Julian Assange ostře zaútočil v rozhlase BBC na špehování občanů

2. 1. 2014

Zakladatel serveru WikiLeaks ostře zaútočil v alternativní verzi pravidelného pořadu "Thought for the Day" (Myšlenka Dne) publicistické rozhlasové stanice společnosti BBC Radio Four na pokusy britské a americké vlády získávat o občanech totální znalosti "jako by ty vlády byly Bůh". Assange, který se už více než rok skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, promluvil od významu svobody informací a o tom, jak je důležité osvobozovat "nakřečkované informace". Poukázal na to, že odhalení whistleblowera Edwarda Snowdena ohledně obrovského rozsahu špehování, které nad občany provádějí vlády USA a Velké Británie, dokazují, že vlády a korporace o nás "chtějí vědět stále víc, zatímco my o nich víme stále méně".

Hrozí třetí světová válka mezi Čínou a USA o Japonsko?

2. 1. 2014

Všeobecně řečeno, japonští státní úředníci většinou nepřehánějí. Když tedy vysoký vládní úředník v Tokiu srovnal off the record nynější situaci ve východní Asii s Evropou ve třicátých letech dvacátého století, kdy byla ohrožena nacismem, začalo být načase si toho všímat, píše v deníku Guardian Simon Tisdall..

"Napětí v této části světa je nesmírně silné," řekl tento činitel. "Bezpečnostní postavení je velmi vážné. Prodávají se sem z Ruska, z USA a z Evropy obrovské množství zbraní. Čínské výdaje na obranu rostou každoročně od roku 1989 o víc než deset procent. Peking není odpovědný partner. Vliv USA v regionu slábne."

První čínská letadlová loď úspěšně absolvovala sérii testů

2. 1. 2014

První čínská letadlová loď Liao-ning úspěšně ukončila sérii testů během výcvikové mise v Jihočínském moři a vrátila se do přístavu, informovala státní média.

Manévry u pobřeží ostrova Chaj-nan trvaly 37 dnů a znamenají ještě další prvenství: Čína poprvé manévrovala s celým typem útočného uskupení eskortních plavidel soustředěného kolem letadlové lodi, jaké nasazují Spojené státy.

Švédské firmy uplácely řecké politiky

2. 1. 2014

Bývalý vysoký představitel řeckého ministerstva obrany se přiznal, že deset let získával velké úplatky v souvislosti se smlouvami, které podepisoval se zahraničními dodavateli. Jsou mezi nimi například dceřinná firma společnosti SAAB Group, dříve Ericsson Microwave, která prodala Athénám dělostřelecký radarový systém ARTHUR. Obchod zprostředkoval zástupce firmy Ericsson. Antonis Kantas má přitom nejméně 100 milionů eur na účtech v zahraničních bankách. Švédský úplatek je pouze kapka v moři a SAAB tvrdí, že k němu došlo před tím, než příslušnou společnost převzal. Kantas bral peníze za ruské rakety, americké stíhačky i německé ponorky a tanky.

Bývalý socialistický ministr obrany Akis Cochacopulos byl v říjnu odsouzen k 20 letům vězení za rozsáhlou korupci související se zakázkou na ministerstvu obrany.

(Česká republika nakoupila dělostřelecké radary ARTHUR v roce 2004 v době úřadování ministra Karla Kühnla. Zaplatila za ně 1,5 miliardy korun. Jde přitom o jednu z nejnesmyslnějších zakázek v dějinách AČR, protože ta nedisponuje moderními dělostřeleckými systémy, kterými by mohla v případě potřeby nepřátelské dělostřelectvo lokalizované zmíněným radarem zneškodnit. Samohybná houfnice Dana má dostřel pouze 18 km a tažená houfnice D-30 15,4 km. I starší západní dělostřelecké systémy s délkou hlavně 39 ráží mají dostřel standardní municí kolem 24 km, kvalitnější západní a ruské kusy s delšími hlavněmi kolem 30 km a více. - pozn. KD.)

