Obama: Rusko je jen regionální mocnost a jeho anexe Krymu je známkou jeho slabosti

26. 3. 2014

Americký prezident Barack Obama charakterizoval Rusko jako "jen regionální mocnost", jejíž akce na Ukrajině jsou výrazem slabosti, nikoliv síly, a zopakoval hrozbu od západních spojenců sdružených ve skupině G7 a Japonska, že zavedou proti Rusku daleko ostřejší sankce, pokud by Vladimír Putin pokročil za anexi Krymu a vstoupil s vojsky do východní Ukrajiny.

Ve svém projevu na závěr vrcholné schůzky o jaderné bezpečnosti v Haagu odmítl Obama názor Mitta Romneyho, svého republikánského konkurenta při posledních prezidentských volbách, že je Rusko hlavním geopolitickým nepřítelem USA. Obama zdůraznil, že ho daleko více znepokojuje možnost teroristického útoku jadernou bombou proti New Yorku.

Anexe Krymu byla Putinovou strategickou chybou

26. 3. 2014 / Jan Čulík

Britský rozhlas v úterý informoval o obrovském úprku kapitálu z Ruska, za poslední měsíc prý odešly investice ve výši 70 miliard dolarů. Investoři se obávají nestability. Souhlasím s Obamou, že strategická rozhodnutí Putinovy vlády jsou známkou jeho slabosti, nikoliv síly. Mnozí lidé v České republice zřejmě především v důsledku nepokrytě zaujaté a xenofobní protiruské kampaně českých médií Putinovi nepokrytě fandí, je to ovšem zase ideologická zaujatost, která znemožňuje realistické a strategické uvažování.

Vůdci tchajwanského slunečnicového hnutí budou jednat s prezidentem

26. 3. 2014 / Jan Miessler

Vlna kritiky tvrdého policejního zásahu proti demonstrantům, kteří se v neděli v noci pokusili obsadit sídlo tchajwanské vlády, přiměla prezidenta Ma Jing-ťioua nabídnout studentským vůdcům protestů jednání. Prezident přitom až do neděle s představiteli hnutí, které bojuje proti schválení ekonomického paktu s Čínou a které si jako svůj symbol v minulých dnech zvolilo slunečnici, jednat odmítal. Hlavní mluvčí slunečnicového hnutí Li Fej-fan již vydal prohlášení, že zástupci demonstrantů budou s prezidentem jednat bez jakýchkoliv předběžných podmínek.

Svoboda jako uvědomělá nutnost --- povinně aktivnímu voliči z demokracie vždy jen ohlodaná kost?

26. 3. 2014 / Miloš Dokulil

Skoro to tak vypadá, že by měl jít volič povinně k volbám, aby byl "objektivní" vzorek nálad a tužeb občanstva. (Máme k tomu dokonce shovívavý signál přímo z Hradu.) A aby to příliš nebolelo, zároveň se dává k úvaze, zda neudělit symbolickou pokutu pro ty, kdo se k volbám nedostaví a budou sabotovat. Jak pak pokutovat sabotéry voleb? 30 Kč (jako za recept?), anebo spíše 50 Kč (což byla ještě nedávno bankovka)? Ten luxus za tak málo peněz by ovšem mohl neblaze podražit, kdyby bylo neplacení pokuty spojeno s možností exekuce a těmi poplatky za advokáta a exekutora... Samozřejmě že by bylo možné také nasadit pokuty "de luxe", hned v tisícikorunových polohách; aby ani déšť či sněhová vánice nebránily ctěnému voličstvu ve splnění kýžené povinnosti.

Pohádka o caru Vladimírovi

26. 3. 2014 / Cyril Podolský

"A tahle bude o caru Vladimírovi, ale pak hned spát..." klimbnul strýček Nikita. Hlava se mu svezla na stůl a zdálo se, že usnul.

"Nalijte strýčkovi, no tak!" Křikla Nina na děti. Malému Sergejovi se už nechtělo běhat kvůli každému stakanu do kuchyně a postavil před strýčka celou láhev. Vodka zavoněla pokojem a strýček Nikita otevřel oči.

