Kam půjde Francie, tam se vydá i Evropská unie

12. 4. 2017


Když Francie kýchne, Evropa chytí zápal plic, napsal Paul Taylor. Málokdy čelili Francouzi těžší volbě ohledně budoucnosti Evropy, než jsou letošní prezidentské volby. V nich buď dají sbohem Evropské unii, nebo se vrátí k Evropě národů - či dokonce dají přednost integrovanější unii.

Rozhovor Britských listů 104:

Katastrofa jménem brexit

7. 4. 2017

29. března 2017 aktivovala britská premiérka Theresa Mayová článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Velké Británie z Evropské unie. O tom, co to bude znamenat pro Severní Irsko, pro Skotsko a pro Anglii, přičemž si to angličtí politikové často ani neuvědomují, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Janem Čulíkem. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 7. dubna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

29561

Teror v Egyptě aneb V čem spočívá „stabilita“ tamního režimu?

12. 4. 2017 / Daniel Veselý

Divák, který zhlédl diskusi o dnešní situaci v Egyptě, již odvysílal zpravodajský kanál ČT 24, mohl nabýt dojmu, že režim vládnoucí v nejlidnatější arabské zemi je stabilizujícím prvkem výbušného blízkovýchodního regionu. Ano, ve srovnání se Sýrií, kde již sedmým rokem zuří konflikt, na němž participují mocní vnější aktéři, je Egypt celkem příjemnou selankou. Nicméně pohled, jejž veřejnoprávní médium na dění v této klíčové zemi nabízí – právě v době, kdy teroristé usmrtili desítky osob ve dvou kostelích – je mírně řečeno zkreslený.

Proč si nelze přát volební vítězství německé SPD

12. 4. 2017 / Karel Dolejší

Kancléřský kandidát a předseda Sociálně demokratické strany Německa Martin Schulz se nechal slyšet, že jeho případná vláda by nezvyšovala výdaje na obranu ZDE. Součástí jeho již zjevně populistické volební strategie je tvrzení, že Německo, které nyní podle OECD věnuje na sociální výdaje přes 25 % HDP ZDE, by si nemohlo dovolit vydávat na obranu 2 % HDP.

Izraelští politici reagovali zuřivě na výrok Seana Spicera, že "ani Hitler nepoužíval chemických zbraní"

12. 4. 2017

Izraelští politici a komentátoři reagovali zuřivě a nevěřícně na výroky Trumpova tiskového mluvčího Seana Spicera, který tvrdil, že ani Hitler nepoužil jedovatého plynu proti svým občanům a nazval vyhlazovací tábory "centry holocaustu".

Spicerovo tvrzení během židovského svátku Pascha vyvolalo bezprostředně zuřivost na sociálních sítích a od některých organizací, připomínajících holocaust, kteří Spicera obvinili, že minimalizuje Hitlerovy zločiny.

"Bílý dům nutně potřebuje učitele dějepisu," uvedl sionistický poslanec Nachman Shai."Nevědomost je nepřijatelná. Hitler používal chemických zbraní hromadného ničení v obrovském měřítku, jaké lidská historie nezaznamenala ani předtím, ani potom. Tohle je už druhé selhání Bílého domu v poslední době v souvislosti s největší tragedií, která se židům stala ve dvacátém století."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Čína "zastaví Severní Koreji dodávky ropy", pokud provede jadernou zkoušku

12. 4. 2017

Čínský prezident Zi Jinping a prezident Donald Trump hovořili ve středu telefonicky o eskalujícím napětí ohledně Severní Koreje. Prominentní čínský státní deník Severní Koreu varoval, že ji Čína zruší životně důležité dodávky ropy, pokud se odváží provést zkoušku jaderné zbraně.

Zasáhly cizí státy do britského referenda o odchodu z EU?

12. 4. 2017

Vlády Ruska a Číny se možná podílely na kolapsu britských vládních stránek pro registraci voličů před loňským červnovým referendem o odchodu Británie z EU, upozorňuje parlamentní výbor britských poslanců.