Podrobnosti v norštině: ZDE

Západní investoři zaplavují Teherán

2. 1. 2014

Minimální mzda v Íránu činí pouze 40 eur a rychle z ní ujídá inflace. Íránci trpí pod západními ekonomickými sankcemi. Cena benzínu se zněkolikanásobila, mléko a sýr nyní stojí třikrát tolik, než před dvěma lety.

Přesto to se zemí, v jejímž čele stojí nyní reformní prezident Rúhání, nevypadá úplně zle. Od té doby, co byla v listopadu dosažena historická mezinárodní dohoda o jaderném programu, zemi zaplavují západní investoři, třebaže sankce dosud platí. Írán má čtvrté největší známé zásoby ropy na světě a druhé největší zásoby zemního plynu. Lze tu uzavřít smlouvy v hodnotě miliard eur.

Začala záchrana posádky ruské výzkumné lodi uvízlé u Antarktidy

2. 1. 2014

Dlouho očekávaná záchrana dvaapadesátičlenné posádky ruské výzkumné lodi Akademik Šokalskij, která na expedici uvízla v antarktickém ledu, dnes konečně mohla začít. Pasažéři čekali více než týden. Ani jeden ze záchranných ledoborců k lodi nedokázal ledem proniknout, takže nakonec vrtulník čínského ledoborce Sněžný drak po částečném uklidnění počasí přepravuje zachraňované na kru nedaleko australského ledoborce Aurora Australis. Na palubu lodi je poté převáží malý člun.

Záchrana výzkumníků a turistů z ruské lodi proběhla úspěšně

2. 1. 2014

Výzkumníci, kteří na více jak týden uvízli na palubě lodi zamrzlé v antarktickém ledu, byli bezpečně dopraveni vrtulníkem na palubu australského ledoborce.

Vrtulník z čínského plavidla vědce a turisty ze znehybněného plavidla Akademik Šokalskij evakuoval do blízkosti záchranné lodi.

Šokalskij byl v pasti od Vánoc. Jeho dvaadvacetičlenná profesionální posádka zůstává stále na palubě.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Při vyšetřování útoku ve Volgogradu zadrženo přes 700 osob

2. 1. 2014

Policie během vyšetřování bombového útoku na hlavní vlakové nádraží ve Volgogradu kvůli různým administrativním proviněním zadržela přes 700 osob. Při operaci s názvem "Vichr-antiteror" bylo prověřeno zhruba 6 000 objektů, včetně 2 500 obytných domů a řadu objektů veřejné infrastruktury.

Zadrženo bylo mj. dvanáct hledaných zločinců a sedmdesát osob podezřelých ze spáchání zločinu.

Při volgogradských teroristických útocích v prosinci zemřelo celkem 34 osob, desítky jich byly raněny.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Sociální systém selhal: Psal jsem marně i Zemanovi

2. 1. 2014

Naši volení představitelé se velmi rádi chlubí, jak u nás funguje sociální stát, na co všechno máme sociální přídavky atd.

Již méně se zmiňují o tom, jaká byrokratická cesta a překážky vedou k tomu, aby postižený na tyto příspěvky dosáhl.

Předkládání spousty dokladů a potvrzení je jen jednou z překážek. Když musí postižený, ochrnutý člověk dokazovat, že je odkázaný na pomoc druhých.

Prokazovat, že je v hmotné nouzi, protože z důvodu postižení mozkovou mrtvicí a následným ochrnutím přišel o práci i o příjem a nečekaně mu zůstaly dlužné pohledávky.

Více než rok žádám o příspěvek na péči, bez jakéhokoli výsledku. Že jsme v současné době zůstali bez jakékoli finanční částky, do důchodu je ještě daleko, to v této zemi nikoho nezajímá, píše Jan Posolda.

Že tím je porušena mezinárodní úmluva o právech zdravotně postižených občanů také ne, t.j. cár papíru.

A tak bychom mohli ve výčtu pokračovat dál.

Kontaktoval jsem spoustu osobností,včetně pana prezidenta Zemana, přes banky, nebankovní sektor i neziskové organizace všechno bez jakéhokoli výsledku.

Žijeme v tvrdém kapitalismu, kde se každý stará sám o sebe.

