Slavný komentátor z deníku Washington Post:

Trumpova Amerika mě děsí

10. 11. 2016

čas čtení 2 minuty

Moderátor Jon Snow: Vy jste gay, jste černoch, a jste slavný komentátor deníku Washington Post. Je tohle vaše Amerika? Máte obavy, že se může stát jinou Amerikou?

Jonathan Capehart, komentátor deníku Washington Post: To je velmi silná otázka, Jone, a dojímá mě až téměř k mlčení. Protože zvolení prezidenta Obamy bylo velkým okamžikem pro tuto zemi a nyní stojíme dva měsíce od toho, promiňte, kdy to všechno zmizí (pauza). A jako Afroameričana, jako otevřeně přiznaného homosexuála a jako Američana mě to děsí.

Jon Snow: Leno, slyšela jste to? Můžete dát Jonathanu Capehartovi nějaké ujištění, že toto je jeho Amerika, stejně, jako je to vaše Amerika? Vy Donalda Trumpa znáte.

Lena Epstain, Trumpova kampaň, Michigan: Ano, Jone, dovolte mi, abych přímo reagovala na to, co jste řekl, protože s vámi opravdu soucítím a chci vás ujistit, na základě mé osobní zkušenosti s panem Trumpem, že je to dobrý člověk, že je to schopný člověk a že má rád všechny Američany, včetně vás a vaší komunity. A jako někdo, kdo mu bude velmi blízko, jak půjdeme dopředu, soustředím se na to, abych hájila i vaše zájmy. Je mi líto, že cítím vaši bolest a jsem s vámi a vím, že spousta lidí má strach.

Jon Snow: Leno, děkuji vám, dovolte, abych se vás, Jonathane, na to zeptal, odvozujete nějakou útěchu z toho, co řekla?

Jonathan Capehart: Měl jsem příležitost osobně se setkat s tehdy pouze občanem Donaldem Trumpem. Dělal jsem s Donaldem Trumpem rozhovor v jeho kanceláři - bylo to těsně po té kontroverzi s údajně falešným Obamových rodným listem -

Jon Snow: Ohledně toho, zda je Obama vůbec Američan?

Jonathan Capehart: - zda je Američan, a tedy legitimní prezident Spojených států. Byl vřelý, přátelský, šarmantní, zajímavý. Ten muž, který stál v čele své prezidentské kampaně za posledních 15 měsíců, to není ten muž. A proto se já i tolik dalších lidí bojíme. Proto se já a tolik lidí modlíme za tento národ.

Globalizace je mrtvá a zvítězila nadřazenost bělochů

10. 11. 2016

čas čtení 5 minut

Trumpovo vítězství je zradou etnických menšin a žen. Neoliberální model selhal.

Loni v létě jsem předpověděl, že pokud se nerozloučíme s ekonomikou vysoké nerovnosti, vysoké zadluženosti a nízké produktivity, občané v mnoha zemích začnou hlasovat pro likvidaci globálního pořádku. S brexitem a s Trumpem je ten proces nezastavitelný - a další vlna této tsunami zasáhne Itálii a Rakousko při jejich plebiscitech dne 4. prosince.

Donald Trump se stal americkým prezidentem nikoliv kvůli "americké bělošské dělnické třídě", ale protože miliony středostavovských a vzdělaných amerických občanů pohlédly do nitra své duše a nalezly tam zubícího se bělošského supremacistu. A obrovské množství nenávisti vůči ženám, argumentuje Paul Mason.

Americké prezidentské volby 2016

Prezident Trump patrně bude ve vleku korporátních lobbistů a neokonzervativců

10. 11. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Pro mnohé překvapivé vítězství kontroverzního magnáta Donalda Trumpa lze charakterizovat jako jadrný nesouhlas deindustrializované Ameriky, opomíjených a frustrovaných lidí, ale i voličů s vyššími příjmy s neoliberálním statem quo a také jako neblahý posun k politické kultuře rasismu, sexismu a násilí; k politice autoritářství, ba fašismu. Je to zároveň nepříjemný, byť potřebný budíček pro mnohdy od reality odtržené liberály a levičáky, kteří bez rozmyslu podporovali sebevědomou kandidátku symbolizující tento establishment, a to navzdory její názorové nekonzistenci, skandálům či reálním politickým rozhodnutím, která vedla k rozsáhlé destrukci a úmrtí tisíců lidí.

Co lze usuzovat o nevyzpytatelné politice Donalda Trumpa

Trump prezidentem? Už se tolik nesmějeme…

10. 11. 2016 / Kryštof Kozák

čas čtení 6 minut

Jako mnozí mí kolegové na amerických univerzitách jsem nevěřil, že Trump stane prezidentem, dokonce jsem si na Hillary vsadil peníze. Naivně jsem věřil desítkám konzistentních předvolebních průzkumů a spoléhal jsem především na americké ženy, které by přece neměly volit někoho, kdo je otevřeně uráží a chlubí se tím, že těm hezčím na potkání sahá mezi nohy. Je zajímavé, že lidé, se kterými jsem se o tom v Čechách bavil a kteří se o americkou politiku zdaleka tak nezajímají, často instinktivně správně tipovali Trumpovo vítězství. Zřejmě správně intuitivně přečetli širší celosvětový trend, kdy v politice vítězí silné osobnosti slibující jednoduchá řešení, často na úkor cizinců a přeshraničních vazeb.

