Britská vláda zrušila lety z Šarm el Šejku:

"Je možné, že ruské letadlo zničila bomba"

4. 11. 2015

čas čtení < 1 minuta

Britská vláda se rozhodla s okamžitou platností suspendovat lety z egyptského letoviska Šarm el Šejk. Ministr dopravy Patrick McLoughlin uvedl, že jeho vláda sleduje vyšetřování příčin havárie ruského letadla nad Sinajským poloostrovem velmi podrobně a dodal: "Nemůžeme kategoricky říci, proč ruské letadlo havarovalo, ale jsme znepokojeni, že mohlo být zničeno výbušným zařízením. Jako preventivní opatření jsme se rozhodli, že lety, které měly odletět z Šarm el Šejku dnes večer do Británie budou odloženy, což nám umožní zajistit, aby byla zavedena příslušná bezpečnostní opatření."

Ruská televize možný teroristický útok jako příčinu sobotní havárie ruského letadla vůbec neřeší a soustřeďuje se na údajné technické příčiny havárie. Pokud by se ukázalo, že letadlo zničila bomba, zpochybnilo by to Putinovy vojenské akce v Sýrii.

Zdroj v angličtině ZDE

Co se stane, když zmizí lidskost, solidarita a soucit?

4. 11. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 4 minutyDíval jsem se v úterý večer na reportáž televize Channel Four News, vzniklou na základě varování britské vlády, že samota má stejně drasticky záporné zdravotní důsledky jako jakákoliv vážná nemoc, a že společnost nutně musí zasáhnout proti samotě ve stáří i v mládí. Britští lékaři a britská vláda opakovaně apelují na občany, aby pravidelně navštěvovali starší lidi ve své komunitě a nenechávali je na pospas samotě. V reportáži hovořila čtyřiadevadesátiletá paní, dva roky po úmrtí jejího manžela, a stejně starý pán po úmrtí manželky, o tom, jaké to je zůstat na světě sám. "Pořád si myslím, že manželka vejde dveřmi, ale ona nevejde," řekl stařec.

Televizní reportáž apelovala na lidské slitování. Byla výzvou k naší humanitě, abychom se nad problémem zamysleli a něco začali dělat. Abychom nenechávali své bližní ve štychu.

Jenže co když, tak, jak se nyní ukazuje u drtivé většiny české společnosti, lidi slitování nemají? Drtivá většina reaguje zlobně a s nenávistí na varující, šokující informace, že jejich bližním, kteří prchají před válkou a pronásledováním na Blízkém východě, hrozí během cesty do Evropy umrznutí, protože evropské vlády jim na pomoc nehnou ani prstem.

Lidskost, solidarita a soucit

4. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

Vážený pane Čulíku,

po přečtení Vašeho článku "Co se stane, když zmizí lidkost, solidarita a soucit" se mi vybavil vynikající britský seriál Derek, který v roce 2012 - 2014 napsal a natočil jako svůj další počin výrazný britský herec, režisér, scénárista a především komik Ricky Gervais pro veřejnoprávní Channel 4. Tento přední tvůrce britských sitcomů (především The Office nebo Extras) zasadil děj seriálu do prostředí domova důchodců a svým tolik svérázným způsobem vypráví příběhy lidí, kteří jsou ke konci života odsunuti mimo společnost a jejiž jedinými společníky jsou pracovníci domova důchodců, včetně "mentálně" zaostalého Dereka, píšee Lukáš Adámek.

Jde o brilantní příběh o solidaritě, lidskosti, soucitu a pochopení, kde kontrastují pasáže, kdy divák doslova brečí smíchy, se situacemi, kdy dojatě pláče a místy obdivuje personál v čele s Derekem, neboť tito lidé bojují po celou dobu s minimálními financemi a obstrukcemi ze strany regionálních politiků, přesto si zachovávají lidskou tvář a dělají maximum pro usnadnění života svých "klientů".

Doporučoval bych všem čtenářům britských listů tento seriál zhlédnout. V kontrastu se stupidními seriály, které produkuje česká veřejnoprávní televize, se tento jeví jako aktuální a pokroková sonda do britské společnosti 21. století. I v tomto případě lze vidět, jak naše společnost zaostává za tou západní a kde jsou rezervy naší televizní produkce.

Zdraví mladí muži?

4. 11. 2015

čas čtení < 1 minuta

Mimochodem, k dispozici jsou rozsáhlé a neustále aktualizované statistiky o demografické struktuře uprchlíků, které publikuje Vysoké komisařství OSN pro uprchlíky (UNHCR) ZDE

Například pro Sýrii je hned vidět, že ze 4 290 332 uprchlíků je jich 49,7 procent mužů a 50,3 procent žen. 