Programy televize, které se údajně starají o lidi v nouzi, to je podle mého názoru všechno podvod.

Prošel jsem již všechny možnosti a co bude dál nevím.

Zatím mně docházíej pouze vyhrůžky od věřitelů.Vánoce bez peněz byly hodně smutné a Nový rok ještě horší

. A co bude dál, netuším.

Všichni pořád vytvářejí mytologie

31. 12. 2013 / Jan Čulík

V jednom ze svých komentářů pro server týdeníku Týden se zmiňuje Martin Hekrdla o úvaze Zuzany Kaiserové "Konec českého antikomunismu?", která vyšla v Mladé frontě Dnes (mimochodem nevím, proč pan Hekrdla autorku shazuje připomínkou, že úvahu napsala "na mateřské dovolené", je to neférové, podprahově tím naznačuje, že ženy jsou dobré jen tak ke kojení, nikoliv pro psaní analýz, to myslím není pana Hekrdly hodné).

Autorka podle Martina Hekrdly lituje, že antikomunistický diskurs v ČR prý končí, a zaznamenává, že si prý studenti i rodiče stěžují na antikomunistický projekt organizace Člověk v tísni pojednávající o době před rokem 1989, a odmítají ho jako propagandu.

Hekrdla kriticky zaznamenává i výroky Adama Drdy v tom smyslu, že "každé dějiny jsou samy o sobě interpretací, jinak by nebylo možné vytvořit ze změti faktů jakýkoliv smysluplný obraz" a Petra Placáka, že "mýtus zápolení s komunismem" dosud "jakžtakž fungoval":

Švédsko, Gotland, NATO: Sonda do důsledků vystupňovaného ruského zbrojení a zahraničněpolitické agresivity

1. 1. 2014 / Karel Dolejší

Vláda neutrálního Švédska před několika lety reorganizovala ozbrojené síly na základě představy, že v regionu bude v dohledné době v zásadě klid. Z vojenského letectva během studené války disponujícího 400 letouny poté zbylo necelých 150 kusů. Skromné zbytky loďstva jsou soustředěny na základně v Karlskroně - tedy v dosahu raket Iskander rozmístěných nyní v ruské Kaliningradské oblasti a potenciálně také pod ruským protivzdušným deštníkem (S-400). Švédská pozemní armáda je rovněž výrazně zmenšena. V souvislosti se zhoršující se bezpečnostní situaci v regionu se generálové Karlis Neretnieks a Sverker Göranson jednoznačně vyjádřili, že zbytková švédská armáda by v případě nutnosti dokázala zemi bránit jen proti slabému útoku, a i to ještě zhruba jen týden. Ministryně obrany Karin Enströmová poté byla nucena připustit, že generálové vidí věci přesně. - A pak je tu ovšem ještě ostrov Gotland, jehož potenciální strategický význam pro region přesahuje vnitropolitické debaty v samotném Švédsku.

Ruský medvěd útočí? Rusko a jeho zahraničněpolitické ambice včera a dnes

31. 12. 2013 / Veronika Sušová-Salminen

V poslední době se především v souvislosti s diplomatickým úspěchem Ruska ohledně Sýrie či s ruskou pomocí americkému whistblowerovi E. Snowdenovi začíná hovořit s větší intenzitou o zahraničněpolitických ambicích Ruska. V současné době Evropa (Západ) a Rusko soutěží o vliv nad bývalou sovětskou republikou Ukrajinou. Uveřejnění informací o možném rozmístění raket Iskander do oblasti Kaliningradu a probíhající modernizace ruských ozbrojených sil vyvolává diskuze o tom jestli Rusko hodlá vojensky zasahovat do střední a východní Evropy, i spekulace o tom k čemu chce Rusko svojí obnovenou vojenskou sílu vlastně využít.

