Francouzští socialisté "opustili dělnickou třídu"

22. 3. 2015

Z průzkumů veřejného mínění těsně před nedělními regionálními volbami ve Francii vyplývá, že podpora ultrapravicové Front National Marine Le Penové získá až 30 procent voličských hlasů. Voliči opouštějí francouzské socialisty. Francouzský analytik Laurent Bouvet vyvolal bouři v pařížských salónech svou knihou L’Insécurité culturelle (Kulturní nejistota). V ní argumentuje, že dělnická třída ve Francii bude houfně hlasovat pro Marine Le Penovou, protože ji levice opustila a francouzská socialistická vláda ji podvedla.

Devět britských mediků odešlo pracovat do nemocnic na území Islámského státu

22. 3. 2015

Devět britských studentů lékařství tajně odcestovalo do Sýrie a pracují tam v nemocnicích v oblastech, které ovládá Islámský stát. Jejich rodiče se od soboty zoufale snaží na syrsko-turecké hranici je přesvědčit, aby se vrátili.

Skupina čtyř žen a pěti mužů přešla na území ovládané Islámským státem minulý týden. Své příbuzné v Británii o tom neinformovali, dokud nedorazili do Sýrie, kdy jedna z mladých žen poslala své sestře selfie a krátkou textovou zprávu. snaží na syrsko-turecké hranici je přesvědčit, aby se vrátili.

Zejména pro mnohé mladé Židy v USA je současné vedení Izraele nepřijatelné

Netanyahu rozděluje americké Židy

21. 3. 2015

Benjamin Netanyahu rozděluje americké Židy už dlouho, ale jeho výroky v závěru předvolební kampaně, kdy mobilizoval voliče tvrzeními, že arabští voliči se chystají volit ve velkém počtu a že odmítá samostatný palestinský stát, konsternují dokonce i ty, kteří patří mezi jeho příznivce, píše deník NY Times. Zejména mnoha mladým americkým Židům se současný stát Izrael, i přičiněním jeho premiéra, odcizuje.

Pokračuje ruský velvyslanec v Dánsku v Putinově manipulaci médií?

21. 3. 2015 / Jan Čulík

Když dnes varoval ruský velvyslanec v Dánsku Michail Danin Dány, že pokud se připojí k protiraketovému systému NATO, učiní se potenciálním terčem ruského jaderného útoku, lze v tom vidět pokračování manipulace Vladimíra Putina, který v nedávném dokumentárním filmu, vysílaném v ruské televizi, tvrdil, že při loňské protizákonné anexi Krymu uvažoval o aktivaci ruských jaderných zbraní. Ruský velvyslanec v Dánsku se zcela zjevně snaží nepřípustným verbálním strašením ovlivnit domácí dánské politické rozhodování a je velmi nepravděpodobné, že by to uspělo, i že je hrozba ruského jaderného útoku proti Dánsku reálná, míní Jan Čulík.

Potíž ovšem je, že lidi by si měli dávat pozor na neodpovědné používání slov. Vedou totiž nakonec často ke krveprolévání. Jasně to dokazuje například "občanské" pronásledování homosexuálů v dnešním Rusku, a nebo třeba značně netolerantní prohlášení Eliáše, patriarchy Ukrajinské pravověrné řeckokatolické církve, o němž musíme doufat, že jeho paranoidní a totalitní postoje nejsou - doufejme - sdíleny širší ruskou společností.

