Atentát v Barceloně: Útočník vjel s bílou dodávkou do chodců, 13 zabil a 50 lidí bylo zraněno

17. 8. 2017

Podle zpráv vozidlo jelo vozidlo rychlostí po kilometr dlouhé ulici Las Ramblas v Barceloně (podobné pražskému Václavskému náměstí), která je obyčejně plná lidí, až narazilo do kiosku s novinami a zastavilo se.

Stovky lidí se v chaotických scénách snažily zachránit.

Asi osmdesát lidí se schovalo do nedalekého kostela, jiní se skryli v obchodech a v restauracích.

Policie v Katalonii uvedla na Twitteru, že zatkla jednoho muže. Katalánský prezident Carles Puigdemont posléze informoval, že byli zatčeni dva muži

Španělská policie vydala fotografii muže, který si údajně dodávku pronajal. Jmenuje se Driss Oukabir.

Druhá dodávka spojená s atentátem byla nalezena v malém městě Vic v Katalánsku.

K útoku se "přihlásil" Islámský stát.

Španělům vyjádřili podporu Emmanuel Macron a Angela Merkel.


Mluvčí Angely Merkelové:


Donald Trump reagoval na útok v Barceloně zopakováním historky, o níž bylo už dokázáno, že je lživá, o americkém generálu, který si prý namáčel kulky v prasečí krvi, aby před více než sto lety mohl bojovat s islamistickými extremisty.

Trump vyzval občany Barcelony, aby byli "tvrdí a silní", nabídl americkou pomoc a pak zveřejnil další, kryptičtější tweet: "Studujte, co americký generál Pershing dělal teroristům, když byli chyceni. Pak nedocházelo k radikálnímu islamistickému  teroru 35 let!"


Trump tím zopakoval vysoce pochybné tvrzení, které učinil na předvolebním shromáždění v Jižní Karolíně v únoru 2016, kdy hovořil obdivně o povstání na Filipínách, které vedl v letech 1909 - 1913 generál John Pershing. Tehdy Trump řekl:

"Měli obrovské problémy s terorismem, jako my dnes. A on chytil 50 teroristů, kteří strašně škodili a usmrtili mnoho lidí. A vzal těch 50 teroristů, vzal 50 mužů a namočil 50 kulek do krve prasat - slyšeli jste dobře, ano? Vzal padesát kulek a namočil je do prasečí krve. A nechal, aby jeho muži si těmi kulkami nabili pušky a zastřelili 49 těchto lidí. A padesátému člověku řekl, Jdi k svým lidem a řekni jim, co se stalo. A 25 let nebyl problém. Pětadvacet let nebyl problém."

Tato historka o Pershingovi koluje na internetu od roku 2001, avšak američtí historikové uvádějí, že pro ni neexistují žádné důkazy.


Jason Burke, odborník na terorismus, konstatuje: Přesná motivace a totožnost útočníků z Barcelony bude známa do několika hodin. Dosud se k odpovědnosti nepřihlásil Islámský stát. V posledních měsících byla jeho tvrzení, že je odpovědný za spáchané atentáty, vysoce nespolehlivá.

Extremisté začínají častěji používat určité metody, když se ukázalo, že funguje. K tomu, aby člověk zajel automobilem do davu, není třeba žádné zvláštní kvalifikace.

Podrobnosti v angličtině ZDE29730

Snaha symbolicky vytěsnit extremismus povede ke zvýšení teroristické hrozby

Manuál k mírumilovné výrobě terorismu

17. 8. 2017 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Globální média - po právu - přetřásají fakt, že americký prezident aplikoval své "alternativní" vidění reality a odmítl odsoudit evidentní rasismus a neonacismus, které stojí v pozadí protestů v Charlottesville a prokazatelně také za teroristickým aktem vůči nenásilným protirasistickým demonstrantům. Vlna pobouření proti tomu, že prezident USA není ochoten okamžitě vystoupit proti nejnebezpečnější formě západního extremismu, je velká a vyvolává protiakci. S jistou dávkou uspokojení se na sociálních sítích rozjela kampaň na identifikaci rasistů a neonacistů, kteří jsou následně trestáni za svou účast ztrátou zaměstnání, nebo dokonce exkomunikováním vlastní rodinou. Taky máte ten uklidňující pocit, že svět se nezbláznil a že se umíme statečně postavit nebezpečí extremismu? Měli byste mít spíše důvodné obavy, že extremismus právě dostal velmi silnou infuzi adrenalinu...

