Jak Donald Trump redefinoval "Západ"

12. 7. 2017

Existuje starý vtip z dob studené války: Na varšavské hlavní nádraží přijíždí dva vlaky - expres Moskva-Paříž směřující na západ a vlak vracející se z Paříže, který míří opačným směrem. Francouz vyhlíží z vlaku na východ, prohlíží si město a myslí si, "Můj bože, Moskva je přesně tak šedivá, jak jsem očekával!" Rus ve vlaku na západ se rychle rozhlédne a prohlásí, "Ah, que c’est beau, Paris!", napsal Ivan Krastev.

Varování Británii z EU: Váš ministr zahraničí ohrozil vyjednávání

12. 7. 2017Boris Johnson, poněkud šílený ministr zahraničí v podivné vládě Theresy Mayové reagoval v úterý v Dolní sněmovně na výzvu jednoho ultrabrexiťáckého konzervativního poslance, požadující, aby Británie Evropské unii "nic neplatila", výrokem, že britská vláda Evropské unii skutečně nebude "nic platit" a že si Brusel "může jít hvízdat".

Jde o závažný problém a Boris Johnson svými neodpovědnými výroky dále poničil už tak velmi špatnou mezinárodní pověst Velké Británie. V Evropské unii se o rozpočtu na budoucí léta rozhoduje dlouho dopředu a Velká Británie, tak jako další země, se konkrétními písemnými dohodami zavázala k určitým finančním příspěvkům do různých programů Evropské unie na příští léta. Částka, k jejímuž uhrazení se Británie zavázala, se odhaduje na 100 miliard euro.

Britský aristokrat čelí vězení, poté, co zveřejnil výhrůžky a rasistické urážky směřující na protibrexitovou aktivistku

12. 7. 2017Anglický vikomt Rhodri Phillips byl shledán vinným, že požadoval na Facebooku, aby "někdo omylem přejel" Ginu Millerovou, známou protibrexitovou aktivistku. Bude odsouzen do vězení.

Rhodri Phillips, čtvrtý Vikomt St Davids, napsal na Facebooku čtyři dny poté, co Millerová zvítězila u soudu ve své soudní při s britskou vládou, kdy požadovala, aby o brexitu rozhodoval parlament, nikoliv jen ministři:

"Věnuji 5000 liber (150 000 Kč) první osobě, která 'omylem' přejede tuto zatraceně otravnou imigrantku první generace."

Rozhovor Britských listů 117: Strach plus frustrace rovná se nenávist

7. 7. 2017

Na karlovarském filmovém festivalu hovoří Jan Čulík s dokumentaristou Vítem Klusákem o jeho novém celovečerním filmu o "naivním neonacistovi" z Prostějova Svět podle Daliborka. Film jde do celostátní distribuce dne 13. července 2017. Stojí za zhlédnutí a za úvahu, jak, myslíme, dokazuje i tento rozhovor.
 Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 7. července 2017.

K tomu:

Jan Čulík, "Klusák a Remunda: Svět podle Daliborka"

Klusákův "něžný neonacista" se hájí: "Hrál jsem v hraném filmu"
Vít Klusák, Marianna Stránská: Dalibor K. věděl, že natáčíme jeho dokumentární portrét

  

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři,
 máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Pohádka o antipolitickém Babišovi

12. 7. 2017 / Karel Dolejší

James Duesterberg ZDE upozorňuje na pro někoho překvapivé vazby americké "alternativní pravice". Nejen že existuje značný průnik s prostředím technologického průmyslu, který se rád ohání ultralevicovou ideologií, a že v tomto reakcionářském kontextu vznikla i vlivná "akceleracionistická" interpretace Marxe. Pokud se vám zdá zajímavý nápad "řídit stát jako firmu", i pak jste na správné adrese.

Firma British American Tobacco terorizuje africké země

12. 7. 2017Obří nadnárodní firma British American Tobacco a další multinacionální tabákové společnosti vyhrožují vládám nejméně v osmi afrických zemích a chtějí od nich, aby zrušily či změkčily ochranné předpisy proti kouření, které na Západě zachránily miliony životů.

Firma British American Tobacco se snaží soudně blokovat pokusy vlády v Ugandě a v Keni zavést předpisy, které omezují škody způsobené kouřením. Velké tabákové firmy chtějí posílit odbyt svých cigaret v Africe, která má rychle se zvětšující mladé a bohatnoucí obyvatelstvo.