Ruské řinčení šavlemi je součástí širšího plánu a je zcela reálné

22. 3. 2015 / Karel Dolejší

Jan Čulík ZDE si tentokrát všímá více mediálních prohlášení než faktů. A důležitá fakta jsou tato: 1. Rusko nedodržuje smlouvu a o raketách středního a kratšího doletu podepsanou ještě za Gorbačova a vyvíjí nové prostředky středního doletu ZDE ; 2. Rusko již má v Evropě v taktických jaderných zbraních nad NATO převahu nejméně 10:1 ZDE ; 3. Rusko v rámci manévrů vyhlášených tento týden přesunulo do Kaliningradské oblasti střely Iskander schopné odsud jadernou hlavicí zasáhnout Varšavu, Berlín nebo Stockholm ZDE ; 4. ruská vojenská doktrína před několika lety zrušila zásadu nepoužít jaderné zbraně jako první ZDE. Výsledkem "dění na zemi", ne nějakých informačních operací Moskvy, je specifická jaderná hrozba vůči evropským zemím, která se netýká USA - a tato hrozba bude s nově vyvíjenými ruskými jadernými nosiči jedině eskalovat. Výhrůžka Dánsku je tak pouze malou součástí širšího úsilí téhož charakteru. Vladimir Putin proměnil Ruskou federaci v Severní Koreu na steroidech.

Snášenlivost z Novoruska:

Patriarcha Eliáš: Zakažte divadelní představení a odvrhněte dotace ze Západu!

21. 3. 2015

Tisková zpráva

První biskupové, apoštolé – kromě Jidáše – byli pravdivými svědky. Své svědectví světu, který se proti nim postavil, zpečetili mučednickou smrtí. Po vzoru Pána Ježíše, Dobrého Pastýře, máte nasadit i vy svůj život za vám svěřené stádo v boji s dravými vlky a šelmami. Bůh vás povolal, abyste konkrétně vy, na začátku 3. tisíciletí, bojovali s apokalyptickou šelmou. Vy jste byli postaveni do doby temna a zmatků. Mnozí jste vyčerpáni nepodstatnými starostmi, které vám berou sílu potřebnou v boji za pravověrnost a ochranu morálních hodnot evangelia.

Je doba svatého postu a křesťané Ruska se postem a modlitbou připravují na Kristovo vzkříšení, kterému předchází Kristova spasitelná smrt na kříži.

V Novosibirsku ale sexuální zvrhlík, který si říká umělec, režíroval divadelní představení, v němž je náš Božský Spasitel velmi hrubě morálně očerněn.

"Doněcký patriarcha" ze Slušovic

22. 3. 2015 / Boris Cvek

O „doněckém patriarchovi Eliášovi“ jsem dozvěděl dnes z tiskové zprávy, zveřejněné v Britských listech. Ta zpráva mi přišla na dnešní dobu tak bizarní stejně jako představa nějakého „doněckého patriarchátu“, že jsem se snažil zjistit více – kupodivu nic se mi nepodařilo najít v angličtině, ale hodně v češtině.

Protestujeme proti přejezdu amerických vojenských vozidel přes české území

22. 3. 2015

Vyjádření Humanistického hnutí k plánovanému přejezdu armády USA přes území ČR

tisková zpráva

Praha 22. 3. 2015

Za několik málo dní se chystá průjezd velkého vojenského konvoje armády USA Českou republikou. Přes sto vojenských obrněných transportérů a v nich několik stovek amerických vojáků má projet napříč celou naší zemí od Bohumína, Náchoda a Harrachova přes Prahu až po Rozvadov. Tato demonstrace síly ze strany USA nemá na území ČR obdoby.

Americká vláda musí zveřejnit fotografie týrání vězňů z Abu Ghraib, rozhodl soud

21. 3. 2015

Spojené státy musejí zveřejnit fotografie týrání vězňů v Iráku a v Afghánistánu, rozhodl americký federální soud po dlouholetých tahanicích, kdy americká vláda odmítala zpřístupnit světu potenciálně znepokojující fotografie, na nichž američtí vojáci týrají vězně.

Americký soudce Alvin Hellerstein rozhodl, že americká vláda bude mít ještě dva měsíce na rozmyšlenou, zda se odvolá proti jeho rozhodnutí, jinak fotografie budou muset být zveřejněny. O jejich zveřejnění usiluje už léta lidskoprávní organizace The American Civil Liberties Union. Jejím cílem je donutit osoby, které týrání páchaly, k tomu, aby se z toho musely zodpovídat.