 3308

Právní stát na troskách politického systému

17. 8. 2017 / Boris Cvek

Když se podívám zpětně na dobu někdy za začátku nultých let, kdy v této zemi vládla jakási všeobecná deprese z toho, že policie nedokáže sáhnout do vysoké politiky a že státní zástupci kauzy zametají pod koberec, cítím dnes obrovskou změnu. Při pádu Nečasovy vlády, která vlastně umožnila změnu na nejvyšším státním zastupitelství, de facto na nátlak Věcí veřejných a TOP09 proti vůli ODS, se mohlo stále ještě zdát, že policie šla po větru obecné negativní nálady veřejnosti. A pravice se s tím vlastně nikdy pořádně nesmířila.
 11212

Trumpův pokus o normalizaci extrémismu selhává. Zemanův vyšel

17. 8. 2017 / Karel Dolejší

Necelý týden po událostech v Charlottesville je stále zřejmější, že Donalda Trumpa kvůli neochotě jasně se distancovat od šiřitelů nenávisti opouští další a další skupiny bývalých podporovatelů. Již tak rekordně mizerný rating v průzkumech veřejného mínění se příští měsíc dál propadne, když od Trumpa dávají ruce pryč bývalí prezidenti, dnešní kongresmeni, byznysmeni i novináři.
 11862

Bannon: "Ultrapravice jsou zoufalci, válka se Severní Koreou není možná, USA jsou v obchodní válce s Čínou"

17. 8. 2017


Steven Bannon, bývalý šéfredaktor ultrapravicového serveru Breitbart News a vysoký poradce Donalda Trumpa v Bílém domě poskytl neočekávaně rozhovor levicovému časopisu American Prospect. Vyjádřil se, že v případě Severní Koreje není žádné vojenské řešení, ultrapravice je 'sbírkou zoufalců' a posedlost americké levice rasismem mu umožní 'zlikvidovat Demokraty'.

Postavení Steva Bannona v Bílém domě je přitom nyní nejasné. Bannon z vlastní iniciativy zatelefonoval zakladateli a editoru časopisu American Prospect Robertu Kuttnerovi. Některé hlasy říkají, že si možná neuvědomil, že poskytuje interview.

Rozhovor Britských listů 122.

Vytvoření tvrdého jádra EU bude mít na ČR drsný dopad

11. 8. 2017Měla by Česká republika vstoupit do eurozóny? A co se stane, až vznikne tvrdé jádro EU a ČR bude odsunuta na okraj? O vztahu ČR k Evropské unii hovoří Jan Čulík s politologem Jiřím Pehem. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 11. srpna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

 10467

Proč nelze jakkoliv směšovat krajní pravici s radikální levicí

17. 8. 2017 / Daniel Veselý

Důrazně nesouhlasím s autorem článku Kdo bude bojovat s rasistickou pravicí? S krajní levicí nepočítejte, podle nějž ultrapravice s radikální levicí „sdílí stejné metody a postoje k médiím a demokracii“. Přestože radikální levici trápí nejeden svár či nešvar, výbušný a destruktivní extrémismus, který je krajní pravici bytostně vlastní, je zde zcela marginalizován. Primárním ohrožením liberální demokracie, jejíž slabiny a systematická selhávání jsou neoddělitelnou součástí stávající „krize hodnot“, je rozmáhající se krajní pravice, jejíž přední představitelé nacházejí zastání v nejvyšších patrech politické moci. Ostatně události v Charlottesville tento neblahý trend potvrzují.       

