Smrt více než 700 uprchlíků ve Středozemním moři byla v neděli první zprávou dne

29. 5. 2016

čas čtení 2 minutyModerátor: Dobré odpoledne. Nejméně 700 lidí, kteří se snažili dostat se do Evropy se utopilo ve Středozemním moři po ztroskotání tří lodí během tří dnů. Úřad OSN pro uprchlíky uvedl, že mohou pouze odhadnout počty lidí, kteří zemřeli, na základě svědectví od těch, kteří přežili. Došlo ale k dramatickému vzrůstu počtu lidí, kteří se snaží přeplout Středozemní moře na Sicílii.

Reportérka: Loď se potápí poté, co vyplula od libyjských břehů. Námořní jednotky Evropské unie házejí plovoucí vesty těm lidem, kteří se zoufale drží ztroskotaného člunu i těm, kteří jsou už v moři. O den předtím mohlo italské námořnictvo jen bezmocně sledovat, jak se loď s uprchlíky převrátila. Většina z nich byla zachráněna, ale ne všichni. A téměř sto lidí se pohřešuje.

Jak byli ti, kteří přežili, přivezeni do italského přístavu, Vysoký úřad OSN pro uprchlíky informoval, že o život přišly stovky lidí.

Carlotta Sami, mluvčí. UNHCR: "To, co se změnilo, že všichni ti lidé zemřeli v jediném týdnu. Nevíme, proč se to stalo. Uprchlíci nám sdělili, že byli doslova nahnáni do těch člunů. Byla to loď s více než 500 lidmi na palubě. Proto také tolik lidí zemřelo, protože uvízli v podpalubí."

Dosud letos přišlo do Evropy téměř 200 000 lidí v gumových člunech a na malých lodích. Je to dvojnásobek loňského počtu za tutéž dobu. Počty rychle poklesly, poté, co Řecko začalo deportovat uprchlíky do Turecka. Avšak plavby z Libye se zintenzivnily. Za pouhých sedm dní zachránila Itálie 15 000 lidí z přeplněných člunů, ale nejméně 700 lidí zahynulo.

Ti, kteří jsou naživu, jsou slabí. Někteří se ani nejsou schopni postavit na nohy.

Italský námořník: "Byly tam těhotné ženy. I osm měsíců těhotné. Jiní, které jsme zachránili, utrpěli na podchlazení. Měli modřiny a rány."

Vzhledem k tomu, že severní Afriku opouští tolik člunů, záchranáři nevědí kam dřív. Pokusy odradit lidi, aby se nepokoušeli o tuto nebezpečnou přeplavbu do Evropy, nefungují.

UNHCR: Za posledních několik dní se ve Středozemí utopilo nejméně 700 lidí

29. 5. 2016

čas čtení 1 minutaNejméně 700 osob se za posledních několik dní utopilo ve Středozemním moři nedaleko libyjského pobřeží, informuje Vysoké komisařství OSN pro uprchlíky. Carlotta Sami, mluvčí UNHCR, uvedla podrobnosti:

- Téměř 100 uprchlíků se pohřešuje z rybářského člunu, který se překotil ve středu. Záchranáři nafilmovali děsivé záběry katastrofy.

- Asi 550 uprchlíků se pohřešuje z lodi, která se překotila ve čtvrtek poté, co vyplula ve středu z libyjského přístavu Sabratha.

- V pátek se potopila další loď, z níž bylo zachráněno 135 osob, z vody bylo vyloveno 45 mrtvol a další blíže nezjištěný počet osob se pohřešuje.

Mezi mrtvými je mnoho dětí. Organizace Lékaři bez hranic uvedla, že mrtvých je zřejmě až 900.

Mluvčí Vysokého úřadu OSN pro uprchlíky zdůraznila, že tato situace nesmí být přijímána jako "normální" a že Evropa musí vytvořit pro uprchlíky bezpečnou cestu na tento kontinent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

DANIEL VESELÝ JE V PALESTINĚ:

Postřehy z putování po Svaté zemi

28. 5. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minutMešita v blízkosti křesťanského Chrámu Narození Páně v Betlémě

V diskusích o izraelsko-palestinském konfliktu se zastánci izraelské politiky vždy stoupenců za práva Palestinců tázali, zda někdy navštívili Izrael a hovořili s obyčejnými Izraelci. Tato otázka je podle mého mínění formulována špatně; navštívit je třeba nejen Izrael, ale i jím okupovaná území. Ačkoliv jsem první článek o izraelsko-palestinském konfliktu na stránkách BL publikoval před deseti lety, Svatou zemi jsem poprvé navštívil teprve nyní.

Věčné město Jeruzalém, o němž mnozí tvrdí, že je nejkrásnějším městem na světě, na mne nezapůsobilo nijak ohromujícím dojmem. Pravda, příliš dlouho jsem se v něm neohřál a jeho prohlídku bych rád uskutečnil až při svém návratu ze Západního břehu Jordánu, který mám v úmyslu procestovat v prvé řadě. Nebudu rovněž zastírat, že pobyt v Jeruzalémě plném turistů není zrovna lacinou záležitostí, a tento fakt mne přiměl k tomu, abych pokračoval v cestě na Izraelem okupovaný Západní břeh.

Rozhovor Britských listů 59:

Je, jak píše Blesk, inkluze "ďábelský antisociální program"?

27. 5. 2016

čas čtení < 1 minutaV tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Bohumil Kartous s Klárou Laurenčíkovou, předsedkyní a spoluzakladatelkou České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání a předsedkyní vládního Výboru pro práva dítěte o inkluzi a rozmanitosti ve školách a v české společnosti. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. května 2016. 

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Za poslední týden bylo ve Středozemí zachráněno 13 000 uprchlíků

29. 5. 2016

čas čtení 2 minuty

V sobotu řekl papež František na shromáždění několika stovek dětí, že migranti "nejsou nebezpeční, ale jsou v nebezpečí". Pozvedl záchrannou vestu, kterou mu dal dobrovolník. Řekl dětem, že vestu měla na sobě syrská holčička, která zahynula, když se snažila dostat na řecký ostrov Lesbos. "Je v nebi, dívá se na nás," řekl papež. Papež František opakovaně vyjadřuje zoufalství nad tím, že některé evropské země odmítají přijímat uprchlíky, prchající před chudobou a válkou, a dokonce postavily proti nim žiletkové ploty.V sobotu 28. května zachránila flotila lodí 668 osob z člunů ve Středozemním moři,uvádějí italské úřady. Celkem bylo za posledních sedm dní ve Středozemním moři zachráněno 13 000 uprchlíků.