Není naší vinou, že česká média nepoužívají těchto ověřených informací jako zdroje. 

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Vzestup rodiny Asadů

4. 11. 2015

čas čtení 3 minuty


Konflikt v Sýrii do sebe vtáhl hlavní světové mocnosti, z nichž některé podporují a jiné odmítají prezidenta Bašára Asada. Asadova rodina vládla Sýrii déle než čtyři dekády, ale jak se dostala k moci?, ptá se Neil Quilliam.

Hrůza v uprchlickém táboře v Calais:

Pomalu tu umíráme

4. 11. 2015

čas čtení 2 minuty

Od léta se počet uprchlíků v táboře v Calais zčtyřnásobil. Nyní tu žije za otřesných podmínek asi 6000 osob. Přichází zima. V táboře není přítomen Červený kříž ani Vysoké komisařství OSN pro uprchlíky. Děti trpí infekčními nemocemi.

Karzan, irácký zdravotník, žije uprostřed brlohů v táboře v Calais, se svou manželkou Sharmin a svým osmnáctiměsíčním synem. „Když jsem přišel před měsícem, byly tu dvě rodiny. Teď je nás tu asi 60 rodin. V životě jsme takhle nebyli nuceni žít. Pomalu tu umíráme."

Žádost odeslaná na Pražský hrad

4. 11. 2015 / Andrew Stroehlein

čas čtení 1 minutaPožádal jsem Jiřího Ovčáčka, mluvčího českého prezidenta, aby poskytl věcné důkazy pro dvě nedávná, šokující tvrzení prezidenta Zemana týkající se uprchlické krize, píše Andrew Stroehlein, mediální ředitel organizace Human Rights Watch v Bruselu:

1. Zeman uvedl, že "90 procent" lidí, kteří nyní přicházejí do Evropy, jsou ekonomičtí migranti. V emailu, který jsme dostali, nebyl pan Ovčáček schopen citovat žádný výzkum ani žádnou vědeckou studii, na níž by toto Zemanovo tvrzení bylo založeno.

2. Zeman řekl: "Migrace je řízená invaze, která má rozvrátit evropské sociální, kulturní, ekonomické i politické struktury." Požádal jsem pana Ovčáčka, aby poskytl důkazy této řízenosti i důkazy o tom, kdo to řídí... Zatím nepřišla žádná reakce.

Podle mého názoru nemůže být zneužíváno nejvyššího úřadu v zemi k šíření vymyšlených statistických údajů a konspiračních teorií, které vyvolávají strach v obyvatelstvu. S velkým zájmem čekám na odpověď pana Ovčáčka: že buď poskytne důkazy pro Zemanova tvrzaní, anebo ta tvrzení odvolá.

Zdroj v angličtině ZDE

Česká politika nenávisti: Nechtěné dítě antiantikomunismu

4. 11. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Miloš Zeman si z kontroverzního německého politického filosofa Carla Schmitta pamatuje asi tolik, kolik z Ferdinanda Peroutky. Ví, že pro Schmitta je "suverénem" ten, kdo jménem státu aplikuje rozlišení na "přítele" a "nepřítele". Zapomněl ale, nebo si nikdy nevšiml, že Schmitt rozlišuje dva pojmy "nepřítele" - a ani jeden z nepřátel nemá být předmětem nenávisti.

Sýrie

Protiasadovští vzbouřenci vozí zajatce z Asadovy armády jako živé štíty v klecích

4. 11. 2015

čas čtení 1 minutaVypadalo to jako nejhrůznější výstřelky extremismu Islámského státu. Alawitští obyvatelé Damašku, vození městem v klecích jako lidské štíty proti hrozbě útoků od armády prezidenta Asada. Avšak to bylo dílo organizace, známé pod jménem Armáda islámu, která bojuje jak proti Islámskému státu, tak proti Asadovi. Armádu islámu podporuje Saúdská Arábie. Je to další důkaz brutality a složitosti války v Sýrii.

Gary Gibbon: Protiasdadovská "Armáda islámu" začala vozit v klecích občany měst, které má pod kontrolou. V klecích jsou zajatí vojáci z Asadovy armády a jejich rodiny. A také členové Asadovy alawitské sekty. Tento v kleci vězněný plukovník říká: "Můj osud bude tentýž jako osud vybombardovaných civilistů. Armáda islámu konstatovala, že na území, které ovládá, chce rozmístit tisíc takovýchto vozidel s lidmi v kleci. Proti útokům, jako je tento. V Rusku vyrobená helikoptéra, možná i s ruskou posádkou, bombarduje předměstí Damašku.

