11449

Vládní krize jako tři zcela odlišné, byť propojené výzvy času

20. 5. 2017 / Miloš Dokulil


Skutečně tu máme špičkové „trio“, v němž každý hraje podle vzájemně zcela odlišných not (a zájmů)

 

Stěží bylo možné nevidět (a samozřejmě zároveň neslyšet), že ještě než začala ta česká vládní krize, byly tu trojí již nastavené ukazatele „cest“ směrem do příštích vyhlídek; jedna –nějakou dobu už ne valně optimistická – pro ČSSD (a pro jejího předsedu, B. Sobotku), druhá – ta ještě koncem dubna 2017 jedinečně pozitivní – pro hnutí ANO (a pro jejího „podnikatele“ A. Babiše), a třetí v jiném žánru – jaksi se standardně zcela odlišně nastavenými předpoklady – přímo už také pro prezidenta republiky, neboť pro všechny tři zrovna teď naznačené subjekty se začalo blížit příští volební období, pro B. Sobotku a A. Babiše parlamentní, pro M. Zemana prezidentské. Ještě před začátkem května různé průzkumy veřejného mínění naznačovaly, že v parlamentních volbách má nakročeno ke svému vítězství hnutí ANO, s čímž se stěží mohla smířit ČSSD jako z předchozích voleb vítězná politická strana. Čili málem pro ČSSD bylo – teď půl roku před příštími parlamentními volbami – „poslední zvonění“ ke změně tohoto trendu. Což bylo zároveň „na pováženou“. Prezident Zeman ovšem hrál svou vlastní – a na politických stranách a hnutích nezávislou a velmi výraznou – „hru“; se svým svérázným pojetím nadstranickosti (i když mj. sám také stál mezi lety 1993-2001 v čele ČSSD; už jsme na to zapomněli?).

Rozhovor Britských listů 110:

Komunální politika není ideologická

19. 5. 2017Bohumil Kartous hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s Janem Čižinským, starostou Prahy 7 a představitelem hnutí Praha 7 sobě, které se dostalo k moci prostřednictvím lidového referenda proti předražené radnici a v důsledku systematické interakce s místními voliči. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 19. května 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

 11453

Trump: "Toto není válka mezi náboženstvími ani civilizacemi"

21. 5. 2017

Trump pronesl v Saúdské Arábii projev, v němž apeloval na desítky představitelů muslimských zemí, aby bojovali proti extremistickému terorismu:

"Dnes zahajujeme novou kapitolu, která přinese trvalý prospěch všem našim občanům. Stojím před vámi jako představitel amerického lidu a chci vám předat poselství přátelství, naděje a lásky. Proto jsem se rozhodl uskutečnit svou první zahraniční cestu to srdce muslimského světa. Naše vize je vizí míru, bezpečnosti a prosperity. V tomto regionu a po celém světě.

Naším cílem je koalice národů, kteří sdílejí cíl vykořenit extremismus a poskytnout našim dětem nadějnou budoucnost, která ctí Boha. Součástí této přelomové dohody je oznámení o uzavření zbrojního obchodu v hodnotě 110 miliard dolarů, který financuje Saúdská Arábie a my zajistíme, aby naši saudští přátelé získali dobré podmínky od vynikajících amerických zbrojních firem, nejvíce vynikajících na celém světě. Dnes budeme znovu tvořit historii otevřením nového globálního střediska pro boj proti extremistické ideologii. Bude umístěno přímo tady v této ústřední části islámského světa. Amerika je suverénní stát. A naší první prioritou je vždycky bezpečnost našich občanů.

Nejsme tady, abychom vás poučovali. Nejsme tady, abychom říkali jiným lidem, jak mají žít, co mají dělat a kým mají být, anebo jak uctívat boha. Namísto toho jsme tady, abychom nabídli partnerství založené na sdílených zájmech a hodnotách. Mladí muslimští chlapci a dívky by měli mít možnost vyrůstat bez strachu, v bezpečí před násilím a v nevinnosti od nenávisti. Pokud jde o počty, největší počet smrtícího násilí postihuje arabské, muslimské a středovýchodní země. Ty nesou břemeno zabíjení a nejhorší zkázu v této vlně fanatického násilí.

Toto není válka mezi různými náboženstvími, různými sektami, nebo různými civilizacemi. Je to boj mezi barbarskými zločinci, jejichž cílem je likvidovat lidské životy, a slušnými lidmi, a to všechno jménem náboženství. Lidé, kteří chtějí chránit život a chtějí chránit své náboženství. Toto je válka mezi dobrem a zlem."

Nicméně zde je fotografie Trumpova poradce z Breitbart News, Steva Bannona, jak sedí vedle vnuka Mohameda bin Abdul Wahhaba, zakladatele wahabbismu, extremistické islamistické sekty, která nese vinu za většinu extremistického islamistického násilí:


 11433

Which groups of the Czech population support regressive and xenophobic policies and why?

