Časy se mění: Irská republika bude mít nyní premiéra homosexuála, který je indického původu

2. 6. 2017


Osmatřicetiletý Leo Varadkar se stane nyní irským premiérem poté, co byl zvolen do vedení irské vládnoucí pravicové strany Fine Gael. Varadkar bude nejmladším premiérem v Evropské unii. V roce 2015 Varadakar veřejně přiznal, že je homosexuál. Donedávna nesmírně konzervativní, ultrakatolická Irská republika, prošla obrovskými změnami, což je nyní dokázáno tím, že si zvolila premiéra indického původu, z etnické menšiny, a homosexuála.


Varadkarův otec Ashok pochází z Mumbaie a je hindského vyznání, maminka Miriam je Irka a katolička. Jeho rodiče se seznámili, když pracovali v šedesátých letech v nemocnici v anglickém městě Slough.

Zatímco se mezinárodní média zaměřují na to, že Varadkar je homosexuál a pochází z etnické menšiny, irská média debatují o jeho hospodářské politice. Varadkar stojí na pravém křídle pravicové strany Fine Gael a je označován za "thatcherovce".

Nicméně Varadkar symbolizuje nové, pokrokové Irsko, které se projevilo v květnu 2015, kdy drtivou většinou legalizovalo sňatky homosexuálů.

Varadkar je lékař, který získal své vzdělání na univerzitě Trinity College v Dublinu. Jeho partner je také lékař. Od roku 2014 působil jako ministr zdravotnictví a pak jako ministr pro sociální ochranu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
5917

Diskuse

Obsah vydání | 6. 6. 2017