(dále reportáž pokračuje diskusí skeptických poslanců britské Dolní sněmovny, kteří nechtějí dovolit britské vládě, aby v Sýrii bombardovala Islámský stát.)

Rozhovor Britských listů 29:

Jak se žilo v Československu v šedesátých letech

30. 10. 2015

čas čtení < 1 minuta
Do třetice tentokrát hovoříme se Štěpánem Steigerem, komentátorem Britských listů a čtyřiadevadesátiletým svědkem dvacátého století. Bohumil Kartous s ním mluví o tom, jak se žilo v Československu v šedesátých letech. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 30. října 2015.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Czech P.E.N. to President Zeman: Your fear-mongering is damaging the reputation of the Czech Republic

4. 11. 2015

čas čtení < 1 minuta

Representatives of the Czech P.E.N. Club wrote to Czech President Miloš Zeman criticising him for whipping up fear of refugees in Czech society and questioning the authority of the United Nations and the Czech ombudsman. The letter, which was signed by writers Ivan Klíma and Jiří Dědeček, says: "We would like to ask you not to damage the good name of the Czech Republic abroad where people are horrified by your dangerously simplified personal views. Under the pretext of a threat of radical islamism, you, Mr. President, incite people to deny help to impoverished human beings who have lost everything and are trying to start a new life."

Source in Czech: ZDE

/p>

Vůně neoliberalismu – V ČT

4. 11. 2015 / Štěpán Steiger

čas čtení 3 minuty


Vlastně mě to nemělo překvapit – neoliberalismus je přece převládající „vůně“ nejenom politická, pronikla do všeobecného vědomí natolik, že si jí nejčastěji všimneme teprve když nám zaplní – zdánlivě náhle – nozdry opravdu pronikavě. Jako se to stalo mně večer v úterý 3. tm. při sledování Událostí (ČT 1).

O špinavém Erdoganově volebním vítězství v Turecku

4. 11. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut


Turecký prezident či spíše ambiciózní autokrat Recep Tayyip Erdoğan v čele své politické platformy Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) hladce vyhrál v tureckých parlamentních volbách, které se konaly v neděli 1. listopadu. Erdoğan je klíčovým spojencem Západu: Turecko je od roku 1952 členským státem NATO a pro Evropskou unii nyní představuje důležitého partnera při řešení uprchlické krize. Jeho volební vítězství je nicméně metaforicky řečeno ušpiněné, a to z několika neopomenutelných důvodů. Ba co více, role Ankary v krvavém syrském konfliktu je dlouhodobě destabilizační a kontraproduktivní.

Švédsko zahájilo manévry na ostrově Gotland

4. 11. 2015

čas čtení < 1 minuta


Různé útvary švédských ozbrojených sil se stěhují na ostrov Gotland, aby posílily obranu. Armáda zde provádí cvičení, které začalo 2. a skončí 12. listopadu. Proběhne na mnoha místech na ostrově a ve vodách kolem něj.

Další nesmysl od MIloše Zemana

"Migrace je řízená invaze"

3. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

Další Zemanova fantazie - čirý výmysl - který šíří strach a nenávist, píše Andrew Stroehlein z Human Rights Watch v Bruselu. Stejně jako to jeho tvrzení, že "z 90 procent jsou to ekonomičtí migranti". Zeman není schopen nabídnout žádné důkazy žádné "řízené invaze, která má rozvrátit evropské sociální, kulturní, ekonomické i politické struktury". Doufám, že čeští novináři budou požadovat pro toto tvrzení důkazy. Prezident žádné země si nemůže prostě jen vymýšlet nesmysly, aby děsil lidi. Musí předložit důkazy, nebo svá tvrzení odvolat."

Jan Čulík k tomu dodává: Andrew Stroehlein se obrátil na prezidentskou kancelář s žádostí, aby vysvětlila, na základě jakých vědeckých studií tvrdí Miloš Zeman, že "90 procent uprchlíků jsou ekonomičtí migranti": Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček odpověděl, že to řekl ministr Chovanec. :) Na další námitku z Bruselu, že to Ovčáček nemůže myslet vážně, že HRW požaduje prokázané, vědecké důkazy, Ovčáček už neodpověděl.

