Jak se vyvine kyperská krize bez pomoci EU?

20. 3. 2013

Kyperský parlament v úterý výraznou většinou odmítl zpoplatnění bankovních vkladů, což byla podmínka poskytnutí finanční pomoci ze strany Evropské unie. Ani jeden ze zákonodárců nehlasoval pro toto opatření. Třicet šest jich bylo proti a devatenáct se zdrželo.

Protože kyperské banky poskytly půjčky v rozsahu osminásobku ekonomického výstupu země, zatímco průměr v EU činí třiapůlnásobek, Unie požaduje, aby za záchranu bankovního sektoru zaplatil 5,8 miliardy eur z vlastní kapsy. Podle právě odmítnutého plánu měli vkladatelé zaplatit jednorázový poplatek ze svých vkladů. Původně se uvažovalo o tom, že ho zaplatí jen bohatí. Ale kyperská vláda se rozhodla uvalit jej i na drobné vkladatele. Parlament nicméně vyjednaný kompromis mezi vládou, EU a MMF odmítl - a to přesto, že ho vláda těsně před hlasováním ještě poněkud modifikovala. Vklady do 20 000 eur měly být od poplatku nakonec osvobozeny a vklady vyšší, avšak nepřesahující 100 000 eur měly být zpoplatněny sazbou 6,75%. Evropští představitelé změnu odsouhlasili prostřednictvím telefonické konference.

Malý rozdíl:

Zatímco katolická církev v ČR zemi vycucá, kyperská ortodoxní církev nabízí státu veškeré své jmění

20. 3. 2013

Krize na Kypru vedla k vzniku jednoty mezi státem a církví. Kyperský arcibiskup nabídl kyperské vládě k záchraně země veškerý majetek kyperské ortodoxní církve. "Církev a klášter chtějí k záchraně země dát k dispozici všechno," uvedl kyperský arcibiskup Chrysostomos ve středu po setkání s prezidentem Nikosem Anastasiadesem.

Zdroj: ZDE

Živnostníci kontra zaměstnanci

20. 3. 2013 / Věra Říhová

Ráda bych uvedla na pravou míru rozpory ve zdanění živnostníků a zaměstnanců dříve, nežli se rozpoutá nepatřičná debata. Zpracovávám mzdy zaměstnanců a roční daně živnostníkům, společníkům s.r.o. i právnickým osobám již 20 let.

Není živnostník jako živnostník a je velkou chybou, že zákon o dani z příjmu uznává pouze právnickou a fyzickou osobu a tím nadělal ohromný zmatek ve vnímání živnostníků a podnikatelů, protože vůbec není sladěný se zákony o zdravotním a sociálním pojištění.

Českým novinám chybí nezávislý regulační orgán tisku jako sůl

20. 3. 2013 / Radim Hreha

Britští poslanci oznámili, že dospěli k dohodě ohledně regulace tisku. Ostrovní politici hledali řešení v důsledku doporučení vyšetřujícího soudce Briana Levesona, jenž vedl vyšetřování v oblasti etiky médií a mediální legislativy. Šetření proběhlo kvůli skandálu kolem odposlechů telefonů politiků, celebrit a zejména obětí trestních činů, ze strany britských médií. Leveson nakonec doporučil zřízení nezávislého regulačního orgánu, jenž by analyzoval činnost médií a tvrdě finančně postihoval neetické praktiky. Nový dozorný orgán by měl býti na médiích i politicích nezávislý.

Mystifikace ve formě myšlenkové konstrukce "superhrubé mzdy"

20. 3. 2013

Pravicoví (mírněji řečeno liberální) ekonomové vymysleli myšlenkový konstrukt "superhrubá mzda" a mnozí lidé uvěřili tomu, že to znamená pro zaměstnance, že jeho faktická mzda neboli odměna za vykonanou práci se této konstrukci rovná. Jediným cílem této konstrukce bylo zjemnit lidem fakt, že je budeme danit více než předtím, ale ukážeme jim "přijatelné" číslo 15%. Jakoby si nikdo nechtěl všimnout faktu, že uplatněním stropu pro odvody dosáhneme u nás dosud nevídané daňové regrese. Tedy že čím vyšší plat máš, tím procentuelně méně zaplatíš na daních.