ACLU konstatovala, že fotografie "jsou důležité pro pokračující celonárodní debatu o odpovědnosti vlády za týrání vězňů".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Podkuřování establishmentu ze strany pop music je celkem obvyklé

21. 3. 2015

Zaujala mě zuřivá reakce pana Novotného na (podle mého mínění poněkud přehánějící) článek B. Kartouse, kterým se strefuje do současné pop music. Svou rozhořčenou odpověď začíná vysvětlováním, jak se to má s dělením hudby na "populární, klasickou a folkovou" a v tom je asi právě kámen úrazu, píše čtenář Petr Stratil.

Smrt šíitů a konec narativu

21. 3. 2015 / Karel Dolejší

Páteční masakr šíitů v Jemenu poukázal brutálním způsobem na povahu konfliktu, který se dnes odehrává v prostoru Perského zálivu a jeho okolí. Jde na prvním místě o sektářský střet, který slouží zájmům klíčových regionálních mocností, Saúdské Arábie a Íránu, přičemž část extrémních sunnitů mnoho let cíleně podporovaných Rijádem se "udělala pro sebe" a stala se třetí (al-Kajdá) či čtvrtou ("Islámský stát") stranou. Výhrady vůči Západu na všech stranách přitom mají teprve druhotný charakter a rozhodně v tomto boji nejde primárně o "válku se Západem".

Rusko chce zabránit tomu, aby homosexuální manželé mezi zaměstnanci OSN dostávali tytéž benefity jako heterosexuální manželé

21. 3. 2015

Generální tajemník OSN Pan Ki moon oznámil v červenci 2014, že OSN uzná homosexuální a lesbická manželství mezi všemi svými 43 000 zaměstnanci, co jich má OSN po celém světě, a že homosexuální a lesbičtí manželé budou mít právo na stejné sociální benefity jako jejich heterosexuální protějšky.

Rusko nyní požaduje, aby pátý výbor Valného shromáždění OSN, který spravuje rozpočet OSN, toto rozhodnutí generálního tajemníka OSN zrušil. Rusko chce, aby se o tom hlasovalo v úterý.

Ruský prezident Vladimír Putin v minulosti tvrdil, že v Rusku nejsou homosexuálové diskriminováni. Rusko dekriminalizovalo homosexualitu r. 1993. Od roku 2013 je v Rusku "zakázána propaganda ve prospěch homosexuálních svazků zaměřená na osoby mladší 18 let". Vedlo to k rozsáhlému růstu občanského násilí vůči homosexuálům (včetně jejich vražd) v ruské společnosti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ošklivé vítězství Benjamina Netanjahua

20. 3. 2015 / Daniel Veselý

Volební vítězství pravicového Likudu v takřka biblickém zápasu o bytí a nebytí Izraele (jak jej též s pomocí rasistických výlevů pojal stávající a pravděpodobně i příští izraelský premiér Benjamin Netanjahu) v izraelských volbách signalizuje jen další setrvání okupační mašinérie s periodickými masakry v „odloučené“ Gaze v chodu, neutuchající výstavbou ilegálních izraelských osad (jak Netanjahu rovněž slíbil v případě východního Jeruzaléma) a krádeží palestinské půdy za bílého dne. Izraelci nešlápli na brzdy sebevražedného kurzu, a v současné situaci vlastně ani neměli příliš na výběr.

                   

Co má Vladimír Putin společného s Islámským státem?

20. 3. 2015 / Jan Čulík

Jak Putin, tak Islámský stát velmi efektivně manipulují globálními sdělovacími prostředky a ty jejich manipulaci nekriticky přijímají. Islámský stát je relativně nevýznamná extremistická organizace, s relativně nevýznamným počtem bojovníků. V Sýrii vraždí prezident Assad barelovými bombami desetitisíce civilních občanů, ale do zpráv se to vůbec nedostane. Islámský stát natočí na video popravu jednoho nebo dvou osob unesených ze Západu, profesionálně to video zprodukuje a Západ se z toho může zbláznit. Přitom mediální dopad těchto videí je naprosto disproporční ve srovnání se skutečnou mocí Islámského státu. Islámský stát Západ prostě provokuje a snaží se vytvořit dojem, že je mocným hráčem na mezinárodní scéně.