"Vyprávějte dál!" pobídla ho Nina. Děcka se uvelebila okolo a zvědavě kulila očka.

"Dobrá, proč ne?" natáhl Nikita z flašky mocný hlt. "Tenkrát bývalo módní to slovo...

demokracie. Nikdo vlastně přesně nevěděl, co znamená, a tak si s ním mohl každý dělat, co se mu zachtělo. Každý ho vykládal po svém. A věřte mi, že to bylo výkladů! A jak se měnily! A ještě byla další slova: humánní, lidové... a vůbec tak."

Uvalí Bílý dům na Irák a Egypt sankce, stejně jako v případě Ruska?

26. 3. 2014 / Daniel Veselý

Prezident Barack Obama navštívil Europu, aby zde apeloval na své (stále ještě) evropské svěřence, že je třeba proti Rusku kvůli Krymu zavést tvrdší režim. Kdo byl v uplynulých týdnech odkázán pouze na četbu českých tiskovin, mohl nabýt dojmu, že svět=Ukrajina/Krym a pak už nic. Mnoho českých komentátorů, nyní už bez rukaviček, cupuje širou Rus a inkarnaci Ivana Hrozného v jejím čele na cimprcampr. Ale sami si nedohlédnou ani na špičku vlastního nosu -- jako by zbytek světa neexistoval.

SIPRI: Obchod se zbraněmi roste, význam Evropy jako producenta i odbytiště klesá

26. 3. 2014 / Karel Dolejší

Stockholmský mezinárodní institut pro mírový výzkum (SIPRI) právě vydal zprávu o trendech v mezinárodním obchodu se zbraněmi za rok 2013. Ukazuje na ostrý propad evropských zemí v oblasti prodeje i nákupu vojenské techniky a dokonce i na nový trend, kdy relativně bohaté evropské země pro své armády nakupují použité zbraně z druhé ruky, zatímco nejmodernější produkty směřují do "rozvojového" světa.

Potřebné upozornění do vlastních řad (nás, některých "uživatelů" BL)

26. 3. 2014 / Miloš Dokulil

Cokoliv, co zrovna zaujalo naši pozornost, všichni vždycky čteme v nějakém aktuálním kontextu vlastní paměti a možná na základě ještě aktuálnějších zrovna získaných informací. Žádný text nemůže postihnout všechny ty možné perspektivy pohledů "na věc", včetně dalšího času, který mezitím "naběhl", aby doplnil jak mezery v informacích, tak také možná přímo ujasnil další směřování, či dokonce vyústění sledovaného dění. Navíc nelze nikdy předem předcházet jisté předpojatosti, se kterou mnozí z nás přistupujeme k hodnocení události. K něčemu bezděky přispěla kdysi již rodinná výchova a prostředí, v němž jsme vyrůstali. Mnohé naše soudy (ale i předsudky) kooptovala do našeho života osobní zkušenost.

Velmi mě znepokojuje obnovení národoveckého diskursu v České republice

25. 3. 2014 / Jan Čulík

Motto:

"Antikomunismus všech podob považuju za největší pohromu či nemoc dnešní české společnosti. Hned vzápětí nastupují další choroby a nebezpečí - národovectví (nacionalismus) spojené s xenofobií, s antigermánstvím a protievropanstvím, dále rasistické předsudky a postoje, nejvíce anticiganistického typu, a v neposlední řadě i stále přetrvávající autoritářství a paternalistický antifeminismus. A následuje konzumenství a technokratické vidění světa."

Petr Uhl, Dělal jsem co jsem považoval za správné. Rozhovor se Zdenko Pavelkou. Torst, Praha, 2013, 600 stran. Recenze ZDE

Česká média sice xenofobně obviňují Rusy a Rusko z nacionalismu a šovinismu, ale je varovné, že český diskurs je velmi podobný. Naštěstí nemají Češi skoro žádnou armádu ani moc... :)

Vlna nacionalismu se, zdá se, v ČR znovu vyvalila v důsledku neobratného výroku ministryně Válkové, že se za nacistického protektorátu "Čechům zas tak mnoho nedělo". Souhlasím s kritiky tohoto výroku, že je necitlivý, neinformovaný a urážlivý. Implicitně je i rasistický, protože pomíjí osoby židovského a romského původu, které nacistický režim vyvraždil. Že by to podle paní Válkové nebyli Čechoslováci?

