Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Nevolilo přes sto milionů oprávněných voličů

Clintonová získala celkově o 200 tisíc hlasů více než Trump

9. 11. 2016

Hillary Clintonová získala o jedno procento více z odevzdaných hlasů, nicméně ve volebním systému v USA rozhodují počty volitelů získaných v jednotlivých státech, ne celkový součet. Více než 100 milionů oprávněných voličů nevolilo.

Editorka ruské propagandistické TV: Chválím dnes Ameriku!!

9. 11. 2016

Chci dnes jezdit po Moskvě s americkou vlajkou v okně automobilu. Jestli ji najdu. Přidejte se! Dnes si to Američané zasloužili, píše na Twitteru šéfredaktorka Putinovy propagandistické televize Russia Today Margarita Simonjan:

Jak je možné Trumpovi věřit jediné slovo?

9. 11. 2016 / Jan Čulík

Ve svém projevu po volebním vítězství uvedl Donald Trump, že je nutno poděkovat Hillary Clintonové, která se svou neúnavnou prací po mnoho let zasloužila o stát.

Jak je možno Trumpovi věřit jediné slovo, když ještě před čtyřiadvaceti hodinami hovořil o Clintonové, že je zkorumpována a patří do vězení?

Merkelová Trumpovi:

9. 11. 2016

"Německo a Amerika jsou spojeny hodnotami demokracie, svobody, a respektu před zákonem a důstojnosti člověka, bez ohledu na původ, barvu kůže, náboženství, pohlaví, sexuální orientaci či politické názory," řekla Merkelová v Berlíně. "Nabízím příštímu prezidentu USA spolupráci na základě těchto hodnot. Partnerství se Spojenými státy je a zůstává základem německé zahraniční politiky."

Dvě malá poučení z exit polls

9. 11. 2016 / Boris Cvek

Dovolte mi ještě krátké poučení z těchto voleb, k němuž jsem došel, když jsem se díval na podrobná data z exit polls.

Za prvé: i když proti sobě kandidují dva historicky snad ti nejneoblíbenější kandidáti na obou stranách, tak republikánští voliči podpoří drtivě republikána (před volbami jsem si myslel, že vyjádření zavedených republikánů povede k opaku), demokratičtí voliči demokrata. Tedy volby rozhodují nezávislí, středoví voliči. Těch byla asi třetina ze všech voličů, kteří volili.

Ty nejobtížnější otázky

9. 11. 2016

Děti vám cestou do školy dávají ty nejobtížnější otázky, píše na Twitteru moderátor Channel Four News Krishnan Guru-Murthy: "Kdo hlasoval pro Trumpa? Bude válka? Je to zlé? Proč chce být prezident?"

Američané chtěli svůj politický systém vyhodit do povětří - tak se jim to podařilo

9. 11. 2016

Trump byl první hvězdou reality TV, pořadu The Apprentice, který získal nominaci hlavní americké politické strany. Během své kampaně se musel bránit před kritikou, že je pachatelem sexuálních útoků, a střetl se s rodinou padlého vojáků a s Miss Universe. V sedmdesáti letech je nejstarší osobou v historii, která byla zvolena americkým prezidentem.

Trump kopíroval a pozměnil Reaganovo heslo, že "udělá Ameriku znovu velkou". Heslo odkazuje na údajný zlatý věk Ameriky - v padesátých, možná v osmdesátých letech. Naznačuje, že o něj Američané přišli, ale slibuje, že ho obnoví. Lidi to přímo oslovilo. Byl to apel na srdce, nikoliv na rozum, v zemi, jejíž vlastenectví není radno podceňovat.

Po dobu deseti let byl Trump v televizi hlavní postavou v realitním pořadu The Apprentice, v němž uchazeči soutěžili o šanci pracovat v Trumpových podnicích. Deset let vnímali miliony Američanů Donalda Trumpa jako úspěšného byznysmena, který má moc říci: "Jste propuštěn!"

