Theresa Mayová: Zruším zákony o lidských právech

6. 6. 201736 hodin před britskými všeobecnými volbami oznámila britská konzervativní premiérka Theresa Mayová, že je připravena zrušit zákony zaručující lidská práva, aby mohla uvalit nová omezení na osoby podezřelé z terorismu. Pokusila se tím dostat se z defenzívy ohledně bezpečnostní situace v Británii, do níž se dostala v posledních dnech, zejména v důsledku toho, že v minulosti propustila z práce  20 000 policistů. 


 Wednesday's Metro: "May vows she'll tear up human rights law" pic.twitter.com/hnH7A737J6 #BBCPapers (via @hendopolis)Pokusila se o toto rozhodnutí na poslední chvíli po několika dnech silné kritiky kvůli škrtům v policii a selhání výzvědných organizací v souvislosti s teroristickými útoky na London Bridge, v Manchesteru a ve Westminsteru. 

"Mohu vám říci, co tím míním: Delší vězeňské tresty pro osoby odsouzené z teroristických trestných činů. Lehčí procedury pro deportaci osob ze zahraničí, podezřelých z terorismu. A větší omezení svobod a pohybu osob, podezřívaných z terorismu, když budeme mít dost důkazů, že zosobňují hrozbu, ale nikoliv dost důkazů k tomu, abychom proti nim zahájili trestní stíhání.

A jestliže nám zákony o lidských právech budou v těchto změnách bránit, změníme tyto zákony." 

Britští konzervativci ve své předvolebním programu však slibují, že během nadcházejícího parlamentního období Británie nezruší svůj podpis pod Evropskou konvencí o lidských právech. 

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
6209

Diskuse

Obsah vydání | 8. 6. 2017