Autor je vedoucím Katedry severoamerických studií na FSV UK v Praze.

Trump jako symptom krize důvěry a společenské nevolnosti

Na čele bídných vstříc jde nám šašek

10. 11. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Prezidentem USA se stal chorobně lživý egomaniak a ignorant. Prostá zpráva o stavu světa. V tom světě, ve světě západních demokratických kultur, totiž došlo na totální krizi důvěry v politiku, v její podstatu a její smysl. Přízemní šovinista je pro většinu amerických voličů nikoliv lepší volba, ale zoufalá volba. Trump v Bílém domě je vizitkou a mementem pro celý západní svět. Lidé v demokratických zemích přestali většinově věřit v politiku a volí na protest. Netuší, že volí sami proti sobě, jelikož egomaniaci se o druhé zajímají jen jako o zdroj vlastního ukojení. Na čele bídných nepřichází klaun, jak zpíval Kryl. Na čele bídných přichází šašek jako ztělesnění společenské nausey.   

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Trumpovi voliči vědí, co nechtějí, ale nevědí, co chtějí

10. 11. 2016

čas čtení 3 minuty

Jednou z posledních Trumpových předpovědí bylo, že jeho zvolení bude "brexitem plus, plus, plus". Byl to kód pro šok, který byl uštědřen evropské politice o čtyři měsíce dříve, když voliči odmítli selhání údajné vládnoucí třídy, která podle nich nesplnila své přísliby a povinnosti. Dlouhá desetiletí zajišťovala městská, vzdělaná a samolibá elita, aby bohatla a aby chudí chudli. Důsledkem byla rebelie obyčejných lidí, jaké pravidelně vyženou demokracii z její zóny pohodlnosti.

Jenže jak Trump v Americe, tak stoupenci brexitu v Británii zřejmě vůbec nemají jasno, co chtějí. Tak tomu při povstáních bývá často. Vědí, co nechtějí. To jim řekl Trump, píše Simon Jenkins.

Ve středu se proti Trumpovi konaly demonstrace v četných amerických městech

10. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Ve středu večer se konaly proti Trumpově vítězství a rétorice, kterou zvolený prezident používal během kampaně. Většina demonstrantů se v časných ranních hodinách ve čtvrtek rozešla.

Demonstrace se konaly mj. v New York City, v Chicagu, v Bostonu, ve Philadelphii, v San Francisku, v Los Angeles, v Oaklandu, v Seattle, v Portlandu a ve Washingtonu DC.

Velký zájem od Američanů se projevil o emigraci na Nový Zéland. Za posledních 24 hodin zaznamenal imigrační server Nového Zélandu 56 300 návštěv - normální denní počet je 2300.

Je pravda, že z Trumpových stránek zmizelo prohlášení o zákazu vstupu muslimů do USA, jenže je to v důsledku technického opatření, které odstranilo všechna tisková prohlášení z jeho stránek.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Lidé najednou chápou, co je ohroženo

10. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

Andrew Stroehlein, Human Rights Watch, Brusel: Za poslední dva dny obrovským způsobem vzrostl zájem o lidská práva. Lidi najednou chápou, co je ohroženo.

Konec Západu, jak jsme ho znali

10. 11. 2016

čas čtení 2 minutyVideorozhovor v angličtině ZDE

Moderátorka: Co bude znamenat Trump v prezidentské funkci pro širší svět? Hovoříme s naší zahraniční editorkou Lyndsey Hilsum. Hovoří tu o tom jako o zemětřesení. Je to zemětřesení i mezinárodně?

Lyndsey Hilsum: To určitě. Diplomaté hovoří o tom, že tohle možná bude konec Západu, jak jsme ho znali od konce druhé světové války. Jinými slovy, aliance Ameriky a západní Evropy na základě shodných zásad mezinárodního práva a demokracie v rovnováze nebo v opozici vůči Rusku a Číně. Tento základní stavební kamen světového pořádku byl možná nyní zlikvidován. Donald Trump také hovoří o tom, že chce daleko více zbrojit. Říká, že moc by měla přejít daleko víc do Pentagonu, pryč z National Security Agency, chce víc vojáků, víc letadlových lodí, ale nechce zasahovat někde, jako třeba v Sýrii. To skončilo. O tom nechce nic vědět. Chce vést izolacionistickou politiku vojenské síly.

Historik Simon Shama: Toto není chvíle na klid

10. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

"Toto není chvíle na klid. Toto není chvíle na klid. Je to chvíle na to, abychom se postavili proti tomu, co se zdá být nesmírně nebezpečným okamžikem v americké historii. George Washington před 230 lety ve svém projevu na rozloučenou varoval před despocií. A tomu právě čelíme."

Andrew Sullivan: Americká republika se zrušila

10. 11. 2016

čas čtení 4 minutyVideorozhovor v angličtině ZDE

Moderátor Jon Snow: Hovoříme nyní s britským autorem Andrewem Sullivanem, přispívajícím editorem New York Magazine. Andrew Sullivan je politický konzervativec, ale sociální liberál, který naléhal na Američany, aby nehlasovali pro Trumpa. Oni ale pro něho hlasovali. Vy jste přes noc napsal tento článek. V něm píšete "Republika se zrušila". Jak to myslíte?

