Jsem uprchlík. Mám letět do Dublinu. Ryanair mi nechce dovolit nastoupit do letadla. Prosím, protestujte!

10. 4. 2019

čas čtení 2 minuty

Aktualizace:

İyad el-Baghdadi  Právě se mi telefonicky omluvili z Ryanairu s tím, že mě pustí hned do dalšího letadla a poskytnou mi odškodné. A já teď myslím na všechny ty uprchlíky, kteří nemají 122 000 followers na Twitteru a jimž takto Ryanair netelefonuje. Co se týče vás všech, kteří jste si stěžovali a stali jste se na dvě hodiny mým hlasem, děkuji vám, mnohokrát. Kolem nás se děje mnoho nespravedlnosti a my uprchlíci se s tím musíme pořád potýkat., Ale zároveň existuje i mnoho solidarity a sympatií. Děkuju vám všem, milí přátelé. Nezapomínejte na ostatní uprchlíky, které mnoho lidí na Twitteru nesleduje a kteří nemluví anglicky a jsou dehumanizováni a zlomení a nemají schopnost se bránit. Buďte i jejich hlasem.


İyad el-Baghdadi je mezinárodně známý a silně respektovaný aktivista za demokracii. Prosazuje demokracii a lidská práva na Blízkém východě už mnoho let.
Jsem na letišti v Berlíně a Ryanair mě odmítl vpustit na palubu letadla. Mám letět do Dublinu. Stránky irské vlády uvádějí, že smím letět, ale @Ryanair tvrdí, že nesmím. Prosím, protestujte u Ryanairu, pošlete svůj protest s tagem @Ryanair, píše İyad el-Baghdadi | إياد البغدادي

Důvod uvedený: žádný. Předložil jsem jim printout ze stránek irské vlády, že mohu do Dublinu cestovat. Chtěli po mně "originál". Žádal jsem promluvit s vedoucím, není k dispozici. Požádal jsem o informace o svých právech jako zákazník, odkázali mě na internetové stránky Ryanairu. ‏  Prosím, protestujte. Ryanairu tohle neprojde.


Šest jedů ochromujících demokracii

10. 4. 2019

čas čtení 4 minuty

Volby a referenda občas změní chod historie, píše Moisés Naím. Například v červnu 2016 se Británie ve slavném brexitovém referendu rozhodla opustit Evropskou unii. A také v roce 2016 Donald Trump zvítězil v amerických volbách a ocitl se v Bílém domě. - A v roce 1998 Venezuelané zvolili prezidentem Huga Cháveze.

Rozhovor Britských listů 213. Jak zblbnout velkou část společnosti

5. 4. 2019

čas čtení 1 minuta


Do roku 2015 nebyla Evropská unie pro Brity vůbec téma. Chaotický, absurdní až komediální průběh pokusů realizovat brexit ve Velké Británii je velmi varovným, názorným příkladem pro Evropany, samozřejmě včetně Čechů, co se stane, když moc v zemi převezmou populisté a nacionalisté, kteří fantazírují o budoucnosti, jaká neexistuje a existovat nemůže. Pseudotéma brexitu ovlivňuje dějiny. O názorném příkladu katastrofy brexitu a o jiných nesmyslných konstrukcích, jako je třeba představa, vnucovaná českým občanům politiky, že nejzávažnějším problémem pro Čechy dneška je "bezpečnost státu", hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Janem Čulíkem. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. dubna 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

ANO, Jermanová: Jak široce se rozprostírá крыша?

10. 4. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Když se vyjasnilo, že vedle obviněného premiéra je nedotknutelným také druhý muž ANO Faltýnek, na významu nabývá další osud středočeské hejtmanky Jermanové ZDE. Na něm totiž můžete pozorovat, jak široce nebo naopak úzce se rozprostírá krytí proti právnímu postihu, které svým ovečkám zaručuje padrone Babiš. Anebo formulováno jinak: Kam až vysoko ve stranické hierarchii ANO musíte vyšplhat, aby na vás justice nedosáhla?

Británii žalují humanitární organizace za to, že nadále vyváží zbraně do Saúdské Arábie

10. 4. 2019

čas čtení 1 minuta

Organizace  Human Rights Watch, Amnesty International a RW UK intervenují v soudním případu, který byl zahájen v úterý. Britská vláda je žalována za to, že nadále prodává zbraně Saúdské Arábii. Případem se zabývá po dobu tří dnů od 9. dubna odvolací soud v Británii.