Tchaj-wanská policie zasáhla proti demonstrantům v sídle vlády, desítky zraněných

25. 3. 2014 / Jan Miessler

Po několik dnů víceméně stabilní situace v centru tchajwanské metropole se vyhrotila v noci z neděle na pondělí, když policie tvrdě zasáhla proti odpůrcům vládou prosazovaného ekonomického paktu s Čínou. Asi dvěma tisícovkám demonstrantů se na krátkou dobu podařilo proniknout do silně střeženého sídla vlády poté, co s nimi tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou odmítl jednat a místo toho je v neděli na televizí přenášené tiskové konferenci vyzval, ať se rozejdou domů. Tchajwanské sociální sítě zaplavily fotografie a videa nezvyklé policejní brutality, v nemocnicích skončilo několik desítek zraněných účastníků protestů.

Zdiskreditovat hnutí ANO půjde asi otázkami na témata vyžadující všeobecné vzdělání

25. 3. 2014 / Boris Cvek

Paní ministryně spravedlnosti Válková, nominovaná za hnutí ANO, se v rozhovoru pro Echo24.cz vyjádřila na otázku, co si myslí od odsunu německého obyvatelstva, takto:

"To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo."

To vyvolalo obrovskou bouři odporu, protože třeba vyhlazení Lidic a Ležáků nebo genocida Romů a židovského obyvatelstva nejsou nějaké prkotiny. Paní ministryně to potom v rozhovoru pro Radiožurnál vysvětlovala tím, že chtěla říci, že územím protektorátu nevedla fronta. Možná jí měl někdo včera vyzkoušet z historie a zeptat se jí, zda si vybavuje nějakou hroznou věc, která se za protektorátu stala. Možná by odpověděla, že to byl odsun sudetských Němců. V každém případě bych to nepřikládal její zlé vůli.

Ostatně šéf hnutí ANO, Andrej Babiš, na své tiskovce dal jasně najevo, že paní Válková není zcela schopná čelit lstivým a zločinným novinářům a odpovídat na tak záludné otázky, jako je ta, co si myslí o odsunu sudetských Němců. Hnutí ANO si vybírá jen odborníky, kteří prostě pořádně makají.

Velice schopný a vymakaný ministr financí nicméně působil poněkud rozhozeným dojmem a jeho vyhrožování a pokus o denunciaci lidí, spojených s Echo24.cz, téměř připomínaly útok bývalého ministra Kalouska na policii, když ta žádala vydání bývalé ministryně obrany paní Parkanové.

Projektu Echo24.cz, který se nadýmá tím, jak je zárukou novinářské nezávislosti, by měl vskutku odkrýt své finanční zdroje a být naprosto transparentní. Pokud to neudělá, bude asi každý mít podezření, že jde jen o souboj jedněch boháčů proti druhým pomocí mediální manipulace. Nicméně se zdá, že pro definitivní ztrapnění a znevěrohodnění hnutí ANO bude stačit pouze jednoduchá strategie: žádat ministry za toto hnutí o rozhovory na témata, vyžadující všeobecné vzdělání.

Rozhovor s paní ministryní Válkovou: ZDE

Vystoupení ministra financí Babiše k rozhovoru paní ministryně Válkové: ZDE

Reakce Echo24.cz na vyhrožování ministra financí: ZDE

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Putin jako kandidát na Nobelovu cenu za mír? aneb Otázky, na které se lidé zapomněli ptát

25. 3. 2014 / Uwe Ladwig

I když je to jistě pro mnohé asi překvapující,. Filozofové upozorňují, že když někdo vědomě nejedná, přesto jedná. A základem cílevědomého opomenutí je vždy nějaké rozhodnutí. Komu je tohle jasné, ten také ví, že při posuzování jednání bychom se nejen měli ptát na to, co se stalo, ale i na to, co bylo zamýšleno a co by se bývalo stalo, kdyby se nejednalo.