Lekce i pro pražskou kavárnu: Trump vyhrál, protože liberálové NEPOSLOUCHALI

9. 11. 2016

To, co se stalo v USA v úterý, je katastrofa. Pro liberalismus i pro svět. Jak si začne prezident Trump vyřizovat účty se svými bývalými soupeři, začne vyvolávat spory s jinými zeměmi, pustí svou mimořádnou deportační policii na nejrůzmnější minority, všichni budeme mít brzo důvod litovat jeho nástupu na prezidentský trůn, píše Thomas Frank v deníku Guardian.

Zvítězil, protože Demokratická strana si zvolila naprosto neefektivní kandidátku. Byla to technokratka, která nabízela jemné ladění systému v situaci, kdy země chtěla na systém zaútočit kladivem. Joe Biden, schopný přímé a přesvědčivé řeči, či Bernie Sanders, inspirující postava bez skandálů, by pravděpodobně oba byli schopni Trumpa porazit, jenže tito kandidáti by nesloužili zájmům funkcionářů Demokratické strany.

Vybrat si kandidáta, jako byla Clintonová proti pravicovému monstru, které si vybrali Republikáni, bylo neuvěřitelné. To, že proti Trumpovi postavili Demokraté Clintonovou, znamenalo, že nevěří, že je Trump rizikem. Jejich oportunismus převládl nad zájmem země.

Způsobilo Trumpovo vítězství zamlžení hranice mezi fakty a lžemi?

9. 11. 2016

Výmluvy? Opět jasná paralela s Českou republikou?

Osm let žila země s Barackem Obamou jako prezidentem. Příliš často jsme se snažili bagatelizovat rasismus a resentiment, který bublal pod povrchem na internetu. Avšak informační smyčka byla rozbita. Na Facebooku vypadaly články v tradičních médiích, založených na faktech, stejně jako články z konspiračních ultrapravicových médií. Mluvčí toho, co dosud bylo nevyslovitelné, mají nyní přístup k obrovskému publiku. To byl kotel, s tak silně mizogynským jazykem, který pomohl zničit pověst Clintonové a zlikvidovat její kandidaturu. Ultrapravicový tisk systematicky a intenzivně šíříl neustálé lži, propagandu a konspirační teorie, kterých Trump zneužíval jako kyslíku pro svou kampaň. Hlavním jeho propagandistou a ředitelem kampaně byl Steve Bannon, klíčová postava ultrapravicové organizace Breitbart.

Vladimir Putin blahopřál Donaldu Trumpovi

9. 11. 2016

Vladimír Putin poslal Donaldu Trumpovi blahopřejný telegram. Ruský prezident doufá, že spoluprací s USA dojde k zlepšení rusko-amerických vztahů, uvádějí ruská média.

Rusko bylo široce obviňováno, že ve volbách podporovalo Trumpa a v Moskvě prokremelský politický analytik Sergej Markov nad výsledkem amerických prezidentských voleb jásal. Řekl, že Trumpovo vítězství bude větší šancí, že USA bude s Ruskem souhlasit ohledně Sýrie a že Spojené státy budou méně podporovat "teroristickou juntu na Ukrajině".

Popřel, že by Rusko zasahovalo do amerických voleb, ale dodal, "možná jsme trochu pomohli s Wikileaks".

Bojím se, co se stane, až se ukáže, že Trump je podvod

9. 11. 2016

To, že lidé jménem protikorupčního tažení v dobré víře zvolili podvodníka, zatímco deníky jako Daily Mail jsou nejreprezentativnějšími hlasy příslovečného veřejného mínění, je surreálné, ale bohužel nikoliv překvapivé. Myslím, že se Donald teď trochu uklidní, ale bojím se ještě víc toho, co se stane, až on a brexit (a možná brzo Le Penová) katastrofálně selžou a lidé si uvědomí, že byli zmanipulováni, píše na Facebooku historička Muriel Blaive.