Ze zprávy parlamentního Výboru pro veřejnou správu a ústavní záležitosti britské Dolní sněmovny (PACAC) vyplývá, že poslanci jsou vážně znepokojeni, že loňské hlasování o brexitu mohlo být ovlivněno kybernetickými útoky ze zahraničí.

Papež František vede katolickou církev do boje proti protiuprchlickému populismu

12. 4. 2017

Katoličtí kardinálové, biskupové a kněží vystupují nyní stále aktivněji a systematičtěji jako mocná síla bojující proti omezování imigrace, které prosazují ultrapravicoví populisté v USA a v Evropě. Papež František učinil uprchlický problém nejdůležitějším tématem své agendy. Systematicky zdůrazňuje ve svých kázáních, projevech i činech podporu pro práva uprchlíků.

V USA kritizuje protiimigrační politiku Donalda Trumpa celá řada biskupů, především těch, jmenovaných papežem Františkem.

František také usiluje apelovat přímo na voliče v otázce uprchlíků, přes hlavy politiků.

"Trump ani Le Penová nejsou problémem," vysvětluje Michael Czerny, tajemník nového vatikánského Odboru pro uprchlíky a migranty. "Problémem je strach, sobectví a krátkozrakost, které motivují lidi k tomu, aby je podporovali."

V Německu minulý měsíc odsudila vlivná konference katolických biskupů politiku protiimigrantské strany Alternative fuer Deutschland a apelovala na Němce, aby pro ni nehlasovali.

V některých zemích, jako například v Polsku, se však církevní hodnostáři protiví Františkově prouprchlické politické strategii a podporují pravicové populisty.

Německá policie zkoumá, zda útok v Dortmundu byl pravicový, či levicový atentát

12. 4. 2017

Aktualizace: Při vyšetřování úterního atentátu v Dortmundu německá policie zadržela jednu osobu s vazbami na "islamistické spektrum", uvádějí prokurátoři. Podrobnosti ZDE

Nedaleko místa úterního bombového atentátu proti autobusu s německým fotbalovým týmem Borussia Dortmund byl podle listu Süddeutsche Zeitung nalezen islamistický dokument, zmiňující se o loňském berlínském útoku proti vánočnímu trhu a tvrdící, že německé stihačky zabíjejí muslimy v "chalífátu" Islámského státu. Vyšetřovatelé však zkoumají i možnost, že dokument je záměrnou falešnou stopou.

Německá tisková kancelář DPA uvedla ve středu, že na internetu koluje jiné prohlášení, podle níž atentát provedla antifašistická organizace proto, že Borussia Dortmund se dostatečně nedistancovala od ultrapravicového populismu.

Při atentátu, k němuž došlo v úterý v 19.15 v Dortmundu byl zraněn rozbitým sklem obránce Marc Bartra, který si také při atentátu zlomil ruku.

Zánik Západu - tentokrát skutečný

12. 4. 2017


Je 9. květen 2022. Prezident Vladimir Putin na Rudém náměstí přihlíží vojenské přehlídce k 77. výročí porážky nacistického Německa. V tento den vítězství má důvod být zvlášť hrdý, napsal James Kirchick pro Foreign Policy.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Je ruský systém S-400 přeceňován?

12. 4. 2017

Vedle všemožných politických úvah budou muset čínští a indičtí strategičtí plánovači pečlivě vyhodnotit striktně vojenský rozměr úderu, který Spojené státy provedly na vládní leteckou základnu v Sýrii, napsal Emanuele Scimia.

Strašná ruská energetická zbraň se ukázala jako mýtus

12. 4. 2017


Politici mnoha zemí tradičně obviňují Rusko, že využívá takzvané energetické zbraně. Moskva údajně manipuluje sousedy s využitím jejich kritické závislosti na dodávkách ruských energetických surovin. Nicméně Ukrajina nehledě na ústup od ruského plynu a nedostatek uhlí končí topnou sezónu bez katastrofálních následků, upozorňuje Olga Solovjevová.

Uprchlíci ze západní Afriky jsou v Libyi prodáváni na trzích s otroky

11. 4. 2017

Uprchlíci ze západní Afriky jsou otevřeně prodáváni a kupováni na trzích s otroky v Libyi, sdělily oběti Úřadu OSN pro uprchlíky, který jim pomáhá vrátit se domů.

