(Ne)postradatelní

29. 7. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 4 minuty

Usilujeme-li o co možná nejfunkčnější podobu právního státu, je třeba, nehledě nalevo napravo, respektovat rozhodnutí soudu a podrobit se mu, i když s ním nemusíme vnitřně souhlasit.

Toto poměrně elementární pravidlo je v posledních dnech narušeno diametrálně odlišným pohledem Ústavního a Nejvyššího soudu na výklad poslanecké imunity a projevu ve Sněmovně. Máme-li výrok jakéhokoli soudu ctít, nemůže být zpochybněno, že bylo rozhodnuto podle platného práva.

NSA špehovala v Německu desítky let. Legálně, na základě mezivládní dohody

29. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Server Deutsche Welle dnes přináší rozhovor s historikem Josephem Foschepotem z univerzity ve Freiburgu. Ten tvrdí, že Německo už krátce po vzniku Spolkové republiky v roce 1949 pod nátlakem uzavřelo s USA tajnou smlouvu, která Američanům umožnila provozovat bez omezení špionážní aktivity na německém území. Němečtí politici tak o celé záležitosti museli dávno vědět a tato praxe byla podle Foschepotových výzkumů už během 60. let mnohokrát prozrazena. Ačkoliv podle smluv se třemi spojeneckými mocnostmi Německo v roce 1955 získalo zpět plnou suverenitu, ve skutečnosti se jednalo pouze o veřejnou deklaraci a tajné dodatky, které jsou dosud v platnosti, ji v mnoha ohledech fakticky anulovaly. Mezi jiným dovolují bývalým okupačním mocnostem sledovat telefonní hovory a poštovní komunikaci.

Když docházelo ke sjednocení Německa, tehdejší kancléř Kohl si uvědomoval, že věc je poněkud kontroverzní - a tak se celé záležitosti vyhnul. Také proto příslušné tajné smlouvy zůstaly nadále v platnosti a umožňují americké výzvědné aktivity na německém území až dodnes.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Čína nařídila audit státního dluhu. Má obavy, že projekty jsou dlouhodobě nerentabilní

29. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Čína nařídila celostátní audit veškerého státního dluhu. To podtrhuje obavy, že nedávné zpomalení ekonomiky může zasáhnout finanční sektor.

Místní úřady se po propuknutí světové finanční krize těžce zadlužily ve snaze udržet tempo růstu ekonomiky. Poslední audit z roku 2011 ukázal, že státní dluh dosáhl koncem roku 2010 výše 10,7 bilionu juanů (asi 1,7 bilionu dolarů).

Walter Lacqueur: Evropa je v úpadku, ale odmítá si to uvědomit

29. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Mezinárodní vydání Spiegelu přineslo obsáhlý rozhovor s dvaadevadesátiletým historikem Walterem Lacqueurem, který se celý život zabývá Evropou. Podle něj si dnes slábnoucí Evropa odmítá uvědomit, jak velmi se vzdálila od postavení obdivovaného vzoru, v němž byla ještě kolem roku 2000, a jak malý vliv a reputaci v mezinárodní aréně, kde je vnímána jako slabá, dnes ve skutečnosti má. Měla by tomu přizpůsobit své ambice, protože v nadcházející turbulentní době bude velice zranitelná.

"Stal jsem se historikem poválečné éry v Evropě, ale Evropa, kterou jsem znal, už neexistuje. Má kniha "Z ruin Evropy" zveřejněná v roce 1970, končila optimistickým hodnocením budoucnosti. Později, v roce 2008, byla zveřejněna kniha "Poslední dny Evropy: Epitaf pro starý kontinent". K tématu jsem se vrátil v mé poslední knize, "Po pádu: Konec evropského snu a úpadek kontinentu". Sled titulů pravděpodobně říká vše. -

Evropa nebude pohřbena v popelu jako Pompeje nebo Herculaneum, ale Evropa je v úpadku. Je nepochybně děsivé uvědomit si její bezbrannost tváří v tvář nadcházejícím bouřím. Poté, co byl tak dlouho centrem světové politiky, hrozí dnes starému kontinentu, že se stane pěšákem."