Andrew Sullivan: Amerika byla vždycky vybudována na vlastní samosprávě. Že se lidi starali sami o sebe. Drželi si vládu od těla. A teď se lidi rozhodli, že předají veškerou vládu a správu svých věcí jedinému muži. Jedinému člověku, který to všechno pro ně zařídí. "Já sám to napravím." To je touha zbavit se všech problémů, napravit neřešitelný konflikt ve Washingtonu a předat to všechno jedinému muži.

Rasisté považují Trumpovo vítězství za signál

Vlci přicházejí, vy jste lovná zvěř

10. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

Stejně jako po brexitu, také po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA začalo docházet k rasistickým útokům, zatím ve verbální podobě v digitálním prostoru. "Vlci přicházejí, vy jste lovná zvěř," zněl jeden z tweetů Trumpova voliče na adresu imigrantů. Na sociálních sítích se objevují výzvy tipu "táhněte, odkud jste přišli". Trumpovi příznivci útočí také na levičáky, někteří naopak sdílejí video jednoho ze strůjců brexitu, anglického populisty Nigela Farage. Na problém upozornil deník Independent.

Jak je možné Trumpovi věřit jediné slovo?

9. 11. 2016 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Ve svém projevu po volebním vítězství uvedl Donald Trump, že je nutno poděkovat Hillary Clintonové, která se svou neúnavnou prací po mnoho let zasloužila o stát.

Jak je možno Trumpovi věřit jediné slovo, když ještě před čtyřiadvaceti hodinami hovořil o Clintonové, že je zkorumpována a patří do vězení?

Dvě malá poučení z exit polls

9. 11. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Dovolte mi ještě krátké poučení z těchto voleb, k němuž jsem došel, když jsem se díval na podrobná data z exit polls.

Za prvé: i když proti sobě kandidují dva historicky snad ti nejneoblíbenější kandidáti na obou stranách, tak republikánští voliči podpoří drtivě republikána (před volbami jsem si myslel, že vyjádření zavedených republikánů povede k opaku), demokratičtí voliči demokrata. Tedy volby rozhodují nezávislí, středoví voliči. Těch byla asi třetina ze všech voličů, kteří volili.

Bodláky Václava Duška

Hele, svátek...

10. 11. 2016 / Václav Dušek

čas čtení 7 minut

Hele, další svátek republiky se blíží, příteli. Které, ptáš se? Odpovědět nám mohou revoluční kádři z dvojdomku, páni Pata Patašon! Pata zmizel z dohledu kdesi poblíž Piešťan, Patašona pražského míváme na talíři, když žurnalisté lapají po dechu a musí nutně zalepit politickou díru, aby vyhověli labilním vedení redakcí. Co nám chybí? Krom mnoha jiného - vlídnost. Pasována na slabost. Chrabrost nade vše! Masarykovská republika se scvrkla, verschrumpelt. Trpaslíkova družina ohrožuje svět originálním humorem. Třese se z nás v základech Čína, sousedům dochází, že bez nás se zeměkoule nepohne ani o milimetr. V našem hájemství dokážeme zlikvidovat nepřítele i přítele raz dva. Lkáme nad nelidskostí Turka, který zatočil s údajnými domácími škůdci. A my? Nebudeme chodit daleko, ale prověrkové komise po vstupu armád spřátelených zemí si za klobouček nedáme. Sedávali v nich bezmozci, i následovníci inkvizitora Bobliga, komise vylepšené bábochlapy dštily síru a oheň - přiznej se, doznej se, zmítej se, neunikneš, červe!

Křest knihy Země zaslíbená, země zlořečená

10. 11. 2016

čas čtení < 1 minutaSrdečně Vás zveme na křest knihy Země zaslíbená, země zlořečená. Obrazy Ameriky v české literatuře a kultuře, který se uskuteční dnes, ve čtvrtek 10. listopadu v 18:00 v literární kavárně Café Jericho (Opatovická 26, Praha 1). Knihu krátce představí a poté pokřtí prof. Petr A. Bílek.

Rozhovor s Josefem Švédou:

Rozhovor Britských listů 82:

Štvalo nás, že nikdo nepomáhá

4. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

Navzdory převládajícímu mediálnímu diskursu v ČR, který se nenávistně vymezuje vůči uprchlíkům, existují v zemi desetitisíce lidí, kteří uprchlíkům aktivně pomáhají, finančně i osobně. O tom hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s Marií Heřmanovou z organizace Pomáháme lidem na útěku. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. listopadu 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Editorka ruské propagandistické TV: Chválím dnes Ameriku!!

9. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

Chci dnes jezdit po Moskvě s americkou vlajkou v okně automobilu. Jestli ji najdu. Přidejte se! Dnes si to Američané zasloužili, píše na Twitteru šéfredaktorka Putinovy propagandistické televize Russia Today Margarita Simonjan:

Nevolilo přes sto milionů oprávněných voličů

Clintonová získala celkově o 200 tisíc hlasů více než Trump

9. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

Hillary Clintonová získala o jedno procento více z odevzdaných hlasů, nicméně ve volebním systému v USA rozhodují počty volitelů získaných v jednotlivých státech, ne celkový součet. Více než 100 milionů oprávněných voličů nevolilo.

Merkelová Trumpovi:

9. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

"Německo a Amerika jsou spojeny hodnotami demokracie, svobody, a respektu před zákonem a důstojnosti člověka, bez ohledu na původ, barvu kůže, náboženství, pohlaví, sexuální orientaci či politické názory," řekla Merkelová v Berlíně. "Nabízím příštímu prezidentu USA spolupráci na základě těchto hodnot. Partnerství se Spojenými státy je a zůstává základem německé zahraniční politiky."