Tuto zásadní žalobu, kterou podala britská organizace Campaign against Arms Trade (CAAT). Tvrdí, že britská vláda porušuje vlastní zbrojní vývozní kritéria  tím, že nadále prodává zbraně Saúdské Arábii, vzhledem k jasnému riziku, že ty zbraně mohou být používány k páchání vážného porušování mezinárodního humanitárního práva v Jemenu. Vysoký soud v Londýně tuto žalobu r. 2017 odmítl, avšak CAAT získala právo se odvolat a všechny tři organizace, a také Oxfam, také znovu obdržely svolení se žaloby účastnit.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

"Prioritou Kremlu je verbovat zahraniční novináře a pracovníky zpravodajských služeb"

10. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta

Jakkoliv důležité je pro Moskvu verbovat zahraniční novináře, aby před volbami diskreditovali kandidáty, jejichž místo pak zaujme někdo preferovaný Kremlem, ještě mnohem důležitější je verbovat agenty zahraničních zpravodajských služeb v západních zemích, tvrdí bývalý zástupce velitele sovětské služby KGB Viktor Budanov.

Po masových vymíráních evoluce uplatňuje "rychlostní limity" na oživení

10. 4. 2019

čas čtení 3 minuty

Trvá nejméně deset milionů let, než se biosféra plně vzpamatuje z masových vymírání druhů. Jedná se o jakýsi rychlostní limit pro obnovu druhové pestrosti, který vědci dobře znají. Vysvětlení pro toto pravidlo obyčejně pracují s environmentálními faktory, ale výzkum provedený Texaskou univerzitou v Austinu je spojuje s něčím jiným: S evolucí.

NATO a Stoltenbergův paradox

10. 4. 2019

čas čtení 2 minuty

V době 70. výročí čelí NATO nejvážnějším výzvám od konce studené války, píše Bogdan Klich. Alianci zasáhla ruská ilegální anexe Krymu a invaze v Donbasu. Americký prezident Donald Trump alianci ostře kritizuje a Velká Británie se kvůli brexitu pomalu mění v malou Anglii. Navzdory těmto neúspěchům NATO v posledních letech významně posílilo své závazky vůči Střední a Východní Evropě. Ale stále ještě potřebuje udělat víc.

Brexit: Evropská unie odmítá žádost Theresy Mayové o krátký odklad

10. 4. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Členské Británie v EU bude zřejmě prodlouženo až do března 2020 poté, co se Mayové nepodařilo přesvědčit v úterý Paříž a Berlín o tom, aby schválily odklad brexitu jen do 30. června


Navzdory zoufalé úterní cestě Theresy Mayové do Berlína a do Paříže, předseda Rady Evropy Donald Tusk signalizoval, že evropští politikové nemají důvěru v její rozhovory o brexitu s Labouristickou stranou.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Republikáni ve Sněmovně reprezentantů: Mueller by měl svědčit o své zprávě

10. 4. 2019

čas čtení 1 minuta

Člen Sněmovny reprezentantů Doug Collins, vysoce postavený Republikán v právním výboru, vyzval Demokraty, aby okamžitě přivedli zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera do Kapitolu a mohl zde svědčit o dosud tajné zprávě ohledně ruských kontaktů prezidentské kampaně Donalda Trumpa - a o tom, zda se Trump osobně snažil vyšetřování narušovat, napsal Kyle Cheney.

Fergal Keane, BBC: Proč vraždí lidi jiné lidi za to, co si o nich myslí, že jsou

8. 4. 2019

čas čtení < 1 minutaFor English, scroll below

Na 45. mezinárodní konferenci European Broadcasting Union promluvil dlouholetý slavný rozhlasový a televizní reportér společnosti BBC Fergal Keane o své osobní zkušenosti z genocidy ve Rwandě, k níž došlo právě před pětadvaceti lety, a pohovořil také o několika dalších velmi významných aspektech novinářské práce. Video zveřejníme v budoucnosti s českými titulky, nyní ho kvůli jeho aktuálnosti publikujeme zatím jen v angličtině.

Fergal Keane, BBC Africa reporter, speaks about his personal experiences from the genocide in Rwanda, which he reported upon twenty-five years ago. He spoke on Monday at the 45th EBU International feature conference in Castlemartyr, Cork, Ireland.

Izrael: Nedoufejte ve změnu

10. 4. 2019

čas čtení 3 minuty

Izraelské volby přinesly těsné soupeření mezi premiérem Benjaminem Netanjahuem a bývalým generálem Benny Gantzem. Avšak nehledě na to, kdo zvítězí, existuje jen málo důvodů věřit, že na obzoru je nová éra, píše Peter Philipp.

