močící na mrtvoly povstalců, existence "jednotky smrti", jež zabíjela afghánské civilisty kvůli trofejím, pálení koránů na amerických základnách, masakr šestnácti civilistů včetně žen a dětí vyšinutým americkým vojákem, nedávná blesková ofenziva Talibanu na Kábul a další města -- to vše spojeno s nedávnou neohlášenou návštěvou prezidenta Obamy na letecké základně v Bagrámu na začátku května, kde pronesl projev o tom, že se válka chýlí ke konci.

27700