Martin Škapík

Martin Škapík (1964) Absolvent střední ekonomické školy. Po krátkém období střídání profesí v roce 1988 odcestoval do zahraničí, kde se živil jako tenisový trenér (Ljubjana Yu) a přispíval do azylových periodik. Pod pseudonymem Marián také do Svobodné Evropy, kde mu dokonce hráli i blues složené Václavu Havlovi "Vašku klid, bude líp". Po návratu do ČR v listopadu 1989 je ihned od počátku povolán na PF UK, kde pracuje jako poradce stávkového výboru fakulty i celostátního. Pak se zapojuje do dění jako šéfredaktor OF Karlovy Vary. Na protest proti manipulaci ale na místo rezignuje a uchyluje se do Karlových Varů, kde si dva roky přivydělává klavírními koncerty na tamní vřídelní kolonádě.

Od roku 1991 se průběžně věnuje tématice dětského kuřáctví a obecně tomuto fenoménu, zakládá nejprve humoristický webzine Viditelné Prase, ale později přecházi na Projekt proti dětskému kuřáctví, který vede dodnes.

Vydal 3 knížky, jednu humoristickou "Bezradní Hasiči" a dvě k zamyšlení "Kdo je kdo 92" a "Pastorální medicína 98". Jeho básnická sbírka "Třetí svět" je dvakrát ohodnocena Českým Rozhlasem radiožurnálem, ale zůstává jen na internetu v elektronické podobě. Škapík mnoho let opakovaně prosazuje uzákonění povinných informací o tabáku a ochrany dětí.