Británie se řítí do katastrofy

6. 6. 2016Šéfové kampaně pro odchod Británie z EU Boris Johnson a Michael Gove. Těmto už od pohledu šílencům anglická veřejnost důvěřuje víc než Obamovi, šéfům všech britských politických stran, většině britských ekonomů, britským finančním institucím, Anglické bance, většině britských odborových předáků, britským lékařům, britským univerzitám, OECD, MMF a drtivé většině světových politiků, kteří všichni varují, že odchod Británie z EU bude katastrofou nejen pro Británii, ale pro celou Evropu

- V pondělí ráno poklesla hodnota britské libry vůči 16 hlavním měnám poté, co byla zveřejněna celá řada průzkumů veřejného mínění, z nichž vyplývá, že v Británii počet stoupenců odchodu země z EU převážil počet občanů, kteří chtějí v EU zůstat.

- Libra klesá i v Asii, kde rostou obavy z Brexitu.

- Pádu libry napomohl prý i deník Daily Telegraph, který zveřejnil průzkum 19 000 předplatitelů tohoto listu. 69 procent z nich si přeje odchod Británie z EU a nahrazení Davida Camerona v premiérské funkci potrhlíkem Borisem Johnsonem.

- Redakční komentář deníku Financial Times apeluje na šéfy všech britských firem, aby svým zaměstnancům vysvětlili, jak nebezpečný je Brexit.

- Bývalý britský premiér John Major ostře kritizoval šéfy kampaně pro Brexit Borise Johnsona a Michaela Gova. Obvinil je, že ostudným způsobem britské veřejnosti lžou.

- Podle pondělního průzkumu společnosti YouGov pro komerční televizi ITV podporuje odchod Británie z EU nyní 45 procent obyvatelsta a 41 procent chce v EU zůstat.

- David Cameron se v pondělí spojuje s labouristickou poslankyní Harriet Harmanovou, šéfem liberálních demokratů Timem Farronem a šéfkou Strany zelených Natalie Benettovou. Společně poukazují na to, že kampaň stoupenců Brexitu je podvod. Upozorňují, že stoupenci Brexitu během posledních týdnů zaujali 23 různých postojů ohledně toho, co by mělo být alternativou k členství Británie ve společném evropském trhu. Během té akce David Cameron v pondělí varoval, že britská ekonomika se zpomaluje v důsledku nejistoty ohledně Brexitu. Brexit by podle něho "umístil bombu pod britskou ekonomiku" Šéf britských liberálních demokratů Tim Faron varoval, že stoupenci Brexitu lžou: "Jak zrazeni se budou lidé cítit, jestliže budou hlasovat pro Brexit na základě argumentů jejich kampaně a posléze zjistí, že tyto důvody byly naprosté, vymyšlené nesmysly. Labouristická poslankyně Harriet Harmanová zdůraznila, že EU je garantem zaměstnaneckých práv. Natalie Bennettová, šéfka Strany zelených varovala, že odchod Británie z EU by znamenal konec ochrany životního prostředí. ZDE

- Předáci 10 hlavních britských odborových svazů varovali, že konzervativci zruší sociální práva, garantovaná Evropskou unií, pokud Británie odejde z EU. Apelovali na 6 milionů svých členů, aby hlasovali pro setrvání Británie v EU.

- Pod tlakem se octly v pondělí dopoledne i akcie britských stavebních firem. Očekává se hospodářský propad. Někteří ekonomové se obávají, že po odchodu Británie z EU bude Anglická banka nucena zvýšit úrokové míry, aby zabránila propadu libry na mezinárodních finančních trzích. To povede k zvýšení splátek za hypotéky a k ochromení trhu s nemovitostmi.

- Volatilita britské libry dostáhla maxima za posledních sedm let.

- Objednávky u britských firem poklesly za poslední tři roky na nejmenší míru uprostřed obav, že odchod Británie z EU bude ranou pro britskou ekonomiku.

- Soukromé kapitálové firmy a realitní kanceláře zastávají názor, že Británie by měla setrvat v EU.

- Mezinárodní měnový fond varoval, že Brexit zasáhne ceny realit v Británii. Stoupenci Brexitu to popírají.

Zdroje v angličtině ZDE ZDE ZDE

O ukradené československé revoluci z roku 1989

17. 11. 2018 / Jan Čulík

James Krapfl, Revolution with a Human Face. Politics, Culture and Community in Czechoslovakia, 1989-1992. Ithaca a Londýn. Cornell University Press, 2013. xxi, 260 str.