Kdo by býval v roce 1989 tušil, jak rychle se rozpadne blyštivý kapitalistický, demokratický svět

9. 11. 2016 / Jan Čulík

Projekt samolibého přičlenění se České republiky k "civilizovanému Západu" je v koncích. Kdo by býval před čtvrt stoletím, v době pádu komunismu, tušil, že atraktivní, stabilní projekt západní demokracie se tak rychle rozloží. Normalizována byla zloba, iracionalita, hloupost, manipulace. Svět je daleko nestabilnější než kdy předtím. Trumpovo blábolivé vítězství posílí xenofoby a nenávistníky po celém světě. Zabrání řešení nejvýznamnějšího problému současnosti - globálního oteplování, o němž v americké předvolební kampani nebylo ani zmínky. Trumpovo vítězství zjevně povzbudí Le Penovou, Wilderse, Farage, Zemana, Orbána, Putina. ČR, Evropu i svět čekají velmi nebezpečné časy,

Otevírá se před námi temná cesta

9. 11. 2016

"Jsem zlomená," píše na Facebooku Ilona Wiss po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Její rodiče museli utéct za druhé světové války před Hitlerem do USA. "Cítím se ztracená. Jsem zdrcená z temné cesty, která se před námi otevírá. Obracím se v myšlenkách ke svým rodičům, k tomu, co byli nuceni přestát, jak přežili a jak se jim dařilo v této zemi. Pronásledují mě obrazy událostí, které změnili směr jejich života a bojím se, že budeme čelit něčemu podobnému. Musíme se obrátit k těm nejmoudřejším mezi námi o radu. Když jsem ráno pozorovala východ slunce, žádala jsem vesmír, abychom měli dost odvahy a moudrosti najít společnou cestu... Znovu jsem si připomněla slova dalajlámy: Jedno jsme."

Demokracie v Americe - ve slepé uličce

9. 11. 2016


Na sklonku amerických voleb Hillary Clintonová v průzkumech vedla, ale jen nepatrně. Úspěch Donalda Trumpa je logickým důsledkem dekády trvající eroze liberální demokracie v Americe, napsal Georg Diez.

Michael Moore: Toto je o tom, že Amerika chce opustit Ameriku

9. 11. 2016

Michael Moore: My jsme dnes uprostřed našeho dnešního brexitu, až na to, že nejde o to, že bychom chtěli odejít ze severní Ameriky nebo z Evropy. Toto je o tom, že Amerika chce opustit Ameriku. Opravdu se chystáme jmenovat Donalda Trumpa svým prezidentem? A opustit to, čím jsme? Protože tohle přesně to znamená. Už za několik hodin to zjistíme, a když se zeptáte kohokoliv, mě, kohokoliv, kdo se na to dívá takhle, všichni máme teď břicho v křeči.

Protože jsme viděli, co jste udělali vy, viděli jsme vaše průzkumy veřejného mínění, "Ale ano, brexit prohraje." Já jsem byl v Británii v tom týdnu před brexitem. Viděl jsem ty přípravy, ty mejdany na oslavu vítězství, zátky na šampaňském. "Zůstáváme v Evropě! Zůstáváme v Evropě!" A pak - rána.

Já jsem zůstal vzhůru celou noc, protože jsem se díval na to zatracené představení, jak lidi pro brexit už bědovali, že prohráli - "No, dělali jsme, co jsme mohli." A pak najednou: "Cože? Sláva!! My jsme vyhráli!"

Pak jsem opravdu chtěl, aby se objevil Monty Python a odvysílal zprávy.

V mauzoleu Donalda Trumpa, aneb Nakoukání do amerycké kultůry na objednávku slavnoj češskoj národu

9. 11. 2016 / Karel Dolejší


Když začínám psát tento komentář, Donald Trump vede v Pensylvánii nad Hillary Clintonovou o procentní bod a zbývá spočítat jen 1,5 % hlasů. Pokud zde Trump vyhraje, získá 20 volitelů a bude jich mít na své straně již 266. Protože téměř jistě zvítězí na Aljašce a velmi pravděpodobně v Arizoně, získá dalších 14 volitelů. Ke zvolení prezidentem přitom potřebuje 270 volitelů.

Co se stalo s politikou v Americe? Co to lidem způsobí?