Americká armáda se obává čínské přítomnosti ve Venezuele

10. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta

V rozhovoru pro Foreign Policy admirál Craig Faller, který šéfuje Jižnímu velení armády Spojených států, poukázal na čínskou dezinformační kampaň. Ta má podle něj obvinit USA z výpadků proudu, které v posledních týdnech postihly Venezuelu, upozorňuje Lara Seligmanová.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Súdán: Demonstranti protestující proti vládě zabíjeni, zraňováni

9. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta

Politikové v Súdánu musejí ukončit násilí proti pokojným demonstrantům. Takové brutální akce jsou neospravedlnitelné nezákonné a kontraproduktivní. 

(O násilí v Súdánu včera hovořil na konferenci v Irsku i zpravodaj BBC Fergal Keane, který se odtamtud právě vrátil. ZDE )


Jana Maláčová a česká levice

9. 4. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

V nedělních Otázkách V. Moravce na mne udělali velmi dobrý dojem oba diskutující. Od pana Niedermayera, europoslance za TOP09, jsem to čekal, u paní Maláčové, ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD, jsem měl mnohem větší pochybnosti. Ale paní Maláčová mne přesvědčila ještě více než pan Niedermayer.

Matteo Salvini zahájil kampaň ve snaze utvořit ultrapravicovou alianci

9. 4. 2019

čas čtení 4 minutyItalský náměstek premiéra a šéf nacionalistické strany Liga chce vytvořit nový ultrapravicový blok v Evropském parlamentě


Matteo Salvini v ponděli v Miláne oznámil, že vypracoval "vizi pro Evropu pro nadcházejících padesát let". Snaží se sjednotit v mezinárodní alianci celou evropskou ultrapravici.

"Evropský sen ohrožují byrokrati a bankéři vládnoucí Evropě. Vládnou Evropě už příliš dlouho, měla by to být ve skutečnosti vláda lidu," řekl Salvini.

30368

Fundamentalističtí brexitéři se znovu snaží zbavit se Theresy Mayové

9. 4. 2019

čas čtení 3 minuty

Theresa Mayová pocestuje v úterý do Paříže a do Berlína, kde bude prosit Angelu Merkelovou a Emmanuela Macrona, aby EU Británii dovolila odložení brexitu. Mayová přislíbí, že Británie zůstane dobrým členem Evropské unie až do dne svého odchodu z EU. Chce tvrdit, že vyjednávání s Labouristickou stranou povede k dosažení dohody. Koncem minulého týdne se však rozhovory Mayové s labouristy rozložily a v pondělí nebyly obnoveny.

Nezávislost a neutralita jako řemen

8. 4. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

5. dubna se v Bratislavě před ministerstvem zahraničí konal protest s názvem "Chceme iba slovenské vojenské základne". Účastníci si na podporu svých "vlasteneckých" požadavků sebou přinesli vlajku Ruské federace.

V tom je jednoduše všechno.

Má NATO prostředky k obraně Evropy?

8. 4. 2019

čas čtení 2 minuty

Možná, že teď veřejnou rozpravu o NATO určují vojenské výdaje, píše Gustav Gressel. Ale aliance v rok svých sedmdesátin stále postrádá dostatečně silné kapacity, aby ubránila Evropu před Ruskem.

NATO slaví 70 let: Ptejme se, jaký je smysl jeho dalšího rozšiřování

8. 4. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přednesl v americkém Kongresu projev, v němž přítomné legislativce varoval před stále průbojnějším kremelským režimem a horoval pro další rozšiřování aliance. Moskva tuto strategii expanze směrem k jejím hranicím přirozeně odmítá. Odložíme-li stranou otázku samotné existence této anachronické studenoválečnické instituce, její expanze je v době, kdy jsou vztahy mezi USA a Ruskou federací na bodě mrazu, značně riskantním podnikem.

Plastové lahve od nápojů jsou nyní největším nebezpečím pro řeky - analýza

8. 4. 2019

čas čtení 1 minuta


Plastové lahve jsou v současnosti nejčastěji se vyskytující formou znečištění evropských vodních toků plasty, varuje nová analýza.

Na druhém místě jsou plastové obaly na potraviny, včetně sáčků na chipsy a na bonbóny, pak následují nedopalky od cigaret. Všechny tyto formy odpadků vyvolávají problémy pro zvířata v přírodě a pro ryby a je nesmírně obtížné je odstraňovat, jakmile se dostaly do vody.

Brexit: Británie čelí vyhlídkám na nekonečná jednání s EU

8. 4. 2019

čas čtení 1 minuta

Kolikrát můžeme říci "mimořádný summit EU k brexitu příští týden bude kritický"?, ptá se Chris Johns. Kolikrát ještě můžeme prohlásit "události příštích několika dní by měly odhalit dost o závěru brexitu?" Pokud je minulost nějakým vodítkem, může se to dost možná stát ještě mnohokrát.