Lidé procházející Libyií dosud svědčili o násilí, finančním vydírání a o otrocké práci. Z nového svědectví získaného Mezinárodní organizací pro migraci vyplývá, že obchod s lidmi byl v Libyi normalizován do takové míry, že se s lidmi nyní otevřeně obchoduje na veřejnosti.

Libye je hlavním výchozím bodem pro uprchlíky z Afriky, kteří se snaží přeplout na člunech do Evropy. Avšak po svržení autokratického vládce Muammara Kaddáfího se Libye, velká, řídce obydlená země, propadla do násilného chaosu a zvlášť zranitelní jsou uprchlíci bez peněz a bez dokladů.

Po prodeji na otevřených trzích jsou uprchlíci odváženi do provizorních věznich. Tam jsou nuceni pracovat zadarmo, dostávají minimální množství potravy a jejich věznitelé pravidelně telefonují jejich rodinným příslušníkům a vyžadují výkupné.

Pokud výkupné není za delší dobu zaplaceno, oběti jsou z věznic odváženi a zabíjeni.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Syrská a ruská letadla shazují zápalné bomby na idlibskou provincii

11. 4. 2017

Syrská observatoř pro lidská práva uvedla, že ruská letadla použila zápalné látky jménem termit v bombách, které shazovala v sobotu a v neděli na města Saraqeb v Idlibu a al-Latamenah v provincii Hama.

Putin a Asad odpovídají: "Vám se nelíbí chemické zbraně? Tak používáme zápalných zbraní."

V Čečensku vězní, mučí a popravují homosexuály. Odpovědnost nese Rusko

11. 4. 2017

Desítky mužů, podezřívaných, že to jsou homosexuálové, byly v tajných čečenských věznicích mučeny a popraveny. Novinářka Irina Gordienko z Nové Gazety upozorňuje, že Čečensko není samostatný stát a všechno, co se tam děje, je na zodpovědnost Putinova Ruska. Zde je rozhovor se Světlanou Zacharovovou z ruské sítě LGBT:

Británie, Francie a USA se domnívají, že nastal čas přesvědčit Putina, aby opustil Asada

11. 4. 2017

Aktualizace: Skupina G7 odmítla návrh Británie a USA zavést kvůli Sýrii nové sankce proti Rusku. Shodla se, že syrská krize nemůže mít řešení s Asadem u moci. Odmítla však britské návrhy, aby byly sankce zaměřeny na vedoucí ruské vojenské představitele. Zdroj ZDE

Britský ministr zahraničí Boris Johnson se vyjádřil, že podporou Bašara al Asada Putin "toxifikuje pověst Ruska" a skupina G7 musí uvažovat o nových sankcích proti Rusku a Sýrii po chemickém útoku proti civilistům z minulého týdne.

Po vzájemném telefonickém rozhovoru Theresa Mayová a Donald Trump souhlasí, že vzniklo "okno příležitosti" k tomu vyvinout na Rusko nátlak, aby opustilo Asada. Británie a USA jsou rozhodnuty, že by skupina 7 měla varovat Rusko, že pokud bude dál podporovat Asada, bude čelit novým sankcím, má však možnost spolupracovat se Západem v boji proti islamistickým extremistickým organizacím na Blízkém východě a spolupracovat na znovuvybudování Sýrie.

Podobně se vyjádřil francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson řekl, že útok z minulého týdne vedl k změně názoru Washingtonu ohledně potřeby změny režimu v Sýrii, pokud má dojít k diplomatickému řešení tamějšího konfliktu.

Tillerson cestuje v úterý do Moskvy, kde předá poselství od skupiny G7 ruskému ministru zahraničí Lavrovovi. Rusko reagovalo zuřivě na americký zásah do syrského konfliktu a popírá, že by v Sýrii došlo k chemickému útoku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Hrubé pokrytectví Západu

11. 4. 2017

Nápisy na hromadách kostí a mrtvol: "Usmrceni Asadovými leteckými údery". "Usmrceni Asadovým dělostřelectvem". "Usmrcení Asadovými vrtulníky". "Usmrceni Asadovými tanky". "Usmrceni Asadovými ostřelovači". "Usmrceni Asadovými samopaly".