9. 11. 2016

Frank Luntz, průzkumník veřejného mínění: Je to katastrofa. Je to trapné. Nerad kritizuju Ameriku před zahraničními diváky, ale nemám pro tuto volební kampaň nic jiného než kritiku. Byla prázdná, o problémech se nehovořilo, bylo to všechno osobní. Je to likvidace pověsti a panebože, měli bychom se stydět. A bude to trvat léta, než se to napraví. Moderátor: Obamovou kletbou bylo, že ho blokoval republikánský Kongres i Senát. A že během poslední části jeho prezidentského úřaadu nemohl absolutně prosadit nic. Jak to dopadá dnes večer s Kongresem pro Clintonovu? Frank Luntz: Očekávám, podle toho, co jsem viděl, že buď to bude 50-50, což je většina Demokratů, anebo 51-49, což bude většina Republikánů. Je to příliš těsné a až budete vysílat zítra večer, zřejmě stále ještě nebudete vědět, kdo ovládá Senát a Sněmovna reprezentantů bude zjevně znovu v rukou Republikánů.

Rozhovor Britských listů 82:

Štvalo nás, že nikdo nepomáhá

4. 11. 2016

Navzdory převládajícímu mediálnímu diskursu v ČR, který se nenávistně vymezuje vůči uprchlíkům, existují v zemi desetitisíce lidí, kteří uprchlíkům aktivně pomáhají, finančně i osobně. O tom hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s Marií Heřmanovou z organizace Pomáháme lidem na útěku. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. listopadu 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Migrace: Co kdyby Trump vyhrál?

9. 11. 2016


Americké prezidentské kampani dominovalo téma přistěhovalectví - tak jako nikdy předtím. Donald Trump často opakoval slib, že pokud bude zvolen, postaví na hranici s Mexikem "velkou, krásnou" zeď, což mu pomohlo zajistit si Republikánskou nominaci. Jeho rétorika ohledně ilegální imigrace zřejmě udeřila na citlivou strunu mnoha Američanů z dělnických vrstev.

Když to Moskva se vměšováním do voleb myslí vážně:

V USA Kreml řídí hacking emailů. Na Balkáně organizuje puče

9. 11. 2016


Američané v posledních měsících uvažují nad možností zkompromitování integrity volebního systému. Důkazy jsou přesvědčivé. Vláda oficiálně ukázala na Rusko, pokud jde o hacking Demokratického národního výboru, a FBI podezírá Moskvu z odcizení emailů Hillary Clintonové.

Iráčané se radují, že si konečně směli oholit "islámský" vous

8. 11. 2016

"Já ty vousy nenávidím. Bože, jak já ty vousy nenávidím."

Většina civilistů, osvobozených v iráckém Mosulu si okamžitě nechává oholit vousy, které je nutil nosit Islámský stát. Pomáhá jim v tom armáda dobrovolnických holičů.

Islámský stát zavedl nejrůznější absurdní zákazy a příkazy. Bylo zakázáno kouřit, dívat se na fotbal a nosit oděvy s firemními logy. Muži se povinně nesměli holit.

"Musel jsem jejich příkazy dodržovat," řiká Mahmud Sabah, dvacetiletý mladík z Mosulu. "Měl jsem vousy a všechno, ale nikdy jsem si neudělal selfie. Chci ty vzpomínky vymazat."

Jak pokračují irácké bezpečnostní jednotky v osvobozování Mosulu, civilisté se uchylují do táborů pro interní uprchlíky v Iráku. Jako první požadují oholení svých vousů.

Maysar Jasim, který do tábora dorazil před dvěma dny, vzrušeně předbíhá ve frontě na holiče. "Chci vypadat jako David Beckham!" Má na sobě fotbalové tričko se jménem Christiana Ronalda, portugalské logo muselo být za vlády Islámského státu z trička strženo. "Nenávidím tyhle vousy. Pane Bože, jak já je nenávidím."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Prosíme, pomozte. Proč nepomáhá česká vláda?

7. 11. 2016Aktuální info z uprchlického tábora Malakasa v Řecku - je tam 700 lidí- 300 dětí i miminka a 400 dospělých. Dostávají jen jedno jídlo denně, a to většinou polévku. Rodiče přenechávají svoje porce svým dětem, a tak slábnou. Tábor je do půli lýtek dospělého člověka pod vodou. Jsme ve spojení s německým dobrovolníkem. Mnoho lidí je tam jen v letním oblečení. Tábor řídí řecká armáda, ale vyřizujeme povolení, píše Eva Zahradníčková ZDE

Nutně potřebují:

- zimní oblečení (děti tam nemají povětšinou ani boty)

-holínky nebo pevnou a teplou obuv

-ponožky

-spacáky či deky

-konzervy, trvanlivé potraviny (velmi nutné)

- plenky

-krémy pro děti na opruzeniny

-čaj a kávu +cukr

Prosím, pomozte!

