Vláda odebrala ČT příjem z reklamy

14. 7. 2011

čas čtení 2 minuty

Ve středu 13. července 2011 schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR ve třetím čtení novelu zákona o České televizi. Potvrdila tak rozhodnutí o konci vysílání reklam na ČT 1 - hlavním programu veřejnoprávní televize.

Soukromé televize se do budoucna podělí o bezmála všechny tržby České televize, tj. cca o 500 milionů korun. Finanční analytici kupříkladu očekávají růst tržeb největší soukromé televize NOVA o zhruba 300 milionů Kč, píše Jan Čopík.

Okolo 100 z nich sice zaplatí do státního fondu na podporu české kinematografie, ale i tak pro ni bude výsledek pěkný [zdroj: Česká spořitelna -- měsíční strategie akcie červenec 2011]. Není to ostatně první dárek daňových poplatníků této televizní stanici. V roce 1993 získala licenci -- zadarmo v jakési "soutěži krásy" (přislíbila převahu vysílání naučných programů a jiných "trháků"). Např. Maďarsko tehdy televizní licence prodávalo. O deset let později zaplatila ČR -- opět v souvislosti s TV NOVA -- přes deset miliard Kč společnosti Central European Media Enterprises (CME).

Ale zpět k zákonodárcům. Není úplně běžné, že jsou veřejnoprávní televize financovány pouze z poplatků diváků či daní. Takto v Evropě pracuje snad jen britská BBC (počet televizních koncesionářů ve Velké Británii a ČR je však nesrovnatelný).

Další veřejnoprávní televize reklamy vysílají (v roce 2008 činil podíl příjmů z reklam na celkovém příjmu italské RAI 34 %, rakouské ORF 26 %, francouzské FTV 19 %, švýcarské SRG SSR 16 % a německé ZDF kolem 6 %, ČT ve stejném roce cca 9 %) [zdroj: webové stránky ČT].

A že prý si pomůže český, moravský a slezský film? Dosud na něj přispívala z reklamních příjmů ČT, nově budou soukromé televize (zhruba stejně). Ty budou chtít jistě také rozhodovat jaké filmy se budou podporovat, to jen na okraj. Každopádně bude muset výpadek příjmů České televize dnes či v budoucnu doplatit daňový poplatník. Opravdu nechcete zvyšovat daně pane Nečasi a Kalousku?

0
Vytisknout
6647

Diskuse

Obsah vydání | 15. 7. 2011