O státním převratu v Makedonii

4. 2. 2015

čas čtení 7 minut

Makedonské úřady v sobotu posunuly politickou bitvu v zemi za bod nenávratu, když senzačně prohlásily, že zabránily státnímu převratu organizovanému opozičním lídrem Zoranem Zajevem.

O loajalitě

4. 2. 2015 / Zdeňka Petáková

čas čtení 3 minuty

Loajalita (často psáno i loyalita), znamená podle slovníků souhlasný postoj, oddanost, věrnost (například vládě), poctivost, upřímnost. Slovníky uvádějí i význam podlézavost, avšak pro tu máme přiléhavější slovo devótnost.

Tečka za jugoslávským konfliktem?

4. 2. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 10 minut

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu včera zamítl žaloby Chorvatska a Srbska obviňujících se navzájem z genocidy kvůli událostem během rozpadu Jugoslávie ZDE. Soud samozřejmě neříká, že by během posledního kola balkánských válek ke zločinům nedošlo. Pouze konstatuje, že v jistém smyslu absolutní zločin, genocidu, ani jedna ze stran nespáchala.

Britské listy se bez finančních příspěvků neobejdou

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Vážení čtenáři, krátce k nově nastaveným formátům reklamy a k souvislostem, které z toho vyvstávají jak pro BL, tak pro vás. BL nejsou komerční projekt, ale peníze potřebují. Proto se v současnosti bez reklamy neobejdou. V rámci nového designu jsme se snažili najít kompromis mezi její „otravností“ a užitečným přínosem.

Odmítli jsme formáty zcela běžné na většině českých mediálních portálů, drželi jsme se formátů běžných na britských a amerických médiích. I tak se určitě najdou lidé, které to bude obtěžovat. Pochopte prosím, že bez reklamy to nejde.

Proč jsou někteří muslimové tak radikalizovaní a proč útočí na „západní hodnoty“?

4. 2. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Opět se rozhořely planoucí diskuse o nebezpečí islámu, migrace muslimů na Západ, aniž by se analyzovaly skutečné pohnutky, jež zoufalce vedou k atakům proti euroamerické civilizaci včetně Izraele. Vycházíme-li z jednoduché aritmetiky, tak ze zhruba 1,7 miliardy vyznavačů muslimské víry jich přinejmenším 99 procent žije naprosto mírumilovným životem. Řekněme, že jedno procento namátkou, tedy 17 milionů osob, může být „zradikalizováno“ (počet bojovníků Islámského státu je maximálně 200 tisíc ZDE ), mnohdy represivní politikou západních zemí. Nicméně jen nepatrný zlomek tohoto počtu se dopouští teroristických útoků proti cílům západní civilizace.

Rusko plánuje společné manévry s Kubou a Severní Koreou

4. 2. 2015

čas čtení < 1 minuta

Rusko diskutuje o společných vojenských cvičeních s KLDR a Kubou, oznámil náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov na jednání, jehož se zúčastnili všichni důležití vojenští představitelé včetně ministra obrany Sergeje Šojgu.

Jak to vypadalo v Československu před čtvrt stoletím

1. 2. 2015

čas čtení < 1 minuta

Chcete vidět, jak to vypadalo v Československu přesně čtvrt stoletím? Na jaře 1989 odvysílala televize BBC v pořadu Panorama tento pěkný dokument o situaci před změnou režimu.

Ferdinand Peroutka: "Nejsem antisemita, ale..."

3. 2. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

Miloš Zeman opět vyvolal další kontroverzi, když znovu na základě nepřesných informací formuloval tezi o údajném selhání českých intelektuálů v předprotektorátní době, po nástupu Hitlera v Německu k moci, když chybně označil článek Jana Stránského za článek, který údajně napsal novinář Ferdinand Peroutka. Ten článek se podle historika Petra Zídka nenašel, nicméně existuje jiný článek Ferdinanda Peroutky, "Židé, Češi a Němci", o němž Petr Zídek tvrdí, že antisemitský není, ale on je. Viz citace:

O divadle terorismu

1. 2. 2015

čas čtení 5 minut

Teroristé nemají skoro žádnou vojenskou moc, tak namísto toho vytvářejí divadlo. Jak by na to měly státy reagovat? Je znepokojující, jak se teroristům daří vybičovávat faktor strachu.