Dobrá zpráva je, že přestalo pršet. Ale nic jiného se nezměnilo. Jsme v kontaktu s uprchlíkem, který v táboře žije a velmi prosí o pomoc. Všichni tam mají hlad, trpí zimou a nemají žádné vyhlídky, že by se něco mělo změnit.

Viktor Orbán neprosadil v parlamentě protiimigrační zákon

8. 11. 2016

Změna zákona, navržená maďarským premiérem Viktorem Orbánem, která měla zakázat přijímání imigrantů v Madarsku, v maďarském parlamentě nedosáhla potřebné dvoutřetinové většiny, takže nebyl přijat. Byl podpořen 131 hlasy v 199 členném parlamentě, k jeho schválení však bylo zapotřebí 133 hlasů.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2016

31. 10. 2016

V říjnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 26 557,93 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 48 802 Kč. Příjem z reklamy byl 9160 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2016 79 981,02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Evropský parlament bude jednat o plánu poskytnout Britům občanství EU

8. 11. 2016

Evropský parlament bude jednat o plánu, v jehož rámci by jednotliví britští občané měli právo si zachovat své občanství Evropské unie a s tím spojené výhody. Návrh, který byl předložen jednomu parlamentnímu výboru jako dodatek, navrhuje, aby dostali občané bývalých členských zemí EU individuální právo udržet si "asociační občanství" Evropské unie. Takoví "asociační občané" by měli právo volného pohybu po Evropské unii a také by měli právo hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. Potenciálně by to umožnilo Britům, kteří žijí a pracují mezi Británií a některými jinými zeměmi Evropské unie, aby brexit nenarušil jejich život. Mladým Britům by to dalo možnost utéci ze stále izolacionističtější Anglie.

Návrh předložil Chalres Goerens, liberální europoslanec z Lucemburska. Bude o něm jednat parlamentní výbor pro ústavní záležitosti.

Stoupenci brexitu v Anglii návrh odsoudili jako "šokující" a "diskriminační". "Sedmnáct milionů Britů hlasovalo pro brexit, a proto Británie jednotně odejde z EU," vyjádřila se jedna probrexitová aktivistka.

Evropa se s přicházející zimou vykašlala na uprchlíky uvízlé v Řecku

8. 11. 2016

Více než 60 000 žen, mužů a dětí uvízlo v Řecku v důsledku uzavření hranic na západním Balkánu a špatně prováděného relokačního plánu EU. Tisíce lidí žijí v děsivých podmínkách na řeckých ostrovech. Desetitisíce žijí za politováníhodných podmínek v táborech na řecké pevnině, bez přístupu k jakýmkoliv službám.

Úřad OSN pro uprchlíky spolu s řeckými úřady plánují v některých místech pro přicházející zimu nahradit stany prefabrikovanými ubytovacími jednotkami. Jinde se plánuje instalace topení.

Avšak mnoho největších a nejhorších táborů, kde žijí tisíce lidí, zůstává nepřipravených na zimu.

Skotská vláda se u Nejvyššího soudu v případě brexitu postaví proti vládě londýnské

8. 11. 2016

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová potvrdila, že skotská vláda se bude účastnit odvolacího jednání u britského Nejvyššího soudu ohledně článku 50 Lisabonské smlouvy a postaví se přitom proti londýnské vládě.

Sturgeonová potvrdila, že nejvyšší skotský právní činitel, Lord Advocate, podá oficiální žádost skotské vlády o zásah do odvolání londýnské vlády proti rozhodnutí Vysokého soudu z minulého týdne, že londýnská vláda musí požadovat souhlas Dolní sněmovny s rozhodnutím aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu z EU.