(Tato recenze zde původně vyšla dne 10. dubna 2014. Knihu nyní vydalo česky nakladatelství Rybka Publishers ZDE)

Hlavním problémem většiny studií o demokratické revoluci z roku 1989, upozorňuje historik James Krapfl, je to, že se jí historikové zabývají téměř výlučně z hlediska mocenských elit. To, co si mysleli a jak jednali během revoluce 1989 obyčejní lidé, zatím většinou nikoho nezajímalo. James Krapfl však prostudoval obrovské množství informací, prohlášení, letáků a dalšího materiálu z prvních týdnů revoluce od roku 1989 a objevil celou řadu pozoruhodných, zapomenutých a zřejmě i potlačovaných informací.

Rozhovor Britských listů 60:

Tváří v tvář katastrofě musíme jednat, ale nemáme projekt

3. 6. 2016V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík s Josefem Šlerkou, odborníkem na nová média z Karlovy univerzity, o dnešní politické situaci. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. června 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Ve zmateném Holandsku výrazně sílí ultrapravice

6. 6. 2016

Holandsko je dnes ztraumatizovaná, rozhněvaná a hluboce zmatená země, píše Joris Luyendijk. Podpora pro imigraci a pro EU je na absolutním minimumu. Synagogy a židovské školy potřebují policejní ochranu před domácími džihádisty a svoboda projevu je ohrožena. Čelní političtí komentátoři a komikové vyvolávají nenávist vůči muslimům stejně jak antisemité zuří proti "židům".

Nejpopulárnější je dnes v Holandsku Geert Wilders a jeho PVV, tedy Strana svobody. Wilders byl v roce 2015 zvolen "politikem roku". Je jediným členem Strany svobody a vládne jí tak nedemokraticky jako arabští diktátoři, jimiž pohrdá. Chce, aby Holandsko zrušilo euro a odešlo z EU. Jako Donald Trump požaduje zákaz přistěhovalectví z islámských zemí.

Mírná většina holandských občanů dál hlasuje pro proevropské politické strany, které s hrůzou odmítají diskriminaci vůči muslimům. Mluvčí holandského parlamentu Khadija Arib, je marockého původu. Populární primátor Rotterdamu Ahmed Aboutaleb je otevřeně a hrdě muslimem. V roce 2007 hlasováním holandští čtenáři vybrali knihu "Dům mešity" od v Íránu narozeného autora Kadera Abdolaha jako "nejlepší holandskou knihu všech dob".

Postřehy z putování po Svaté zemi - 2. část

6. 6. 2016 / Daniel VeselýCesta z Betléma do nedalekého Hebronu, již jsem bez problémů absolvoval v mikrobusu, je rovněž lemována několika nelegálními osadami. Ještě dříve, než vylíčím své postřehy a zážitky z Hebronu, jenž je řadou zasvěcených pozorovatelů považován za jakýsi mikrokosmos izraelské okupace, podívejme se nejprve na politické „rozparcelování“ Západního břehu.

Západní břeh Jordánu byl na základě Přechodné dohody Olso II v roce 1995 rozdělen na tři základní oblasti: Oblast A, B a C. Oblast A, která je plně pod kontrolou Palestinské samosprávy (PA), zaujímá zhruba 18 procent území Západní břehu a nacházejí se zde větší města, jako jsou Ramalláh, Náblus, Betlém, Jericho a podstatná část Hebronu. Oblast B, jejíž civilní správu zajišťuje Palestinská samospráva a bezpečnostní záležitosti spravuje PA společně s izraelskými okupačními orgány, tvoří 22 procent Západního břehu. Oblast C, která je zcela pod izraelskou kontrolou, pokrývá asi 63 procent Západního břehu, a na rozdíl od předchozích dvou oblastí se zde budují a rozšiřují nelegální osady, jichž je v současnosti asi 125, dále pak nelegální výspy a vojenské základny a zóny.

Bývalý premiér John Major varoval veřejnost, že aktivisté za Brexit lžou

5. 6. 2016Bývalý britský konzervativní premiér John Major varoval v neděli v televizi BBC britskou veřejnost, že jí aktivisté za odchod Británie z EU systematicky lžou. Zdůraznil, že je tím nesmírně rozhněván.

Major řekl, že se obává, že lidé budou hlasovat pro odchod Británie z EU na základě informací, o nichž je známo, že jsou nepravdivé. Citoval jako příklad podvodných informací, které šíří kampaň za odchod Británie z EU, tvrzení, že Británie "musí každý týden platit Evropské unii 350 milionů liber".

Major zdůraznil, že šéfové kampaně za Brexit Boris Johnson a Michael Gove "vedou kampaň, která je na hranici špinavosti". Major charakterizoval Borise Johnsona, bývalého primátora Londýna jako "dvorního šaška".

John Major pokračoval: "Oni uvádějí veřejnost v omyl neuvěřitelným způsobem. Šíří mezi britské voliče celou galaxii nepřesných a nepravdivých informací. A nesdělili nám, co se stane, pokud bychom hlasovali pro odchod z EU."

