12962

Má NATO prostředky k obraně Evropy?

8. 4. 2019

Možná, že teď veřejnou rozpravu o NATO určují vojenské výdaje, píše Gustav Gressel. Ale aliance v rok svých sedmdesátin stále postrádá dostatečně silné kapacity, aby ubránila Evropu před Ruskem.

Rozhovor Britských listů 213. Jak zblbnout velkou část společnosti

5. 4. 2019


Do roku 2015 nebyla Evropská unie pro Brity vůbec téma. Chaotický, absurdní až komediální průběh pokusů realizovat brexit ve Velké Británii je velmi varovným, názorným příkladem pro Evropany, samozřejmě včetně Čechů, co se stane, když moc v zemi převezmou populisté a nacionalisté, kteří fantazírují o budoucnosti, jaká neexistuje a existovat nemůže. Pseudotéma brexitu ovlivňuje dějiny. O názorném příkladu katastrofy brexitu a o jiných nesmyslných konstrukcích, jako je třeba představa, vnucovaná českým občanům politiky, že nejzávažnějším problémem pro Čechy dneška je "bezpečnost státu", hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Janem Čulíkem. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. dubna 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 13808

Nezávislost a neutralita jako řemen

8. 4. 2019 / Karel Dolejší

5. dubna se v Bratislavě před ministerstvem zahraničí konal protest s názvem "Chceme iba slovenské vojenské základne". Účastníci si na podporu svých "vlasteneckých" požadavků sebou přinesli vlajku Ruské federace.

V tom je jednoduše všechno.

 12978

Měly by demokracie nechat voliče na pospas svým mobilům, tabletům a laptopům?

8. 4. 2019


Evropský parlament identifikoval před nadcházejícími eurovolbami nebezpečí zneužívání sociálních sítí


Zdá se být naléhavé, vzhledem k tomu, že se v několika demokraciích blíží volby, abychom se zaměřili na poučení z roku 2016, kdy bylo britské referendum o brexitu i americké prezidentské volby zmanipulovány způsobem, který teprve pomalu vychází najevo. Vyšlo několik cenných analýz, z nichž nedávná studie Panelu Evropského parlamentu pro budoucnost vědy a techniky užitečně shrnuje problémy, které budeme muset řešit. Jasně analyzuje jak prospěch, tak nebezpečí demokraciím vyplývající z technologií obsažených v mobilech, tabletech a laptopech většiny voličů.
 13806

Evropa nevyužívá obrovský potenciál uprchlíků

8. 4. 2019

Řekněme to jasně. My jsme farmáři, studenti, lékaři a inženýři. Jsme lidé, kteří se rozhodli riskovat. Použili veškerého svého důvtipu a vynalézavosti, jak uniknout válce a útlaku. Jsme živoucím důkazem, že skutečnou krizí není uprchlická krize, ale je to krize odpovědnosti.

Má-li Evropa rozbít začarovaný kruh své politické strategie, založené na strachu, musí naslouchat svým migrantům a uprchlíkům


Milá Evropo,

rozumím a chápu váš strach a vaše pocity nejistoty. Bojíte se jinakosti, bojíte se neznámého, bojíte se nejisté budoucnosti.

Já mám také strach, co se stane v budoucnosti. Když mi bylo 19, nějaký muž mi přiložil k hlavě střelnou zbraň a řekl, že můj život nestojí za víc než za jednu kulku. Byl to pro mě bod obratu, a tak jsem se rozhodl opustit svůj domov v Sýrii a hledat bezpečí.
 13498

Trump terčem kritiky za vyvolávání islamofobie

8. 4. 2019Poté, co jeden muž chtěl zavraždit Ilhan Omarovou


Donald Trump a Fox News jsou terčem ostré kritiky za vytváření atmosféry nenávisti vůči muslimům poté, co byl zatčen Trumpův stoupenec, který vyhrožoval, že usmrtí Ilhan Omarovou, demokratku z Minnesoty, která se stala jednou z prvních muslimek zvolených do amerického Kongresu.
 12962

NATO slaví 70 let: Ptejme se, jaký je smysl jeho dalšího rozšiřování

8. 4. 2019 / Daniel Veselý

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přednesl v americkém Kongresu projev, v němž přítomné legislativce varoval před stále průbojnějším kremelským režimem a horoval pro další rozšiřování aliance. Moskva tuto strategii expanze směrem k jejím hranicím přirozeně odmítá. Odložíme-li stranou otázku samotné existence této anachronické studenoválečnické instituce, její expanze je v době, kdy jsou vztahy mezi USA a Ruskou federací na bodě mrazu, značně riskantním podnikem.