(Tento článek vyšel v Britských listech původně 1. 2. 2015. Vzhledem k tomu, jak je aktuální, ho vydáváme znovu.)

Teror je vojenská strategie, která se snaží změnit politickou situaci šířením strachu, nikoliv ničením. Téměř vždy je to strategie, kterou používají velmi slabé strany, které nemají možnost své nepřátele podstatnějším způsobem poškodit. Samozřejmě každá vojenská akce šíří strach. Avšak v konvenční válce je strach jen vedlejším důsledkem hmotných ztrát a obyčejně je úměrný velikosti těchto ztrát. Při terorismu je strach jediným faktorem a existuje šokující disproporce mezi skutečnou silou teroristů a strachem, který dokáží vyvolat, píše Yuval Noah Harari.

Bitva o Ukrajinu: Jak Západ "ztratil Putina"

3. 2. 2015

čas čtení 2 minuty

Schůzka skončila po čtyřech hodinách a oba účastníci odcházeli z konferenčního sálu v zasmušilém rozpoložení. Putin zanedlouho odcestoval a druhého dne summitu G20 se nezúčastnil. Merkelová vyjádřila přesvědčení, že ukrajinská krize hned tak neskončí. Kromě toho pochopila, že Putinův apetit sahá za hranice Ukrajiny.

Když se německá diplomacie během šesti měsíců zbytečně snažila zjistit, oč vlastně přesně jde Kremlu při jeho útoku na Ukrajinu, uskutečnila se schůzka Angely Merkelové s Vladimirem Putinem u příležitosti summitu v australském Brisbane.

Yanis Varoufakis: K dohodě mezi Řeckem a EU určitě dojde

3. 2. 2015

čas čtení 5 minutModerátor Channel Four: Je tu nyní se mnou Paul Mason. Vy jste hovořil s řeckým ministrem financí. Co říkal?

Paul Mason: Yanis Varoufakis je nyní mužem tohoto okamžiku. V pondělí se v Londýně setkal s britským ministrem financí. Ten mu řekl, že Řecko je nejkritičtější a nejvíce znepokojující země v celé světové ekonomice a apeloval na něho, aby se choval uměřeně. Začal jsem, že jsem mu řekl, že to nebylo zrovna nadšené vyjádření podpory.

Yanis Varoufakis: Tak to já neinterpretuju. Já jsem na té schůzce byl, tak mi dovolte, abych vám řekl, jaký mám z toho pocit. Bylo to nesmírně konstruktivní setkání. Byl to závan čerstvého vzduchu. Když jsem odcházel z Downing Street č. 11., měl jsem dojem, že máme velmi konstruktivní vztah, že to byla báječná schůzka, navzdory rozdílům v názorech, že jsme se velmi soustředili na nalezení toho, co máme společného, a už jsme to našli.

Mobilizace - maskirovka invaze?

3. 2. 2015

čas čtení 3 minuty

Kreml shledal nevyhnutelným oznámit světovému společenství, že separatisté na Donbasu ignorují jeho výzvy k míru. 2. února TASS publikoval zprávu, v jejíž první části tiskový tajemník prezidenta Peskov oznamuje, že Putin je "krajně znepokojen vývojem situace na Donbasu kvůli nepřetržitým bojům a vyzývá všechny strany konfliktu, aby neprodleně přerušily bojovou činnost a všechny projevy násilí", píše ruský vojenský publicista Alexandr Golc.

Katastrofální situace na Ukrajině

3. 2. 2015 / Veronika Sušová-Salminen

čas čtení 1 minuta

Už pár dní mám intuitivně nepříjemný pocit z toho, co čtu o vnitropolitickém dění na Ukrajině. Opravdu doufám, že se mýlím, že realita a mediální filtr nejsou identické a že k ničemu takovému nedojde, píše na Facebooku Veronika Sušová Salminen.

Ale v posledních dnech sílí adresná kritika Porošenka, který se ocitá v kleštích. Na jednu stranu po něm chce Západ reformy (americký ambasador v Kyjevě se o víkendu celkem jasně vyjádřil, že bez reforem, není podpora režimu jistá) a zároveň je kritizován za to, že válka ve dvou východních oblastech Ukrajiny nevede nikam, ani k vítězství, které chtějí jedni ani k míru, který chtějí druzí

. V posledních dnech ale také sílí uliční protesty s prvky násilí v Kyjevě. Dnes vypukl další - protestující (asi několik stovek) útočí právě nyní na prezidentský úřad.