V Británii zemřel vynikající komik John Fortune

1. 1. 2014Ve věku 74 let zemřel na Silvestra v Británii komik John Fortune. Byl televizní celebritou už od šedesátých let, ale od osmdesátých let proslul především, protože se stal součástí satirické trojice Rory Bremner, John Bird a John Fortune. V televizních satirických pořadech stanice Channel Four Bremner, Bird and Fortune tito tři komici vytvořili pozoruhodný žánr, totiž investigativní satiru. Rory Bremner je imitátor s geniálním nadáním, dokáže hlasově i gestickým napodobováním imitovat kohokoliv, od George Bushe přes Tonyho Blaira až po všechny další politiky. John Bird a John Fortune prosluli fiktivními televizními "rozhovory" na aktuální témata, v nichž, stejně jako v celém pořadu, se prezentovaly ironickou formou nové informace. Rory Bremner je průkopníkem tohoto druhu pořadů nejen v televizi, ale i v rozhlase.

Deník Guardian dnes na počest Johna Fortuna přinesl pět nejslavnějších satirických rozhovorů Johna Birda a Johna Fortune (v angličtině) ZDE. Některé z nich existují na YouTube i s českými titulky (ne vždy dokonalými), ZDE ZDE

O fenoménu investigativní satiry Bremnera, Birda a Fortuneho jsme psal v Britských listech mnohokrát, další podrobnosti jsou ZDE

Výbuch trezoru usmrtil palestinského velvyslance v Praze

1. 1. 2014

V důsledku neodborné manipulace byl v Praze na Nový rok před polednem těžce zraněn palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál výbuchem trezoru. Po převozu do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích zemřel. Džamál byl velvyslanec v Praze od října 2013.

Podle informací z palestinského ministerstva zahraničí šlo o třicet let starý sejf, který dlouho nikdo neotevřel. Sejf byl přesunut ze staré budovy, velvyslanec se ho pokusil otevřít a došlo k výbuchu.

Česká policie se bude prý dotazovat, jak je možné, že na velvyslanectví byla v sejfu výbušnina.

Podrobnosti v angličtině ZDE

29167

Reklama v losangeleském metru

27. 12. 2013

  • Jsou vaše odpočinkové pauzy či oběd přerušovány vaší prací či vaším zaměstnavatelem?
  • Požaduje se od vás, když ukončíte denní práci, abyste čekali před odchodem ze zaměstnání na osobní prohlídku či na zpracování vašeho odchodu z práce?
  • Odmítají vám platit přesčasy, když pracujete více než 8 hodin denně?
  • Odmítají vám platit přesčasy, když pracujete více než 40 hodin týdně?
  • Neposkytují vám po každých 4 hodinách desetiminutovou přestávku?

Pokud se vám děje něco z výše uvedeného, kontaktujte prosíme naši právní kancelář.

Kdopak (ne)bude zahradníkem?

1. 1. 2014 / Marek Řezanka

Jaký je optimální počet ministerstev? Které resorty potřebujeme, a kde se jen vyhazují peníze oknem? Je nějaká problematika nedostatečně zabezpečena, že je vhodné, aby bylo zřízeno nové ministerstvo?

Lehce ironické pohlédnutí na rok 2013

31. 12. 2013 / Ilona Švihlíková

Vytvářet souhrny za rok je tak trochu za trest. Riziko, že něco zapomenete nebo vynecháte je velké a já se o tom i vzhledem k dnešnímu dni raději nebudu plnohodnotně ani pokoušet. Spíše se pokusím lehce ironicky pohlédnout na to, co nám rok 2013 přinesl (a co si býval mohl klidně odpustit, nebo zase odnést někam pryč, v případě některých osob nejlépe k čertu).

29175

ROZHOVOR

Kotrba k roku 2013: S Babišem klidně, s křesťany nikdy, se zpravodajstvím ČT do pekla

1. 1. 2014 / Štěpán Kotrba

Ptal se Jaroslav Polanský

"Mnozí přišli o iluze." Tak hodnotí uplynulý rok v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz politický a mediální analytik Štěpán Kotrba, který zároveň upozorňuje ČSSD na hrozbu cesty na politické smetiště a Andreji Babišovi předpovídá dominanci v chystané vládě. Zamýšlí se i nad situací v Rusku a na Ukrajině. Kotrba sám uvozuje rozhovor rozloučením s právě skončeným rokem a přáním do toho nového:

Takže přátelé i nepřátelé,

všechno nejlepší jedněm, všechno nejhorší druhým. Nejsem tu od toho, abych smiřoval oheň v srdcích a vodu na mozku. Chlastejte, mrdejte, kraďte i vražděte, vždy ale s mírou. Nekažte nikdy o morálce, kterou nežijete. Nenuťte jiným vodu, když sami pijete víno. A dopřejte bližním svým téhož, co chcete aby oni dopřáli vám. Třeba v důchodu. Protože jak vychováte svoje děti, takové prožijete stáří. A to vám přeji do nového roku z celého srdce. Jelikož mě nikdo z vás neplatí, můžu vám bezostyšně říkat pravdu, nezabalenou do celofánu s mašlí sémantické korektnosti. A to je zase moje krédo.

Ať je ten nový rok o kus lepší.

O kabrousek štěstí víc

31. 12. 2013 / Cyril Podolský

V hospodě u Tradáka bylo skoro prázdno. Snad proto, že se blížily vánoční svátky, snad proto, že bylo ještě málem ráno. U stolu seděl pan Sýkorka s panem Kabrouskem. "Tak vy jste v potížích?" mračil se pan Kabrousek. "A víte, že si za to můžete sám, jo?"

"Ale jakpak to?" usmíval se pan Sýkorka, "daně jsem řádně platil, pojistný odevzdával, a teď koukejte se na to! Pojistný za dva automobily, který jsem nikdy neměl a exekuce na dům a stodolu za dluh, kterej neexistuje. A ten mi ještě napočítal státní úřad na 8 a půl milionu korun. A hádejte za jak dlouho? Za 1.800 let! Včetně poštovnýho."

Nejčtenějších dvacet článků v Britských listech za rok 2013

30. 12. 2013

Nejčtenější články za poslední rokTÝDENMĚSÍCROKVŠE  &gt 1.  41970 13. 1. 2013    Lidi, přemýšlejme a buďme alespoň trochu Čechy! Petr  Pokorný 2.  35909 24. 1. 2013    Britské listy se ohrazují proti tvrzení Miloše Zemana    3.  34635 13. 3. 2013    Jak politici rozkradli český národní kapitál Boris  Cvek 4.  33817 11. 1. 2013    Záhada voličského rozhodování: proč někteří podporují Schwarzenberga, když nemá jediný pozitivní rys? Jan  Čulík 5.  31867 6. 7. 2013    Zpráva o smrti Mistra Jana Husa Petr z Mladoňovic 6.  30994 11. 1. 2013    Propaganda knížete Schwarzenberga Dominik  Forman 7.  30537 26. 1. 2013    Čeští voliči projevili o hodně víc realismu než pražská mediální a "umělecká" scéna Jan  Čulík 8.  26683 3. 8. 2013    Páni herci, popletli jste si dobu Štěpán  Kotrba 9.  25541 2. 1. 2013    Mé mladé přítelkyni Jiří  Jírovec 10.  23285 2. 2. 2013    Zeman mezi morálním kýčem a pokrytectvím. Povolební mediální hysterie a další politické surrealismy Veronika  Sušová-Salminen 11.  22819 29. 3. 2013    Tři hodiny odpoledne Jim  Bishop 12.  22280 20. 3. 2013    Živnostníci kontra zaměstnanci Věra  Říhová 13.  21853 26. 1. 2013    K čemu může vést vítězství Miloše Zemana Boris  Cvek 14.  21698 12. 3. 2013    Sémantika propagandistické masáže Mojmír  Grygar 15.  21581 3. 12. 2013    Jak nám Evropská komise lže o obchodní dohodě, která bude mít katastrofální následky pro všechny    16.  20834 31. 5. 2013    Ohromující selhání programu škrtů české vlády    17.  20537 11. 1. 2013    V iDnes mají strach: iDNES.cz se nepokrytě zapojila do politické propagandy na podporu Karla Schwarzenberga Jan  Čulík 18.  20299 28. 1. 2013    Mažňáka nebo Mažňáka?    19.  20238 27. 10. 2013    Proč levice nikdy nevyhraje Ilona  Švihlíková 20.  20126 13. 3. 2013    Co vás v Kalouskově státě zřejmě dříve nebo později potká všechny    TÝDENMĚSÍCROKVŠE  &gt