OSN: "No, jo, jestliže ty dvě děti byly skutečně usmrceny Asadovými chemickými zbraněmi, musíme Asada zastavit."

Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch: "Na obrázku chybí 'Usmrceni v Asadových mučicích střediscích' a 'Vybombardováni Asadem, když leželi v nemocnici'" ... avšak... ano. Toto:

Za co byl Soros odsouzen?

11. 4. 2017

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL, se vyjádřil, že finančník George Soros je "nedůvěryhodný, protože byl odsouzen za měnové machinace". Zde jsou podrobnosti z International Herald Tribune, o co šlo:

14. června 2006 - Paříž. Nejvyšší soud ve Francii ve středu odmítl odvolání George Sorose, miliardáře a investora, proti odsouzení za insider trading v případě starém téměř 20 let. Odsouzení je jedinou poskvrnou na investiční kariéře George Sorose, která trvá už pět desetiletí.

Soudní panel, tzv. kasační soud, potrdil odsouzení George Sorose, 75, amerického občana, za to, že koupil a prodal akcie banky Société Générale v roce 1988 poté, co získal informace, že banka bude obětí korporátního nájezdu.

Proč se český místopředseda vlády chová jako pitomec?

10. 4. 2017 / Jan Čulík

Motto:

"To je ale blázen..."

Černý Petr, režie Miloš Forman, 1964, viz níže uvedená ukázka:

Nešťastná reakce předsedy KDU-ČSL a místopředsedy vlády České republiky (!) Pavla Bělobrádka na email jednoho občana požadující akci poslaneckého klubu EPP v Evropském parlamentě proti autoritářskému maďarskému premiéru Viktoru Orbánovi, který nechal schválit zákon, v jehož důsledku má být z Maďarska vyhnána Středoevropská univerzita, škola s vynikající mezinárodní pověstí, mi velmi silně připomíná zoufalou reakci zednického učně Čeňka Semeráda, kterého ve filmu Miloše Formana Černý Petr z roku 1964 hraje Vladimír Pucholt. Učeň Čeněk na tanečních čajích začne iracionálně útočit na Petra, že neřekl správně "Ahoj". V okolí to vyvolává nesmírný úžas. Velmi podobnou reakci vzbuzuje v posledních dnech Pavel Bělobrádek. Je poněkud znepokojující, že ten člověk je místopředsedou vlády České republiky. Jeho reakce jsou neinformované, nepřiměřené a vlastně i nebezpečné. Vzhledem k tomu, jak reaguje, je vlastně asi velmi dobře, že Česká republika nemá k dispozici třeba jaderné zbraně a pan Bělobrádek v hysterii tedy náhodou nemůže iracionálně stisknout jaderný knoflík.

O co jde?

Pchjongjang je "připraven k válce"

11. 4. 2017

Severní Korea varovala před "katastrofálními důsledky a uvedla, že je připravena na jakýkoliv druh války, kter si přejí Spojené státy," poté, co Spojené státy přesunuly skupinu válečných lodí do vod nedaleko korejského poloostrova. Muvčí severokorejského ministerstva zahraničí citoval odmítnutí Washingtonu vyloučit preventivní úder proti raketovým silům Severní Koreje jako ospravedlnění severokorejského jaderného programu.

Severní Korea znovu porušila rezoluce OSN, zakazující jí, aby vyvíjela technologii balistických střel a v předvečer Trumpova summitu s čínským prezidentem i Jinpingem minulý týden provedla další balistickou zkoušku.