Czech President Zeman: Migration is an organised invasion

2. 11. 2015

čas čtení < 1 minuta

"Migration is an organised invasion whose aim is to break down the European social, cultural, economic and political structures. It is well organised. It is not spontaneous. There will come a time when the Czech army will have to act to defend the borders of the Czech Republic," said the Czech President Miloš Zeman during his visit to the Czech city of Pardubice on Monday.

Source in Czech ZDE

HRW:

Zeman si prostě vymýšlí jeden nesmysl za druhým. Prezidentský mluvčí stále ještě nedodal zdroje pro jeho absurdní výroky

3. 11. 2015

čas čtení < 1 minuta

Human Rights Watch v Bruselu je šokována:

Neuvěřitelné výroky Chovance a Zemana

3. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

"Co je děsivější? Že Miloš Zeman šíří nesmyslné konspirační teorie, anebo že ministr vnitra Chovanec je hrdý na to, že nepomáhá uprchlíkům?"

"Namísto toho, aby prokazovali státnickou moudrost, politickou odpovědnost a základní lidskost, Chovanec a Zeman šíří konspirační teorie za účelem vyvolávání strachu a zvedají obří mravokárný ukazováček, jímž míří na lidi prchající před válkou a násilím. Je to stejnou měrou trapné a děsivé," konstatuje Andrew Stroehlein, mediální ředitel organizace Human Rights Watch v Bruselu. Human Rights Watch šíří Zemanovy i Chovancovy výroky do světa:

Takovýmto obětem zjevně Chovanec chce upřít vstup do České republiky: "Žena v Afghánistánu ukamenována za předmanželský sex": "Politik s minimálním smyslem pro lidskost by se ptal, co jeho země může udělat na pomoc těmto zoufalým lidem. Neříkal by, že je hrdý, že nepomáhá!"

Czech Home Secretary: I am pleased that no refugees are now coming to the Czech Republic. It is probably because of our harsh approach

3. 11. 2015

čas čtení 2 minuty

No refugees are coming to the Czech Republic now. I have seen they have a map where the Czech Republic is crossed out, said the Czech social democratic Home Secretary Milan Chovanec and continued:

The migration crisis will have fatal consequences for Europe. I am frightened by the disunity of the European countries. I am frightened by the change in the attitude of the large countries. Madame Merkel by offering to accept all the refugees has moved the pendulum to the left and now signals are coming that Germany is about to go move the pendulum to the right. I do not necessarily share President Zeman's views warning us that sharia law will be introduced in the Czech Republic and people's hands will be cut off, but the President just describes what the people genuinely think. It is true that the Czech Republic currently has no refugee problem. Whether this is because we are behaving more harshly than other countries or because we are not on the immigration route, I don't know. But the Czech president uses a language which people understand. When he speaks about the migration crisis, people trust him more.

Slovakia detains some 400 refugees for many weeks. We detain some 450. Slovakia treats the refugees almost exactly as the Czech Republic. But no one criticises Slovakia because they keep quiet about it.

We must detain the refugees, including children, because they have broken the law. International covenants allow us to detain them. If all European countries adhered to the European law, no illegal immigrants would have entered the Czech Republic. Because these people would have been detained in the first safe country they have entered, they would have been registered there. With the exception of a couple of politicians, the Czech Social Democratic Party stands firmly behind me on this.

Europe must give up the notion of immigrant quotas and must hermetically seal the external borders of the European Union. Europe is a little island of positive deviation. There are three billion people living in destitution in the world. During the first stage, some twenty, but maybe sixty million of them will want to come to Europe. We must send a clear signal: Europe is not open to everyone, but only to those who really need it. We should help war refugees, but only some twenty, thirty percent of these people are escaping war. We must tell all the others that they do not have a chance in Europe, we will deport them.

Source in Czech HERE

Berete si to, Češi, a Evropané, na svědomí?

Budeme si muset zvyknout na to, že lidé v Evropě budou nyní ve velkých počtech umírat, vystaveni mrazu bez přístřeší

3. 11. 2015

čas čtení 10 minut

Situace s uprchlíky v Evropě je alarmující. Lidé budou v přicházející zimě umírat po tisících. V kontextu této situace je zvlášť obscénní, jak o uprchlické krizi informují česká média. Rekordně nejobscénnější jsou ovšem Parlamentní listy. Hanba všem, kdo se neštítí pro tento hnusně nelidský, odporný server  psát, nebo mu poskytovat jakákoliv vyjádření či informace.