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Alternativa ke GMO: Britští vědci vyvíjejí zemědělské plodiny odolné vůči klimatickým změnám

29. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Britští vědci z Královské botanické zahrady v Kew provádějí bezprecedentní výzkum, který dohledává divoké příbuzné konvenčních plodin za účelem vytvoření hybridů. Ty by měly mít větší výnosy a současně byly odolné vůči efektům klimatických změn. Křížení s divokými příbuznými je přírodní a bezpečnou alternativou k laboratorním genetickým modifikacím a může přinést globální ekonomice zisk až 128 miliard liber.

Syrská armáda obsadila Homs

29. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Syrské úřady dnes vydaly informaci, že armáda obnovila svou kontrolu nad centrální čtvrtí Chalídíja ve městě Homs donedávna obsazenou povstalci. Boje zde trvaly několik týdnů a Homs byl jedním z hlavních center povstání proti prezidentu Bašáru Asadovi.

22362

Senátor Kubera už zjistil, kdo je odpovědný za napětí ve společnosti

28. 7. 2013 / Radim Hreha

čas čtení 12 minut

Je až k nevíře, jak některé ikony ODS poslední dobou ztrácí glanc. Nejnovější prohlášení člena vedení ODS, senátora Jaroslava Kubery dokumentuje, že i jeho briskní duch není odolný vůči všem nástrahám současných fanatických ideologů. Naznačuje to jeho prohlášení, které mohou akceptovat snad jen studenti v průběhu nějaké hladovky, či dřevní demokraté, kteří pod rouškou demokracie tolerují, podporují, či realizují korupci na všech stupních politiky.

Prosíme přispějte finančně na provoz Britských listů

17. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

prosíme, nezapomínejte, že provoz serveru Britské listy nemůžeme vést zadarmo. Čtenáři, kteří nás čtou ve stále větších počtech, by si měli uvědomit, že i když samozřejmě Britské listy neprovozujeme pro zisk, příspěvky na minimální provozní náklady potřebujeme. Jsme tedy závislí na průběžných finančních darech od čtenářů.

Za Britskými listy nestojí žádný investor ani podnikatelský manipulátor. Jsou jedním z mála zpravodajských a analytických portálů, vycházejících v češtině, které nemají politickou agendu a nepodporují žádné podnikatelské či politické seskupení či stranu.

Pokud považujete za důležité, aby Britské listy dále fungovaly, prosím, přispějte finančně na náš účet. Je v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Můžete též přispět z mobilního telefonu nebo úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Neposílejte eura do pražské banky ze zahraničí, poplatek je astronomický. Děkujeme.

Papež požaduje zásadní změny v katolické církvi

Církev musí být prostá a starat se o chudé lidi

28. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Papež František implicitně kritizoval svého předchůdce

Papež František přilákal v sobotu na pláž Copacabana v Riu statisíce svých stoupenců. Uzavřel tím svou týdenní návštěvu v Brazílii, v níž ho věřící oslavovali jako globální celebritu. František dosáhl v Brazílii neuvěřitelné popularity.

Během celého týdne své návštěvy v Brazílii papež opakoval ve svých projevech, kázáních i neformálních výrocích, že se katolíci musejí zbavit statu quo, musejí opustit zatuchlé sakristie a musejí začít podporovat věřící, žijící na pokraji společnosti. Jinak tito lidé přejdou k jiným církvím.

František přímo kritizoval "intelektuální" poslání církve, které charakterizovalo jeho předchůdce, papeže Benedikta XVI. Zdůraznil brazilským biskupm, že obyčejní katolíci nerozumějí intelektuální argumentaci a potřebují slyšet prosté evangelium lásky, odpuštění a milosrdenství. Tyto hodnoty jsou podle Františka jádrem katolické víry.