Velmi podobné je to s Vladimírem Putinem.

Britské listy se bez finančních příspěvků neobejdou

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři, krátce k nově nastaveným formátům reklamy a k souvislostem, které z toho vyvstávají jak pro BL, tak pro vás. BL nejsou komerční projekt, ale peníze potřebují. Proto se v současnosti bez reklamy neobejdou. V rámci nového designu jsme se snažili najít kompromis mezi její „otravností“ a užitečným přínosem.

Odmítli jsme formáty zcela běžné na většině českých mediálních portálů, drželi jsme se formátů běžných na britských a amerických médiích. I tak se určitě najdou lidé, které to bude obtěžovat. Pochopte prosím, že bez reklamy to nejde.

Lokální hudebníci jsou pseudoelita

20. 3. 2015

Vážený pane Novotný, reaguji na Váš příspěvek, kde se poměrně nevybíravým způsobem, strefujete do pana Kartouse. On jistě moji obhajobu nepotřebuje, nicméně Váš článek mě přinutil reagovat, i když se mi to příliš často nestává, píše čtenář BL Robert Bajer. Nerozumím tomu, proč takto emotivně a manipulativním způsobem vyjadřujete k osobě pana Kartouse, který nic nepravdivého ani urážlivého nenapsal, pouze nazval věci pravým jménem.

EU připravuje opatření k boji s ruskou propagandou

20. 3. 2015

Představitelé EU sdělili Reuters, že desítky expertů na public relations a komunikaci začnou koncem března v Bruselu pracovat na protiopatřeních proti tomu, co EU označuje za záměrnou dezinformační kampaň ohledně role a cílů Moskvy na Ukrajině a jinde v Evropě koordinovanou Kremlem.

Reaganův sen se definitivně zhroutil

Vzdělaní Američané emigrují do Čech

19. 3. 2015 / Kryštof Kozák

Vzdělaní občané USA jsou evidentně ochotni investovat nemalý čas a energii na to, aby se zúčastnili vrcholně nejistého výběrového řízení na akademickou pozici na státní univerzitě za bývalou železnou oponou – část z nich sem byla připravena přemístit i celou rodinu. Co se stalo?

Rusko oslavilo výročí anexe Krymu a připravuje další anexi

19. 3. 2015

Vladimír Putin pochválil "neuvěřitelné vlastenectví" ruského lidu a protektorát Jižní Osetie podepsal s Kremlem smlouvu o začlenění do Ruska

Rusko oslavilo ve středu první výročí své anexe Krymu, který odebralo Ukrajině, koncertem pod širým nebem v Moskvě, kde k davům promluvil Vladimír Putin. Uvedl, že ruský lid svou podporou anexe Krymu projevil "neuvěřitelné vlastenectví". Anexe Krymu je "historickým návratem domů". Putinova osobní popularita dosáhla v Rusku za poslední rok rekordní výše.

Ve vraku MH17 byly nalezeny střepiny z hlavice rakety systému Buk

19. 3. 2015

Nezávislé, soukromé vyšetřování novináře Jerroena Akkermanse nalezlo v troskách kokpitu střepiny, které podle nezávislé expertízy pochází z hlavice střely protiletadlového systému Buk, jsou vyrobeny z příslušné nízkolegované oceli a nesou zbytky nápisu v azbuce. (Oficiální nizozemští vyšetřovatelé vydali dementi, že se jeho zjištění netýká jejich práce.) Podle expertů společnosti IHS Jane´s se jedná o fragmenty z hlavice rakety 9N314 používané v modernizované verzi systému Buk, M1-2. Ta se nachází ve výzbroji ruských ozbrojených sil, ale nikoliv ve výzbroji ukrajinských jednotek.