O třetí kultuře v Pardubicích

31. 12. 2013 / Michal Giboda

Filosofie v Řecku pojednávala o všem -- o bozích, o člověku, o přírodě, o společnosti, o štěstí, o spravedlnosti, o nebeských tělesech atd. Průnik do sféry božstev a všeobsažného vlivu filosofie nastal v první polovině 6. století před Kr. v Milétu, kde vznikla nejstarší řecká filosofická a vědecká škola Její významní představitelé, tzv. přírodní filosofové, Tháles, Anaximandros a Anaximenes, dali základ řeckému myšlení (a tím také moderní vědě) využitím matematických a geometrických znalostí Babyloňanů a dalších národů Předního východu, oproštěného od náboženského pozadí.

Pracovala jsem v programu amerických bezpilotních letadel. Lidi by měli vědět, co se opravdu děje

30. 12. 2013

Kdykoliv čtu výroky politiků, kteří hájí program zabíjení prostřednictvím amerických bezpilotních letadel, chtěla bych jim dát pár otázek, píše v deníku Guardian Heather Linebaugh. Začala bych: "Kolik jste viděli žen a dětí, které upálila raaketa Hellfire?" a "Kolik jste viděli mužů, jak se plazí po poli a snaží se dostat do nejbližší budovy, zatímco krvácejí z ustřelených nohou?" anebo "Kolik vojáků jste viděli umírat na silnicích v Afghánistánu, protože naše bezpilotní letadla nedokáží identifikovat vvýbušnou nálož, která čeká na náš vojenský konvoj?"

Úspěšné ekonomiky musejí být otevřené a inkluzivní. Musejí stimulovat tvůrčí energii obyvatelstva

29. 12. 2013

Ekonom Will Hutton v týdeníku Observer odmítá předpověď konzervativního Centra pro ekonomický a podnikatelský výzkum (CEBR), které, jak se dalo předpokládat, předpovídá, že prý britská ekonomika v nadcházejících 15 letech posílí a Evropská unie oslabí. Podle Huttona je tento výzkum založený na zdiskreditovaných ekonomických teoriích.

Ano a většinový systém

29. 12. 2013 / Boris Cvek

Už někdy v roce 2004 jsem napsal do Respektu názorový článek o tom, že by naší zemi velmi prospělo střídání se u moci dvou velkých stran, a tedy většinový volební systém. Od té doby jsem stále přesvědčen, že nám škodí slabé vlády, nejasná vládní odpovědnost uvnitř koaličních vlád a vůbec nečitelnost politiky. Ta je způsobena v poslední době zejména nástupem stran bez široké členské základny a tradiční ideové orientace, jako byly Věci veřejné nebo jako je ANO. Proto mne děsí, když ANO mluví o zavedení většinového volebního systému. Cituji paní Jourovou:

Je zbrojení Ruska nebezpečím pro Evropu?

28. 12. 2013

Má se Evropa obávat ruského masivního zbrojení? Rusko plánuje do roku 2020 utratit za nákup zbraní a vojenské techniky více jak 19 bilionů rublů (cca 11,5 bilionů korun). Cílem této investice do obrany je, aby ruské ozbrojené síly mohly adekvátně reagovat na hrozby a výzvy lokálního i regionálního charakteru, kterým v budoucnu může Ruská federace čelit, píše Jiří Just.

Vánoční rozhovor s Antonínem Liehmem:

Češi by se neměli brát tak vážně

26. 12. 2013

Jan Čulík: Pane Liehme, co je důležité?

A.J. Liehm: Jo, v mém věku, milej zlatej, důležité je, jak dlouho to ještě bude trvat.

Jan Čulík: Myslíte si, že nemá v životě smysl dělat nic, z úhlu pohledu devadesátníka?