     
 11845

Každým dalším posměškem liberálové Trumpa posilují

17. 8. 2017


To, zda bude možné eliminovat Donalda Trumpa, nezávisí na názorech americké liberální elity, ale na to, zda se podaří mu odebrat většinu jeho politické podpory. Boj se bude vést o bělošskou dělnickou třídu. U ní měl pozoruhodně velký úspěch i socialista Bernie Sanders, píše Simon Jenkins.

Bělošskou dělnickou třídu tvoří 42 procent dospělých Američanů. Už dvacet let se neustále snižují jejich příjmy, ku prospěchu, jak to oni vidí, příjemců sociálních dávek, absolventů vysokých škol a bohatých lidí. Nadávat jim do rasistů, xenofobů a "ubožáků", jak to učinila Hillary Clintonová, když toužili po pracovních příležitostech a po existenční jistotě, bylo projevem její absolutní třídní nevědomosti, jak to analyzovala Joan Williamsová v bestselleru White Working Class (Bělošská dělnická třída). Ta a další autoři analyzovali podstatu atraktivity Donalda Trumpa.
 11865

Czech police was called to check out two American tourists because they were black

17. 8. 2017Roman Sedlačik, a councillor in the Moravian town of Hodonín, sent the local Municipal Police to investigate two American tourists walking through the town because they were black.

Sedlačik, a former Deputy Lord Mayor of Hodonín, sent the police to investigate the tourists after he had noticed them as he was driving through the town. He stopped the car, got out and asked them where they were from and whether they were muslims. According to Sedlačik, the tourists spoke "broken English" and said that they had arrived from Germany and originally came from Nigeria. Sedlačik concluded this was suspicious, and so he called the police. He described his action on his Facebook page, calling on Hodonín citizens to do the same: "I appeal to all citizens. Do not be cowardly. Use your rights and make use of the fact that we have Municipal Police as well as State Police, whose role is to help and protect us!" said Sedlačik. His Facebook appeal provoked a considerable amount of criticism and eventually was taken down by Facebook administrators.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

29715

Dekonstrukce žalostné rétoriky baby Klause v devíti bodech

Tupcovský narativ: Dotace jsou zlo

17. 8. 2017 / Jiří Hlavenka

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

"Dotace = zlo" je tak tupcovská věta, že jsem se tím nikdy ani nechtěl zabývat. Ono se to ale pořád vrací a nedávno publikovaný článek V. Klause mladšího se dá dobře použít jako výukový text pro ilustraci všech chyb, lží a faulů, kterých se zastánci té věty dopouštějí. Klaus mladší navíc v umění rétoriky tak významně zaostává za svým otcem, že vyvracet jej nedá moc práce. Tak popořadě.

29596

Dát mu, co chce

Jak odstavit Babiše

17. 8. 2017 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Čapí hnízdo, Šuman, jednokorunové akcie, všechny Babišovy rétorické a politické přešlapy, nepokrytá a patologická touha po moci a po tom dosáhnout něčeho impozantního, něčeho bezkonkurenčního, co ani "velcí kluci" nemají. Politické kari ponechané týdny v teplé a nevětrané místnosti, a stejně to mnohým nevadí. Babiš směřuje k vítězství ve volbách, pokud se ovšem nepodaří z policejních spisů prostřednictvím koaličního partnera ČSSD dostat ven něco na úrovni zneužívání dětí. A to je dost nepravděpodobné. Jak tedy odstavit Babiše, který si představuje demokracii jako stavebnici koketuje s většinovým systémem a demokracii by si ohnul podle svého vlastního pravidla "demokracie som ja"? Pravděpodobně ho zaměstnat tím, po čem touží.

Rabínovo svědectví z Charlottesvillu

17. 8. 2017

V sobotu ráno jsem stál před naší synagogou s jedním ozbrojeným bezpečnostním strážcem, kterého jsme si soukromě najali poté, co policie odmítla vyslat jednoho policistu na ochranu věřících během dopoledních bohoslužeb.