 13758

Brexit: Británie čelí vyhlídkám na nekonečná jednání s EU

8. 4. 2019

Kolikrát můžeme říci "mimořádný summit EU k brexitu příští týden bude kritický"?, ptá se Chris Johns. Kolikrát ještě můžeme prohlásit "události příštích několika dní by měly odhalit dost o závěru brexitu?" Pokud je minulost nějakým vodítkem, může se to dost možná stát ještě mnohokrát.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

20. 11. 2018

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří dám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 9855

Užiteční idioti "ruského světa"

8. 4. 2019

V době, kdy ruské bezpečnostní orgány hledají na internetu očerňovatele držitelů moci, aby je potrestaly v souladu s "Klišasovým zákonem", a kdy ruská televize napjatě komentuje ukrajinské volby v naději, že v nich uvidí zárodek zániku Ukrajiny, ve struktuře ruské moci došlo ke změně. Agentura Roskomstat s příchodem nového šéfa Pavla Markova začal do médií vypouštět informace, kterou jinak než jako očerňování označit nelze, napsal Igor Jakovenko.
 13807

Zavedené představy o "moderním válčení" jsou mylné:

Zpátky v sedle. Návrat pilotovaných špionážních letounů

8. 4. 2019

S růstem napětí mezi Východem a Západem přichází renesance pilotovaných špionážních letadel, která se vzpírají obecnému trendu k přechodu na létající zařízení bez osádky (UAVs, "drony"). Po sestřelení letounu U-2 pilota Garryho Powerse nad SSSR v roce 1960 se objevil trend přechodu k nepilotovaným zařízením, který ještě zesílil v 90. letech 20. století s šířením bezpilotních prostředků. Ty se staly ikonou americké "globální války proti terorismu", napsal Tim Ripley.

Děsivé výročí: Dehumanizace lidí v médiích vyvolává genocidu. Trump to dělá pořád, mnozí Češi taky

6. 4. 2019

Před pětadvaceti lety bylo vyvražděno ve Rwandě 800 000 nevinných lidí, v důsledku mediální kampaně státního rozhlasu, stanice Tisíce pahorků, která příslušníky kmene Tutsi začala systematicky označovat za zvířata, šváby, hady, a vyzývala občany, aby je hromadně vyvraždili. Ti to také udělali.

Dnes nazývá lidi "zvířaty" Donald Trump. A mnozí Češi, kteří - kriminálně - vítali na facebooku masakr nevinných věřících v novozélandských mešitách:

James Martin: Toto je jazyk, kterého používali nacisté vůči židům ("havěť", "škodná"), hutuové vůči tutsiům ("švábi") a američtí otrokáři vůči otrokům ("zvířata"). Jakmile začnete lidi označovat jako zvířata, následuje násilí, vraždění a genocida. Každý člověk, každý migrant, je Božím dítětem.

Guy Verhofstadt: Zítra přesně před 25 lety začala ve Rwandě genocida proti tutsiům a umírněným příslušníkům kmene Hutu. V roce 2000, v hlavním městě Kigali, jsem se jménem Belgie omluvil za naši odpovědnost za tato zvěrstva. Loni jsem se vrátil a vyjádřil poctu oněm více než 800 000 obětem. Nezapomínáme.
 13806

Toto je svědomí Evropy

6. 4. 2019

 
V Řecku se dnes dala na pochod velká skupina uprchlíků, která uvěřila fámě, že hranice z Řecka jsou volné a otevřené, píše Jaroslav Miko.

Mezi těmito lidmi bylo také spousta dětí. Policie tvrdě zakročila.

Není možné, aby ve 21.století na území bohaté Evropy žili lidé neúměrně dlouhou dobu v naprosto otřesných podmínkách, jako panují například v řeckém táboře Moria.

Pokud v Česku zaznívají hlasy, že to co se děje v Řecku se nás netýká a ať si Řecko pomůže samo, neboť my přeci máme dost svých vlastních sociálně potřebných, tak tímto se nejen okrádáme o své vlastní hodnoty, ale také především ohrožujeme svou vlastní budoucnost.

Pozn. JČ: Podle Ženevských ustanovení mají státy zákonnou povinnost umožnit uprchlíkům příchod na své území a seriozně řešit jejich žádost o azyl.
 12597

Máme kvalitní vodu?