John Major předpověděl chaos, pokud dne 23. června bude Británie hlasovat za odchod z EU a varoval, že Británie v tom případě přijde "o obrovské množství státního příjmu prostřednictvím obchodu s Evropou". Dodal: "Všechny ty přísliby, jak se 'ušetřené' peníze budou moci investovat do britského státního zdravotnictví a jiné jsou upřímně řečeno slaboduché. Státní zdravotnictví je v rukou aktivistů za Brexit asi tak bezpečné, jako křeček v objetí hladového hroznýše."

Boris Johnson, interviewovaný v druhé části pořadu televize BBC, všechna tato obvinění odmítl a trval na tom, že to, co kampaň za odchod z EU tvrdí, je pravdivé.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Je rok 2026

4. 6. 2016

Je rok 2026. Uplynulo deset let od té doby, co Británie hlasovala pro odchod z Evropské unie. V Londýně pořádá premiér z euroskeptické strany UKIP oslavy desátého výročí "referenda o suverenitě", píše Natalie Nougayrède.

Evropská unie se rozpadla. Většina Evropy je nyní čínské Jednotné pásmo nové Hedvábné stezky, v jehož rámci se budují infrastrukturní projekty po celé Eurasii. Avšak to neznamená, že je Evropa stabilní. Stala se prostorem geopolitického soupeření. Rusko prosadilo v mnoha zemích svůj vliv a tajně se obává rostoucího vlivu Číny. Řecko se spojilo s Ruskem v nově vytvořené Ortodoxní unii, v projektu, který je charakterizován jako "kulturní a duchovní civilizace". Přidalo se i Bulharsko.

Francouzská prezidentka Marine Le Penová se připravuje na své znovuzvolení do prezidentského úřadu. Dostala se k moci roku 2022 na základě protiglobalizačního a protiimigračního programu. Rychle zorganizovala referendum o odchodu Francie z Evropské unie, čímž EU skončila.

Na pokraj Brexitu nás přivedly vlastní zlozvyky

4. 6. 2016

V ČR demonstrují občané za právo poslouchat lži televize Prima. Avšak i v Británii se chovají občané jako blbci, a je to ještě vážnější. Zamýšlí se nad tím Martin Kettle:

Důvěřujme občanům, to si vždycky říkám. Víceméně, v dlouhodobé perspektivě, se vždycky nakonec chovají rozumně. O tom se musím neustále přesvědčovat, když britští voliči, což dělají často, zvolí vládu, pro kterou jsem nehlasoval. Ovšem referendum o odchodu Británie z EU není nic takového. Jeho dopad je daleko nebezpečnější. A síly jsou nebezpečně vyrovnané. Brexit může zvítězit.

Pokud k tomu opravdu dojde, se všemi chaotickými a nekoordinovanými důsledky pro celou Evropu i Británii, nebude to proto, že stoupenci Brexitu mají lepší argumenty: Absolutně nemají. Ani to nebude proto, že na jejich straně jsou fakta. Absolutně nejsou. Ani proto, že je jasné, co Brexit znamená: naprostý skok do tmy. Ani proto, že probrexitová kampaň je mistrovsky vedena: není.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Stoupenci odchodu Británie z EU získali náskok 3 procent

5. 6. 2016

V kategorii nerozhodných osob se nyní 47 procent kloní k odchodu z EU, zatímco 32 procent se kloní k setrvání v EU.

Občané se dělí podle sociální třídy, regionu a podpory politických stran. Bohatší chtějí zůstat v EU, starší lidé chtějí EU opustit. Mladí lidé jsou drtivou většinou pro setrvání Británie v EU, vládnou ale obavy, že nepůjdou hlasovat. David Cameron nyní zřejmě lituje, že zabránil šestnáctiletým a sedmnáctiletým Britům hlasovat v referendu, přestože měli ve Skotsku právo hlasovat v referendu o osamostatnění Skotska.

Jak na to opakovaně poukazují mnozí, drtivá většina argumentů stoupenců Brexitu je věcně chybná, jenže na veřejnost věcné argumenty nepůsobí. Jsou pro ni příliš složité, stoupenci Brexitu nevěří varování politiků, ekonomů a mezinárodních institucí, že odchod Británie z EU bude katastrofa, a rozhodují se na základě nevěcných emocí, případně opakují argumenty, které byly stokrát věcně vyvráceny.

Podrobnosti v angličtině ZDE

2. Váš názor a váš pohled na věc nás zajímá

4. 6. 2016Sdílejte na Facebooku!