Uvnitř synagogy bylo čtyřicet věřících. Toto jsem tam zažil:


Co je špatného na boji proti kapitalismu

17. 8. 2017 / Pavel Urban

 Pařížská komuna je příkladem ušlechtilého konání, které systém utopil v krvi. Nebo pokusem o zavedení krvavé totalitní diktatury (podobné, jaká později zvítězila v Rusku), před kterou zachránili Francii její vlastenci a demokraté. Záleží na úhlu pohledu. A použitém slovníku. A také schopnosti a ochotě domýšlet důsledky alternativ včetně jejich pravděpodobnosti. Nabízím odpovědi na otázky Daniela Veselého týkající se vzdoru proti kapitalismu...
29709

Neuvěřitelný detail ze současné ČR

Černoši v Hodoníně! Ale křesťané!!

17. 8. 2017

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Mají v hodonínském zastupitelstvu člověka, který bezdůvodně zavolal městskou policii, aby prověřila dvojici turistů, kteří se procházeli po městě. Důvodem byla barva pleti. Mají v Hodoníně starostu, který s tím zásadně nesouhlasí, neboť turisté byli křesťané. Mají v iDNES.cz pravidlo informovat o turistech v Hodoníně jako o objektech, aniž by jim bylo umožněno se vyjádřit. Turisti byli natolik odlidštěni, že noviny ani neuvedly, jak se jmenují. (Konec konců, byli to "jen" černoši, že...)  Detail ze současné ČR, jenž nevystihuje obecnou atmosféru, ale ukazuje, jak špatné to může být...

Trumpův poradní sbor šéfů velkých korporací se rozpadá

17. 8. 2017

Poradní sbor ředitelů velkých amerických podniků je před rozpadem. Děje se tak poté, kdy někteří členové Trumpova poradního sboru vyjádřili nesouhlas s postojem amerického prezidenta k událostem v Charlottesville. Donald Trump ve svých vyjádřeních postavil na stejnou úroveň podporovatele nenávistných ideologií s lidmi, kteří protestovali proti pochodu pravicových extremistů. Donald Trump oznámil na Twitteru, že působnost dvou rad už ukončil.

 11850

Bodláky Václava Duška

Čapí hnízda

17. 8. 2017 / Václav Dušek

Vypadnout z hnízda jest malým ptákům životu nebezpečno – velcí přežijí vysoko v oblacích.  
Dávno tomu, kdy napsal knihu Čapí hnízdo spisovatel Jan Kozák; literární toulky východním Slovenskem vyšly několikrát, a hle, miliardář ze země laskavého úsměvu vytvořil Čapí hnízdo v Česku a netušil, že bude zrentgenován od hlavy k patě – my si tě prosvítíme, cukrouši, aby tě zašly choutky stavět za peníze určené jiným – a můžeš se kroutit, před volbami na tebe hupsneme a začneme tě cupovat, kádrovat i špinit. Nás průměrných je dostatek, mstivých statisíce, svatoušků ještě více – u nás mít hnízdo nebudeš, ksakru. Naparování se nevyplácí. Kuřata, párky, koblihy, žlutavé lány zlaté řepky, miliony uloženy v nemovitostech, i utajeny v mlčenlivé bance. Zahraniční odkladiště k dispozici. My máme, koťouchu, osvícenou policii, ta nám přihraje kauzy a my čučíme, jak obvinění odšumí anebo vybublají hbitě do ztracena – málo vůle, hele, málo důkazů, prosím, mnoho průkazů, a kde nic, tu nic.
 11864

Loni bylo ve válkách výbušnými zbraněmi zabito nebo zraněno přes 32 000 lidí

17. 8. 2017

 
I válka má svoje pravidla a české neziskové organizace vyzývají k jejich dodržování