21. 5. 2017Czech social democratic Prime Minister Bohuslav Sobotka recently brought about a political crisis in the Czech Republic when he demanded the resignation of his government coalition partner, Finance Secretary and powerful populist oligarch Andrej Babiš, allegedly for his unethical financial transactions. Critics pointed out that the main reason why Sobotka did this may have been his fear that Babiš and his semi-authoritarian ANO movement could win the Czech general election in the autumn of 2017 - the electoral support for Sobotka's Social Democrats is decreasing and the support for Babiš's ANO had been rising. The extreme right-wing, xenophobic Czech President Miloš Zeman has refused to dismiss Babiš from his government post, in spite of the fact that the Prime Minister has instructed him to do so, thus infringing the constitution. In the meantime, Sobotka and Babiš made an informal compromise agreement, Babiš has resigned and has had himself replaced by another person from his ANO movement in the post of Czech Finance Secretary.

It is evident that there is an informal alliance between Zeman and Babiš, but who in the Czech Republic supports it and what will happen in the future?
 11445

Potíž s Trumpem: "Nelze mu říct, co má utajovat, protože to bude první věc, kterou vyhrkne"

21. 5. 2017Trumpův poradce pro státní bezpečnost, generál McMaster, zažívá v těchto dnech tvrdé chvíle, informuje CNN:  Potíž je, že Donaldu Trumpovi je velmi obtížné vysvětlit jakoukoliv politickou strategii, protože Trump udrží pozornost podle generálního tajemníka NATO jen 12 vteřin. Druhou vážnou potíží je, že Trumpovi nemůžete říct, co nemá říkat, protože to je pak tou první věcí, kterou okamžitě vyhrkne.

 
 11418

Po zveřejnění svého volebního programu přišli britští konzervativci o více než polovinu svého volebního náskoku

21. 5. 2017Z nejnovějších průzkumů veřejného mínění v Británii vyplývá, že konzervativci Theresy Mayové přišli po zveřejnění svého volebního programu tento týden o polovinu svého náskoku nad labouristy. Podle průzkumu organizace YouGov z 18. a 19. května mají nyní konzervativci podporu 44 procent a labouristé 35 procent, rozdíl je tedy jen 9 procent (v jiných průzkumech je větší, v průzkumu firmy Opinion je 13 procent):
 Podle průměru všech nejnovějších průzkumů mají konzervativci před labouristy náskok 11,5 procenta:
 11450

Trump prodá Saúdské Arábii zbraně za 110 miliard dolarů. Je to zřejmě trestný čin

20. 5. 2017Donald Trump na návštěvě v Saúdské Arábii podepsal smlouvy o prodeji zbraní této zemi za téměř 110 miliard dolarů. USA prodá Saúdské Arábii vojenské lodě, tanky a další vozidla a také sofistikované systémy protiraketové obrany typu THAAD. Další vojenská technologie má umožnit Saúdské Arábii bránit se proti kybernetickým útokům a zabezpečit své hranice: Saúdské letectvo se opakovaně podílí na válečných zločinech v Jemenu, kde mj. útočí na školy, nemocnice a krematorium, často americkými zbraněmi. Výše uvedený americký prodej zbraní Saúdské Arábii vyjednal Trumpův zeť Jared Kushner. Ryan Goodman varuje, že tím přímo vstoupil do zóny, kde američtí činitelé nesou odpovědnost za podílení se na saúdských válečných zločinech. 


 US sales of arms to Saudi can make officials criminally liable for aiding and abetting Saudi war crimes in Yemen https://t.co/mzqFHpcLPV pic.twitter.com/D5F7Y4zblQ


Kenneth Roth, Human Rights Watch: Důkaz spoluodpovědnosti za saúdské vraždění civilistů v Jemenu: Trump podepisuje dohodu o prodeji zbraní Saúdské Arábii za 110 miliard dolarů 


 11451

Je obscénní, že Trump, Tillerson a další Američané tančili v Saúdské Arábii s meči

21. 5. 2017Je to země, která dosud lidi mečem stíná: 


https://twitter.com/washingtonpost/status/866045756108615680
 11450

Má Trumpova nynější zahraniční cesta svůj náboženský osvit?

21. 5. 2017 / Miloš Dokulil


Prezident Trump před dvěma dny (19. 5.) dorazil při svém prvním zahraničním turné do Saúdské Arábie. Titulky v médiích si nemohly nevšimnout, jaké významné obchodní objednávky USA takto obratem ruky získaly. (Též následná účast prezidenta Trumpa na summitu padesátky muslimských států by toho mohla být příkladem.) Přičemž může být diskutabilní, zda zrovna dodávky zbraní Saúdské Arábii mohou mít automaticky jen „mírové“ a „demokratické“ motivy a předpoklady. Ta – také diplomaticky interpretovaná – cesta měla navíc mít své specificky deklarované poslání také v náboženské oblasti. Pokud neměla být přednostně (ne-li zcela výjimečně) prezentovaná především jako jedinečné poselství vyjadřující jednotu muslimů, židů a křesťanů. (Následně si poněkud všimneme té náboženské stránky Trumpovy cesty.)

