Rusnokova vláda a příští volby

27. 6. 2013 / Stanislav Křeček

čas čtení 2 minuty

Rusnokova vláda, ať již v jakémkoliv budoucím složení, nepředstavuje jen fenomén dotýkající se současného vládnutí, jak si mnozí, pod pojmem aktuální situace představují, ale může se velmi výrazně dotknout i budoucích voleb, ať již se budou konat kdykoliv. Nejde totiž jen o jakousi vládu SPOZ -- to by bylo příliš jednoduché -- ale o něco mnohem významnějšího: Rusnokova vláda totiž v podobě, do jaké se může transformovat v okamžiku budoucí volební kampaně (a nemusí to zdaleka být jen kandidátka SPOZ) se může zjevit jako onen soubor nových tváří, po kterých lidé, znechuceni současnou politickou realitou - ať již oprávněně nebo jen pod vlivem mediálních kampaní -- volají.

Problém pro politické strany totiž spočívá v tom, že dosud tyto nové tváře, po kterých je voláno, představovaly dosud osoby nebo formace na straně jedné typu Holešovské výzvy nebo obdobných pseudoidealistů bez za řeč stojící společenské podpory, a na straně druhé formace Okamurovy, Janečkovy nebo Babišovy, které sice mají jistý společenský ohlas, ale rozhodně nijak významnou podporu u "obyčejných" lidí, kteří se neprezentují na sociálních sítích, nechodí na stále častější a stále zbytečnější "demonstrace" a nejrůznější setkání svolávané k záchraně národa kde kým, ale o to více potom svým hlasováním ve skutečnosti ovlivňují výsledek voleb. Náhle tu je něco zcela jiného.

Rusnokova formace (vláda) na rozdíl od exklusivních a nesrozumitelných okamuro-janečkovsko-babišovských formací může na národ působit jako dělný, kvalifikovaný tým lidí, sice nikoliv politicky zcela nepopsaných a bezbarvých listů, ale lidí, kteří opravdu něco viditelně chtějí a umí dělat. Může se tak velmi snadno stát alternativou dnešním politickým stranám a jejich usilování.

A přidáme-li k tomu ještě prezidentovu mnohokráte deklarovanou zálibu v "panašování" tedy ve spojování a vybírání různých osobností z různých kandidátek (což je na dosavadním sestavování Rusnokovy vlády zřetelně patrné -- každý je odněkud), může se pak budoucí volební formace založená na Rusnokově vládě dobře jevit jako jistý způsob překonávání současného hašteřivého stranictví, tedy jako další alternativa zabahněné současné politické reality.

Myslím, že nastal čas dohlédnout skutečných důsledků počinu politiků, kteří chtěli udělat to, co si lidé přáli (jiný důvod neměli), totiž zajistit přímou volbu prezidenta. Mnozí politikové asi budou překvapeni, co si lidé ve skutečnosti přejí....

0
Vytisknout
9091

Diskuse

Obsah vydání | 28. 6. 2013