Světový humanitární den [1] ve znamení #NotATarget

Tisková zpráva

(Praha, 16. 8. 2017) Civilisté, nemocnice ani humanitární pracovníci nesmí být cílem útoků. Civilisté musí mít možnost opustit z bojových oblastí bezpečnou cestou a humanitární organizace musí mít přístup k civilistům v nouzi. Ano, i válka má svoje pravidla: jmenují se Ženevské konvence. Pracovníci českých humanitárních organizací bývají často po celém světě svědky jejich porušování většinou bojujících stran. Tragický dopad to má na civilisty, kteří v bojových oblastech žijí, ale také na humanitární pracovníky, již jim v krizových oblastech pomáhají. V rámci Světového humanitárního dne proto ADRA, CARE Česká republika, Český červený kříž, Člověk v tísni, Diakonie ČCE, Charita Česká republika, Lékaři bez hranic a FoRS, jasně říkají:

Civilisté a humanitární pracovníci nesmí být cílem ozbrojených útoků.

Podle statistik OSN bylo v roce 2016 ve válkách zraněno nebo zabito výbušnými zbraněmi 32 088 civilistů, drtivá většina útoků se přitom odehrála při ostřelování obydlených oblastí mimo bojovou frontu. Útoky často míří na základní infrastrukturu, jako jsou trhy, školy nebo nemocnice a ušetřeni nezůstávají ani humanitární pracovníci, kteří jsou na místě, aby zmírnili utrpení nejpotřebnějších lidí. Miliony civilistů se kvůli bojům skrývají nebo utíkají ze svých domovů.

 11622

Předposranost

17. 8. 2017 / Václav Chyský

 

The real life of language is in the mouth
(Skutečný život jazyka je v ústech)
Otto Harry Jespersen, dánský lingvista (6. 4. 1860 – 30.4.1943)

Když se svět hroutí, začneme o něm přemýšlet
Ulrich Beck, 2011, německý sociolog (1944
2015)

Vulgarismy narušují jazykovou etiku. Již latinští literáti nad nimi ohrnovali nos, protože to byl slovník chátry a nevzdělaného lidu - vulgus profanum – od kterého se štítivě distancovali. Ani já si nelibuji ve vulgarismech, které jsou synonymem obhroublé řeči. Přesto jsou drsné výrazy plnohodnotnou součástí jazyka, které mají být používány jen v případech, kde plní svoji významovou funkci. Je to totiž otázka jazykové kultury, jak se řeč s vulgarismy vypořádává, protože jim nelze upírat schopnost, výstižně a cíleně pojmenovat děje a fakta tam, kde uhlazený lexikon nemá žádaný účinek.(1)

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Občanskou válku snadno a rychle

16. 8. 2017 / Karel Dolejší

"Vím, byla by to chyba - plivat na pomníky..." Karel Kryl, 1969
Jižanská identita má v USA hluboké kořeny - a zdaleka se neomezuje na identifikaci s poraženou Konfederací ("Lost Cause") nebo na rasismus ZDE. Jedním ze znaků je patriotismus vztahující se primárně k domovskému státu a pak teprve k celým USA. Jiným sociální konzervativismus. Ještě jiným úzká vazba na církevní struktury ("Bible Belt") - baptisty a metodisty, protestantské evangelikály - a také výrazně větší vliv katolicismu než na Severu. Existují výrazné jazykové rozdíly vůči severním státům ("Southern American English") a typická jižanská kuchyně s výraznými indiánskými, africkými a mexickými vlivy. Jih má vlastní literární tradici ("Southern Renesance") i tradici hudební mísící skotské, jihoanglické a černošské vlivy.
 11860

Bulvárnímu britskému deníku The Sun hrozí vyšetřování za "nacistickou propagandu"

16. 8. 2017 / Jan ČulíkŽidovské a muslimské organizace v Británii poslaly společnou stížnost britskému orgánu pro dohled nad tiskem  ohledně islamofobního článku, který přirovnávají k nacistické propagandě.