Nechtěným důsledkem (já spíš podezřívám, že hodně chtěným) se stala argumentace směrem k živnostníkům, že jejich odvody se nedají s odvody zaměstnanců vůbec srovnávat. Odvody zaměstnavatele se staly mávnutím kouzelného proutku odvodem zaměstnance z jeho "superhrubé mzdy", píše Petros Michailidis.

Pravý úhel pohledu

20. 3. 2013

Právě ten je hlavním znakem obou  příspěvků Petrose Michailidise Mrázkova interpretace je hodně manipulativní a Mystifikace ve formě myšlenkové konstrukce "superhrubé mzdy", který je zřejmě reakcí na můj laický názor, že zaměstnavatel za zaměstnance nic neplatí. Přestože ze zkušenosti s většinou svých přátel podnikatelů a živnostníků vím, že se asi neshodneme, pokusím se mu znovu předložit k uvážení jiný pohled, píše Petr Meluzin.

O české zabedněnosti

19. 3. 2013

Je prostě třeba vnímat širší souvislosti tuzemských dějů. My, rození provinciálové, na to nejsme zvyklí. Příliš dlouho byly evropské a světové tlaky bez nás (a často o nás a proti nám) zvažovány ve Vídni (a pak v Paříži, Londýně, Berlíně, ba pouze v Mnichově, v Moskvě, Bruselu či ve Washingtonu). Zatímco si v Praze vždycky nějací ti staročeši s mladočechy leželi ve vlasech, perouce se o záležitosti místního významu. Z hlediska kvality života lidí této země jsou ale místní záležitosti málo určující, nikdy nejdůležitější a často bezvýznamné.

Zdroj: Martin Hekrdla, "Do třetice všeho zlého" ZDE

Pozn. JČ: Ano, přesně tak. V České republice se řeší zápecnické pitomosti. Ačkoliv je už čtyři sta let domácí česká hospodářská, politická a sociální situace určována v zahraničí, Češi to nevnímají, nestarají se o to a nesnaží se vypracovat si strategii, jak by mohli pomocí svých zahraničních spojenců začít ovlivňovat svůj osud. Hašteří se o pitomostech, zatímco o jejich osudu rozhodují jiní.

Jan Čulík, "ČR nemá v občanstvu na Západě strategické spojence" ZDE

Francie: Tučňáku, tučňáku, naučím tě líbat ruku!

20. 3. 2013 / Josef Brož

Vyřizování účtů? Zatímco pátý francouzský voják zemřel v západoafrické Mali, většina médií se zabývá tučnákem.

Carla Bruniová-Sarkozyová, bývalá modelka, zpěvačka a choť předchozího prezidenta Nicolase Sarkozyho, totiž uchystala médiím pořádnou návnadu. Oznámila, že vydává 1. dubna novou desku s anglickám názvem Little French Songs a jako ukázku použila píseň o tučňákovi. Aprílový žertík?

Nový papež František - "asi si pěkně naběhnul"

20. 3. 2013 / Jiří Baťa

Jako ateista jsem sledoval volbu papeže jen okrajově, nicméně mi neuniklo prohlášení nového papeže Františka, že chce být papežem chudé církve pro chudé lidi. Nevím jak to přijali ti kolem něj a ostatní církevní hodnostáři, pokud jsem však v TV viděl našeho kardinála Duku, měl úsměv od ucha k uchu. Jistě ne proto, že by s výrokem papeže souhlasil až s tak vyjádřenou spokojeností když si uvědomíme, jak usilovně obhajoval práva a nároky církve na majetek, který měl být (a bohužel se už i tak stalo) navrácen v rámci církevních restitucí. Jeho spokojenost si lze také vysvětlit tím, že možná i dává papeži Františkovi zapravdu, ale s tím, že co je doma, to se počítá a nyní se budou už jen snažit být chudou církví a sloužit chudým lidem. S batohem miliard na zádech bude nyní kázat církev skromnost, sloužit chudým.