A.J. Liehm: No, to je velká otázka. Dělat nic asi nejde. Člověk vždycky něco dělá. Otázka je, jestli to k něčemu je. A čím člověk víc stárne, tím člověk víc ví, že je velká otázka, jestli to vůbec bylo k něčemu.

Jan Čulík: Takže si myslíte, že lidský život nemá asi žádný smysl a nemá smysl se o cokoliv snažit.

A.J. Liehm: To jsem neřekl. Já jsem řekl, jestli to bylo k něčemu.

A.J. Liehm: Co byla šedesátá léta? Šedesátá léta byl pokus otevřít okna, vyrazit dveře a roztáhnout se nějakým způsobem do světa.

Jan Čulík: A neměli by dneska Češi otevírat okna, vyrazit dveře a roztáhnout se nějak do světa?

A.J. Liehm: Ukažte mi ty Čechy, kteří se o to snaží.

Jan Čulík: A proč myslíte, že se o to dnes nesnaží?

A.J. Liehm: No to mi řekněte vy. To já nevím. Já tady nebydlím, nebo prakticky bydlím pár měsíců z donucení. Takže prostě to nevím.

Jan Čulík: Takže jste se vrátil do země, které nerozumíte.

A.J. Liehm: No, to říkala už moje babička. Já jsem to stokrát napsal, že člověk se rodí do světa, kterému vůbec nerozumí, a odchází ze světa, kterému už vůbec nerozumí. To je samozřejmě pravda.

Jan Čulík: Máme-li se vrátit k těm šedesátým létům, co myslíte, jaké je jejich poslání? Čím by tedy někdy, možná, jestli se Češi probudí, mohla promluvit k této zemi?

A.J. Liehm: No, mohla by promluvit hlavně tím, že neberou sama sebe vážně. To je strašně důležité.

S devadesátiletým Antonínem Liehmem po jeho konečném návratu do Prahy z Paříže hovořil v Café Chef v Ondříčkově ulici na Vinohradech Jan Čulík. Povšimněte si možná docela obdobných témat, jimiž se zabývá Milan Kundera ve své nové knize Festa dell'insignificanza.

Rozhovor Jana Čulíka s A.J. Liehmem ZDE (audio)

Cigarety vám poškozují mozek a u kuřáků je dvojnásobné riziko úmrtí na mrtvici

29. 12. 2013

V Británii se od zítřka bude vysílat v televizi reklama, která zviditelní "toxický cyklus špinavé krve", která vzniká vdechováním cigaretového kouře. Kromě známých zdravotních rizik, které kouření způsobuje srdci a plícím, poukazují zdravotníci nyní i na to, že chemikálie jako arsén a kyanid, které se vyskytují v cigaretovém kouři, poškozují mozek, vyvolávají riziko mrtvice a urychlují kognitivní úpadek mozku a příchod demence.

Výzkum, zveřejněný v časopise New England Journal of Medicine, který prováděli vědci z American Cancer Society a Harvard School of Medicine, zkoumal padesát let vývoje úmrtnosti v USA a nalezl podstatné zvýšení úmrtnosti v důsledku kouření u mužů i žen. Padesát procent kuřáků umírá předčasně v důsledku chorob, způsobených kouřením. Studie, kterou provedli vědci na University College London, dokazuje, že úpadek kognitivních schopností je u trvalých kuřáků až o 38 procent rychlejší než u nekuřáků.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Co další rok (ne)objevíme?

27. 12. 2013 / Marek Řezanka

Zatímco novináři, politologové a politici vedou debaty o tom, nakolik bylo vánoční poselství prezidenta republiky, Miloše Zemana, (ne)objevné a (ne)politické, uniká nám poměrně podstatná věc. Kdo z našich politiků na vánoční svátky s něčím objevným vystoupil? Kdo z nich nás někam hodnotově nasměroval? Kdo z nich se zamyslil nad stavem společnosti, nad možnostmi stávajícího systému, nad vývojem v Evropě i mimo ni, nad rostoucími fašistickými tendencemi v zemích, jež nejsou od naší republiky nikterak daleko?