Kdo by býval v roce 1989 tušil, jak rychle se rozpadne blyštivý kapitalistický, demokratický svět

9. 11. 2016 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Projekt samolibého přičlenění se České republiky k "civilizovanému Západu" je v koncích. Kdo by býval před čtvrt stoletím, v době pádu komunismu, tušil, že atraktivní, stabilní projekt západní demokracie se tak rychle rozloží. Normalizována byla zloba, iracionalita, hloupost, manipulace. Svět je daleko nestabilnější než kdy předtím. Trumpovo blábolivé vítězství posílí xenofoby a nenávistníky po celém světě. Zabrání řešení nejvýznamnějšího problému současnosti - globálního oteplování, o němž v americké předvolební kampani nebylo ani zmínky. Trumpovo vítězství zjevně povzbudí Le Penovou, Wilderse, Farage, Zemana, Orbána, Putina. ČR, Evropu i svět čekají velmi nebezpečné časy,

Lekce i pro pražskou kavárnu: Trump vyhrál, protože liberálové NEPOSLOUCHALI

9. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

To, co se stalo v USA v úterý, je katastrofa. Pro liberalismus i pro svět. Jak si začne prezident Trump vyřizovat účty se svými bývalými soupeři, začne vyvolávat spory s jinými zeměmi, pustí svou mimořádnou deportační policii na nejrůzmnější minority, všichni budeme mít brzo důvod litovat jeho nástupu na prezidentský trůn, píše Thomas Frank v deníku Guardian.

Zvítězil, protože Demokratická strana si zvolila naprosto neefektivní kandidátku. Byla to technokratka, která nabízela jemné ladění systému v situaci, kdy země chtěla na systém zaútočit kladivem. Joe Biden, schopný přímé a přesvědčivé řeči, či Bernie Sanders, inspirující postava bez skandálů, by pravděpodobně oba byli schopni Trumpa porazit, jenže tito kandidáti by nesloužili zájmům funkcionářů Demokratické strany.

Vybrat si kandidáta, jako byla Clintonová proti pravicovému monstru, které si vybrali Republikáni, bylo neuvěřitelné. To, že proti Trumpovi postavili Demokraté Clintonovou, znamenalo, že nevěří, že je Trump rizikem. Jejich oportunismus převládl nad zájmem země.

Politickou realitu nelze číst na základě stranických vazeb

9. 11. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Po včerejšku je těžko věřit nějakým předvolebním průzkumům, ale zdá se, že kdyby místo Hillary Clinton kandidoval Barack Obama, mnozí voliči, kteří volili Trumpa, by volili jej a vyhrál by. Jak může někdo být zároveň potenciálním voličem Obamy i Trumpa? Dost jsem nad tím přemýšlel.

Michael Moore: Toto je o tom, že Amerika chce opustit Ameriku

9. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Michael Moore: My jsme dnes uprostřed našeho dnešního brexitu, až na to, že nejde o to, že bychom chtěli odejít ze severní Ameriky nebo z Evropy. Toto je o tom, že Amerika chce opustit Ameriku. Opravdu se chystáme jmenovat Donalda Trumpa svým prezidentem? A opustit to, čím jsme? Protože tohle přesně to znamená. Už za několik hodin to zjistíme, a když se zeptáte kohokoliv, mě, kohokoliv, kdo se na to dívá takhle, všichni máme teď břicho v křeči.

Protože jsme viděli, co jste udělali vy, viděli jsme vaše průzkumy veřejného mínění, "Ale ano, brexit prohraje." Já jsem byl v Británii v tom týdnu před brexitem. Viděl jsem ty přípravy, ty mejdany na oslavu vítězství, zátky na šampaňském. "Zůstáváme v Evropě! Zůstáváme v Evropě!" A pak - rána.

Já jsem zůstal vzhůru celou noc, protože jsem se díval na to zatracené představení, jak lidi pro brexit už bědovali, že prohráli - "No, dělali jsme, co jsme mohli." A pak najednou: "Cože? Sláva!! My jsme vyhráli!"

Pak jsem opravdu chtěl, aby se objevil Monty Python a odvysílal zprávy.

Co se stalo s politikou v Americe? Co to lidem způsobí?

9. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Frank Luntz, průzkumník veřejného mínění: Je to katastrofa. Je to trapné. Nerad kritizuju Ameriku před zahraničními diváky, ale nemám pro tuto volební kampaň nic jiného než kritiku. Byla prázdná, o problémech se nehovořilo, bylo to všechno osobní. Je to likvidace pověsti a panebože, měli bychom se stydět. A bude to trvat léta, než se to napraví. Moderátor: Obamovou kletbou bylo, že ho blokoval republikánský Kongres i Senát. A že během poslední části jeho prezidentského úřaadu nemohl absolutně prosadit nic. Jak to dopadá dnes večer s Kongresem pro Clintonovu? Frank Luntz: Očekávám, podle toho, co jsem viděl, že buď to bude 50-50, což je většina Demokratů, anebo 51-49, což bude většina Republikánů. Je to příliš těsné a až budete vysílat zítra večer, zřejmě stále ještě nebudete vědět, kdo ovládá Senát a Sněmovna reprezentantů bude zjevně znovu v rukou Republikánů.