Netanyahu promění Izrael v další selhávající stát na Blízkém východě

19. 3. 2015

Premiér Benjamin Netanjahu zvítězil. Muž, o němž vyprávějí jeho nejbližší kolegové hrůzostrašné historky, zvítězil. Muž, kterého nejvíce nenávidí americká vláda, zvítězil. Muž, jímž jsou znechuceni i pravicoví voliči, zvítězil. Muž, který vždycky v krizi provokuje, rozděluje a straší občany, zvítězil, píše izraelský deník Haaretz.

Udělal to svým tradičním způsobem - využil paniky pravicových voličů, kteří se báli předat moc levici. Obětoval při tom vztahy Izraele se Spojenými státy.

A proč je Paloma Faith deviací v tomto systému

Proč je pop music elitářská

19. 3. 2015 / Bohumil Kartous

Vždyť je to vlastně naprosto kontradiktorní tvrzení: jak může být „pop music“ elitářská? Vždyť je to „pop“, tedy populární, tedy lidová kultura. Není. Ten název pouze poukazuje na to, že jde o masový fenomén, ale to je vše co, má tzv. pop music společného s kulturou i s lidovostí. Ne nadarmo se vžilo úsloví „hudební průmysl“, které mnohem lépe definuje stav. Jde o průmyslovou výrobu na poptávku. Pop music není víc než ekonomická komodita. Je to fenomén ekonomického charakteru. I proto funguje mnohem více jako nástroj politické propagandy než jako katalyzátor či zprostředkovatel čehokoliv v pravém slova smyslu „sociálního“.

Studie Merics na průmyslovém veletrhu CeBIT 2015

Německá koncepce „Průmysl 4.0“ pomáhá Číně stát se světovým ekonomickým hegemonem

19. 3. 2015

Německo upevňuje své vztahy s Čínou v oblasti průmyslových inovací. Průmysl 4.0 je pro Čínu odrazovým můstkem: Podle čínských odhadů by průmysl mohl zvýšit svou produktivitu o 25 až 30 procent, píše pro BL Milan Lelek. Z krátkodobého hlediska se jedná o výhodnou dohodu pro Německo. Je ale velmi pravděpodobné, že Německo tak pomáhá Číně pohltit světový trh, tedy i ten jeho.  Znovu stojí za to upozornit, že český průmysl se na ničem podobném nepodílí a pokud, pak jen dodávkami pro vyspělejší ekonomiky. Je předurčen k tomu, aby v budoucnosti paběrkoval.

O myších a starých lidech: vzniká konečně elixír života?

19. 3. 2015

Američtí vědci nyní předpokládají, že se skutečně zřejmě objevuje na horizontu elixír nikoliv věčného mládí, ale alespoň prodlouženého středního věku.

Vědci ze Scripps Institutu na Floridě objevili dvě látky, které, jak se zdá, omlazují stárnoucí myši. Vytvořili nový výraz "senolytika" pro nový druh léků, jejichž cílem je zpomalovat stárnutí.

Britská popová zpěvačka zve na své koncerty sloupkaře z Guardianu, aby promluvil k publiku

Popstar Paloma Faith využívá své koncerty, aby otevírala sociální témata

19. 3. 2015

Na britské, natož na české poměry pozoruhodný nápad měla Paloma Faith, britská zpěvačka v podstatě mainstreamového charakteru, nedávná vítězka Brit awards. Pozvala Owena Jonese, komentátora deníku Guardian, aby během jejího koncertu vystoupil se vzkazem pro publikum o sociální nerovnosti, zdravotnictví nebo o populistických tendencích pravice (myšlen je zejména UKIP) svalovat vinu za společenské problémy na imigranty. "Je čas, aby se popové hvězdy přestaly chovat jako ovce," nechala se slyšet Paloma Faith. Dokáže si někdo představit, že by některá z lokálních českých celebrit měla takovou kuráž? V zemi, kde se jakákoliv nicka, které se dostalo mediální pozornosti, okamžitě dere mezi snobskou, sociálně i intelektuálně otupělou "high society" a je proto ochotná udělat něco tak ubohého, jako bylo třeba "politické" video Přesvědč bábu?, ptá se Bob Kartous.