Opravu mám obavu, že to neskončí dobře a že se Ukrajina obrátí v černou díru a věci se tam vymknou zcela kontrole. V zemi jsou tisíce lidí ve zbrani a ztráta kontroly a autority státu (jeho kolaps) může být absolutně katastrofická...

Nature k útoku na Charlie Hebdo

3. 2. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Byl jsem zvědav, jak se k vraždění v redakci Charlie Hebdo postaví britský vědecký časopis Nature, který pravidelně reaguje na světové společenské dění – a teprve minulý týden jsem se dostal ke čtení čísla z 15. ledna, v němž vyšel rozsáhlý editorial „Science and satire“ („Věda a satira“). A byl jsem velmi potěšen, že Nature se jednoznačně staví na stranu karikaturistů a vidí, třeba oproti Tomáši Halíkovi, právě v jejich díle pokračování důležitých evropských kulturních tradic.

Barack Obama plánuje zdanit americké korporace ze zisků ve výši 2 bilionů dolarů, které mají v zahraničí

3. 2. 2015

čas čtení < 1 minuta

Koporace Apple, Microsoft a General Electric budou každá muset zaplatit daně ve výši 10 miliard dolarů nebo více, pokud projde prezidentův návrh, aby na jejich zahraniční zisky byla uvalena jednak jednorázová dań a pak pravidelná daň ve výši 19 procent.

Jednorázová daň by přinesla americkému státu nejméně 238 miliard dolarů a zvýšila by americké HDP o 1,5 procenta, pokud by byla použita k financování nové infrastruktury. Zisky, které americké firmy ukládají v zahraničí, se zvýšily od roku 2002 na 2,1 biliony dolarů. Týká se to především technologických a farmaceuitických firem.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Storočné panoptikum československé, poťažmo české

3. 2. 2015 / Juraj Bindzár

čas čtení 13 minut

ČESKÉ STOLETÍ, Česko, 2013, 9 x 66-84 min. Televízny seriál ČT. Scenár: Pavel Kosatík, (Robert Sedláček). Dramaturgia: Jan Lekeš, Jan Otčenášek Réžia: Robert Sedláček.

U českých susedov rozdával pred časom ich pán prezident medaile a ušlo sa hneď aj dvom režisérom Renčovi a Sedláčkovi, človeka poteší, keď sa v bájnej demokratickej spoločnosti takéhoto voľačoho dožije. Aj keď niektorí z vás, vážení čitatelia si spomeniete, že takáto žičlivá ústretovosť voči majstrom úžitkového umenia tohto druhu s výrazne štátotvornými ambíciami tu vždy bola, a pristupovali k nej tí práve vládnúci vždy prajne žičlivo a gavaliersky a svoje vrúcne sympatie i náležito odmeňovali.

S jakými problémy se potýkají velké politické strany?

3. 2. 2015 / Milan Mundier

čas čtení 8 minut

Trocha historie nikdy neuškodí

Pryč jsou ty časy, kdy směr naší politické scéně udávala pětice tradičních politických stran, přičemž dvě z nich (ČSSD a ODS) se v několikaletých intervalech střídaly u moci a s těmi ostatními vytvářely koalice. Pozicí ČSSD a ODS dokonce neotřásla ani tolik proklínaná opoziční smlouva z let 1998-2002, kterou spolu uzavřeli lídři těchto dvou stran – Miloš Zeman a Václav Klaus. Oba zmínění politici byli velmi výraznými osobnostmi, což potvrzuje i skutečnost, že se postupně vystřídali ve funkci prezidenta (jejich hodnocení ponechám, milí čtenáři, na vás).

Britští poslanci schválili zákon o "dětech s třemi rodiči"

3. 2. 2015

čas čtení 1 minuta

Po historické debatě v Dolní sněmovně schválili britští poslanci zákon, v jehož rámci bude v Británii jako v první zemi světa dovoleno vytvořit lidská embrya ve zkumavce z biologického materiálu od tří různých lidí. Účelem je u dětí vyloučit vážné genetické choroby.

