Američané předčasně prozradili jméno manchesterského atentátníka

24. 5. 2017

čas čtení 2 minuty

Zřejmě to  ohrozí sdílení výzvědných informací mezi Evropou a USA


Američtí činitelé prozradili jméno atentátníka z Manchesteru dvě hodiny předtím, než ho byla připravena zveřejnit britská policie. Jméno atentátníka "Salman Abedi" získaly sdělovací prostředky z amerických zdrojů dříve, než ho zveřejnily britské úřady. To se stalo terčem kritiky.Zbrklé zveřejnění jména atentátníka Američany obnovilo znepokojení nad nedávným incidentem, kdy americký prezident Donald Trump prozradil tajné informace o Islámském státu, získané z Izraele, během schůzky v Bílém domě ruskému ministru zahraničí.

Kritikové varují, že spojenci USA budou možná  v budoucnosti méně ochotni sdílet se Spojenými státy výzvědné informace.

I když britští novináři měli Abediho jméno, britská vláda a manchesterská policie ho odmítaly potvrdit ještě dvě hodiny poté, co bylo zveřejněno v americkém tisku. Předtím britská vláda dala najevo, že v úterý jméno atentátníka  v důsledku pokračujícího vyšetřování vůbec nezveřejní.

Indiskrece americké vlády zřejmě vyvolala v Londýně pocity konsternace a možná ohrozí dlouhodobou spolupráci s USA.

Thomas Sanderson, ředitel projektu zabývající se mezinárodními hrozbami ve Středisku strategických a mezinárodních studií ve Washingtonu uvedl, že předčasné zveřejnění atentátníkova jména Brity jistě iritovalo. "Náhle je atentátníkův dům v obležení od 10 000 reportérů. Možná chtěla policie pracovat trochu jemněji," dodal.

Sanderson varoval před nesoudností a nedostatkem disciplíny v Bílém domě. "Toto je děravá vláda. Co to znamená pro sdílení informací? Británie a Izrael jsou pravděpodobně naše dva nejvýznamnější zdroje výzvědných informací. Teď musejí uvažovat: Uškodí nám to pokaždé, když Američanům něco sdělíme? Pak budou muset uvažovat o tom, které informace s námi sdílet."

Podrobnosti v angličtině ZDE


0
Vytisknout
5452

Diskuse

Obsah vydání | 25. 5. 2017