6. 4. 2019 / Jiří Hlavenka

 

Trocha neveselého sobotního čtení, nedaří se mně bohužel článek z čtvrtečních Hospodářek odemknout pro ostatní, pokud to někdo umí, tak že prosím :). V souhrnu to nejdůležitější:

- žijeme v domnění že máme kvalitní vodu, máme přece normy, úpravny, vše se testuje a měří, špatná voda se nepustí do vodovodů...

- vyhláška stanovující parametry pro pitnou vodu ale je ve skutečnosti zastaralá, vůbec nepojímá (ignoruje, neměří se) škodlivé látky, které se více vyskytují v této době, či se případně o nich dříve nevědělo, nebo se jejich škodlivost neznala, podceňovala.

 11366

Zuřící konzervativní poslanci vyhrožují, že svrhnou Mayovou, pokud se v Británii budou konat eurovolby

6. 4. 2019

 
Bouřící se konzervativní poslanci varují Theresu Mayovou, že ji během několika týdnů svrhnou, pokud bude Británie nucena účastnit se eurovoleb a pokud bude odchod Británie z EU odložen na déle než do 30. června.

Konzervativní poslanci zuří, že by se Británie měla účastnit eurovoleb celé tři roky po hlasování o brexitu. Obávají se, že mnoho konzervativců by květnové volby bojkotovalo a že by se jich zmocnila nová probrexitová strana Nigela Farageho. Dlouhý odklad brexitu by jim však prý umožnil se v nadcházejících týdnech Mayové rychle zbavit. Jenže podle interních předpisů Konzervativní strany se volby nového šéfa nemohou konat dřív než v prosinci 2019.

Británie odstranila z nově vydávaných pasů slova "Evropská unie". Proevropané to parodují

6. 4. 2019

Parodie:

Rozhádané království ne zrovna tak velké Británie a snad možná i Severního Irska.

Na znaku:

Hanba, že podporuješ Brexit. Panebože, to je depresivní

CESTOVNÍ PAS (ALE BEJT TEBOU, KAMARÁDE, TAK BYCH NIKAM RADŠI TEĎ PO URČITOU DOBU NEJEZDIL)


 11663

Zkuste si představit evropské volby v Británii

5. 4. 2019 / Boris Cvek

Zdá se, že Spojené království (UK) se přiblížilo možnosti konání voleb do Evropského parlamentu (EP). To by zřejmě muselo vést k reorganizaci celého uspořádání EP, do něhož se zatím má volit podle klíče, v němž už nejsou obsaženi britští poslanci. A to všechno by se mělo dělat jen proto, aby zvolení poslanci za UK nakonec v EP ani nezasedli? To by byl důsledek odchodu UK z EU ke dni 30. června: volby by se konaly, ale UK by vstoupilo z EU před prvním zasedáním EP. Absurdní.
 13799

Mluvčí, co za všechno ručí

5. 4. 2019 / Karel Dolejší

Přestože mediální oddělení Bílého domu disponuje samo o sobě třiceti zaměstnanci, Donald Trump koncem roku 2016 zřídil navíc i pozici "ředitele strategické komunikace". A to je moc dobře - když totiž lžete v průměru dvaadvacetkrát denně, tak jako současný americký prezident ZDE, zaměstnáte spoustu lidí, kteří musí vaše pitomosti vysvětlovat konsternovanému světu.
 13356

Kundera a theologie

5. 4. 2019 / Richard F. Vlasák

Je to spíš glosa a nevím jestli sem patří, ale nutnost ztráty času vede k psaní. Mám za to, že i pro nás křesťany může být Kundera inspirativní. Vysvětlím to ve třech črtách - inkvizice, dějiny a umění výkladu.

INKVIZICE - Televizní redaktor se dožaduje Kunderovy omluvy za minulost. Přu se s přítelem, jestli je to odvaha nebo drzost s ohledem na dílo a autora právě devadesátiletého. Myslím spíš to druhé, přítel se obdivuje "netřesoucím se kolenům" moderátora.

 13805

Pražské elektroměry nasvítily problém

5. 4. 2019 / Jiří Hlavenka

 

Když se někde objeví "kauza, která hýbe Českem", jedná se pravděpodobně o něco zcela bezvýznamného, avšak atraktivního. V tomto případě to výjímečně a naštěstí pravda není - pražské elektroměry nasvěcují velké a důležité téma. Jen se bohužel vede diskuse o jeho zcela nepodstatném aspektu.