Sturgeonová dodala, že i skotský parlament musí být oficiálně konzultován ohledně tohoto rozhodnutí. Dodala:

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Merkelová varuje před ruskými kybernetickými útoky na německé volby

9. 11. 2016


Německá kancléřka Angela Merkelová varovala, že se Rusko může napřesrok pokusit o ovlivnění německých voleb prostřednictvím kybernetické války a dezinformací. Washington viní Moskvu ze snahy ovlivňovat prezidentské volby - a analytici tvrdí, že cílem Kremlu je destabilizovat Německo i EU a posílit v nich vnitřní dělící linie.

Skotsko: Jasnovidná koza předpovídá, že americké volby vyhraje Clintonová

8. 11. 2016Koza jménem Boots, žijící na farmě v městě Jedburgh ve skotském hrabství Roxburghshire, která se specializuje na předpovídání budoucnosti, rozhodla, že americké prezidentské volby vyhraje Clintonová.

Metoda, kterou koza používá, je jednoduchá: Koza volí mezi dvěma kusy papíru, na každém z nichž je napsána odpověď.

Koza letos na jaře správně předpověděla, že Británie bude hlasovat pro brexit.

Zdroj ZDE

Bill Clinton: Šéf britské Labour Party byl "nejzuřivější" ("nejšílenější"?) muž v místnosti

8. 11. 2016

Wikileaks pokračuje ve zveřejňování emailů Johna Podesty, šéfa volební kampaně Hillary Clintonové, které zřejmě ukradly ruské tajné služby. Dnes zveřejnily transkript, v němž Bill Clinton označuje šéfa britských labouristů Jeremyho Corbyna za "nejšílenějšího" (?) člověka v místnosti. Britští novináři však poukauzjí na to, že i když slovo "maddest" v angličtině znamená "nejšílenější", v američtině znamená "nejrozhněvanější". Tak si vyberte:

"Když se podíváte po světě - britská Labouristická strana se zbavila svého (neslyšitelného) šéfa, Davida Milibanda, protože zuřila, že byl součástí vlády Tonyho Blaira v irácké válce. A posunula se doleva a jmenovala šéfem jeho bratra, protože to britské labouristické hnutí chtělo. Když je porazil David Cameron ve volbách, dospěli k zajímavému závěru, že prohráli, protože se neposunuli dost daleko doleva, a tak si zvolili šéfem Labouristické strany prakticky člověka z ulice. To je charakteristické - totéž se stalo v řeckých volbách - že když mají lidi dojem, že byli podvedeni a nečekají, že pro ně někdo někdy cokoliv udělá, prostě chtějí, aby je zastupoval nejrozhněvanější člověk v místnosti. A to je psychologicky naprosto pochopitelné...."

Americké prezidentské volby 2016

Tajnosti okolo amerických prezidentských voleb

8. 11. 2016 / Daniel Veselý

Ve středu budeme znát jméno 45. prezidenta či prezidentky Spojených států. Jsme svědky snad nejvyhrocenější prezidentské kampaně v dějinách této země, kdy oba uchazeči o křeslo v Oválné pracovně čelí všemožným skandálům. Zakladatel WikiLeaks Julian Assange v těchto dnech poskytl novináři a dokumentaristovi Johnu Pilgerovi rozhovor o tajnostech amerických prezidentských voleb, který odvysílala prokremelská televize Russia Today. Považuji tuto skutečnost za selhání západních sdělovacích prostředků, protože nebyly schopny Assangeovi poskytnout prostor pro vyjádření k tomuto ožehavému tématu a také proto, že mu nebyla dána možnost čelit obviněním, jež se sesypala na jeho hlavu, potažmo na adresu WikiLeaks.     

Britská premiérka Mayová se v Indii uchází o obchodní vztahy, ale nechce Indy vpustit do Británie

8. 11. 2016

Britská premiérka Theresa Mayová na návštěvě Indie: "Přijeďte a podnikejte a pak hned odjeďte."

Vzhledem k tomu, že Anglie hlasovala pro brexit a do londýnské vlády se dostali probrexitoví a protiimigrační maniaci, jedna z předních těchto maniaků, nevolená premiérka Theresa Mayová, prohlašuje, že chce po odchodu Británie z EU intenzivně rozvíjet hospodářské styky s jinými zeměmi, například s Austrálií či Indií. Proto je právě na obchodní návštěvě v Indii.