Jak je to se západními hodnotami?

25. 3. 2014 / Boris Cvek

S mnohými, zejména českými, tzv. zastánci "západní civilizace", jsem se již dávno rozešel v otázce, co je vlastně v zájmu této naší, "západní civilizace". Vznikla by tato civilizace, kdyby sebe samu stále chválila? Ke chválení mocných jsme byli vychováni komunisty za minulého režimu, naopak západní hodnoty, jako třeba svoboda slova, svoboda svědomí, osmihodinová pracovní doba atd., byly vydobyty nejen kritikou mocných, ale dokonce někdy i za pomocí stávek, ozbrojených střetů a revolucí.

Matematika -- Sankce -- Politika

25. 3. 2014 / Jan Campbell

Vše, co stalo v posledních dvaceti letech, co se děje dnes, a pravděpodobně bude dít v Evropě v představitelné budoucnosti do konce tohoto roku, nasvědčuje tomu, že poradci vlády USA, Evropské komise a bezpečnostních složek mají nedostatečné znalosti matematiky, její souvislosti s filosofií a následků ignorováni tzv. RED (reálně existující demokracie).

VZPOMÍNKA NA MIROSLAVA ŠTĚPÁNA:

Díky, Mirku!

25. 3. 2014 / Pavel Barák

Někdy na začátku normalizace se rozhořel spor uvnitř nové organizace Svazu vysokoškolských studentů na filosofické fakultě - už ani nevím proč. Asi šlo o spor o vnitrosvazovou demokracii a pokyny shora...

Na jedné straně předseda Karel Slánský, z Plzeňska stejně jako jeho známější jmenovec, ale podle jeho slov nikoli příbuzný. Jeho přítelkyní tehdy byla Zina Kočová, později provdaná Freundová, o níž se Karel vyjadřoval opakovaně jako o koze aramejské.

Na straně druhé autor tohoto textu, tehdy ještě spolu s Oskarem Krejčím.

Rozpor mezi lidskoprávním a mezinárodně právním přístupem rozděluje politiky i veřejné mínění

25. 3. 2014 / Michael Kroh

Konflikt na Ukrajině a Krymu rozdělil veřejné mínění napříč politickým spektrem -- když vynechám ty, kterým je to jedno -- na dvě základní skupiny. První se drží striktně mezinárodního práva, připojení Krymu k Rusku považuje za anexi a podporuje snahu o zvrat situace sankcemi. Druhá naopak argumentuje v rámci lidskoprávní problematiky a uznává, že část nějakého státu má právo z tohoto svazku vystoupit, pokud se pro takovou alternativu vysloví většina obyvatel příslušného území.

Dolejš: Válková nemá v demokratické vládě co dělat

25. 3. 2014 / Richard Dolejš

Tak tomuto vyjádření skutečně nerozumím a nechci věřit tomu, že člen Vlády ČR má tyto zvrácené názory. Asi šlo o špatný vtip paní ministryně nebo o vliv nějakých drog. Pokud to však myslela vážně, tak v demokratické vládě nemá co dělat a měla by se omluvit všem obětem fašistické okupace a celému národu.

Ono se toho tolik nedělo...

25. 3. 2014 / Marek Řezanka

V rozhovoru pro Echo24.cz (22. 3. 2014) ministryně spravedlnosti, Helena Válková na otázku "Co si myslíte o odsunu německého obyvatelstva?" doslova řekla:

"To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo."

Zmíněné výroky mi připadají minimálně nevhodné. To je ovšem slabé slovo. Jsou pro řadu lidí a jejich potomky urážející a neodpovídají realitě.