Irská armáda uvedla, že její loď Le Roisin zachránila z dvanáctimetrového gumového člunu 123 lidí a přivezla také jednu mužskou mrtvolu. Jiná, německá loď zachraňovala v sobotu čtyřikrát, uvedly italské pobřežní hlídky.

Řada přeživších uprchlíků, kteří dorazili v sobotu do sicilského přístavu Pozzallo, sdělila úřadům, že viděli, jak se ve čtvrtek potopila rybářská loď se "stovkami" lidí na palubě. Sdělili organizaci Save the Children, že se zřejmě utopilo až 400 lidí.

16 nejšťastnějších, nejbohatších, nejzdravějších a nejbezpečnějších zemí na světě

29. 5. 2016

čas čtení 2 minuty

Londýnský ústav Legatum Institute každoročně vydává svůj Index prosperity. Zkoumá v něm 89 faktorů. Nejen tradiční údaje jako HDP na jednoho obyvatele a počet lidí, kteří mají práci na plný úvazek, ale i zajímavější údaje, jako například počet bezpečných internetových serverů v dané zemi či jak odpočinuti jsou obyvatelé země každý den po práci. Údaje jsou rozděleny do osmi podkategorií: ekonomika, podnikatelství a příležitosti, vláda, školství, zdravotnictví, bezpečnost, osobní svoboda a sociální kapitál. Analýza zkoumá situaci ve 142 zemích světa.

Česká republika je na 26. místě. Její nejlepší umístění je v kategorii školství, kde se octla na 13. místě. Nejhorší je v kategorii sociálního kapitálu, kde je na 66. místě. Spokojenost s životem je 6,5 bodů z 10. Zdroj ZDE

Nejúspěšnější země jsou tyto:

1. Norsko. Vítězí už ve všech kategoriích sedm let.

2. Švýcarsko. Druhé v Indexu prosperity už tři roky. Nejlepší, co se týče druhu vlády, a druhá nejlepší země co do ekonomiky.

3. Dánsko. Kvalitní vláda, vynikající školství, vysoký sociální kapitál. Relativně špatné zdravotnictví (16. místo).

Váš názor a váš pohled na věc nás zajímá

28. 5. 2016

čas čtení 5 minut

Sdílejte na Facebooku!

Před týdnem se konalo v Evropském parlamentu ve Štrasburku Evropské setkání mládeže 2016 (EYE - European Youth Event 2016) s mottem "Společně to můžeme změnit". Podrobné informace v angličtině jsou ZDE

Setkání nás ohromilo přátelskou, tvůrčí a konstruktivní atmosférou i neuvěřitelně efektivní organizací gigantické akce:

Byly to dva dni nabité přednáškami, diskusemi, workshopy apod. na témata, která řeší místní komunity, členské státy Evropské unie, i Evropská unie jako celek. Akce se účastnilo 7500 mladých lidí z celé Evropy (z ČR jich ve Štrasburku bylo 151) a všichni na diskusích velmi živě a aktivně podíleli. Škoda, že se podobné mezinárodní akce nekonají i v českém parlamentu.

Chtěli bychom podobnou atmosféru přinést do českého prostředí, aspoň zprostředkovaně, i když jen na internetu.

Díky Britským listům se můžete o tématech, která víří Evropou i světem, dozvědět a diskutovat o nich společně s námi.

Loď, která se převrátila ve Středozemí ve středu, měla v podpalubí 200 lidí

28. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Uprchlíci, které zachránila po převrácení rybářské lodi ve Středozemí loď italského námořnictva (jejíž průmyslová kamera zaznamenala děsivé scény), svědčili na Sicílii, že v podpalubí lodi uvízlo 200 osob, když se loď potopila.

VINA EU ZA ZBYTEČNÉ SMRTI ROSTE

Italské námořnictvo vylovilo z moře 45 mrtvol uprchlíků

28. 5. 2016

čas čtení 2 minuty

Italské námořnictvo přivezlo na pevninu 45 mrtvol lidí, kteří se utopili v pátek. Desítky dalších osob se stále pohřešují po už třetí velké tragédii, k níž došlo ve Středozemním moři za poslední tři dny.

Italské pobřežní hlídky vyslaly záchranné lodě poté, co obdržely telefonickou prosbu o pomoc, která informovala, že 350 lidí se octlo ve vodě. Došlo k tomu poté, co ve čtvrtek ve Středozemí zemřelo až 30 lidí.

Italskému námořnictvu se podařilo zachránit 130 lidí ze "zpola potopeného" velkého gumového člunu a stále hledá další.

Italská loď Vega zachránila 135 lidí z potápějícího se člunu. Z moře bylo vyloveno 45 mrtvol a hledání dále pokračuje," uvedlo italské námořnictvo na Twitteru.

Italské pobřežní hlídky uvedly, že v pátek bylo zachráněno asi 1900 lidí z 16 potápějících se člunů. Do čtvrtka bylo tento týden zachráněno 10 000 osob.

IRACIONÁLNÍ ISLAMOFOBNÍ PROPAGANDA V ČR POKRAČUJE:

Česká média hrubě zkreslila informace o údajném "fundamentalismu" muslimů

28. 5. 2016

čas čtení 3 minuty

Daniel Prokop

K nesmyslným zprávám v českém tisku o údajném "fundamentalismu" velké části muslimů píše varovně  sociolog  Daniel Prokop:

1. Vyznívá chybně, že 72 % muslimských fundamentalistů by se nebránilo použít násilí a fundamentalistů je přitom 44 %. To je ale spojení dvou studií, z nichž v té první vychází číslo 72 % a vychází jen z cca 5 % nejfundamentálnějších muslimů.(http://goo.gl/UxE9B9). Ten údaj 72 % nemá vůbec nic společného se - spornou - studií, která tvrdí, že fundamentalistických muslimů "je 44 procent".