"Komentář" Trevora Kavanagha,   plný urážek vůči odpůrcům brexitu, se zapřísahá, že po odchodu Británie z EU se Britové "vypořádají" s muslimy i s dalšími cizinci z Evropy a hovoří o tom, že prý má Británie "muslimský problém".
 11863

Oba Bushové odsoudili ultrapravicovou bigotnost

16. 8. 2017Bývalí američtí prezidenti George H.W. Bush a George W. Bush vydali společné prohlášení, v němž odsoudili "rasovou bigotnost, antisemitismus a nenávist", zatímco čelí Donald Trump rostoucí vlně odporu za jeho obhajobu lidí, kteří se účastnili ultrapravicového shromáždění v Charlottesville v americkém státě Virginie.

Otec a syn Bushovi se nezmínili o Trumpovi jménem, avšak jejich mimořádné prohlášení bylo zveřejněno poté, co se Trump vyjádřil, že "vinu nesou   obě strany" za vražedné násilí, které v sobotu vypuklo v Charlottesville.

"Amerika musí vždycky odsuzovat rasovou bigotnost, antisemitismus a nenávist ve všech formách," konstatovali oba bývalí američtí prezidenti a citovali třetího amerického prezidenta Thomase Jeffersona, který žil nedaleko Charlottesville.

"Jak se modlíme za Charlottesville, připomínají se nám základní pravdy, které zaznamenal v Deklaraci nezávislosti nejprominentnější občan toho města: jsme všichni stvořeni si navzájem rovní a Stvořitel nám dal neodcizitelná práva. Víme, že tyto pravdy platí navždycky, protože jsme byli svědku slušnosti a velikosti naší země."

Republikáni se octli pod intenzivním tlakem, aby odsoudili Trumpa, který udělal morální rovnítko mezi bělošskými supremacisty a aktivisty, které označil za "alt-levici".

Podrobnosti v angličtině ZDE

 


 11504

Charlottesville: Trump znovu obvinil "obě strany" a zaútočil na "velmi násilnou extremní levici"

16. 8. 2017Trump hájil ultrapravicové demonstranty a srovnal generály Konfederace Roberta E. Leea a Stonewalla Jacksona s Georgem Washingtonem a Thomasem Jeffersone
m

Trump v úterý na chaotické tiskové konferenci v Trump Tower obhajoval ultrapravicové demonstranty v Charlottesville ve Virginii a tvrdil: "Ne všichni ti lidé byli neonacisté. Ne všichni byli bělošští supremacisté."
 11554

Přečetli jsme:

Češi raněni slepotou: EU je nesnášená matka, smí jen dávat. Sonda do zakomplexované duše

16. 8. 2017

Patří Česko do Evropské unie? Do společenství států, které spolupracují, protože vyznávají podobné hodnoty? Pokud ano, měli bychom v ní chtít být. Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) však ukazuje, že český vztah k unii je zdaleka nejvlažnější ze všech čtyř visegrádských zemí (Polsko, Maďarsko, Slovensko, Česko).

Celý článek: ZDE

Polská státní televize šíří nenávist vůči Německu

15. 8. 2017Obviňuje polskou opozici, že jsou to zrádci, pracující pro Německo


Hlavní zpravodajský pořad polské státní televize TVP, ovládané stranou Právo a spravedlnost, tvrdí, že poslanci opoziční strany Občanská platforma pracují ruku v ruce s Němci a bývalý šéf této strany Donald Tusk je ve skutečnosti německý politik.

TVP:


Reportérka: "Poláci chtějí, aby jim Německo vyplatilo odškodné. Experti odhadují, že Německo dluží Polsku přibližně 0,75 bilionu euro. Z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění vyplývá, že si  63 procent Poláků myslí, že je nejvyšší čas, aby Německo vyplatilo Polsku odškodné za druhou světovou válku. 