FBI identifikovala při vyšetřování ruských vazeb "osobu blízkou prezidentu Trumpovi"

19. 5. 2017

Aktualizace:   Blízkou osobou v Bílém domě, o niž má FBI zájem, je Trumpův zeť Jared Kushner:Vyšetřování možných vazeb a koordinace mezi Ruskem a Trumpovou předvolební kampaní identifikovalo jednoho současného činitele Trumpova Bílého domu jako "osobu, o niž má policejní vyšetřování velký zájem". Podle deníku Washington Post to dokazuje, že vyšetřování začíná dosahovat do nejvyšších kruhů v Bílém domě. Má jít o osobu blízkou prezidentu Trumpovi, avšak policisté ji odmítli identifikovat.

Umírněný kandidát Hassan Rouhani vyhrál velkou většinou prezidentské volby v Íránu

20. 5. 2017


V důsledku silné podpory od íránských středních vrstev, žijících většinou ve městech, zvítězil umírněný prezident Hassan Rouhani v sobotních prezidentských volbách velkou většinou nad fundamentalistickým kandidátem Ebrahimem Raisim. Poskytuje mu to mandát dál usilovat o rozšiřování osobní svobody v Íránu a k otevírání íránské ekonomiky světovým investorům.

Důležité je také, že jeho vítězství mu zřejmě pomůže posílit postavení  frakce jeho umírněných a reformistických stoupenců v době, kdy se Írán připravuje na ukončení vlády osmasedmdesátiletého "nejvyššího vůdce" ajatolláha Aliho Chameneího.
 11188

Doprovodnou součástí scénáře nejen vládní krize je ovšem též Kajínkova cesta na svobodu, že?

20. 5. 2017 / Miloš Dokulil


Letos, 6. dubna, a to na shromáždění občanů v Čáslavi, prezident Zeman jaksi předběžně a takto zprostředkovaně sdělil naší veřejnosti, že zvažuje udělit milost na doživotí odsouzenému Jiřímu Kajínkovi, kterému byl tento trest udělen za dvojnásobnou vraždu. Následně hned v Benešově se pan prezident znovu k té kauze vrátil, aby jenom podtrhl, že pouze zvažuje tuto alternativu pro J. Kajínka. Přičemž již roku 2013 opakovaně prezident Zeman se o tento kriminální případ zajímal a jedním dechem tehdy tvrdil, že Kajínkovi milost dát nehodlá. Jiří Kajínek prostřednictvím svého advokáta marně již předtím žádal o obnovení svého procesu. Údajně je tu jediný žijící svědek vražedného útoku na auto z roku 1993, který u soudu tvrdil, že útočící vrah neměl rukavice, takže klika od toho auta měla sloužit jako „předmět doličný“; což zřejmě s ohledem na celý průběh procesu ani Vrchní soud neuznal za důvod k jeho obnovení.

"Šílenec a maniak" James Comey bude svědčit v americkém Senátu o ruských vazbách Trumpova týmu

20. 5. 2017Vyhozený šéf FBI James Comey, jehož Trump opakovaně charakterizoval ve svém rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Lavrovem a velvyslancem Kisljakem jako "šílence a maniaka", bude veřejně svědčit v senátním výboru pro výzvědné záležitosti někdy po 29. květnu.

Comey ale odmítl pozvání od senátního výboru pro soudnictví, který ho požádal, aby svědčil o okolnostech svého vyhození a o své interakci s činiteli Trumpovy i Obamovy vlády v souvislosti s vyšetřováním vazeb na Rusko a problémů Hillary Clintové.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Některé souvislosti a důsledky měnícího se klimatu

19. 5. 2017 / Miloš Dokulil

K předchozí své úvaze kolem měnícího se klimatu (16. 5., v BL, Nedá si říct klima, anebo spíš lidstvo? Či jen někteří politikové?  chci přidat pár doprovodných poznámek. Bude to užitečné už proto, že běžně si moc nepřipouštíme, že se to naše klima opravdu – byť ne vždy zcela „okatě“ – mění. Dokonce docela jednoznačně k zatím setrvalému oteplování. A to v míře, která předznamenává příští nemalé krize pro lidský život na této planetě. Míváme vesměs takový zvláštní pocit, dokonce podvědomě uchovaný ještě z raného dětství, jako kdyby všechno kolem nás zůstávalo jaksi běžně bodově stejné; a tedy povšechně neměnné, včetně celého našeho námi vnímaného okolí, a potom pochopitelně také nás samých. (I když – především pubertou počínaje – jako kdybychom přece jen začali spontánně připouštět, že to „bodové“ vnímání reality se „jaksi“ zničehonic začalo bezděky protahovat do jakési roztřesené „čáry“, mající najednou nějaké včerejšky a kéž by kýžené zítřky. I když mohou potom znovu přijít časy, kdy jakoby dny se zase začnou podobat navzájem jako „vejce vejci“, jak se říká. Takže model jakési setrvačnosti – kulis i hereckých rolí – v nás může opět vzniknout, jsa podoben času dětství.)