Dolní sněmovna hlasovala poměrem 382 k 128 hlasům - většinou 254 hlasů, že dovolí včlenit do vznikajícího embrya nepoškozenou mitochondrii od třetí osoby a odstranit tu, která způsobuje vážné genetické choroby. Genetické vlastnosti, předáváné geny obou normálních rodičů, zůstávají nezměněny.

Kritikové poukazují na to, že prý jde o první krok směrem k tzv. "designu dětí", avšak zastánci nové metody argumentují, že zásah je minimální a nemění základní genetický kód, i když vyměněná mitochondrie půjde do budoucna s dítětem i s jeho potomky. DNA obsažená ve vyměněné mitochondrii tvorí pouze 0,054 procenta celkové DNA lidské osoby a neobsahuje žádnou součást jaderné DNA, která určuje osobní vlastnosti člověka.

Anglikánská církev a katolická církev varovaly, že dosud není jasné, zda je tato technika bezpečná či etická.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Islámský stát zřejmě upálil jordánského pilota

3. 2. 2015

čas čtení < 1 minuta

Islámský stát zveřejnil na svém účtu na Twitteru videozáznam o délce 22,34 minut, na němž je natočeno, jak je jordánský pilot, poručík Muadh al-Kasasbeh, upálen v kleci. Pilotova stihačka F-16 byla sestřelena před Vánocemi během operací proti Islámskému státu nedaleko města Raqqa v severní Sýrii. Jordánského pilota Islámský stát upálil navzdory předchozímu vyjednávání s jordánskou vládou o jeho propuštění. Před několika dny bylo také zveřejněno video, na němž Islámský stát sťal japonského novináře Kenji Gota.

Podrobnosti v angličtině ZDE

UKRAJINA:

Mezinárodní Červený kříž: Nezacílené útoky na civilní oblasti mezinárodní právo zakazuje

3. 2. 2015

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva Mezinárodního červeného kříže

Během víkendu pokračovalo těžké ostřelování obytných oblastí v Doněcku a v městech jako Debalcevo. Navzdory nebezpečné situaci týmy z Mezinárodního výboru Červeného kříže na místě organizují pomocné operace. Pracují na obou stranách frontové linie v oblastech, kde se ukrývá mnoho evakuovaných osob. Avšak mají potíže dosáhnout lidí v městech, kde pokračuje ostřelování.

Jak zuří boje mezi ukrajinskou armádou a opozicí, životy civilistů jsou uváděny v nebezpečí. Lidé zoufale potřebují bezpečí, potraviny, vodu, léky, elektřinu a přístřeší. "Je někdy nemožné dosáhnout lidi v nouzi, protože existuje naprostá absence bezpečnosti," zdůraznil Michel Masson, šéf delegace Červeného kříže na Ukrajině. "Situace se každým dnem zhoršuje," varoval. Lidé se dlouhé dny skrývají v suterénech a ti, kteří se odváží ven pro základní pomoc, riskují zranění nebo smrt."

BRITÁNIE:

Konzervativci chtějí zabránit skotským poslancům v hlasování o čistě anglických problémech

3. 2. 2015

čas čtení 1 minuta

Skotští poslanci v londýnské Dolní sněmovně nebudou smět hlasovat o otázkách, týkajících se čistě Anglie, navrhují britští konzervativci. O těchto otázkách mají mít kompletní veto angličtí poslanci. Pokud toto opatření projde, výrazně to posílí poslance Konzervativní strany, kteří se rekrutují většinou z Anglie, kdežto Labouristická strana dosud mívala několik desítek poslanců ve Skotsku. Její podpora v nynějším předvolebním období se však rozložila a podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění bude namísto pro labouristy ve Skotsku hlasovat celých 48 procent obyvatelstva. Znamená to, že labouristické poslance a Skotsko v Dolní sněmovně zřejmě téměř úplně nahradí poslanci skotských nacionalistů.

Devalvace, tedy když chudí pomáhají bohatým…

2. 2. 2015 / Tomáš Vohryzka

čas čtení 8 minut

Když jsem se před rokem v Lidovkách tázal guvernéra ČNB, co dobrého přinese znehodnocení koruny ekonomicky průměrným členům společnosti, třeba gymnasiálnímu profesorovi češtiny na penzi, odpověděl pan Singer, že se dočkají i tyto skupiny. Po více než roce je však bilance této „pomoci“ tristní.