Indové ovšem požadují přístup pro indické studenty do Británie, který Mayová už od doby, kdy zastávala funkci ministryně vnitra, drasticky omezuje. Mayová chce obchod s Indií, jenže ta - stejně jako Evropská unie - požaduje volný pohyb obyvatelstva.

Je to ztrapňující fraška, v níž je Anglie v důsledku vlády nekompetentních euroskeptických maniaků terčem posměchu celého světa.

Čína výrazně zpřísnila svůj zákon o kontrole internetu

7. 11. 2016

- Celá řada firem bude cenzurovat "zakázané" informace a nutit uživatele internetu, aby poskytovali svá reálná jména a osobní informace

- "osobní informace a další nedefinovaná podnikatelská data" bude vláda shromažďovat a archivovat

- uživatelům internetu bude mj. od nynějška zakázáno "snažit se svrhnout socialistický systém", "vymýšlet či šířit falešné informace či destabilizovat hospodářský pořádek" a "používat internetu k vyvolávání separatismu či poškozování národní jednoty". Tyto zločiny, z nichž jsou některé definovány v čínském trestním zákoníku, jsou běžně používány k věznění pokojných aktivistů.

Za poslední rok vydaly čínské úřady četné směrnice na potlačování svobody projevu na internetu, kriminalizují "šíření nepodložených zpráv" o přírodních katastrofách. Jednotlivci včetně lidskoprávního právníka Pu Zhiqianga a ujgurského ekonoma Ilhama Tohtiho byli stíháni za to, že na internetu debatovali o státní politické strategii. Policejní zpráva charakterizovala sítě VPN, které v Číně široce používají podnikatelé, novináři i obyčejní uživatelé internetu, aby se vyhnuli čínské blokaci internetu, jako "teroristický software".

Kdo nese vinu za tyto strašlivé americké volby?

8. 11. 2016

Z jednoho průzkumu veřejného mínění vyplynulo, že 22 procent samotných Trumpových stoupenců je přesvědčeno, že Trump zahájí jadernou válku. Přesto byli ochotni pro něho hlasovat. Nikdo z nich nebude moci říci: "Nevěděli jsme to."

Nynější prezidentská kampaň v USA byla hororem. Vyvalil se na veřejnost guláš rasismu, mizogynie a každodenního násilí. Osm z deseti amerických voličůl uvádí, že jsou prezidentskou kampaní zhnuseni. Odehrál se maratón urážek, hrozeb a lží, piše Jonathan Freedland.

Vinu za to nese jediný muž. Donald Trump se posmíval svým oponentům za to, jak vypadají, zesměšňoval ženy, posmíval se válečným hrdinům, nadával etnickým a dalším menšinám hrubým, bigotním jazykem, posmíval se invalidům, bušil se do prsou válkychtivými návrhy státního terorismu, které by pošlapaly americkou ústavu a vyvolaly třetí světovou válku, a každý den z něho padaly desítky a desítky lží.

Britská prokuratura zkoumá trestní oznámení proti aktivistům za brexit, kteří voličům před referendem lhali

8. 11. 2016

Trestní oznámení proti aktivistům za brexit z předvolební kampaně Vote Leave a Leave.EU za to, že voličům před červnovým referendem lhali, podala nezávislá slupina, v jejímž čele stojí profesor Bob Watt, expert na volební právo z univerzity v Buckinghamu.

Podle britského volebního zákona je tzv. "nevhodný vliv" považován za korupční praxi. Jeho součástí je i užití "podvodného argumentu či výmyslu" ve snaze "ochromit nebo mít v úmyslu ochromit svobodný průběh voleb".

Trestní oznámení, které Watt a jeho kolegové vypracovali, se soustřeďuje na "příklady, kdy aktivisté za brexit tvrdili skutečnosti, o nichž věděli, že jsou zavádějící", jako například bylo často citované lživé tvrzení, že členství v EU stojí Británii 350 milionů liber týdně. Jiným lživými tvrzeními v letácích stoupenců brexitu byly výroky, že firmy Nissan a Unilever podporují odchod Británie z EU, stejně jako tvrzení, že "do EU vstupuje Turecko" a tvrzení, že "Británie nemá kontrolu nad vlastními hranicemi".