Donald Trump řekl Rusům, že James Comey byl "maniak, opravdový šílenec"

19. 5. 2017


Donald Trump řekl ruským činitelům, ministru zahraničí Lavrovovi a velvyslanci Kisljakovi, že šéf FBI James Comey byl "maniak, opravdový šílenec", a že jeho propuštění odstranilo "velký nátlak" vyvíjený na Trumpa.

"Právě jsem vyhodil ředitele FBI. Byl to maniak, opravdový šílenec," řekl Trump. "Čelil jsem kvůli Rusku obrovskému tlaku. Teď už to skončilo. Nevyšetřují mě."

Švédští prokurátoři ruší vyšetřování Juliana Assangeho

19. 5. 2017Švédští prokurátoři se po sedmi letech rozhodli zrušit vyšetřování obvinění proti zakladateli WikiLeaks Julianu Assangemu ze znásilnění. Assange, 45, žije od roku 2012 na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, kde se skrývá, aby se vyhnul deportaci do Švédska.

Krátce po tomto oznámení byl na jeho twitterovém účtu zveřejněn tento obrázek:

Assangeovo vyjádření: zatím zůstane na ekvádorském velvyslanectví:

 


Londýnská Metropolitní policie však konstatuje, že po opuštění ekvádorského velvyslanectví Assangeho stejně zatkne, protože  r. 2012 spáchal trestný čin "nepodrobení se rozhodnutí soudu", který rozhodl o jeho deportaci.

Není známo, zda Spojené státy žádají o vydání Juliana Assangeho. Je možné, že existuje tajná žádost o jeho deportaci. Wikileaks napsaly: Británie nechce potvrdit, zda dostala americký trestní příkaz žádající o deportaci Juliana Assangeho..

Podrobnosti v angličtině ZDE

Američtí prokurátoři možná obžalují Wikileaks a Juliana Assangeho za zveřejnění tajných informací:

Kenneth Roth, ředitel Human Rights Watch:

Z veřejných důkazů vyplývá, že Assange publikoval prozrazené informace tak, jak to dělají novináři. Proto přestaňte s výhrůžkami deportace do USA:Británie a její cesta k totalitě

19. 5. 2017Sky News si stěžuje, že jim Konzervativní strana brání v informování o předvolební kampani

Ústředí Konzervativní strany blokuje přístup novinářů ze Sky News k politikům z Konzervativní strany, protože jsou její reportéři vůči těmto politikům "neuctiví":Na totéž si stěžuje belgický novinář Steven De Foer:Podílel se Erdogan na mlácení demonstrantů svými bodyguardy ve Washingtonu?

19. 5. 2017

Z nově zveřejněného videa to zřejmě vyplývá, upozorňuje Washington Post:
Trumpovi se splnila nejhorší noční můra

19. 5. 2017

Ve středu došlo zřejmě k nejdůležitějšímu jmenování v kariéře Roberta Muellera, když se stal zvláštním vyšetřovatelem v kauze ruského vměšování do prezidentských voleb v roce 2016, která zahrnuje i možné spiknutí mezi Moskvou a Trumpovou kampaní, napsal Philip Shenon.

Konec cesty: Brazilský prezident je pod obrovským tlakem, aby odstoupil

19. 5. 2017 / Fabiano Golgo


Brazilský prezident Michel Temer zřejmě téměř určitě přijde o svou funkci poté, co ve středu večer byla zveřejněna nahrávka, v jejímž důsledku je nemožné, aby dál pokračoval u moci.

Politikové, kteří ho podporovali, ho nyní houfně opouštějí, v důsledku obrovsky záporné reakce od obyvatelstva, jehož 96 procent, podle průzkumů veřejného mínění, požaduje, aby Temer odstoupil.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

EU hledá náhradu za Londýn v oblasti kapitálových trhů

19. 5. 2017

Brexit přinutil Evropskou unii znova promyslet klíčový projekt unie kapitálových trhů (CMU) a integrační uskupení naléhavě hledá způsob, jak vytvořit alternativní finanční trh namísto Londýna. Ukazuje to návrh dokumentu, který ve středu získala agentura Reuters.
 11353

Macronova nová strana zvyšuje náskok v průzkumech

19. 5. 2017

Nová centristická strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona před červnovými parlamentními volbami zvyšuje náskok v průzkumech volebních preferencí. Průzkum společnosti Harris Interactive Group ukázal, že 32 % dotázaných plánuje v prvním kole 11. června hlasovat pro stranu Republiko vpřed.

Rozhovor Britských listů 109:

Je dnešní česká politická krize soubojem mezi oligarchy?

12. 5. 2017
O současné české politické krizi, týkající se Andreje Babiše, Bohuslava Sobotky a Miloše Zemana, a o tom, v co se to může vyvinout, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s politologem Jiřím Pehem. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12. května 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

 10407

Ruský program přezbrojování upřednostní pozemní a výsadková vojska

19. 5. 2017

Prezident Vladimir Putin spolu s vedením ministerstva obrany a řediteli podniků obranného průmyslu vyhodnotil perspektivy rozvoje pozemních a výsadkových vojsk při formulaci nového státního výzbrojního programu (GNV) na léta 2018-2025. Na přezbrojení zmíněných složek může být vynaložena až čtvrtina veškerých výdajů ve zmíněném období. V současném programu nákup zbraní pro pozemní vojsko prioritu neměl. 
 