V polovině května se konalo v Evropském parlamentu ve Štrasburku Evropské setkání mládeže 2016 (EYE - European Youth Event 2016) s mottem "Společně to můžeme změnit". Podrobné informace v angličtině jsou ZDE

Odkaz a témata z minulého týdne jsou ZDE

Díky Britským listům se můžete o tématech, která víří Evropou i světem, dozvědět a diskutovat o nich společně s námi.

V nadcházejících týdnech vám chceme postupně zprostředkovávat otázky z pěti tematických okruhů, o nichž mladí lidé z celé Evropy ve Štrasburku diskutovali. Přijde nám, že otázky, které pro setkání připravili jeho organizátoři, jsou vynikajícím způsobem zformulovány a jsou nesmírně aktuální a důležité. Řeší budoucnost Evropy i světa, který je na rozcestí. Rádi bychom, kdybyste se k nim vyjádřili. Chtěli bychom vyvolal aspoň ozvěnu vynikající diskuse, jaká se konala ve Štrasburku. Chtěli bychom vědět, co si o těchto otázkách myslíte vy. Napište nám svůj názor, na twitteru či emailem. Zajímavou diskusi zveřejníme.

Švýcarsko odmítlo univerzální základní příjem

6. 6. 2016

V referendu odmítlo zřejmě až 78 procent švýcarských voličů univerzální základní příjem ve výši až 60 000 Kč měsíčně. Proti byly všechny politické strany.

Stoupenci univerzálního základního příjmu argumentovali, že polovina práce, která se vykonává ve Švýcarsku, je neplacená, patří k ní práce v domácnosti a péče o nemocné a invalidy.

Kritikové plán odmítli jako "příliš nákladný" a také proto, že jeho stoupenci nevysvětlili, jak má být financován. Podle jeho stoupenců to mělo být úkolem parlamentu zajistit to.

Hlavním důvodem, proč byl návrh odmítnut, byla obava, že by univerzální základní příjem přilákal do Švýcarska miliony lidí z jiných zemí.

Stoupenci univerzálního základního příjmu se však cítí neporaženi. Argumentují, že to také trvalo velmi dlouho, než společnost přijala takové pojmy, jako je univerzální starobní důchodové zabezpečení, všeobecné zdravotnictví či podporu v nezaměstnanosti. Vyjádřili přesvědčení, že do deseti let bude univerzální základní příjem zaveden.

V Evropě se o něm debatuje hlavně proto, že se předpokládá, že zanedlouho připraví robotizace většinu lidí o zaměstnání.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Just take me to jail

Ali, ne Jágr

4. 6. 2016 / Bohumil Kartous

Odvaha je riskovat ve 24 letech všechno: vztek deníků a televizních reportérů a milionů bílých Američanů, kteří vás vnímají jako veřejného nepřítele, když říkáte ne válce. 

Desetitisíce Poláků znovu demonstrovaly proti vládě PiS a na podporu EU

5. 6. 2016

V sobotu ve Varšavě znovu demonstrovaly desetitisíce Poláků proti ultrakonzervativní vládě strany Právo a spravedlnost. Demonstraci zorganizoval KOD, Výbor na obranu demokracie, a účastnili se jí i dva bývalí polští prezidenti. KOD odhadl počet účastníků na 50 000 polská policie na 10 000.

Británie: Labouristická strana zkoumá možnost zavedení univerzálního základního příjmu

6. 6. 2016

Stínový labouristický ministr financí John McDonnell se účastní v pondělí v Dolní sněmovně zveřejnění analýzy tohoto návrhu, kterou připravila levicová aktivistická organizace Compass.

McDonnell uvedl, že univerzální základní příjem pro všechny by mohl připravit naši zemi na revoluci v zaměstnanosti v důsledku blížících se zásadních technologických změn. Je to pojem, který bude Labouristická strana v následujících několika letech podrobně zkoumat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nový středověk

3. 6. 2016 / Karel Dolejší


Zikmund Winter v knize Kuchyně a stůl našich předků (1892) zmiňuje stížnost cechu pražských nožířů z roku 1552, "že by tovaryšům čtyřikrát za den stravu dávati museli". O čtyři sta let později mí chudší prarodiče doma před dětmi zamykali chleba - a kdyby jim někdo přečetl Winterovy záznamy z "temného středověku", nejspíše by nevěřili. Řeč je ovšem - kromě jiného - o rozdílech mezi organizovanou a neorganizovanou námezdní prací.

Prototyp idiota současnosti

Fandím Primě

4. 6. 2016 / Bohumil Kartous

Tento stručný a srozumitelný vzkaz nám napsal čtenář na FB. Myšlenkový vzorec, který obsahuje vše o dominantním diskursu současné české společnosti: selský, zemanský rozum, myšlení pervertované do podoby racionalizace nejnižší ubohosti, která se najednou vyjeví jako hrdost. Jásání nad úplným vlastním ponížením. Povýšení tuposti na princip nejvyšší. Konec civilizace ve dvou slovech a jedné osobě. Geniální, děkujeme.