"Okupací nezlomeni": Poučení z událostí před 75 roky - od září 1938 do března 1939

25. 3. 2014 / Robert Kvaček

Není divu, že největší ohlas na konferenci historiků "Okupací nezlomeni" měl profesor Robert Kvaček, i když sám nazval svoje závěrečné slovo "jenom pár glos k tomu, co tady bylo řečeno, nebo spíš, co já jsem si z toho odnášel." Týkaly se dvojí reakce naší společnosti "na dvojí národní neštěstí -- to mnichovské a na 15. březen 1939"; pocitu této nejvýznamnější osobnosti mezi žijícími českých dějin, že bereme příliš vážně ideologický marasmus druhé republiky; a konečně na závěr zazněla malá poznámka o velké otázce první války: "Jaké bude Německo ve střední Evropě, a to v té Evropě od Ukrajiny až po Belgii?"

Přelije se bulharská krize přes hranice?

24. 3. 2014 / Miloš Kaláb

Zatímco se západní sdělovací prostředky věnují situaci na Ukrajině a na Krymu, v Bulharsku se už mnoho měsíců protestuje proti vládní korupci tak, že loni padla tamní vláda. Kanadská novinářka Shannon Gormleyová ze své kanceláře v Bejrútu informovala čtenáře novin The Ottawa Citizen o potížích, které ovlivňují Bulharsko a jeho okolí, zejména Řecko. 

Nepoučitelní

24. 3. 2014 / Marek Řezanka

Rozhodl jsem se, že než podrobím stávající vládu rozsáhlejší kritice, dám jí sto dní hájení. Hodlám své předsevzetí dodržet. Současně ale chci upozornit na některé její stávající kroky, které dávají tušit, že místo nápravy působení vlády předchozí pokračuje v její cestě.

Putinův podpis = ústavně-právní stvrzení nového statutu Krymu?

24. 3. 2014 / Miloš Dokulil

1. Stávající epilog

21. března ruský prezident Putin stvrdil svým podpisem, že Krym má napříště být součástí Ruské federace. Přímo na Krymu nyní je většinou navenek viditelná atmosféra uspokojení, ne-li přímo radosti nad rychle dosaženou změnou státoprávních poměrů strategicky důležitého poloostrova v Černém moři. Navíc je tu signál přímo z Kremlu, že Vladimír Putin -- jako protektor rusky mluvícího obyvatelstva kdekoliv na světě -- osobně hodlá nadále bdít nad bezpečností a národními zájmy ruského obyvatelstva kdekoliv, třeba i za hranicemi Ruska.

Izrael podle vyšetřovatele OSN páchá etnickou čistku

24. 3. 2014 / Daniel Veselý

Palestinci žijící v Izraelem okupovaném Východním Jeruzalémě podle vyšetřovatele OSN pro lidská práva čelí etnické čistce. Tato skutečnost podle jeho mínění může znamenat, že ve stávajícím klimatu by izraelská vláda uznala existenci samostatného palestinského státu jen stěží, jak informuje izraelský list Haaretz ZDE.

Umění protestu: okupace tchajwanského parlamentu je střet generací i formální a aktivistické demokracie

24. 3. 2014 / Jan Miessler

Oficiální vlajka Čínské republiky před tchajwanským parlamentem visí vzhůru nohama. Obří oficiální portrét zakladatele Čínské republiky a zároveň zakladatele Kuomintangu doktora Sunjatsena v hlavním sále tchajwanského parlamentu je oblepený hesly proti kontroverznímu obchodnímu paktu s Čínou a proti "devítiprocentnímu prezidentovi", který by měl odstoupit, protože ztratil veškerou legitimitu. Dotyčný prezident Čínské republiky a zároveň předseda Kuomintangu Ma Jing-ťiou se s protestujícími studenty odmítl setkat a poslal místo sebe předsedu vlády Ťiang I-chuaa, kterého studenti vypískali poté, co odmítl přistoupit na jejich požadavky.

Kvalita života

24. 3. 2014 / Sandra Wain

S kvalitou života se roztrhl pytel. Mnozí renomovaní odborníci, lékaři, psychologové, ekonomové, politikové a jiní dnes převelice vyzdvihují tzv. kvalitu života. Mimochodem, není to odporný termín, který činí z humanity a biologie bohapustou ekonomiku?

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2014

8. 3. 2014

V únoru 2014 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 52 766,58 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v prosinci 2013 částkou 2625,82 Kč.

Zůstatek byl koncem února 2014 349 778,46 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

39831