Podle vysoce postaveného zdroje na ministerstvu obrany bude na síly všeobecného určení v letech 2018-2025 vynaložena až čtvrtina všech prostředků z celkové částky 17 bilionů rublů. Tyto peníze budou v prvé řadě směřovat do nákupu vojskových systémů protivzdušné obrany, tanků T-90 a T-14 Armata, bojových vozidel pěchoty Kurganěc-25 a obrněných transportérů Bumerang. Důraz bude také položen na adaptaci zbraní pro arktické podmínky.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Proč má Kreml v České republice tolik špionů?

19. 5. 2017

České hlavní město je nepochybně jedním z nejkrásnějších v regionu. V 2. světové válce se vyhnulo většímu bombardování či bojům a na rozdíl od většiny ostatních zůstává barokním klenotem - příkladem účinného a působivého plánování bývalého Habsburského impéria, napsal John Schindler. Není tedy divu, že přitahuje hejna turistů z celého světa. A také špiony, z nichž mnozí jsou Rusové.

V liberální bublině ve Spojených státech

18. 5. 2017 / Jan Čulík


Přináším ještě jeden soubor fotografií z Los Angeles, poznamenává Jan Čulík. Navzdory mediálním jobovkám jsem měl z týdenní návštěvy Spojených států velmi pozitivní dojem - ta země mi tentokrát připadala daleko tolerantnější a daleko a dlouhodoběji uvyklejší na základní principy demokratické férovosti a rovnosti, které mi připadaly daleko zakořeněnější než ve středoevropských postkomunistických zemích.

Samozřejmě, že i v USA jistě existuje rasismus, nespravedlnost a ultrapravice, vidíme to v médiích. Nepodařilo se mi ale vykročit z férové a bohaté liberální bubliny a nic takového jsem tam neviděl. Uvědomil jsem si, že demokratická kultura a kultura občanského aktivismu za základní demokratická práva je v USA daleko zakořeněnější, než to vypadá z šokujících zpráv v médiích.

Proto je tak zajímavé - a pro nás všechny na celé planetě tak důležité - zda se tradiční demokratické, multikulturní a férové principy proti útokům podvodnosti a manipulace dokáží v USA ubránit.

Celkově jsem měl dojem, že jsou USA země docela paternalistická, plná nejrůznějších - logických příkazů a zákazů a občané si jsou vědomi toho, že příkazy a normy se musejí plnit - zákon je neporušitelný. Všude máte nejrůznější předpisy, jak se máte chovat, a všude jsou různí zřízenci, kteří na to dohlížejí.

Možná docela výmluvný, až extremní případ - v českém kontextu nepředstavitelný. Po nočním pětihodinovém přeletu z Los Angeles do Filadelfie jsme se zastavili v centru města v parku z rozsáhlou mechanickou fontánou. Sedli jsme si u fontány na kamenná sedátka a jeden člen naší skupiny - unavený po probdělé noci - si na kamenném sedátku pololehl - opřel se na lokty. Okamžitě tu byl zřízenec a nakázal, že v parku se na lavičce musí sedět zpříma!

V letadle z Filadelfie do Glasgow rozdávali Američanům stewardi na vyplnění britské boarding cards, imigrační formuláře. Řekl jsem, "Nepotřebujeme, jsme britští občané." Steward: "Jak vám závidím. Vidíte přece, co se v téhle zemi děje." Já: "No jo, ale vidíte, co se děje v Británii?" Steward: "No, to máte vlastně pravdu."

No, tak se podívejte na ty fotky. První z nich ukazuje, že na dveřích losangeleské kavárny/knihkupectví je nejen nápis "Nekraďte", ale i "Americkému prezidentu vstup zakázán":

Dali ho na samotku a vypnuli vodu. O osm dní později byl nalezen mrtvý

18. 5. 2017

Dali ho na samotku a vypnuli vodu. O osm dní později byl nalezen mrtvý, v důsledku "silné dehydratace".

 Čtyři lidé zemřeli v jeho vězení, jeden, protože mu byla odepřena voda. Trump si ho vybral pro svůj tým:

 Šerif, který přirovnal hnutí Black Lives Matter ke Ku Klux Klanu, byl jmenován do Trumpova vládního týmu.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Na Times Square v New Yorku vjelo vozidlo do chodců

18. 5. 2017

Aktualizace: Primátor New Yorku Bill de Blasio: 23 zraněných osob, jedna žena zemřela. Zatčený řidič je bývalý námořník s kriminální historií. Nejde o teroristický útok.

Podle předběžných zpráv nejde o terorismus:Svědek sdělil tiskové kanceláři Reuters, že nejméně 10 lidí bylo ošetřeno na zranění poté, co na Times Square na Manhattanu vjelo rychle jedoucí vozidlo na chodníku do chodců.