Mezitím v Absurdistánu 22:

Zázraky z Fatimy, muž víry a ekologie, věznění iráckého doktoranda a znovu Smolensk

11. 4. 2017 / Tomasz Oryński

Je to oficiální: Polsko je teď katoličtější než sám papež. Zatímco katolická církev oficiálně uznává proroctví z Fatimy, neuznává je jako součást oficiálního domatu. Dokonce i kardinál Ludwig Müller, konzervativní předseda vatikánské Kongregace pro doktrínu víry, doporučuje opatrnost a zdůrazňuje, že všichni věřící nemusejí věřit takovým věcem. Mezitím však polský parlament, což je teoreticky sekularistická země, schválil hlasováním rezoluci, která schvaluje zázraky z Fatimy. V tomto dokumentu se člověk dočte, že "mimořádně dramatickým způsobem, tím, že sdělila třídílné tajemství a spektakulární Zázrak Slunce, Matka Boží nás upozornila na tuto evangelickou pravdu, že jediná věc, ohledně níž musejí být lidé opravdu šťastni, je všemocný Bůh".

Trump se chová spíš jako hlupák než jako Putinova loutka

11. 4. 2017

Mnozí lidé obviňují Trumpa, že je ruskou loutkou, jiní, že je militarista. Realita může být děsivější než obojí tyto možnosti: Trump nemá tušení, co dělá, a nechá se přesvědčit kýmkoliv, včetně Ruska, aby podpořil divoce protikladnou politickou strategii.

Zatímco jakýkoliv jiný prezidentský kandidát by se býval pečlivě vyhnul jakýmkoliv vazbám na Rusko, Trump ochotně chválil Vladimíra Putina a těsně spolupracoval s okrajovými figurami, jako je Paul Manafor a Michael Flynn, jimž by se profesionálnější kampaň vyhnula. Krátce řečeno, Trump se nechal zneužít Ruskem k tomu, aby destabilizovalo americký politický systém, avšak je velmi nepravděpodobné, že se vědomě účastnil tohoto spiknutí, píše David Klion.

Trump jako prezident bez zkušenosti s politickou strategií a bez schopnosti porozumět světu, závisí na svých poradcích, což v poslední době stále častěji znamená osobnosti z amerického bezpečnostního a obranného establishmentu, jako je ministr obrany James Mattis a poradce pro národní bezpečnost H.R. McMaster, kteří zastávají mainstreamové jestřábí názory na Rusko.

Minulý týden konsolidoval tento establishment svou moc v Trumpově Bílém domě na úkor méně tradičnějších poradců, jako je Steve Bannon, jehož postoj vůči Rusku byl vstřícnější. Znamená to, že nynější orientace Trumpovy vlády vůči Rusku je stejná jako orientace Hillary Clintonové, anebo jakéhokoliv konvenčního Trumpova republikánského soupeře.

Na druhé straně tato orientace je také důsledkem Trumpových vrtochů, které jsou eratické a neustále se mění. Je také možné, že Rusko má na Trumpa informace, které ho mohou poškodit.

Mnozí lidé obviňují Trumpa, že je ruskou loutkou, jiní, že je militarista. Realita může být děsivější než obojí tyto možnosti: Trump nemá tušení, co dělá, a nechá se přesvědčit kýmkoliv, včetně Ruska, aby podpořil divoce protikladnou politickou strategii.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Le Penová: Francie nenese odpovědnost za zatýkání židů v roce 1942

10. 4. 2017

Ultrapravicová kandidátka na francouzského prezidenta Marine Le Penové v neděli popřela, že by francouzský stát nesl odpovědnost za válečné zatýkání židů, kteří byli shromážděni na cyklistické dráze v Paříži a odtud posláni do koncentračních táborů.

Bývalý prezident Jacques Chirac i současný prezident Francois Hollande se oba omluvili za roli, kterou hrála francouzská policie při zatýkání více než 13 000 židů shromážděných v roce 1942 na cyklistické dráze Vel D'Hiv. Nařídili to nacističtí důstojníci.

Le Penová řekla v neděli: "Nemyslím si, že Francie nese odpovědnost za Vel D'Hiv. Odpovědnost nesli ti, kdo byli u moci. Nebyla to Francie." Le Penová si stěžovala, že Francie "učí naše děti zemi jen kritizovat a vidět jen ty nejčernější rysy naší historie. Chci, aby byli znovu hrdí na to, že to jsou Francouzi."

Emmanuel Macron se vyjádřil, že výroky Le Penové jsou "vážnou chybou". "Někteří lidé zapomněli, že Marine Le Penová je dcerou Jeana-Marie Le Pena," dodal.