Trump terčem kritiky za vyvolávání islamofobie

8. 4. 2019

čas čtení 2 minutyPoté, co jeden muž chtěl zavraždit Ilhan Omarovou


Donald Trump a Fox News jsou terčem ostré kritiky za vytváření atmosféry nenávisti vůči muslimům poté, co byl zatčen Trumpův stoupenec, který vyhrožoval, že usmrtí Ilhan Omarovou, demokratku z Minnesoty, která se stala jednou z prvních muslimek zvolených do amerického Kongresu.

Evropa nevyužívá obrovský potenciál uprchlíků

8. 4. 2019

čas čtení 6 minut

Řekněme to jasně. My jsme farmáři, studenti, lékaři a inženýři. Jsme lidé, kteří se rozhodli riskovat. Použili veškerého svého důvtipu a vynalézavosti, jak uniknout válce a útlaku. Jsme živoucím důkazem, že skutečnou krizí není uprchlická krize, ale je to krize odpovědnosti.

Má-li Evropa rozbít začarovaný kruh své politické strategie, založené na strachu, musí naslouchat svým migrantům a uprchlíkům


Milá Evropo,

rozumím a chápu váš strach a vaše pocity nejistoty. Bojíte se jinakosti, bojíte se neznámého, bojíte se nejisté budoucnosti.

Já mám také strach, co se stane v budoucnosti. Když mi bylo 19, nějaký muž mi přiložil k hlavě střelnou zbraň a řekl, že můj život nestojí za víc než za jednu kulku. Byl to pro mě bod obratu, a tak jsem se rozhodl opustit svůj domov v Sýrii a hledat bezpečí.

Peruánský hotel vítá venezuelské uprchlíky

8. 4. 2019

čas čtení 2 minuty

V Peru nyní žije asi 715 000 Venezuelanů - a takřka všichni dorazili přes pohraniční město Tumbes. Zde soucitný hotelový manažer poskytuje uprchlíkům střechu nad hlavou, upozorňuje Oliver Pieper.

 12978

Měly by demokracie nechat voliče na pospas svým mobilům, tabletům a laptopům?

8. 4. 2019

čas čtení 4 minuty


Evropský parlament identifikoval před nadcházejícími eurovolbami nebezpečí zneužívání sociálních sítí


Zdá se být naléhavé, vzhledem k tomu, že se v několika demokraciích blíží volby, abychom se zaměřili na poučení z roku 2016, kdy bylo britské referendum o brexitu i americké prezidentské volby zmanipulovány způsobem, který teprve pomalu vychází najevo. Vyšlo několik cenných analýz, z nichž nedávná studie Panelu Evropského parlamentu pro budoucnost vědy a techniky užitečně shrnuje problémy, které budeme muset řešit. Jasně analyzuje jak prospěch, tak nebezpečí demokraciím vyplývající z technologií obsažených v mobilech, tabletech a laptopech většiny voličů.

Užiteční idioti "ruského světa"

8. 4. 2019

čas čtení 2 minuty

V době, kdy ruské bezpečnostní orgány hledají na internetu očerňovatele držitelů moci, aby je potrestaly v souladu s "Klišasovým zákonem", a kdy ruská televize napjatě komentuje ukrajinské volby v naději, že v nich uvidí zárodek zániku Ukrajiny, ve struktuře ruské moci došlo ke změně. Agentura Roskomstat s příchodem nového šéfa Pavla Markova začal do médií vypouštět informace, kterou jinak než jako očerňování označit nelze, napsal Igor Jakovenko.

Zavedené představy o "moderním válčení" jsou mylné:

Zpátky v sedle. Návrat pilotovaných špionážních letounů

8. 4. 2019

čas čtení 3 minuty

S růstem napětí mezi Východem a Západem přichází renesance pilotovaných špionážních letadel, která se vzpírají obecnému trendu k přechodu na létající zařízení bez osádky (UAVs, "drony"). Po sestřelení letounu U-2 pilota Garryho Powerse nad SSSR v roce 1960 se objevil trend přechodu k nepilotovaným zařízením, který ještě zesílil v 90. letech 20. století s šířením bezpilotních prostředků. Ty se staly ikonou americké "globální války proti terorismu", napsal Tim Ripley.

Hospodaření OSBL v únoru 2019

5. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

V únoru 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 44 193.14 Kč, výdaje však byly 74 091.50 Kč. Prosíme o větší finanční podporu.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


18910