Neworští hasiči uvedli na Twitteru, že ošetřeno bylo 13 osob.

Policie oblast uzavřela.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Trump reagoval hystericky na jmenování mimořádného vyšetřovatele

18. 5. 2017

Donald Trump si ve čtvrtek ráno na Twitteru stěžoval, že je proti němu veden "hon na čarodějnice".

"Je to největší hon na čarodějnice v americké historii!"
 "Co všechny ty ilegální činy, které spáchali Clintonová a Obama - a žádný mimořádný vyšetřovatel nebyl nikdy jmenován!"

 

New York Tímes upozorňuje, že americký Kongres mnohokrát vyšetřoval útoky v Bengází v Libyii a roli Hillary Clintonové při tom, i prezidenta Obamu.

Ve středu večer Bílý dům reagoval na jmenování mimořádného vyšetřovatele Muellera uměřeně, jenže je známo, že Trump to nemůže vydržet a vždycky reaguje hystericky druhý den ráno.

Theresa Mayová: My konzervativci nevěříme v neomezený volný trh

18. 5. 2017


Britská Konzervativní strana ve čtvrtek zveřejnila svůj předvolební program pro předčasné volby, které se v Británii budou konat 8. června. Očekává se, že konzervativci zvítězí velkou většinou a - jak poznamenávají komentátoři - předvolební program Konzervativní strany je drsný - je důkazem, jak sebevědomí jsou britští konzervativci, že volby vyhrají, a tak do programu mohou začlenit četná drastická opatření:


Nicméně program obsahuje tuto pozoruhodnou pasáž:

"Konzervatismus není a nikdy nebyl filozofií, jakou popisují karikaturisté. Nevěříme v neomezený volný trh. Odmítáme kult sobeckého individualismu. S hrůzou odmítáme třídní rozdělování lidí, nespravedlnost a nerovnost. Považujeme tvrdé dogma a ideologii nejen za zbytečné, ale i za nebezpečné."

 


Bývalý ředitel FBI Robert Mueller (72) bude řídit vyšetřování vazeb Trumpovy prezidentské kampaně na Rusko

18. 5. 2017Americké ministerstvo spravedlnosti jmenovalo bývalého ředitele FBI Roberta Muellera mimořádným vyšetřovatelem vazeb předvolební kampaně Donalda Trumpa na ruské operativce. Mueller bude také vyšetřovat všechny ostatní zásahy Ruska do amerických prezidentských voleb.

Muellera jmenoval ředitelem FBI George W. Bush a byl jím 12 let.

Trumpův návrh na věznění novinářů kritizován jako zastrašování

18. 5. 2017


 

Během soukromé schůzky s bývalým ředitelem FBI Jamesem Comeym navrhl Donald Trump, aby novináři, kteří publikují tajné informace, byli odsouzeni do vězení. Novináři a organizace na obranu tiskové svobody ve středu konstatovali, že jsou silně znepokojeni tím, že Trump navrhoval, aby se ministerstvo spravedlnosti podílelo na potlačování novinářské práce, která se mu nelíbí.

Předchozí americké vlády z obou amerických politických stran často zneužívaly amerického Zákona proti špionáži z roku 1917, který kriminalizuje zveřejňování tajných informací, které by mohly záporně ovlivnit bezpečnost státu. Tím se však dostávají americké úřady do konfliktu s prvním dodatkem americké ústavy, který zaručuje svobodu slova. Žádný novinář dosud nebyl podle tohoto zákona postaven před soud a právníci většinou argumentují, že se zákon týká osob, které novinářům předají tajné informace, nikoliv novinářů samotných.

 11448

Mezitím v Absurdistánu 26:

Kritikové, děste se: Poláci mají neporazitelnou DNA

18. 5. 2017 / Tomasz Oryński

Během každoměsíčních ceremonií připomínajících katastrofu letadla ve Smolensku pronáší Jarosław Kaczyński znovu a znovu tentýž projev. Krátce řečeno: "Musíme bojovat proti našim nepřátelům, oněm 'jistým' silám, všichni víme, kdo to je, takže vám to nemusím vysvětlovat. Jsou stále ještě mocné, ale my zvítězíme a odhalíme, co se opravdu stalo ve Smolensku. Jsme přímo na hranici odhalení pravdy!"

 11445

Chaos ve Washingtonu: Pod Trumpem se houpe židle

18. 5. 2017


Odhalení z úterního večera, že Donald Trump požádal Jamese Comeyho, ředitele FBI, kterého minulý týden vyhodil, aby zastavil vyšetřování Trupova bývalého poradce pro státní bezpečnost Michaela Flynna, bylo druhým šokem za méně než čtyřiadvacet hodin. Vyšlo také najevo, že Trump chtěl, aby FBI uvěznila novináře, kteří zveřejní informace prozrazené z Bílého domu. To vyplývá z Comeyho záznamů jeho rozhovorů s Donaldem Trumpem. Americké soudnictví považuje svědectví i toho nejposlednějšího pracovníka FBI za nezvratný důkaz, použitelný u soudu.
 