POZVÁNKA:

Promítání filmu Ajami

20. 3. 2013

Doporučujeme k zasmání i zamyšlení "klasický palestinský humor a satiru" (řečeno slovy politického aktivisty Mazina Qumsiyeha) v podobě cestovních tipů pro Baracka Obamu při jeho návštěvě Blízkého východu: A Few Travel Tips to Barack Obama.

Kdy a kde: Již dnes v 19:00! Infocentrum Salé, Orebitská 14, Praha 3 - Žižkov

Anarchisté představili zapatistickou detektivku

20. 3. 2013

V závěru roku 2012 vyšel ve spolupráci nakladatelství Pavel Mervart a Nakladatelství Československé anarchistické federace (ČSAF) český překlad zapatistické detektivky Nepohodlní mrtví (Co schází, to schází), kterou společně napsali mexičtí aktivisté Subcomandante Marcos a Paco Ignacio Taibo II. Marcos je přitom klíčovou osobností Zapatovy armády národního osvobození (EZLN), která je symbolem úspěšného odporu proti ekonomické globalizaci a neoliberalismu. Po vydání knihy se rozběhla její prezentace na mnoha místech ČR, do níž se zapojily jak lokální skupiny ČSAF, tak i aktivisté z širšího okruhu anarchistického hnutí.

Kauza Kypr, aneb O evropském Německu s otazníkem

19. 3. 2013 / Karel Dolejší

Rozhodnutí evropských elit podmínit balík finanční pomoci pro Kypr zpoplatněním vkladatelů tamních bank je vnímáno jako jasné porušení principů evropské solidarity zdaleka nejen na samotném Kypru. I naprosto cynicky zhodnoceno, jedná se o prvotřídní PR katastrofu evropského projektu, které se nenacionalistická část euroskeptiků zajisté s radostí chopí a pořádně ji rozmázne. Už se hovoří o "vyvlastňování", ačkoliv mezi neférovým poplatkem ve výši 6,75 respektive 9,9% vkladu a vyvlastněním určitě existuje podstatný rozdíl. Chtěl bych se zde zaměřit především na tři aspekty problému: Souvislost mezi politickou situací v Německu a postojem celé EU, v níž je Berlín rozhodujícím hráčem, ke kyperské otázce; pak otázku ruského angažmá na Kypru a otázku, do jaké míry je situace způsobena samotnou situací na Kypru. V závěru se stručně zamyslím nad implikacemi pro českou politiku.

Kypr odmítl "záchranný balíček" a eurozóna tak čelí nové krizi

19. 3. 2013

Očekává se, že se Kypr obrátí o pomoc k Rusku

Kyperský parlament odmítl kontroverzní plán odebrat kyperským vkladatelům 5,8 miliard liber euro z jejich úspor. Hrozí tak vznik nové eurokrize a předpokládá se, že se Kypr obrátí s prosbou o záchrannou finanční injekci na Rusko.

Kypr má už jen 24 hodin na to, aby, než znovu otevřou kyperské banky, vyřešil svou finanční krizi. V úterý večer odmítl kyperský parlament záchranný plán, vnucovaný mu eurozónou.

Zaměstnavatel za zaměstnance neplatí nic

19. 3. 2013

V příspěvku Petrose Michailidise "Mrázkova interpretace je hodně manipulativní" zaznívá již v podtitulku starý pravicový evergreen: Za zaměstnance platí větší část odvodů zaměstnavatel. Což prý s příjmem zaměstnance má spojitost pouze výpočtovou. Tyto tak časté výroky vyznívají tak, jako by to zaměstnavatel platil ze svého. Rád bych vysvětlil všem pravicově smýšlejícím spoluobčanům jednoduchý fakt: Zaměstnavatel za zaměstnance neplatí nic!! Řečeno otřepanou frází, pouze to zvonkajšku tak vyzerá, píše Petr Meluzín.

Stav placení daní v ČR není dobrý a nikdy nebyl

19. 3. 2013

Daňový zákon umožňuje jak represe ze strany finančního úřadu a to kolikrát nespravedlivé, stačí, že se prostě úředníkovi znelíbíte a on vám může napočítat co se mu zlíbí.