2. Čísla o hypotetické podpoře násilí muslimy nic neznamenají, když chybí kontrolní skupina. Gallup ukazuje, že otázky o násilí vychází mezi muslimy a nemuslimy cca stejně (http://goo.gl/iLvNeU, http://goo.gl/fgyjvY). V Evropě specificky toto srovnání chybí, ale Gallup je dobré varování.

3. Tisková zpráva EH (http://goo.gl/Ur5MzS) uvádí, že „bombové útoky považuje za ospravedlnitelné alespoň v některých situacích 35 % muslimů ve Francii”, ale to je sloučení možnosti “often”, “sometimes”, “rarely” (zbytek říká “never”). Přičemž rarely tvoří 19 % a je to rozhodně spíše odmítající postoj. Proto také PEW, Gallup atd. vždy reportují often+sometimes (http://goo.gl/CfJqjl)

4. Zpráva hodně staví na Koopmansově výzkumu (z něho je těch 44 % fundamentalistů a obrovské rozdíly proti „křesťanům“). Tenhle výzkum je ale i hodně kritizovaný. Mimo jiné:

a. Velmi volně definuje fundamentalismus. Nadřazenost práva šaria nad světskými zákony měří otázkou „The rules of the Koran are more important to me than the laws of [survey country]”. ("Pravidla koránu jsou důležitější než zákony [zkoumané země]"). Což ale je emotivní důležitost.

b. Průzkum je zcela nereprezentativní pro evropské muslimy.Je založen na respondentech tureckých a marockých rodin ze 6 zemí, které přišly jako většinou dělničtí gastarbeitři. Chybí všichni  ostatní muslimové.

c. Pochybně definuje “křesťana”, protože se ke křesťanství hlásí 70 % lidí v zemích, kde je 25-40 % věřících. Není tak divu, že jsou tito "křesťani" (tj. většinou bezvěrci)  méně nábožensky fundamentální než muslimové.

d. Jako analogické bere nesrovnatelné otázky. Třeba “Muslims aim to destroy Western culture” ("Cílem muslimů je zničit západní kulturu”) (pro křesťany) / “Western countries are out to destroy Islam” (“Cílem západních zemí je zničit islám”) (pro muslimy). První proti všem lidem náboženského vyznání, druhé proti politickému celku. Není divu, že k té první větě se přihlásí méně lidí a vypadají tak umírněně. Nehledě na to, že to je číslo z roku 2008.

3. Chybí informace, že často jde o data z let 2006-2008. A minimálně v muslimském světě podpora násilí od těch let klesla (https://goo.gl/).

Vstupní studie M. Blažejovské je dobrá (http://goo.gl/fIyDtQ) protože se zaměřuje na zdroje radikalismu a extremismu a diskutuje i metodiku. Pomáhat ji mediálně zjednodušováním a démonizací těch čísel nepovažuju za šťastné.

Britský bulvární deník The Sun přiznal, že vydal nepravdivou zprávu o muslimech

28. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Bulvární deník The Sun, vlastněný magnátem Rupertem Murdochem, byl donucen britskou regulační mediální organizací Independent Press Standards Organisation (IPSO), aby dementoval svůj článek z loňského 23. listopadu, který tvrdil, že 20 procent britských muslimů podporuje džihád v Sýrii na straně Islámského státu. Otázka, kterou průzkum muslimům položil, totiž toto tvrzení nedoložila, dotazovala se pouze, zda má respondent sympatie s mladými lidmi, kteří se chtějí připojit k bojovníkům v Sýrii, a nespecifikovala, zda proti Islámskému státu či na jeho straně.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Odvozovat fundamentalismus z víry v korán je šílené

28. 5. 2016 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Jak na to upozornil sociolog Daniel Prokop, odvozovat něčí "islamistický fundamentalismus" z toho, že souhlasí s výrokem "Pravidla koránu jsou důležitější než zákony České republiky" je šílené.

Zeptejte se jakéhokoliv upřímně věřícího křesťana, co je pro něj důležitější, zda bible a učení Kristovo, nebo světské zákony České republiky. Samozřejmě, že vám každý věřící křesťan řekne, že nadřazena zákonům České republiky je pro něho bible a učení Kristovo.

Znamená to, že je to fundamentalista?

Česká média se ve své protimuslimské hysterii už chytají každého nesmyslu. Je to ostuda a je to nebezpečné, protože ženou českou veřejnou dál a dál, hlouběji a hlouběji do Bohnic.

"Tábory" pro uprchlíky v Řecku "nejsou vhodné ani pro zvířata"

28. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Řecké úřady přesunuly uprchlíky z Idomeni do armádou spravovaných skladišť bez elektřiny a tekoucí vody

Řecké úřady přesunuly uprchlík z Idomeni na makedonsko-řecké hranici do špinavých skladišť bez elektřiny a tekoucí vody. Jde o budovy, které nejsou vhodné jako příbytky pro lidi. Uprchlíci tam přebývají ve stanech:Ve skladištích jsou po zemi poházené střepy. Skladiště mají rozbitá okna, není k dispozici tekoucí voda, žádné potřeby pro nemluvňata, nejsou tlumočníci, nikdo nezhodnotil rizika těchto skladišť, neexistuje evakuační plán. K dispozici není ani dřevo na topení. Matky nemají horkou vodu na sterilizaci lahví s mlékem a na rozdělání sunaru. Podle svědků se situace zhoršila, když řecké armádě, která organizovala evakuaci z Idomeni, došla voda, a nařídila dobrovolníkům, kteří rozdělovali vodu a potraviny pro uprchlíky, aby je přednostně dávali armádě.

Je propuštění Savčenkové známkou, že Putin ustupuje od své agresivity?