"Někdy přicházíme o stoupence, protože nerozumějí tomu, co říkáme, protože jsme zapomněli hovořit jednoduchým jazykem," řekl František.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ištvan, exposlanci, Daňhel

27. 7. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 8 minut

Nelíbí se mi, že byl pan Ištvan na Hradě a nechal se chválit panem prezidentem za činnost jím vedeného státního zastupitelství v případě, který vedl k pádu Nečasovy vlády. Prezident by mohl ukázat svou touhu po spravedlnosti leda tak v okamžiku, kdy by státní zastupitelství obvinilo někoho z jeho kamarádů, a nikoli v případě, kdy daný státní zástupce pomohl svým vyšetřováním prezidentově politické agendě a převedení exekutivní moci do rukou prezidentových kamarádů. Nicméně i tak si nelze přát nic více než to, aby se Ištvanovi podařilo vyšetřování tří exposlanců ODS obnovit ve smyslu skutečného posouzení jejich činu, které je zatím znemožněno tím, že jsou stanoviskem Nejvyššího soudu povzneseni do stavu nadlidského, kdy trestná činnost těchto nadlidí nesmí být trestána.

Není nad laskavé slovo

27. 7. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 8 minut

Lakmusovým papírkem politické kultury v zemi je mj. schopnost argumentace vrcholných představitelů. Až příliš snadno jsme si zvykli jako na normu, že ve slovníku veřejných projevů našich volených zástupců nechybí výrazy jako "idiot" či "debilita", že k jejich gestům patří vytrčený prostředníček, nejspíš, abychom si uvědomili, jaké jsou to jedničky. Zvykli jsme si, že je normální svého názorového odpůrce zesměšnit. Vyhnout se argumentům, ale pokusit se ho nějak mediálně shodit, ponížit, znevěrohodnit.

Když se to hodilo do krámu, mohli si všichni sociální demokraté bez rozdílu vyslechnout popěvek: "Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad..." Kdo se proti takovémuto paušalizujícímu dehonestujícímu tvrzení, které uráží bezpočet slušných lidí, vymezil?

Komu vadilo, s jakou sprostotou přistupuje M. Kalousek k odborům, které hájí zájmy pracujících:

...a zase ten Machiavelli!

28. 7. 2013

čas čtení 8 minut

KD│ Léta tvrdím, že vzhledem k maloměšťácky moralizující a impotentně literárně snivé tradici českého národního obrození - tradici, která fakticky s velikým předstihem anticipovala téměř všechny cenzurní a masově oblbující funkce anglosaské "politické korektnosti" - nebude v Česku demokracie nikdy v bezpečí, dokud středoškoláci namísto "nalejváren" (jež při naprosto mizivé roli, kterou převládající současná mentalita přikládá paměti, nemají z dlouhodobého hlediska téměř žádného smyslu) v hodinách Základů společenských věd neabsolvují povinný půlroční kurs o díle Nicolló Machiavelliho, s podrobnou četbou Vladaře i Rozprav.

Odmítáme politický nátlak na vyšetřování korupce

27. 7. 2013

čas čtení < 1 minuta

Tisková zpráva Hnutí za přímou Demokracii

Plzeň, 27. července 2013 -- Hnutí za Přímou Demokracii dlouhodobě odsuzuje všechny korupční projevy na naší politické scéně s tím, že se nejedná o selhání jednotlivců, ale o zákonitý projev nastaveného systému, který je třeba změnit.

V souvislosti s probíhajícím vyšetřováním rozsáhlé klientelistické sítě, podezření z uplácení poslanců tzv. trafikami a zneužití rozvědky, hnutí požaduje naprosto nezávislé vyšetřování a ostře se vymezuje vůči všem výpadům na adresu pana Ištvana a dalších státních zástupců a policie, a to jak ze strany politiků, tak většiny mainstreamových médií.