Jakou mají rasisté, zbabělci a nenávistníci vlastně strategii? Uprchlická krize je nejzávažnější krizí současné Evropy. Musí ji vyřešit evropští politikové společnou rozumnou a koordinovanou akcí, jinak se Evropská unie rozpadne do nenávistných, navzájem proti sobě bojujících, autoritářských nacionalistických států. Úřady mimo Rakousko, Německo a skandinávské země nedělají na pomoc uprchlíkům skoro vůbec nic. Je opravdu možné připustit vytvoření kategorie podřadných lidských bytostí, osob "vinných" jen tím, že prchají před vražděním a pronásledováním, které budou nyní na hranicích Evropy umírat mrazem? Nevrací to do centra pozornosti hrůzu druhé světové války, kdy někteří lidé umírají v koncentračních táborech, zatímco jiní se spokojeně bavili a užívali si života? (JČ)

Jsem znepokojen počasím. Bojím se, že se obrátí vítr. Bojím se, že bude ohrožen život těchto ubohých lidí. Mám starosti s tím, jak si poradíme. Mrtvé bude nutno pohřbívat. Snažíme se připravovat nový hřbitov.

Spyros Galinos, starosta ostrova Lesbos

Doufám, že úřady situaci zvládnou. Jestliže ne, budeme si muset zvyknout na to, že lidé v Evropě budou umírat vystaveni mrazu bez přístřeší. Uprchlíci nemají dobrý imunitní systém. Mnoho z nich je už nemocných. Brodili se řekami, aby se sem dostali

Ike,německá dobrovolnice u slovinské nevládní organizacce Adra

Je mlha, mrholí a oni musejí jít dál. Jsou naprosto vyčerpáni a někteří už nemohou udělat ani krok. Je to apokalyptická situace.

Inge Schult, dobrovolnice z Lucemburska.

Nemůžeme spát a nemůžeme jíst, protože pokaždé, když jím, bych chtěla, aby jejich děti mohly jíst se mnou.

Jelica, 86, občanka chorvatského města Ključ

Na řecký ostrov Lesbos přijelo v říjnu 111 000 uprchlíků. O předminulém víkendu zasáhla bouře tábor Moria nedaleko hlavního města Lesbosiu Mytilini. Dospělí a děti omdlévali na podchlazení. Někteří onemocněli gangrénou. Rodiče balili děti do pytlů na odpadky, aby je udrželi v suchu.

Ve večerních hodinách teplota klesá. V táboře Kara Tempe na Lesbosu, kde je asi 2000 Syřanů, nechrání lidi skoro nic před studeným počasím.

Zimou se třesoucí rodiny se shromažďují kolem provizorních ohňů a dospělí zoufale hledají přikrývky a teplejší šatstvo pro děti. Veškeré stany jsou plné, takže noví příchozí jsou nuceni usínat na studené zemi a obkládat se kusy lepenky proti zimě.

29342

Přečetli jsme

Stánek dobrovolníků pomáhajících uprchlíkům byl napaden fotbalovými fanoušky

3. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

"Na pražském hlavní nádraží působí už přes dva měsíce skupina dobrovolníků, která pomáhá uprchlíkům. Ze strany uprchlíků se nikdy nesetkali s žádným projevem násilí a nenávisti. Kéž by se to dalo říct o českých vlastencích!", píše ve svém blogu Zuzana Schreiberová a přidává fotografie toho, jak "hrdinové" poškodili stánek poskytující informace a pomoc uprchlíkům. Na stánku byla v tu chvíli samotná dvacetiletá žena. Ačkoliv byla policie incidentu přítomna, nijak nezasáhla.

Pozn. redakce.: Akt fyzického násilí vůči těm, kteří pomáhají lidem v nouzi, je opovrženíhodný. Je nepochopitelné, že český stát prostřednictvím své bezpečnostní složky takové chování toleruje. Policisté jednají pravděpodobně v důsledku výroků některých českých politiků, kteří nepřímo nenávist vůči lidem v nouzi schvalují. Naposledy tak učinil prezident Miloš Zeman, který vážně tvrdil, že uprchlíci jsou organizováni k tomu, aby zničili evropskou kulturní, sociální, ekonomickou a politickou strukturu.

Zdroj ZDE

V říjnu zemřelo ve válce 1 771 Syřanů

3. 11. 2015

čas čtení 1 minuta


Nevládní organizace Syrská síť pro lidská práva oznámila, že během října ve válce zahynulo nejméně 1 771 Syřanů. Režimní síly a jejich spojenecké milice zabily 1 284 lidí, z nichž 793 byli civilisté, včetně 153 žen a 158 dětí. To znamená, že režim v průměru zabil 5 dětí denně. Ženy a děti tvoří přes 39 % civilních obětí, což indikuje záměrné útoky prorežimních sil na civilisty.