28. 5. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Propuštění pilotky Nadiji Savčenkové je pravděpodobně signálem, že Vladimír Putin ustupuje od svého agresivního postoje, protože je zjevné, že Rusko poškozuje hospodářsky i politicky, míní britská odbornice na dnešní Rusko Amy Mackinnon, která právě strávila v Moskvě pracovně rok. Drtivá většina Rusů samozřejmě souhlasí s anexí Krymu a vítá návrat poloostrova "do lůna Ruska, kam vždycky patřil". Obyčejní Rusové také v každodenním styku omílají protizápadní propagandu ruských médií, podle nichž je Západ zdegenerovaný a vládnou tam homosexuálové, transgenderové osoby, lesbičky a pornografie, avšak Rusové drtivou většinou nesouhlasí s tím, že Rusko vede války. Rusové vědí, že se na bojích na Ukrajině podílejí a umírají tam ruští vojáci a tato Putinova politika je v Rusku hluboce nepopulární. Podle Mackinnonové si Putin nemůže dovolit agresivní vojenské postoje vůči druhým zemím, protože pro válečné akce nemá v ruské populaci podporu. Proto se Mackinnonová domnívá, že propuštění Savčenkové může signalizovat zjemnění Putinova postoje v důsledku domácích tlaků.

Islamophobia in the Czech Republic: "44 per cent of muslims are fundamentalists"

28. 5. 2016

čas čtení 2 minuty

Daniel Prokop

44 per cent of muslims are fundamentalists, 72 per cent of these fundamentalists are ready to defend their faith by force, said Czech "think tank" Evropské hodnoty (European values) in a press release which has been widely disseminated by the media in the Czech Republic, thus re-affirming strong islamophobia in the Czech population.

These statements are, however, highly misleading, says Czech sociologist Daniel Prokop. Data from two incompatible studies have been mixed up. The information that 72 per cent fundamentalists are willing to defend their faith by force, is based on a study which has found that 5 per cent of muslims are fundamentalists. The figure of 72 per cent thus relates to 5 per cent of the population not to the 44 per cent mentioned in the press release. (http://goo.gl/UxE9B9)

The numbers about the alleged support of muslims for violence are meaningless if they are not compared to the views of a control group from a non-muslim population, says Prokop. Gallup shows that support for violence is similar between muslims and non muslims. (http://goo.gl/iLvNeU, http://goo.gl/fgyjvY).

The Evropské hodnoty press release is based on Koompans's research which is regarded as highly controversial. It is Koompans who has defined 44 per cent muslims as “fundamentalists”. Koompans defines muslim fundamentalism very loosely. He argues, for instance, that preference for sharia law is allegedly evidenced by agreement with this general statement: "The rules of the Koran are more important to me than the laws of [survey country]”.

The research in question is highly unrepresentative for European muslims. It has only questioned Turkish and Moroccan families from six countries which came to Europe as working class gastarbeiters. Representatives of all other social groups are missing.

Other questions in the survey were questionable. The Evropské hodnoty press release does not mention that the data it quotes is mostly from 2006-2008 and that support of violence has dropped since then in the muslim world (https://goo.gl/).

This is how the Czech media feed fear and hate against muslims in a country which has almost no experience of islam.

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Je Francie na pokraji rozkladu?

28. 5. 2016

čas čtení 2 minuty

Protesty proti novému pracovnímu zákoníku vedly k nedostatku pohonných hmot poté, co odboráři začali blokovat rafinérie a jaderné elektrárny. Demonstrací se účastnily desetitisíce lidí. Protesty proti reformám, jimiž chce socialistická vláda zliberalizovat trh, trvají už dva měsíce, píše Natalie Nougayrède.

Pravicoví oponenti využívají chaotických scén. Marine Le Penová, šéfka ultrapravicové Front National, která v regionálních volbách v prosinci získala 7 milionů hlasů, se stylizuje jako "jediná osoba, která může obnovit pořádek".

Je vyvolávání nenávisti v Polsku způsobem, jak strana Právo a spravedlnost posiluje svou moc?

27. 5. 2016 / Tomasz Oryński

čas čtení 7 minut

To, co se stalo ve Varšavě, je smutnou ilustrací nynějších protiuprchlických nálad a napětí v Polsku. Na velké rouře dálkového městského topení ve Varšavě existovala nástěnná malba. Na ní byly zobrazeny děti všech národů a ras, jak se drží za ruce. Velmi brzo se stala malba terčem vandalismu - obličeje nebělošských dětí byly postříkány bílou barvou a kolem se objevily vulgární protiuprchlické nápisy. Bylo rozhodnuto nástěnnou malbu obnovit, avšak tentokrát jsou obličeje všech dětí už bílé. Je to symbolická porážka v boji proti rasismu.

A to není jediný nedávný případ, o němž se nyní široce diskutuje na Facebooku a který dokazuje, jak propadají polské instituce rasismu. V jiné scéně, která se virálně rozšířila po sociálních sítích, seděl v polské kavárně muž s tmavší tváří, když do ní přišla třída dětí s učiteli. Viděly, že mluví anglicky, a začaly brečet, protože je to uprchlík a ony nechtějí sedět vedle něho. Skandálem bylo, že učitelé muže oslovili a vysvětlili mu, že "Poláci nemají rádi cizince, takže se ho děti bojí" a požádali ho, aby z kavárny odešel...

Naši demokracii si rozvracet nedáme, aneb spojíme se i s ďáblem

26. 5. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

"Okolnosti, jež je nutí opustit jejich domovy, jsou mnohdy neúnosné. Nikdo soudný přece nevyčítá obětem železné opony, že nalezly smrt v elektrických drátech, ač neutíkaly z válkou či ekologickými katastrofami zničené země."

Jsme svědky nového fenoménu. Někteří z kritiků údajně „vítačské“ Evropské unie, kteří se hlásí k levici, namátkou Jan Keller a Štěpán Kotrba, a kteří se projevují na webech metajících xenofobní stereotypy, neváhají svůj argumentační arzenál zacílit na představitele takzvané nové levice. Čert ví, kde se dělení na starou a novou levici dnes vzalo; jedno je však jisté. Tito sveřepí bojovníci proti hydře kapitalismu neváhají opustit základní humánní aspekty levice, jako jsou úcta ke každému lidskému životu a solidarita s trpícími, a zaštiťují se pofidérním vlastenectvím, skutečnými i toužebnými zdmi, jež nás mají ochraňovat před náporem bezskrupulózních individuí vyznávajících nehumánní věrouku.

Rozhovor Britských listů 58:

Jsou dnes tradiční média zajatci sociálních sítí?

20. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

S Tomášem Trampotou, sociologem médii z pražské Karlovy univerzity, hovoří v tomto rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous o tom, jak výrazně se dostávají tradiční média do vleku pitomostí šířených na sociálních sítích a jak se to může v budoucnu změnit. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. května 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Fico: "Islám nemá na Slovensku místo"

27. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Robert Fico zahájil své třetí funkční období jako slovenský premiér zintenzivněním své protimuslimské rétoriky jen několik týdnů předtím, než Slovensko převezme předsednictví Rady Evropy.

"Možná to vypadá zvláštní, ale bohužel... Islám nemá na Slovensku místo," řekl ve středu Fico tiskové kanceláři TASR. "Problémem není příchod migrantů, problém je, že by změnili tvář země."

Islámská nadace na Slovensku sdělila serveru Slovak Spectator, že Ficova "opakovaná prohlášení ... nejenže poškozují slovenské muslimy, ale i zájmy Slovenska jako nezávislé země, která si buduje své postavení na mezinárodní scéně."

Jeden činitel z Evropské lidové strany řekl serveru Politico minulý týden, že nikdo v Bruselu nepohlíží na nadcházející slovenské předsednictví Evropské komise nadšeně.

"Jsme uprostřed obrovské reformy týkající se migrace a už jsme projekt skoro dokončili. Jak můžeme být vedeni zemí, která bude torpédovat jakékoliv plány o migraci?"

Slovenský státní tajemník pro evropské záležitosti konstatoval tento měsíc, že jeho země bude podporovat "udržitelnou" migrační politiku EU.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Poslal Putin Savčenkovou na Ukrajinu s cílem ji destabilizovat?

27. 5. 2016

čas čtení 3 minuty

Vladimir Putin propuštěním Savčenkové vyřešil dva problémy. Zbavil se politické zátěže, kterou mu Západ skoro dva roky předhazoval, a vylepšil si pověst před rozhodováním Evropské unie o protiruských sankcích. Kyjevu zároveň vyrobil potenciální problém, který může zemi dál udržovat v nejistotě

Jako zářivý triumf oslavuje Kyjev návrat pilotky Nadiji Savčenkové z ruského vězení, kde si za téměř dva roky internace vydobyla pověst neohrožené bojovnice s mocným a agresivním sousedem. V oslavách zanikají varovné hlasy. Kreml podle nich v osobě Savčenkové vyslal na Ukrajinu časovanou bombu, která může v prostředí zakonzervovaných oligarchických poměrů kdykoli explodovat, míní zpravodaj ČTK Jan Stejskal.

Ukrajinský parlament, jehož je Savčenková od roku 2014 poslankyni, ovládají dvě nepříliš populární strany prezidenta Petra Porošenka a expremiéra Arsenije Jaceňuka, které mají podle agentury AP společnou snad už jen nechuť k novým volbám. Porošenko se potýká s klesající popularitou, nohy prozápadní koalici podráží propad životní úrovně a vyčerpání z války na východě. Rozdělená země hledá nový impuls.

Čína čelí opravdu katastrofálním ekonomickým potížím

27. 5. 2016

čas čtení 1 minuta


Málokdy se političtí a ekonomičtí komentátoři zaměřují na stejné téma. Nicméně Čína prezidenta Si Ťin-pchinga představuje výjimku. Politická stránka vládnutí čínského prezidenta získala spoustu pozornosti. Úřady ničí relativní svobody, jimž se čínští občané těšili. A co je horší, podstata represe je svévolná, politická a často nelogická. Prezident postupně koncentruje ve svých rukou civilní i vojenskou moc. Každý den se objevují srovnání s Maovým kultem osobnosti. Lidskoprávní aktivisté, nevládní organizace, spisovatelé, představitelé byznysu končí ve vězení. Každý, kdo se odváží kritizovat, riskuje... a nikdo nezná kritéria, podle kterých by určil, kdy riskuje.

Trump: Republikáni se za mě změní v "dělnickou stranu"

27. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta


Za prezidenta Donalda Trumpa se Republikánská strana USA změní v širokou populistickou koalici zaměřenou na dělníky, kterým dlouho nikdo neposílil sociální programy. Stranický establishment takové programy dlouho považoval za neslučitelné s dlouhodobým úspěchem této formace.

Donald Trump: Zruším pařížskou dohodu o akcích proti globálnímu oteplování

27. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Donald Trump ve čtvrtek v Severní Dakotě přislíbil, že zruší pařížskou dohodu o akcích proti globálnímu oteplování, podpořil ropné vrty v Atlantickém oceánu a prohlásil, že povolí stavbu kontroverzního ropovodu Keyston XL z USA do Kanady pod podmínkou, že "velká část zisků" poplyne do Ameriky.

Trump sice otevřeně nezpochybnil globální oteplování, které v minulosti označil za "hoax, který si vymysleli Číňani", ale nepřímo se posmíval lidem, kteří jsou globálním oteplováním znepokojeni.

Jeho poněkud zmatený projev přivítalo publikum s obrovským nadšením.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Co se ve skutečnosti děje, když se ve Středozemním moři potopí člun s uprchlíky? Tohle se děje

26. 5. 2016

čas čtení 4 minuty

Moderátor Matt Frei: Ve Středozemním moři zuří migrační krize. Došlo tam už k tolika tragediím a dochází tam stále k tak obrovským ztrátám na životech. Dnes přišla zpráva, že se utopilo nejméně dalších dvacet lidí poté, co se převrhl další člun s uprchlíky. Je to už třetí smrtelný incident za poslední tři dny.

Italské námořnictvo potvrdilo, že ve středu zachránilo 562 lidí z rybářské lodi, která se překotila. To dramatické překocení bylo zachyceno na kameru:

Co se ve skutečnosti děje, když se ve Středozemním moři potopí člun s uprchlíky? Tohle se děje. Zachyceno v děsivém tichu průmyslovou televizí umístěnou na lodi italského námořnictva. Ironicky, tragicky a až příliš často, potopení lodi vyvolal příslib záchrany. Loď italského námořnictva vyslala malý předvojový člun. Ten odvezl několik lidí na palubě uprchlické lodi. O deset minut později, s vyhlídkou záchrany pro všechny, se cestující na palubě začali pohybovat. Nejprve na jednu stranu, pak na druhou. To je jejich osudová chyba. Toto se děje až příliš často. Během několika málo vteřin se tato rybářská loď, na níž je nejméně 570 lidí, se nadzvedne - a obrátí se dnem vzhůru. To, co by měla být záchrana, se proměňuje v katastrofu a tragédii. Nejméně sedm lidí se utopilo. Ale nikdo neví, kolik dalších lidí utonulo v podpalubí. A nikdo neví, kolik z nich umí plavat.