Je reálné, že Rusko válčí proti Evropě a chce ji ovládnout?

2. 2. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Obecná polemika s texty Karla Dolejšího o dění na Ukrajině

Karel Dolejší v některých svých textech publikovaných na Britských listech systematicky obviňuje Rusko z agrese nejen vůči Ukrajině, ale i dalším evropským státům, potažmo celé Evropě. Zároveň v mých očích bagatelizuje negativní úlohu Kyjeva a jeho západních spojenců v konfliktu na východě Ukrajiny. Vyzývám proto Karla Dolejšího, aby svá, dle mého mínění naprosto přehnaná, tvrzení o „ruské agresi“ ve svých textech vždy dokládal důvěryhodnými odkazy. Čtenář je jinak zahlcován apokalyptickými scénáři včetně toho o hrozící ruské hegemonii v Evropě, aniž by měl vždy k dispozici důvěryhodná tvrzení.

Američané se obávají, že Putin chce rozdělit Ukrajinu

2. 2. 2015

čas čtení 3 minuty

Rozhodnutí USA zveřejnit, že plánují poslat zbraně Kyjevu, je zřejmě Obamův způsob jak varovat Putina, aby přestal, domnívá se deník Guardian.

Zveřejnění informace, že se Spojené státy chystají začít dodávat Ukrajině pro boj s Ruskem podporovanými separatisty zbraně odráží zvýšené americké znepokojení, že má Moskva v úmyslu vytvořit rozšířený, ekonomicky funkční enklávu na východní Ukrajině, která by se časem prohlásila za nezávislý stát.

Jedno z ruských letadel u britského vzdušného prostoru mělo na palubě neaktivovanou jadernou raketu

2. 2. 2015

čas čtení 2 minuty

Jeden ze dvou ruských bombardérů, které se minulý týden přiblížily těsně k britskému vzdušnému prostoru v kanálu La Manche, mělo na palubě jadernou střelu, která dokáže ničit britské jaderné ponorky s raketami Trident. Britské ministerstvo obrany sdělilo o víkendu novinářům, že šlo o raketu s jadernou hlavicí, která dokáže vyhledávat a ničit ponorky typu Vanguard. O této skutečnosti byli informováni jak britský premiér, tak britský ministr obrany. Informace o tom zjistila norská poslechová služba, která odposlechla rozhovor pilotů kteří to potvrdili. Norsko informace poskytlo britskému ministerstvu obrany.

Jaderná raketa nebyla aktivována a posádka měla právo ji aktivovat pouze na případný přímý příkaz od prezidenta Putina.

Jak TGM mluvil anglicky

7. 3. 2020

čas čtení < 1 minutaNa těchto unikátních, nesestříhaných zvukových záběrech, které natočily dne 12. listopadu 1929 v Lánech pro své zpravodajství americké Fox Movietone News, mluví Tomáš Garrigue Masaryk plynnou angličtinou (jeho manželka byla Američanka) s poněkud germánským přízvukem a předpovídá vznik televize, která "způsobí, že všichni se budou chovat eticky, protože bude nad nimi trvalý dohled médií". Americkému národu v závěru materiálu děkuje Alice Masaryková.

Pozn. red. (Původně vydáno 2.2. 2015.)  3.2. 2015 tuto informaci po nás zveřejnil i server IDnes, ZDE, bez udání zdroje.

Ukrajinští separatisté provedou všeobecnou mobilizaci

2. 2. 2015

čas čtení < 1 minuta

Za deset dní má v "Doněcké lidové republice" proběhnout všeobecná mobilizace, při níž chtějí úřady povolat do zbraně 100 000 lidí, oznámil dnes šéf samozvané republiky Alexandr Zacharčenko.

V sobotu v Minsku proběhly mezinárodní rozhovory, ale nevedly k dohodě ani podpisu závěrečného dokumentu. Později se Kyjev a samozvané republiky navzájem obvinili z eskalace konfliktu.

Zdroj v ruštině: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2014

10. 1. 2015

čas čtení 2 minuty

V prosinci 2014 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 106 410.70 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v řijnu 2014 částkou 1137,43 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince 2014 272 741,85 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
29811