V roce 2018 drastickou měrou pokračovalo ničení deštných pralesů

25. 4. 2019V roce 2018 bylo zničeno mnoho milionů hektarů dosud nedotčených dešťových pralesů. Vyplývá to ze satelitní analýzy. Na jejich místě se chová dobytek, pěstuje čokoláda a palmový olej.


Dešťové pralesy ukládají obrovské množství uhlíku a jsou plny flóry a fauny. Ochrana dešťových pralesů je životně důležitá, má-li lidstvo zabránit nezastavitelnému globálnímu oteplování a šestému masovému vyhlazení flóry a fauny. Přesto likvidace dešťových pralesů pokračuje intenzivní měrou.

I když bylo v roce 2018 zlikvidováno o něco méně dešťových pralesů než v letech 2016 a 2017, kdy sucho vedlo k obrovským požárům, loňský rok byl při likvidaci dešťových požárů nejhorší od doby, kdy se to r. 2002 začalo zaznamenávat.
 

Největší množství škod dešťovým pralesům páchají dřevorubci a provozovatelé rančů s dobytkem v Brazílii. Tam nyní probíhá invaze do oblastí obývaných domorodými kmeny. Dešťové pralesy jsou také likvidovány v průmyslovém měřítku v Demokratické republice Kongo a v Indonésii. Indonésie je jednou významnější zemí, kde se vláda snaží likvidaci dešťových pralesů zamezovat.

Dešťové pralesy jsou také likvidovány v Ghaně a na Pobřeží slonoviny, v důsledku dolů na zlato a pěstování kakaa.

V roce 2018 bylo zlikvidováno více než 3,6 milionů hektarů dešťového pralesa.  Největší množství (1,3 milionu hektarů) bylo zlikvidováno v Brazílii. K likvidaci dešťového pralesa tam dochází i v oblastech obývaných domorodci, které dosud byly nepoškozené.

V Demokratické republice Kongo bylo v roce 2018 zlikvidováno o 38 procent více dešťového pralesa než je průměr v letech 2011-2017. V Indonésii je důvodem pro likvidaci dešťového pralesa vytváření plantáží pro pěstování palmového oleje.

V Ghaně stoupla míra destrukce dešťových pralesů o 60 procent a na Pobřeží slonoviny o 26 procent. 70 procent kácení stromů se provádí v Ghaně a na Pobřeží slonoviny v chráněných oblastech.

Likvidace dešťových pralesů jde ruku v ruce s vražděním místních lidí. Každý rok jsou zavražděny stovky lidí, kteří se snaží bránit invazi dřevorubců, horníků a chovatelů dobytka. 

Podrobnosti v angličtině ZDE
0
Vytisknout
5597

Diskuse

Obsah vydání | 30. 4. 2019