Tvůrce zákona o tom na přednášce pro zaměstnance finančních úřadů už před mnoha lety řekl, že je v tomto zákoně zabudován prvek daňového sadismu. Stačí se podívat z okna a určit si výši doměřované daně podle počasí či nálady pracovníka správce daně, píše Petr Novák.

Ledažeby II.

19. 3. 2013 / MIroslav Kačor

Jako prvokolový volič prezidentského kandidáta Jiřího Dienstbiera se musím ptát sám sebe, zda sním, či bdím. V mé rodné Ostravě mu sjezdoví delegáti, spolustraníci nakopali. Proboha proč? ptá se Miroslav Kačor. Vždyť nechybělo mnoho a stal se historicky nejmladším prezidentem na území bývalého Československa. Nadějným prezidentem, který vzešel z řad sociální demokracie. Přiznám se, trochu jsem váhal, než jsem v sobotu 12. ledna vhodil do urny lístek se jménem kandidáta, který by mi synkem mohl být. Váhal proto, že mu skráně ještě nezešedly a vnoučata na kolenou nehoupe. V jeho mladé duši jsem ale tušil naději pro budoucnost, která k lidu zatím není zářivá. A tak jsem ho tam hodil. Patří ve straně socanů k té menšině, pro kterou jsem byl i v jiných volebních kláních ochoten obětovat svůj hlas. Teď nevím, a nejsem asi sám a jediný.

Česká zahraniční politika je analytiky hodnocena za 3

19. 3. 2013

tisková zpráva

19. března 2013 PRAHA -- Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) vydává knihu Agenda pro českou zahraniční politiku 2013, ve které hodnotí zahraniční politiku v roce 2012 a předkládá politikům a úředníkům svá doporučení. Prezentace publikace spojená s diskuzí o české zahraniční politice proběhne za účasti Jiřího Schneidera, Pavla Teličky, Petra Robejška a Karla Kovandy 20. března od 17:00 v Tyršově domě.

Analytici ohodnotili zahraniční politiku v roce 2012 známkou 3. Kritizovali především špatnou koordinaci mezi klíčovými aktéry, nezájem politických elit o zahraniční politiku a chybějící strategickou vizi. "Česká zahraniční politika je v důležitých otázkách nekonzistentní, reaktivní a postrádá strategický rozměr. Priority zahraniční politiky jsou nezřetelné, protože schopnost oddělit podstatné od méně důležitého vyžaduje dlouhodobou strategickou rozvahu i politickou odvahu -- a obojího se v současné situaci české zahraniční politice nedostává. Důsledkem jsou opatrnické postoje, které kromě občasného trucování v evropských otázkách nevedou k jasné, viditelné mezinárodní iniciativě, jež by se opírala o dobře vyjednaný a pevný domácí konsensus," píší autoři v úvodní kapitole.

Slušný život ve slušné zemi, aneb Cesta Pepy Cvrčka

18. 3. 2013 / Milan Daniel

Sjezd sociálních demokratů jsem sledoval kradmo. Zaznamenal jsem odstavení Jiřího Dientsbiera, zákulisní čachry, jejichž výsledkem je (staro)nové předsednictvo, které má reprezentovat partaj ve společnosti "široce rozkročenou", odhodlání slavně vyhrát volby a po svém vládnout a samozřejmě také neochotu dělit se o moc, která se zdá být na dosah, s kýmkoli jiným. V zájmu občanů, samozřejmě.

Oranžové fangličky se liší od jiných (modrých, fialových, zelených, rudých a jinak barevných) jenom barvou. Pořád jsou to fangličky.

Řeknu to rovnou: nestojím o to.