Jaroslaw Kaczyński, předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost, oznámil během stranického sjezdu, že je ochoten začít  vymáhat válečné reparace od Německa. Němci považují tuto záležitost za uzavřenou. Poslanci Občanské platformy mluví stejným hlasem jako Němci, navzdory tomu, že v roce 2004 hlasovali ve prospěch zákona, který dal Polákům právo žádat válečné reparace."
 11855

Charlottesville je logickým zhmotněním Trumpovy nenávistné rétoriky a zároveň neblahým dědictvím rasové nenávisti v USA

15. 8. 2017 / Daniel Veselý

Tato fotografie, často zveřejňovaná při informacích k událostech v Charlottesville, kdy černošský policista chrání svobodu projevu ultrapravicových demonstrantů, kteří ho nenávidí, není ale z Charlottesville, avšak z jiné, předchozí rasistické demonstrace. - Donald Trump nakonec veřejně odsoudil ultrapravicové násilí v Charlottesville.

Teroristický útok v americkém městě Charlottesville, při němž zemřela jedna žena a desítky dalších osob byly zraněny, a naprosto nevhodná reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa, představují spojité nádoby.  Není příliš pochyb o tom, že nenávistná rétorika stávajícího nájemníka Bílého domu signifikantně přispívá k rozmachu rasismu a nárůstu trestných činů z nenávisti na půdě Spojených států. Nicméně v jednom má americký prezident pravdu: násilí motivované bigotností má v USA dlouhou tradici.   

     

"Nebuď blbec!" Protinacistický vládní film z r. 1947 se po Charlottesville virálně rozšířil po internetu

15. 8. 2017"Nebuď blbec!", sedmnáctiminutový film který r. 1947 vyrobilo americké ministerstvo války jako varování proti fašismu, byl o víkendu po událostech v americkém Charlottesville retweetován více než 130 000 krát:

Zde je ten  celý film:

 

Ve filmu vystupuje muž, který běduje nad tím, že se do Ameriky pouští Afričané a "cizinci", kteří přebírají pracovní příležitosti. Film pak ukazuje, že tento bělošský nacionalismus má přímou vazbu na vzestup nacistické strany v Německu.

Ukázku z tohoto filmu sdíleli lidé široce na Twitteru, protože scéna z tohoto filmu, kde muž nadává na cizince a na Afričany, je velmi podobná dnešní atmosféře v USA:


 11845

Trump nakonec odsoudil rasismus v Charlottesville, ale až dlouho poté, co tam došlo k násilí

15. 8. 2017


Po vlně kritiky, že Donald Trump neodsoudil rasistické násilí v Charlottesville, se Trump nakonec vyjádřil: "Rasismus je zlo a ti, kdo jeho jménem páchají násilí, jsou zločinci."

Donald Trump ustoupil obrovskému tlaku a přímo odsoudil Ku Klux Klan, neonacisty a bělošské supremacisty, ale až dva dny poté, co násilí v Charlottesville vedlo k usmrcení jedné ženy.

"Rasismus je zlo," řekl Trump v Bílém domě. "A ti, kteří páchají násilí jeho jménem, jsou zločinci a kriminálníci, včetně KKK, neonacistů, bělošských supremacistů a dalších nenávistných organizací, které jsou odporné vůči všemu, co považujeme jako Američané za drahé."
 11274

Blábolivá rasistka českého původu byla vyloučena ve Švédsku z etického panelu

15. 8. 2017Švédské rejdařství Viking Line vyhodilo Kateřinu Janouchovou z panelu, který měl vychovávat cestující ke slušnému chování (bránit sexuálnímu obtěžování), poté, co publikovala o poslankyni Rosanne Dinamarca  sexistické obrázky a komentáře.  Společnost Viking Line se vyjádřila, že nemůže spolupracovat s Janouchovou, která se svýmí výroky veřejně zdiskreditovala, upozorňuje ze Stockholmu Jiří Pallas. 