Takovéto jednání je neslučitelné s demokratickými principy a se zájmy většiny občanů České republiky.

Za HzPD

Ladislav Štítkovec, mluvčí a mediální koordinátor

USA: Nechceme Snowdena popravit

27. 7. 2013

čas čtení < 1 minuta

Americký generální prokurátor Eric Holder napsal ruskému generálnímu prokurátorovi, že Spojené státy neplánují whistleblowera Edwarda Snowdena popravit a že "mučení je v USA protizákonné". Americká vláda se tak snaží oslabit Snowdenovu žádost o azyl. Mluvčí ruského prezidenta Putina uvedl, že "Rusko nikdy nikoho nevydalo a nikoho nevydá". Jenže potíž je, že Snowden oficiálně není na ruském území, takže jeho situace je zatím stále nejasná.

Podrobnosti v angličtiněZDE

Není politika, jako politika

27. 7. 2013 / Josef Mrázek

čas čtení 2 minuty

Za starých a ještě starších časů nebylo překvapením, když se v rámci omluvy zastřelil ten, kdo přivedl svůj podnik do takového úpadku, do jakého přivedla koaliční vláda celý stát. Ta by měla, když už se nezastřelila, aspoň mlčet a neblábolit ústy paní předsedkyně, že má mandát. Skoro celý ho promarnila a těch osm, které přivedla generálka Peake, jsme volili jako trojského koně, pod jinou firmou a hlavně jiným programem. Do té beznaděje, živené převážně ubohými pořady, zazněl jako rajská hudba rozhovor s ministrem dopravy Zdeňkem Žákem, který se prohlásil za člověka nepolitického, ale byl by ozdobou každé vlády. Nepolitický je jen v tom smyslu, že není zběhlý ve spřádání svinstev, ale o to více rozumí praktickým úkolům, které jako ministr má.

28626

Dobrá zpráva prý není zpráva, ale potěší

27. 7. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 1 minuta

reakce na článek Aleny Gajdůškové "V zájmu vědy přeji úspěch"

I politik může vyřknout moudrá slova. Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) překonala sama sebe a našla důvod, proč popřát novému premiérovi Rusnokovi úspěch. V zájmu vědy, výzkumu a vzdělávání, v zájmu konkurenceschopnosti. Dokázala vypíchnout z programu ČSSD to, co může být společným jmenovatelem politiky jak pro Rusnoka či SPOZ, tak pro sociální demokraty a komunisty.

Nebezpečná iluze

26. 7. 2013

čas čtení 3 minuty

Problematickým rysem americké zahraniční politiky je "mapocentrismus", upozorňuje Ted Galen Carpenter. Na všechny země se pohlíží jako na víceméně soudržné národní entity. Když se američtí představitelé a tvůrci veřejného mínění dívají na mapu a vidí území ohraničené tlustou čárou, s velkou hvězdičkou kdesi uprostřed označující hlavní město, předpokládají, že to je skutečná země s národní identitou. Obvyklá procedura je potom jednat s předpokládaným lídrem, ať už jeho čestný titul zní prezident, král, nebo jakkoliv, coby s osobou, která nad danou zemí vykonává moc.

Poznámky z Prahy

25. 7. 2013 / Jiří Jírovec

čas čtení 18 minut

Mám za sebou tradiční výroční pobyt v Praze. Pominu-li počasí a záplavy, byl vcelku potěšitelný. Smutek ovšem způsobuje česká politická scéna.