Poslední Kunderův žert

25. 12. 2013 / Josef Brož

Každému jeho Kunderu! Nová kniha Milana Kundery Oslava bezvýznamnosti, vydaná na podzim v Itálii jako Festa dell'insignificanza, ale přeložená z francouzštiny Massimem Rizzantem, se prezentuje na italských pultech jako "prima edizione mondiale" (první světové vydání). Vychází, tak jako všechna vydání Kunderových knih v Itálii, v nakladatelství Adelphi Edizioni.

Autor, respektive nakladatelství, se tím opět dostává do kontextu, jemuž Kundera říká: Weltliteratur. Je to asi správné, ale trochu namyšlené. Jako vždy, ostatně...

Porozumět Kunderovi

25. 12. 2013 / Pavel Barák

Na okraj Brožovy recenze italského překladu nové knihy Milana Kundery Oslava bezvýznamnosti v Britských listech 25.12.2013

Tvrdím: Nelze porozumět Milanu Kunderovi, aniž byste četli Karla Kosíka.

Důvody jsou nejen generační - Milan Kundera (*1929) i Karel Kosík (1926-2003) byli současníky, literárně i společensky aktivními v pražských kulturních kruzích od poloviny let padesátých do poloviny sedmdesátých let (Kundera) i poté, pochopitelně sdíleli podobnou zkušenost a podobná témata.

Dlouhodobá recese Západu jako nový normál?

27. 12. 2013 / Ilona Švihlíková

Téma dlouhodobé stagnace se vynořilo hlubin několikaletých "křehkých oživení" a začíná dominovat ekonomické debatě na Západ od nás. O tom, jestli ekonomiky Západu jsou nebo nejsou a proč jsou v dlouhodobé stagnaci, se teď mezi sebou přou Summers, Krugman, Wolf a Skidelsky. Ti, kteří dobře znají Marxe, případně ještě umějí aplikovat Kondratěvovy vlny, ničím překvapeni nejsou, ale je skutečně potřeba vnímat tento zásadní posun v mainstreamové debatě.

Výjimečná a užitečná kniha

23. 12. 2013 / Jan Čulík

Petr Uhl, Dělal jsem co jsem považoval za správné. Rozhovor se Zdenko Pavelkou. Torst, Praha, 2013, 600 stran

Antikomunismus všech podob považuju za největší pohromu či nemoc dnešní české společnosti. Hned vzápětí nastupují další choroby a nebezpečí - národovectví (nacionalismus) spojené s xenofobií, s antigermánstvím a protievropanstvím, dále rasistické předsudky a postoje, nejvíce anticiganistického typu, a v neposlední řadě i stále přetrvávající autoritářství a paternalistický antifeminismus. A následuje konzumenství a technokratické vidění světa.

Toto je ve zkratce závěrečné shrnutí, v němž Petr Uhl ve svém bilancujícím rozhovoru o svém životě přesvědčivě shrnuje základní problémy české společnosti. Jeho rozhovor, zejména v jeho druhé části, která pojednává o době postkomunismu, je nesmírně důležitý: poskytuje totiž přesvědčivou analýzu a často i možná řešení, která by česká společnost měla přijmout, má-li se dostat ze své nezáviděníhodné situace.

Proč zrovna dopad Uhlovy knihy je ohromující? Nikdy dosud nebyly jeho názory předloženy české veřejnosti takto synteticky. Až v této knížce jejich nositel vysvětlil, co si myslí a proč a na základě jaké zkušenosti a motivace.

Ukázky z knihy Petra Uhla:

Petr Uhl: Jsem proti institutu prezidenta

Petr Uhl: Češi pořád proti něčemu bojují

Petr Uhl: O zločinech a chybách minulosti se v ČR musí tradičně mlčet

Petr Uhl: O "českých tradicích" v české vládě a o xenofobii úředníků

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za listopad 2013

11. 12. 2013

V listopadu 2013 přispělo finančně na Britské listy 207 osob bankovním příkazem celkovou částkou 43 699,95 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v září 2013 částkou 33643,34 Kč.

Zůstatek byl koncem listopadu 2013 409 013,38 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

25462