Nejezděte vlakem z Prahy do Ostravy - můžete přijít o život

3. 11. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Poté, co při nárazu vlaku jedoucího rychlostí 140 km do kamionu na železničním přejezdu ve Studénce zahynuly tři osoby, české úřady ani nenapadlo, aby přejezd nahradily mimoúrovňovou křižovatkou. Samozřejmě, že na přejezd budou vjíždět další a další řidiči. 23. října uniklo další vozidlo srážce jen o asi dvě až tři vteřiny.

České úřady se nezajímají o to, aby občanům zajistily bezpečnost. Projevilo se to už při metanolové aféře. V civilizované zemi by smrt tří lidí na přejezdu v červenci vedla k okamžitému rozhodnutí vybudovat na daném místě mimoúrovňovou křižovatku. Nikoliv však v České republice.

Nejezděte vlakem z Prahy do Ostravy. Ve Studénce i na jiných, archaických přejezdech můžete lehce přijít - péči (spíše nečinností a ignorací) české vlády o život.

Na přejezd ve Studénce vjel na červenou další kamion ZDE

Bývalý britský voják čelí pěti letům vězení, že se pokusil odvézt čtyřletou holčičku ze špíny tábora v Calais do Anglie k jejím příbuzným

3. 11. 2015

čas čtení 2 minuty

Rob Lawrie, 49, bývalý britský voják čelí až pěti letům vězení ve Francii za to, že se pokusil odvézt čtyřletou holčičku ze špíny tábora v Calais do Anglie k jejím příbuzným. Snažil se provézt čtyřletou Bahar Ahmadi do Británi k jejím příbuzným, kteří tam žijí legálně.

Lawrie uvedl, že Bahar byla jednou z prvních osob, s níž se v otřesném táboře v Calais seznámil, když tam začal vozit pomoc pro uprchlíky a pomáhal tam stavět pro ně přístřešky.

Lawrie, otec čtyř dětí, uvedl, že začal pomáhat uprchlíkům, když uviděl fotografii tříletého Ajlana Kurdiho, jehož mrtvolu vyplavilo moře na turecké pláži. Řekl: "Ta fotografie mě zničila. Zavřel jsem svůj podnik na čištění koberců a koupil jsem malý kamion. Apeloval jsem na lidi, aby mi začali dávat pomoc pro uprchlíky v Calais a dostal jsem obrovské množství šatstva, spacích pytlů a stanů."

Neřešená uprchlická krize může znovu vyvolat válku na Balkáně, varuje Merkelová

3. 11. 2015

čas čtení < 1 minuta

Angela Merkelová varovala, že by na Balkáně mohla znovu vzniknout válka, pokud Evropa řádně nevyřeší uprchlickou krizi.

Merkelová je v Německu pod tlakem svých koaličních partnerů především z Bavorska, které je přeplněno uprchlíky, aby přestala nabízet uprchlíkům útočiště a pomoc.

Merkelová ostře varovala svou stranu CDU, že Německo by trvalým uzavřením hranic s Rakouskem riskovalo řetězovou reakci násilí.

"Povede to k reakci," řekla a varovala, že by se obnovily války, které oblast bývalé Jugoslávie zdevastovaly v devadesátých letech. Dodala: "Nechci, aby tam znovu vznikly válečné konflikty."

Na Balkáně vzrůstá napětí od té doby, co Maďarsko postavilo na svých hranicích se Srbskem a Chorvatskem žiletkový plot.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Přichází zima: Nová krize pro uprchlíky v Evropě

2. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

Obrovské počty lidí přicházející do Evropy ve stejnou dobu jako zima vyvolávají obavy z nové, vážné humanitární krize v Evropě. Zimní počasí přichází do Evropy rychleji, než jak evropští politikové rozhodují. Minulý týden rozhodl summit EU a balkánských států o zavedení určitých opatření včetně přístřeší pro 100 000 lidí.

Avšak do Evropy přicestovalo letos neoficiálními a nebezpečnými způsoby 700 000 uprchlíků a migrantů. Desetitisíce lidí, včetně nemluvňat a velmi starých lidí, uvízly bez přístřeší v počasí, kdy přichází první noční mráz. Hrozí podchlazení, zápal plic a nakažlivé choroby. Zoufalství uprchlíků, snažících se zachránit své rodiny, sílí.