Kniha, která musí vyjít česky

25. 5. 2016

čas čtení 8 minutTakže vaši příbuzní budou muset dát dohromady 1600 dolarů retrospektivní platby za cestu přes poušť. A jestliže vaši příbuzní nemají peníze, pašeráci vás budou mučit, zatímco vaše rodina to bude poslouchat v telefonu. Jednoho somálského uprchlíka takto bili holí a pažbou pušky každý den měsíc. Adam čekal šest měsíců a za trest byl donucen stát v horkém libyjském slunci na jedné noze dvanáct hodin denně. V této chvíli v našem rozhovoru na Sicílii se Adamův úsměv promění v grimasu. Přestane se dívat na mě a na mého tlumočníka, Abdelfataha, a začne civět do země. Po krátkém pokusu to udržet vevnitř se začne třást a pak vzlykat.

Pochopit skutečnou hrůzu Sahary, musíte jít po východní trase, která vede ze Súdánu. Poté,co opustili Agadez, lidé jsou často unášeni a mučeni pašeráky. /...) A pak jsou tam bandité, ozbrojené bojůvky a pohraniční stráže. Adam, eritrejský teenager, se setkal s nimi všemi, když cestoval přes poušť ve věku patnácti let. Setkal jsem se s Adamem na Sicílii, několik dní poté, co ho zachránili ve Středozemním moři. Má sebevědomý úsměv a mluví jasným, plynulým způsobem, který skrývá hrůzuy, které popisuje, i překvapivě mladý věk, v němž je zažil. Je vysoký sotva 150 centimetrů, je to spíš dítě než teenager, a během své pouštní cesty z Eritreje zažil více traumat, než většina z nás zažije za celý život.

Cesta, kterou se vydal, vede blízko bodu, kde se setkává hranice Súdánu, Libye a Egypta. Jak se jeho konvoj třinácti toyot blížíl k Egyptu, egyptská policie na něj začala střílet. Sjeli tedy z cesty, aby se vyhnuli Egypťanům a ztratili se. Několik Adamových přátel zemřelo žízní. Dál na severu, v Libyi, narazili na džihádistické bojůvky, jimž nedali pašeráci úplatek - a ty okamžiotě začali na ně také střílet. Zemřeli další uprchlíci - a jeden pašerák.

Ve Středozemním moři se ve čtvrtek utopily další desítky lidí

26. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Další desítky lidí se utopily ve čtvrtek v jižním Středozemním moři, když se potopil další člun s uprchlíky. 20-30 lidí se utopilo 35 námořních mil severně od libyjského pašeráckého střediska Zuwara, když se tam potopil rybářský člun, předělaný pro uprchlíky. Na fotografiích z výzkumného letadla EU jsou vidět skupiny lidí, zoufale mávající z polopotopeného modrého člunu.

K incidentu došlo po jiné tragédii ve středu, když se překotil jiný člun a utopilo se 5 lidí, italské námořictvo ve středu zachránilo více než 550 osob.

. Oběti byli Syřané. Zdá se tedy, že se lidé znovu pokoušejí dostat se ze Sýrie do Evropy po uzavření balkánské cesty přes Libyi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ruská hrozba: NATO se snaží vzpamatovat z rozpočtových škrtů

27. 5. 2016

čas čtení 7 minut


Počátkem července na summitu NATO ve Varšavě lídři členských států odmítnou politiku "důvěry" a obnoví politiku "odstrašení".

Nedávná studie vyvolala rozsáhlé obavy ohledně připravenosti NATO konfrontovat ruskou agresi. Členské státy se teď snaží zvyšovat výdaje na obranu - ale čísla stále nestačí, napsal Konstantin von Hammerstein.

Alex Salmond: Skotsko odejde z Británie, pokud jej Anglie donutí k odchodu z EU

27. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Alex Salmond, bývalý první ministr Skotska za Skotskou nacionální stranu a její nynější zahraničněpolitický mluvčí v londýnské Dolní sněmovně, řekl v televizní debatě ve čtvrtek večer v Glasgow, že pokud bude Skotsku hrozit, že ho Anglie donutí odejít z EU, do dvou let uspořádá skotská vláda nové referendum o nezávislosti a vyhraje ho.

"Pokud nastane situace ve Skotsku, že by za čtyři týdny Skotsko hlasovalo pro setrvání v EU a Anglie donutila Skotsko z EU odejít hlasováním pro odchod z EU, to by podle mého mínění ospravedlnilo nové referendum," řekl. Dodal, že by se hlasování muselo konat do dvou let, v důsledku klauzule o odchodu z EU v Lisabonské smlouvě, a Salmond očekává, že by Skoti hlasovali pro odchod z Británie.

Poslanci skotského parlamentu se ve čtvrtek po parlamentní debatě vyslovili hlasováním pro setrvání Británie v EU poměrem 106  hlasů ku 8.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Rudý snajpr na východní frontě – Paměti Josifa Piljušina – překlad

27. 5. 2016 / Jiří F. Šiška

čas čtení 5 minutVydalo nakladatelství Grada Publishing a.s. v roce 2016

Z angličtiny přeložil Lubomír Sedlák

Původní ruské vydání originálu s názvem – U stěn Leningrada, autor Josif Josifovič Piljušin, Moskva, nakladatelství Vojenizdat, 1958.

Stránky této publikace podrobně zmiňují osobní vzpomínky sovětského válečného veterána – známého odstřelovače Rudé armády Josifa Josifoviče Piljušina, který se zúčastnil bojů u tehdejšího Leningradu (v létě 1991 byl městu vrácen jeho dřívější oficiální název Sankt-Petěrburg). Podařilo se mu velice působivě a prakticky dokumentárně ztvárnit dění na frontové linii východní fronty 2. světové války, která byla otevřena 22. června 1941, a to konkrétně na jejím úseku u těžce strádajícího, německými vojsky obléhaného druhého největšího města Sovětského svazu.