O opoziční demonstranty je třeba se postarat

Vrtulník nad Prahou

18. 5. 2017 / Bohumil Kartous

Byl jsem náhodou ve správný čas na správném místě. Procházel jsem ve středu přes Václavské náměstí zhruba v 19:00, zrovna tam probíhala demonstrace proti politice prezidenta Zemana a ministra financí Babiše. Podle střízlivé informace Babišova internetového deníku iDNES.cz, která mimo jiné připomíná kontroverzní kauzy svého majitele, se na Václavském náměstí sešlo několik tisíc lidí, kteří zaplnili prostor od koně k Opletalce. Ano, tak nějak to vypadalo v 19:00. Pak se průvod vydal na Hrad. Nad hlavami vcelku nerušeně korzujících turistů v centru Prahy, kteří si až na výjimky nestačili povšimnout něčeho nestandardního, poletoval policejní vrtulník a dodával celé situaci zvláštní rozměr. Odhad bezpečnostního rizika asi tentokrát trochu selhal, nicméně demonstranti mohli mít dojem, že skutečně vyvolali ve společenské peristaltice nějaký pohyb. Podle TOP09, která si pravděpodobně shodou okolností osvojila heslo demonstrantů "Proč? Proto" v politické kampani, jde nepochybně o převratnou událost a přítomní politici strany s nadějí očekávají, copak že to peristaltika vyvrhne. Andrej Babiš se musí tetelit radostí nad tím, jak jdou věci ruku v ruce. Nově navržený ministr financí Pilný se pilně začleňuje, o bezpečí opozičních demonstrantů se stará vrtulník a je vlahý májový večer...
 11382

Co vše je ukryto pod ruskou stopou

18. 5. 2017 / Daniel Veselý

Americký prezident Donald Trump čím dál tím častěji demonstruje neschopnost řídit nejmocnější zemi světa. Události posledních dní ukazují, že se suverénně dokáže zkompromitovat sám a šance na jeho impeachment se každým dnem jeví reálněji. Navzdory neobvyklým vztahům Donalda Trumpa s ruskými byznysmeny nemáme tu čest se záludným ruským špiónem, ale egomaniakálním chvástalem, jenž není s to rozeznat, jaké informace mají zůstat pod pokličkou. Bylo by to totiž příliš okaté a koneckonců naprosto kontraproduktivní pro samotný Kreml.

29668

Diskuse o slušnosti a zákonnosti s motocyklistou v lese

18. 5. 2017 / Boris Cvek

Zase po čase jsem vyfotil motocyklistu v našem lese. Motorová vozidla nesmějí podle následující zákonů do českých lesů vůbec vjet. Zákon č. 289/1995 Sb. o lesích: v paragrafu 53 zakazuje vjezd a stání motorových vozidel v lesních porostech i na účelových lesních komunikacích, dále ve stejném paragrafu zakazuje rušit v lese klid a ticho nadměrným hlukem. Zákon č. 449/2001 Sb. o myslivosti v paragrafu 9 zakazuje plašit zvěř, rušit ji při hnízdění a kladení mláďat, a to i hlukem a pojezdem motorovými vozidly. Zákon č. 140/1961 Sb. trestní zákon upravuje v § 257 poškozování cizí věci a v § 258 zneužívání vlastnictví.

Bodláky Václava Duška

Budoucnost na kyselo

18. 5. 2017 / Václav Dušek

U nás v Siciliánově míváme veselo, pouťově, střelecky – kluci si jdou po krku, zapomenuli, že mají mandát pracovat pro voliče, ne pro sebe, pro svoje pokleslé poťouchlé touhy; mít v sobě samém zalíbení není cesta k úspěchu a zajištění prosperity. Plačtiví žalobníci, uražení ješitové, parta umrněných poslíčků – občas se jim povede kváknout stupiditu nejvyššího ražení. Tváří se pak nechápavě, vypadají směšně. Hloupost a nadutost trkat, hošani, skončíte ve špitále. Gamblerské Lurdy budou otevřeny zároveň s novodobou politickou kulturou, kdy slovník zvoleného bude zvonit, jak v nedělní škole novicek. Magický socialismus skomírá.

Čekáme kyselé deště.
 11447

Merkelová hledí na Macrona s nadějí i skepsí

17. 5. 2017

Dějiny někdy nabídnou náhlý zvrat. Před třemi lety zazvonil telefon německého ekonoma Henrika Enderleina. Ten je profesorem na Hertieho správní škole v Berlíně - a na druhém konci byl Jean Pisani-Ferry, ekonom z Paříže.

Sociální demokraté vyloučili koalici s CDU v Severním Porýní-Vestfálsku:

Čeká Německo na podzim pravicová černožlutá koalice?

17. 5. 2017

Po volební porážce v Severním Porýní Vestfálsku středolevicová SPD odmítla koalici s CDU kancléřky Angely Merkel. Tato zpráva může znamenat zisk pro liberální stranu FDP - také na celostátní úrovni.
 11427

Nová francouzsko-německá dohoda odsune Británii v Evropě na okraj

17. 5. 2017


Dobře řízené a jednotné vedení Evropské unie bude pro Británii problémem, píše Janan Ganesh ve Financial Times.
 