(V Česku ovšem Janouchovou považují za Boha. Příloha deníku IDnes Téma vydala před několika dny 10 stránek (!!) neuvěřitelných blábolů Kateřiny Janouchové. Není divu, že Česká republika má pověst jedné z nejrasističtějších zemí na světě. Před několika měsíci zveřejnil s Janouchovou naprosto neinformovaný "rozhovor" -  bez korekce jejích nesmyslů - Martin Veselovský. Rozhovor vyvolal ve Švédsku skandál, na nějž reagoval i švédský premiér. Švédská veřejnoprávní televize Veselovského "rozhovor" rozebrala a dokázala, že všechna tvrzení Janouchové byla nesmyslná či hrubě nepřesná. To deníku IDnes nestačilo jako varování, tak publikoval DESET stránek! blábolů Janouchové... :) Ta úroveň...  )

Po zveřejnění urážlivých výroků podala poslankyně Dinamarcová   na Janouchovou trestní oznámení za pomluvu. 
 11857

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Stručná etnologická náboženská cesta, aneb Proč věříte v existenci jakého boha?

15. 8. 2017 / Uwe Ladwig


 
V určitě době lidské nebo předlidské existence, a tedy mnohem dříve než jak tvrdí Bible, před přibližně 5000 lety, zjistili   naši předchůdci zjistili, že existuje to, o čem Kant později říkal, že je to lidem předem dáno a že to naše myšlení nějak formuje a limituje: prostor, čas a vzah příčin a jejich následků.

Za pomoci tohoto  “nářadí” člověk zjistil, že existují pro něho nevysvětlitelné věci. Ty si začal vykládat prostřednictvím existence neviditelného něčeho, což později dostalo jméno Bůh. 

Během historie si člověkvytvářel různé bohy žijící ve stejní době víceméně vedle sebe nebo v nějakém spolku. Dál jim vymýšlel vlastnosti, které znal ze společného života lidí.
 11856

Symbol který byl zneužit

14. 8. 2017 / Karel Dolejší

"Věřím že v tomto osvíceném věku je jen málo lidí přesvědčených o něčem jiném, než že otroctví jako instituce je v každé zemi politickým a morálním zlem. Je zbytečné vysvětlovat jeho nevýhody." 

Robert E. Lee v dopise ženě, 1856

"Bojoval jsem proti lidem ze Severu, protože jsem si myslel, že se snaží vzít Jihu jeho nejsvatější práva. Ale nechoval jsem vůči nim nikdy zahořklé či mstivé pocity a neuplynul ani den, abych se za ně nemodlil."

 11504

Trump sdělil guvernérovi Guamu, že výhrůžky KLDR přinesou "velký rozvoj turistiky"

14. 8. 2017

Prezident Trump telefonoval guvernérovi ostrova Guam Eddiemu Calvovi, aby mu vyjádřil podporu po hrozbách útokem ze strany Severní Korey. Ale vrchní velitel mu sdělil, aby se neznepokojoval, protože výhrůžky jaderným útokem jen pomohou přitáhnout turisty. Ačkoliv vyjádření Bílého domu k telefonátu postrádá jakékoliv detaily, Republikánský guvernér sdílel záznam své části rozhovoru, což poskytuje unikátní vhled do způsobu, jak Trump hovoří se svými partnery.

Opilého Američana kdosi zmlátil v Drážďanech za pozdrav vztyčenou pravicí

14. 8. 2017Jednačtyřicetiletého amerického turistu zmlátili v Drážďanech poté, co opakovaně zdravil vztyčenou pravicí, uvedla policie. Muž byl lehce zraněn, ale je nyní vyšetřován za porušení zákona zakazujícího užívání symbolů zakázaných organizací. K incidentu došla v sobotu ráno. Muž byl "silně pod vlivem alkoholu", uvedla policie.

"Neznámý kolemjdoucí muže na ulici zmlátil a mírně ho zranil," praví se v prohlášení policie. Útočník čelí obvinění z fyzického útoku.

V Německu je zákaz veřejného vystavování nacistických symbolů i gest jako je nacistický pozdrav vztyčenou pravicí.

Podrobnosti v angličtině ZDE


PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2017

2. 8. 2017

V červenci 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 71 730,25.  Příjem z reklamy byl 34 187, 40 Kč.  Výdaje na provoz Britských listů byly 117 559,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem července 2017 161 245,20 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

17210