V mauzoleu Donalda Trumpa, aneb Nakoukání do amerycké kultůry na objednávku slavnoj češskoj národu

9. 11. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty


Když začínám psát tento komentář, Donald Trump vede v Pensylvánii nad Hillary Clintonovou o procentní bod a zbývá spočítat jen 1,5 % hlasů. Pokud zde Trump vyhraje, získá 20 volitelů a bude jich mít na své straně již 266. Protože téměř jistě zvítězí na Aljašce a velmi pravděpodobně v Arizoně, získá dalších 14 volitelů. Ke zvolení prezidentem přitom potřebuje 270 volitelů.

Američané chtěli svůj politický systém vyhodit do povětří - tak se jim to podařilo

9. 11. 2016

čas čtení 3 minuty

Trump byl první hvězdou reality TV, pořadu The Apprentice, který získal nominaci hlavní americké politické strany. Během své kampaně se musel bránit před kritikou, že je pachatelem sexuálních útoků, a střetl se s rodinou padlého vojáků a s Miss Universe. V sedmdesáti letech je nejstarší osobou v historii, která byla zvolena americkým prezidentem.

Trump kopíroval a pozměnil Reaganovo heslo, že "udělá Ameriku znovu velkou". Heslo odkazuje na údajný zlatý věk Ameriky - v padesátých, možná v osmdesátých letech. Naznačuje, že o něj Američané přišli, ale slibuje, že ho obnoví. Lidi to přímo oslovilo. Byl to apel na srdce, nikoliv na rozum, v zemi, jejíž vlastenectví není radno podceňovat.

Po dobu deseti let byl Trump v televizi hlavní postavou v realitním pořadu The Apprentice, v němž uchazeči soutěžili o šanci pracovat v Trumpových podnicích. Deset let vnímali miliony Američanů Donalda Trumpa jako úspěšného byznysmena, který má moc říci: "Jste propuštěn!"

Ty nejobtížnější otázky

9. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

Děti vám cestou do školy dávají ty nejobtížnější otázky, píše na Twitteru moderátor Channel Four News Krishnan Guru-Murthy: "Kdo hlasoval pro Trumpa? Bude válka? Je to zlé? Proč chce být prezident?"

Bojím se, co se stane, až se ukáže, že Trump je podvod

9. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

To, že lidé jménem protikorupčního tažení v dobré víře zvolili podvodníka, zatímco deníky jako Daily Mail jsou nejreprezentativnějšími hlasy příslovečného veřejného mínění, je surreálné, ale bohužel nikoliv překvapivé. Myslím, že se Donald teď trochu uklidní, ale bojím se ještě víc toho, co se stane, až on a brexit (a možná brzo Le Penová) katastrofálně selžou a lidé si uvědomí, že byli zmanipulováni, píše na Facebooku historička Muriel Blaive.

Otevírá se před námi temná cesta

9. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

"Jsem zlomená," píše na Facebooku Ilona Wiss po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Její rodiče museli utéct za druhé světové války před Hitlerem do USA. "Cítím se ztracená. Jsem zdrcená z temné cesty, která se před námi otevírá. Obracím se v myšlenkách ke svým rodičům, k tomu, co byli nuceni přestát, jak přežili a jak se jim dařilo v této zemi. Pronásledují mě obrazy událostí, které změnili směr jejich života a bojím se, že budeme čelit něčemu podobnému. Musíme se obrátit k těm nejmoudřejším mezi námi o radu. Když jsem ráno pozorovala východ slunce, žádala jsem vesmír, abychom měli dost odvahy a moudrosti najít společnou cestu... Znovu jsem si připomněla slova dalajlámy: Jedno jsme."

Vladimir Putin blahopřál Donaldu Trumpovi

9. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Vladimír Putin poslal Donaldu Trumpovi blahopřejný telegram. Ruský prezident doufá, že spoluprací s USA dojde k zlepšení rusko-amerických vztahů, uvádějí ruská média.

Rusko bylo široce obviňováno, že ve volbách podporovalo Trumpa a v Moskvě prokremelský politický analytik Sergej Markov nad výsledkem amerických prezidentských voleb jásal. Řekl, že Trumpovo vítězství bude větší šancí, že USA bude s Ruskem souhlasit ohledně Sýrie a že Spojené státy budou méně podporovat "teroristickou juntu na Ukrajině".

Popřel, že by Rusko zasahovalo do amerických voleb, ale dodal, "možná jsme trochu pomohli s Wikileaks".

Způsobilo Trumpovo vítězství zamlžení hranice mezi fakty a lžemi?

9. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

Výmluvy? Opět jasná paralela s Českou republikou?

Osm let žila země s Barackem Obamou jako prezidentem. Příliš často jsme se snažili bagatelizovat rasismus a resentiment, který bublal pod povrchem na internetu. Avšak informační smyčka byla rozbita. Na Facebooku vypadaly články v tradičních médiích, založených na faktech, stejně jako články z konspiračních ultrapravicových médií. Mluvčí toho, co dosud bylo nevyslovitelné, mají nyní přístup k obrovskému publiku. To byl kotel, s tak silně mizogynským jazykem, který pomohl zničit pověst Clintonové a zlikvidovat její kandidaturu. Ultrapravicový tisk systematicky a intenzivně šíříl neustálé lži, propagandu a konspirační teorie, kterých Trump zneužíval jako kyslíku pro svou kampaň. Hlavním jeho propagandistou a ředitelem kampaně byl Steve Bannon, klíčová postava ultrapravicové organizace Breitbart.