Le Pen senior založil stranu Front Nationale v roce 1972 a nestýká se se svou dcerou. Byl opakovaně odsouzen pro své antisemitské a rasistické výroky. Holocaust charakterizoval jako "historický detail".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Aerolinky United Airlines nechaly brutálně vytáhnout cestujícího lékaře z letadla

11. 4. 2017

Muž byl násilím vytažen z letadla společnosti United Airlines. Pro letadlo bylo totiž prodáno příliš mnoho letenek. Cestujícím bylo nabídnuto 800 dolarů, pokud se vzdají svého místa, ale přihlásili se jen dva. Tak bylo použito počítače, který náhodně vybral cestujícího, o němž bylo rozhodnuto, že z letadla bude odstraněn. Byl to lékař, který měl druhý den naléhavou schůzku, a tak odmítl. Proto ho bezpečnostní stráže z letadla vytáhly silou. Otřesený muž se prý vrátil na své místo o chvíli později. Generální ředitel firmy United Airliens Oscar Munos se pak oficiálně omluvil.

Mohly probíhat Velikonoce, jak se o tom píše v evangeliích?

10. 4. 2017 / Miloš Dokulil

Ne, nemám ani zájem, ani potřebu vyvracet Bibli. To ať je zřejmé předem. Zároveň bychom měli – bez ohledu na svou náboženskou či laickou orientaci – připouštět, že ta čtyři evangelia (právě hned řeckým podhoubím názvu) měla od počátku být „dobrou zvěstí“, nikoli historicky motivovanými traktáty. Evangelisté ani nebyli profesionálně zaměřeni na respekt k přesnému zachycení dějů, které posléze se tvořící tradice vytvořila kolem Ježíšova života a jeho kruté smrti. Právě již od té Ježíšovy smrti byl hned časově první z evangelistů, Marek, svým životem vzdálen zhruba tři a půl desetiletí, když zřejmě začal svou „zvěst“ sepisovat. (Toto jeho časové prvenství nebylo okamžitě přijímáno obecně. Originál textu k dispozici neexistuje. Dochovaný text je ve výchozím řeckém znění. Teprve v naší současnosti můžeme doložit, že původnější verze tohoto textu končila dokonce již nynějším veršem Mk 16:8.)

Poslední představitel zemanismu končí, dohnal a předehnal německé platy

10. 4. 2017 / Boris Cvek

Jiří Zimola, poslední úspěšný symbol zemanismu v ČSSD, poslední z lánské schůzky, kdo se udržel – když nepočítám velmi specifický případ ministra Chovance – ve vysoké politice, začíná mít vážné problémy a zřejmě skončí. Kde jsou kdysi hvězdy Škromach a Hašek? Odchod z politiky oznámil nedávno i Tejc. Naopak se vrací kakaový Kraus, což tak nějak sedí k těm grossovským preferencím ČSSD.

Důvod pádu Jiřího Zimoly je lapidárně zachycen v tomto odstavci a jistě dojme voliče Miloše Zemana, jehož favorit spolu s ním takto efektivně bojoval za „dolních 10 milionů“:

Trumpovy letecké údery jsou pro Putina problém

10. 4. 2017

Mnoho důvodů bylo uváděno, proč se Donald Trump rozhodl minulý týden zaútočit na syrské letiště. Kromě argumentace americkým národním zájmem, nutností ukázat, že používání chemických zbraní je nepřijatelné, kromě emocionální reakce na záběry mrtvých dětí, šlo i o domácí americkou politiku.

Trump zjevně chtěl dát do kontrastu svou údajnou "rozhodnost" s údajnou "nerozhodností" prezidenta Obamy, chtěl ukázat, že není otrokem Ruska, a usoudil, že relativně neriskantní letecký úder mu zvýší klesající domácí popularitu.