28465

ANALÝZA SJEZDU ČSSD

Profesionální rozvraceči a cesta karavany mediální pouští

18. 3. 2013 / Štěpán Kotrba

Skončil sjezd nejsilnější opoziční strany, ČSSD. ČSSD zvolila pro své 37. setkání motto: „Nový začátek pro naši zemi“, ve kterém odkazuje na „super“volební rok 2014. Na odřezaném zrezivělém parovodu Vítkovických železáren viselo nicméně trochu příliš cynicky. Na šest stovek delegátů vyjádřilo svou vůli k obhajobě sociálně demokratických idejí. Levicových idejí. Vybrali si stranu pro lidi pracující za mzdu. A ne stranu svobodných, bezdětných a zaopatřených, starající se o lidská práva v Indonésii či o velryby v Arktidě... Protože člověk pracující za mzdu není svobodný.

„Standing ovation“ – dlouhotrvající potlesk vestoje prakticky všech ocenil bývalého předsedu, dnes prezidenta Miloše Zemana. Zeman znovu potvrdil, že je stále levicovým politikem. Řekl, že jako prezident musí být nestranný, jako občan si ale přeje vítězství sociální demokracie. Zeman znovu potvrdil, kdo je v sociální demokracii předsedou. Provozní ředitel strany se s tím musí smířit. Tleskal nakonec i on. Netleskali pouze dva – Vladimír Špidla a Jiří Dienstbier. Nejspíš se Zemanem nesouhlasí ani v tomto... Kvality Zemanova projevu nedosáhl nikdo. Delegáti se jednoznačně vyjádřili nejen k Zemanovi, ale i k „modernizaci“ strany a jejímu přiblížení liberálním kavárenským „urban intellectuals“ tak, jak si ji Dienstbier se Špidlou představují.

Trefený Nečas se ozval. Výše daní a pojistného podnikatelů je korupční

18. 3. 2013 / Josef Mrázek

Námitky proti výši daní podnikatelů (OSVČ) je nutné doložit stručným seznámením se skutečností a potom výsledek označit pravými jmény.

U zaměstnanců je základ pro výpočet daně dán výší hrubé mzdy či platu a pes je zakopán v tom, jak se stanoví obdobný základ u podnikatelů (OSVČ). Tam se z jejich příjmu odečtou náklady vynaložené za účelem získání toho příjmu a nemusí se to případně ani dokládat, je povolen paušální odečet. Je dost způsobů, jak se dá již sám údaj o příjmech "optimalizovat", ale mnozí to nedělají, neboť i když využijí jen odečtu dovoleného zákonem, žalostný zbytek se ještě dělí dvěma, a to je základ pro výpočet daně. Následkem tohoto zvýhodnění se od podnikatelů vybere jen zlomeček toho, co od zaměstnanců s obdobným příjmem.

Frenštátský výbuch a Rudolf Slánský

18. 3. 2013

Věčný kverulant, stěžující si na všechno a na všechny. Podivín, všehoschopný člověk, dokonce frenštátský zabiják, těmito přídomky označují média strůjce frenštátského výbuchu Antonína Blažka. Přesvědčují nás o jeho násilnické povaze, a to mnohdy kuriózními argumenty. Měl prý zálibu v násilných počítačových hrách, nejvíc si oblíbil střílečku Counter-Strike. Inu, pokud by tohle vedlo k extrémnímu násilí, můžeme se těšit na vlnu teroristických útoků, neboť tuto hru pravidelně paří většina --náctiletých. Varovným signálem prý také byly jeho sprejerské aktivity. Skoro by tomu jeden uvěřil, jenže...píše Petr Meluzín.

Podnikatelé neparazitují, ale jejich úlevy jsou nespravedlivé

18. 3. 2013

Jsem asi ojedinělý hlas, volajícího na poušti: chtěl bych se p. Mládka, který vzbudil napříč českými luhy a háji takové pobouření (okamžitě neopomněl váš p. Dolejší přinést dříví lesa, v němž již před ním se ozval s protestem p. šéfredaktor Čulík) označením drobných živnostníků a podnikatelů za parazity, píše Milan Svoboda.

Levicoví extremisti a paraziti

18. 3. 2013 / Marek Řezanka

Před několika dny uběhlo 74. výročí od začátku okupace Čech a Moravy, kdy fakticky skončila Druhá republika (útvar navazující na republiku první). Co jsme se o tomto výročí dozvěděli z médií? Kteří čelní politici se k němu vyjádřili? Nebo je to pro nás již jen zapomenutá minulost, kterou je lepší nechat spát?