Prosíme, pomozte. Proč nepomáhá česká vláda?

7. 11. 2016

čas čtení 1 minutaAktuální info z uprchlického tábora Malakasa v Řecku - je tam 700 lidí- 300 dětí i miminka a 400 dospělých. Dostávají jen jedno jídlo denně, a to většinou polévku. Rodiče přenechávají svoje porce svým dětem, a tak slábnou. Tábor je do půli lýtek dospělého člověka pod vodou. Jsme ve spojení s německým dobrovolníkem. Mnoho lidí je tam jen v letním oblečení. Tábor řídí řecká armáda, ale vyřizujeme povolení, píše Eva Zahradníčková ZDE

Nutně potřebují:

- zimní oblečení (děti tam nemají povětšinou ani boty)

-holínky nebo pevnou a teplou obuv

-ponožky

-spacáky či deky

-konzervy, trvanlivé potraviny (velmi nutné)

- plenky

-krémy pro děti na opruzeniny

-čaj a kávu +cukr

Prosím, pomozte!

Dobrá zpráva je, že přestalo pršet. Ale nic jiného se nezměnilo. Jsme v kontaktu s uprchlíkem, který v táboře žije a velmi prosí o pomoc. Všichni tam mají hlad, trpí zimou a nemají žádné vyhlídky, že by se něco mělo změnit.

Evropa se s přicházející zimou vykašlala na uprchlíky uvízlé v Řecku

8. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

Více než 60 000 žen, mužů a dětí uvízlo v Řecku v důsledku uzavření hranic na západním Balkánu a špatně prováděného relokačního plánu EU. Tisíce lidí žijí v děsivých podmínkách na řeckých ostrovech. Desetitisíce žijí za politováníhodných podmínek v táborech na řecké pevnině, bez přístupu k jakýmkoliv službám.

Úřad OSN pro uprchlíky spolu s řeckými úřady plánují v některých místech pro přicházející zimu nahradit stany prefabrikovanými ubytovacími jednotkami. Jinde se plánuje instalace topení.

Avšak mnoho největších a nejhorších táborů, kde žijí tisíce lidí, zůstává nepřipravených na zimu.

Viktor Orbán neprosadil v parlamentě protiimigrační zákon

8. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Změna zákona, navržená maďarským premiérem Viktorem Orbánem, která měla zakázat přijímání imigrantů v Madarsku, v maďarském parlamentě nedosáhla potřebné dvoutřetinové většiny, takže nebyl přijat. Byl podpořen 131 hlasy v 199 členném parlamentě, k jeho schválení však bylo zapotřebí 133 hlasů.

Merkelová varuje před ruskými kybernetickými útoky na německé volby

9. 11. 2016

čas čtení 2 minuty


Německá kancléřka Angela Merkelová varovala, že se Rusko může napřesrok pokusit o ovlivnění německých voleb prostřednictvím kybernetické války a dezinformací. Washington viní Moskvu ze snahy ovlivňovat prezidentské volby - a analytici tvrdí, že cílem Kremlu je destabilizovat Německo i EU a posílit v nich vnitřní dělící linie.

Skotská vláda se u Nejvyššího soudu v případě brexitu postaví proti vládě londýnské

8. 11. 2016

čas čtení 2 minuty

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová potvrdila, že skotská vláda se bude účastnit odvolacího jednání u britského Nejvyššího soudu ohledně článku 50 Lisabonské smlouvy a postaví se přitom proti londýnské vládě.

Sturgeonová potvrdila, že nejvyšší skotský právní činitel, Lord Advocate, podá oficiální žádost skotské vlády o zásah do odvolání londýnské vlády proti rozhodnutí Vysokého soudu z minulého týdne, že londýnská vláda musí požadovat souhlas Dolní sněmovny s rozhodnutím aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu z EU.

Sturgeonová dodala, že i skotský parlament musí být oficiálně konzultován ohledně tohoto rozhodnutí. Dodala:

Evropský parlament bude jednat o plánu poskytnout Britům občanství EU

8. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Evropský parlament bude jednat o plánu, v jehož rámci by jednotliví britští občané měli právo si zachovat své občanství Evropské unie a s tím spojené výhody. Návrh, který byl předložen jednomu parlamentnímu výboru jako dodatek, navrhuje, aby dostali občané bývalých členských zemí EU individuální právo udržet si "asociační občanství" Evropské unie. Takoví "asociační občané" by měli právo volného pohybu po Evropské unii a také by měli právo hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. Potenciálně by to umožnilo Britům, kteří žijí a pracují mezi Británií a některými jinými zeměmi Evropské unie, aby brexit nenarušil jejich život. Mladým Britům by to dalo možnost utéci ze stále izolacionističtější Anglie.

Návrh předložil Chalres Goerens, liberální europoslanec z Lucemburska. Bude o něm jednat parlamentní výbor pro ústavní záležitosti.

Stoupenci brexitu v Anglii návrh odsoudili jako "šokující" a "diskriminační". "Sedmnáct milionů Britů hlasovalo pro brexit, a proto Británie jednotně odejde z EU," vyjádřila se jedna probrexitová aktivistka.