Zatímco západní metropole přesně pojmenovaly problém (extrémně drahé městské bydlení) a hledají jak ho řešit, u nás řádí zastydlé vášně, zda vésti o tom diskusi znamená jenom neomarxismus, nebo rovnou zakuklený komunismus. Že to použije koaliční (!) politik Jiří Pospíšil v rámci okopávání kotníků partnerům ještě trochu chápu (jste-li politik bez talentu, nic jiného vám nezbývá), ale komentátoři i vír lidového běsnění na Facebooku už mohli mít víc rozumu.

 12848

Galavečer "Nácíček roku"

5. 4. 2019 / Jiří Hlavenka

Program toho "semináře v Poslanecké sněmovně". To se čte jako seznam účastníků galavečera Nácíček roku.

K tomu: Pour a Chalánková si pozvali do Poslanecké sněmovny k diskusi násilníka, kriminálníka-recidivistu   

PROGRAM SEMINÁŘE:
09:00 – 9:30 Registrace, příchod účastníků
I. blok: DÍTĚ JAKO OBJEKT ZLOČINU
9:30 – 9:40 Úvodní slovo
Ing. Milan Pour, poslanec (Ano 2011), Jitka Chalánková (nezávislá)
9:40 – 9:55 Problematika zneužívání dětí v ČR
- pplk. Mgr. Martin Klečka, rada, Policejní prezidium ČR
9:55 – 10:10 Středověk v Evropě
RNDr. Marian Kechlibar, analytik a publicista
10:25 – 10:40 Jak politická korektnost škodí právu dětí
 13802

Politika v novém režimu: přeměna české politiky po roce 1989

5. 4. 2019 / Tomáš Korda


Od debaty Politika v novém režimu: přeměna české politiky po roce 89 by návštěvník očekával, že bude svědkem reflexe české kultury na její vývoj po listopadu 1989. Asi nejvážněji se účinkující (Petr Pithart, Michael Kocáb a Milan Znoj) pozastavili nad tím, že ačkoli v posledních volbách dosáhli komunisté historicky nejnižšího výsledku od svého založení zkraje dvacátých let, přesto dnes (díky Babišově vládě) působí na politické dění více než kdy jindy od Listopadu 1989.

Jak úsměvný paradox, že z hlediska oficiálních volebních výsledků mají být komunisté bezmocní, ale de facto uplatňují svůj vliv na demokracii více než kdy dříve. Petr Pithart varoval zvláště před zestátněním veřejnoprávních médií. Michael Kocáb se pak rozhořčoval nad ideovým cynismem komunistů. Jak to že komunistům nevadí spolupráce s Babišem, s tímto kapitalistou par excellence?

 13804

Merkelová cestou do Dublinu vyjádřila při brexitu solidaritu irskému lidu

5. 4. 2019

Způsob, jímž Evropská unie hájí zájmy menších členských zemí, jako Irská republika, vůči velkým násilníkům, jako Velká Británie, by měla být pro ČR opravdu podstatným poučením.

Německá kancléřka Angela Merkelová cestovala do Irska a vyjádřila tam důrazně podporu Evropské unie irskému lidu. Jejím cílem je vyhnout se vzniku pevné hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Merkelová  během návštěvy Dublinu vyjádřila solidaritu s irskou vládou a naléhala, aby Británie prezentovala realistický scénář, než příští týden vypadne bez dohody z Evropské unie.


 11366

Labouristé oznámili, že Mayová není přístupná žádnému kompromisu ohledně brexitu

5. 4. 2019


Opozice zkritizovala Theresu Mayovou, že není po jednání tento týden přístupná kompromisuSkotská premiérka Nicola Sturgeon:
To je podobné tomu, když jsem s paní premiérkou jednala ve středu. Chtěla vědět, v čem jsme ochotni udělat kompromis, ale odmítla dát najevo, jaký kompromis udělá ona. Je to bizarní přístup od někoho, kdo dělá obrovské představení ohledně toho, jak se snaží najít konsensus - a jen dál plýtvá časem.

Krishnan Guru Murthy:  Keith Starmer konstatuje: "Zatím vláda nenavrhuje žádné změny v dohodě. Zejména nechce připustit žádné změny v textu politické deklarace."