ČR nutně potřebuje různorodější společnost

2. 6. 2016 / Bohumil Kartous

Mluvil jsem před dvěma dny dlouze s jedním vysoce postaveným představitelem české akademické obce. Bavili jsme se o tom, jak ošidné je nechat si vnutit představu, že je tu nějaká pražská kavárna, oddělená a odtržená zcela od života v českých regionech, a pak je tu nějaký český venkov, zcela izolovaný od dění okolního světa. Prostě to tak není. Každý, kdo byl poblíž, uměl dát několik příkladů ze svého vlastního života, kdy se permanentně dostává do názorového střetu na téma uprchlictví. Pravda, vzhledem k nevyvážené velikosti obou skupin v české společnosti je pravděpodobné, že lidé, kteří tvoří názorovou většinu, mají mnohem jednodušší možnost vytvořit si svou komfortní názorovou zónu. To se pak stává, že taxikáři v Olomouci mají hysterický strach z uprchlíků, ačkoliv žádného nikdy neviděli...

Občané demonstrovali, aby jim televize Prima dále lhala

4. 6. 2016

Přestože bylo prokázáno nahrávkou z redakční schůze, že manažeři z televize Prima svým redaktorům nařizovali, co mají vysílat, jinak budou propuštěni, demonstranti se před televizí Prima razantně dožadovali pokračování této praxe:

"Zahraniční televize" si vyžádaly inscenaci pomoci uprchlíků při úklidu po povodních

5. 6. 2016

Blíže nejmenované "zahraniční televizní týmy", které přijely na místo povodní v Německu pozdě, si údajně podle rakouského bulvárního listu Kronen Zeitung vyžádaly ve švábském městě Gmünd, aby se znovu inscenoval úklid po povodních především za účasti uprchlíků.

Uprchlíci ve Gmündu skutečně v minulých dnech při úklidu po povodních pomáhali, avšak nikoliv na tom místě, které si zvolily "zahraniční televizní týmy". Když to viděli místní lidé, došlo prý i na fyzické útoky proti televizním štábům. Rakouská televize se na natáčení naaranžovaných scén neúčastnila.

Podrobnosti v němčině ZDE

Bodláky Václava Duška

Každý den odvahu prý mnoho nestojí

4. 6. 2016 / Václav Dušek

Chybíš -li, vážený souputníku, v našem mrňavém bulvárním orloji, jako bys zemřel. Lid chce číst pohádky pro dospělé - neboť všední život jest nuda, nuda a šeď. Bulvárně tvořit není legrace. Ke všemu můžeš být v ohrožení, že jakýsi halama po tobě vztáhne spravedlivou pracku, ale nic není tak horké, jak se servíruje. Klídek. Vytrvat. Kam sáhneš, doslechneš, dohlédneš, hned máš téma ku zpracování. Vytáhne se příkladně prastará záležitost ohledně výběru jména. Dcerka známého uměleckého pišošvora se měla státi Stalinkou. Naštěstí se otecko nechal přemluvit, aby nešílel. Existují jedinci, co straší bulvarizací - jeminkote, žijeme ve světovém bulvárním kotli, kde se vaří med i jed a fronty hladových slintají nad poživatinami, nevídanými ve starých časech malinkatého bulvárku...

Další pozoruhodné fotografie Daniela Veselého z Izraele a Palestiny

3. 6. 2016 / Daniel Veselý

Palebná zóna:Tak dom. Na letišti v Tel Avivu jsem dostal ještě větší sodu než jeden Palestinec z Jeruzaléma, který je na tohle zvyklej. Lhal jsem, že jsem byl jen v Jeruzalémě ( a to si klidně mohli čeknout můj foťák a bylo by zle), ptali se mě na lidi, se kterými jsem mluvil, co a kdy jsem přesně dělal, kdy jsem koupil tohle a tohle, kde jsem přesně bydlel, jak dlouho bla bla..Asi desetkrát mi projížděli věci, boty a hlavně pásek, esi v něm nemám nějakou bombu. Nakonec si mě ještě vytáhli z letadla. Uff, píše Daniel Veselý.

Jeho fotografická reportáž viz níže:

Evropská komise ČR důrazně doporučuje:

Udělejte něco s učiteli, než bude pozdě...