Ministři skupiny G7 budou jednat o Sýrii v italské Lucce

10. 4. 2017

Chemický útok na civilisty z minulého týdne v Sýrii a podpora Ruska pro syrského prezidenta Asada budou tématem schůzky ministrů zahraničí skupiny G7, která se koná v pondělí v italském městě Lucca.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson se o víkendu vyjádřil, že Rusko "selhalo při splnění svého příslibu mezinárodní komunitě" a nezabránilo syrskému režimu v provedení útoku v provincii Idlib. Tillerson zdůraznil, že nejsou k dispozici důkazy, že by se Rusko podílelo na útoku chemickými zbraněmi, ale "Rusko souhlasilo, že zaručí likvidaci syrských chemických zbraní" a "důsledek jejich selhání vedl k zabíjení dalších dětí a nevinných lidí".

V Lucce budou jednat ministři zahraničí USA, Británie, Kanady, Francie, Německa, Itálie a Japonska. Americký ministr zahraničí pak pocestuje do Moskvy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Používejte České dráhy...

10. 4. 2017

Miluju Český dráhy, ale můj vztah zjevně není opětován, píše na Facebooku Jan Rovenský.

Třeba právě teď: jedu na jednání výboru zastupitelstva do Litvínova, je mám mít od čtyř prezentaci. V Ústí přišel průvodčí, že na trati před Teplicema je sražená osoba, že pojedou oklikou a kdo chce do Teplic nebo do Litvínova (na které se v Teplicích přestupuje), má jet autobusem, který čeká před nádražní budovou.

Před nádražní budovou samozřejmě žádný bus nestojí.

Na informacích se dozvím, že odjel chvíli před příjezdem našeho rychlíku a další pojede cca za půl hodiny. Lokálka, na kterou jsem měl přestoupit v Teplicích, na něj samozřejmě nepočká.

Rozhoduju se operativně vrátit do původního rychlíku, jet oklikou, pokračovat do Mostu a odtud tramvají. Jenže rychlík je mezitím samozřejmě v čudu.

Mohu si tedy svobodně vybrat mezi taxíkem a návratem do Prahy - příštím vlakem dorazím do Litvajzu tak akorát, abych rozcházejícím se členům výboru popřál hezký večer...

Mám chuť rozlámat in-kartu a začít jezdit autobusy.

50 evropských politiků přivítá Skotsko jako plného člena EU, bude-li hlasovat pro nezávislost

10. 4. 2017

Skupina politiků především ze Strany zelených se vyjádřila, že chtějí pomáhat, aby nezávislé Skotsko získalo plné členství EU, "co nejrychleji, co nejbezproblematičtěji a co nejuspořádaněji".

Dopis poslaný edinburskému parlamentu podepsalo 26 europoslanců i poslanci národních a regionálních parlamentů v Německu, v Irsku, v Řecku, ve Španělsku a v Belgii.

Uvedli: "Otázku ohledně ústavní budoucnosti Skotska a vašeho vztahu mezi Spojeným království a Evropskou unií musí rozhodnout skotský lid. Není vhodné, abychom my říkali Skotsku, jakou cestou byste se měli vydat. Pokud se Skotsko stane nezávislou zemí a rozhodne se udržet si členství v Evropské unii, nabízíme svou plnou podporu k zajištění toho, aby přechod byl rychlý, hladký a uspořádaný.

Skotsko bude velmi vítáno jako plný člen Evropské unie a vašich 5 milionů evropských občanů budou i nadále mít prospěch z práv a z ochrany, jimž se nyní těšíme my."

Podrobnosti v angličtině ZDE

29544

Trumpovy krokodýlí slzy nad syrskými dětmi aneb Jaké dopady může mít nová "strategie" Bílého domu v Sýrii

10. 4. 2017 / Daniel Veselý

Okolnosti Trumpova omezeného vojenského úderu na leteckou základnu syrské armády v reakci na chemický útok v provincii Idlib přinášejí nejednu poučnou lekci. Je naprosto odzbrojující pozorovat, jak nadšené či přinejmenším souhlasné reakce vyvolal další nebezpečný kousek amatérského, nekompetentního a agresivního Bílého domu na americké politické scéně a v amerických mainstreamových médiích. Celkem v pozadí přitom zůstává skutečnost, že tento akt postrádající autorizaci RB OSN a Kongresu byl bezesporu ilegální a že dosud není spolehlivě objasněno, zda zločin v Idlibu skutečně spáchal Bašár Asad. Prezident Donald Trump, který byl americkým tiskem soustavně grilován kvůli svým údajným stykům s Kremlem, se přes noc v očích řady svých nepřátel rehabilitoval, přestože řada otázek a nejasností nadále prodlévá v mediálním přítmí.

