Proč provést invazi do USA

13. 6. 2018

Budoucí historici nikdy nesvedou tvrdit, že jsme se nesnažili. Jak řekla ministryně zahraničí Chrystia Freelandová na závěr katastrofálního summitu skupiny G7, Kanada je "nejbližší a nejsilnější spojenec, jakého kdy Spojené státy měly", napsal Scott Gilmore.

A nebylo to snadné: Je těžké najít agresívnějšího, hlasitějšího a obtížnějšího souseda. Al zůstali jsme neoblomně chladní, pomáhající a dokonce zdvořilí. Bojovali a umírali jsme po jejich boku v Evropě, Koreji a Afghánistánu. Po dekády jsme s nimi sdíleli zpravodajské informace, javorový sirup a komiky. Výměnou jsme dostávali odpírače vojenské služby, reality shows a pivo.

Naneštěstí jsou tyto dny minulostí. Vztahy mezi Washingtonem a Ottawou (a Mexico City, Berlínem, Londýnem, Paříží, Canberrou, Tokiem, Soulem a takřka všemi s výjimkou Moskvy) dosáhly nejhlubšího dna.

Prostřednictvím mnohostranných kanálů, dvoustranných návštěv, kyvadlové diplomacie a muzikálů z Broadwaye bylo vynaloženo veškeré úsilí najít cestu z této krize. Avšak žádná ze strategií nefungovala a nyní nám zůstává poslední možnost: Provést invazi do USA za účelem obnovení řádu a stability.

Celý text v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
7164

Diskuse

Obsah vydání | 15. 6. 2018