2. 6. 2016 / Bohumil Kartous

Evropská komise pravidelně vydává doporučení členským zemím EU s ohledem na jejich dlouhodobé i krátkodobé politiky. Čerstvé doporučení se týká (opět) zvýšení transparentnosti veřejné správy, protikorupční reformy, posílit udržitelnost financování zdravotní péče. Nejširším a nejvíce konkrétním je ale doporučení v oblasti vzdělávání. Kromě očekávatelné inkluze (proti ČR je stále vedeno řízení pro porušování mezinárodního práva, tzv. infringement proceedings, kvůli diskriminaci v přístupu ke vzdělávání) si Rada EU, která doporučení vydává, všímá problému s učiteli. ČR patří mezi země s nadprůměrně stárnoucí učitelskou populací v rámci OECD. Problém je zároveň v tom, že učitelské povolání se jeví jako neatraktivní a na pedagogické fakulty směřují většinou pouze uchazeči, kteří se nedostanou jinam. Nejde jen o preselekci, následně dochází k redukci u těch absolventů učitelství, kteří nejdou učit a dále u těch, kteří ze školství odcházejí kvůli nízkým platům. Zároveň je tu početná skupina vysokoškolských studentů, kteří by rádi učili, ale zákon o pedagogických pracovnících požaduje (zcela nesmyslně) úplné pedagogické vzdělání, čímž tyto lidi odrazuje (více v nedávném průzkumu mezi uchazeči o studium na VŠ). Situace směřuje k tomu, že český stát bude muset - chtě nechtě - výrazně zvýšit platy učitelů, protože ve školách budou zanedlouho citelně chybět. Zajímavý průzkum v této souvislosti provedl Národní úřad pro ekonomický výzkum v USA, který ukazuje, že v době ekonomické recese přicházejí do škol učitelé, kteří mají následně lepší výsledky. Je to pravděpodobně způsobeno tím, že v době poklesu ekonomiky a menších šancí najít si práci jinde se více potentních uchazečů zajímá o práci ve škole. Český stát se opět chová krajně nezodpovědně a nechává situaci dojít do extrému, kdy nebude moct kontrolovat kvalitu a kultivovat pedagogickou obec, která je částečně v tristním stavu (zejména s ohledem na relativní neschopnost se dále vzdělávat a měnit často desítky let neměnné postupy, ve srovnání s jinými oblastmi lidské činnosti fascinující atavismus). V okamžiku, kdy budou učitelé chybět, bude pouze nominálně doplňovat stavy. Kvalita učitelů je přitom klíčovým faktorem udržitelného sociálního a vzdělanostního rozvoje společnosti. Další zanedbávání je projevem ignorance politické moci a důkazem o tom, že její držitelé sledují jiné cíle než veřejný zájem. Jinak si to lze jen stěží vysvětlit.

Evropa začíná experimentovat s univerzálním základním příjmem

3. 6. 2016

Zkušební projekty budou zahájeny ve Finsku a v Holandsku v roce 2017

Pro stoupence univerzálního příjmu je to nevyhnutelné. Vzniká svět, v němž roboti odstraní většinu pracovních příležitostí, i když nikoliv bohatství států. Proto by státy měly svým občanům platit základní příjem bez ohledu na jejich potřeby či požadavky.

Univerzální základní příjem je atraktivní pro levici i pro pravici. Pro levici slibuje odstranění chudoby a práci v nepříjemných zaměstnáních. Pravicoví libertariáni zase doufají, že to odstraní byrokracii a vytvoří jednoduchý, samostatný sociální systém.

V digitální ekonomice by to také lidem umožnilo koupit si nutné robotické technologické zařízení.

Proč nepřátelé Spojených států milují Donalda Trumpa

3. 6. 2016


Donald Trump je podle barvité severokorejské propagandy "jasnozřivý" a "moudrý politik". V USA byla tato vyjádření vesměs přijata s pobavením. Ale podobně jako s chybným úsudkem ohledně Trumpovy domácí atraktivity, je chybou odepisovat severokorejské prohlášení jako frašku, protože tato propaganda je pravdivá: Donald Trump je mezi nepřáteli Spojených států velice populární - a tato popularita odráží jejich strategické zhodnocení kandidáta, napsal Tom Rogan.

Od Etonu k Brexitu

3. 6. 2016


Tahle referenda jsou podivná věc: Na jedné straně poskytují prostor nejpřímější, neovlivněné vůli lidu; na druhé posunou celý národ na kurs, který může být riskantní, přičemž obcházejí instituce, které mohly celek i jeho části chránit. 23. června Britové zvolí mezi setrváním v Evropské unii a jejím opuštěním směřujícím do neznáma. Nedávné průzkumy ukazují, že je obyvatelstvo rozděleno takřka na stejně velké části. Za tři týdny se může hodně změnit, ale zdá se jisté, že o něco málo více než polovina těch, kdo budou hlasovat, uvalí na ostatní něco, co si nepřejí a co rozhodne o budoucnosti všech, napsal Nikos Konstandaras.