Velká Británie:

Odchod Británie z EU "by z 2 milionů Britů pracujících v zahraničí udělal ilegální imigranty"

19. 3. 2015

Bývalý britský konzervativní generální prokurátor Dominic Grieve zaútočil na euroskeptiky v Konzervativní straně. Varoval, že odchod Británie z EU by vytvořil více problémů, než kolik by vyřešil.

Dva miliony Britů pracujících v zahraničí by se tam zřejmě staly ilegálními přistěhovalci, pokud by Británie opustila Evropskou unii. Grieve ostře kritizoval ty, kdo také chtějí, aby Británie přestala respektovat Evropský soud pro lidská práva.

V USA je už několik křesťanských a židovských církevních organizací, které homosexuální manželství posvěcují.

Další americká církev uznala homosexuální manželství

19. 3. 2015

Po třiceti letech diskusí uvnitř americké Presbyteriánské církve došlo na oficiální změnu jejího postoje vůči homosexualitě. Členové církve odhlasovali novou definici manželství, která zahrnuje i svazky homosexuálních párů. Formou „news alert“, tedy zpráv zvláštního významu, o tom informoval deník NY Times.

Kolona, kordon, opona

18. 3. 2015 / Karel Dolejší

Českou republikou na přelomu března a dubna projede americká vojenská kolona s pěti sty vojáky a sto dvaceti vozidly. I při deklarovaném záměru vrátit se z cvičení v Pobaltí po vlastní ose místo po železnici mohli obrněnci v klidu projet do Německa přes jižní Polsko, kdosi však rozhodl, že mají cestovat přes české území. Veřejný poprask, který proto vypukl, poskytuje vynikající příležitost k sondě do útrob českého veřejného diskursu.

Udrží se Putin?

18. 3. 2015 / George Friedman

Poznámka autora/editora: Tento týden se vracíme k vydání Geopolitical Weekly z července 2014, v němž jsme zvažovali, jestli se Putin dokáže udržet u moci přes své chybné odhady v záležitostech Ukrajiny. Toto téma opět vystoupilo do popředí v poslední době, kdy se Putin načas přestal objevovat na veřejnosti. Mezitím se sice vrátil, ale otázky vyvolané jeho dočasným zmizením přetrvávají.

Prezident Obama přiznal, že za vznikem Islámského státu stojí de facto americká invaze do Iráku

18. 3. 2015 / Daniel Veselý

Americký prezident Obama v rozhovoru pro zpravodajský portál Vice News prohlásil, že za vzestupem Islámského státu rozkládajícího se na území Iráku a Sýrie, kde žije asi šest milionů lidí, stojí americká invaze do Iráku v roce 2003 ZDE. Obama doslova řekl: „Islámský stát je přímým výrůstkem Al-Káidy v Iráku, která vznikla kvůli naší invazi, což je příklad nechtěných důsledků. Měli bychom dvakrát měřit předtím, než řízneme.“

Češi ve svých postojích k Rusku vůbec neřeší zahraničněpolitickou problematiku

18. 3. 2015 / Jan Čulík

Analytik nových médií Josef Šlerka vydal několik článků, v nichž zkoumá vazby mezi proruskými weby v českém jazyce a jim spřízněnými čtenáři, aspoň jak se projevují na facebooku. Označuje tyto weby ani ne tak jako "proruské", ale jako "antisystémové", a v tom spočívá jádro problému. Je jím, jak to zde neustále opakujeme, ideologické vidění. Česká veřejnost, ať je proruská či prozápadní (proamerická), není zdá se v drtivé většině schopna vnímat fakta taková, jaká jsou, ale přiřazuje se do jednoho nebo druhého tábora podle ideologické zaujatosti. Fangličkáři, kteří vítají nesmyslný průjezd hrstky amerických vozidel přes české území stejně jako osoby, které proti tomuto průjezdu protestují, absolutně nezohledňují to, co je, ale jednají podle svých utkvělých ideologických představ.