Evropští cestující do USA budou zřejmě muset americkým úřadům odevzdávat hesla pro sociální sítě

10. 4. 2017

Evropští turisté cestující do USA čelí nepříjemné možnosti, že budou muset předávat osobní informace, včetně hesel pro přístup na sociální sítě a kontaktů ve svém mobilním telefonu. Pokud odmítnou, může jim být odmítnut vstup do země. Je to důsledkem "extremní kontroly", o níž uvažuje nová Trumpova vláda.

Turisté z evropských zemí, které jsou spojenci USA, budou zřejmě nuceni předávat svá osobní data, své finanční informace a čelit podrobným ideologickým výslechům, podle činitelů Trumpovy vlády, které citoval Wall Street Journal. Zatímco američtí občané mají záruky proti protizákonnému prohledávání a proti protizákonným výslechům na hranicích, je nejasné, do jaké míry mají možnost zahraniční návštěvníci odporovat požadavkům amerických imigračních úředníků.

Americká pohraniční kontrola sdělila deníku Guardian: "Všichni mezinárodní cestující, kteří přijíždějí do USA, jsou podrobování prohlídce americké celní a pohraniční ochrany (CBP). Součástí této prohlídky mohou být elektronická zařízení, jako jsou počítače, disky, pásky, mobilní telefony a další komunikační přístroje, kamery, hudba a další přehrávače a jiné elektronické či digitální zařízení. Máme-li udržet Ameriku v bezpečí ve stále digitálnějším světě, musíme mít možnost legálně zkoumat veškeré materiály, které přicházejí do USA." Neodpověděla na otázky ohledně sociálních sítí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nezapomenutelný hlas Vlasty Mlejnkové

10. 4. 2017

Výborná sólová sopranistka V l a s t a M l e j n k o v á se dožívá 26. května 2017 devadesáti let. V její hudební kariéře jde nejenom o samostatné recitály na nejznámějších pódiích v Praze a v dalších městech a místech, ale i o vystoupení s manželem Janem Soumarem, jakož i o četné gramofonové nahrávky, píše Miloslav Samek.

Velice cenný je snímek, dokonce z roku 1954, kdy zpívala ve Fibichově tragické opeře Nevěsta messinská spolu s altistkou Martou Krásovou, barytonistou Přemyslem Kočím a tenoristou Ivo Žídkem za doprovodu Symfonického orchestru pražského rozhlasu a Pěveckého sboru Československého rozhlasu se sbormistrem Jiřím Pinkasem a dirigentem Václavem Jiráčkem.

Fotografie dívky z Birminghamu v konfrontaci s anglickým rasistou se virálně šíří na internetu

10. 4. 2017

Snímek se stal symbolem města Birminghamu a jeho odporu proti ultrapravicové organizaci English Defence League

Sobotní fotografie mladé ženy, která se ironicky směje na zuřícího aktivisty z ultrapravicové rasistické organizace English Defence League, zatímco policista ho umravňuje, se virálně rozšířil po internetu jako symbol odporu Birminghamu proti ultrapravici.

Útočník ze Stockholmu měl být deportován

9. 4. 2017

Při útoku útočníka kamionem na chodce na obchodní pěší zóně ve Stockholmu byl usmrcen Brit, Belgičan a dva Švédové. Uzbeckému útočníku bylo odepřeno právo pobytu ve Švédsku a měl být ze Švédska deportován. Vyhnul se deportaci tím, že policii dal chybnou adresu. Útočník údajně projevoval sympatie pro extremistické organizace jako Islámský stát, ale byl okrajovou postavou. Policie zatkla dalšího muže. Pět osob je podrobováno v souvislosti s útokem vyšetřování.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2017

2. 3. 2017

V únoru 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 33 530.85 Kč. Příjem z reklamy byl 8180 Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 70 149,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem února   2017 157 570,66 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
14782