Investigace deníku Guardian zjistila, že BAT a další tabákové společnosti tvrdě zastrašují vlády zemí, jako je Uganda, Namibia, Togo, Gabon,Demokratická republika Kongo, Etiopie a Burkina Faso.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Dvě velká témata: Kácení v pralese a Donald Trump v Polsku

11. 7. 2017 / Tomasz Oryński

Minulý týden v Polsku dominovaly dvě velké mezinárodní akce: 41. zasedání Výboru UNESCO pro světové dědictví v Krakově a návštěva prezidenta Trumpa do Polska.

“Let it tree”

Zasedání Výboru UNESCO pro světové dědictví nedopadlo tak, jak strana Právo a spravedlnost doufala. Navzdory úsilí strany Právo a spravedlnost odstranit z jednání téma kácení stromů v chráněném Bělověžském pralese, UNESCO nemohlo ignorovat varování od vědců i od ekologů ani obrovské protesty proti rozhodnutím polského ministra životního prostředí Szyszka.

Šest otázek, které je nutno vyjasnit ve skandálu týkajícím se Donalda Trumpa juniora

12. 7. 20171. Rob Goldstone se jen tak mimochodem zmínil o podpoře ruské vlády pro Trumpa, ale Trump junior na to nereagoval. Proč?


Rob Goldstone, prostředník jednající jménem ruského pop zpěváka Emina Agalarova, napsal ve svém mailu, že nabídka pomoci proti Clintonové je "součástí podpory Ruska a jeho vlády pro pana Trumpa".

Je pozoruhodné, píše v deníku Washington Post Aaron Blake, že Trump junior se k tomu nijak nevyjádřil ve své odpovědi, kterou poslal o 17 minut později. Kdybyste se zrovna dověděli, že velká země, známá svým špionstvím, chce pomoci vašemu tatínkovi, nevyvolalo by to váš zájem? Že by to pro Trumpa juniora nebyla žádná novinka?

Donald Trump junior byl nucen zveřejnit emaily o ruských informacích ohledně Clintonové

12. 7. 2017

Donald Trump mladší zveřejnil emailovou komunikaci s kontaktem, který slibuje materiály diskreditující Hillary Clintonovou. Vyšetřování možného ruského vměšování do amerických voleb v roce 2016 pokračuje.

Britský Daily Telegraph: "Trump junior čelí vyšetřování zrady Rusku"


Trump chválí Putina, kterého ale nechápe

12. 7. 2017

Prezident Trump se během pátečního setkání s Vladimirem Putinem dopustil mnoha omylů, počínaje tvrzením, že je mu "ctí" setkat se s ruským vládcem. Ale největší znepokojení pramení z toho, že stejně jako předtím Barack Obama a John Kerry, také Trump a jeho ministr zahraničí Rex Tillerson zásadně nechápou povahu muže, se kterým jednají.

Stane se francouzský výjimečný stav stavem trvalým?

12. 7. 2017

Francouzský parlament minulý týden odhlasoval šesté prodloužení výjimečného stavu, což znamená nejdelší nepřerušené období platnosti výjimečného stavu od alžírské války v 60. letech, upozorňuje Yasmeen Serhanová. V parlamentním projevu z minulého pondělí prezident Emmanuel Macron slíbil "obnovit francouzské svobody" zrušením dekretu a jeho nahrazením novým, trvalejším protiteroristickým zákonem.

JAK PEJSEK A KOČIČKA VAŘILI DORT:

Británie: Země, která se kvůli brexitu propadá do chaosu

11. 7. 2017

Konzervativní premiérka Theresa Mayová, která se letos v dubnu rozhodla uspořádat v červnu předčasné všeobecné volby, aby z Dolní sněmovny eliminovala "sabotéry", kteří chtějí blokovat brexit, nyní v červenci, po prohraných volbách, žádá přesně tytéž "sabotéry" z opozičních stran, aby jí navrhli nápady, jak  brexit řešit.

Vláda Theresy Mayové má tento týden zveřejnit tzv. Great Repeal Bill, Velký zákon o zrušení legislativy EU, který má zrušit britský zákon z r. 1972, jímž tehdy Británie vstoupila do tehdejší EHS, a má automaticky převzít veškerou existující legislativu EU do britského právního systému s tím, že ji britský parlament bude postupně měnit a upravovat pro své vlastní poměry.