Britská premiérka Mayová se v Indii uchází o obchodní vztahy, ale nechce Indy vpustit do Británie

8. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Britská premiérka Theresa Mayová na návštěvě Indie: "Přijeďte a podnikejte a pak hned odjeďte."

Vzhledem k tomu, že Anglie hlasovala pro brexit a do londýnské vlády se dostali probrexitoví a protiimigrační maniaci, jedna z předních těchto maniaků, nevolená premiérka Theresa Mayová, prohlašuje, že chce po odchodu Británie z EU intenzivně rozvíjet hospodářské styky s jinými zeměmi, například s Austrálií či Indií. Proto je právě na obchodní návštěvě v Indii.

Indové ovšem požadují přístup pro indické studenty do Británie, který Mayová už od doby, kdy zastávala funkci ministryně vnitra, drasticky omezuje. Mayová chce obchod s Indií, jenže ta - stejně jako Evropská unie - požaduje volný pohyb obyvatelstva.

Je to ztrapňující fraška, v níž je Anglie v důsledku vlády nekompetentních euroskeptických maniaků terčem posměchu celého světa.

Bill Clinton: Šéf britské Labour Party byl "nejzuřivější" ("nejšílenější"?) muž v místnosti

8. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Wikileaks pokračuje ve zveřejňování emailů Johna Podesty, šéfa volební kampaně Hillary Clintonové, které zřejmě ukradly ruské tajné služby. Dnes zveřejnily transkript, v němž Bill Clinton označuje šéfa britských labouristů Jeremyho Corbyna za "nejšílenějšího" (?) člověka v místnosti. Britští novináři však poukauzjí na to, že i když slovo "maddest" v angličtině znamená "nejšílenější", v američtině znamená "nejrozhněvanější". Tak si vyberte:

"Když se podíváte po světě - britská Labouristická strana se zbavila svého (neslyšitelného) šéfa, Davida Milibanda, protože zuřila, že byl součástí vlády Tonyho Blaira v irácké válce. A posunula se doleva a jmenovala šéfem jeho bratra, protože to britské labouristické hnutí chtělo. Když je porazil David Cameron ve volbách, dospěli k zajímavému závěru, že prohráli, protože se neposunuli dost daleko doleva, a tak si zvolili šéfem Labouristické strany prakticky člověka z ulice. To je charakteristické - totéž se stalo v řeckých volbách - že když mají lidi dojem, že byli podvedeni a nečekají, že pro ně někdo někdy cokoliv udělá, prostě chtějí, aby je zastupoval nejrozhněvanější člověk v místnosti. A to je psychologicky naprosto pochopitelné...."

Čína výrazně zpřísnila svůj zákon o kontrole internetu

7. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

- Celá řada firem bude cenzurovat "zakázané" informace a nutit uživatele internetu, aby poskytovali svá reálná jména a osobní informace

- "osobní informace a další nedefinovaná podnikatelská data" bude vláda shromažďovat a archivovat

- uživatelům internetu bude mj. od nynějška zakázáno "snažit se svrhnout socialistický systém", "vymýšlet či šířit falešné informace či destabilizovat hospodářský pořádek" a "používat internetu k vyvolávání separatismu či poškozování národní jednoty". Tyto zločiny, z nichž jsou některé definovány v čínském trestním zákoníku, jsou běžně používány k věznění pokojných aktivistů.

Za poslední rok vydaly čínské úřady četné směrnice na potlačování svobody projevu na internetu, kriminalizují "šíření nepodložených zpráv" o přírodních katastrofách. Jednotlivci včetně lidskoprávního právníka Pu Zhiqianga a ujgurského ekonoma Ilhama Tohtiho byli stíháni za to, že na internetu debatovali o státní politické strategii. Policejní zpráva charakterizovala sítě VPN, které v Číně široce používají podnikatelé, novináři i obyčejní uživatelé internetu, aby se vyhnuli čínské blokaci internetu, jako "teroristický software".

Když to Moskva se vměšováním do voleb myslí vážně:

V USA Kreml řídí hacking emailů. Na Balkáně organizuje puče

9. 11. 2016

čas čtení 2 minuty


Američané v posledních měsících uvažují nad možností zkompromitování integrity volebního systému. Důkazy jsou přesvědčivé. Vláda oficiálně ukázala na Rusko, pokud jde o hacking Demokratického národního výboru, a FBI podezírá Moskvu z odcizení emailů Hillary Clintonové.

Iráčané se radují, že si konečně směli oholit "islámský" vous

8. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

"Já ty vousy nenávidím. Bože, jak já ty vousy nenávidím."

Většina civilistů, osvobozených v iráckém Mosulu si okamžitě nechává oholit vousy, které je nutil nosit Islámský stát. Pomáhá jim v tom armáda dobrovolnických holičů.

Islámský stát zavedl nejrůznější absurdní zákazy a příkazy. Bylo zakázáno kouřit, dívat se na fotbal a nosit oděvy s firemními logy. Muži se povinně nesměli holit.

"Musel jsem jejich příkazy dodržovat," řiká Mahmud Sabah, dvacetiletý mladík z Mosulu. "Měl jsem vousy a všechno, ale nikdy jsem si neudělal selfie. Chci ty vzpomínky vymazat."

Jak pokračují irácké bezpečnostní jednotky v osvobozování Mosulu, civilisté se uchylují do táborů pro interní uprchlíky v Iráku. Jako první požadují oholení svých vousů.