Dopis Jesse Hughesovi: Neurážej hrdiny a přestaň s rasistickými nesmysly

25. 5. 2016

čas čtení 4 minutyJesse Hughes ze skupiny Eagles of Death Metal si v rozhovoru vymyslel, že na pařížském útoku v divadle Bataclan, k němuž došlo 13. listopadu 2015, se podíleli i jeho muslimští zaměstnanci. Říkal to už dříve, posléze se omluvil, že to byl blud způsobený traumatickým zážitkem. Nyní už se neomlouvá. Správa divadla jeho tvrzení ostře odmítla.

Deník Guardian publikoval otevřený dopis Jesse Hughesovi od Araba Ismael El Irakiho, nadšence pro rockovou hudbu, který při inkriminovaném představení byl a přežil. Dopis byl původně zveřejněn na Facebooku.

Tvrdíš, Jesse, že bezpečnostní zaměstnanci v divadle Bataclan o útocích předem věděli a varovali před nimi všechny Araby, které uviděli.

Jsem na fotografii, pořízené těsně před útokem, a vypadám jako typický Arab. Nikdo nevypadá více muslimsky než já. Avšak to tvoje velké zlé muslimské spiknutí mě jaksi minulo. Sakra, oni mě zapomněli varovat. Také zapomněli varovat Džamilu a všechny ostatní Araby, kteří v tom divadle byli té noci povražděni. Zapomněli varovat mého marockého spoluobčana Amina, který byl také zastřelen. A o několik týdnů později zapomněli varovat Leilu, dalšího Marokánce,. který byl usmrcen při útokovu Ouagadougou. Je to tedy neschopné muslimské mezinárodní spiknutí. Nikoho nedokáží varovat efektivně.

Technologie nelze zastavit, je třeba přepsat společenskou smlouvu a její závazky

Dvě strany nezhodnocené mince "sharing economy"

26. 5. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Novodobý luddismus v podobě snahy zakazovat průnik moderních technologií do ekonomie v podobě sdílení statků je o to vtipnější, že má svůj předobraz  v nedávné historii. Předobraz, kterému se dokážeme dosyta vynasmát, abychom pak přihlíželi tomu, kterak se podobný boj děje v poněkud jiné konstelaci před našima očima. Najednou máme problém s tím se k tomu nějak postavit. Stejně jako stroje přinesly v konečném důsledku přepsání společenské smlouvy, stejně tak k tomu nevyhnutelně směřuje tlak současných technologií. Jednostranné nadšení - či děs - by měla co nejrychleji nahradit racionální úvaha, jak společenskou smlouvu přepsat...

Copak se ukrývá v analogovém stínu nad minulostí "spravedlivých"...

Narodit se později, byl bych usvědčený rasista

26. 5. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Vzpomínám si na to velmi dobře. Snad ve druhém nebo třetím ročníku na gymnáziu, tedy na začátku 90. let, jsme měli jet na školní výlet. Seděli jsme na nádraží a z "dvojčete" nahlas přehrávali kazetu kapely Orlík. Kdo zná, ví, kdo ne, upřesním, že jde o kapelu dnešního "národního umělce" Daniela Landy, která otevřeně sympatizovala se skinheadským hnutím a produkovala otevřeně rasistické texty o nadřazenosti bílé rasy. "Bílej jezdec, bílá zář, bílej den a bílá tvář...". Byl to tehdy mezi teenagery dost silný trend, v čerstvě posttotalitní společnosti naprosto nereflektovaný. Měli jsme přece demokracii a ani zbla nechápali, co to vlastně znamená. Bylo nám 15 nebo 16 let, vyrostli jsme v prostředí naprosté tabuizace a o některých tématech nás nikdo neučil přemýšlet. S prolomením totalitního ticha se najednou zdálo být zcela "demokratické" svobodně projevit své dojmy. Nikomu to tehdy nevadilo, učitelé i rodiče byli stejně naivní, jako my... 

Trump dosáhl ve čtvrtek dostatečného počtu delegátů k nominaci za Republikánskou stranu

26. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Ve čtvrtek získal Donald Trump svého 1238. republikánského delegáta, takže může být nominován pro prezidentské volby. Potřeboval většinu 1237 delegátů, aby získal prezidentskou nominaci před celostátním kongresem Republikánů, který se bude konat v červenci v Clevelandu. Ve čtvrtek se Trumpa rozhodla podpořit skupina dosud neangažovaných delegátů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pro Miloše Zemana: Proč lidé utíkají z Eritreje

26. 5. 2016

čas čtení 3 minutyProtože už Adam neměl otce ani starší bratry, kteří by se mohli starat o jeho mladší sourozence, přestal chodit do školy, protože musel začít pracovat na rodinných polích. Jakmile přestal chodit do školy, přišel o oficiální povolení vycházet na ulici. Vzhledem k tomu, že neměl povolení vycházet na ulici, jakmile vyšel ven z domu, byl okamžitě zatčen.

Miloš Zeman tvrdí, že 90 procent uprchlíků přichází do Evropy z "ekonomických důvodů". Na opakovaný dotaz Human Rights Watch, na jakých odborných podkladech a statistikách je to založeno, Zeman ani Ovčáček neodpověděli, přesto Zeman tento blud opakuje.

Podle OSN pochází 84 procent uprchlíků, připlouvajících do Evropy přes Středozemní moře, z 10 zemí, kteří produkují největší počet imigrantů. Nejvíce uprchlíků pochází ze zemí, kde jsou velmi dobré důvody proč prchat, píše ve své nové, globálně významné knize Patrick Kingsley.

Příklad: Eritrea je největším zdrojem uprchlíků z Afriky. Podle OSN utíká z Eritreje každý měsíc 5000 lidí a asi 9 procent ze 6 milionů obyvatel této země už uprchlo.

Pro novináře je velmi obtížné se do této země dostat a zjistit, co se tam děje. Vrátíme se zde k příběhu patnáctiletého eritrejského mladíka Adama, píše Kingsley.