Britské novinové karikatury zobrazují Emmanuela Macrona jako loutku v rukou Angely Merkelové. Od druhé světové války se Británie nezbavila falešného dojmu, že je Francie slabá a Německo chce vládnout všem. Macron nyní usiluje o obnovu francouzsko-německého vedení Evropské unie. Británie si myslí, že se to nemůže stát, protože Francie je slabá a Německo chce dominovat Evropě. To první však nemusí být vždycky pravda a to druhé není pravda už sedmdesát let.

Andrew Stroehlein z HRW je jedním z dvaceti nejvlivnějších mezinárodních komentátorů na Twitteru

17. 5. 2017Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch patří k dvaceti nejvlivnějším mezinárodním komentátorům na Twitteru, uvádí Esglobal.org. Blahopřejeme a je nám potěšením, že je zároveň kmenovým spolupracovníkem Britských listů.


Trump "žádal o ukončení vyšetřování" proti Michaelu Flynnovi

17. 5. 2017

Bývalý ředitel FBI James Comey během slyšení v senátním výboru pro zpravodajské služby zveřejnil informaci, že jej prezident Donald Trump požádal o ukončení vyšetřování proti bývalému poradci pro národní bezpečnost Michaelu T. Flynnovi. Mělo k tomu dojít během schůzky v Oválné pracovně Bílého domu v únoru.

Spojené státy ztrácejí Asii. Nahradí je Čína

17. 5. 2017

Nehledě k chaosu ve Washingtonu by měly probíhající události v Pekingu znamenat budíček, napsali Ely Ratner a Samir Kumaray. Americké vedoucí postavení v Asii je ohroženo. Čína hostí více než 1 200 delegátů ze 110 zemí, včetně 29 hlav států. Událost se soustředí na program výstavby tolik potřebné infrastruktury spojující Asii, Blízký východ a Evropu.

Proč Rusko nemůže být americkým spojencem

17. 5. 2017

Nedávno jsem v americkém konzervativním a křesťanském prostředí zaznamenal nárůst pozitivních názorů na Vladimira Putina a touhu po americko-ruské vojenské alianci proti islamistickému terorismu, napsal George Barros.

Neobydlený tichomořský ostrov je zahlcen 37 miliony odpadky z umělé hmoty

17. 5. 2017Hendersonův ostrov je jedním z nejvzdálenějších míst na této planetě, avšak z nového výzkumu vyplývá, že je také téměř úplně zahlcen lidskými odpadky. Dokazuje to, jak lidská činnost likviduje donedávna nedotknutelné a neporušené životní prostředí.

Studie zjistila, že neobydlený ostrov, který je součástí území britského Pitcairnova ostrova v jižním Pacifiku a z něhož je do nejbližšího města 5000 km, je zahlcený nejméně 37 miliony odpadků z umělé hmoty.

Vědecké zkoumání zjistilo, že na plážích na ostrově je na každém čtverečním metrů 671 odpadků. Je to největší hustota odpadků, jaká kdy byla zaznamenána. Na ostrově se vyplavuje každý den 3750 odpadků z umělé hmoty. Ostrov je zahlcen 17 tunami odpadků.

A Babišova IDnes bojuje proti Evropské unii za to, že "zakázala rozdávání nákupních tašek z umělé hmoty". Ostuda. 

Netanjahu a Trump spolu hovořili telefonicky uprostřed rostoucího skandálu ohledně Rusku prozrazených výzvědných informací

17. 5. 2017Donald Trump a izraelský premiér Benjamin Netanyahu spolu hovořili telefonicky uprostřed rostoucího skandálu ohledně skutečnosti, že Trump sdílel důvěrné informace údajně dodané Izraelem, s Ruskem. 

Tento skandál je nejnovějším dramatem, které postihlo Trumpovu návštěvu v Izraeli a na Blízkém východě, která se má konat příští týden, i když Netanjahuův mluvčí tvrdil, že spolu Trump a izraelský premiér hovořili jen o podrobnostech jeho cesty.

Státy Perského zálivu nabízejí zlepšení vztahů s Izraelem

17. 5. 2017


Arabské státy Perského zálivu nabízejí konkrétní kroky k navázání lepších vztahů s Izaelem, pokud premiér Benjamin Netanjahu podnikne významné kroky k obnově blízkovýchodního mírového procesu.

Potenciální kroky zahrnují přímé telekomunikační spojení nebo povolení přeletů izraelských letadel.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Ukrajina zablokovala ruskou verzi Facebooku

16. 5. 2017


 Ukrajina zablokovala Vkontakte, populární verzi Facebooku v ruštině. Idiotské a poraženecké rozhodnutí. Kdy se Ukrajina poučí, že  se těžko odliší od Ruska tím že bude napodobovat ruský útlak?

 


PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2017

6. 5. 2017

V dubnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 49 606.77.  Výdaje na provoz Britských listů byly 68 363.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem dubna 2017 146 373.43 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

16446