Pokud by bylo trestní stíhání úspěšné, neovlivnilo by to výsledek referenda, ale vedlo by to k soudnímu potrestání jedinců, kteří činili lživé výroky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ann Coulter: Trump hájí lidi proti vládnoucí třídě

8. 11. 2016

"Jde o to, že obě politické strany nechaly Trumpovi úplně volnou ruku," řekla v televizi BBC v pondělí večer americká pravicová komentátorka Ann Coulter. "Trump není Republikán, ani není Demokrat. Je to jako že uviděl na chodníku tisícidolarovou bankovku, kterou nikdo nezvedal, tak si ji vzal. Ve všech zásadních politických otázkách, ať jde o nekonečné války na Blízkém východě, obchodní dohody, které likvidují pracovní příležitosti, a hlavně otevřené hranice a nezvládaná ilegální imigrace, přišel Trump a zaujal nejpopulárnější postoj. Proto na Trumpa útočí kvůli jeho osobnímu vystupování. Jenže ono to o Trumpovi není a nikdy to o něm nebylo. Je to o jeho politických postojích. Jsou to lidi proti vládnoucí třídě."

Clintonová má mírnou převahu v průzkumech veřejného mínění a hlasuje pro ni drtivá většina Hispánců

7. 11. 2016

Trump by však mohl zvítězit prostřednictvím hlasů chudých bělošských Američanů

V pondělí skončila americká prezidentská kampaň tam, kde začala - v ekonomicky kolabujících státech USA s rozloženým tradičním průmyslem.

V posledních hodinách signalizovaly průzkumy veřejného mínění malý, ale trvalý náskok pro Clintonovou. V těch státech, kde už hlasování začalo, hlasuje drtivá většina Hispánců pro Clintonovou, protože jsou zděšeni Trumpovou protiimigrační rétorikou.

Trump doufá, že se mu podaří zaktivizovat rozhněvané příslušníky americké dělnické třídy v tradičně Demokratických, tedy levicových, původně průmyslových regionech, avšak k vítězství by potřeboval získat také státy Florida a Severní Karolína.

"Znovu vytvoříme pracovní příležitosti a bohatství, které vám bylo ukradeno," lhal Trump voličům v Severní Karolíně. "Znovu tu budou pracovat horníci a dělníci v továrnách."

Prezident Obama varoval, aby lidé Trumpovým manipulacím nepropadli: "Nemyslím, že Trump zná nějaké pracující kromě těch, kteří pracují na jeho golfovém hřišti a uklízejí v jeho hotelu."

Trump se chvástá, že jeho volební vítězství "bude jako brexit, ale znásobený padesátkrát!" V Minnesotě, kde žije největší komunita somálských Američanů, na ně Trump otevřeně zaútočil: "Sem přišlo velké množství somálských uprchlíků bez vašeho souhlasu. Katastrofa," říkal Trump. Trump systematicky útočí na syrské uprchlíky a přislíbil, že za jeho vlády žádní do USA nebudou vpuštěni. V Minnesotě k nim přidal i Somálce.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak Trump zemanovsky zkresluje skutečnosti

7. 11. 2016

Donald Trump tvrdí, že prezident Obama "řval na demonstranta", avšak záběry toho incidentu ukazují jinou verzi událostí:

Trump: "Kdybych já mluvil tak, jak Obama mluvil k tomu demonstrantovi, řekli by 'ten se zbláznil'!

Obama: "Počkat. Je to v pořádku. Hej! Počkejte! Žijeme v zemi, která respektuje svobodu projevu."

Trump: "On na toho demonstranta řval. Opravdu na něho řval."

Obama: "Zdá se, že on sloužil v naší armádě a to musíme respektovat."

Trump: "Jen se na to video podívejte Prostudujte to a uvidíte, co se dělo."

Obama: "Byl to starší člověk a starší lidi musíme respektovat."

Trump: "A on na toho demonstranta řval tak dlouho. Upřímně řečeno, bylo to ostudné."

Obama: "Nehlučte, hlasujte! Nehlučte, hlasujte!"

Trump: "Kamery ukazovaly jen Obamu, a já říkám, to je divné. Viděli jste to dnes v televizi, že jo. "

(záběry protrumpovského demonstranta na Obamově akci)

18417