Adam se ve čtrnácti letech stal nejstarším mužským členem své rodiny, který ještě žil doma. Ostatní byli povoláni k nekonečné vojenské službě.

Inspektor amerického ministerstva zahraničí: Clintonová pochybila, když používala soukromý emailový účet

26. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Hillary Clintonová porušila předpisy amerického ministerstva zahraničí, když ve funkci šéfky této instituce používala soukromý emailový účet. To je rozhodnutí nezávislého inspektora, který pro americké ministerstvo zahraničí tuto záležitost vyšetřoval.

Vyšetřování zjistilo, že Clintonová nikdy nežádala o svolení používat soukromý emailový účet a kdyby o ně požádala, tak by ho nedostala.

Inspekce také kritizovala způsob, jímž ministerstvo zahraničí zachází se svými elektronickými archivy a elektronickou komunikací. Poukázalo na dlouhodobou, systémovou slabost bezpečnostního zajištění elektronické komunikace na ministerstvu, která trvá bez ohledu na to, kdo je ministrem zahraničí.

Clintonová ve funkci ministryně zahraničí převzala praxi předchozích ministrů, kteří také používali pro komunikaci soukromé emailové účty. Naopak Clintonová více než předchozí ministři zahraničí daleko systematičtěji než oni emailovou korespondenci archivovala a zpřístupňovala.

Donald Trump zneužil této kontroverze k tomu, aby hovořil o "podvodnici Hillary". Clintonovou v této věci také vyšetřuje FBI a američtí republikáni okamžitě začali využívat inspektorské zprávy k útokům na Clintonovou. Argumentují, že je to nedůvěryhodná osoba.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Stanovisko Britských listů: Odmítnutím protikuřáckého zákona se ČR staví na úroveň třetích zemí

Na cestě do civilizačního pravěku

26. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR ve včerejším hlasování odmítla přijmout tzv. protikuřácký zákon, který zpřísňoval zákaz kouření ve veřejných prostorech, mimo jiné v pohostinství. Zákon předložený koaliční vládou se nepodařilo prohlasovat kvůli nejednotnosti poslanců hnutí ANO a kvůli odmítavému postoji větší části opozice. Jednotně pro přijetí zákona hlasovali přítomní poslanci ČSSD a KDU - ČSL. Jednotně proti bylo 15 přítomných poslanců ODS. Poslanci ostatních stran nebyli jednotní, přičemž většina poslanců TOP09, KSČM a strany Úsvit hlasovala proti.

Česká republika zařadila rozhodnutím svých zákonodárců zpětný civilizační chod. Ze souhrnných informací o omezování kouření vyplývá, že v Evropě patří ČR mezi země s minimální regulací, navíc s podezřením na korupci zákonodárců a ignoranci vysokého výskytu rakoviny způsobené kouřením. Evropské země na mapě, které zdánlivě patří do stejné kategorie jako ČR (Rakousko, Slovensko, Belgie) uzákonily mnohem přísnější omezení, případně se chystají k úplnému zákazu (Rakousko od roku 2018). Srovnatelnými zeměmi tak zůstávají Portugalsko, některé balkánské země a země třetího světa.

Proč ruská propaganda ve Švédsku nefunguje?

26. 5. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty


Švédský parlament poměrem hlasů 291:21 schválil dohodu, která usnadňuje NATO přístup na švédské území za účelem společných cvičení nebo v případě války ZDE. Menšinová středolevicová vláda zastává vůči Moskvě relativně umírněné stanovisko i přes nedávné otevřené vyhrožování vojenskou akcí ze strany ministra zahraničí Lavrova. Pravicová opozice se vyslovuje pro členství země v NATO a podle průzkumů ji v tomto bodě podporuje stále více lidí.

Podpořte finančně Švankmajerův poslední celovečerní film

26. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Jan Švankmajer (81) a jeho producent Jaromír Kallista (77) se obrátili prostřednictvím crowdfundingu na světovou veřejnost s prosbou o financování jejich posledního celovečerního filmu. Hovoří o tom v tomto videu:

Film můžete finančně podpořit ZDE

Můžeme jít cestou zakazování služeb, jako jsou Airbnb nebo Uber?

Evoluční bumerang

26. 5. 2016 / Ivo Barteček

čas čtení 6 minut

Fanklub Gutenbergova knihtisku se nechal slyšet - zrušte tiskárny, obzvláště ty domácí - a bude to mít nedozírné a hlavně pozitivní důsledky pro ekonomiku i pro politiku. Jeden knihtisk bude obsluhovat minimálně šest lidí. To znamená, že šest lidí získá práci. Práci, kterou může stát zdanit. Dostaneme se tak z ekonomických problémů. Vyřešíme nezaměstnanost. Vytisknout nějaký dokument bude trvat v řádu několika dní. V rámci zmodernizování práce a služby jsme do každého knihtisku přidělali USB port, ale je s knihtiskem nekompatibilní. Na toto prohlášení odpověděl fanklub klínového písma, který se tvrdě dožadoval znovuzavedení záznamu písemností na mramorové desky. Na jednom dokumentu o deseti stranách by tak mohlo dělat deset lidí po celé dva týdny. Co zaměstnaných by díky tomu přibylo. Darmo mluvit. Pokud společnost zavede psaní klínovým písmem na kamenné desky, vyřeší se ekonomické problémy celého světa. Kdepak knihtisk - hezky majzlík a kladívko. Půl národa se může pachtit s přepisy evropských zákonů a norem a doporučení a to na plný úvazek po celý rok i o svátcích.

Nový film Michaela Moorea: Where to Invade Next

26. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

10. června bude mít světovou premiéru nový film Michaela Moorea "Where to Invade Next" (Do které další země teď provést invazi). Moore ve filmu cestuje především po Evropě a ukazuje Američanům, že existují civilizované země, které mají praxi, o níž se jim v USA nikdy ani nesnilo - jako například rozumné zdravotnictví za všeobecné pojištění anebo univerzitní vzdělání zadarmo.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2016

15. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

V dubnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 55 080 Kč.   Příjem z reklamy byl 6254 Kč.

Zůstatek byl koncem dubna 2016 128 923.08 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
15132