Francie do roku 2018 přijme 30 000 uprchlíků z Řecka

3. 6. 2016


Francie oznámila, že bude měsíčně přijímat 400 uprchlíků z Řecka, přičemž v příštích dvou letech celkem přijme 30 000 osob. Tento krok je součástí dohody o přemístění uprchlíků, kterou členské státy EU podepsaly v roce 2015, ale jen málokterý ji provádí.

Moře vyplavuje mrtvoly uprchlíků v Libyi

3. 6. 2016

Na libyjských plážích moře vyplavilo nejméně 85 mrtvol po týdnu, kdy se při pokusech překročit Středozemní moře utopily stovky uprchlíků

Nedaleko libyjského města Zuwara v západní Libyi vyplavilo moře na pobřeží nejméně 85 mrtvol uprchlíků, uvedl Červený kříž. Stovky migrantů minulý týden zahynuly utopením ve Středozemním moři.

Zdálo se, že většina mrtvých uprchlíků je ze subsaharské Afriky, avšak jejich mrtvoly byly částečně rozložené a nebylo jasné, kdy se utopili. Byly také nalezeny mrtvoly dvou dětí.

Letos překročilo Středozemní moře z Libye do Itálie už asi 40 000 migrantů. Odhaduje se, že příjem pašeráků lidí z převozu uprchlíků tvoří v severozápadní Libyi 30 až 50 procent tamějšího hrubého národního důchodu.

Podrobnosti v angličině ZDE

Hladovka vězně v kauze Fénix: Začíná jít o život

1. 6. 2016

Se znepokojením sledujeme zprávy o vazebně stíhaném Martinu Ignačákovi, který se svým třináctiměsíčním pobytem za mřížemi stává druhým nejdéle zadržovaným podezřelým ve vazební věznici na Pankráci. V reakci na nepropuštění z vazby zahájil koncem minulého týdne protestní hladovku a odmítá přijímat jakékoliv jídlo i pití. Důvodem protestu je to, že Vrchní soud v Praze nedávno rozhodl zrušit rozsudek Městského soudu v Praze, který mohl znamenat Ignačákovo propuštění z vazby. Martin Ignačák ve vazbě dlouhodobě psychicky strádá. Je mu také odpírána veganská strava, ač je letitým veganem, takže je plně odkázán na zásobování přátel a rodiny a málokdy je mu dopřáno teplé jídlo.

Za Ignačáka se v procesu zaručila jeho sestra, jejíž záruku soud nižší instance shledal jako dostatečnou pro pominutí vazebních důvodů, zatímco soud vyšší instance vyšel vstříc policejnímu tlaku na to, aby Ignačák ve vazbě setrval. Pavla B., sestra obviněného, se k protestní hladovce připojila také, aby vyjádřila jednak solidaritu s bratrem a jednak znepokojení nad způsobem vyšetřování tzv. operace Fénix.

Human Rights Watch: Smrtící týden ve Středozemním moři

2. 6. 2016Vládnou obavy, že se minulý týden utopilo ve Středozemním moři více než 880 žen, mužů a dětí. Zatímco pašeráci nesou přímou odpovědnost za to, že posílají přeplněné a plavby neschopné lodě z libyjského pobřeží i odjinud, evropské vlády nesolu morální a politickou odpovědnost za to, že nedělají víc, aby zabránily těmto strašlivým úmrtím, píše Judith Sunderland z Human Rights Watch .

Ti, kdo se minulý týden utopili, byli v první řadě lidské bytosti. Bez ohledu na to, zda prchali před chudobou nebo pronásledováním ve svých domovských zemích, nikdo z nich si nezasloužil zemřít. Bez ohledu na jejich národnost si zasloužili záchranu, lidské zacházení a zhodnocení jejich individuálních okolností včetně potřeb ochrany jako uprchlíci.

Průzkum veřejného mínění:

Angličané chtějí opustit EU

1. 6. 2016 / Jan Čulík

Z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který provedla firma ICM pro deník Guardian, vyplývá, že se za posledních čtrnáct dní Britové posunuli k podpoře odchodu z EU. 52 procent Britů nyní podporuje odchod Británie z EU, 48 chce setrvat v EU. Skotsko je drtivou většinou pro setrvání v Evropské unii a skotští nacionalisté musejí jásat, protože pokud budou Angličané chtít odejít z EU, Skotsko uspořádá nové referendum o odchodu z Británie a setrvání v EU a tentokrát vyhraje.

Polská vláda zaujala vůči Evropské komisi vzdorný postoj

1. 6. 2016

Polská vládní delegace v Bruselu odmítá kritiku Evropské komise ohledně ústavní krize v Polsku. Jak známo, vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) ochromila v Polsku nezávislý ústavní soud.