Vzniká hašteření o přikrývky. Davy uprchlíků nyní sledují kriminální živly, které se snaží z nich vytáhnout nezletilé osamocené dívky pro obchod s bílým masem.

Vysoký úřad OSN pro uprchlíky rozdává balíky havarijní pomoci pro přežití bez přístřeší, ale počet lidí, kterým může OSN pomoci, je v důsledku jejího rozpočtu omezený.

Peter Bouckaert, ředitel organizace Human Rights Watch pro mezinárodní krize, varuje, že po celé trase do Evropy přes Balkán skoro nikde nepomáhají evropské instituce a lidé v nouzi jsou nuceni spoléhat jen na dobrou vůli dobrovolníků, od nichž jediných dostávají potraviny, šatstvo a lékařskou pomoc.

Evropa je naprosto nepřipravena na tuto krizi. "Hrozí riziko kolapsu, " varovala Federica Mogherini, zahraniční ministryně EU. "Jestliže nevytvoříme k řešení této krize celoevropské instituce, propadneme iluzi, že to budou moci vyřešit jednotlivé národní státy, což zjevně nefunguje."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Denně nyní žádá v Evropě o azyl 700 dětí

3. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

Z údajů organizace UNICEF vyplývá, že v Evropě letos požádalo o azyl více než 190 000 dětí

Až 700 dětí denně žádá nyní podle organizace UNICEF v Evropě o politický azyl. Je to ve srovnání s rokem 2014 dvojnásobný počet. UNICEF apeluje na britského premiéra Davida Camerona, aby udělal víc pro tyto nejzranitelnější uprchlíky před příchodem zimy. Děti by měly být ochráněny před násilím. UNICEF upozorňuje, že konflikty na Blízkém východě nutí stále větší počty rodin, aby se pokusily o stále nebezpečnější cestu do Řecka a pak Evropou.

Každé desáté dítě v dnešním světě vyrůstá ve válečné zóně. Je to 230 milionů dětí.

Za posledních pět dní se utopilo 50 lidí, snažících se dostat do Řecka

2. 11. 2015

čas čtení 3 minutyUtopené oběti vrhají šokující světlo na evropskou imigrační politiku. Poté, co se v pátek utopilo u řeckých břehů 22 lidí, řecký premiér Alexis Tsipras obvinil evropský kontinent z "neschopnosti bránit své hodnoty" tím, že nenabízí lidem namísto nebezpečné plavby bezpečnou cestovní alternativu.

Krize, která vzniká na jižní periferii Evropy, se v neděli prohloubila: řecké pobřežní hlídky oznámily, že při zoufalém pokusu dostat se přes moře na Západ zahynulo dalších 11 uprchlíků, většinou dětí. Počet utonulých nezadržitelně roste.

Z řeckého ostrova Samos přicházejí zoufalé záběry záchranářů, vytahujících mrtvé děti z kabiny šestimetrového člunu poté, co se při plavbě z Turecka převrátil. "Nalezli jsme 11 utopených mrtvol, 10 z nichž uvízlo uvnitř kabiny člunu," uvedl jeden člen pobřežní stráže. Mezi mrtvými byla 4 nemluvňata, dvě děti a čtyři ženy.

Mrtvolu dívky, která z lodi vypadla, moře později vyplavilo na ostrově.

Začala už nová, globální, apokalyptická hospodářská krize?

2. 11. 2015

čas čtení 2 minuty

Od roku 2007 vzrostla světová zadluženost o 57 bilionů dolarů, píše v deníku Guardian ekonom Paul Mason. John Maynard Keynes kdysi napsal, že peníze jsou "vazbou na budoucnost". Mínil tím, že to, co děláme s penězi, je signál ohledně toho, co si myslíme, že se stane v budoucnosti. To, co děláme s úvěry od globální krize r. 2008 je, že je rozšiřujeme daleko rychleji než roste ekonomika. To lze dělat racionálně pouze potud, pokud si myslíme, že budoucnost bude daleko bohatší než je přítomnost.

Svět na křižovatce: OSN a Červený kříž varují

2. 11. 2015

čas čtení 3 minuty


Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun a předseda Mezinárodního výboru Červeného kříže Peter Maurer vydali bezprecedentní společné varování ohledně dopadu dnešních konfliktů na civilisty - a vyzvali k neprodlené a konkrétní akci proti lidskému utrpení a nedostatku bezpečí.

