Trump se v Turecku schoval do vozíku s občerstvením, a tak nastoupil do tajného letadla kvůli hrozbě ze strany Íránu

11. 8. 2026

čas čtení 4 minuty

V reakci na íránskou výhrůžku atentátem odletěl Donald Trump minulý měsíc tajným vojenským letem z Turecka do Británie, zatímco Bílý dům uváděl, že letí na palubě ⁠Air Force One. Jednalo se o mimořádný trik, jehož součástí bylo ukrytí prezidenta v letištním vozíku s občerstvením, jak uvádějí zprávy deníků Washington Post a New York Times.

K operaci došlo, když byl Trump v Ankaře na summitu NATO se světovými lídry, podle deníku Washington Post. Prezident údajně nastoupil do starého jumbo jetu Air Force One na dohled televizních kamer a o několik minut později byl tajně přepraven do menšího letadla pomocí letištního cateringového vozu, který se obvykle používá k nakládání jídla a dalších zásob před letem, sdělil deníku Washington Post americký úředník.

Úředník tuto operaci potvrdil také deníku New York Times.


Skutečná lokace Trumpa byla utajena před novináři i některými zaměstnanci Bílého domu. Americký úředník deníku Post sdělil, že „klamnou operaci“ spustila věrohodná hrozba vůči Trumpovi související s Íránem.

Administrativa dříve tvrdila, že Trump opustil Turecko 8. července na palubě bývalého letadla Air Force One. Prezident také oznámil na Truth Social, že místo letadla, které ho tam dopravilo – nového Boeingu 747-8 darovaného Katarem – použije „bývalý Air Force One“.

Cesta na zasedání NATO byla první zahraniční cestou nového letadla, jehož rychlá modernizace vyvolala otázky ohledně jeho nákladů a bezpečnosti, ⁠a uskutečnila se v době eskalace nepřátelských akcí s Íránem, který hraničí s Tureckem.

Před odletem z Ankary Trump na platformě Truth Social uvedl, že „kvůli starým časům“ použije starší, světle modré letadlo Air Force One k letecké základně RAF Mildenhall ve Velké Británii, zatímco nové letadlo zastaví na téže základně, aby si ho mohli prohlédnout tamní američtí vojáci.

Poté, co Trump před kamerami v Ankaře nastoupil do starého Air Force One, byl tajně přesunut do menšího letadla, Air Force C-32A, informoval deník The Post s odvoláním na amerického úředníka obeznámeného s operací a na podklady, které si prostudoval.

Podle deníku The Post byla tato klamná operace vyvolána věrohodnou hrozbou vůči Trumpovi. Podobná operace se odehrála již v roce 2000, kdy Bill Clinton použil neoznačený prezidentský tryskáč k letu do Pákistánu, zatímco jako návnadu vyslal svůj oficiální Air Force One.

Při této příležitosti novináři, kteří se domnívali, že cestují s Trumpem ve starším Air Force One, uvedli, že jim bylo doporučeno nechat v kabině pro novináře stažené rolety. Deník The Post uvedl, že kromě reportérů si mysleli, že je prezident na palubě, i někteří zaměstnanci Bílého domu.

Když se ho později novináři zeptali, proč museli mít během letu rolety zatažené, Trump odpověděl, že to bylo proto, že se „pravděpodobně nacházeli v  nebezpečném letu“. Dále dodal: „Ale když letím já, letíte i vy. Že?“

Letadlo C-32A s Trumpem na palubě odletělo do Británie, kde přistálo kolem 22:20 místního času, zatímco starší Air Force One s novináři dorazilo o několik minut později, informoval deník The Post. Podle deníku nebylo jasné, jak byl Trump přesunut z letadla C-32A zpět do staršího Air Force One, z něhož byl viděn při vystupování.

Trumpova doprovodná skupina novinářů uvedla, že v 22:56 místního času sestoupil po schodech staršího Air Force One. Ukázal novinářům znamení míru, ale nepřišel k nim, aby s nimi hovořil. Poté strávil nějaký čas pozdravováním příslušníků ozbrojených sil, než se vydal k novému letadlu, které daroval Katar.

Když byl Bílý dům požádán o komentář k odhalení tajného letu třetím letadlem, poskytl prohlášení od Steva Cheunga, ředitele pro komunikaci, v němž uvedl, že letadlo darované Katarem bylo vybaveno bezpečnostními protokoly na nejvyšší úrovni, které zajišťují bezpečnost prezidenta a jeho štábu.

„Jak prezident nedávno uvedl, existuje mnoho nepřátel Ameriky, kteří na něj míří, a my využíváme všechny prostředky, které máme k dispozici, abychom těmto hrozbám čelili,“ řekl Cheung. Jednalo se o stejné prohlášení, jaké bylo poskytnuto deníku The Post.


Zdroj v angličtině ZDE 

0
Vytisknout
402

Diskuse

Obsah vydání | 11. 8. 2026