CO TO PROBOHA PO CELOU DOBU DĚLAJÍ?
Vyhlídky na to, že by Theresa Mayová dala dohromady nadstranickou většinu pro novou strategii pro brexit, aby se jí podařilo příští týden přesvědčit Evropskou unii, aby jí poskytla krátký odklad brexitu, mizí: Labouristická strana konstatuje, že Mayová jí nenabídla během rozhovorů "žádnou změnu ani kompromis".
 11366

Mayová žádá EU o odklad brexitu do 30. června

5. 4. 2019

Aktualizace: Francie odmítá žádost Theresy Mayové o odklad brexitu pouze do 30. června. Podle Amélie de Montchalin, francouzské ministryně pro evropské záležitosti, by Británie neměla dostat žádný odklad, pokud nepředloží konkrétní plán s jasnou podporou od Dolní sněmovny. Pokud se to nestane, je nutno usoudit, že se Británie rozhodla vypadnout z EU bez dohody.

Montchalinová konstatovala v prohlášení:

"Evropská rada učinila 21. března jasné rozhodnutí. Další odklad brexitu vyžaduje, aby Spojené království předložilo plán s jasnou a uvěřitelnou politickou podporou." Rada Evropy pak určí přesné podmínky, které se budou na ten odklad vázat, uvedla Montchalinová. ZDE 


Andrew Adonis: Opravdu ostudný dopis. Mayová nyní navrhuje odklad brexitu jen do konce června - záměrně tím znemožňuje uspořádání referenda, a to ještě předtím, než skončilo vyjednávání s Corbynem. Vyloučila tím jedinou realistickou cestu k ukončení nynější brexitové slepé uličky.Theresa Mayová písemně požádala Donalda Tuska, předsedu Rady Evropy, o odklad brexitu do 30. června, zatímco se snaží získat v britské politice podporu pro nějaké řešení brexitu.

Tusk ovšem doporučuje odklad brexitu na dobu celého roku. Mayová se pokusila získat souhlas EU o odklad do 30. června už minulý měsíc, EU to odmítla.

Pokud nové datum nebude příští týden ve středu na EU summitu schváleno, Británie vypadne z EU bez dohody v pátek 12. 4.

Žádost o krátký odklad brexitu rozzuří proevropské ministry ve vládě Mayové. Mayová se však bojí fundamentalistických brexitérů v její vládě, kteří jsou proti jakémukoliv odkladu.

Tusk však přesvědčuje evropskou sedmadvacítku, aby dala Británii odklad celého jednoho roku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 
 11366

Brexit: Theresa Mayová má učinit Corbynovi písemnou nabídku

5. 4. 2019Mark Urban, BBC: Katya Adler informuje o důležité změně v postoji evropské sedmadvacítky: 12. duben nebude datem vypadnutí Británie z EU.Organizace pro průzkum veřejného mínění YouGov:

Vypadnutí Británie z EU bez dohody preferuje 26 procent Britů. 11 procent preferuje dohodu Theresy Mayové, 12 procent preferuje dohodu o setrvání Británie v jednotném trhu a v celní unii EU, 37 procent si přeje nové referendum a setrvání v Evropské unii
Očekává se, že Theresa Mayová učiní Jeremymu Corbynovi v pátek písemně nabídku specifikující vládní strategii pro brexit. V pátek má v Downing Street pokračovat jejich vyjednávání.

Takhle se to má dělat, Český rozhlase a televize

5. 4. 2019

Fundamentalistický brexitér, konzervativní poslanec John Redwood lhal při interview na Channel 4 News, že britští občané největším počtem hlasů podporují vypadnutí Británie z EU bez dohody. Moderátor Krishnan Guru-Murthy ho po celou dobu právem energicky opravoval, že ani slovo z toho, co říká, není pravda. Takhle se to má dělat:


 6180

Znepokojivý vzestup ekonomického nacionalismu v EU

5. 4. 2019

Němečtí a francouzští politici vyzývají k silnější reakci EU na konkurenční hrozby z Číny a USA, napsal Jeromin Zettelmeyer. Část znepokojení, které tyto výzvy vyvolává, je namístě. Ale navrhovaná reakce - oslabení vnitrounijních pravidel pro konkurenci, aby byli podpořeni evropští šampióni (zřejmě zahrnující velké francouzské a německé firmy), přijetí průmyslové politiky v čínském stylu, dokonce možná omezení mezinárodního obchodu - mnohem pravděpodobněji podváže než podpoří inovaci a růst v EU. Zkomplikuje také EU úkol důvěryhodně prosazovat otevřený, multilaterální mezinárodní řád.

Hospodaření OSBL v únoru 2019

5. 3. 2019

V únoru 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 44 193.14 Kč, výdaje však byly 74 091.50 Kč. Prosíme o větší finanční podporu.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


18839