Kalousek dnes Mládkovi nadává za to, co sám tvrdil v lednu

18. 3. 2013

Dnes mě dopálilo, jak Kalousek ve zprávách nadává Mládkovi za to, co sám tvrdil v lednu, píše Jiří Dvořák:

Kalousek: Živnostníci by měli odvádět stejné daně jako zaměstnanci

6. 1. 2013 19:19, autor: ama, obr

Praha - Ministru financí Miroslavu Kalouskovi se nelíbí nízké daně z příjmu živnostníků a drobných podnikatelů. Podle čerstvých výsledků státního rozpočtu za rok 2012 totiž živnostníci vloni odvedli státu o 80 miliard méně než zaměstnanci. Ministr to považuje za nespravedlivé a rád by odvody srovnal.

Celý článek ZDE

Odkud přijdou pozitivní devianti?

18. 3. 2013 / Martin Víta

První přímé prezidentské volby nepochybně přitáhly pozornost řady občanů k otázkám směřování české politiky. Bohužel však na příliš krátkou dobu, a především bez ochoty k hlubším reflexím současného stavu. Otázka politické slušnosti byla v kampani mnohokrát propírána, avšak debaty klouzaly po povrchu, aniž by se dotkly otázek, jejichž rozumné řešení je jedním z nejdůležitějších faktorů pro posun k lépe fungující správě věcí veřejných.

První otázka zní, kde se najdou slušní občané, kteří by mohli nahradit současné, zjevně problematické, mocensko-politické struktury? (Jsou mezi námi? Vyrobíme je? Budeme je mít z dovozu?) Druhou otázkou je, kdo a jakým způsobem jim dá jednak důvěru a také legitimitu, čili "kdo je zvolí, případně dosadí do patřičných funkcí."

Nepodaří-li se tyto otázky včas rozumně vyřešit, bude výsledek případných změn přinejmenším velmi problematický. Pro historickou zkušenost nemusíme chodit daleko, vývoj po Sametové revoluci poskytuje dostatek tragické, někdy tragikomické inspirace.

Když "umělec" Knížák něco řekne o politice, je to kontroverzní

18. 3. 2013 / Jiří Baťa

Nevím, v čem je v současné době pan Knížák svou osobností zajímavý (jeho ego odstoupením z šéfa Národní galerie značně utrpělo), nicméně to, že se na něj obrací média s vyjádření stanoviska k současnosti znamená, že ještě nějaký (bůhví jaký) význam asi má. Je známo, že tento umělec, považovaný za kontroverzního člověka s poněkud více než bezzábranovým vyjadřováním, se často vyjadřuje k  věcem způsobem zapšklého buržoazního umělce. Není tomu dávno, kdy se např. na adresu členů iniciativy Holešovské výzvy vyjádřil způsobem, hodným žaloby za urážku na cti, když nic víc. Pan Knížák se nikoliv permanentně, za to když už, tak hodně nevybíravě a iracionálně vyjadřuje k věcem či událostem, které vydává za legitimní občanský postoj. Budiž, postoj je postoj, názor je názor. Ovšem pak by musel totéž respektovat či uznávat i u druhých, které však považuje za hodné kritiky, nemluvě o zjevný popřením jejich téhož demokratického práva na názor, postoj nebo činnost, pokud ovšem není v rozporu se zákony nebo v lepším případě s morálkou a slušností.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2013

19. 3. 2013

V únoru 2013 přispělo finančně na Britské listy 217 osob bankovním příkazem celkovou částkou 61 486.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v říjnu 2012 částkou 4206.67 Kč. Příjem z reklamy byl 5000 Kč.

4 čtenáři Britských listů přispělo v únoru 2013 na projekt ke zcivilizování exekutorské praxe částkou 900 Kč. Konečná částka k dispozici Britským listům k 28. 2. 2013 byla 238 003.10 Kč, z toho na exekutorský projekt 166 375.59 Kč a na na provoz Britských listů 71 627.51 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

76736