Maysar Jasim, který do tábora dorazil před dvěma dny, vzrušeně předbíhá ve frontě na holiče. "Chci vypadat jako David Beckham!" Má na sobě fotbalové tričko se jménem Christiana Ronalda, portugalské logo muselo být za vlády Islámského státu z trička strženo. "Nenávidím tyhle vousy. Pane Bože, jak já je nenávidím."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ann Coulter: Trump hájí lidi proti vládnoucí třídě

8. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

"Jde o to, že obě politické strany nechaly Trumpovi úplně volnou ruku," řekla v televizi BBC v pondělí večer americká pravicová komentátorka Ann Coulter. "Trump není Republikán, ani není Demokrat. Je to jako že uviděl na chodníku tisícidolarovou bankovku, kterou nikdo nezvedal, tak si ji vzal. Ve všech zásadních politických otázkách, ať jde o nekonečné války na Blízkém východě, obchodní dohody, které likvidují pracovní příležitosti, a hlavně otevřené hranice a nezvládaná ilegální imigrace, přišel Trump a zaujal nejpopulárnější postoj. Proto na Trumpa útočí kvůli jeho osobnímu vystupování. Jenže ono to o Trumpovi není a nikdy to o něm nebylo. Je to o jeho politických postojích. Jsou to lidi proti vládnoucí třídě."

Myšlenky, které živily monstrum fašismu v třicátých letech, se dnes znovu nekontrolovatelně šíří

7. 11. 2016

čas čtení 2 minuty

Krize politických institucí ukazuje šokující paralely s třicátými lety

Historik Fritz Stern uprchl z Německa před nacisty a v USA byl průkopníkem studia německé historie. Před svou letošní smrtí varoval opakovaně před signály znovu vznikajícího fašismu. Nemluvil o německu, píše v deníku Financial Times Mark Mazower.

Fritz Stern byl velmi znepokojen degenerací veřejného diskursu a světem, v němž se všecho stalo "názorem". Jistě by byl ještě daleko více šokován dopadem Twitteru a rozšířením konspiračních teorií do mainstreamových médií - konspiračních teorií, které kdysi přežívaly jen na okraji společnosti.

Kdo nese vinu za tyto strašlivé americké volby?

8. 11. 2016

čas čtení 7 minut

Z jednoho průzkumu veřejného mínění vyplynulo, že 22 procent samotných Trumpových stoupenců je přesvědčeno, že Trump zahájí jadernou válku. Přesto byli ochotni pro něho hlasovat. Nikdo z nich nebude moci říci: "Nevěděli jsme to."

Nynější prezidentská kampaň v USA byla hororem. Vyvalil se na veřejnost guláš rasismu, mizogynie a každodenního násilí. Osm z deseti amerických voličůl uvádí, že jsou prezidentskou kampaní zhnuseni. Odehrál se maratón urážek, hrozeb a lží, piše Jonathan Freedland.

Vinu za to nese jediný muž. Donald Trump se posmíval svým oponentům za to, jak vypadají, zesměšňoval ženy, posmíval se válečným hrdinům, nadával etnickým a dalším menšinám hrubým, bigotním jazykem, posmíval se invalidům, bušil se do prsou válkychtivými návrhy státního terorismu, které by pošlapaly americkou ústavu a vyvolaly třetí světovou válku, a každý den z něho padaly desítky a desítky lží.

Americké prezidentské volby 2016

Tajnosti okolo amerických prezidentských voleb

8. 11. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Ve středu budeme znát jméno 45. prezidenta či prezidentky Spojených států. Jsme svědky snad nejvyhrocenější prezidentské kampaně v dějinách této země, kdy oba uchazeči o křeslo v Oválné pracovně čelí všemožným skandálům. Zakladatel WikiLeaks Julian Assange v těchto dnech poskytl novináři a dokumentaristovi Johnu Pilgerovi rozhovor o tajnostech amerických prezidentských voleb, který odvysílala prokremelská televize Russia Today. Považuji tuto skutečnost za selhání západních sdělovacích prostředků, protože nebyly schopny Assangeovi poskytnout prostor pro vyjádření k tomuto ožehavému tématu a také proto, že mu nebyla dána možnost čelit obviněním, jež se sesypala na jeho hlavu, potažmo na adresu WikiLeaks.     

Migrace: Co kdyby Trump vyhrál?

9. 11. 2016

čas čtení 2 minuty


Americké prezidentské kampani dominovalo téma přistěhovalectví - tak jako nikdy předtím. Donald Trump často opakoval slib, že pokud bude zvolen, postaví na hranici s Mexikem "velkou, krásnou" zeď, což mu pomohlo zajistit si Republikánskou nominaci. Jeho rétorika ohledně ilegální imigrace zřejmě udeřila na citlivou strunu mnoha Američanů z dělnických vrstev.

Demokracie v Americe - ve slepé uličce

9. 11. 2016

čas čtení 3 minuty


Na sklonku amerických voleb Hillary Clintonová v průzkumech vedla, ale jen nepatrně. Úspěch Donalda Trumpa je logickým důsledkem dekády trvající eroze liberální demokracie v Americe, napsal Georg Diez.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2016

31. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

V říjnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 26 557,93 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 48 802 Kč. Příjem z reklamy byl 9160 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2016 79 981,02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
18782