O Cenu Waltera Sernera bude bojovat přes šest set studentů

16. 2. 2015

čas čtení 2 minuty

Soutěž o nejlepší povídku roku vyhlásil Nadační fond Festival spisovatelů Praha letos již podesáté. Studenti středních škol psali na téma „Svět uvnitř mé hlavy“. Vítěze se dozvíme 9. dubna 2015 na slavnostním předání cen.

Od 12. ledna, kdy bylo zveřejněno téma, mohli studentky a studenti středních škol podnikat výpravy do „světa uvnitř své hlavy“ a pokud se chtěli zúčastnit klání o Cenu Waltera Sernera, museli výsledek svého snažení v elektronické podobě odeslat do půlnoci 12. února. K tomu se jich odhodlalo přes šest set z celé České republiky, tedy o třetinu více než v loňském roce.

„Včera se mne jedna paní učitelka ptala po telefonu, jestli nevadí, že poslala deset prací svých studentů v jednom e-mailu. Takže těch povídek může být i víc, říká Petr Soukup, koordinátor soutěže. „Na druhou stranu pár povídek asi nesplní pravidla a budeme je muset vyřadit.“

Ceny Waltera Sernera se mohli zúčastnit pouze středoškoláci, kterým je od 15 do 21 let. Povídky v rozsahu 1 – 3 normostrany musí naplňovat stanovené téma. Tolik k formální stránce. Obsahovou část bude hodnotit porota učitelů tvůrčího psaní z Literární akademie, ve které letos zasednou: Kateřina Kováčová, Radek Malý a Petr Pazdera Payne.

Padesátka nejlepších prací bude v druhé půlce března zveřejněna bez pořadí. Dvacítka finalistů se následně zúčastní facebookové lajkovací soutěže. Jejich pořadí bude odhaleno až na slavnostním předání cen vítězům, které se uskuteční 9. dubna v 15:00 na Novoměstské radnici v Praze.

„Na všechny, kteří se letos chystají navštívit slavnostní ceremoniál, opět čeká bohatý program komponovaný z hudby, literatury a vizuálních efektů“, slibuje Petr Soukup. Vloni vystoupili: rapper Kato, básník a performer Jaromír Typlt s dramatickým přednesem části Sernerova dadaistického manifestu, o Sernerově dobrodružném životě hovořil Petr Hlaváček z Filozofické fakulty UK. Vstup pro veřejnost je i letos volný.

Hlavním partnerem projektu je Literární akademie. Cenu také podpořili: Státní fond kultury, Goethe-Institut, Gymnázium Kadaň a další. Knižní ceny poskytla desítka českých nakladatelství.

Petr Soukup
koordinátor
Cena Waltera Sernera

0
Vytisknout
3628

Diskuse

Obsah vydání | 18. 2. 2015