Proč bude Itálie nadále ekonomicky upadat

26. 7. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Hans-Jürgen Schlamp v seriálu pro Spiegel popisuje fatální situaci třetí největší evropské ekonomiky, která je již horší než během krize let 1929-1934 a podle něj se bude jen dále zhoršovat. Průměrná mzda je sice nižší než v jiných evropských zemích (o 30% nižší než v Německu, o 15% proti Francii a Belgii), ale také je tu výrazně vyšší daňová zátěž, kvůli níž nakonec jednotkové náklady práce přesahují ty německé až o 30%. Protože euro nelze devalvovat a snížit tak relativně náklady, místní podniky postupně ztrácejí konkurenceschopnost na světových trzích. Od roku 2007 zaniklo 15% průmyslových kapacit, a to nejen menších a středních podniků, které čelí problémům při získávání úvěru, ale i tradičních velkých výrobců, kteří se pomalu mění v montovny součástek vyráběných v Asii - s vyhlídkou na úplné ukončení výroby. A to přesto, že o řadu italských výrobků je stále zájem.

Americký senát prosazuje sankce proti zemím, které pomáhají Snowdenovi

26. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Ve čtvrtek Senát Spojených států projednával návrh zavést sankce proti jakékoliv zemi, která nabídne azyl Edwardu Snowdenovi. Tento bývalý zaměstnanec zpravodajské služby NSA zveřejnil tajné dokumenty o výzvědných programech zaměřených plošně na veškerou elektronickou komunikaci. Po útěku z Hongkongu, kde se skrýval, avšak byl odhalen, se již měsíc nachází v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremetěvo.

Egypt: Exprezident Mursí byl obviněn ze špionáže pro Hamás

26. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Svržený egyptský prezident Muhammad Mursí byl dnes podle agentury MENA na patnáct dní zadržen kvůli vyšetřování jeho údajného spiknutí s palestinským hnutím Hamás. Mělo k tomu dojít během revoluce v roce 2011, když Mursí údajně spolu s dalšími islamisty a Palestinci připravoval "protistátní akty", včetně útoků na policejní stanice a a věznice. Zprávu potvrdila Al-Džazíra.

Tunisko: Brahmí byl zabit zbraní použitou při předchozím atentátu

26. 7. 2013

čas čtení 2 minuty

Tuniský opoziční politik Muhammad Brahmí byl tento týden zastřelen stejnou zbraní, jako před půl rokem jeho kolega z opozičních sekulárních kruhů Čokrí Bilajd. To naznačuje, že pachatel náleží ke stejné extrémistické islámské skupině, která v únoru spáchala historicky první politický atentát v "demokratických" dějinách Tuniska. V únoru došlo k násilným protestům proti vládě umírněných islamistů a stávce zorganizované hlavní odborovou ústřednou.

Kreml se modlil "za celou Sýrii"

26. 7. 2013

čas čtení < 1 minuta

Včera se ruský prezident Vladimir Putin setkal představiteli pravoslavné církve z celého světa.

Při té příležitosti přednesl projev, v němž se postavil do role ochránce všech pravoslavných.

V mnoha oblastech světa se podle něj "množí mezináboženské třenice, omezují se práva náboženských menšin, včetně křesťanských". Na prezidentova slova navázal patriarcha moskevský a celé Rusi Kyril.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Tunisko: Vlna protestů po vraždě opozičního politika

26. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Tisíce lidí vyšly do ulic tuniských měst, aby protestovaly proti zavraždění opozičního politika Muhammada Brahmího, k němuž došlo v hlavním městě. Tyto události hrozí rozvrátit přechod k demokracii v rodišti Arabského jara.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2013

12. 7. 2013

čas čtení 2 minuty

V červnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 164 osob bankovním příkazem celkovou částkou 29 120,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v březnu 2013 částkou 2414,16 Kč.

Zůstatek byl koncem června 2013 87 108,19 Kč, z toho má být částka v rezervě na exekutorský projekt 166 375,59 Kč, takže výdaje na provoz Britských listů do ní zasáhly a Britské listy dlužily exekutorskému projektu 79 267,40 Kč. (Tento dluh, který vznikl exekutorskému projektu provozními náklady Britských listů, uhradil dne 12. července 2013 šéfredaktor BL Jan Čulík z vlastní kapsy.)

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

31617