Prahu opět dusí smog, ANO odmítlo chránit zdraví Pražanů

14. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

tisková zpráva Strany zelených

Na dnešní Radě hl. města Prahy jsme požadovali stanovení opatření v reakci na vyhlášení smogové situaci, radní za hnutí ANO včetně paní primátorky tento návrh odmítli. Zdraví Pražanů je nejspíš pod rozlišovací schopnost nejsilnějšího klubu v zastupitelstvu.

„Vyzvali jsme radní za ANO a ČSSD, aby okamžitě reagovali na vyhlášení smogové situace v Praze. Pražané a lidé dojíždějící by měli mít možnost využívat MHD zdarma hned při zhoršení rozptylových podmínek. Rozhodně nelze čekat na vyhlášení stavu regulace. K takto závažnému problému je potřeba přistupovat akčně a dříve, než nepůjde opět dýchat,“ komentuje požadavek pražských Zelených náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

„Navrhujeme, aby byla bezplatná MHD vyhlašována vždy, když nastane stupeň smogové situace. Z preventivních důvodů by měla být MHD zdarma ještě následující den po odvolání stavu smogové situace,“ říká předseda pražských Zelených Ondřej Mirovský s tím, že v zimním období jsou tyto situace poměrně časté.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace ve městě velikosti Prahy zemře za každý den, kdy koncentrace polétavého prachu (PM10) dosáhne 100 mikrogramů/m3 (hranice smogové situace), jeden člověk jen kvůli smogu. Při vyšších koncentracích ještě více, což mohou být ve výsledku desítky lidí za rok. „Jde o násobně větší počet okamžitých obětí, než si vyžádají dopravní nehody. Dlouhodobé účinky jsou pak ještě závažnější. Výfukové zplodiny z dieselových motorů jsou známým lidským karcinogenem způsobujícím zhoubné nádory plic,“ říká Jan Trnka, zdravotnický expert Zelených.

Náklady na bezplatnou MHD se odhadují ve výši 4 milionů denně.

 

0
Vytisknout
4444

Diskuse

Obsah vydání | 16. 2. 2017