Šedá eminence polské vlády, šéf strany PiS Jarosław Kaczyński zpochybnil právo Evropské komise zahájit proti Polsku řízení v důsledku toho, že Polsko porušuje demokratické předpisy Evropské unie. Kaczyński tvrdí, že jde o proceduru, kterou si Evropská komise "vymyslela", a pohrozil, že se Polsko bude soudně bránit.

Zdroje v Bruselu poukázaly na to, že postoj polské vlády protiřečí požadavkům, které definovala Benátská komise, právní orgán Rady Evropy, který začátkem letošního roku vydal zprávu o polské krizi. Benátská komise požaduje, aby nynější polská vláda uznala tři soudce, které zvolil do patnáctičlenného Ústavního tribunálu minulý polský parlament. Zdůraznila také, že nová polská vláda musí uznat rozhodnutí Ústavního tribunálu z 9. března, že novýž zákon, regulující činnost Ústavního tribunálu, je protiústavní.

Polská premiérka Beata Szydło a Kaczyński odmítají verdikt z 9. března uznat, protože podle jejich nového zákona, který je zpochybňován tímto verdiktem, verdikt neplatí, protože nebyl schválen dvoutřetinovou většinou.

Podrobnosti v angličtině ZDE

OSN: V roce 2016 zemřelo utopením ve Středozemním moři 2510 uprchlíků. Je to dosud nejvyšší počet

2. 6. 2016

Za prvních pět měsíců roku 2016 zemřelo utopením ve Středozemním moři 2510 uprchlíků. V roce 2015 jich zahynulo za totéž období 1855, v roce 2014 jich zemřelo 57, uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

V minulém týdnu se utopilo ve Středozemním moři 880 osob.

Bodláky Václava Duška

Rojení partajní - vizionáři k nesehnání

2. 6. 2016 / Václav Dušek

Doby strnulých hrdinů zvolna odeznívají. Podívejte, drazí občané, u nás doma stálá možnost vystoupat k vrcholu nesmírné blaženosti. Prezidentský úřad se nám údajně silně otřásá v samotných demokratických základech položených v jílovitém terénu. Do boje za volební vítězství vyrazil i fešák dědeček Všesněd, moudrost šprýmař spolykal beze zbytku, ni drobtu nenechal. Nabídne národu návod k nabytí finančních rezerv. Stačí se nebát, hrát a hrát - neboť znavené štěstí, jak známo, usedne i na vola.

Budoucnost internetu je v projektech postavených na sdílení kolektivního poznání nezávisle na korporacích

Další vývoj prototypu civilizačního pokroku

2. 6. 2016

Největším dosavadním projektem internetu, kromě internetu samotného, je Wikipedia. Systém kolektivního poznání, postavený na možnosti neomezeně sdílet a zároveň korigovat, kde jediným předpokladem pro zapojení je spontánní angažovanost, vytvořil prototyp pro definici dalšího stupně civilizačního pokroku. Poznání se vymanilo z "brahmánských" kruhů, opustilo chrám vědění, čili univerzitu a prostřednictvím komunikačních technologií se šíří neomezeně. Dalším stupněm ve vývoji tohoto prototypu je Stack Exchange. Tento globální komunitní projekt započal jako sdílení informací a rad mezi programátory (Stack Overflow) a postupně se rozšířil v podstatě na jakoukoliv oblast lidského poznání. Zatímco Wikipedia stojí na iniciativě toho, kdo chce sdílet poznání, Stack Exchange postup poněkud mění: položíte otázku a algoritmus ji spáruje s podobnými otázkami a odpověďmi na ně. Pokud položíte otázku, na kterou doposud nikdo neodpovídal, v rámci komunity se velmi pravděpodobně najde někdo, kdo odpoví. Lidé, kteří poskytují vysvětlení, jsou zároveň hodnoceni za jejich správnost a užitečnost, čímž se vytváří velmi přesný rating expertnosti. Vývoj tohoto prototypu, započatého Wikipedií, dává jakous takous naději, že je možné vytvářet paralelní, nekorporátní struktury...

Pojem rozchod bude pomalu nahrazen pojmem uninstall a outsourcován na třetí osobu...

Až nám začnou ledničky odmlouvat

2. 6. 2016 / Ivo Barteček

Dokážete si to představit? Večer vás začne honit mlsná, vyběhnete k lednici, otevřete ji a ozve se milé, zdvořilé, ale nesmlouvavé - „Po šesté večerní chceš uzené?“ A vy uslyšíte ten odsuzující podtón, který vás donutí uhnout při manévru rukou a namísto uzeného si vzít odtučněný jogurt.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2016

1. 6. 2016

V květnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 45 339 Kč.   Příjem z reklamy byl 16 913 Kč.

Zůstatek byl koncem května 2016 130 685,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
14191