Proruské servery jsou "antisystémové" velmi omylně, protože vnímají Putinův režim v Rusku jako antiautoritářský protiklad vůči "utlačitelskému kapitalismu", který ovládl Českou republiku, se všemi nespravedlnostmi, které to doprovází. Potíž je, že kdyby stoupenci těchto "antisystémových" serverů někdy navštívili Rusko, velmi rychle by zjistili, že cokoliv proputinovské je tam velmi prosystémové a antisystémová opozice se nedovoluje. Proto vnímat proruské postoje jako "antisystémové" je komické. Dnešní ruský pravicový kapitalismus je dost podobný českému, jen je ještě o hodně brutálnější.

"Antisystémový" je postoj, který racionálně a důvodně kritizuje jak Západ či USA, tak Rusko.

Potíž je, že velká část dnešní české veřejnosti zdá se opravdu není schopna vnímat fakta podle toho, co sama znamenají, ale přiřazuje je podle toho, čemu jsou třeba jen vzdáleně podobná, k existujícím domácím diskursům. Takže analýza, která poukazuje na znepokojujícím způsobem agresivní postoj Ruska na ukrajinském území, přestože je také kritická vůči americkým postojům, bude občany, zvyklými na metaforické vnímání skutečnosti, považována za součást pražského establishmentového, nekriticky prozápadního diskursu. A obráceně: co sympatizuje s agresivním Ruskem, je vnímáno mnohými občany jako pozitivní a "revoluční". Netuším, čeho tím občané chtějí dosáhnout, snad jen hospodské ventilace své frustrace z domácích českých poměrů. Jak je ale od jejich frustrace z domácích českých poměrů osvobodí agresivita ultrakapitalistického a ultrapravicového režimu Vladimíra Putina, není známo.

Válka na Ukrajině: Hybridní konflikt, elektronický boj, Materialschlacht

18. 3. 2015 / Karel Dolejší

Válka na Ukrajině, která se s největší pravděpodobností v příštích týdnech opět rozhoří plnou silou, má řadu unikátních rysů kombinovaných s charakteristikami velmi tradičními a naprosto nepřekvapivými. Na prvním místě jde o "hybridní konflikt", v němž zdánlivě ustálená frontová linie poskytuje zavádějící obraz, poněvadž neuplyne den, aby nedošlo k zadržení záškodníků v hlubokém ukrajinském zázemí.

Teroristé zabili 19 lidí v tuniském muzeu

18. 3. 2015

Nejméně 21 osob, z toho 17 zahraničních turistů, jeden policista a tuniská uklízečka dnes zahynulo, když dva ozbrojenci zaútočili na Tuniské národní muzeum a zajali rukojmí. Oznámil to tuniský premiér Habib Esid. Dva útočníky zabila policie, další dva či tři jsou na útěku.

Benjamin Netanjahu se prohlásil vítězem izraelských voleb

18. 3. 2015

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se prohlásil vítězem voleb. Výzkumy při odchodu z volebních místností (exit polls) ukazují, že strana Likud a opoziční Sionistická unie získaly zřejmě shodný počet mandátů, avšak Netanjahu má lepší perspektivu vytvořit vládní koalici.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2015

14. 2. 2015

V lednu 2015 přispělo 374 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 53 044,79 Kč (a další částkou ve výši 48 781 Kč na pomoc důchodkyni v nouzi, žíjící na Praze 8), dále dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v listopadu 2014 částkou 3675,74 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2015 260 035,26 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
26822