Psychiatr Höschl blábolil v ČT za aktivní podpory moderátora

2. 11. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Vytvořený obraz nepřítele mají snižovat detailnější informace. Máme jich samozřejmě dost (!), a proto vůbec nejsme "v pravém a nejširším slova" smyslu xenofobní, protože skvěle přijímáme Asiaty (!) a i když by to s Romy mohli být lepší, vlastně se nic hrozného neděje (!!).

Lidé prostě jen mají oprávněný strach z usekávání hlav (!), eo ipso se nedivme, že tu nechtějí ty muslimské uprchlíky(!).

Ale to prosím není nic špatného, generalizovat radikální projevy terorismu na celou jednu kulturu či náboženství je podle psychiatra Höschla, omnipotentního experta emanujícího tu do oblasti kulturologie (!), tu do teorie médií (!), z lékařského hlediska naprosto v pořádku.

Pan moderátor pravděpodobně také podlehl autoritě bílého pláště a místo, aby inkoherentně blábolícího hosta konfrontoval, pokorně jej nechal předkládat jeho zmatenou diagnózu současné společenské atmosféry.

Výjimečný příspěvek ČT k jejímu zachování....Zdroj: ZDE

Obyvatelé Turecka jdou opět k volbám

31. 10. 2015 / Konstantinos Dimelis

čas čtení 10 minut

1. listopadu půjdou obyvatelé Turecké republiky volit nový parlament, protože jejich minulá volba 7. června skončila v parlamentu patem čtyř stran, které se nedokázaly dohodnout na koaliční vládě. Červnové volby byly zlomové v tom, že od roku 2002 vládnoucí islámsko-konzervativní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) ztratila většinu v 550členném jednokomorovém parlamentu, získala jen 40,9% hlasů (ztráta 9% oproti volbám v roce 2011). Dřívější polarizaci turecké společnosti proti dlouhé a autoritářské vládě AKP, která stáčí Turecko stále více k islámu, nyní nahradilo staronové téma: volby budou probíhat v atmosféře ohrožené národní bezpečnosti z hlediska boje proti separatistickým Kurdům na jihovýchodě Turecka a vyhlášeného boje proti Islámskému státu (IS).

Erdogan obnovil parlamentní většinu. Na změnu ústavy však zřejmě nedosáhne

2. 11. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Strana AKP tureckého prezidenta Erdogana potřebovala k získání parlamentní většiny obsadit 276 poslaneckých křesel, ke změně ústavy 367 křesel a k vypsání referenda, jímž by mohla obejít změnu ústavy, 330 křesel. Ačkoliv přesné výsledky tureckých voleb budou publikovány teprve za 11 - 12 dní, po sečtení 99,21 % hlasů v neděli v noci měla vládní AKP se ziskem 49,36 % odevzdaných hlasů obdržet 316 křesel.

To by znamenalo, že AKP bude sice moci obnovit vládu jedné strany, nicméně na hlavní cíl prezidenta Erdogana, změnu ústavního systému na (polo)prezidentský, nedosáhne. K tomu jí chybí 14 hlasů. A kterákoliv jiná politická strana by byla nesmírně stupidní, kdyby v tom Erdoganovi napomáhala.

Několik dobrých rad pro manažery

2. 11. 2015 / Aleš Zuzaňák

čas čtení 5 minut

Slovo manažer je v češtině, na rozdíl od angličtiny, složeno ze dvou částí. Je to mana a sloveso žrát.

Není proto divu, že se většina lidí chce stát manažerem. A tomu odpovídá i zvýšená nabídka vzdělávacích oborů na nejrůznějších středních a vysokých školách. Každý student takové školy chce být manažerem, ale ještě neví čeho.

Dušičky a představa posmrtného života

2. 11. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Lidé si často představují, že posmrtný život je útěšná představa, protože prostě život nějak pokračuje i po smrti, není místo něj prázdné nic. Vybavuji si v té souvislosti poučný příběh o posmrtném životě, který mi utkvěl v mysli při čtení nějaké protestantské teologické knihy: sedlák vede zbožný a spořádaný život a když zemře, zjistí, že jeho život beze změny pokračuje. Je velmi spokojený s takovou odměnou. Nicméně po tisíci letech stále stejného života začíná být nespokojený a stěžuje si svatému Petrovi: tohle má být ráj!? A Petr odpovídá: nikoli, jsi přece v pekle.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2015

4. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

V říjnu 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 78 828,31 Kč. Příjem z reklamy byl 10 360 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2015 160 865,21 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
21579