Summit skupiny G20 v Hamburku signalizoval chaos

11. 7. 2017


Obraz v Hamburku byl obrazem vykloubeného světa - a ne jen v důsledku oněch násilných anarchistických protestů. Vynikající článek tiskové kanceláře Reuters vylíčil, jak se na tyto násilné nepokoje s hrůzou dívali syrští uprchlíci, žijící v Hamburku: "Ti lidé se zbláznili. Nevěřím svým očím," řekl jeden syrský uprchlík, ohromený intenzitou hněvu v "nádherné zemi", která přijala tolik lidí, prchajících před válkou.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Donald Trump junior byl donucen zveřejnit usvědčující emaily

11. 7. 2017Donald Trump junior byl donucen zveřejnit usvědčující emaily, z nichž vyplývá, že nadšeně přijal zprávu, že se ruská vláda pokouší poškodit volební kampaň Hillary Clintonové.

Tyto ohromující materiály vyvolávají otázky, zda byly porušeny americké volební zákony a proč vysocí činitelé Trumpovy kampaně neinformovali bezpečnostní úřady o nepřátelském aktu cizí mocnosti.

Z emailů vyplývá, že organizátor hudebních akcí Rob Goldstone  sdělil synu budoucího amerického prezidenta, že "nejvyšší ruský prokurátor" nabídl "poskytnout Trumpově kampani určité oficiální dokumenty a informace, které by inkriminovaly Hillary a její styky s Ruskem a byly by velmi užitečné pro vašeho otce".

Donald Trump Junior byl informován emailem, že Rusko chce pomoci jeho otci v prezidentské kampani

11. 7. 2017Před setkáním s ruskou právničkou  Natalií Veselnitskou byl informován syn Donalda Trumpa, Donald Trump Junior, emailem, že Trumpova předvolební kampaň obdrží od ruské vlády informace, které poškodí Hillary Clintonovou, informuje New York Times.

Email poslal Rob Goldstone, prostředník, který zorganizoval schůzku, a New York Times ho nepublikoval, informoval jen, že listu jej popsaly tři osoby.

Jednání Trumpa Juniora s ruskou právničkou je prvním "jasným důkazem", že se vysocí členové Trumpovy předvolební kampaně setkávali s Rusy ve snaze získat materiál, který by poškodil Clintonovou, konstatovali Demokraté.  

Mark Corallo, mluvčí Marca Kasowitze, soukromého právníka prezidenta Trumpa, který se zabývá vyšetřováním vazeb Trumpovy kampaně na Rusko, konstatoval: "Pan prezident o těchto věcech nic nevěděl a schůzky se neúčastnil."Podrobnosti v angličtině ZDEProbíhá šesté masové vyhlazování zvířat a ohrožuje lidskou civilizaci

11. 7. 2017

Obrázek: Rozšíření lvů v Africe dříve a dnes


Vědci hovoří o "biologickém vyhlazování" zvířat. Nová studie dokazuje, že v posledních desetiletích zmizely miliardy populací zvířat


Vědci analyzovali jak běžné, tak vzácné biologické druhy a zjistili, že došlo ke ztrátě miliard regionálních a místních populací. Viní z toho přelidnění a přehnanou lidskou spotřebu zdrojů. Varují, že likvidace tolika biologických druhů ohrožuje přežití lidské rasy, i když zůstává malý časový interval, během něhož lze ještě situaci zachránit.

Pití kávy snižuje riziko infarktů a srdečních chorob

11. 7. 2017


Lidé, kteří pijí kávu, mají nižší riziko, že zemřou na celou řadu nemocí, včetně nemocí srdce, mrtvic a nemocí jater. Experti ale upozorňují, že si nejsou jisti, zda jejich lepší zdravotní stav způsobuje skutečně káva, anebo jejich životní styl, spojovaný s pitím kávy. Vědci upozorňují, že důvodem může být jen to, že pijáci kávy mají zdravější životní styl.

Irácký premiér vyhlásil vítězství nad Islámským státem v městě Mosul

10. 7. 2017


Irácký premiér Haider al-Abadi vyhlásil vítězství nad jednotkami Islámského státu v Mosulu, po téměř devíti měsících těžkých bojů ve snaze vyhnat tuto extremistickou organizaci z města, kde vyhlásila svůj "chalífát".

Tisíce lidí zemřely, milion obyvatel uprchlo a velké části města Mosul byly proměněny v trosky, včetně starobylé mešity al-Nuri a minaretu.

Soud rozhodl, že britský vývoz zbraní do Saúdské Arábie je legální a může pokračovat

10. 7. 2017


Organizace Campaign Against the Arms Trade (CAAT) neuspěla se svou žalobou na britskou vládu ve věci britského exportu zbraní do Saúdské Arábie. Aktivisté argumentovali, že britské zbraně používá saúdská vláda k vraždění civilistů v Jemenu.  Soud projednával případ v otevřené soudní síni i za zavřenými dveřmi, kdy britská vláda předložila utajované informace, a rozhodl, že britský vývoz zbraní do Saúdské Arábie je legální

Británie za poslední dva roky vyvezla do Saúdské Arábie zbraně v hodnotě více než 3 miliardy liber.

Je Visegrádská skupina mrtvá a bude nahrazena "Slavkovskou skupinou"?

10. 7. 2017


Antiorbánovská bloggerka Eva Balogh v neděli upozornila, že Visegrádská skupina prý čelí rozkolu v důsledku vzniku Slavkovského trojúhelníku, což je jednací formát, jehož součástí jsou Rakousko, Česko a Slovensko. Vznikl a naposledy se sešel roku 2015.

Rakouský kancléř Christian Kern totiž poskytl rozhovor deníku Handelsblatt, v němž bagatelizuje význam Visegrádské skupiny s tím, že Polsko a Maďarsko mají nyní v Evropské komisi špatnou pověst. Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničí na to reagoval slovy, že "Visegrádská skupina je nejtěsnější a nejefektivnější aliance v Evropské unii."

Jak funguje propaganda

10. 7. 2017 / Tomasz Oryński

Upřímně řečeno, stojím tady před dilematem: Mám se přímo zabývat těmito nesmysly a vyvolat více zájmu o servery pravicové propagandy, anebo to mám ignorovat? Rozhodl jsem se, že občas budu odhalovat podstatu nesmyslů, které takovéto servery publikují. Samozřejmě nejsem tak naivní, abych si myslel, že jejich čtenáři a stoupenci přestanou těmto nesmyslům věřit, neboť hadi mají nohy, a vždycky je budou mít. Avšak myslím si, že stojí za to ukázat na konkrétních příkladech, jak funguje propaganda.

Tady je klip z YouTube, který se občas objevuje na mých sociálních sítích. Zdá se, že je v Británii i v Polsku docela populární. Přináší jeden z těch argumentů, které tvrdí, že existuje jakési spiknutí, anebo v nejlepším případě nerovnováha, která povede k tomu, že bílý muž bude vyhnán z Evropy a nahrazen muslimy. V tomto případě klip tvrdí, že na britském trhu nemovitostí jsou nemuslimové diskriminováni:

Uprchlické děti a nemluvňata jsou nuceny spát v severní Francii v lesích

10. 7. 2017

Nemluvňata a batolata spí v lesích pod širým nebem v severní Francii. Desítky rodin uprchlíků bez přístřeší se vrátily do oblasti po likvidaci tábora "Džungle" v loňském roce.
 
Na fotografiích, které listu Independent poskytly charitativní organizace, spí a lezou po zemi v lesích nedaleko Dunkirku nemluvňata mladší jednoho roku. V táboře je asi 20 velmi malých dětí. Celkem je tam asi 300 - 500 osob, včetně těhotných matek a prarodičů.

Neoficiální tábor likviduje francouzská policie každý týden. Je to proces, při němž dochází k zraňování dětí, svědčí dobrovolníci.
 
V jednom případě mělo tříleté dítě na obličeji modřinu od rány obuškem, jindy matka řekla policistům, že ve stanu jí spí dítě, a tak policie do stanu nastříkala pepřový sprej.

Podle dobrovolníků je v táboře 40 až 50 dětí. Nejsou v něm záchody a tábor závisí na podpoře dobrovolníků, kteří dodávají stany, potraviny a šatstvo.

Děti jsou situací vážně ohroženy.
 
Podrobnosti v angličtině ZDEStruktura ekonomiky České republiky nahrává automatizaci

10. 7. 2017Podle nové zprávy, kterou vypracoval McKinsey Global Institute, téměř polovina práce, kterou děláme, bude do roku 2055 zautomatizována. Avšak celá řada faktorů, včetně politických skutečností a včetně postojů veřejnosti vůči technologii, může způsobit odklad automatizace až o deset let.

Autor zprávy, Michael Chui, zdůrazňuje, že nejzávažnějším problémem dneška je problém masového přesunu zaměstnanců do jiných zaměstnání. "Jak zajistit, aby lidé mohli pracovat vedle strojů, do budoucnosti?"

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2017

4. 6. 2017

V květnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 67 213.44(včetně poplatků za přístup k diskusnímu fóru ve výši 26 769,44 Kč).  Výdaje na provoz Britských listů byly 66 360.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem května 2017 147 226.37 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

17071